Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Ekumenizm w Polsce Nowy wątek Odpowiedz
 Pytanie o biskupa
 |  Wersja do druku
Gość forum: Pius
 maj 30 2006 19:11   

Quote by Bartek.D: "3. Jak ma się tzw. krucjata dziecięca do herezji?... No, chyba że chodzi Ci, Bartku, o kolejne wykazanie grzechów 'katolickich'. Wtedy rozumiem to wtrącenie..."
To był nie tlyko grzech, ale wielka herezja.

A Twoim zdaniem przyszli protestanci nie byli wtedy chrześcijanami ? Prosze dowiedz się co znaczy słowo herezja to po 1 a po 2 to taka sama wina ciąży na protestantach za tą krucjatę co na katolikach.

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 maj 30 2006 19:18   
Forum

Status: offline

Quote by kubiak: Niby w czym był heretykiem? W tym, że uważał, że nauka ludzka musi ustąpić Boskiej. Że słowo Boże jest ważniejsze od ludzkiej tradycji?

Skoro nauka ludzka gorsza od Boskiej, to niech luteranie odrzucą Biblię, wszak nie ma w niej wyliczonych wszystkich ksiąg - to ludzie orzekali w sprawie kanoniczności ksiąg. Skoro kanon to dzieło człowieka, to dlaczego można ufać w 100% księgom, które do owego kanonu włożyli ludzie?

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 maj 30 2006 19:29   
Forum

Quote by piotr.:
- jedynie łaska
-jedynie wiara

A jak to się ma do:

Quote by Mt 25, 31-46:

Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych [ludzi] od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie. Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: "Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata!
Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść;
byłem spragniony, a daliście Mi pić;
byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie;
byłem nagi, a przyodzialiście Mnie;
byłem chory, a odwiedziliście Mnie;
byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie".
Wówczas zapytają sprawiedliwi: "Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić? Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię? Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?" A Król im odpowie: "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili".
Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: "Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom!
Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść;
byłem spragniony, a nie daliście Mi pić;
byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie;
byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie;
byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie."
Wówczas zapytają i ci: "Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie?" Wtedy odpowie im: "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili". I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego».

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 maj 30 2006 19:49   
Forum

Tylko, że konon Pisma św. był pod "uchalony" pod natchnieniem Ducha św. To żywy Duch Boży maczał w tym palce.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 maj 30 2006 19:53   
Forum

Quote by Bartek.D: Tylko, że konon Pisma św. był pod "uchalony" pod natchnieniem Ducha św. To żywy Duch Boży maczał w tym palce.

To skad wiesz, że nie "maszał palców" (niepasujące określenie) podczas interpretowania 16 wersetu Ewangelii św. Mateusza na Soborze Watykańskim I?

Ale ktoś ten kanon ludziskom musiał podać, a Pan Bóg nie ogłosił z nieba:

"Do kanonu Nowego Testamentu należą: Ewangelia Mateusza, Marka etc."

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 maj 30 2006 20:07   
Forum

Do Jaukba!
Zgłebiłem temat w interneci i nie odnajduje oficjalnych dokomuntów KRK, kótre przemawiałby za inicjacją owego ruchu wśród dzieciaków. najprawdopodobjniej zostałem wprowadzony w błąd przez nauczycielkę historii(kazdy się myli). obiecuje, że zapytam sie w czwartek pana od filozoii.
Wiec zawieszam rozmowe do czwartku

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 maj 30 2006 20:13   
Forum

Quote by Bartek.D: Do Jaukba!
Zgłebiłem temat w interneci i nie odnajduje oficjalnych dokomuntów KRK, kótre przemawiałby za inicjacją owego ruchu wśród dzieciaków. najprawdopodobjniej zostałem wprowadzony w błąd przez nauczycielkę historii(kazdy się myli). obiecuje, że zapytam sie w czwartek pana od filozoii.

Moze nie jestem autorytetem. Oficjalnie Kościół dzieci nie zachęcał. Wiadomo natomiast, że znaleźli sięwiejscy kaznodzieje, którzy namawiali dzieci. Ale paru fanatycznych duchownych to nie Kościół. Szkoda, że libertyńscy historycy nie chcą obiektywnie przekazywać prawdy historycznej.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Obcy
 maj 30 2006 20:18   
Forum

Quote by mateuszwroc:Szkoda, że libertyńscy historycy nie chcą obiektywnie przekazywać prawdy historycznej.

Dodaj jeszcze "homoseksualni"

===

Sztuczna inteligencja nia ma szans z naturalną głupotą

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 maj 30 2006 21:26   
Forum

"Szkoda, że libertyńscy historycy nie chcą obiektywnie przekazywać prawdy historycznej."
Demagogia RM.
Tylko ty masz monopl na prawdę.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 maj 30 2006 22:44   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Bartek.D: Do Jaukba!

Nie chce tu głosić propagandy żadnej, ale nam w LO, na polskim, niezbyt wierząca nauczycielką omawiając rys historyczny średniowiecza wspomniała, ze to papież któryś kazał dzieciom wrócić do domu, gdyż te wierzyły, że się woda rozstąpi i suchą nogą dotra do celu...

Swoją drogą, cholera wie, czy tak silna wiara by nie rozstąpiła wód....

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
matejanka
 maj 30 2006 22:51   
Forum

Quote by maxurd:
Quote by Jakub:

Pfu, na twoją poprawność polityczną ...

Mozesz pluc na poprawnosc polityczna. Mozesz pluc na Lutra. Mozesz co chcesz. Nazywaj go nawet zaprzancem... Pamietaj tylko, ze bez milosci tos cymbal brzmiacy... Uczniow Jezusa mozna poznac po milosc jaka maja jedni ku drugim a nie po czystosci doktrynalnej... A wiecej w tych wszystkich dyskusjach jakie tu prowadzimy zapalczyowosci i walki o swoje niz swiadectwa...

Efezjan 4:29 Niech żadne nieprzyzwoite słowo nie wychodzi z ust waszych, ale tylko dobre, które może budować, gdy zajdzie potrzeba, aby przyniosło błogosławieństwo tym, którzy go słuchają.

Komu przynioslo blogoslawienstwo nazwanie Lutra heretykiem? Kogo zbudowalo? Czemu mialo sluzyc?? Czy bylo dobre?
Prawdzie??
Chrzescijanie nie powinni czynic przykrosci innym w imie "miecia" racji. Szczegolnie kiedy owa "racja" jest bardzo dyskusyjna, jak np kwestia kanonicznosci pism a Duch Swiety midzy tymi "heretykami" dziala w sposob niejednokrotnie zawstydzajacy "czystych doktrynalnie". Nastepnym razem proponuje napisac, ze ktos jest lub byl taki albo smaki do notesu i zapisac sobie w "moich dokumentach"...

Maxurd czyżby to co napisałeś odnosiło się równiez do mnie? serdecznie pozdrawiam matejanka

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
Marek
 maj 31 2006 11:21   
Forum

1. Herezja (grec. = wybór, różnica zdań, oddzielny sąd): Nauka odstępująca od wiary Kościoła katolickiego, podającą ją w sposób fałszywy lub w zniekształcającym skrócie (jest to nauka biedna; za słownikiem Opoki).

W świetle tego herezją nie jest więc tzw. krucjata dziecięca. Ew. kazania podżegaczy to tej akcji. Nie zaś sama akcja.

2. A Twoim zdaniem przyszli protestanci nie byli wtedy chrześcijanami ? Hm... Historycznie rzecz biorąc to wtedy chyba tak nie bardzo protestanci byli...

3. Tylko, że konon Pisma św. był pod "uchalony" pod natchnieniem Ducha św. To żywy Duch Boży maczał w tym palce.

A zatem dochodzimy do cudownego wniosku - protestanci są bardzo przywiązani do Tradycji!

Pozdrawiam serdecznie,
na powrót wierzący
Marek

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 maj 31 2006 11:54   
Forum

'Nadchodzą czasy, gdy (...) Chrystus będzie głoszony w sposób czysty i nieskażony człowieczymi tradycjami.' (Jacques Lefèvre d'Étaples)
Marku, te czasy już nadeszły, tego uczy właśnie Trzeci Testament z niego uczę się czczenia Ojca w Duchu i w Prawdzie. serdecznie pozdrawiam matejanka

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
Marek
 maj 31 2006 11:59   
Forum

A mam Ci coś powiedzieć o tym trzecim testamencie?... Wiesz, zostało we mnie jeszcze trochę goryczy z czasu, kiedy zwątpiłem w istnienie Boga i kilka gorzkich słów mógłbym powiedzieć o tych bzdurach (tj. o trzecim testamencie) i o ludziach, który weń wierzą... A to byłoby bardzo... nietolerancyjne i z całą pewnością nadawałoby się do zgłoszenia administracji z okazji złamania kilku zasad (n)etykiety i dobrego smaku w ogóle...

Pozdrawiam,
Marek

PS. Żeby było śmieszniej, mój opis jest - z tego co wiem - autorstwa pewnego francuskiego katolika zaangażowanego w reformę Kościoła.

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 maj 31 2006 12:29   
Forum

Marku jak sądzisz dlaczego Jezus wielokrotnie powtarzał czuwajcie? Czy nie miało to takiego znaczenia że jeżeli bedzie się wam wydawało że wszystko wiecie i jesteście na dobrej drodze to uśpicie swoją czujność i zabłądzicie, lub nie rozpoznacie Go. Czy sądzisz, że przepowiednie dotyczące Jego powrotu mogą się nie spełnić.pozdrawiam matejanka

===

Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 maj 31 2006 12:33   
Forum Moderator
Moderator

Quote by kacerz_Marek:
Pozdrawiam serdecznie,
na powrót wierzący
Marek

Hmmm, nie jest-li tajemnicą zdradź w co/kogo wierzysz i gdzie

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Marek
 maj 31 2006 12:34   
Forum

Powtarzał, żebyśmy czuwali, bo dzień (nie On, ale dzień) przyjdzie jak złodziej. Ale On powróci w chwale, jak mówi Pismo. I to tak, że cały świat pozna, a nie grupa opętancyh pseudo-chrześcijan (pamiętasz, że Pismo ostrzega przed takimi, którzy będą mówić, że 'tam już jest Chrystus', czy coś w tym stylu?). I daruj sobie próby udowodnienia mi prawdziwości TT, bo za cholerę Ci się to nie uda. A tylko zmarnujesz swoje siły.

Pozdrawiam,
Marek

PS. Po długim czasie poszukiwania, wielu bataliach myślowych, słownych i duchowych mówię jasno i otwarcie z nadzieją na wiarę stałą: Wierzę w to, co Święty Kościół Katolicki naucza.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 maj 31 2006 12:36   
Forum Moderator
Moderator

Quote by matejanka: Marku jak sądzisz dlaczego Jezus wielokrotnie powtarzał czuwajcie? Czy nie miało to takiego znaczenia że jeżeli bedzie się wam wydawało że wszystko wiecie i jesteście na dobrej drodze to uśpicie swoją czujność i zabłądzicie, lub nie rozpoznacie Go. Czy sądzisz, że przepowiednie dotyczące Jego powrotu mogą się nie spełnić.pozdrawiam matejanka

Na słowa kapłana "Tajemnica Wiary" w liturgii mszalnej odpoawiadamy: Chrystus Umarł, Chrystus Zmartwychwstał, Chrystus Powróci...

Nikt, żaden katolik nie neguje jego "Powtórnego przyjscia w chwale".

===

Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 maj 31 2006 12:37   
Forum Moderator
Moderator

Quote by kacerz_Marek: Po długim czasie poszukiwania, wielu bataliach myślowych, słownych i duchowych mówię jasno i otwarcie z nadzieją na wiarę stałą: Wierzę w to, co Święty Kościół Katolicki naucza.

Chwalmy Pana!

===

Cytat 
Gość forum: Pius
 maj 31 2006 12:52   

Quote by kacerz_Marek:
1. Herezja (grec. = wybór, różnica zdań, oddzielny sąd): Nauka odstępująca od wiary Kościoła katolickiego, podającą ją w sposób fałszywy lub w zniekształcającym skrócie (jest to nauka biedna; za słownikiem Opoki). W świetle tego herezją nie jest więc tzw. krucjata dziecięca. Ew. kazania podżegaczy to tej akcji. Nie zaś sama akcja.

2. A Twoim zdaniem przyszli protestanci nie byli wtedy chrześcijanami ? Hm... Historycznie rzecz biorąc to wtedy chyba tak nie bardzo protestanci byli...

no wlasnie o to mi chodzilo nie zrozumial PAn ironii czy o co chodzi?

===

Cytat 
matejanka
 maj 31 2006 13:01   
Forum

Quote by Jakub:
Quote by matejanka: Marku jak sądzisz dlaczego Jezus wielokrotnie powtarzał czuwajcie? Czy nie miało to takiego znaczenia że jeżeli bedzie się wam wydawało że wszystko wiecie i jesteście na dobrej drodze to uśpicie swoją czujność i zabłądzicie, lub nie rozpoznacie Go. Czy sądzisz, że przepowiednie dotyczące Jego powrotu mogą się nie spełnić.pozdrawiam matejanka

Na słowa kapłana "Tajemnica Wiary" w liturgii mszalnej odpoawiadamy: Chrystus Umarł, Chrystus Zmartwychwstał, Chrystus Powróci...

Nikt, żaden katolik nie neguje jego "Powtórnego przyjscia w chwale".

A jak Go rozpoznasz? Co jest Jego chwałą? pozdrawiam matejanka

===

Cytat 
Joanna Gacka
 maj 31 2006 13:11   
Forum Admin
Admin

A ja przypominam, że należy trzymać się tematu wątku i przestrzegać zasad publikacji tekstów. Publicznie upominam też Kubę - jako moderatora obowiązuje Cię konieczność przestrzegania ww zasad 10 razy bardziej niż "zwykłych" użytkowników. Dlatego wycięłam jedną z obraźliwych uwag. Bycie moderatorem na Kosciol.pl to więcej obowiązków ale nie praw.

===

Cytat 
Paweł
 maj 31 2006 13:47   
Forum

Moderator został zmoderowany.
Uważam, że Jakub pisze mądre rzeczy. A że są czasem złośliwe i inteligentne, to z chęcią je czytam.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 maj 31 2006 16:06   
Forum

To sporobuj prosze osiagnac zbawienie o samych dobrych uczynkach...

Ja cały czas to robię i staram sie to robić lepiej i nie robię tego ze względu na tradycję, ale Pismo (Mt 25, 35-40, Jk 2, 14-26) i oczywiście nie ograniczam się tak jak Luter (sola gratia) tylko do łaski Bożej. Jeżeli ty twierdzisz, że dobre uczynki nie wpływają na nasze zbawienie, to jest to w zupełnosci niezgodne z Pismem, którego kanon został ustalony w Kościelnej tradycji (paradoks?)

"- sola scriptura (tylko pismo) - odrzucając w efekcie tradycję i naukę Ducha Świętego"
Kto tak ci powiedział?
Skoro z nimczym sie nie zgadzasz to, dlaczego JPII nazwał Lutra świadkiem ewangelii? Chyba, ze nie jesteś katolikiem.

Pismo Święte jest tym na czym na czym opiera się cała nasza wiara. Ale chyba nie twierdzisz, że od czasów śmierci Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty, Bóg przestał ingerować w nasz świat, przestali tworzyć ludzie pod Jego natchnieniem. Pismo Święte opisuje dzieje zbawienia i świata od początku jego powstania, aż do końca i zostało to opisane prawie dwa tysiące lat temu. Jednak Bóg nadal i zawsze jest obecny w naszym życiu, nadal objawia sie ludziom, tak jak czynił to przed wiekami. Co do Tradycji to wcale nie jest ona Bogu potrzebna, człowiek też nie jest Mu potrzebny, przeciez jako Duch Nieskończenie Doskonały nie ma potrzeb, ale on dał ją nam z miłości, aby ułatwić nam zrozumienie pewnych rzeczy, by wzmocnić naszą wiarę. Już w listach apostolskich jeden z autorów oparł sie na tradycji żydowskiej (Wniebowzięcie Mojżesza), a nie tylko na samym Piśmie. Ja osobiście uważam, że Tradycja powinna stanowić tło i dopełnienie Pisma ("Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami był na zawsze (...) A Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko co Ja wam powiedziałem" (J 14, 16; 26). I Bóg nie pozwoliłby, żeby cały Kościół popadł w błąd (Mt 16, 18), bo cały czas nad nim czuwa. Nie jest ważne by mówić Kościół jest zły, Kościół źle pojmuje pewne prawdy, więc zrobie sobie nowy kosciół, bo Kościół jest jeden i Bóg nad nim czuwa i jest w nim obecny (Mt 28, 20), ale by mówić, że ja jestem częścią Kościoła i to ja mam wpływ na jego kształt, i to ja , swym postępowaniem mam go tworzyć w granicach kompetencji wyznaczonym mi przez Pana.
I jeszcze jedno ja także uważam Lutra za świadka Ewangelii, człowieka, który miał wielka wiedzę i dużo racji, ale jednocześnie zbyt mało pokory. I dla mnie Kościół; katolizyzm nie= JPII, on był tylko jednym z wielu jego ziemskich przywódców - fakt wybitnym. Kościół nie jest też tym samym co w średniowieczu, cały czas rozwija się i udoskonala, dojrzewa do poznania niektórych spraw - normalna kolej rzeczy.

Niby w czym był heretykiem? W tym, że uważał, że nauka ludzka musi ustąpić Boskiej. Że słowo Boże jest ważniejsze od ludzkiej tradycji?
Prawda w oczy kole i dlatego nazwali go heretykiem.

Taaa..., szczególnie potępiając Kopernika. Wiara i nauka ludzka stanowią dopełnienie w poznaniu świata. A któż w Kościele uważa, że tradycja jest ważniejsza od Słowa Bożego? Heretykiem nazwali go słusznie (późn. łac. haereticus 'heretyk' z późn. gr. hairetikós 'umiejący wybierać' i gr. hairesis 'branie (dla siebie); wybór; doktryna; herezja') przecież był odstępcą - jeżeli uważasz, że było inaczej to jesteś conajmniej śmieszny.

Nikt jednak nie nazywa tutaj heretykiem Jana Pawla czy Augustyna... Miej szacunek dla innych kiedy domagasz sie go dla siebie...

Bo nie miałby ku temu podstaw

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 maj 31 2006 17:14   
Forum Moderator
Moderator

Quote by matejanka:

Poczytaj Apokalipsę św. Jana. Pisze jak wół.

===

Cytat 
matejanka
 maj 31 2006 17:54   
Forum

Quote by Jakub:
Quote by matejanka:

Poczytaj Apokalipsę św. Jana. Pisze jak wół.

Czy masz na myśli ten fragment, "A ten, który na nim siedział podobny był z wyglądu do kamienia jaspisowego i karneolowego, a wokoło tronu tęcza, podobna z wyglądu do szmaragdu." Jezeli tak, to znaczy, że jak kogoś takiego zobaczę to będę wiedziała że to Chrystus?

===

Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 maj 31 2006 18:03   
Forum Moderator
Moderator

Przeczytaj całość. Ze zrozumieniem. Dopoki tego nie zrobisz uwazam dyskusje z Tobą za nie mającą sensu...

===

Cytat 
matejanka
 maj 31 2006 18:19   
Forum

Quote by Jakub: Przeczytaj całość. Ze zrozumieniem. Dopoki tego nie zrobisz uwazam dyskusje z Tobą za nie mającą sensu...

Czytałam wielokrotnie i odkąd poznałam Trzeci Testament zaczęłam rozumieć i jestem ciekawa jak inni rozumieją tę Księgę. pozdrawiam matejanka

===

Cytat 
Paweł
 maj 31 2006 19:40   
Forum

Matejanka...

WON Z TRZECIM TESTAMENTEM!
RZYGAĆ MI SIĘ CHCE, JAK O NIM SŁYSZĘ! ZAŁÓŻ JEDEN TEMAT O NIM TRAKTUJĄCY I TAM SIĘ SPEŁNIAJ, ZAMIAST ZAŚMIECAĆ INNE WĄTKI TYM ŁAJDACTWEM, KTÓRE JEST SPRZECZNE Z NAUCZANIEM KOŚCIOŁA I BIBLIĄ!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Obcy
 maj 31 2006 19:49   
Forum

Quote by pawvic:WON Z TRZECIM TESTAMENTEM!
RZYGAĆ MI SIĘ CHCE, JAK O NIM SŁYSZĘ!

Nikt Cię nie zmusza do zaglądania na to forum.
Papa!

Czy któryś z naszych walecznych Moderatorów zareaguje?

===

Sztuczna inteligencja nia ma szans z naturalną głupotą

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,74 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty