Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Herezje katolików
 |  Wersja do druku
Maciej Pasternak
 wrzesień 12 2005 21:55   
Forum

Status: offline

Quote by methodos: Maciek i o to chodzi, o polemikę właśnie..i nie rozciągam tematu sekciarstwa tylko na KrK w obrębie chrześcijaństwa, bo jak sam zauważyłeś to akurat mamy w każdym wyznaniu, a najgorsze bynamniej dla mnie jest zetknęcie się z neofitą...lub zwyczajnie nawiedzonym człowiekiem, do którego konkretne rzeczowe argumenty trafiają sama nie wiem gdzie.

Oj, tak, to prawda.

PS. jak na tym forum dodaje się cytaty z Biblii? jestem zielona w tych sprawach

Odpalasz np. biblia.net.pl wyszukujesz, a potem kopiuj-wklej.

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Gość forum: Pius
 wrzesień 12 2005 22:56   

Quote by Maciek:

A przede wszystkim Pius na kosciol.pl

Mam dla ciebie złą wiadomość: twój Kościół coraz mniej odpowiada twoim zapatrywaniom. Wątpię, czy za 10 lat będziesz do niego należał, jeśli nie zmienisz poglądów.

Ale w sumie to twoje życie i twoja zgorzkniała starość.

Laudetur Iesus Christus et Maria semper Virgo!
Proszę nie pisać o mnie jako o heretyku wewnątrz KK. W żartach też bym tego sobie nie życzył, albo niech Pan jakoś jasno daje do zrozumienia że to psikus. Jeśli Pan pisze na poważnie, to proszę podać jakiemu dogmatowi przeczę lub z jakim punktem katechizmu się nie zgadzam! A co do sytuacji KRK to jest Pan bardzo niezorientowany w temacie. Nie wie Pan jakie ruchy cieszą się ostatnio wielkim powodzeniem, nie widzi Pan jak działa Duch Święty przez niektórych kardynałów ( wybór Benedykta XVI). Niech Pan zwróci uwagę jaką Modlitwą Eucharystyczną modli się papież! To on często dokonywał święceń dla FSSPX. Miejmy nadzieję i módlmy się o to, aby naprawił obecny kryzys ( powoli już to robi!). Większość księży ma negatywne nastawienie do tych ruchów, bo dokonują one wielu nadużyć liturgicznych czy wręcz głoszą jawnie herezje!. Polecam Panu pozycję Czy "droga" neokatechumenatu jest prawo wierna? Magisterium Papieża a Kiko Argello porównanie. Za wprowadzenie do polskiego wydania ponoć bp. Józef Kraszewski dostał ostrą reprymendę [ZW nr 8(75)] Jak już napisałem nie dziwi mnie że obecna sytuacja cieszy protestantów bo KK był czy może jest dalej powoli protestantyzowany, co widać najlepiej po MS http://www.tradycja.koc.pl/art2.htm Zainteresowanym polecam również film "What We have Lost." http://www.inetpress.w9.pl/wandea/.

ps. dlaczego zgorzkniała ?

===

Cytat 
adam6665
 wrzesień 13 2005 13:11   
Forum

No i masz rację... Jestem magistrem teologii katolickiej, a jak czasami zaglądam do niektórych wypowiedzi umieszczanych na "katolickich" stronach internetowych,lub formułowanych w dyskusjach przez katolików to aż mi wstyd. Co prawda wielu z katolików nie wyszło jeszcze poza ramy Soboru Trydenckiego i z niechęcią przyjmują prawdy Vaticanum II. Więc co się dziwić, jeśli też takie prawdy formułują... Najśmieszniejszą rzeczą jest podejście do prawdy o zbawieniu z łaski. W świetle dokumentów kościelnych ani przed ani po Vaticanum II nie było żadnej wzmianki zaprzeczającej tej prawdzie. Ale jakoś większość katolików jest gotowa "życie oddać" za zbawienie przez uczynki...

===

Profil   Email 
 Cytat 
methodos
 wrzesień 13 2005 13:30   
Forum

bardzo proszę o pomoc w pewnej kwestii... jakaś zagorzala katoliczka wmawia mi, że Szymon Mag i Szymon Zelota to ta sama osoba, a ja po prostu w to nigdy nie uwierzę...

===

Profil   Email 
 Cytat 
methodos
 wrzesień 13 2005 13:39   
Forum

no i prawda...tylko gdzie poza tymi najlepszymi uczynkami sama wiara???

Quote by adam6665: No i masz rację... Jestem magistrem teologii katolickiej, a jak czasami zaglądam do niektórych wypowiedzi umieszczanych na "katolickich" stronach internetowych,lub formułowanych w dyskusjach przez katolików to aż mi wstyd. Co prawda wielu z katolików nie wyszło jeszcze poza ramy Soboru Trydenckiego i z niechęcią przyjmują prawdy Vaticanum II. Więc co się dziwić, jeśli też takie prawdy formułują... Najśmieszniejszą rzeczą jest podejście do prawdy o zbawieniu z łaski. W świetle dokumentów kościelnych ani przed ani po Vaticanum II nie było żadnej wzmianki zaprzeczającej tej prawdzie. Ale jakoś większość katolików jest gotowa "życie oddać" za zbawienie przez uczynki...

===

Profil   Email 
 Cytat 
methodos
 wrzesień 13 2005 13:40   
Forum

tylko gdzie tu wiara??? przecież ani kasa na odpust czy mszę prawdziwego nawrócenia nie zastąpią..chociaz jako protestantka też mam ten ból, kiedy współwyznawcy pytają: po co się nawracać??? a my powinniśmy nawracać się codziennie.. jak uważacie?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 wrzesień 13 2005 13:41   
Forum

Quote by Pius:
Quote by Maciek:

A przede wszystkim Pius na kosciol.pl

Mam dla ciebie złą wiadomość: twój Kościół coraz mniej odpowiada twoim zapatrywaniom. Wątpię, czy za 10 lat będziesz do niego należał, jeśli nie zmienisz poglądów.

Ale w sumie to twoje życie i twoja zgorzkniała starość.

Laudetur Iesus Christus et Maria semper Virgo!
Proszę nie pisać o mnie jako o heretyku wewnątrz KK. W żartach też bym tego sobie nie życzył, albo niech Pan jakoś jasno daje do zrozumienia że to psikus. Jeśli Pan pisze na poważnie, to proszę podać jakiemu dogmatowi przeczę lub z jakim punktem katechizmu się nie zgadzam! A co do sytuacji KRK to jest Pan bardzo niezorientowany w temacie. Nie wie Pan jakie ruchy cieszą się ostatnio wielkim powodzeniem, nie widzi Pan jak działa Duch Święty przez niektórych kardynałów ( wybór Benedykta XVI). Niech Pan zwróci uwagę jaką Modlitwą Eucharystyczną modli się papież! To on często dokonywał święceń dla FSSPX. Miejmy nadzieję i módlmy się o to, aby naprawił obecny kryzys ( powoli już to robi!). Większość księży ma negatywne nastawienie do tych ruchów, bo dokonują one wielu nadużyć liturgicznych czy wręcz głoszą jawnie herezje!. Polecam Panu pozycję Czy "droga" neokatechumenatu jest prawo wierna? Magisterium Papieża a Kiko Argello porównanie. Za wprowadzenie do polskiego wydania ponoć bp. Józef Kraszewski dostał ostrą reprymendę [ZW nr 8(75)] Jak już napisałem nie dziwi mnie że obecna sytuacja cieszy protestantów bo KK był czy może jest dalej powoli protestantyzowany, co widać najlepiej po MS http://www.tradycja.koc.pl/art2.htm Zainteresowanym polecam również film "What We have Lost." http://www.inetpress.w9.pl/wandea/.

ps. dlaczego zgorzkniała ?

Przede wszystkim, twierdzenie, że ruchy te są sektami wobec faktu, że przez Kościół (Pana Kościół) za takie uznane nie zostały, jest grubym nadużyciem. Słowo "sekta" jest jednoznacznie pejoratywne. Użycie go w odniesieniu do innych katolików jest klasycznym przejawem szowinizmu w najgorszym wydaniu. Szczególego smaczku tej sytuacji dodaje fakt, że twórca "oazy", ks. Franciszek Blachnicki został uznany za błogosławionego właśnie m.in. za tę działalność. Czyżby więc błogosławiony KRK założył sektę?
Bardzo łatwo i bardzo szybko Pan szufladkuje i decyduje, kto jest dobry, a kto nie. Proszę uważać, by nie znalazł się Pan na czele tych, którzy krzyczą "ukrzyżuj". To też byli bogobojni ludzie wierni tradycji i dogmatom, którym dogmaty przesłoniły Boga.
To tylko ostrzeżenie, a nie ocena.

Nie napisałem, że jest pan heretykiem. Napisałem tylko, że to, co na temat KRK wiem od teologów tegoż Kościoła, coraz mnie pasuje do poglądów, które Pan wygłasza.

Powołuje się Pan na Benedykta XVI? Bardzo dobrze, już niedawno pisałem, że to, co on głosi podczas swoich homilii jest bardziej zgodne z doktryną luterańską, niż to, co głosił Jan Paweł II. Czyżby więc on też był heretykiem?

A czemu zgorzkniały? Bo widziałem już kilkudziesięciu ludzi, którzy tak jak Pan uważali, że są bardziej papiescy, niż papież. Dziś są wiecznie niezadowolonymi krytykantami. Z młodych gniewnych wyrastają tylko starzy w...wieni.

===

Cytat 
Maciej Pasternak
 wrzesień 13 2005 13:43   
Forum

Quote by methodos: tylko gdzie tu wiara??? przecież ani kasa na odpust czy mszę prawdziwego nawrócenia nie zastąpią..chociaz jako protestantka też mam ten ból, kiedy współwyznawcy pytają: po co się nawracać??? a my powinniśmy nawracać się codziennie.. jak uważacie?

Masz rację. Wbrew temu, co głoszą ludzie związani z ruchami pentakostalnymi, nie wystarczy jednorazowe "nowe narodzenie". To musi być proces. Ciągłe umieranie dla świata i rodzenie się dla Boga.
Jezus nie mówi "nawróćcie się", tylko "nawracajcie".

===

Cytat 
methodos
 wrzesień 13 2005 14:05   
Forum

bardzo proszę o pomoc w pewnej kwestii... jakaś zagorzała katoliczka wmawia mi, że Szymon Mag i Szymon Zelota to ta sama osoba, a ja po prostu w to nigdy nie uwierzę

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 wrzesień 13 2005 14:10   
Forum

Quote by Pius: Jak już napisałem nie dziwi mnie że obecna sytuacja cieszy protestantów bo KK był czy może jest dalej powoli protestantyzowany, co widać najlepiej po MS http://www.tradycja.koc.pl/art2.htm Zainteresowanym polecam również film "What We have Lost." http://www.inetpress.w9.pl/wandea/.

Tylko wyjaśnij mi w takim razie, czemu tak łatwo znajduję wspólny język z Integrystą, czy Crusaderem, choć oni są konserwatywnymi katolikami, a ja luteraninem?
Zgodnie z twoją tezą nie powinno między nami być wspólnoty poglądów, a jest. No więc?
Coś tu, mój drogi, nie gra. Albo więc oni są sprotestantyzowani, albo twoja teza o protestantyzacji KRK po V2 jest błędna.
Zresztą, prawosławie również dostrzega zbliżenie z KRK po Vaticanum II. Czy Kościół Rzymski prostestantyzując się jednocześnie się zprawosławił? A jest to możliwe, żeby jednocześnie iść w lewo i w prawo?
A może po prostu KRK nawrócił się do Ewangelii, a to wymaga zawsze autoweryfikacji. Nie można się nawrócić i pozostać niezmienionym. Niezmienni są tylko zatwardziali grzesznicy.

P.S.
A tak na marginesie, o czym niby ma świadczyć formuła modlitwy Eucharystycznej użytej przez papieża?
Proszę wybaczyć, ale bardziej miarodajne jest dla mnie to, czego papież naucza w homilii, niż jaką modlitwą się modli.

P.S. 2
W KEA w Polsce wprowadzono ostatnio (a raczej przywrócono); nieszpory, stuły i sutanny oraz wprowadzono jako normę nicejsko-konstatntynopolitańskie wyznanie wiary (do niedawna obowiązywało apostolskie, a nicejskie było od święta). Co więcej, pojawiły się kazania maryjne i zaczęto akcentować uczynki jako skutek i wyrażenie wiary.
Wniosek: kościół ewangelicki się katolicyzuje.
No po prostu absurd.

===

Cytat 
Maciej Pasternak
 wrzesień 13 2005 14:59   
Forum

Quote by methodos: bardzo proszę o pomoc w pewnej kwestii... jakaś zagorzała katoliczka wmawia mi, że Szymon Mag i Szymon Zelota to ta sama osoba, a ja po prostu w to nigdy nie uwierzę

No bo to nie jest ta sama osoba. Szymon Zelota był jednym z uczniów, obecnym podczas zesłania Ducha Świętego (czyli Go otrzymał) [Dz. 1:13], a Szymon Mag był magiem z Samarii ochrzczonym przez Filipa chcącym kupić dar Ducha za pieniądze [Dz. 8].

===

Cytat 
 wrzesień 13 2005 15:13   

Quote by Maciek:

Przede wszystkim, twierdzenie, że ruchy te są sektami wobec faktu, że przez Kościół (Pana Kościół) za takie uznane nie zostały, jest grubym nadużyciem. Słowo "sekta" jest jednoznacznie pejoratywne. Użycie go w odniesieniu do innych katolików jest klasycznym przejawem szowinizmu w najgorszym wydaniu. Szczególego smaczku tej sytuacji dodaje fakt, że twórca "oazy", ks. Franciszek Blachnicki został uznany za błogosławionego właśnie m.in. za tę działalność. Czyżby więc błogosławiony KRK założył sektę?
Bardzo łatwo i bardzo szybko Pan szufladkuje i decyduje, kto jest dobry, a kto nie. Proszę uważać, by nie znalazł się Pan na czele tych, którzy krzyczą "ukrzyżuj". To też byli bogobojni ludzie wierni tradycji i dogmatom, którym dogmaty przesłoniły Boga.

Nie napisałem, że jest pan heretykiem. Napisałem tylko, że to, co na temat KRK wiem od teologów tegoż Kościoła, coraz mnie pasuje do poglądów, które Pan wygłasza.

Powołuje się Pan na Benedykta XVI? Bardzo dobrze, już niedawno pisałem, że to, co on głosi podczas swoich homilii jest bardziej zgodne z doktryną luterańską, niż to, co głosił Jan Paweł II. Czyżby więc on też był heretykiem?

A czemu zgorzkniały? Bo widziałem już kilkudziesięciu ludzi, którzy tak jak Pan uważali, że są bardziej papiescy, niż papież. Dziś są wiecznie niezadowolonymi krytykantami. Z młodych gniewnych wyrastają tylko starzy w...wieni.

Moim zdaniem ruchy posiadające elementy sekt, czego dowody znalazłem w wielu artykułach i zobaczyłem na zdjęciach. Może ks. Franciszek Blachnicki miał dobre intencje, ale mu nie wyszło. Moja opinia zakorzeniona jest w wielu encyklikach czasami ludzi świętych a ruchy te nie stosują się do nakazów Jana Pawła II ani Benedykta. Bardzo szybko to można dojść do wniosku, że te wspólnoty nie są w pełni katolickie gdyż nie darzą Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie należytym szacunkiem lub głoszą herezje, co potwierdza Czy "droga" neokatechumenatu jest prawo wierna? Magisterium Papieża a Kiko Argello porównanie. Nie napisałem nigdy o żadnym papieżu, że jest heretykiem może i pan uważać, że to, co głosi papież podczas swoich homilii jest bardziej zgodne z doktryną luterańską, niż to, co głosił Jan Paweł II to Pana prywatne zdanie i nawet gdyby to była prawda wcale nie musi znaczyć, że jest on heretykiem. Czy może według Pana papież odstępuję od doktryny Katolickiej na rzecz Protestanckiej, jeżeli tak to proszę o konkretne dowody. A w czym to tak moje zdanie różni się od katolickich teologów (konkretnie) i czy nie są to, aby nauczyciele Religi z podstawówki przynależący do jednej z tych wspólnot? Tamtym ludziom przywiązanie do tradycji nie pozwoliło zobaczyć prawdy, ale objawienie dokonało się już do końca i tradycja teraz strzeże jego niezmienności. Niema we mnie tyle pychy żeby ostrzegać Pana, że będzie Pan po stronie ludzi, którzy krzyczą ukrzyżuj, bo tego by nie wykrzyczał żaden szczery chrześcijanin, ale życzyłbym Panu żeby nie był Pan jak ziarno, które padło na grunt skalisty. Nie widzi Pan jak ewoluowały niektóre odłamy protestanckie stały się multimedialnymi spektaklami gdzie pastorowie telewizyjni showman’eni wprowadzają ludzi w trans,dzikie pogańskie tance, ekstazy a wszystko dla mamony. Wiem, że to nie ma nic wspólnego z Pana kościołem, ale niektóre wspólnoty protestanckie są bliskie tego stanu. Ja Pana rozumiem, bo Pan nie wierzy w celebracje in persona Christi czy realną obecność Pana Jezusa w każdej najmniejszej cząstkę hostii, ale niech Pan zrozumie mnie ja w to wierze i gdy widzę profanacje mojego Boga nie mogę stać obojętnie! Ja się nie uważam za bardziej papieskiego od papieża, dlaczego Pan stale mnie obraża ? Czy ja kiedyś wydałem jakieś osądy na temat Pana osoby? A kościół pozwala mi się spełniać wśród grup indultowych tyle, że to trochę za mało wiec nie mogę być w pełni zadowolony wśród stałych świętokradztw, ale to się miejmy nadzieje zmieni.

===

Cytat 
methodos
 wrzesień 13 2005 15:15   
Forum

Maciek no ja to samo tłumaczyłam jak apostol może prosic o dar apostolstwa skoro go juz ma??? a ta dalej swoje.. że ja się nie znam
-----------------------------------------------
Jak więc przyjęliście Chrystusa Jezusa, Pana, tak w Nim chodźcie

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 wrzesień 13 2005 15:23   
Forum

Quote by methodos: Maciek no ja to samo tłumaczyłam jak apostol może prosic o dar apostolstwa skoro go juz ma??? a ta dalej swoje.. że ja się nie znam

No tak, a on jest sam najmądrzejszy.

===

Cytat 
methodos
 wrzesień 13 2005 15:28   
Forum

albo jestem ciemna masa albo zwyczajnie nie umiem wkleić fragmentu z Biblii, to normalnie w swoim tekscie wkleić?

===

Profil   Email 
 Cytat 
 wrzesień 13 2005 15:35   

Quote by Maciek:
Tylko wyjaśnij mi w takim razie, czemu tak łatwo znajduję wspólny język z Integrystą, czy Crusaderem, choć oni są konserwatywnymi katolikami, a ja luteraninem?
Zgodnie z twoją tezą nie powinno między nami być wspólnoty poglądów, a jest. No więc?
Coś tu, mój drogi, nie gra. Albo więc oni są sprotestantyzowani, albo twoja teza o protestantyzacji KRK po V2 jest błędna.
Zresztą, prawosławie również dostrzega zbliżenie z KRK po Vaticanum II. Czy Kościół Rzymski prostestantyzując się jednocześnie się zprawosławił? A jest to możliwe, żeby jednocześnie iść w lewo i w prawo?
A może po prostu KRK nawrócił się do Ewangelii, a to wymaga zawsze autoweryfikacji. Nie można się nawrócić i pozostać niezmienionym. Niezmienni są tylko zatwardziali grzesznicy.

P.S.
A tak na marginesie, o czym niby ma świadczyć formuła modlitwy Eucharystycznej użytej przez papieża?
Proszę wybaczyć, ale bardziej miarodajne jest dla mnie to, czego papież naucza w homilii, niż jaką modlitwą się modli.

P.S. 2
W KEA w Polsce wprowadzono ostatnio (a raczej przywrócono); nieszpory, stuły i sutanny oraz wprowadzono jako normę nicejsko-konstatntynopolitańskie wyznanie wiary (do niedawna obowiązywało apostolskie, a nicejskie było od święta). Co więcej, pojawiły się kazania maryjne i zaczęto akcentować uczynki jako skutek i wyrażenie wiary.
Wniosek: kościół ewangelicki się katolicyzuje.
No po prostu absurd.

Może jest Pan do mnie uprzedzony i przypisuje mi Pan poglądy, których wcale nie głoszę np. że tylko KRK prowadzi do zabawienia. A KK po SVII stał się bardziej otwarty i zdjęto ekskomuniki z kościoła prawosławnego ( oczywiście on zrobił to samo). Z tego, co mi mówił jeden z księży po wprowadzeniu „święceń” dla kobiet miało dojść do połączenia z kościołem Luterańskim i pastorowie nawet zaczęli przyjmować święcenia od Starokatolików, ale po soborze uznano, że jesteśmy już tak blisko ze nie ma sensu. A co do Modlitwy Eucharystycznej to ważniejsza jest ona dla mnie od homilii papież stosuje Kanon, który najwięcej razy podkreśla ofiarę Mszy przyzywa świętych i był jedyna Modlitwą stosowana przed soborem.

ps. co do tych tego połączenia nie jestem pewien o jaki kościół chodziło ale wydaje mi sie że o Luterański.

===

Cytat 
Maciej Pasternak
 wrzesień 13 2005 15:45   
Forum

Quote by Pius:
Może jest Pan do mnie uprzedzony i przypisuje mi Pan poglądy, których wcale nie głoszę np. że tylko KRK prowadzi do zabawienia. A KK po SVII stał się bardziej otwarty i zdjęto ekskomuniki z kościoła prawosławnego ( oczywiście on zrobił to samo). Z tego, co mi mówił jeden z księży po wprowadzeniu „święceń” dla kobiet miało dojść do połączenia z kościołem Luterańskim i pastorowie nawet zaczęli przyjmować święcenia od Starokatolików, ale po soborze uznano, że jesteśmy już tak blisko ze nie ma sensu. A co do Modlitwy Eucharystycznej to ważniejsza jest ona dla mnie od homilii papież stosuje Kanon, który najwięcej razy podkreśla ofiarę Mszy przyzywa świętych i był jedyna Modlitwą stosowana przed soborem.

ps. co do tych tego połączenia nie jestem pewien o jaki kościół chodziło ale wydaje mi sie że o Luterański.

Ja po prostu reaguję na to, co czytam i nic więcej. Ponieważ posługujesz się (proszę darować to "tykanie", ale naprawdę, "panowanie" na necie jest dla mnie dziwactwem utrudniającym formułowanie myśli, bo każde zdanie muszę poprawiać ) pewnymi schematami myślowymi i aksjomatami (jak każdy z nas), to odbieram to powierzchownie i może czasem nie rozumiem wszystkiego. Po prostu, rozumiem to, co jest napisane i nic więcej.

W takim razie proszę o wyjaśnienie, co to znaczy "sprotestantyzowanie", bo może tego nie rozumiem.

No i powtórzę to, co wyraziłem w poście wcześniejszym: dlaczego uznane w Kościele ruchy uważa Pan za sekty i czy błogosławiony KRK mógł założyć sektę?

===

Cytat 
Maciej Pasternak
 wrzesień 13 2005 15:48   
Forum

Quote by methodos: albo jestem ciemna masa albo zwyczajnie nie umiem wkleić fragmentu z Biblii, to normalnie w swoim tekscie wkleić?

tak jak wklejasz jakikolwiek inny tekst, tyle że z odpowiednią czcią i szacunkiem

===

Cytat 
 wrzesień 13 2005 16:08   

Wielokrotnie podałem linki do stron, zdjęć i filmów które to potwierdzają.

filmu (:

I pisałem dlaczego.........

===

Cytat 
Andrzej
 wrzesień 13 2005 16:18   
Forum

Kiedy przeczytałem tekst Piusa o tym, że takie ruchy w Krk jak Oaza, neokatechumenat, Odnowa w Duchu Świętym i inne są sekaciarskie, to zimny pot spłynął mi po plecach. Oczywiście, mnóstwo jest zarówno w publikacjach drukowanych jak i w internecie publikacji, skądinąd pobożnych pewnie i bogobojnych kapłanów katolickich, którzy widzą w tych ruchach jeśli nie przejawy sekciarstwa, to przynajmniej sprotestantyzowania. I pewnie mają rację: ruchy te mają wiele wspólnego przede wszystkim z protestanckim kerygmatem, posługują się często protestanckim (choc spłyconym) ujęciem tego, czym jest wiara (słynne: przyjęcie Jezusa ze swego Pana, którego istoty wielu księży katolickich nie rozumie), ale posługując się protestanckim punktem wyjścia chcą prowadzic swych uczestników do odnalezienia się w Kościele rzymsko-katolickim. Sam byłem świadkiem wiele lat temu jak pastor protestancki, (nie Polak),który świetnie odnajdywał się na spotkaniach modlitewnych grup charyzmatycznych katolickich zachęcał ich członków o starania, by swój dalszy rozwój duchowy (wejście w grupe modlitewną, spotkanie Jezusa, przyjęcie Ducha Świętego to tylko początek drogi) odbywali w łonie tradycji, w której wyrośli i która jest im najbiższa (brawo za tę cudowną i odważną wypowiedź!).
Gdybyśmy jednak chcieli, to w każdym ruchu oddolnym w Kościele odnajdziemy jakieś przejawy sekciarstwa. Nie sekciarstwo w całej pełni, ale pewne jego przejawy: na przykłąd franciszkanie są sekciarscy w stosunku do dominikanów i reszty Kościoła, a kółka różańcowe sekciarskie w stosunku do reszty Kościoła i czcicieli Bożego Miłosierdzia na przykład. ;-)
Zaś pisanie, że te wspólnoty nie są w pełni katolickie jest demagogią: żadna wspólnota nie jest w pełni katolicka: taka będzie dopiero w niebie. Nie darzą Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie należytym szacunkiem? Są takie grupy, które darzą wiekszym niż sam papież, są inne,które mają z tym problemy. Dobrze, ze nie ma urawniłowki! Dobrze, że każdy na swój sposób poznaje Boga, nawet w Kościele katolickim.
Natomiast zdanie Piusa, że papież odstępuje od doktryny Katolickiej na rzecz Prostackiej wywołało we mnie szczere choć niezamierzone przez Piusa spazmy śmiechu.
Rzeczywiście, jest to wszystko takie sprotestantyzowanie jak skatolicyzowanie KEA z tekstu Maćka. Mam nadzieję, że jest to po prostu zwracanie większej uwagi na elementy wcześniej odstawione w kąt

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Maciej Pasternak
 wrzesień 13 2005 16:23   
Forum

Quote by Pius: Wielokrotnie podałem linki do stron, zdjęć i filmów które to potwierdzają.

filmu (:

Ale to jest twoja opinia, do której masz prawo. Jednak użycie słowa "sekta" jest nadużyciem.

Strony i filmy? A chcesz linki do stron dowodzących, że sektą jest cały Kościół Rzymsko-Katolicki, albo że chrześcijanie, to niebezpieczni maniacy? Strony i filmy wyrażają jakieś i czyjeś stanowisko, ale nie są dowodem. Trzeba by było zrobić dość gruntowną analizę. masz ją gdzieś?
Nie musisz się z nimi zgadzać. Możesz, a nawet powinieneś poddawać wszystko krytycznej analizie. Ale po co szermujesz epitetami i klasyfikacją? Kto dał ci do tego prawo?

A dodam od siebie: moje nawrócenie z totalnego ateizmu nastąpiło za pośrednictwem kuzynki z "oazy". To, że w miarę rozumiem katolicyzm i potrafię rozmawiać z katolikami przekładając nasze pojęcia na język katolicki, to zasługa przyjaciółki z "oazy". To, że nie jestem katożercą, jakim byłem 10 lat temu, to też zasługa ludzi z "oazy".
A teraz powiedz, czy lepiej byłoby, gdybym był nadal ateistą i komunistą? Czy lepiej byłoby, gdybym nie umiał rozmawiać z katolikami i zaczynał rozmowę od tego, że są potępieni? Czy lepiej byłoby, gdybym katolików nienawidził?
Które owoce są dobre?
Czy dobre drzewo może dać złe owoce?
Czy złe drzewo może dać owoce dobre?

Nadal nie wiem, co z tym błogosławionym, który założył sektę.

===

Cytat 
 wrzesień 13 2005 16:25   

Po 1 to było pytanie po 2 błąd.

===

Cytat 
Andrzej
 wrzesień 13 2005 16:32   
Forum

Quote by Pius: Po 1 to było pytanie po 2 błąd.

Zgadza się, ale jaki efekt!

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
 wrzesień 13 2005 16:34   

Quote by Maciek:
Quote by Pius: Wielokrotnie podałem linki do stron, zdjęć i filmów które to potwierdzają.

filmu (:

Ale to jest twoja opinia, do której masz prawo. Jednak użycie słowa "sekta" jest nadużyciem.

Strony i filmy? A chcesz linki do stron dowodzących, że sektą jest cały Kościół Rzymsko-Katolicki, albo że chrześcijanie, to niebezpieczni maniacy? Strony i filmy wyrażają jakieś i czyjeś stanowisko, ale nie są dowodem. Trzeba by było zrobić dość gruntowną analizę. masz ją gdzieś?
Nie musisz się z nimi zgadzać. Możesz, a nawet powinieneś poddawać wszystko krytycznej analizie. Ale po co szermujesz epitetami i klasyfikacją? Kto dał ci do tego prawo?

A dodam od siebie: moje nawrócenie z totalnego ateizmu nastąpiło za pośrednictwem kuzynki z "oazy". To, że w miarę rozumiem katolicyzm i potrafię rozmawiać z katolikami przekładając nasze pojęcia na język katolicki, to zasługa przyjaciółki z "oazy". To, że nie jestem katożercą, jakim byłem 10 lat temu, to też zasługa ludzi z "oazy".
A teraz powiedz, czy lepiej byłoby, gdybym był nadal ateistą i komunistą? Czy lepiej byłoby, gdybym nie umiał rozmawiać z katolikami i zaczynał rozmowę od tego, że są potępieni? Czy lepiej byłoby, gdybym katolików nienawidził?
Które owoce są dobre?

Moim zdaniem nie jest bo głoszą herezje i profanują mojego Boga. Proszę wejść na te linki co podaje tam wszystko jest pokazane. A co do ks. Franciszka Blachnickiego to napisałem że może miał dobre intencje ale inni ludzie nieco zmodyfikowali jego dzieło.

===

Cytat 
 wrzesień 13 2005 16:35   

Quote by medieval_man:
Quote by Pius: Po 1 to było pytanie po 2 błąd.

Zgadza się, ale jaki efekt!

(((:
Nie wiem jak tą pomyłkę interpretować ………

===

Cytat 
Maciej Pasternak
 wrzesień 13 2005 17:24   
Forum

Quote by Pius:
Quote by Maciek:

filmu (:

Które owoce są dobre?

Moim zdaniem nie jest bo głoszą herezje i profanują mojego Boga. Proszę wejść na te linki co podaje tam wszystko jest pokazane. A co do ks. Franciszka Blachnickiego to napisałem że może miał dobre intencje ale inni ludzie nieco zmodyfikowali jego dzieło.

Czyli własnego doświadczenia z kontaktów z tyymi ludźmi nie masz.
To jest twoje zdanie, którego jednak nie umiesz sensownie uzasadnić, jedynie odwołujesz się do linków. Ale chyba hierarchowie twojego Kościoła wiedzą, co to za ruchy. Czemu nic z nimi nie zrobili? Czemu papież Jan Paweł II przyjmował ich na audiencji i wyrażał poparcie, też był heretykiem?
Jak profanują? Co takiego robią? Jakoś w innych sprawach cytujesz dokumenty, a tu nic? Jestem zawiedziony.
A wiesz, że tak samo jak ty rozumował przed nawróceniem apostoł Paweł?

Powtarzam, mogę podać linki, wykazujące, że KRK, to synagoga szatana. Co to zmienia? Poproszę konkretne argumenty i dowody.
A zauważ, że nie tylko ja ich bronię, Medieval, któremu do mnie wcale blisko nie jest również.

Argument odnośnie księdza Blachnickiego jest zabawny, bo to on nawiązał kontakt z protestanckim Campus Crusade for Crist i nadał oazie "protestancki" charakter. Więc nikt niczego nie przeinaczył, a jeżeli nawet, to raczej w stronę katolickości, niż odwrotnie.
Jak znajdę, to podrzucę link do pracy magisterskiej na temat działalności księdza Blachnickiego obronionej na UKSW.

===

Cytat 
Maciej Pasternak
 wrzesień 13 2005 17:25   
Forum

Quote by Pius:
Quote by Maciek:

Moim zdaniem ruchy posiadające elementy sekt, czego dowody znalazłem w wielu artykułach i zobaczyłem na zdjęciach. Może ks. Franciszek Blachnicki miał dobre intencje, ale mu nie wyszło. Moja opinia zakorzeniona jest w wielu encyklikach czasami ludzi świętych a ruchy te nie stosują się do nakazów Jana Pawła II ani Benedykta. Bardzo szybko to można dojść do wniosku, że te wspólnoty nie są w pełni katolickie gdyż nie darzą Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie należytym szacunkiem lub głoszą herezje, co potwierdza Czy "droga" neokatechumenatu jest prawo wierna? Magisterium Papieża a Kiko Argello porównanie. Nie napisałem nigdy o żadnym papieżu, że jest heretykiem może i pan uważać, że to, co głosi papież podczas swoich homilii jest bardziej zgodne z doktryną luterańską, niż to, co głosił Jan Paweł II to Pana prywatne zdanie i nawet gdyby to była prawda wcale nie musi znaczyć, że jest on heretykiem. Czy może według Pana papież odstępuję od doktryny Katolickiej na rzecz Protestanckiej, jeżeli tak to proszę o konkretne dowody. A w czym to tak moje zdanie różni się od katolickich teologów (konkretnie) i czy nie są to, aby nauczyciele Religi z podstawówki przynależący do jednej z tych wspólnot? Tamtym ludziom przywiązanie do tradycji nie pozwoliło zobaczyć prawdy, ale objawienie dokonało się już do końca i tradycja teraz strzeże jego niezmienności. Niema we mnie tyle pychy żeby ostrzegać Pana, że będzie Pan po stronie ludzi, którzy krzyczą ukrzyżuj, bo tego by nie wykrzyczał żaden szczery chrześcijanin, ale życzyłbym Panu żeby nie był Pan jak ziarno, które padło na grunt skalisty. Nie widzi Pan jak ewoluowały niektóre odłamy protestanckie stały się multimedialnymi spektaklami gdzie pastorowie telewizyjni showman’eni wprowadzają ludzi w trans,dzikie pogańskie tance, ekstazy a wszystko dla mamony. Wiem, że to nie ma nic wspólnego z Pana kościołem, ale niektóre wspólnoty protestanckie są bliskie tego stanu. Ja Pana rozumiem, bo Pan nie wierzy w celebracje in persona Christi czy realną obecność Pana Jezusa w każdej najmniejszej cząstkę hostii, ale niech Pan zrozumie mnie ja w to wierze i gdy widzę profanacje mojego Boga nie mogę stać obojętnie! Ja się nie uważam za bardziej papieskiego od papieża, dlaczego Pan stale mnie obraża ? Czy ja kiedyś wydałem jakieś osądy na temat Pana osoby? A kościół pozwala mi się spełniać wśród grup indultowych tyle, że to trochę za mało wiec nie mogę być w pełni zadowolony wśród stałych świętokradztw, ale to się miejmy nadzieje zmieni.

Przepraszam, ale ten post mi "umknął". Odpiszę wieczorem.

===

Cytat 
 wrzesień 13 2005 18:13   

W tym właśnie poście którego Pan nie przeczytał jest wiele wyjaśnione a co do synagogi szatana to pewnie napisze Pan jeszcze że wiele „katolików” się z Panem zgadza ((((((((((((:

medieval_man napisał : Nie darzą Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie należytym szacunkiem? Są takie grupy, które darzą większym niż sam papież, są inne, które mają z tym problemy.

z tych które wymieniłem ? chyba nie

===

Cytat 
Andrzej
 wrzesień 13 2005 19:09   
Forum

Quote by Pius: medieval_man napisał : Nie darzą Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie należytym szacunkiem? Są takie grupy, które darzą większym niż sam papież, są inne, które mają z tym problemy.

wymieniłeś
Neokatechumenat
Ruch Światło-Życie (oazy)
Odnowa w Duchu Świętym
Focolari
Taize
Wspólnoty Charyzmatyczne
Emmanuel

- Znam grupy Odnowy w Duchu Świętym gdzie adoracja Najświętszego sakramentu stoi na pierwszym miejscu.
- Emmanuel (wspólnota francuska, bo chyba tę masz na myśli organizuje sesje w Paray le Monial z adoracją eucharystyczną na pierwszym miejscu, każdy członek Emmanuela, ma niejako w obowiązku codzienną adorację),
- Taizé nie jest raczej pomysłem katolickim :-).
- Nie wiem czym różnią sie wspólnoty charyzmatyczne od Odnowy w Duchu Świętym u Ciebie?
- Jeśli chodzi o Oazy, to wielokrotnie w Krościenku (siedzibie ruchu) brałem udział w adoracji w kaplicy, więc na pewno nie jst to nic marginesowego
- Nie wypowiem się na temat Neokatechumentau i Focolari, bo mam z tymi ruchami zbyt słaby kontakt

===

Cytat 
 wrzesień 13 2005 19:40   

Quote by medieval_man:
Quote by Pius: medieval_man napisał : Nie darzą Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie należytym szacunkiem? Są takie grupy, które darzą większym niż sam papież, są inne, które mają z tym problemy.

wymieniłeś
Neokatechumenat
Ruch Światło-Życie (oazy)
Odnowa w Duchu Świętym
Focolari
Taize
Wspólnoty Charyzmatyczne
Emmanuel

- Znam grupy Odnowy w Duchu Świętym gdzie adoracja Najświętszego sakramentu stoi na pierwszym miejscu.
- Emmanuel (wspólnota francuska, bo chyba tę masz na myśli organizuje sesje w Paray le Monial z adoracją eucharystyczną na pierwszym miejscu, każdy członek Emmanuela, ma niejako w obowiązku codzienną adorację),
- Taizé nie jest raczej pomysłem katolickim :-).
- Nie wiem czym różnią sie wspólnoty charyzmatyczne od Odnowy w Duchu Świętym u Ciebie?
- Jeśli chodzi o Oazy, to wielokrotnie w Krościenku (siedzibie ruchu) brałem udział w adoracji w kaplicy, więc na pewno nie jst to nic marginesowego
- Nie wypowiem się na temat Neokatechumentau i Focolari, bo mam z tymi ruchami zbyt słaby kontakt

Źle mnie Pan zrozumiał nie chodzi mi o to, że w tych wspólnotach brak adoracji Pana Jezusa, ale chodzi mi o nadużycia liturgiczne z tym związane. Msze w dziwnej scenerii gdzie np. na ołtarzu wyszyte są „pacyfki”, Msze indiańskie z różnymi udziwnieniami, księża praktycznie tylko w stule, nie dbałości o cząstki Pana Jezusa, Msze na siedząco i wiele innych jeszcze gorszych nadużyć, do których podawałem już link z 3 razy. Do tego dochodzi jeszcze głoszenie herezji. Ale wiele protestantów tego nie zrozumie, bo nie wierza, że w tej hostii jest Bóg (i w każdym jej okruszku), bagatelizują oni to zamiast postawić się w naszej sytuacji, chociaż próbować to rozumieć i wspierać nas w tym abyśmy jak najlepiej sprawowali Najświętszą Ofiarę z jak największym szacunkiem dla Pana Jezusa wolą oni to zniszczyć gdyż jest to im widocznie na rękę lub może naprawdę są oni ślepi i robią to nieświadomie ( są zapewne tacy i tacy) A żeby wypowiadać się na temat SVII to trzeba o nim znać cała prawdę, o której nie chciałbym to pisać, bo też nie znam jej do końca, ale te rzeczy, które posłyszałem budzą grozę niestety jest to bardzo mało znany problem nawet wśród księży!

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,57 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty