Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Ekumenizm w Polsce Nowy wątek Odpowiedz
 Miedzy nami ekumenistami
 |  Wersja do druku
Maciek Janson
 kwiecień 20 2007 19:08  (Czytany 8448 razy)  
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Podyskutujmy od nowa. Popiszmy co sadzimy. Ponarzekajmy i argumentujmy. Dlaczego tak, dlaczego nie. WIem, ze temat byl, ale ludzie lubia tematy, ktore znaja. Zreszta w portalu temat aktualny zawsze

Uwaga
Temat wylacznie zarezerwowany dla wyznan chrzescijanskich. Nie interesuje nas szeroka definicja ekumenizmu, nie interesuje nas ekumenizm indiansko/szamanski. Zapraszam do dyskusji

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 20 2007 22:08   
Forum

Ekumenizm to, w najkrótszych słowach, nawrócenie niekatolików na katolicyzm.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 kwiecień 20 2007 22:09   
Forum

I znów się zaczyna

===

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 kwiecień 20 2007 23:41   
Forum

Quote by Bartek.D: I znów się zaczyna

To napisz jak Twoim zdaniem ma wyglądać ekumenizm i jaki ma być jego finał. Dokładnie opisz jak będzie wyglądał kościół po zakończeniu tego procesu bo jezeli cos sie robi to po to zeby osiągnąć jakis cel.

===

Czy jestem pyszny? Pysznię się paradą pychy, którą urządza we mnie geniusz.

Profil   Email 
 Cytat 
karol_dabrowski
 kwiecień 21 2007 00:25   
Forum Moderator
Moderator

Jan. 17:20-21
20. A nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy przez ich słowo uwierzą we mnie.
21. Aby wszyscy byli jedno, jak Ty, Ojcze, we mnie, a Ja w tobie, aby i oni w nas jedno byli, aby świat uwierzył, że Ty mnie posłałeś.

Do mnie ten fragment przemawia jednoznacznie. Wszyscy wierzący w Jezusa już są jedno. Chcemy czy nie. Wiara w Jezusa jest czynnikiem jednoczącym. Ekumenizm dla mnie to jedynie najpierw pogodzenie się z tym faktem i dalej forma przeżywania tej jedności. Protestanci, katolicy i prawosławni spotykają się by przede wszystkim razem modlić się w imię Jezusa i wielbić Boga, potem by na równych prawach rozmawiać, wymieniać się poglądami, szukać. I już - to wszystko! I tylko to nam zostaje. Mateuszu to o czym mówisz to nie ekumenizm - to katolizacja. Wyklucza to jakikolwiek dialog bo stawiasz się w pozycji lepszego. Pius - a gdy wyprawiasz imieniny dla rodziny to jaki cel - finał osiągasz? Wzajemne spotkanie w Imieniu Pana ponad podziałami to już cel sam w sobie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
robaczek2
 kwiecień 21 2007 01:00   
Forum

Quote by karol_dabrowski: Wszyscy wierzący w Jezusa już są jedno. Chcemy czy nie. Wiara w Jezusa jest czynnikiem jednoczącym. Ekumenizm dla mnie to jedynie najpierw pogodzenie się z tym faktem i dalej forma przeżywania tej jedności.

Tylko w JAKIEGO Jezusa? Takiego jaki rzeczywiscie jest czy takiego jakiego sobie wyobraza A, B, C, .... itd.
Kazdy z nas jakos tam sobie wyobraza. Moim zdaniem nikt nie wierzy w takiego jaki rzeczywiscie jest aczkolwiek niektorzy sa dosyc blisko. Moim zdaniem ekumenizm powinien jednoczyc nas w takiej wierze ktora maja wlasnie ci ktorzy sa blisko. Przykro mi ale autorow wypowiedzi:
"Zresztą Chrystus żył jeszcze, więc chleb nie mógł być jego ciałem a wino jego krwią"

"Jezus mówił podczas ostatniej wieczerzy "to jest moje ciało" - jak to możliwe, skoro jeszcze nie został ukrzyżowany? Czy było wtedy dwóch Jezusów - jeden w chlebie, a jeden zywy przy stole?"

"Skoro ciało Jezusa jest w chlebie rzeczywiście obecne, łatwo to stwierdzić badaniami naukowymi."

tylko przy olbrzymim ladunku dobrej woli uwazam za wierzacych.

Mam w zwiazku z tym bardzo powazne zastrzezenia do Twojego "na rownych prawach". Trudno nie wszyscy zostali mianowani nauczycielami chociaz za takich sie uwazaja.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 kwiecień 21 2007 12:51   
Forum Moderator
Moderator

Ekumenizm nie jest powrotem, do KK tych, ktorzy z kosciola odeszli. Przynajmniej nie dla mnie. W tym sensie, wiec ekumenizm nie istnieje tak dla mnie jak i dla milionow protestantow na swiecie.

Zreszta powrot do KK jest jakims europejskim watkiem. W Chinach kosciola katolickiego nie ma. Przygniatajaca wiekszosc chrzescijan to protestanci i dla nich to jest jakas ksiezycowa opcja. To samo dotyczy np Korei poludniowej i wielu innych krajow azjatyckich. W stanach KK to mniejszosc... Zreszta co tu duzo mowic.

Dla mnie ekumenizm to przekraczanie barier denominacyjnych i szukanie chrzescjanstwa poza swoimi kosciolami... Szukanie chrzescijanstwa w ludziach i dialog z nimi. Efekt, ktory mnie satysfakcjonuje polega na tym, ze w zupelnej wolnosci i przy akceptacji swoich odmiennosci mozemy zyc razem

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 kwiecień 21 2007 13:12   
Forum

oto grono najwiekszych ekumenistow: mateuszwroc, bartek, pius

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 kwiecień 21 2007 13:22   
Forum Moderator
Moderator

Quote by milka: oto grono najwiekszych ekumenistow: mateuszwroc, bartek, pius

Nie powiem, ze umarlem ze smiechu Ale tak to juz z nami jest, ze najwiecej do powiedzenia maja najwieksi preciwnicy

===

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 kwiecień 21 2007 18:54   
Forum

Quote by karol_dabrowski: Pius - a gdy wyprawiasz imieniny dla rodziny to jaki cel - finał osiągasz? Wzajemne spotkanie w Imieniu Pana ponad podziałami to już cel sam w sobie.

czyli celem ekumenizmu jest TYLKO wspólna modlitwa ? W takim razie ekumenizm dawno juz osiągnął swoj cel i nie jest juz potrzebny.

Quote by maxurd:

Zreszta powrot do KK jest jakims europejskim watkiem. W Chinach kosciola katolickiego nie ma. Przygniatajaca wiekszosc chrzescijan to protestanci i dla nich to jest jakas ksiezycowa opcja. To samo dotyczy np Korei poludniowej i wielu innych krajow azjatyckich. W stanach KK to mniejszosc... Zreszta co tu duzo mowic.

móglby Pan podać źródła tych danych ?

===

Czy jestem pyszny? Pysznię się paradą pychy, którą urządza we mnie geniusz.

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 21 2007 20:25   
Forum

Quote by maxurd:Zreszta powrot do KK jest jakims europejskim watkiem. W Chinach kosciola katolickiego nie ma. Przygniatajaca wiekszosc chrzescijan to protestanci i dla nich to jest jakas ksiezycowa opcja. To samo dotyczy np Korei poludniowej i wielu innych krajow azjatyckich. W stanach KK to mniejszosc... Zreszta co tu duzo mowic.

Jak to w Chinach nie ma Kościoła katolickiego? Weź Pan się nie kompromituj i poczytaj trochę o więzionych biskupach i prezbiterach katolickich. Hierarchia katolicka w Chinach: http://catholic-hierarchy.org/country/cn.html

A ci protestanci to skąd się wzięli?

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 kwiecień 21 2007 20:51   
Forum

Katolicy to według moich danych obecnie największa jednolita grupa wyznaniowa w Stanach. Podkreślam: Jednolitą.
Co do Chin -Kościól katolicki tam jest.

Ekumenizm, no cóż...
Jeśli rozumieć ekumenizm jako zbliżenie się ludzi różnych konfesji czy też umiejętność współegzystowania, to myślę że nie jest to problem nie do pokonania a nawet jestem skory stwierdzić, że cel ten został już w bardzo dużej mierze osiągnięty.
Nie będę ukrywać ani kłamać, że ekumenizm dla mnie to też jedność z Kościołem katolickim. Niestety, jedność ta na dzień dzisiejszy nie jest możliwa i obawiam się, że nigdy nie będzie. I nie dziwcie się bracia protestanci, że większość katolików tak rozumie ekumenizm, skoro protestanci wyłonili się z Kościoła katolickiego. Tym bardziej Kościół za nimi tęski i chciałby ich przyjąć na nowo aby byli jedno. Tak to czuję i tak to odbieram.

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 kwiecień 21 2007 21:37   
Forum

---------Cytat od Maxurda-----------

Uwaga
Temat wylacznie zarezerwowany dla wyznan chrzescijanskich.

Jak mozna zarezerwowac taki temat tylko dla chrzescijan?, znow ograniczenia, Maxurd mozesz mi to wytlumaczyc prosze?.
Jezeli mamy byc wspolnota...to moze i przekrecimy kogos z Islamu? nie byloby to zle.
Jak moze Wspolnota wykluczac istnieje powod?

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 kwiecień 21 2007 23:22   
Forum

jeśli chodzi o kształt ekumenizm mu to akurat zgadzam się z naszymi moderatorami.
Nie sadzę aby dobrym pomysłem było powoływanie jednej wspólnej instytucji/organizacji w ziemskim znaczeniu.
Federacja jakaś to lepszy pomysł.
I jeszcze jedna ale najważniejsza uwaga - "zjednoczenie" może się dokonać tylko na drodze powrotu do korzeni Biblijnych i pierwszych "nie państwowych" wieków chrześcijaństwa

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Marek
 kwiecień 22 2007 00:12   
Forum

Ciesząc się wciąż radością Paschy pozdrawiam serdecznym 'Xpucmoc Bockpece!'

Co do ekumenizmu... W mojej opinii celem jego powinno być zjednoczenie wszystkich chrześcijan w jednym Kościele - to byłby cel najdoskonalszy; po prostu jeden Pasterz i jedna Owczarnia, której każdy członek byłby w pełnej komunii z resztą. Założenie tyleż idealistyczne, co uczciwe i na tyle ogólne, że może być uznane przez wszystkich chrześcijan. Per analogiam: gdyby przedstawić historię chrześcijaństwa jako zbiór linii, od których odchodzą inne linie, tj. powstawanie wspólnot nie będących w jedności z pozostałymi, to ekumenizm byłby dążeniem do spotkania się znów wszystkich linii w jednym punkcie - i dalsza wspólna droga, już bez potrzeby ekumenizmu. Tak przynajmniej ja to widzę.

Schody zaczynają się w momencie, w którym należy zapytać: 'tylko jak? na jakich zasadach?' A potem piętrzą się i piętrzą, tak naprawdę... Moim zdaniem na najlepszej pozycji jest tu Kościół Katolicki - kurs wytyczają mu nieomylne orzeczenia, ale jednocześnie możliwość ich interpretacji i w jakimś sensie 'wyginania' kursu jest na tyle szeroka, że nie zatraci on samego siebie, jednocześnie mogąc być niesamowicie otwarty.
Podobnie Cerkiew - tu trudniej nieco o tę otwartość, z racji braku Magisterium, po prostu (re)interpretacja nauczania jest trudniejsza; jednocześnie Cerkiew ma swój kurs wytyczony i zejść z niego nie zejdzie. Raczej.
[Oddzielnie winenem potraktować Kościoły orientalne, niemniej ich sytuacja zbliżona jest do Cerkwi. Po dobrze ponad tysiącleciu rozdziału okazuje się, że wcale nie były nigdy monofizyckie etc. ]
Protestantyzm w wydaniu tzw. historycznych Kościołów protestanckich pokazuje już, że możliwa jest tu baaardzo szeroka interpretacja doktryny, a nawet jej ewolucja w jakimś sensie.
Anglikanizm... A o którym mówimy?
Największy problem jest z tzw. trzecim nurtem, tj. Kościołami udzielającymi chrztu tylko dorosłym. Wszyscy chyba widzimy tu oczywiste przeszkody...

Cóż... Światowa Rada Kościołów jest chyba po prostu koniecznością. Nie łudźmy się, na irenizm w kwestiach dogmatycznych Kościół Katolicki i Cerkiew nie pójdą, bo nie mogą. Nie zapominajmy jednak o różnicy między dogmatyką a teologią - o ile ta pierwsza pozostać musi niezmienna, o tyle ta druga związana jest z podmiotem zajmującym się nią, warunkami w jakich żyje etc. Dlatego też naprawdę wierzę w to, że za lat wiele, ale jednak, uda się wypracować uzgodnienia dogmatyczne w wielu kwestiach dziś dzielących. Przy tym pamiętajmy jeszcze, że na katolicyzację nie zgodzą się inne Kościoły - dlatego też nie powrót, ale punkt wspólny jest, w mojej opinii, jedynym możliwym rozwiązaniem.

Po prostu trzeba się poznać nawzajem, pomodlić i pogłówkować, czy naprawdę nie jest tak, że wierzymy w wiele rzeczy wspólnie, a bariery przy dobrej woli można pokonać.

Pozdrawiam serdecznie,
Marek

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 kwiecień 22 2007 11:59   
Forum Moderator
Moderator

http://en.wikipedia.org/wiki/Christianity_in_China

Na przyklad. Sa szacunki, ktore mowia o liczbie 100000000 chrzescijan. To w wiekszosci sa protestanci a KK jest w chinach podzielony a czesc biskupow uklada sie z rzadem. Prawda jest taka, ze kosciol katolicki uwagi na swoj charakter ma ograniczone mozliwosci dzialania w porownaniu z chrzescijanstwem kosciolow domowych i podobnych malych grup.

Nawet gdyby przyjac, ze katolikow mamy w chinach 5000000 to w najlepszym razie daje to 10 % przy przyjeciu, ze liczba chrzescijan nie jest wieksza niz 50 mln. Na calym swiecie kosciol protestancki rosnie w najszybszym tepie. Taka jest prawda.

Co do USA to Katolicy stanowia chyba 40 % chrzescijan. Reszta to protestanci. Fakt, ze jako jednolity kosciol katolicy dominuja nie wynika z jego sily, ale z rozdrobnienia kosciolow protestanckich.

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 kwiecień 22 2007 12:54   
Forum

Fakt, ze jako jednolity kosciol katolicy dominuja nie wynika z jego sily, ale z rozdrobnienia kosciolow protestanckich.

Właśnie ten fakt świadczy o sile jedności Kościoła katolickiego nie tylko w USA ale i na całym świecie w przeciwieństwie do podzielonego na niezliczone grupy protestantyzmu różniące się często od siebie w wielu kwestiach.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Monika Moryc
 kwiecień 22 2007 16:04   
Forum

Piotrze, siła kościoła nie zależy od ilości jego wyznawców. Protestantyzm to nie jest jedno wyznanie i nie można w takim charakterze go oceniać. Siła danego kościoła jest w ludziach, to jacy oni są świadczy o ich konfesji. Spróbuj ( nie tylko Ty, ale i pozostali użytkownicy) w ten sposób oceniać, a nie po ilości, bo zazwyczaj taki miernik nie przekłada się na jakość.

===

« Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim » (1 J 4, 16)

Profil   Email 
 Cytat 
Wieslaw1gr
 kwiecień 22 2007 17:29   
Forum

Już za czasów Jezusa była sytuacja, gdy uczniowie przyszli do Pana i mówili, że spotkali ludzi, którzy nauczali w imię Jezusa, ale z nimi nie chodzili.
Jezus wtedy odparł :"Nie zabraniajcie im, bo kto nie jest przeciw nam, jest z nami".

To jest dla mnie najlepszy dowód na to, że nie musimy być w jednej organizacji, pod jednym przywództwem, aby wierzyć w jednego Chrystusa i być jednym kościołem.

Jezus dał nam jedno przykazanie: "Miłójcie się nawzajem, tak jak Ja was umiłowałem"... "Po tym poznają, żeście uczniami moimi"...

Nic nie mówił, o jednej organizacji, jednym przywództwie, jednym kierunku filozoficznum...

JEDNOŚĆ W MIŁOŚCI - tylko i aż tyle...

Każdy człowiek jest wolną i samodzielnie myślącą istotą. Każdemu wolno mieć oddzielne poglądy. Łączyć nas powinna tylko miłość wzajemna...

===

Nawet diabeł wierzy, że Bóg istnie. Czy więc wystarczy to do zbawienia?!

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 kwiecień 22 2007 18:49   
Forum

Quote by wieslaw1gr: Już za czasów Jezusa była sytuacja, gdy uczniowie przyszli do Pana i mówili, że spotkali ludzi, którzy nauczali w imię Jezusa, ale z nimi nie chodzili.
Jezus wtedy odparł :"Nie zabraniajcie im, bo kto nie jest przeciw nam, jest z nami".

To jest dla mnie najlepszy dowód na to, że nie musimy być w jednej organizacji, pod jednym przywództwem, aby wierzyć w jednego Chrystusa i być jednym kościołem.

Jezus dał nam jedno przykazanie: "Miłójcie się nawzajem, tak jak Ja was umiłowałem"... "Po tym poznają, żeście uczniami moimi"...

Nic nie mówił, o jednej organizacji, jednym przywództwie, jednym kierunku filozoficznum...

Każdy człowiek jest wolną i samodzielnie myślącą istotą. Każdemu wolno mieć oddzielne poglądy. Łączyć nas powinna tylko miłość wzajemna...

Nie znajduję odpowiednich słów na poparcie tej wypowiedzi . Oboma rekoma się po nia podpisuję, jak również sercem i duchem
Serdecznie pozdrawiam

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
robaczek2
 kwiecień 22 2007 19:01   
Forum

"Wszyscy wierzący w Jezusa już są jedno"

Quote by wieslaw1gr: JEDNOŚĆ W MIŁOŚCI - tylko i aż tyle...

Moge jeszcze dorzucic pare innych hasel:
sola scriptura
walczymy o pokoj
prawa kobiet do rozstrzygania o swoim ciele
prawa homoseksualistow
wszystkie dzieci sa nasze

...............

Chyba sie zgodzimy ze jest JEDNO optymalne rozwiazanie KAZDEGO problemu.
Chyba ze sie nie zgodzimy i bedziemy wypisysywac bzdurne samousprawiedliwienia podpierajac sie Jezusem, miloscia, Pismem, telewizja i czym jeszcze sie da.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ziom Ziomisław
 kwiecień 22 2007 20:27   
Forum

Quote by wieslaw1gr: Już za czasów Jezusa była sytuacja, gdy uczniowie przyszli do Pana i mówili, że spotkali ludzi, którzy nauczali w imię Jezusa, ale z nimi nie chodzili.

Amen, wódki mu dać dobrze gada!

Quote by robaczek2:Chyba sie zgodzimy ze jest JEDNO optymalne rozwiazanie KAZDEGO problemu.

Tak to jaki kolor włosów powinien mieć według Ciebie prawdziwy chrześcijanin? - Jak widzisz nie zawsze istnieje dobre dla wszytkich rozwiąznie jakigoś problemu. A jako chrześcijanie powinniśmy prowadzić ze sobą dialog oparty na wzajemnym szacunku i tolerancji, akceptując naszą odmienność zamiast prowadzić bezsensowne wojny.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 kwiecień 22 2007 20:56   
Forum Moderator
Moderator

Quote by robaczek2:
sola scriptura
walczymy o pokoj
prawa homoseksualistow

Napisz no robaczku czym kierowales sie dobierajac taki zestaw hasel i co to sa prawa homoseksualistow?? To sa jakies zwierzeta?? I dlaczego kobieta nie ma prawa decydowac o wlasnym ciele. I o co chodzi z Tymi dziecmi?? I co znow sola scriptura?? Bardzom ciekaw

===

Profil   Email 
 Cytat 
WcWojen
 kwiecień 22 2007 20:57   
Forum

Quote by maxurd:Temat wylacznie zarezerwowany dla wyznan chrzescijanskich. Nie interesuje nas szeroka definicja ekumenizmu, nie interesuje nas ekumenizm indiansko/szamanski. Zapraszam do dyskusji

Jakąś segregacja wyznaniowa? Tego zabrania konstytucja! Szczególnie że tzw. ekumenizm nie dotyczy wyłącznie wyznań chrześcijańskich, a wiec druga strona też ma chyba jakieś prawo do wypowiedzenia się?

Quote by mateuszwroc: Ekumenizm to, w najkrótszych słowach, nawrócenie niekatolików na katolicyzm.

Chyba niekatolików monoteistycznych...

===

Cytat 
robaczek2
 kwiecień 22 2007 21:16   
Forum

Quote by Ziom Ziomisław:
Quote by robaczek2:Chyba sie zgodzimy ze jest JEDNO optymalne rozwiazanie KAZDEGO problemu.

Tak to jaki kolor włosów powinien mieć według Ciebie prawdziwy chrześcijanin? - Jak widzisz nie zawsze istnieje dobre dla wszytkich rozwiąznie jakigoś problemu.

Taki o jakim zadecydowal Stworca. Kropka. Nie widze.
Albo przyjmujesz aksjomat o istnieniu optymalnego rozwiazania albo nie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
robaczek2
 kwiecień 22 2007 21:30   
Forum

Quote by maxurd:
Quote by robaczek2:
sola scriptura
walczymy o pokoj
prawa homoseksualistow

Napisz no robaczku czym kierowales sie dobierajac taki zestaw hasel i co to sa prawa homoseksualistow?? To sa jakies zwierzeta?? I dlaczego kobieta nie ma prawa decydowac o wlasnym ciele. I o co chodzi z Tymi dziecmi?? I co znow sola scriptura?? Bardzom ciekaw

Moja wypowiedz miala na celu zwrocenie uwagi na wymowki jakimi sie poslugujemy ubierajac to w piekne slowa o milosci, pokoju, wolnosci itd.
Zdaje sobie sprawe, ze tacy, ktorzy takie wymowki stosowali istnieli, istnieja i istniec beda np. Korach:
"Dość tego, gdyż cała społeczność, wszyscy są świętymi i pośród nich jest Pan; dlaczego więc wynosicie się ponad zgromadzenie Pana?" Ach jakie piekne slowa:
"dosc tego, wszyscy sa swietymi" - brzmiace w uszach milionow prorokow codziennie na calym swiecie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
robaczek2
 kwiecień 22 2007 22:13   
Forum

Do maxurd:
Na jakiej podstawie sa wycinane posty w ktorych nie ma nic ublizajacego natomiast wypowiedz Bartka:

Dobrze ze, że KRK skończył z tym pogaństwem

implikujaca poganstwo krk ciagle istnieje jako komentarz do artykulu?

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 kwiecień 22 2007 23:29   
Forum

Quote by MonikaRazziotrze, siła kościoła nie zależy od ilości jego wyznawców. Protestantyzm to nie jest jedno wyznanie i nie można w takim charakterze go oceniać. Siła danego kościoła jest w ludziach, to jacy oni są świadczy o ich konfesji. Spróbuj ( nie tylko Ty, ale i pozostali użytkownicy) w ten sposób oceniać, a nie po ilości, bo zazwyczaj taki miernik nie przekłada się na jakość.

Monika, przeczytaj jeszcze raz moje wypowiedzi i zastanów się czy ja mówię o tym, że siła Kościoła tkwi w liczbach.
Nie. Ja stwierdzam tylko fakt, że Kościół katolicki jest bardziej jednolity niż protestancki. Ot, to wszystko. I to właśnie ten fakt mówi o jego sile - że pomimo tylu wiernych jest on bardzo jednolitym Kościołem.
Po prostu nie czytasz mnie dokładnie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 kwiecień 22 2007 23:35   
Forum

mój komentarz do wypowiedzi:

wiesław1gr - mogę jedynie powtórzyć za Matejanką i Ziomem - "Amen, wódki mu dać dobrze gada!"

A robaczkowi2 za jego "wyliczankę" mogę tylko powiedzieć
- nie pij więcej

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Maciek Janson
 kwiecień 24 2007 17:33   
Forum Moderator
Moderator

Quote by robaczek2: Do maxurd: