Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Jaki ekumenizm?
 |  Wersja do druku
Maciej Pasternak
 sierpień 15 2005 01:05   
Forum

Status: offline

Quote by Natalia Róża: Ja moze mam własną wizję ekumenizmu, ale czy po 2000 latach nie przydałby się walny zjazd chrześcijan (wszystkich!), z ich intelektualnymi prowodyrami na czele, aby emocje nie wzięły góry, a na tym to zjeździe przemyślanoby gruntownie ewangelię, wszystkie religijne pisma i gruntownie zrewidowanoby to, co każda z zodmian chrześcijaństwa proponuje... Tymczasem spieramy się tu o szczegóły, podczas gdy pod wieloma względami chrześcijaństwo tkwi w nonsensie. Mimo mojego ogromnego szacunku. Nonsens tłumaczony jest przez wiele osób tak oto: człowiek nie jest w stanie tego pojąć...

Moim zdaniem potrzebna jest nowa religia, oparta w dużej mierze na chrześcijaństwie, ale na pewno nie pozostająca tym samym, czym jest katolicyzm dziś.

A możesz to rozwinąć? Co jest dla ciebie nonsensem i jak widzisz tę "nową religię"?

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Natalia Róża
 sierpień 15 2005 01:05   
Forum

Quote by hermes: Co do zjazdow - ci ktorzy chca - naleza do Swiatowej Rady Kosciolow.

Co do nowej religi - to ja chyba snie... jest jedna religia - chrzescjanstwo - tylko jej odmiany sa rozne - jaka ty znowu sobie nowa religie wyobrazasz - islamo-chrzescjanstwo czy co ?

Hermesie! Właśnie tak sobie to wyobrażam: zjednoczenie wszystkich religii. Dla mnie jest to osiągalne i uważam, że na to najwyższy czas.
Tak docelowo wyobrażam sobie "ekumenizm". Tego bym chciała, a moja wiara wykracza poza chrześcijaństwo. Jestem w głębokim przekonaniu, że mam rację. To coś więcej, niż tkwienie w tradycji danego obszaru geograficznego, co niektórzy biorą za wiarę (bez obrazy)

===

Czego chcesz od nas Panie za Twe hojne dary? Czego za dobrodziejstwa, którym nie masz miary?

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 15 2005 01:06   
Forum

Quote by Pius: Św. Jan propagował zdrowy ekumenizm:

7 Wielu bowiem pojawiło się na świecie zwodzicieli, którzy nie uznają,
że Jezus Chrystus przyszedł w ciele ludzkim.
Taki jest zwodzicielem i Antychrystem.
8 Uważajcie na siebie, abyście nie utracili tego, coście zdobyli pracą,
lecz żebyście otrzymali pełną zapłatę.
9 Każdy, kto wybiega zbytnio naprzód,
a nie trwa w nauce [Chrystusa],
ten nie ma Boga.
Kto trwa w nauce [Chrystusa],
ten ma i Ojca, i Syna.
10 Jeśli ktoś przychodzi do was
i tej nauki nie przynosi,
nie przyjmujcie go do domu
i nie pozdrawiajcie go,
11 albowiem kto go pozdrawia,
staje się współuczestnikiem jego złych czynów.

Dobrze rozumiany ekumenizm to próba nawrócenia człowieka, jeżeli pozwalamy mu trwać w błędzie herezji grzeszymy przeciw najważniejszemu z przykazań 1) pozwalamy mu obrażać Boga 2) pozwalamy mu się skazać na potępienie. W dzisiejszych czasach pojęcie to zostało wypaczone wręcz nabrało zupełnie innego znaczenia w imię tegoż właśnie źle rozumianego ekumenizmu Msza Św. została, sprotestantyzowana, nad czym najbardziej cierpią katolicy,odbywają się kongresy, które może nie utwierdzają bezbożników w ich pogańskich religiach ale na pewno nie odwodzą ich od tego procederu obrażania Boga. Takich praktyk można wyliczyć setki pojawiły się one w kościele posoborowym i przynoszą mu wielką szkodę, co zresztą doskonale widać. Każdy katolik powinien szanować przekonania innych, ale priorytetem dla niego powinno być zawinienie bliźniego, które w 100% zapewnia tylko Kościół Katolicki.

Tak, a dowodem mojego oddalenia od Boga jest np. dar uzdrawiania i parę innych charyzmatów.
Przepraszam, ale nawet w okresie kontrreformacji nie pisano takich głupot.

===

Cytat 
Łukasz Gawryś
 sierpień 15 2005 01:11   
Forum Admin
Admin

Quote by Natalia Róża:Hermesie! Właśnie tak sobie to wyobrażam: zjednoczenie wszystkich religii. Dla mnie jest to osiągalne i uważam, że na to najwyższy czas.
Tak docelowo wyobrażam sobie "ekumenizm". Tego bym chciała, a moja wiara wykracza poza chrześcijaństwo. Jestem w głębokim przekonaniu, że mam rację. To coś więcej, niż tkwienie w tradycji danego obszaru geograficznego, co niektórzy biorą za wiarę (bez obrazy)

To bedziesz mnie musiala spalic na stosie bo nigdy nie wykrzekne sie mojego chrzescjanstwa na rzecz czegos takiego. "Nikt nie przychodzi do Boga Ojca mego jak tylko przeze mnie" - powiedzial Jezus. A Islam jest religia przekleta. Nigdy nie bedzie zadnej jednosci z islamem, buddystami, hinduistami. Najwyzej z Zydami jezeli uwierza ze Jezus jest mesjaszem -jak zydzi mesjanistyczni. I nie licz na zbyt wiele poparcia dla tej swoje idei do ktorej, jestes tak przekonana.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Natalia Róża
 sierpień 15 2005 01:21   
Forum

Hermesie! Nigdy w życiu nie wymagałabym od nikogo przyznania racji i nie paliłabym na stosie. Według mnie człowiek wymaga przyznania sobie racji tylko wtedy, kiedy nie jest pewien. Ja wiem swoje i nie przeszkadza mi, że inni wierzą inaczej.

Maćku! A propos nonsensów to nieudolnie wskazałam niektóre w swoim zbiorze pytań, jaki jest Bóg. Dostałam kilka odpowiedzi i żadna nie jest zadowalająca. Naprawdę. Ty oczywiście zapewne sądzisz inaczej.
A propos zjednoczenia religii to jestem głęboko przekonana, że Duch Święty jest jeden, a ludzie na całym świecie wzywają Go pod wieloma postaciami. Jego cechą jest świadomość, rozum i nieograniczony potencjał twórczy. Wszystko, co jest niszczeniem, nie mogło wyjść spod jego ręki. Zgadzam się z tym (i nie ja pierwsza), że to nie ten dobry Bóg stworzył świat (taka teza to oczywiście nie jest mój pomysł, ale nie chce mi się grzebać w źródłach. Stąd mój wielki szacunek dla Chrystusa i niechętne nastawienie do Starego Testamentu.

===

Czego chcesz od nas Panie za Twe hojne dary? Czego za dobrodziejstwa, którym nie masz miary?

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 15 2005 01:22   
Forum

Quote by Natalia Róża:
Quote by hermes: Co do zjazdow - ci ktorzy chca - naleza do Swiatowej Rady Kosciolow.

Co do nowej religi - to ja chyba snie... jest jedna religia - chrzescjanstwo - tylko jej odmiany sa rozne - jaka ty znowu sobie nowa religie wyobrazasz - islamo-chrzescjanstwo czy co ?

Hermesie! Właśnie tak sobie to wyobrażam: zjednoczenie wszystkich religii. Dla mnie jest to osiągalne i uważam, że na to najwyższy czas.

Wyjaśnij mi jak chcesz pogodzić chrześcijaństwo mówiące, że zbawienie mamy z łaski przez wiarę od Boga, a nie o własnych siłach z buddyzmem, który mówi, że możemy się zbawić sami? Przecież to sprzeczność nie do pogodzenia.
Jak chcesz pogodzić chrześcijaństwo, którego podstawą jest wiara z zbawczą śmierć i zmartwychwstanie Bożego Syna z islamem, który w Koranie zaprzecza tym faktom, a klątwą okłada każdego, kto Jezusa uznaje za Syna Bożego (bo Najwyższy według Koranu nie może mieć Syna)? Przecież to się wzajemnie wyklucza, chcąc postępować zgodnie z Koranem muszę wyrzec się Jezusa, chcąc iść za Jezusem podlegam klątwie (co oznacza nakaz zabijania) Koranu.

To, o czym piszesz nie jest niczym nowym. Nazywa się new age i jest śmieszne jak tylko synkretyzm śmieszny być może.

===

Cytat 
Gość forum: Pius
 sierpień 15 2005 01:29   

Quote by Maciek:
Przeciw herezji tak. Ale trwanie w naukach Chrystusa zawartych w Biblii nie jest w żadnym razie herezją.
Kościół Święty opiera się na Piśmie Świętym i na Świętej Tradycji. Pismo można interpretować na różny sposób, ale Kościołowi zostało zapewnie przez Boga to, że nigdy nie zbłądzi, ( czyli np. nigdy źle nie zinterpretuje Pisma) w takim razie, dlaczego pierwsi chrześcijanie posiadali kult eucharystyczny i 7 sakramentów a nie 2 czyżby zbłądzili i trwali w błędzie mimo obietnicy Bożej aż do wystąpienia Lutra? A jak już napisałem sobory potwierdzają tylko rzeczy, które od zawsze nauczał Kościół w uroczysty sposób a wywnioskował je na podstawie Pisma Świętego.

Quote by Maciek:
Protsestnci nie obrażają Boga. Miłują Go i trwają z nim w społeczności. Bóg wśród nich jest obecny i działa z mocą niesamowitą..

Wszyscy innowiercy w jakimś stopniu obrażają Boga ci, np. nie odprawiają prawdziwej Mszy, nie oddają czci jego Matce itd. itp.

Quote by Maciek:
W ajki niby sposób została "sprotestantyzowana"? Że używa się jezyków narodowych, żeby ludzie rozumieli, a nie stali jak te kołki. Żeby mogli się modlić a nie przygladać tajemnym praktykom?.

Proszę bardzo http://www.tradycja.koc.pl/porownanie.htm

Quote by Maciek:
Raczej pożytek, bowiem msza przestała być misterium magicznym..

A ile razy pan słuchał Mszy w rycie Trydenckim? Przeciętny człowiek na NO chodź słyszy słowa to nie rozumie ich sensu ( wiadomo nie wszyscy). A tych parę odpowiedzi chyba jest w stanie nauczyć się dla Boga. Chodzi o cześć i szacunek dla Jezusa, której brakuje na niektórych Mszach dla kogoś, kto nie wieży w Jego realna obecność jest to oczywiście zbędne,

Quote by Maciek:
I tu się mylisz. Bóg działa tam gdzie chce, a nie tam, gdzie ludzie uważają, że tylko tam ma prawo działać.

Bóg działa przez Swój kościół i w Swoim Kościele po to go ustanowił.

Dla jasności nie mam nic wspólnego ze FSSPX z powodu braku jedności z Kościołem czy z sedewakantystami którzy trwają w herezjach. Jestem Katolikiem.

===

Cytat 
Łukasz Gawryś
 sierpień 15 2005 01:30   
Forum Admin
Admin

Taaa, jeszcze tylko brakuje kosmosu, energi, miejsc i kamykow z moca, zeby pelna niuajdzyzmu byla. Bo w koncu skoro wszytskie drogi prowadza do Boga to na cholere nawracac kogos... po co Jezus o tym mowil...

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
 sierpień 15 2005 01:33   

Quote by Maciek:
Tak, a dowodem mojego oddalenia od Boga jest np. dar uzdrawiania i parę innych charyzmatów.

Strasznie agresywanie reaguje Pan na prawde nie przytaczając argumentów natury historycznej czy cytatów z PS.
Kto wie czyją mocą pan uzdrawia ........ Jezeli nie jest Pan w jednosci z Kościołem powiem Panu że to chyba nie jest moc Boża.

===

Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 15 2005 01:36   
Forum

Quote by Natalia Róża: Hermesie! Nigdy w życiu nie wymagałabym od nikogo przyznania racji i nie paliłabym na stosie. Według mnie człowiek wymaga przyznania sobie racji tylko wtedy, kiedy nie jest pewien.

Ciekawe skąd wzięłaś taką teorię, bo według tego tym co wiemy z psychologii to jest dokładnie odwrotnie: jeśli jestem przekonany, że mam rację, to chcę, aby wszyscy się o tym dowiedzieli i to przyjęli.

Ja wiem swoje i nie przeszkadza mi, że inni wierzą inaczej.

Powiedziała Natalia do maluczkich z wysokości swojego oświecenia

Maćku! A propos nonsensów to nieudolnie wskazałam niektóre w swoim zbiorze pytań, jaki jest Bóg. Dostałam kilka odpowiedzi i żadna nie jest zadowalająca. Naprawdę. Ty oczywiście zapewne sądzisz inaczej.

Wybacz, ale pojęcie "nonsens" jest obiektywne. Ty zaś masz problem subiektywny. Powtórzę więc pytanie, co uważasz za nonsens?

A propos zjednoczenia religii to jestem głęboko przekonana, że Duch Święty jest jeden, a ludzie na całym świecie wzywają Go pod wieloma postaciami. Jego cechą jest świadomość, rozum i nieograniczony potencjał twórczy. Wszystko, co jest niszczeniem, nie mogło wyjść spod jego ręki. Zgadzam się z tym (i nie ja pierwsza), że to nie ten dobry Bóg stworzył świat (taka teza to oczywiście nie jest mój pomysł, ale nie chce mi się grzebać w źródłach. Stąd mój wielki szacunek dla Chrystusa i niechętne nastawienie do Starego Testamentu.

No to po kolei:
1. Jeśli Bóg jest jeden, a różni ludzie czczą Go pod różnymi postaciami, to wyjaśnij mi czemu ten "jeden" Bóg co i rusz głosi zupełnie sprzeczne rzeczy? Dlaczego chrześcijanom powiedział: Jezus umarł dla waszego zbawienia i to jest Syn Boży, a muzułmanom: Jezus nie umarł i nie zmartwychwstał, a Bóg nie ma Syna i każdego, kto tak mówi należy zaciukać? Wyjaśnij te sprzeczności między religiami. Dlaczego my mowimy: nie zabijaj, a Aztekowie mówili: aby świt istniał należy zabić jak najwięcej? Czy oni i my czcimy Tego samego? Jeśli tak, to znaczy, że twój bóg ma schizofrenię i sklerozę. Ja takiego boga nie chcę.
Mój Bóg jest stały i niezmienny, a to, że ja Go nie pojmuję, nie znaczy, że jest gorszy. To ja nie dorastam do Niego, a nie On do mnie.
2. Koncepcja, że świat materialny stworzył "inny" bóg to manicheizm. Herezja, która doprowadziła do masowych samobójstw.
3. Takie podejście do Starego Testamentu jak twoje prezentowali naziści. Tymczasem bez Starego Testamentu z Nowego niczego nie zrozumiesz.
3. Więc prezentuesz, Natalio dość ciekawy przykład "wiary" new age. No cóż... przykro mi to napisać, ale właśnie idziesz do piekła. Nie wystarczy mieć "szacunek" do Jezusa z Nazaretu (co dla ciebie znaczy słowo Chrystus?) Trzeba jeszcze w Niego wierzyć.

===

Cytat 
Natalia Róża
 sierpień 15 2005 01:38   
Forum

Maćku, po pierwsze to proszę, przeczytaj, co napisałam do Ciebie. Jesli Ty dobrze czujesz się ze swoim chrześcijaństwem, to ok.

O New Age słyszałam naście lat temu. Ale nie flirtuję z tym nurtem. Stwierdziłam, że może warto powiedzieć coś o swoich poglądach, skoro o ekumenizmie mowa.
Moim zdaniem kult jakikolwiek jest rzeczą niepotrzebną (ale zgadzam się z tym, że ludziom i wychowaniu kult i bogobojność są potrzebne). Po drugie, odrzucam ślepą wiarę w pisma tzn. w Biblię czy inne księgi święte. I zapomnieć należy o czymś takim, jak zbawienie. Nieśmiertelność istnieje, ale zbawienie? Od czego?
Piszę jakieś skrawki poglądów, ale o tej porze nie mam siły na więcej... Uważam, że Bóg różni się od tego, jak Go sobie ludzie wyobrażają... zgadzam się z tym, co pisał Jan od Krzyża, że Bóg niepodobny jest do stworzeń.
Religii nie należy wiązać z moralnością. Myślę też, że Chrystus dając nam np. przykazanie miłości, uczył nas budować królestwo Boże na ziemii, i na tym koniec. A królestwo niebieskie, to sprawa zupełnie inna. Tam może nielicznym uda się dotrzeć dzięki ćwiczeniom ducha.

Skończyłam już te książkę, o której kiedyś pisałam Ci na forum. Możemy o tym pogadać. Zmailujmy się jakoś i pogadajmy w cztery oczy, bo nie dam rady omówić tego na forum.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 15 2005 01:39   
Forum

Quote by Pius:
Quote by Maciek:

Strasznie agresywanie reaguje Pan na prawde nie przytaczając argumentów natury historycznej czy cytatów z PS.
Kto wie czyją mocą pan uzdrawia ........ Jezeli nie jest Pan w jednosci z Kościołem powiem Panu że to chyba nie jest moc Boża.

Po prostu, nie bawi mnie pisanie setny raz tego samego. A co do mocy jaką to czynię, proponuję spradzić, co jest napisane o grzechu przeciw Duchowi Świętemu.
Jeśli wyznaję, że Jezus jest moim Panem i Zbawicielem, to jaką mocą robię cokolwiek? Nikt nie powie "Jezus jest panem", chyba tylko w Duchu Świętym.
Powiedziano też "nie sądźcie".

Eh, szkoda słów dla kogoś tak rozumiejącego wiarę, jak pan. Proponuję się douczyć.

===

Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 15 2005 01:42   
Forum

Quote by Natalia Róża: Maćku, po pierwsze to proszę, przeczytaj, co napisałam do Ciebie. Jesli Ty dobrze czujesz się ze swoim chrześcijaństwem, to ok.

O New Age słyszałam naście lat temu. Ale nie flirtuję z tym nurtem. Stwierdziłam, że może warto powiedzieć coś o swoich poglądach, skoro o ekumenizmie mowa.
Moim zdaniem kult jakikolwiek jest rzeczą niepotrzebną (ale zgadzam się z tym, że ludziom i wychowaniu kult i bogobojność są potrzebne). Po drugie, odrzucam ślepą wiarę w pisma tzn. w Biblię czy inne księgi święte. I zapomnieć należy o czymś takim, jak zbawienie. Nieśmiertelność istnieje, ale zbawienie? Od czego?
Piszę jakieś skrawki poglądów, ale o tej porze nie mam siły na więcej... Uważam, że Bóg różni się od tego, jak Go sobie ludzie wyobrażają... zgadzam się z tym, co pisał Jan od Krzyża, że Bóg niepodobny jest do stworzeń.
Religii nie należy wiązać z moralnością. Myślę też, że Chrystus dając nam np. przykazanie miłości, uczył nas budować królestwo Boże na ziemii, i na tym koniec. A królestwo niebieskie, to sprawa zupełnie inna. Tam może nielicznym uda się dotrzeć dzięki ćwiczeniom ducha.

Skończyłam już te książkę, o której kiedyś pisałam Ci na forum. Możemy o tym pogadać. Zmailujmy się jakoś i pogadajmy w cztery oczy, bo nie dam rady omówić tego na forum.

To, co piszesz, to czysty new age, z elementami satanizmu i komunizmu.

To nie my tworzymy Boga. Nie my stawiamy Mu warunki. Nie my określamy jaki jest. On Sam to zrobił: stworzył nas, postawił warunki, powiedział jaki jest. Można to przyjąć, można odrzucić. Trzeciej opcji nie ma.

A skoro nie uznajesz Jezusa za Zbawiciela, to nie nazywaj Go Chrystusem, bo Chrystus, to Zbawiciel.

A ekumenizm dotyczy WYŁĄCZNIE chrześcijanstwa. Po prostu, nie ma możliwości "porozumienia" i tyle.

===

Cytat 
 sierpień 15 2005 01:45   

Pan jest mądrzejszy od Świętej Tradycji od PS, doktorów kościoła i całego jego nauczania (chodź ustanowił to Bóg i obiecał nieomylność)....... Proponuje założy własna religie może Przyjdzie tam Pani Natalia i będziecie dalej sobie wymyślać różne rzeczy...........

===

Cytat 
 sierpień 15 2005 01:49   

Quote by Maciek:

Tu się 100% zgadzam (:

===

Cytat 
Natalia Róża
 sierpień 15 2005 01:50   
Forum

Quote by Pius: Pan jest mądrzejszy od Świętej Tradycji od PS, doktorów kościoła i całego jego nauczania (chodź ustanowił to Bóg i obiecał nieomylność)....... Proponuje założy własna religie może Przyjdzie tam Pani Natalia i będziecie dalej sobie wymyślać różne rzeczy...........

Panie Piusie, skoro Pan taki pewny swoich racji, to niech mi Pan udowodni swoją rację. Jak Pan to zrobi? Bo powoływanie się na pismo u mnie nie przejdzie? A jeśli to Pan tkwi w błędzie i daje się ponieść fantazji? A podpisuje się Pan łacińskim cytatem i myśli Pan, że Pan jest mądry, a ja i Maciek (ale dlaczego on?) to jacyś przebierańcy. To komiczne!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Natalia Róża
 sierpień 15 2005 01:54   
Forum

Quote by Maciek:

To nie my tworzymy Boga. Nie my stawiamy Mu warunki. Nie my określamy jaki jest. On Sam to zrobił: stworzył nas, postawił warunki, powiedział jaki jest. Można to przyjąć, można odrzucić. Trzeciej opcji nie ma.

A skoro nie uznajesz Jezusa za Zbawiciela, to nie nazywaj Go Chrystusem, bo Chrystus, to Zbawiciel.

A ekumenizm dotyczy WYŁĄCZNIE chrześcijanstwa. Po prostu, nie ma możliwości "porozumienia" i tyle.

Maciek! Po pierwsze, no to co, do jakiego nurtu przypiszesz moją wypowiedź? Liczy się tylko racja, a nie łatka przy poglądzie.
Po drugie, zazdroszczę Ci pewności Twojej wiary i tego niezwykłego uporządkowania. Ale nie masz czasami obaw, że nie masz racji? I że Biblia nie jest wyrocznią, co?

===

Profil   Email 
 Cytat 
 sierpień 15 2005 01:54   

Quote by Natalia Róża:
Quote by Pius: Pan jest mądrzejszy od Świętej Tradycji od PS, doktorów kościoła i całego jego nauczania (chodź ustanowił to Bóg i obiecał nieomylność)....... Proponuje założy własna religie może Przyjdzie tam Pani Natalia i będziecie dalej sobie wymyślać różne rzeczy...........

Panie Piusie, skoro Pan taki pewny swoich racji, to niech mi Pan udowodni swoją rację. Jak Pan to zrobi? Bo powoływanie się na pismo u mnie nie przejdzie? A jeśli to Pan tkwi w błędzie i daje się ponieść fantazji? A podpisuje się Pan łacińskim cytatem i myśli Pan, że Pan jest mądry, a ja i Maciek (ale dlaczego on?) to jacyś przebierańcy. To komiczne!

Pani przedstawia tu satanizm w czystej formie i a jeśli ma Pani oczy i nie widzi uszy i nie słyszy .... Woli wielbić Pani diabła niż Boga to do czego mam Panią przekonywać ?

===

Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 15 2005 01:59   
Forum

Proponuję się uspokoić zgodnie ze słowami apostoła Pawła z listu do Galacjan mówiącymi, że owocem Ducha jest uprzejmość. Biorąc pod uwagę, że po owocach poznamy z jakiego ktoś jest ducha, należy przyjąć, że osoba nieuprzejma nie jest z Ducha Bożego.
I co teraz? Miło Panu? Mam dowód biblijny, że nie jest pan z Ducha Bożego.
Proponuję naprawdę trochę poczytać, bo nie mam czasu ani powołania do robienia panu korepetycji z nauki historii na poziomie gimnazjum.
Proponuję też poczytać co kto na jakie tematy pisze, a dopiero potyem napadać. Bo na razie, to wyświadcza pan swojemu Kościołowi niedźwiedzią przysługę potwierdzając zdanie niektórych fanatyków protestanckich uważających każdego katolika za fanatycznego gbura.

Miłej nocy życzę.

===

Cytat 
Natalia Róża
 sierpień 15 2005 02:07   
Forum

Quote by Pius:
Pani przedstawia tu satanizm w czystej formie i a jeśli ma Pani oczy i nie widzi uszy i nie słyszy .... Woli wielbić Pani diabła niż Boga to do czego mam Panią przekonywać ?

Jaki czysty satanizm? Wierzę w piękno dobro i prawdę, czy do tego nwołuje szatan?
I co, myślał Pan, że napisze Pan "satanizm" i się przestraszę? Nie widzę tu satanizmu. I tymbardziej nikomu nie oddaję czci.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 15 2005 02:09   
Forum

Quote by Natalia Róża:
Quote by Maciek:

Maciek! Po pierwsze, no to co, do jakiego nurtu przypiszesz moją wypowiedź? Liczy się tylko racja, a nie łatka przy poglądzie.
Po drugie, zazdroszczę Ci pewności Twojej wiary i tego niezwykłego uporządkowania. Ale nie masz czasami obaw, że nie masz racji? I że Biblia nie jest wyrocznią, co?

Ja tylko mówię, co to za poglądy i że nie są one chrześcijaństwem. Nigdzie nie napisałem, czy są dobre, czy złe. Nie udowodnię ci swojej racji, bo to może zrobić tylko Duch Święty. Nie mamy wspólnej podstawy, na ktorej możemy budować, bo to, co dla mnie jest fundamentem, dla ciebie się nie liczy, a to co dla ciebie jest kluczem, dla mnie jest co najmniej wątpliwe.

I tyle.

A co do twojego pytania, nie, nie obawiam się. Jest po pierwsze zbyt wiele dowodów potwierdzających opisane w niej fakty. Znacznie łatwiej udowodnić, że nie było bitwy pod Kannami, niż podważyć relacje biblijne choćby ze względu na ilość źródeł i czas jaki minął od wydarzenia do powstania relacji oraz wykopaliska.
Po drugie, jest moje osobiste doświadczenie nawrócenia, spotkania z Jezusem, napełnienia Duchem, cudów, które widziałem... Ja uwierzyłem dzięki cudowi. Gdyby nie o, nie uwierzyłbym nigdy, ale kiedy sam na sobie doświadczyłem cudu, nie mogłem dalej zaprzeczać. Postawiłem Bogu warunek: albo albo i Bóg ukarał mnie spełniając moje żądanie. Od tej pory jestem Jego i jego pozostanę.
A to "uporządkowanie", to też Jego dar. Nie moja naturalna cecha. Ja z natury jestem bałaganiarzem. Podobnie, jak znajomość i rozumienie Pisma i kilka innych. Nawet nie wiesz jak mnie obdarował.

===

Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 15 2005 02:11   
Forum

Quote by Natalia Róża:
Quote by Pius:

Jaki czysty satanizm? Wierzę w piękno dobro i prawdę, czy do tego nwołuje szatan?
I co, myślał Pan, że napisze Pan "satanizm" i się przestraszę? Nie widzę tu satanizmu. I tymbardziej nikomu nie oddaję czci.

Owszem, satanizm też wierzy w piękno, dobro i prawdę, tyle że interpretuje je po swojemu. Satanizm jest przzede wszystkim w próbie dostosowania Boga "pod siebie" i stosunku do Jezusa.

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 15 2005 08:01   
Forum

Quote by Pius:
Quote by Maciek:
Przeciw herezji tak. Ale trwanie w naukach Chrystusa zawartych w Biblii nie jest w żadnym razie herezją.
Kościół Święty opiera się na Piśmie Świętym i na Świętej Tradycji. Pismo można interpretować na różny sposób, ale Kościołowi zostało zapewnie przez Boga to, że nigdy nie zbłądzi, ( czyli np. nigdy źle nie zinterpretuje Pisma) w takim razie, dlaczego pierwsi chrześcijanie posiadali kult eucharystyczny i 7 sakramentów a nie 2 czyżby zbłądzili i trwali w błędzie mimo obietnicy Bożej aż do wystąpienia Lutra? A jak już napisałem sobory potwierdzają tylko rzeczy, które od zawsze nauczał Kościół w uroczysty sposób a wywnioskował je na podstawie Pisma Świętego.

Po pierwsze pomyliłes osoby, bo te słowa pisałem ja a nie Maciek. Po drugie - wypisujesz bzdury. Pamiętasz, co jest napisane w NT? "A oni trwali na łamaniu chleba i modlitwie". Jest też napisane o chrzcie (dorosłych). Reszta tzw. "sakramentów" u pierwszych chrześcijan po prostu NIE WYSTĘPUJE

Quote by Pius:
Quote by Maciek:
Protsestnci nie obrażają Boga. Miłują Go i trwają z nim w społeczności. Bóg wśród nich jest obecny i działa z mocą niesamowitą..

Wszyscy innowiercy w jakimś stopniu obrażają Boga ci, np. nie odprawiają prawdziwej Mszy, nie oddają czci jego Matce itd. itp.

Wybacz, ale Jezus nie nakazał odprawiać mszy - na swoją pamiątkę nakazał łamać i spżywać chleb i pić wino - ani też bić pokłony przed jego matką.

Quote by Pius:
Quote by Maciek:
W ajki niby sposób została "sprotestantyzowana"? Że używa się jezyków narodowych, żeby ludzie rozumieli, a nie stali jak te kołki. Żeby mogli się modlić a nie przygladać tajemnym praktykom?.

Proszę bardzo http://www.tradycja.koc.pl/porownanie.htm

A najlepiej było by wciąż tkwić w głebokim średniowieczu, prawda? Gdyby nie wprowadzone reform, to dziś Kr-k już by może nie było, bo ludziom by się znudziły magiczne obrzędy, których nie rozumieją.

Quote by Pius:
Quote by Maciek:

A ile razy pan słuchał Mszy w rycie Trydenckim? Przeciętny człowiek na NO chodź słyszy słowa to nie rozumie ich sensu ( wiadomo nie wszyscy). A tych parę odpowiedzi chyba jest w stanie nauczyć się dla Boga. Chodzi o cześć i szacunek dla Jezusa, której brakuje na niektórych Mszach dla kogoś, kto nie wieży w Jego realna obecność jest to oczywiście zbędne,

A gdzie w NT jest mowa, że żeby okazać cześć Bogu należy to czynić po łacinie? Myślałem, że jest On na tyle potężny, żeby rozumieć każdy język. A Bóg, jakiego Ty widzisz, to chyba jakiś nieuk.

Quote by Pius:
Quote by Maciek:
I tu się mylisz. Bóg działa tam gdzie chce, a nie tam, gdzie ludzie uważają, że tylko tam ma prawo działać.

Tak. Prawda. Święta prawda. I widzę jak wsapaniale działa poprzez swój Kościół bywając wśród baptystów, jak tam porusza ludzkie serca, jak je zmienia - ludzie wychodzą z bezdomności, z alkoholu, porzucają to, co płynie z tego świata. Bóg jest wielki i miłuje wszystkich protestantów, bo wiernie słuchają Jego słowa i wcielają je w życie!

Quote by Pius:
Dla jasności nie mam nic wspólnego ze FSSPX z powodu braku jedności z Kościołem czy z sedewakantystami którzy trwają w herezjach. Jestem Katolikiem.

Ale na pewno nie rzymskim, skoro piszesz takie herezje, pod którymi by się ani Jan Paaeł II ani Benedykt XVI nie podpisali.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 15 2005 08:08   
Forum

Quote by Pius:
Quote by Maciek:

To Ty się zachowujesz agresywnie. Przyłazisz tu nie do końca wiadomo po co, skoro masz takie a nie inne nastawienie. Nazywasz poganami protestantów (czy wiesz ,że lekko licząc połowa zwyczajów Krk wywodzi się z pogaństwa?), twierdzisz, że Bóg się od nich odwrócił... Oj, chyba nadeszły czasy ostateczne - Bóg zapowiedział, że w czasach ostetecznych, ci, którzy w Niego wierzą, będą prześladowani. Może do tych prześladowań spodobało mu się używać Ciebie.

A teraz spójrz w lustro i powiedz sobie jaki z Ciebie chrześcijanin? Pewnie wspaniały, bo Jazus przecież uczył opluwać, lżyć i kopać bliźnich. Jezus uczył, że jedni ludzie mogą mieć rację, a inni nie.

Ty piszesz, że Maciek nie przytacza argumentów> To Ty żadnych yi nie przytoczyłeś, tylko bluźnisz!

Piszesz, że nie ma z nim mocy Bożej? A skąd Ty to możesz wiedzieć? Może sam jesteś Bogiem? Ale coś Ci powiem - nie łdź się, nie jesteś. Nie Tobie też decydować gdzie jest Bóg, komu błogosławi, i przez kogo działa swoją mocą!

A jeśli tak bardzo wierzysz w papiestwo i jedynozabwczość Kr-k, to sobie poczytaj "10 cech sekty", sformułowane przez Kr-k właśnie. Gwarantuję Ci, że Kr-k w sposób oczywisty jest grupą wysokiego ryzyka, bo ma "nieomylnego guru" i twierdzi, że tylko on ma monopol na prawdę i zbawianie ludzi.

Oczywiście to znów ironia, bo nie chodzi mi o obrażanie katolików i nie mam ich za sektę. To tylko porównanie na Twój użytek!

A tak wogóle, jeśli myślisz, że to Kościół zbawia ludzi, to się grubo mylisz. W Biblii jest napisane, że Bóg zbawia tych, którzy w niego wierzą. I to nie przez uczynki, aby się kto nie chlubił, lecz przez łaskę.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 15 2005 08:13   
Forum

Quote by Pius: Pan jest mądrzejszy od Świętej Tradycji od PS, doktorów kościoła i całego jego nauczania (chodź ustanowił to Bóg i obiecał nieomylność).......

I tu się z Tobą zgodzę. Ktoś, kto bazuje na Biblii, jest zaiste mądrzejszy od "świętej" tradycji, "doktorów kościoła" i całego jego nauczania. Prawie się zgodzę. Bowiem nie ma czegoś takiego jak nieomylność wśród ludzi. Jesli jest inaczej - wskaż mi w Biblii.

Quote by Pius:
Proponuje założy własna religie może Przyjdzie tam Pani Natalia i będziecie dalej sobie wymyślać różne rzeczy...........

Nie ma takiej potrzeby. Jezus dał nam jedyną prawdziwą religię. Odejście od Niego byłoby nie tylko grzechem, ale aktem najwyższej głupoty, wobec której - wybacz - Twoja to pryszcz.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 15 2005 08:19   
Forum

Quote by Pius:
Quote by Natalia Róża:

Oczywiście, jak większość katolickich tradycjonalistów poszedłeś na łatwiznę, wymigując się od odpowiedzi.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 15 2005 08:21   
Forum

Quote by Maciek:

Proponuję się uspokoić zgodnie ze słowami apostoła Pawła z listu do Efezjan mówiącymi, że owocem Ducha jest uprzejmość. Biorąc pod uwagę, że po owocach poznamy z jakiego ktoś jest ducha, należy przyjąć, że osoba nieuprzejma nie jest z Ducha Bożego.
I co teraz? Miło Panu? Mam dowód biblijny, że nie jest pan z Ducha Bożego.
Proponuję naprawdę trochę poczytać, bo nie mam czasu ani powołania do robienia panu korepetycji z nauki historii na poziomie gimnazjum.
Proponuję też poczytać co kto na jakie tematy pisze, a dopiero potyem napadać. Bo na razie, to wyświadcza pan swojemu Kościołowi niedźwiedzią przysługę potwierdzając zdanie niektórych fanatyków protestanckich uważających każdego katolika za fanatycznego gbura.

Miłej nocy życzę.

Wiesz Maćku? Coraz bardziej dochodzę do przekonania, że ten Kr-k powinienem czym prędzej opuścić - tak jak Lot Sodomę.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 15 2005 10:25   
Forum

Quote by Pius:
Quote by Maciek:

Jak już napisał Marcin, to nie są wypowiedzi moje, tylko jego. Chcesz polemizować, a nawet nie umiesz poprawnie zaadresować odpowiedzi?

Kościół Święty opiera się na Piśmie Świętym i na Świętej Tradycji. Pismo można interpretować na różny sposób, ale Kościołowi zostało zapewnie przez Boga to, że nigdy nie zbłądzi, ( czyli np. nigdy źle nie zinterpretuje Pisma) w takim razie, dlaczego pierwsi chrześcijanie posiadali kult eucharystyczny i 7 sakramentów a nie 2 czyżby zbłądzili i trwali w błędzie mimo obietnicy Bożej aż do wystąpienia Lutra?

Pierwszy błąd: pierwsi chrześcijanie wogóle nie znali pojęcia sakrament, ona pojawiło się później. Przez większość średniowiecza nie było żadnej sprecyzowanej nauki dotyczącej sakramentów, w szczytowej fazie uznawano ich bodaj 21 Porządkowanie zaczęło się w okresie – o ile pamiętam – po św. Tomaszu, czyli w wieku XIV. Niestety, rozłam – czyli Wielka Schizma Zachodnia, kiedy Kościołem rządziło dwóch, a nawet trzech papieży – utrudnił porządkowanie tych kwestii. Papieże za bardzo zajęci byli walką polityczną z konkurencją i cesarzem, żeby zajmować się porządkowaniem Kościoła. W efekcie, w okresie wystąpienia Lutra spór o ilość sakramentów trwał. Ostatecznie ustalił ich liczbę Sobór Trydencki, ale to było już po rozłamie. Niestety.
To jedno. Druga kwestia (związana z tym, co powyżej), to określenie, co to jest sakrament. W Kościele Rzymskim za sakrament uznaje się czynność/stan ustanowiony przez Boga, prowadzący do zbawienia. W efekcie mamy sakramenty wykluczające się wzajemnie jak małżeństwo i kapłaństwo. Rozumienie luterańskie sakramentu jest takie, że jest to czynność ustanowiona przez Chrystusa i NIEZBĘDNA do zbawienia. W ten sposób zostały dwa: chrzest (nie tylko dorosłych – wbrew temu, co napisał Marcin, mamy w Piśmie ślady chrztu dzieci) i Eucharystia. Jeśli przyłożysz do katolickich sakramentów luterańską definicję, też zostaną ci dwa i w dodatku te same. Jeśli przyłożysz do luterańskich sakramentów i stanów uświęconych (małżeństwo, kapłaństwo itp) też wyjdzie ci siedem. To jest (jak zawsze zresztą) kwestia używanych pojęć.

A jak już napisałem sobory potwierdzają tylko rzeczy, które od zawsze nauczał Kościół w uroczysty sposób a wywnioskował je na podstawie Pisma Świętego.

A to zdanie z punktu widzenia logiki tekstu jest arcysmaczkiem. Po pierwsze jest niezgodne z faktami. Po drugie, odpowiedz mi, jak Kościół czegoś nauczał przed stwierdzeniem tego przez Sobory? Przecież to właśnie Sobory wyrażają nauczanie Kościoła. Wyrażają, a nie potwierdzają. Kościół, to ludzie, wspólnota zbawionych, a nie jakiś supernaturalny byt mający własną świadomość.
Pięć plus za zdanie logiką pasujące do Komsomolskiej Prawdy.

Quote by Maciek:

Jeśli przyjmiemy, że innowierca, to ten, kto wierzy niezgodnie ze świadectwem apostołów, to zgodzę się z tobą. A teraz przejrzyj ten portal ilu katolików wygłasza tu androny niezgodne nawet z nauczaniem KRK np. jakoby wiara nie była konieczna do zbawienia. Widzisz, wobec takiego formalnego katolika ja jestem bliżej katolicyzmu, niż on.
A co jeśli wbrew twojemu przekonaniu, do którego masz prawo, jest jednak tak, że Kościół zbłądził? Przecież gdyby wszystko było OK, to papież nie przepraszałby. A wiesz o tym, że paru papieży miało procesy o herezje?
A zobacz sobie za co ateiści lubią papieża Leona X http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1002 Tak, to ten, z którym pokłócił się Luter. I zobacz jak oni – ateiści – oceniają Reformację i za co Lutra nie lubią (na końcu artykułu).
Historia nie rozwija się liniowo jak bajka. Pewne procesy i zjawiska nakładają się na siebie powodując określone efekty.

Quote by Maciek:

A co ma realna obecność Chrystusa w Eucharystii do używanego podczas mszy języka? Luter wierzył w realną obecność. A wiesz, co napisano w 1 Kor. 14:16-19? Żeby być konsekwentnym, to naprawdę pełna szacunku forma mszy powinna być po hebrajsku, czyli w języku, który wybrał Bóg dla Swego Ludu, a nie w języku tych, co zburzyli Świątynię Pańską.
To, że katolicy na mszach nie kumają czaczy, to wina nauczania religii, a nie używanego języka. Wina tego, że dzieciakom niczego się nie tłumaczy, tylko wymaga klepania z katechizmu. Jakoś na protestanckich mszach/nabożeństwach wszyscy rozumieją o co chodzi.
A tak na marginesie, gratuluję kolejnego argumentu rodem z logiki Trybuny Ludu: ponieważ ludzie nie rozumieją co się mówi w ich języku, dla lepszego zrozumienia wprowadźmy martwy język obcy. A dialektyka parowozem dziejów.
Tak na marginesie, to uwielbiam łacinę i czekam w Polsce na przedszkola z językiem łacińskim, żeby posłać tam moje przyszłe dzieci.

Quote by Maciek:

No to skoro, mój drogi sympatyczny kolego jesteś katolikiem, rozumiem, że katolikiem rzymskim, a nie greckim, koptyjskim, etiopskim etc., to posprawdzaj czego uczy Twój Kościół.
Jeśli Sobory potwierdzają niezmienne nauczanie Kościoła, to Sobór Watykański II także. Ale Sobór Watykański II „sprotestantyzował” mszę. Jeśli tak, to jedno z dwojga:
- „sprotestantyzowana” msza jest zgodna z niezmiennym nauczaniem Kościoła Rzymsko-Katolickiego, co potwierdziła decyzja Soboru,
- Sobór nie zawsze potwierdza niezmienne nauczanie Kościoła i może się mylić, co stawia pod znakiem zapytania Świętą Tradycję.
Tertium non datur. Musisz wybrać. Albo posłuszeństwo papieżowi i Soborom, albo kwestionowanie ich decyzji.
A tak na marginesie, to ciekawe, że herezją nazywasz to, co sam głosisz. To kolejny przykład aberracji umysłowej braci podłączonych, którą z niepokojem obserwuję.

Pozdrawiam w Panu Jezusie Chrystusie.

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 sierpień 15 2005 11:46   
Forum

Quote by Marcin W:To skąd w takim razie w naukach Kościoła wzięły rzeczy, o których w Biblii nie ma ani słowa, albo nawet Biblia się im sprzeciwia?

A pokaż mi cytat Biblii zawierający skład Pisma Św.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 sierpień 15 2005 11:47   
Forum

Quote by hermes: Kolega pius - jest lefebvrysta ?

Kolega Pius nie jest lefebvrystą. Znam go osobiście i potwierdzam, że nie jest członkiem FSSPX. Tak jak ja chodzi na msze indultowe i do nich służy.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,49 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty