Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Ekumenizm w Polsce Nowy wątek Odpowiedz
 Ekumenizm wg protestantow
 |  Wersja do druku
piotr.
 sierpień 16 2006 14:21   
Forum

Status: offline

tak, wyjaśniłeś wszystko jednym zdaniem:

teoglogia krk nie byla dla ciebie problemem, poniewaz jej nie znales.
wyszedlem z zalozenia, ze ją znałeś. dlatego pytam.

ale dlaczego nie starałeś się szukać wsrod katolikow ludzi, ktorzy nie sa z Bogiem tylko w niedziele. Ja takich znam. Nie masz czasem wrazenia, ze zbyt pochopnie podjales decyzje, ze poplynales z prądem zamiast pod prąd, ze nie wypłynąłeś na głębie?

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 sierpień 16 2006 14:54   
Forum Moderator
Moderator

Quote by piotr.:
ale dlaczego nie starałeś się szukać wsrod katolikow ludzi, ktorzy nie sa z Bogiem tylko w niedziele. Ja takich znam. Nie masz czasem wrazenia, ze zbyt pochopnie podjales decyzje, ze poplynales z prądem zamiast pod prąd, ze nie wypłynąłeś na głębie?

Dzis z perspektywy czasu, widze, ze podjalem sluszna decyzje. Na poczatku mojej drogi to pytanie moglo miec racje bytu. Dzis tak z uwagi na ludzi jak i z uwagi na teologie jestem gdzie jestem. A co do tego czy poplynalem z pradem... Nawet nie wiesz jak wiele kosztowala mnie deklaracja np w rodzinie. Nie jestes w stanie sobie wyobrazic jak wiele zlego mozna oswiadczyc i uslyszec od najblizszej rodziny kiedy przychodzi do rozmow na tematy religii. Z pradem to by bylo jakbym sie zapisal do odnowy i przymknal oczy na wszystko co mnie dzis razi. Wbrew temu co sadzisz ja poszedlem bardzo pod prad i duzo mnie ta ecyzja kosztowala.

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Alberto Rivera
 sierpień 16 2006 15:32   
Forum

- o, gdyby Ktoś zechciał posłuchać naszej obrony,- dlaczego chcemy być "innymi" chrześcijaninami, toby kliknoł w
http://www.alberto.pl/download/kaseta_zbiorcza_a.mp3
Pujde z Tobo na Jasną Górę lecz wpierw wysłuchaj tego..

===

...)zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od nas wytłumaczenia z nadziei naszej'

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Adrian Arkadiusz
 sierpień 16 2006 16:58   
Forum

Quote by maxurd:
Quote by alu-q: ekumenizm powstał z inicjatywy katolików i ma na celu zjednoczenie wszystkich chrześcijan. wszelkie opory w rozwoju ekumenizmu znajduja sie po stronie przedewszystkim protestantów i prawosławia

To ja dziekuje za taki ekumenizm. Takiego jestem wrogiem i taki bede zwalczal... O ile Bog jest jeden to nie jest to ten Bog, do ktorego modla sie arabowie, to nie sa te duchy, do ktorych modla sie buddysci czy Hindusi. Bog jest jeden i poza nim nie ma innego.

A co do katolickiego charakteru ekumenizmu... Powiem tak. W glowie mi sie nie miesci, zebym zostal katolikiem. W glowie mi sie nie miesci tez, zeby katolicy stali sie tacy jak ja.

Jednosc chrzescijan to nie jest jednosc organizacyjna. Jednosc chrzescijan to jest jednosc ducha. Jednosc tych, ktorzy wyznaja Jezusa jako zbawiciela i zyja z nim kazego dnia. Do tej jednosci nie jest potrzebna niczyja zgoda, ani zaen ruch. To jest rzeczywistosc wynikajaca z tego, ze Jezus obiecal zakladajac swoj kosciol, ze nic go nie pokona. Ekumenizm to ruch, ktory dostrzega kosciol Jezusa Chrystusa ponad tabliczkami budynkow i nazwami denominacji. W taki wierze.

o to, to mądrego to i warto posłuchać ! Ja ekumenizm widzę tak samo jak maxurd , jako jednośc ducha a nie administracyjna czy teologiczna, bo to jest tu na ziemi utopią, rzeczą niemożliwą. Ja sobie nie wyobrażam swojego funkcjonowania w Kościele Katolickim i tego że miałby zaakceptowac jego doktryny, chyba nawet płąnący stos podemną by mnie do tego nie zmusił :-)

Natomiast ekumenizm ajko duchowa wieź to jak najbardziej, bez problemu mogę modlić się nawet z katolikiem czy prawosławnym (o ile nie jest to modlitwa Maryjna albo do świętych) mimo że doktrynalnie się z tymi kościołami komletnei nie zgadzam. Ale jak fajnie napisał maxrud "Ekumenizm to ruch, ktory dostrzega kosciol Jezusa Chrystusa ponad tabliczkami budynkow i nazwami denominacji." - i z tym się w pełni zgadzam, doktryn moge nie akceptować, ale do tego samego Boga modlić się wspólnie - jak najbardziej !

Co do ekumenizmu z muzułmanami, buddystami czy hinduistami to mam identyczny pogląd jak przedmówca, z tymi religiami takich możliwości nie widzę. Z kolei Katolicy mają bardzo specyficzne pojęcie ekumenizmu, jak już mówiłem ja w żaden sposób tego modelu (powrotu na łono ...) nie widzę, ale wspólna praca i modlitwa - jak najbardziej. Z tym że nikt nikogo do niczego nie przymusza, nie uważa sie za lepszego i nie wytyka błędów, bo to przestaje być ekumenizm, a zaczyna się Kościelnictwo czyli każdy zamiata pod siebie.

Co do idei ekumenizmu to na pewno nie wpowstał on wśród katolików, a jego autorami byli z tego co wiem wlaśnie protestanci, którzy chcieli wzajemnie wspólpracować, mimo różnic denominacyjnych. Dopiero potem dołączyli do tego KK i Prwosławny, kiedy przestali (przynajmniej oficjalnie) nazywać protstantów "sektami". Ale i tak nie z przynaleźnosci koscielnej bedzie nas Bóg rozliczał ale z naszego zycia i wiary czynnej w miłości, tj. po owocach naszej wiary. A tutaj wielu może się zdziwić po słowach "nie znam Was ..." !

===

Umiemy już latać w powietrzu jak ptaki i pływać w wodzie jak ryby, ale nie znamy prostej sztuki życia razem jak bracia. autor: Martin Luther King

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 sierpień 16 2006 17:38   
Forum

maxurd, dzięki za wyjaśnienia. jeszcze bym z toba chetnie pogawedzil, ale nie chce naciskac i zostac zle odebrany, np. jako "łowca"

Alberto - przesluchalem nagranie, nie do konca szczerze mowiac, bo czas nagli, ale powiedziales w tym wykladzie cos, co sie notorycznie powtarza. powiem tak:
jaki dogmat, jaka nauka przyćmiewa albo ujmuje z chwały Jezusowi, ktory z nich zaprzecza ze skałą jest Chrystus a wiara w Jego jest zbawcza? który z nich, pytam się?
śmieszy mnie wszelkiego rodzaju ataki na tradycje katolicka, co niektórzy wydają się mieć jakąś fobię na punkcie katolicyzmu! a do głowy nikomu nie przyjdzie, ze w kosciele prawoslawnym tradycja odgrywa jeszcze wieksza role. pomimo tego slyszy sie ciagle "katolik, katolicka tradycja, katolicyzm jest taki a siaki". smieszne i zatrwazajace zarazem.
o tradycji pismo sie wypowiada, jasno nawet, apostolowie nakazywali trzymac sie tradycji. ktos powie: ale tradycja nie moze byc sprzeczna z pismem. a w ktorym miejscu jest, sie pytam?

Ireneusz (ur.130-40) Kiedy zbija się ich Pismem św., wówczas zaczynają oskarżać samo Pismo św., że jakoby tekst miał być zepsuty (...). Kiedy znów odwołujemy się do Tradycji pochodzącej od Apostołów a zachowanej dzięki następstwu prezbiterów w kościołach, wówczas występują przeciw Tradycji twierdząc, że są mądrzejsi nie tylko od prezbiterów lecz nawet od Apostołów i że znaleźli szczerą prawdę. (...) Tylko oni sami znają bez jakichkolwiek wątpliwości czystą nienaruszoną i szczerą 'zakrytą tajemnicę'. To jednak jest bezwstydnym bluźnierstwem przeciw Stwórcy

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin
 sierpień 16 2006 22:10   
Forum

Quote by methodos:
Quote by alu-q: ekumenizm powstał z inicjatywy katolików i ma na celu zjednoczenie wszystkich chrześcijan.
No nie mogę... hahahahah dawno tak się nie usmiałam.....

chyba zdaje Ci sie, że ekumenizm powstał w anglii, co jest prawdą w niewielkim stopnu
powstała tam idea zwana ekumenizmem, nie poszły za tym ŻADNE konkretne działania. prawdziwy ekumenizm rozpoczął się 5 lat po założeniu w 1960przez papieża Jana 23 Sekretariatu Jedności Narodowej W roku 1965 po soborze watykanskim drugim i opublikowaniu Dekretu o ekumeniamie

===

precz z lewicą!!!

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 sierpień 16 2006 22:33   
Forum

Słucham właśnie owego kaznodzieji i przyznam szczerze, oczywiscie z przykroscią, ze większosc tego co mówi osoba zwiastująca jest prawdą.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Alberto Rivera
 sierpień 16 2006 22:48   
Forum

Quote by piotr.:
Alberto - przesluchalem nagranie, nie do konca szczerze mowiac, bo czas nagli, ale powiedziales w tym wykladzie cos, co sie notorycznie powtarza. powiem tak:
jaki dogmat, jaka nauka przyćmiewa albo ujmuje z chwały Jezusowi, ktory z nich zaprzecza ze skałą jest Chrystus a wiara w Jego jest zbawcza? który z nich, pytam się?
śmieszy mnie wszelkiego rodzaju ataki na tradycje katolicka, co niektórzy wydają się mieć jakąś fobię na punkcie katolicyzmu! a do głowy nikomu nie przyjdzie, ze w kosciele prawoslawnym tradycja odgrywa jeszcze wieksza role. pomimo tego slyszy sie ciagle "katolik, katolicka tradycja, katolicyzm jest taki a siaki". smieszne i zatrwazajace zarazem.
o tradycji pismo sie wypowiada, jasno nawet, apostolowie nakazywali trzymac sie tradycji. ktos powie: ale tradycja nie moze byc sprzeczna z pismem. a w ktorym miejscu jest, sie pytam?
No cóż, chyba jestem winny Ci pielgrzymkę, ale o tradycji to trochę inaczej rozumię..
Tradycja jest jak telewizja. Nie musi być od razu zła, może być nawet bardzo pożyteczna. Problem zaczyna się wtedy, gdy staje w opozycji do przesłania Słowa Bożego, ale jedźmy dalej.Słowo tradycja (po grecku: "paradosis"[przykazanie, nauka, doktryna]) występuje w Nowym Testamencie trzynaście razy. Użyte jest ono w sensie negatywnym w dziesięciu wersetach*: Mt r15,w2 i w3 i w6 ; Mk r7,w3 i w5 i w8 i w9 i w13 ; Ga 1,14 ; Kol 2,8, natomiast w trzech wersetach: 1Kor 11,2 ; 2Tes 3,6 w sensie pozytywnem. Z tego powodu można wywnioskować, że istnieje różnica pomiędzy pozytywnym a negatywnym zrozumieniem tego słowa. Najlepsze i najprostrze uzasadnienie w tej sprawie jakie kiedykolwiek ktoś wysunął pochodzi od samego Mistrza i Pana, który jest absolutnym autorytetem w kwestii wiary. We fragmentach - Mk 7,2-9 czy Mt 15,2-13,- Jezus daje prostą odpowiedź w rozmowie z faryzeuszami, podsumowując ich tradycje..: 'Przykazania Boże uchybiacie aby tradycje swoje zachować'. Tradycja która przeczy bądź przekręca >>Słowa Boże
Przeto 'wiara rodzi się z tego co się słyszy; tym zaś, co się słyszy, jest Słowo Chrystusowe' /Rzym 10,17);

*r15 - rozdział 15
w3 - werset 3

===

...)zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od nas wytłumaczenia z nadziei naszej'

Cytat 
piotr.
 sierpień 17 2006 00:35   
Forum

Alberto - nic mi na ten temat nie wiadomo, jakoby Pan potępiał tradycję chrześcijańską. Gdyby tak było, nawet protestanci nie mieliby żadnego poszanowania do tradycji, a mają. Jezus potępia tradycję, ale faryzejską. To dwie pary kaloszy.

Jeśli ktoś najeżdża na katolicką tradycję, to oczekuje od niego wskazania w którym miejscu ów tradycja jest sprzeczna z Pismem. I to DEFINITYWNIE! Od takiego śmiałka oczekuję również spróbowania swoich sił w dyskusjach z prawosławnymi na temat ich tradycji. I im proszę też wykazać, ze mają tradycję sprzeczną z wolą JCH i Pismem.

Jeszcze jedno :

Nie mam zaś nakazu Pańskiego co do dziewic, lecz daję radę jako ten, który (...), godzien jest by mu wierzono" 1 Kor 7:25

Apostoł daje rady na jakiej podstawie? Przecież Jezus mu tego nie objawił, nie dał zaleceń co do dziewic. Apostola tez oskarzysz o niebiblijnosc?

Nie oczekuje ze pojdziesz na pielgrzymke, zreszta ja nie chodze. Nie wiem czy wiesz, ale katolik nie ma obowiazku udawac sie na pielgrzymki niczym mahometanin to mekki. Nie ma tez obowiązku wierzyc w objawienia. Nie sa to sprawy konieczne do zbawienia. Wiedziales o tym?

Na koniec jeszcze coś:

W swoim wykładzie masz troszkę skrzywione wyobrażenie o świętej inkwizycji. Poczytaj trochę na ten temat, ale nie dana browna czy umberto eco i jego "imię róży" bo to śmiechu warte. Poczytaj sobie, a dowiesz się duzo ciekawych rzeczy na temat św. oficjum.

Jeszcze co do wykładu : ciekawe co zostało dodane do Słowa, jak Jego wola została zmieniona, co zostało odjęte. Sorry, ale dla mnie ten wykład aż śmierdzi antykatolickimi podtekstami wbrew temu co na początku zapowiadasz. Soro stawiasz takie poważne zarzuty, to musisz je czymś poprzeć. na dzien dzisiejszy zarzuty te uwazam za całkowicie bezpodstawne. Zwazywszy na fakt, ze mial to byc wykład, uwazam, ze zbyt emocjonalnie podszedles do sprawy i zbyt nieprofesjonalnie. Ale gratuluje zapału i zaangażowania.

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 sierpień 17 2006 01:16   
Forum

Quote by Bartek D:
Słucham właśnie owego kaznodzieji i przyznam szczerze, oczywiscie z przykroscią, ze większosc tego co mówi osoba zwiastująca jest prawdą.

ciekawe czy zgadzasz sie tez z tym, co autor powiedzial na poczatku: "my nie atakujemy ludzi, atakujemy tylko system"

===

Profil   Email 
 Cytat 
Adrian Arkadiusz
 sierpień 17 2006 12:24   
Forum

Quote by piotr.: Alberto - nic mi na ten temat nie wiadomo, jakoby Pan potępiał tradycję chrześcijańską. Gdyby tak było, nawet protestanci nie mieliby żadnego poszanowania do tradycji, a mają. Jezus potępia tradycję, ale faryzejską. To dwie pary kaloszy.

Jeśli ktoś najeżdża na katolicką tradycję, to oczekuje od niego wskazania w którym miejscu ów tradycja jest sprzeczna z Pismem. I to DEFINITYWNIE!

Co prawda nie jestem Alberto :-) ale postaramn się ustosunkować :

1/ Owszem , Jezus nie potępiał tradycji chrześcijańskiej, bo jej jeszcze nie było, ale wskazywał na pewne mechanizmy, który podobnie jak u faryzeuszy "zafunkcjonowały" później w KK. Apostołowie w listach tez raczej potępiali tardycję niż ją pochwalali, a jeśli już to to odnosili się do tego co oni sami nauczali ówczesnych uczniów - a jaką można miec pewnośc ze przez wieki ich nauczanie nie zostało zafałszowane ? Tym bardziej w kontekście ostrzeżeń o odstępstwach które nastapią, tradycja niespisana jest bardzo niepewna. Za to bardzo wtraźnei wskazywali na Pismo jako autorytet wiary, doskonały do ...

2/ Tradycja katolicka jest w wielu miejscach sprzeczna z Pismem. Tak samo Prawosławna, ja nie różnicuję tych Kościołów, jestem przkonany że oba znacznie odeszły od wzorców wiary zawartych w Biblii. Nie mam czasu na rozpisywanie się, więc pozwól że podrzucę Ci linka do wypowiedzi byłego katolickiego księdza, który w sposób bardzo jasny i dobitny wykazuje doktrynalne błędy KK i jednocześnie Prawosławnego, który "na tym samym wózku jedzie" :

http://jonasz2000.webpark.pl/kk/opinia.html

Bynajmniej nie ze wszystkimi treściami zawartymi na tej stronie się zgadzam, ale ze sporą cześcią tak, w każdym razie nie jestem zwolennikiem nazywania KK "Babilonem" , choc w moich oczach podobnie jak maxruda odstępstwo od kanonów Biblijnych jest w KK bardzo duże. Takie jest moje rozumienie, oparte o Słowo Boże, które staram się zgłębiać codziennie. Rozmawiałem z wieloma byłymi katolikami i zdecydowana większość postrzega sprawy tak samo. A kto ma rację okaże się gdy przyjdzie nam stanąć przed Panem !

===

Umiemy już latać w powietrzu jak ptaki i pływać w wodzie jak ryby, ale nie znamy prostej sztuki życia razem jak bracia. autor: Martin Luther King

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 sierpień 17 2006 13:33   
Forum

Quote by GAIGER:
Co prawda nie jestem Alberto :-) ale postaramn się ustosunkować :

Kość niezgody pomiędzy wyznaniami tkwi w rozumieniu roli Pisma świętego.
Bo skoro nawet gaigerze napisaleś
Quote by GAIGER: Tradycja katolicka jest w wielu miejscach sprzeczna z Pismem. Tak samo Prawosławna,

to ja mogę do tego dodać, (poprawiając jednak słowo sprzeczna na wykraczająca poza Pismo) że i tradycja protestancka TEŻ.

W tym miejscu składam serdeczne podziękowanie twórcom portalu i jego uczestnikom.
Jestem tu od pewnego czasu i muszę przyznać, że dyskusje z braćmi protestanckimi, z ateistami, gnostykami, czy "wolnymi chrześcijanami" pozwoliły mie jeszcze lepiej zrozumieć (na ile mój rozum jest w stanie te sprawy ogarnąć) to, co jest sednem chrześcijaństwa i ponownie odnaleźć to sedno w moim wyznaniu.
Otóż tym sednem jest odnowienie każdego człowieka i calej ludzkości w Bogu poprzez Jego Syna Chrystusa i przeznaczenie czlowieka do udziału w życiu z Bogiem.

Jak się ma do tego dochowywanie wierności Pismu?
Tym, co najważniejsze dla ludzkości stało się okoo 2000 lat temu wydarzenie jakiemu na imię Jezus Chrystus.
Pierwsi chrześcijanie mieli do dyspoyzcji tylko przezycie, bądź pamięć, bądź świadectwo tego Wydarzenia.
Jak każde wydarzenie i ono podlegało interpretacji.

Samo Pismo o tym świadczy mówiąc w (Łk 1, 1-2). że ono samo jest „opowiadaniem o zdarzeniach, które się dokonały pośród nas, tak jak nam je przekazali ci, którzy od początku byli naocznymi świadkami i sługami słowa.”

A więc nie tak jak było, ale tak jak nam je przekazali . Jednym słowem każde słowo Pisma jest teologiczną, bądź filozoficzną interpretacją tego wydarzenia, co nie stoi w sprzeczności z tezą o natchnieniu Pisma.

Pozostaje tylko teologom rozwijać i drążyc rozumienie slowo "natchnienie".

Moim zdaniem kazda część Pisma, niemal każda część Nowego Testamentu wyraża pewną część prawdy o Wydarzeniu jakiemu na imię Jezus, bo po pierwsze całość Prawdy jest nieogarniona, po drugie jak sprytnie napisal to kiedyś Arystoteles, a za nim tomistyczni scholastycy Quidquid recipitur secundum. modum recipientis recipitur co znaczy cokolwiek się przyjmuje, przyjmuje się na sposób przyjmującego.
Mateusz przekazal swoją teologiczną wizję Jezusa, podobnie uczynił Marek, Łukasz, czy Jan. Swoją zupełnie odmienna wizję teologiczną Wydarzenia Jezus przekazał Jakub w swym liście, czy Piotr a zupelnie inną przekazał Paweł.

Jeśli zaczniecie czytać Nowy Testament szukajac w nim odmiennych spojrzeń to odkryjecie, że są to różne szkoly teologiczne, choć w ramach jednego Objawienia, ba nawet w ramach, co jest najważniejsze jednego Natchnienia. Każde z tych pism związane z innym autorem, jest jak światło reflektora w mroku oświetlajace rzeczywistość tylko pod jednym kątem. A tych perspektyw jest wiele.

Uwaga. Nie znaczy to, że chcę głosić jakiś relatywizm mówienia o Bogu, chcę wam zasugerować, że jest tam raczej pewne bogactwo mówienia o Bogu.
Spośród wielości tego bogactwa Kosciół chrześcijański wybrał sobie kanon czyli te sposoby mówienia o Bogu i o Jego Synu jakie uznał za natchnione, odrzucając te, jakich za natchnione nie uznał.

Jednak, i tu leży najważniejszy punkt mojego rozumienia, kanon Pisma świętego nie wyczerpuje różnorodnych i zgodnych z duchem kanonu możliwości rozumienia i interpretowania Wydarzenia Jezus.

Już po ustaleniu kanonu pojawiali sie i nadal pojawiają się nowi interpretatorzy Wydarzenia Jezus, nowi teologowie (tacy sami jak Paweł czy Jan - bo ich pisma są także pewnymi wypowiedziami teologicznymi i to znacznie różniącymi się od siebie).
I tak jak Kościół ustalił które pisma Nowego Testamentu spełniają kryterium poprawnej interpretacji Wydarzenia Jezus, tak i przez wieki i aż do dzisiaj także Kościól decyduje, które rozważania teologów spełniają kryterium poprawnej interpretacji Wydarzenia Jezus, choćby nie mieściły się w sztywnych ramach kanonu.

Nowy Testament bowiem zostal uznany za pewną sieć obejmującą całość Wydarzenia Jezus, ale sieć jak to sieć może być nieustannie wypełniana.

A ponieważ sieć jest tkana z różnych stron i w różny sposób to może zdarzyć się, że wypełnienie oczek kwadratowych mniejszymi oczkami sześciokątnymi z jednej strony sieci, czy oczek sześciokątnych mniejszymi oczkami kwadratowymi z drugiej strony, może spowodować podniesienie larum przez przywiązanych do jednego kształtu i głoszenie nieuprawnionych tez, że jakiś Kościół psuje sieć wprowadzając kształty sprzeczne z Siecią.
Nic bardziej błędnego: celem jest nie utrzymanie dotychczasowego kształtu sieci, lecz jej nieustanne wypełnianie, praca ktora choc konieczna nie ma końca jak końca nie ma ten, ktorego sieć opisuje.

I tu wracam do pierwszego mojego zdania: tak, Tradycja katolicka i prawoslawna i protestancka, wszystkie wykraczają poza Pismo, gdyż każde rozumienie, każda interpretacja jest uzupełnianiem tej sieci, jest tkaniem nowych oczek, a do tych, ktorzy nam przewodzą w wierze ( w Krk biskupi z papieżem na czele) nalezy sprawdzanie jedynie, nie tego, czy splot jest zachowany (bo ten przez wieki się zmienia) ale czy używasz dobrego, sprawdzonego materiału.

Natomiast uznawanie tylko pierwotnej sieci interpretacji Wydarzenia Jezus za jedynie słuszną i zaciekłe wycinanie z niej elementów, które następne pokolenia "tkaczy" pracowicie i pobożnie do niej dołączyły dla dobra wszytskich, jest równie nielogiczne jak starania osób, ktore zarzucają na nas zupełnie inne, z czego innego sporzadzone sieci, mowiąc, że nowa sieć zastąpi starą i zuzytą.

Tyle moich porównań
A ponieważ porównanie to nie równanie mam nadzieję, że nie znajdą się matematycy, by udowadniać, że się w porównaniu na piątym miejscu po przecinku pomyliłem.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Alberto Rivera
 sierpień 17 2006 13:46   
Forum

Quote by piotr.:Jeśli ktoś najeżdża na katolicką tradycję, to oczekuje od niego wskazania w którym miejscu ów tradycja jest sprzeczna z Pismem. I to DEFINITYWNIE!
Wiesz dlaczego wyrzekłem się tradycji tzw. "Ojców Kościoła", którzy stopniowo (nadal wielu to czyni poprzez ludzkie dodatki lub pomniejszanie roli Chrystusa) - zmienili tradycję apostolską? Nowy Testament a szczególnie Dzieje Ap. są wzorcowym opisem życia i celów Kościoła, dlatego ja i mi podobni chcemy wrócił do źródeł jak szczególnie jest to przedstawione w "dylemacie". Jeśli imć Piotr((załóżmy że mieszka w Rzeszowie), zechciałby się napić wody z Wisły, to czy uda się do Gdańska czy raczej pojedzie w góry aż dotrze do źródeł..? I skoro tak jakoś dziwnie się sprawy mają, to (np.) dlaczego:
Pismo nie pozwala tytułować nauczycieli i przełożonych spośrod
chrześcijan - Ojcze albo Wielebny, a Tradycja pozwala?
Pismo pozwala biskupom na małżeństwa, a Tradycja - nie pozwala?
Pismo nie pozwala klekać przed obrazami, a Tradycja - pozwala?
Pismo: wstawiennictwo żyjących chrześcijan jest wystarczające a Tradycja,- niewystarczajace?
Pismo: wystarczy modlić się do Jezusa albo przez Jezusa;
Tradycja: nie wystarczy..(??)...

===

Cytat 
piotr.
 sierpień 17 2006 14:01   
Forum

Wszystkie poniższe zarzuty są nonsensowne.

Pismo nie pozwala tytułować nauczycieli i przełożonych spośrod
chrześcijan - Ojcze albo Wielebny, a Tradycja pozwala?

Apostoł Paweł sam o sobie mówi że jest ojcem innych, Abraham nazwany ojcem wszystkich... Wogóle nie rozumiesz zakazu nazywania kogoś ojcem.

Pismo pozwala biskupom na małżeństwa, a Tradycja - nie pozwala?

A gdzie masz napisane, ze biskup bez zony to juz nie biskup. Gdzie masz postawiony warunek, ze kto chce byc biskupem musi miec zone? Co mowi apostoł Paweł o bezżeństwie ludzi troszczących się o stadko wiernych? Poczytaj. Dlaczego Arcykapłan Jezus nie miał żony? Dlaczego wielu wielkich postaci ST i NT nie mieli żon a przewodniczyli ludowi?

Pismo nie pozwala klekać przed obrazami, a Tradycja - pozwala?

I tu nie rozumiesz zakazu. Dlaczego Jozue padł na twarz przed arką przymierza na której były figurki i rzeźby cherubów etc etc? Jego też oskarżysz ze modląc się w ten sposób do Boga oddał cześć figurom? Oddał boską cześć kupie złota i szlachetnych kamieni czy nie?

Pismo: wstawiennictwo żyjących chrześcijan jest wystarczające a Tradycja,- niewystarczajace?

nie rozumiem zarzutu. proszę o sprecyzowanie

Pismo: wystarczy modlić się do Jezusa albo przez Jezusa;
Tradycja: nie wystarczy..(??)...

j.w. proszę o sprecyzowanie, bo nie jestem wstanie udzielić krótkiej i rzeczowej odpowiedzi

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 sierpień 17 2006 14:03   
Forum

przypomina pewne mechanizmy, który podobnie jak u faryzeuszy "zafunkcjonowały" później w KK

Jeden z najbardziej oklepanych "zarzutów". Przypominasz mi świadka Jehowy. Ciekawe czy potrafisz to jakos sensownie zargumentowac, zamiast mieleć ozorem w kółko powtarzając za innymi te same utarte zarzuty. Tylko na tyle Was stać?

Apostołowie w listach tez raczej potępiali tardycję niż ją pochwalali, a jeśli już to to odnosili się do tego co oni sami nauczali ówczesnych uczniów - a jaką można miec pewnośc ze przez wieki ich nauczanie nie zostało zafałszowane ?

masz napisane jak wół, ze ksiąg by nie starczyło aby to wszystko spisać. sam przyznajesz ze apostołowie definitywnie nie przekreślali tradycji. Ponawiam pytanie z wczesniejszego wątku - 1 Kor 7:25 - JCh nie pouczył apostoła w tej kwestii. Jakim prawem zatem poucza apostoł innych?
pytasz jaką mam mieć pewność? człowieku, chcesz mieć wszystko wykalkulowane jak w matematyce? na tym polega wiara? poza tym tradycja nie uwłacza JCH a więc o co chodzi?

Tradycja katolicka jest w wielu miejscach sprzeczna z Pismem

bzdura klepana bez zastanowienia na oślep.
co do artykułu - juz go kiedys czytałem, i niezle sie usmialem. zawsze bawi mnie jak ktos wygrzebie jakies "zeznania" ex-ksiedza i ma radochę myśląc "ja im teraz pokarzę".
Zastanawia mnie osoba ów księdza. Z moich informacji wynika np. ze po grcku czy łacinie jest napisane: To JEST, a nie to symbolizuje czy oznacza moje ciało. Reszty juz komentowac nie bede, ksiadz ma dr przed nazwiskiem a kurde przeciętniak potrafi wykazać błędy w jego wywodach.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Damian Kowalski
 sierpień 17 2006 14:37   
Forum

Piotrze - tak się czasami zastanawiam, czy ma sens zniżać się do tego poziomu dyskusji. Przecież od razu widać, że są tam antykatolickie hasła powypisywane. Chociaż ktoś je tam umieszcza - to chyba sam ich nie czyta lub co gorsza nie rozumie.
Ot, chociażby, Watykan przeprosił. No cóż ale kogo to interesuje i zawsze to takie mało efektywne. Lepiej oskarżać, że nigdy nie przeprosi i takie tam dalej...

===

"Człowiek nie może niczego nauczyć drugiego człowieka, może mu tylko dopomóc w wyszukiwaniu prawdy we własnym sercu, jeżeli ją posiada." św. Augustyn

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 sierpień 17 2006 14:54   
Forum

To ze niekiedy zalatuje tu antykatolicyzmem to ja wiem, bo przez szklo monitora nawet czuc.
Ale nie zamierzam biernie sie przygladac jak kto wypisuje bzdury bo mysli ze pozrzerał wszystkie rozumy.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Adrian Arkadiusz
 sierpień 17 2006 16:00   
Forum

Quote by piotr.:
bzdura klepana bez zastanowienia na oślep.
co do artykułu - juz go kiedys czytałem, i niezle sie usmialem. zawsze bawi mnie jak ktos wygrzebie jakies "zeznania" ex-ksiedza i ma radochę myśląc "ja im teraz pokarzę".
Zastanawia mnie osoba ów księdza. Z moich informacji wynika np. ze po grcku czy łacinie jest napisane: To JEST, a nie to symbolizuje czy oznacza moje ciało. Reszty juz komentowac nie bede, ksiadz ma dr przed nazwiskiem a kurde przeciętniak potrafi wykazać błędy w jego wywodach.

ok, jeśli tej arguemntacji nie przyjmujesz, to jeśli masz chwilkę czasu i samozaparcia przeczytaj proszę to co zapodam poniżej. Wiadomo że i tak nikt z nas sibie nawzajem do swych racji nie przekona , ale chodzi o tym żeby miec rozeznanie dlaczego druga strona widzi sprawy tak a nie inaczej :

http://apologetyka.com/teologia/katolicyzm/jz-solascriptura/

oraz

http://apologetyka.com/teologia/hermeneutyka/jz-hermeneutyka/

może to cos Tobie wyjaśni, to nie chodzi o przekabacanei kogokolwiek bo to raczej niemoźliwe tylko ukazanie swojego punktu widzenia. Pozdrawiam !

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 sierpień 17 2006 16:17   
Forum

Quote by piotr.:
To ze niekiedy zalatuje tu antykatolicyzmem to ja wiem, bo przez szklo monitora nawet czuc.
Ale nie zamierzam biernie sie przygladac jak kto wypisuje bzdury bo mysli ze pozrzerał wszystkie rozumy.

Masz rację Piotrze.
Tu nie chodzi nawet oto, żeby kogoś takiego jak Gaiger nagle przekonać do przyjęcia katolickiego punktu widzenia.

Chodzi raczej o to, i ja też staram się tak robić, żeby przypadkowy gość na forum, szukający jakichś wyjaśnień, nie pozostał tylko wobec jednostronnych, protestanckich argumentów, ale żeby miał do porownania i argumenty katolickie.
Co z tym zrobi, to sprawa jego serca, ale nie chciałbym kiedyś usłyszeć od Pana, że przyglądałem się bezczynnie jak głosi się błędne nauki

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
piotr.
 sierpień 17 2006 19:16   
Forum

GAIGER - i te wywody dane bylo mi kiedys poznać. Tak jak w tekście jest napisane, tak ja od dawna twierdzę, że zasada sola scriptura nie jest explicite zawarta w Pismie a raczej implizite. Potwierdza to moją opinię, ze sama zasada sola Scriptura jest takze kontynuacją tradycji w kręgach protestanckich (od Lutra po dziś dzień). Nie trzeba mi mówić dlaczego u was sola Scriptura! Potrzeba mi argumentów, że katolicka tradycja przeczy Pismu św.
Doskonale wiemy co jest fundamentem w naszym Kosciele i pierwiastkiem zbawienia - wiara w JCH, Syna Bożego. Co do tych spraw się zgadzamy, nie ma wątpliwości. To ja się właśnie pytam, po cholere robicie tyle szumu wokół tradycji katolickiej, skoro tradycja ta W NICZYM nie uwłacza JCH, ani mu ze swej Boskości nie odejmuje, nie neguje zbawczej siły wiary w JCH. Zaden dogmat, ani nic temu nie przeczy. JEśli przeczy to w jaki sposób, pytam się? Która z tradycji, który z dogmatów podważa jądro chrześcijaństwa? Jeśli żaden, to po choinkę ten cały (nudny już zresztą) szum? Nie mogę tego pojąć

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 sierpień 22 2006 14:58   
Forum Moderator
Moderator

Quote by medieval_man:

1. Kość niezgody pomiędzy wyznaniami tkwi w rozumieniu roli Pisma świętego.

2. W tym miejscu składam serdeczne podziękowanie twórcom portalu i jego uczestnikom.
Jestem tu od pewnego czasu i muszę przyznać, że dyskusje z braćmi protestanckimi, z ateistami, gnostykami, czy "wolnymi chrześcijanami" pozwoliły mie jeszcze lepiej zrozumieć (na ile mój rozum jest w stanie te sprawy ogarnąć) to, co jest sednem chrześcijaństwa i ponownie odnaleźć to sedno w moim wyznaniu.

3. Otóż tym sednem jest odnowienie każdego człowieka i calej ludzkości w Bogu poprzez Jego Syna Chrystusa i przeznaczenie czlowieka do udziału w życiu z Bogiem.

4. Uwaga. Nie znaczy to, że chcę głosić jakiś relatywizm mówienia o Bogu, chcę wam zasugerować, że jest tam raczej pewne bogactwo mówienia o Bogu.
Spośród wielości tego bogactwa Kosciół chrześcijański wybrał sobie kanon czyli te sposoby mówienia o Bogu i o Jego Synu jakie uznał za natchnione, odrzucając te, jakich za natchnione nie uznał.

5. Jednak, i tu leży najważniejszy punkt mojego rozumienia, kanon Pisma świętego nie wyczerpuje różnorodnych i zgodnych z duchem kanonu możliwości rozumienia i interpretowania Wydarzenia Jezus.

6. I tak jak Kościół ustalił które pisma Nowego Testamentu spełniają kryterium poprawnej interpretacji Wydarzenia Jezus, tak i przez wieki i aż do dzisiaj także Kościól decyduje, które rozważania teologów spełniają kryterium poprawnej interpretacji Wydarzenia Jezus, choćby nie mieściły się w sztywnych ramach kanonu.

7. Nowy Testament bowiem zostal uznany za pewną sieć obejmującą całość Wydarzenia Jezus, ale sieć jak to sieć może być nieustannie wypełniana.

8. Nic bardziej błędnego: celem jest nie utrzymanie dotychczasowego kształtu sieci, lecz jej nieustanne wypełnianie, praca ktora choc konieczna nie ma końca jak końca nie ma ten, ktorego sieć opisuje.

9. I tu wracam do pierwszego mojego zdania: tak, Tradycja katolicka i prawoslawna i protestancka, wszystkie wykraczają poza Pismo, gdyż każde rozumienie, każda interpretacja jest uzupełnianiem tej sieci

10. Natomiast uznawanie tylko pierwotnej sieci interpretacji Wydarzenia Jezus za jedynie słuszną i zaciekłe wycinanie z niej elementów, które następne pokolenia "tkaczy" pracowicie i pobożnie do niej dołączyły dla dobra wszytskich, jest równie nielogiczne jak starania osób, ktore zarzucają na nas zupełnie inne, z czego innego sporzadzone sieci, mowiąc, że nowa sieć zastąpi starą i zuzytą.

Szykowalem sie do odpowiezi na ten tekst jakis czas wiec dopiero teraz
1. I rozumienie tej roli nadal pozostanie koscia niezgody. Moze dlatego, ze ktos nie rozumie tego czym do konca pismo jest. Trzeba w koncu sporo pokory, zeby uznac, ze nie jest sie autorem czegos tak donioslego
2. Bracia "wolni chrzescijanie" to nurt w ramach protestantyzmu. Mozesz pisac wolni tak samo jak piszesz baptysci.

3. Amen, amen

4. Kosciol sobie nie wybral. Kosciol odkryl. Dlaczego nie wybral co bylo natchnione? Bo zanim kosciol zdecydowal to co natchnione bylo juz napisane. Kosciol, ktory prowadzony jest przez DŚ odkryl, ze pisma takie a nie inne sa wlasnie kanonem. Nie opiera sie to na wizi mi sie, ale na okreslonych zasadach, ktore wczesnochrzescijanski kosciol (nie utozsamiac z kosciolem rzymsko katolickim) uznal i zastosowal co doprowadzilo go do odkrycia prawdy. Kosciol jak to juz kiedys pisalem za J. McDowellem jest kanonu sluga

5. Kanon nie wyczerpuje ale zamyka droge do wychodzenia z interpretacja poza pewna zgodnosc z kanonem Jak sie okazuje to bardzo powazne ograniczenie, ktorego wiele osob nie jest w stanie przyjac. I tak kanon mowi, ze wszyscy zgrzeszyli a tradycja katolicka podparta odpowiednim dogmatem twierdzi, ze matka Jezusa od grzechu byla wolna...

6. Interpretacja wydarzenia Jezus nie moze tracic ani na moment optyki kanonu. Jak napisales mozna patrzec pod roznym kontem, mozna widziec w roznym swietle, ale zawsze przez pryzmat kanonu. Odlozenie na bok Pisma jest najprostsza droga do zwiedzenia. Pismo jest nam dane jako latarnia, jako drogowskaz. Nieznajomosc pisma jest nieznajomoscia Boga. Sprzeciwianie sie pismu jest sprzeciwianiem sie Bogu

7. Czym wypelniana? Nowymi ewangeliami czy dogmatami? To co jest zostalo uznane za wystarczajace. Dlaczego mamy ryzykowac pomylke skoro to co jest, jest zupelnie wystarczjace i odpowiada naszym potrzebom? Czy mam sie opierac na slabym argumencie o nieomylnosci papierza??

8. Albo Cie nie rozumiem do konca, albo zupelnie sie nie zgadzam. Celem jest utrzymanie sieci w dobrym stanie i lapanie w ta siec coraz to nowych ludzi Objawienie sie skonczylo, nie ma czym wypelniac tresci ewangelii, nie ma co dodawac. Wszystko co do nas nalezy to wypelnianie jej slow. Chyba ze to jest to rozbudowywanie sieci Nigdy jednak przez dodawanie czegos nowego. Tamta stara siec jest dobra a szef rybakow mowil, zeby jej nie zmieniac, bo nam łudeczke pogruchocze

9. Patrz pkt. 1 Wykracza nie zawsze znaczy sie sprzeciwia. Wykraczajaca tradycja nie jest czyms zlym. Zla jest tradycja, ktora stoi w opozycji do ewangelii.

10. Wycinamy to co bezwartosciowe, falszywe i sprzeczne z reszta... Pewien ksiadz mi kiedys powiuedzial, ze protestantyzm to jest taki katolicyzm tylko w okrojonej wersji - I ta wersja jest lepsza. Lepsza, bo nie budowana na ryzykownym dopisywaniu i dodawaniu, ale ufajaca skonczonemu objawieniu, ktore znalazlo sie na kartach pisma.

Koncze bo i tak dlugie, ze mi to jeszcze ktos wytnie

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Adrian Arkadiusz
 sierpień 23 2006 13:51   
Forum

Quote by maxurd:
Szykowalem sie do odpowiezi na ten tekst jakis czas wiec dopiero teraz
1 2 3 4 5 6 7 8 9

10. Wycinamy to co bezwartosciowe, falszywe i sprzeczne z reszta... Pewien ksiadz mi kiedys powiuedzial, ze protestantyzm to jest taki katolicyzm tylko w okrojonej wersji - I ta wersja jest lepsza. Lepsza, bo nie budowana na ryzykownym dopisywaniu i dodawaniu, ale ufajaca skonczonemu objawieniu, ktore znalazlo sie na kartach pisma.

bardzo fajnie powiedziane, szczególnie to co znajduje się w punkcie 10 , co ciekawe w sumie mam podobne zdanie :-)

to interesujące że nawet nie wiem z jakiej maxrud jest denominacji a tak często sie z nim zgadzam, chyba tą samą lekturę podstawową czytamy

===

Profil   Email 
 Cytat 
Alberto Rivera
 sierpień 23 2006 17:23   
Forum

Quote by GAIGER:
Quote by maxurd:Wycinamy to... Pewien ksiadz mi kiedys powiuedzial, ze protestantyzm to jest taki katolicyzm tylko w okrojonej wersji
A i u mnie jest ksiądz..:
www.alberto.pl/ksiadz.php
a on zgoła co innego znów gada. Szkoda że go już niema pośród żywych

===

Cytat 
Alberto Rivera
 sierpień 23 2006 17:27   
Forum

Quote by GAIGER:
Quote by maxurd:Wycinamy to... Pewien ksiadz mi kiedys powiuedzial, ze protestantyzm to jest taki katolicyzm tylko w okrojonej wersji

===

Cytat 
methodos
 sierpień 23 2006 18:38   
Forum

Quote by alu-q:
Quote by methodos:
Quote by alu-q: ekumenizm powstał z inicjatywy katolików i ma na celu zjednoczenie wszystkich chrześcijan.
No nie mogę... hahahahah dawno tak się nie usmiałam.....

chyba zdaje Ci sie, że ekumenizm powstał w anglii, co jest prawdą w niewielkim stopnu
powstała tam idea zwana ekumenizmem, nie poszły za tym ŻADNE konkretne działania. prawdziwy ekumenizm rozpoczął się 5 lat po założeniu w 1960przez papieża Jana 23 Sekretariatu Jedności Narodowej W roku 1965 po soborze watykanskim drugim i opublikowaniu Dekretu o ekumeniamie
Po pierwsze to nic mi się nie zdaje a na pewno nie to, że ojczyzną ekumenizmu jest Anglia a raczej Szwecja.Znany twórca ruchu ekumenicznego to luterański arcybiskup Uppsali Natan Söderblom (1866-1931), to on przedstawił plan powołania do życia Rady Ekumenicznej Kościołów w Hadze (Holandia) w 1919 roku. Tak wtedy napisał: „Rada nie powinna być wyposażona w zewnętrzne pełnomocnictwa, swój wpływ zaś zyskiwałaby o tyle, o ile byłaby zdolna występować jako autorytet duchowy. Nie powinna przemawiać >ex cathedra
Czy na pewno żadnych działań nie było, to Bóg osądzi; to jedno wiem, że zwyczajnie na początku tego ruchu KrK nie chcial przystapić do ŚRK.. no i o jakim ekumeniźmie możemy mówic, kiedy wszystko pieknie i ładnie a tu KrK wyskauje z Dominus Iesus?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 sierpień 23 2006 19:32   
Forum

Quote by Alberto:

Jakiś strasznie płytki musiał byc ten "ksiądz". A te jego rozterki! Jak on skończył seminarium? Skoro nie potrafił sobie odpowiedziec na pytania na jakie musi znac odpowiedż chocby kandydat do stanu kapłańskiego.

Alberto, dawaj więcej takich kawałków - przedstawiają doktrynę protestancką w tak spłycony sposób, że moga one zaszkodzic tylko protestantom a nie katolikom

===

Cytat 
Esteban
 wrzesień 03 2006 17:49   
Forum

Quote by maxurd:
Quote by alu-q: wszelkie opory w rozwoju ekumenizmu znajduja sie po stronie przedewszystkim protestantów i prawosławia(które jak ognia boi sie papieża, bojąc się o swoj monopol w rosji)

ekumenizm może również obejmować wszystkie religie świata, uznające istnienie jednego Boga: ekumeniczna modlitwa o pokój w Asyżu (27 października 1986) z udziałem zaproszonych przez Ojca Świętego Jana Pawła 2 hierarchów różnych religii. nie sympatyzując z papamaniakami, Jan Paweł 2 miał dużą wiedzę teologiczną , może więc istnieć ekumenizm ponad religiami

w końcu Bóg i tak jest jeden, czy nie może więc być jednej religii...?

To ja dziekuje za taki ekumenizm. Takiego jestem wrogiem i taki bede zwalczal... O ile Bog jest jeden to nie jest to ten Bog, do ktorego modla sie arabowie, to nie sa te duchy, do ktorych modla sie buddysci czy Hindusi. Bog jest jeden i poza nim nie ma innego.

A co do katolickiego charakteru ekumenizmu... Powiem tak. W glowie mi sie nie miesci, zebym zostal katolikiem. W glowie mi sie nie miesci tez, zeby katolicy stali sie tacy jak ja.

Jednosc chrzescijan to nie jest jednosc organizacyjna. Jednosc chrzescijan to jest jednosc ducha. Jednosc tych, ktorzy wyznaja Jezusa jako zbawiciela i zyja z nim kazego dnia. Do tej jednosci nie jest potrzebna niczyja zgoda, ani zaen ruch. To jest rzeczywistosc wynikajaca z tego, ze Jezus obiecal zakladajac swoj kosciol, ze nic go nie pokona. Ekumenizm to ruch, ktory dostrzega kosciol Jezusa Chrystusa ponad tabliczkami budynkow i nazwami denominacji. W taki wierze.

nie można tępić żadnego ekumenizmu- to paranoja. kiedy religie i wyznania konkurują pomiedzy sobą o wiernych każda próba dialogu jest dobra. jeżeli ktoś nawołuje do świętej wojny przeciwko chrześcijaństwu potrzebna jest również rozmowa miedzy religiami. granice i odległośći nie są teraz taką przeszkądą jak 200 i więcej lat temu, każdy może pojechać w dowolne miejsce na ziemi. tak mieszają sie ludzie i kultury. gdy sąsiadów dzieli kilka metrów, a oboje mają zupełnie inne poglądy a po śmierci trafią do zupełnie innych światów, to jest potrzebny ekumenizm ponad religiami. mieszanie sie kultór to mieszanka wybuchowa która może eksplodować wszedzie. to religia dała początek fanatykom islamskim, i to religie wspólnie powinny sobie z nim poradzić- dialogiem, a nie siłą zagrabiając jak najwiekszą liczbę wiernych. mówienie że jedyną słuszną religią jest chrześcijaństwo to głópta która będzie tylko nakrecała spirale konkurencji, rywalizacji... i nienawiści

===

Profil   Email 
 Cytat 
Edmund Belter
 wrzesień 06 2006 17:51   
Forum

A co to jest ten EKUMENIZM??????????

===

Opin

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 wrzesień 06 2006 20:55   
Forum

A co to jest ten EKUMENIZM??????????

Zapytaj braci z Bractwa Św. Piusa X

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 wrzesień 06 2006 23:46   
Forum

Alberto, dawaj więcej takich kawałków - przedstawiają doktrynę protestancką w tak spłycony sposób, że moga one zaszkodzic tylko protestantom a nie katolikom

Amen!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,49 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty