Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Ekumenizm w Polsce Nowy wątek Odpowiedz
 Krk posiada monopol na zbawienie?
 |  Wersja do druku
Andrzej
 kwiecień 13 2006 12:55   
Forum

Status: offline

Quote by hermes:
Quote by mateuszwroc: Przypomnę jedynie, że Sobór Florencki był przed Soborem Watykańskim II. SW II musiał być w zgodzie z poprzednią nauką, a że w paru punktach nie jest...

Ale ciebie nikt nie pyta o zdanie w kwesti zgodnosci. Nie jestes zadnym papiezem zeby sie wypowiadac, masz sie sluchac i wsio. To co teraz napisales - to wyglada ze zacznynasz myslec jak Luter - ktorego uwazasz za diabla o ile dobrze pamietam - wiec sie powaznie zastanow jakiego ty chcesz byc wyznania ?

Nieźle, Hermes

A teraz coś dla Mateusza:

W niektórych przypadkach, kiedy rozpatruje sie doktrynę rozwijącą się na przestrzeni prawie dwóch tysięcy lat, problemem jest dokładne określenie tego, czego tak naprawdę w postanowieniach swych uczył ten czy inny sobór. Często trzeba wziąć pod uwagę kontekst społeczno-historyczny, ale i same sformułowania, by zacząć dochodzić do tego jakie jest jądro prawdy, jakie jest sedno soborowej wypowiedzi. Ta prawda może być częścią długiego i złożonego procesu zwanego „rozwojem” doktryny.

W przypadku Soboru Florenckiego można powiedzieć, że Kościół Soboru Watykańskiego II także i dzisiaj uczy wraz z Kościołem w XV w., a więc tym, który wypowiedział się na soborze Florenckim, że włączenie się w Mistyczne Ciało Chrystusa, czyli w Kościół, jest niezbędne do zbawienia.
Zaczęliśmy sobie jednak wyraźniej uświadamiać i to dzięki pracy SWII. że takie włączenie się jest możliwe także dla osób, żyjących zgodnie z własnym sumieniem, które nie są widzialnie członkami Kościoła rzymsko-katolickiego i nie myślą o sobie w takich kategoriach.
To własnie ukazuje coś, co nazywamy rozwojem doktryny. Ta sama prawda nie dokońca była wyrażona w postanowieniach Soboru Florenckiego, a jest rozwijana w SWII

Sobór Florencki określił swą doktryne nastepująco:

"Nie należy wątpić, że nie tylko wszyscy poganie, ale i wszyscy Żydzi, wszyscy heretycy i schizmatycy, umierający poza Kościołem katolickim pójdą w
ogień wieczny, przygotowany dla szatana i aniołów jego, jeżeli nie połączą się z Kościołem katolickim przed swoją śmiercią."

I teraz Mateuszu wejdź w to nauczanie i powiedz, czy wszystko jest w nim już do konca dopowiedziane, czy ledwie napoczęte?
A jeśli Kościół w SWII dziś mówi, że zarówno "poganie, wszyscy Żydzi, wszyscy heretycy i schizmatycy" należą także w pewnym sensie do Kościoła katolickiego to czy jest to sprzeczne z nauką Soboru Florenckiego, czy wręcz przeciwnie nauke tę rozwija i wzbogaca?

Na zakończenie, pod uwagę Mateusza tekst pochodzący z polskiego pisma teologicznego ("Przyjaciel Chrześcijańskiej Prawdy" 1840, z. 1, s. 3-20; z. 2, s. 3-38.) na ponad sto lat przed SWII:

"Sobór Florencki zda się wykluczać od zbawienia tych, którzy nie pozostają w wyraźnym związku z Kościołem, (...). Skoro chrzest udzielany przez akatolików jest ważny, to daje potrzebną do zbawienia łaskę uświęcającą, którą traci się tylko przez grzech. Można ją zaś odzyskać przez żal doskonały. Trwanie przy błędzie często nie wynika ze złej woli, lecz łączy się ze szczerym przekonaniem. Teologowie odróżniają przecież herezję formalną i materialną. Tej drugiej ulega i wielu katolików, pojmując prawdy wiary, bez zdawania sobie z tego sprawy, inaczej niż uczy Kościół albo też akceptując całą jego naukę, znaną im mgliście lub wyrywkowo. A jednak nie przestają być oni członkami Kościoła. Pełna doń przynależność wyraża się tak widzialnie, jak niewidzialnie. Do owej pełni brakuje sporo także wielu katolikom. By zostać zbawionym, trzeba wszak mieć zarówno wiarę, jak miłość. Bez nich katolicyzm wyznawcy może być równie pozorny, jak akatolicyzm tego, kto pragnie prawdy i kocha, mimo iż różne przeszkody uniemożliwiają mu zewnętrzny związek z Kościołem. (...).
Justyn zwał ongiś chrześcijanami tych, co żyli rozumnie. Klemens z Aleksandrii pisał, iż jak Żydów wiódł do Chrystusa Zakon, tak Greków prowadziła doń filozofia. Erazm z Rotterdamu zaś mógł konsekwentnie wołać: św. Sokratesie, módl się za nami! Tak, Pismo uzależnia zbawienie od wiary, ale i od miłości (J 3,18; 14,21). Chrystus umarł za wszystkich, Bóg wszystkich chce zbawić, ale nie zobowiązuje do tego, co niemożliwe. Konieczność wiary i chrztu do zbawienia dotyczy tych, do których Ewangelia dotarła. U innych warunki te spełnia gotowość uwierzenia w to, co Bóg objawi, a pragnienie chrztu zawiera się w doskonałej miłości"

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
piotr.
 kwiecień 13 2006 15:58   
Forum

Quote by luteranka:
Nie, żeby to była ironia Wink Faktycznie słowo Burg jest rodzaju żeńskiego, a więc powinno być Eine feste Burg. W oryginale Lutrowym nie jest ani Ein feste Burg, ani Eine feste Burg, a Ein' feste Burg i tak jest również poprawnie, bo apostrof zastępuje tutaj e. I mówi wam to luteranka-germanistka Wink

Ein' feste Burg lub Eine feste Burg - obie wersje są akzeptabel ale zasadniczo powinno trzymać się oryginału a więc ein'. Jeśli ktoś nie zna oryginału i pisze eine, nie grzeszy, prawda? - koleżanko po fachu?

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 13 2006 20:11   
Forum

Quote by hermes:
Quote by mateuszwroc: Przypomnę jedynie, że Sobór Florencki był przed Soborem Watykańskim II. SW II musiał być w zgodzie z poprzednią nauką, a że w paru punktach nie jest...

Ale ciebie nikt nie pyta o zdanie w kwesti zgodnosci. Nie jestes zadnym papiezem zeby sie wypowiadac, masz sie sluchac i wsio. To co teraz napisales - to wyglada ze zacznynasz myslec jak Luter - ktorego uwazasz za diabla o ile dobrze pamietam - wiec sie powaznie zastanow jakiego ty chcesz byc wyznania ?

Ale nie trzeba się wypowiadać. Różnice się widzi. Przypomnę, że Papież nie jest nieomylny 24h/dobę. Ostatnio nieomylnie nauczał Pius XII 1 XI 1950r.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 13 2006 20:15   
Forum

Quote by medieval_man:Konieczność wiary i chrztu do zbawienia dotyczy tych, do których Ewangelia dotarła.

Toć przecież o tym piszę. Ja nie twierdzę, że buszmen z Amazonii nie może być zbawiony. Może. Ale nie może być zbawiony ten, kto zna nauki katolickie i je świadomie odrzuca, a nawet z nimi walczy. Wtedy nie ma w nim prawdziwej wiary.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 marzec 09 2007 09:16   
Forum

Quote by piotr.: Kochani.
Coraz częściej czyta się, że poza Kościołem Katolickim zbawienia nie ma.

Rozmowa z ks. Dr. Aleksandrem Posackim SJ, filozofem, teologiem, znawcą
historii mistyki, demonologii oraz problematyki okultyzmu i ezoteryzmu

>> Na czym polega istota opętania?

> [...]Opętanie jest zawsze związane z grzechami ciężkimi, dotyczącymi
> pierwszego przykazania Dekalogu.
Trzeba podkreślić, że opętanie nie zdarza
> się jak choroba. Jest to zjawisko należące do porządku duchowo-moralnego,
> gdzie człowiek sam wkracza w jakieś obszary ciemności, grzechu, otwierając
> się na różne formy kultu satanistycznego.

Na koniec arta wprost mowi o co mu biega...

> Kościół trochę przestał mówić o tych sprawach, przestał przypominać
> wiernym, że dusze mogą pójść do nieba, czyśćca lub piekła. Dlatego
> przypominam: trzymajmy się nauki Kościoła, bądźmy jej wierni i uczmy
> innych, że jeśli nie będą się modlić i nie będą się nawracać, to zostaną
> potępieni! Mówmy otwarcie, że aborcja jest czysto satanistycznym grzechem!
> Podkreślajmy jak bardzo jest to niebezpieczny grzech dla życia wiecznego.
> Bałwochwalstwo i zabójstwo niewinnego człowieka to najgorsze grzechy i
> zarazem najpowszechniejsze we współczesnym świecie, a my je ignorujemy,
> stąd żyjemy w takim świecie.

Jednym zdaniem - jak nie wierzysz w naszego Boga to jesteś opętany lub będziesz potępiony... Kto nie jest z nami ten przeciw nam....
I jak się czuja postawieni w rownym szeregu innowiercy (szczególnie politeiści), aborcjoniści i statnisci (kolejność przypadkowa)?

PS. I jeszcze jeden ciekawy fragment... prawdopodobnie z okazji minionego dnia koniet:

>> Panuje przekonanie, że szatan częściej atakuje kobiety niż mężczyzn...

> Rzeczywiście, patrząc statystycznie większą grupę opętanych czy
> podejrzanych o opętanie stanowią kobiety niż mężczyźni. Trzeba tu też
> zaraz dopowiedzieć, że prócz opętań są też pozorne opętania, fałszywe
> opętania, stany histeryczne czy psychopatologiczne.

> Na pewno nie jest to związane z większą grzesznością kobiet, a raczej z ich
> większą wrażliwością. Obecność kobiet zarówno w mistyce, jak i w mediumizmie
> jest większa. Więcej kobiet interesuje się okultyzmem i propaguje go.
> Wypływa to z ich natury. Łatwiej pobłądzić, gdyż mistyka jest bardzo
> delikatną i niebezpieczną dziedziną. Myślę, że wspomniana wrażliwość może
> być przyczyną jakiegoś samowolnego, niebezpiecznego otwarcia. Jeżeli osoba
> jest wrażliwa, i z tego powodu np. więcej cierpi, to może też szybciej
> ulegać pokusie skłaniania się ku pewnym mocom, czyli również do grzechu.

Ach te grzeszne kobitki

Całość tutaj.

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Dezerter
 marzec 16 2007 14:49   
Forum

Quote by reguly:

> [...]Opętanie jest zawsze związane z grzechami ciężkimi, dotyczącymi
> pierwszego przykazania Dekalogu.

> Bałwochwalstwo i zabójstwo niewinnego człowieka to najgorsze grzechy i
> zarazem najpowszechniejsze we współczesnym świecie, a my je ignorujemy,
> stąd żyjemy w takim świecie.

Jednym zdaniem - jak nie wierzysz w naszego Boga to jesteś opętany lub będziesz potępiony... Kto nie jest z nami ten przeciw nam....
I jak się czuja postawieni w rownym szeregu innowiercy (szczególnie politeiści), aborcjoniści i statnisci (kolejność przypadkowa)?

Spokojnie Reguly to nie takie oczywiste
za wikipedią:
Bałwochwalstwo, idolatria (łac. z gr. służba bóstwu) – oddawanie czci przedmiotom wyobrażającym bóstwa.

Zasadnicza różnica pomiędzy idolatrią i fetyszyzmem tkwi w tym, że idol jest wyobrażeniem bóstwa, fetysz zaś samym bóstwem.

i jeszcze za serwisem Nadzieja pl.
Bałwochwalstwem jest oddawanie czci stworzeniu zamiast Stwórcy. Biblia mówi: „Mienili się mądrymi, a stali się głupi. I zamienili chwałę nieśmiertelnego Boga na obrazy przedstawiające śmiertelnego człowieka, a nawet ptaki, czworonożne zwierzęta i płazy”. RZYM. 1,22-23 (BW)

Przykazania Boże zabraniają oddawania czci bożkom i wszelkim obrazom i posągom. Biblia mówi: „Nie będziesz miał innych bogów obok mnie. Nie czyń sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze, i na ziemi w dole, i tego, co jest w wodzie pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał i nie będziesz im służył, gdyż Ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym,...

a więc jasno widać, że chodzi o
"przedmioty, podobizny, posążki itp"

więc nie mówi ks.Dr A.P. ani o innowiercach ani o politeistach

Piotrze
Bardzo pozytywnie mnie zaskoczył twój duchowy rozwój
gratuluję i z takich braci katolików to jestem dumny
....mateuszuwroc

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Rekabita
 marzec 19 2007 16:46   
Forum

Ja natomiast uważam, ze ani katolicy, ani luteranie nie będą zbawieni. Za bycie katolikiem można najwyżej isć do czeluści piekielnych
Istnieje tylko jeden kościół przez który człowiek moze zostać zbawiony, głową tego kosciołą jest sam Chrystus Jezus, nie jest to żadne wyznanie, ani denominacja, są to wszyscy ludzie, którzy przyjęli uznali Jezusa jako swojego Mesjasza, przyjeli go do serca i staraja sie go naśladować.
Przecież i pierwszych wierzących nazwano chrześcijanami, aż do III wieku nie była znana nazwa kościoła katolickiego, a pierwotnie obejmowała ona nawet grupy dość znacznie różniące sie poglądami.
Można śmiało odrzucic kościół katolicki i być zbawionym.

A jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni, tak potrzeba, by wywyższono Syna Człowieczego, aby każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne. Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony. Kto wierzy w Niego, nie podlega potępieniu; a kto nie wierzy, już został potępiony, bo nie uwierzył w imię Jednorodzonego Syna Bożego.

===

"Ale ja wypatrywać będę Pana, wyczekiwać na Boga zbawienia mojego: Bóg mój mnie wysłucha." Micheasz 7.7

Cytat 
matejanka
 marzec 19 2007 17:28   
Forum

Quote by Rekabita: Ja natomiast uważam, ze ani katolicy, ani luteranie nie będą zbawieni. Za bycie katolikiem można najwyżej isć do czeluści piekielnych
Istnieje tylko jeden kościół przez który człowiek moze zostać zbawiony, głową tego kosciołą jest sam Chrystus Jezus, nie jest to żadne wyznanie, ani denominacja, są to wszyscy ludzie, którzy przyjęli uznali Jezusa jako swojego Mesjasza, przyjeli go do serca i staraja sie go naśladować.
Przecież i pierwszych wierzących nazwano chrześcijanami, aż do III wieku nie była znana nazwa kościoła katolickiego, a pierwotnie obejmowała ona nawet grupy dość znacznie różniące sie poglądami.
Można śmiało odrzucic kościół katolicki i być zbawionym.

A jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni, tak potrzeba, by wywyższono Syna Człowieczego, aby każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne. Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony. Kto wierzy w Niego, nie podlega potępieniu; a kto nie wierzy, już został potępiony, bo nie uwierzył w imię Jednorodzonego Syna Bożego.

Rekabita!
Gdybyś opuściła to zdanie o pójściu do czeluści piekielnych katolikow i luteran, to byłby to całkiem niezły post.
Pozdrawiam Cię serdecznie

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
Lenonek
 marzec 19 2007 19:34   
Forum

Rekabita w tym poście to sam/sama sobie przeczysz

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rekabita
 marzec 20 2007 00:11   
Forum

Nie przeczę. Uważam, ze sama jako taka przynależność do kościoła niczego nie zmienia, wielu tzw katolików cyz innych siedzi w kryminale, czy to czyni ich chrześcijanami? Według mnie sama przynależność o tym nie decyduje.
Czy fakt że coś jest w garażu czyni z tego samochód? Może to być równie dorbze rower. Podobnie sam fakt nominalnej przynależnosci do koscioła nie oznacza przynależnosci do Jezusa
Dodam ze to jest dosyć powszechny pogląd w kościołach braterskich

===

"Ale ja wypatrywać będę Pana, wyczekiwać na Boga zbawienia mojego: Bóg mój mnie wysłucha." Micheasz 7.7

Cytat 
Bartek
 marzec 20 2007 07:44   
Forum

Katolicy w kwesti zbawienia to mają najmniej dopowiedzenia wśród wszytskich chrześcijan. Inszych encyklik, dekretów nie można stawiać na równi ze Słowem Boga Zywego. Im szybciej to pojmiecie tym lpeij. Zbawia CHRYSTUS, A NIE KONFESJA!

===

Profil   Email 
 Cytat 
karol_dabrowski
 marzec 20 2007 08:42   
Forum Moderator
Moderator

Moje subiektywne zdanie pokrywa się niejako z waszym jednak z ważnym zastrzeżeniem - nie ma implikacji w odwrotną stronę - można być katolikiem i wspaniałym chrześcijaninem. Pamiętajcie o tym bo nigdy nie wiadomo kto wam kiedyś poda rękę. Dwa - zbawia Chrystus jeśli wierzysz w Niego to przyjmujesz Jego naukę - miłość, szacunek i braterstwo do każdego człowieka. To bardzo ważne - straszenie się czeluściami i obrzucanie kto ma więcej do powiedzenia nie powinno zastępować rzeczowej dyskusji u chrześcijan.
Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rekabita
 marzec 20 2007 14:29   
Forum

O pewnych rzeczach nalezy mówić wprost.
Czy chrześcijaństwo powinno sie identyfikować z przynależnością do wyznania, według mnie nie. Tak jak pisałem, sama przynależność może najwyżej zaprowadzić do czeluści. Oczywiście można być chrześcijaninem i katolikiem, ale w wypadku kościoła katolickiego, gdzie nagromadziło się wiele mułu (wszelakich tradycji i dogmatów przysłaniających słowo Boga żywego) jest to o wiele trudniejsze.

===

Cytat 
kobieta
 marzec 20 2007 15:31   
Forum

Rekabita na Twoim miejscu byłabym ostrożniejsza wydając tak ostateczne osądy o Kościele Katolickim.
Ja mojego Kościoła uczę się w kościele, a nie z telewizji i widzę w nim Boga żywego, a jestem katoliczką dla jasności

Powściągliwość w sądzeniu. Obłuda

"1 Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni. 2 Bo takim sądem, jakim sądzicie, i was osądzą; i taką miarą, jaką wy mierzycie, wam odmierzą. 3 Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz? 4 Albo jak możesz mówić swemu bratu: Pozwól, że usunę drzazgę z twego oka, gdy belka [tkwi] w twoim oku? 5 Obłudniku, wyrzuć najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka twego brata. 6 Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami, i obróciwszy się, was nie poszarpały."

----------------------------------------------------------------------------------
Zobacz jak jest kondycja Kościoła Katolickiego, pomimo ciągłych ataków i prób rozbijania go od środka (.. a bramy piekielne go nie przemogą)
Ciągle żyjemy i głosimy Słowo Boże.
Spójrz na kościoły protestanckie, będące pełne wszelkiego postmodernizmu i nowoczesności - to one są w rozsypce, spójrz na zbory pełne grzechu pychy.
Wielu pastorów protestanckich grzmi o tym na kazaniach i w swoich publikacjach.
http://www.poznajpana.org/articlebody.asp?id=496

Wielu protestantów przechodzi do Kościoła Katolickiego - ostatnio parafie anglikańskie w wielkiej Brytanii - informacje można znaleźć w necie.

Polecam również:
http://apologetyka.katolik.net.pl/content/view/686/63/
http://apologetyka.katolik.net.pl/content/view/687/63/
http://www.ultramontes.pl/balmes.htm

Chrześcijanie poza kościołem - Andrew Strom:
http://www.poznajpana.org/articles.asp?selectfield=subject&selectvalue=

===

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 marzec 20 2007 18:17   
Forum

1.Rekabita

Oczywiście można być chrześcijaninem i katolikiem, ale w wypadku kościoła katolickiego, gdzie nagromadziło się wiele mułu (wszelakich tradycji i dogmatów przysłaniających słowo Boga żywego) jest to o wiele trudniejsze.
A co z tymi dogmatami wiary kk,które przeczą nauce Chrystusa? Złośliwi mówią,że to nie muł,tylko coś jeszcze bardziej gorszego..

2.kobieta
Ja mojego Kościoła uczę się w kościele, a nie z telewizji i widzę w nim Boga żywego, a jestem katoliczką dla jasności.
A w NT pisze,że Boga nikt ngdy nie widział,tylko ... i ,że Bóg nie przebywa w gmachach zbudowanych ludzką ręką.Bóg żywy przebywa w każdym człowieku,przez Swojego DUCHA ŚWIĘTEGO.

BÓG OJCIEC przebywa w nas jako DUCH BOŻY,a CHRYSTUS jako DUCH CHRYSTUSOWY.
Zobacz jak jest kondycja Kościoła Katolickiego, pomimo ciągłych ataków i prób rozbijania go od środka (.. a bramy piekielne go nie przemogą)
Ciągle żyjemy i głosimy Słowo Boże.

To,że pisze się,że bramy piekielne go nie przemogą,nie świadczy,że chodzi o Kościół Katolicki.Dla każdego człowieka najważniejszą sprawą jest ZBAWIENIE jego ducha-duszy.

II Kor.13.5...;czy nie wiecie o sobie,że JEZUS CHRYSTUS jest w was?...
Jak.1.21...i przyjmijcie z łagodnoscią wszczepione w was SŁOWO,które może zbawić dusze wasze.
Efez.4.7.A każdemu z nas dana została łaska,według miary daru CHRYSTUSOWEGO.
Gal.4.6.A ponieważ jesteście synami,przeto Bóg zesłał DUCHA SYNA SWEGO do serc waszych,wołającego Abba,Ojcze!
I Jana.5.12.Kto ma SYNA ma żywot,kto nie ma SYNA BOŻEGO,nie ma żywota.
Jan.3.36.Kto wierzy w SYNA,ma żywot wieczny,kto zaś nie słucha SYNA,nie ujrzy żywota,lecz gniew Boży ciąży na nim.
Jan.16.5...Kto trwa we Mnie,a Ja w nim,ten wydaje wiele owocu,bo beze MNIE, nic uczynić nie możecie.
Mat.28.20.A oto JA jestem z wami po wszystkie dni,aż do skończenia świata.

Jezus umarł za wszystkich i
CHRYSTUS jest obecny w każdym człowieku jako DUCH CHRYSTUSOWY,którego określa się też jako:JEZUS CHRYSTUS,CHRYSTUS,SYN,SŁOWO,DUCH PRAWDY,POCIESZYCIEl itd.

Obecny w sercu każdego człowieka DUCH CHRYSTUSOWY jest naszym OSOBISTYM ZBAWICIELEM.

Nie można twierdzić,że DUCHA CHRYSTUSOWEGO,otrzymali tylko niektórzy ludzie.Otrzymaliśmy Go wszyscy.Mówił o tym Jezus w rozmowie z samarytanką:

Jan.4.10...Gdybyś znała dar Boży i tego,który mówi do ciebieaj mi pić,wtedy sama poprosiłabyś go i dałby ci wody żywej.
Jan.4.14.Ale kto napije się wody,którą Ja mu dam,nie będzie pragnął na wieki,lecz woda,którą Ja mu dam,stanie się w nim źródłem wody wytryskującej ku ŻYWOTOWI WIECZNEMU.

3.karol dabrowski

Jak.1.21...I przyjmijcie z łagodnością wszczepione w was SŁOWO,które może ZBAWIĆ dusze wasze.
Fragment nie dotyczy Ducha Świętego,lecz Słowa Bożego-głoszonej nauki.
W tym fragmencie pisze o SŁOWIE-CHRYSTUSIE,a nie o Słowie Bożym-głoszonej nauce.Człowieka nie ZBAWIA obecne w nim Słowo Boże,tylko obecne w nas SŁOWO-CHRYSTUS,DUCH CHRYSTUSOWY.

DUCH CHRYSTUSOWY:
- uwalnia nas od naszych grzechów,
-udziela DUCHOWEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ i SAKRAMENTÓW
każdemu,kto się do NIEGO z tym zwróci.

Tego samego nie może dokonać Słowo Boże,zakładając,że o nim jest mowa.

4.Dla mnie z Nowego Testamentu jasno wynika,że :

nie ZBAWIA żaden kościół z jego sakramentami itd.,
ale obecny w sercu każdego człowieka DUCH CHRYSTUSOWY, jego OSOBISTY ZBAWICIEL.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
karol_dabrowski
 marzec 20 2007 20:50   
Forum Moderator
Moderator

Gwoli ścisłości kobieto

Quote by kobieta: Zobacz jak jest kondycja Kościoła Katolickiego, pomimo ciągłych ataków i prób rozbijania go od środka (.. a bramy piekielne go nie przemogą)

Kondycja nie jest najlepsza, co szczególnie widać patrząc choćby na ostatnio wypływające "kwiatki". Kiedyś było jeszcze gorzej i istniały czasy gdy KRK totalnie leżał a to że pozornie stał zawdzięczał tylko polityce i układom, ale nie pisze tego by uprawiać "kabatologię" kolegi z sąsiedniego tematu, ale by nie dać się zwieść pewnego rodzaju spłyceniu "w nasz kościół katolicki lecą pociski przez wieki ale on nadal sie cudownie trzyma podczas gdy odstepcy protestanckie zbory padają" co jest mówiąc łagodnie nadużyciem. Dwa - bramy piekielne nie przemogą całego Kościoła - ogółu chrześcijan - nie wolno nam popełniać redukcjonizmu ograniczając Go do KRK.

Quote by kobieta:Spójrz na kościoły protestanckie, będące pełne wszelkiego postmodernizmu i nowoczesności - to one są w rozsypce, spójrz na zbory pełne grzechu pychy.

Pełna zgoda ale nie chodzi chyba nam o wykłucanie się kto jest bardziej w rozsypce bo to przypomina obrzucanie się psimi kupami w piaskownicy przez dzieciaki. Każdy ma coś za uszami bo jestesmy tylko ludźmi. Tyle.

Quote by kobieta:Wielu pastorów protestanckich grzmi o tym na kazaniach i w swoich publikacjach.

Pewnie - nt David Wilkerson którego bardzo cenię. Mówi też czasem o kościele katolickim

Quote by kobieta:Wielu protestantów przechodzi do Kościoła Katolickiego - ostatnio parafie anglikańskie w wielkiej Brytanii - informacje można znaleźć w necie.

To jedna strona medalu - znacznie więcej katolików przechodzi do protestanckich zborów - ale co z tego? Czego ma to dowieźć?
Poza tym anglikanizmu nie wrzuciłbym stricte do protestantów. I jeszcze jedno - warto sprostowac kilka informacji dot pastora Hahna:

here

z pozdrowieniami
KD

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rekabita
 marzec 21 2007 12:05   
Forum

Jeśli mowa o kosciele katolickim to on sam jest w totalnej rozsypce, jeszcze nigdy w historii nie upadł tak nisko, chyba e ze w średniowieczu. około 1250 księży katolickich jest w polskich więzieniach tylko z jednego powodu-pedofilia, czy to dobrze świadczy o tym kosciele?
Podobnie też bardzo wielu księży i katolików nie zna Biblii. Nie muszę mówić tutaj o wpływie jaki to ma, że za chrzescijańskie przyjmuje się nauki okultystyczne, a takze neguje się podstawowe prawdy wiary, a czynią to ludzie, którzy mają prowadzić lud do Boga.
Sam kosciół katolicki jest pełen różnych ruchów, neokatechumenat, charyzmatycy, sedekwantyzm i wiele innych, gdzie ruchy te wzajemnie się zwalczaja i potępiaja, czy to wskazuje na jedność?
Mogę również podać ze bardzo wielu katolików przechodzi do kościołów zielonoświatkowych i tym podobnych. Tradycyjnie katolicka brazylia, to już w 1/3 protestanci.
Identyfikacja koscioła ząłożonego rpzez Jezusa z kosciołem katolickim jest nie na miejscu.
Jako chyba najprostszy przykład można podać to, ze fakt iż ktoś jest katolikiem nie czyni z nikogo chrześcijanina, wiele dewootów, ludzi chcacych czerpać korzyści z religii jest z pewnoscią uznawanych za wspaniałych katolików, ale ich serce jest daleko od Boga.
Podobnie są te podziały i spory pośród protestantów (tych z poznajpana wręcz uważam za niebezpieczny odłam, ze wzgledu choćby na to, ze uznawani tam są prorocy rzekomo przekazujący nowe objawienia i nowe słowo od Boga).
Chociaż i w podzielonym protestantyźmie często koscioły miedzy sobą współpracują i wspóldziałaja, a różnice miezy nimi staja się wtedy nieistonte, szczególnie zaś gdy dotyczą spraw drugorzędnych.
Uważam w zwiazku z tym że kosciół Jezusa nie jest tożsamy ani z jednymi ani z drugimi, ale tylko z tymi, którzy szczerym sercem przyjeli Jezusa jako Mesjasza, tego koscioła szatan nigdy nie złamał i nigdy nie zdołął go zwyciężyć. Uważam ze przed Panem spotkamy tak samo ludzi z denominacji protestanckich, katolików, a i tych, co nigdy nie słyszeli o Bogu, ale mieli w sercach wypisane Jego prawo i żyli zgodnie z nim i że Bóg ze wzgledu na ukrzyżowanego Mesjasza uzna ich za czystych i godnych niebiańskiego dziedzictwa.

Ogólnie też temat ten przedstawiłem na:
http://nowina.christian.net/katolik.htm

===

Cytat 
robaczek2
 marzec 21 2007 13:04   
Forum

Quote by Rekabita: Tradycyjnie katolicka brazylia, to już w 1/3 protestanci.

"Brazylia: Aborcja do 9 miesiąca?"
Teraz rozumiem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 marzec 21 2007 13:10   
Forum

Rekabita

Uważam w zwiazku z tym że kosciół Jezusa nie jest tożsamy ani z jednymi ani z drugimi, ale tylko z tymi, którzy szczerym sercem przyjeli Jezusa jako Mesjasza, tego koscioła szatan nigdy nie złamał i nigdy nie zdołął go zwyciężyć.
Chrystus zgodnie z tym co pisze w Nowym Testamencie,zostawił w naszych sercach SWOJEGO DUCHA jako OSOBISTEGO ZBAWICIELA.Wszyscy ludzie,których ON prowadzi OSOBIŚCIE do ZBAWIENIA,tworzą:

KOŚCIÓŁ WEWNĘTRZNEGO DUCHA CHRYSTUSOWEGO.

Nie nazwa Kościoła jest ważna,ale sam fakt

OBECNOSCI DUCHA CHRYSTUSOWEGO W KAŻDYM CZŁOWIEKU I JEGO ZBAWCZEJ ROLI.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 marzec 21 2007 13:11   
Forum

Wiecie co ludzkość uczyniła z Boskim Słowem? To samo co z Boskim ciałem Jezusa: Prawie całkowicie odkształciła i ukrzyżowała, ale
SŁOWO ZMARTWYCHWSTANIE!!!

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
robaczek2
 marzec 21 2007 13:16   
Forum

Quote by eviva:Nie nazwa Kościoła jest ważna,ale sam fakt
OBECNOSCI DUCHA CHRYSTUSOWEGO W KAŻDYM CZŁOWIEKU I JEGO ZBAWCZEJ ROLI.

Sakrament malzenstwa jest niewazny, ale milosc miedzy malzonkami.
Porozumienia miedzynarodowe sa niewazne, wazne aby narody zyly w pokoju.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rekabita
 marzec 21 2007 13:26   
Forum

Warto dodać ze tą brazylią cały czas rządzą katolicy
katolicyzm zupełnie wypaczył słowo Boże.
Ważna jest przynależność do Jezusa, chyba że ktoś mi udowodni że fakt bycia w jakiejkolwiek denominacja czy to katolickiej czy innej czyni go zbawionym oczywiscie na podstawie Pisma, ja nigdzie tego nie znalazłem.

===

Cytat 
skans
 marzec 21 2007 13:33   
Forum

Moim zdaniem wszyscy macie racje.Dolozylabym, ze kosciol powinien byc i nazywac sie "powszechny",bez wytycznia,ktory lepszy,ktory gorszy. Nikomu na ziemi nie jest przypisana wiedza o zbawieniu.Sludzy Bozy powinni zabiegac o to,aby wszyscy bez wyjatku byli zbawieni.Ale o tym zdecyduje sam BOG.Pozdrawiam

===

skans

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 marzec 21 2007 14:57   
Forum

Quote by Rekabita:
Uważam w zwiazku z tym że kosciół Jezusa nie jest tożsamy ani z jednymi ani z drugimi, ale tylko z tymi, którzy szczerym sercem przyjeli Jezusa jako Mesjasza, tego koscioła szatan nigdy nie złamał i nigdy nie zdołął go zwyciężyć. Uważam ze przed Panem spotkamy tak samo ludzi z denominacji protestanckich, katolików, a i tych, co nigdy nie słyszeli o Bogu, ale mieli w sercach wypisane Jego prawo i żyli zgodnie z nim i że Bóg ze wzgledu na ukrzyżowanego Mesjasza uzna ich za czystych i godnych niebiańskiego dziedzictwa.

No wreszcie! - na portalu ekumenicznym( nie wiem czy zauważyłaś)zaczęłaś mówić językiem ekumenicznym
jako katolik wpełni się pod tym cytatem podpisuje i (może się zdziwisz), ale KRK też!
Taka braterska rada
"Nie sądź a nie będziesz sądzona" - nie mamy prawa osądzać innych a uogólnianie nie jest najmądrzejsze

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Rekabita
 marzec 22 2007 13:41   
Forum

"katechizm dla dorosłych Uwierzyć sercem"
Zgodnie z tą publikacją muszę niestety zaprzeczyć i stwierdzić że stanowisko koscioła katolickiego wyglada zupełnie inaczej. Na stronach 72-73 w skrócie mogę przedstawić, ze wyglada to tak:
-Do koscioła w pełni przynależą tylko i wyłacznie katolicy.
-Chrześcijanie pozostali są w mniejszym stoniu, nie wiadomo jakim.
-Pozostali też przynależą w jakimś stopniu, ale nie wiadomo jakim.
Oczywiscie w Biblii takiej nauki i obowiazku uznania zwierzchnictwa biskupa Rzymu ani śladu.
Dodam, że sobór watykański II nie odwołął nauki soboru w Trydencie, a nawet ją potwierdził. Tym samym krk rzuca jakieś 1400 anathem przeciwko protestantom.
Do czasu kiedy kościoły chrześcijańskie nie będą czerpać z Biblii i Chrystusa, uważam że nie będzie można mówić o ekumeniźmie. Podziały te są dowodem duszebnosci koscioła.

===

Cytat 
robaczek2
 marzec 22 2007 18:47   
Forum

Quote by Rekabita: Warto dodać ze tą brazylią cały czas rządzą katolicy

Cale szczescie. Moge sobie wyobrazic do czego jeszcze dojdzie gdy bedzie tylko 1/3 katolikow.
"Co ciekawe, na błogosławienie par homoseksualnych zgodę wyraził Kościół luterańsko-ewangelicki." - to o Szwecji.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rekabita
 marzec 22 2007 19:57   
Forum

Co nie zmienia faktu, ze nie lepsze rzeczy miałe miejsce i maja w kosciele katolickim. Homoseksualizm w seminariach duchownych i nie tylko, tak wiec i krk nie pozostaje dłużne pod tym wzgledem, a dopuszczało się jeszcze gorszych rzeczy. W okolicach wielu klasztorów na terenie Hiszpanii i Włoch odkryto.. ciała noworodków. Takie praktyki są równie zabójcze. "Małżeństwa" homoseksualne są zawierane także w katolickiej Belgii.
Takie rzeczy zaś pojawiają się wszędzie tam, gdzie nominalizm jest ważniejszy od ewangelii. Bez wzgledu na wyznanie. Według mnie i jedne i drugie zachowania przeczą że ci ludzie są chrześcijanami. Nie identyfikuję chrześcijaństwa z konkretnym wyznaniem, ale z pójściem za Jezusem.
Tam, gdzie są rzeczywiscie chrześcijanie tak pośród katolików, jak i luteran takie rzeczy są wprost potępiane. W krajach, gdzie kwitnie misja- afryce, azji, oceanii, nie ma podziału na protestantów i katolików, razem często ze sobą jedni i drudzy wspólpracują, pomagają, idą nie głosić swój kościół, nie ograniczyć sie do swojego podwórka, ale przede wszystkim głosić Jezusa i Jego kościół.

===

Cytat 
robaczek2
 marzec 22 2007 21:27   
Forum

Quote by Rekabita: W krajach, gdzie kwitnie misja- afryce, azji, oceanii, nie ma podziału na protestantów i katolików, razem często ze sobą jedni i drudzy wspólpracują, pomagają, idą nie głosić swój kościół, nie ograniczyć sie do swojego podwórka, ale przede wszystkim głosić Jezusa i Jego kościół.

Ktory to Jezus uczy inaczej w jednej misji a inaczej w drugiej.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rekabita
 marzec 22 2007 21:50   
Forum

Ludzie Ci zwiastują drogę Pańską, a jeśli nie jest to droga Biblii to zwiastują szatana i antychrysta a nie Jezusa. Fundamentem naszej wiary są słowa zapisane w Ew Jana 3.16 i myślę że tutaj chrześcijanie są zgodni podobnie jak i z przesłaniem 3 rozdziału.
Wierzę ze przyjdą prześladowania na chrześcijan przyjdą ze strony papieskiego Rzymu, gdyż Rzym nigdy nie postawił prawd ewangelii ponad swoje nauki, a raczej ubrał pogańskie bożki w chrześcijańskie szaty. Sądzi sie że papież jest zastępcą w miejsce Jezusa. Dosłowne tłumaczenie tego to anti christos.

===

Cytat 
karol_dabrowski
 marzec 22 2007 22:36   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Rekabita: Ludzie Ci zwiastują drogę Pańską, a jeśli nie jest to droga Biblii to zwiastują szatana i antychrysta a nie Jezusa. Fundamentem naszej wiary są słowa zapisane w Ew Jana 3.16 i myślę że tutaj chrześcijanie są zgodni podobnie jak i z przesłaniem 3 rozdziału.
Wierzę ze przyjdą prześladowania na chrześcijan przyjdą ze strony papieskiego Rzymu, gdyż Rzym nigdy nie postawił prawd ewangelii ponad swoje nauki, a raczej ubrał pogańskie bożki w chrześcijańskie szaty. Sądzi sie że papież jest zastępcą w miejsce Jezusa. Dosłowne tłumaczenie tego to anti christos.

A sam do tego doszedłeś czy uświadomili Cię starsi "bracia w wierze" z Twojego zboru? Nieźle Cię nakręcili - mylę się?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,38 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości