Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Ekumenizm w Polsce Nowy wątek Odpowiedz
 Protestancki Ekumenizm czy obłuda
 |  Wersja do druku
Maciej Pasternak
 maj 09 2007 19:24   
Forum

Status: offline

Quote by robaczek2:
Quote by maxurd: Nie mozna twierdzic, ze wszystko co zle to nie my

Ale przez sam fakt nieuznawania jednego pasterza na ziemi protestanci legitymizuja wszelkie oryginalne pomysly typu np.
"Wolny Kościół Reformowany określa się jako wspólnota wyznaniowa tradycji protestanckiej w Polsce, należąca do Centrum Progresywnego Chrześcijaństwa. W Polsce działa od 2001 r. Ma dwóch duchownych działających na terenie Polski; są to przebywający na stałe w parafii na Łotwie pastor Ernest Ivanovs oraz ordynowany 1 stycznia 2005 r. diakon Szymon Niemiec."

I na tym polega tragedia wszystkich bez wyjatku protestantow.

Uznajemy jednego Pasterza: Jezusa Chrystusa. Coś ci się pomyliło. A co do "progresywnych" pomysłów w KRK, to poczytaj sobie o Kościele w USA, czy ruchu "My jesteśmy Kościołem." Zauważ, że stanowisko protestantów jest zbieżne ze stanowiskiem integrystów katolickich w tej sprawie: jeśli papież ogłasza coś, co jest ewidentnym błędem, to każdy chrześcijanin ma prawo wypowiedzieć mu posłuszeństwo. Inna rzecz, że mamy różne opinie co do tego co jest błędem, ale w tej sprawie jesteśmy zgodni.

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 maj 09 2007 19:26   
Forum

Quote by eviva: cytat medieval mana
gdzie podział sie post matejanki?
Tyle się natrudziłem
Zapewne został usunięty zgodnie z zasadami ekumenicznego forum,wg prawa Kalego maxurda.

A eviva nie spieszy się z osądzaniem innych, tylko w braterskiej miłości czeka na wyjaśnienie sprawy.

===

Cytat 
Maciej Pasternak
 maj 09 2007 19:30   
Forum

Quote by medieval_man:
Quote by matejanka: Pomimo tego ze na komputerze mojego meza nie ma polskiej trzcionki wtrace sie do waszej rozmowy.

zdziwiłbym się gdybys tego nie zrobiła
(czcionki)
Quote by matejanka:
Rzucilo mi sie w oczy pare naciaganych argumentow ze strony wspolrozmowcow Kasandry ktora jako jedyna usiluje patrzec na problem ekumenizmu szerzej a nie z pozycji wylacznosci do Prawdy jakiejs uprzywilejowanej grupy ludzi.

Szerzej, to nie znaczy zgodnie z prawdą. Patrząc szerzej należy uznać, że harley i hulajnoga to jest to samo. Podobnie jak bolid formuły 1 i furmanka. Tyle, że bolid ma kilkaset koni mechanicznych, a furmanka jednego, w dodatku żywego.

Cóż, Matejanka należy do ludzi, którzy usiłują na siłę składać klocki puzli z różnych układanek. Jak pasują, to dobrze, ja nie pasują, to się wytnie.

===

Cytat 
karol_dabrowski
 maj 09 2007 20:13   
Forum Moderator
Moderator

Robaczek - nie każdy kto sie mieni protestantem jest nim naprawdę. Znowu ładujesz wszystkich do jednego wora
Protestanci to dośc umowna nazwa, ale wspomnianego przez Ciebie kościoła bym tak nie nazwał. Nie pozwala na to ich doktryna sprzeczna Biblii, z resztą stworzona w sprzeczności i oderwaniu od kontekstu historycznego protestantyzmu.

Maciek - mała "moderatorska" prośba - umieszczaj odpowiedzi w jednym poście.
Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
robaczek2
 maj 09 2007 20:16   
Forum

"Ależ my uznajemy jedynego pasterza, jest nim Jezus"

"Uznajemy jednego Pasterza: Jezusa Chrystusa"

Tylko ze to jakis inny Jezus. Ten w ktorego ja wierze nie uznaje sloganow. A chodzi o to, zeby wiara byla prawdziwa. Pewnie czeka mnie przeklenstwo.
A jezeli chodzi o slogany to chyba zawsze sluzyly one do zakrycia Prawdy, np. "walczymy o pokoj", "wladza w rece robotnikow i chlopow" lub "kobieta ma prawo wyboru"

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 maj 09 2007 20:18   
Forum Moderator
Moderator

Post matejanki wyloecial na podstawie prawa trzeciego testamentu. Ekumeniczny w rozumieniu moderatorow forum odnosi sie wylacznie do chrzescijan w powszechnym tego slowa rozumieniu

Macku dziekuje za wyjasnienie. jednak jestem chyba protestantem . Nie mozesz jednak zastrzec, ze podzielajacy pewne fundamentalne zasady dla protestantyzmu ludzie nie beda antykatoliccy. Jest tak i tyle. Szczegolnie w Polsce.

Antykatolicyzm nie jest protestantyzmem w tym samym zakresie w jakim antyprotestantyzm nie jest katolicyzmem. TO przeciez nie oznacza, ze nie jest sie katolikiem krytykujac i nienawidzac protestantyzm

I jeszcze o matejance... Matejanka dobrze wie dlaczego jej posty wylatuja z pewnych watkow i dlaczego. Matejanka nie potrzebuje adwokata potrafi bronic sie sama i w przeciwienstwie, do niektorych przyjmuje do wiadomosci, ze panuja tu okreslone zasady, ktore nie ona ustala. Potrafi sie dostosowac i fajnie sobie na forum istniejemy. Nie ma zgody na sprowadzanie wsyzstkich tematow do jednego.

PS

Robaczku! A Twoja wiara jest prawdziwa?? i co to jest prawdziwa wiara Robaczku??

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
robaczek2
 maj 09 2007 20:22   
Forum

Quote by karol_dabrowski: Robaczek - nie każdy kto sie mieni protestantem jest nim naprawdę. Znowu ładujesz wszystkich do jednego wora

Stosujesz zasade - to nie my to ONI.
Powtorze:
"Ale przez sam fakt nieuznawania jednego pasterza na ziemi protestanci legitymizuja wszelkie oryginalne pomysly typu np."
I to jest tragedia protestantow.

Np bez sensu jest wypowiedz, ze nie kazdy kto sie uwaza za katolika, protestanta, cykliste rzeczywiscie nim jest.
Roznica jest taka ze ja sie zawsze maoge zapytac Cialo Kierownicze o opinie a w przypadku wszelkich pseudoorganizacji kazdy sobie jest cialem kierowniczym. Gdy cyklisci sie zorganizuja wtedy bedzie mozna z nimi rozmawiac. W ramach ekumenizmu nie mozna sie wyglupiac i rozmawiac z kazdym natchnionym.

===

Profil   Email 
 Cytat 
robaczek2
 maj 09 2007 20:25   
Forum

Quote by maxurd:Robaczku! A Twoja wiara jest prawdziwa?? i co to jest prawdziwa wiara Robaczku??

Nie mam uprawnien do decydowania czyja wiara jest prawdziwa. Moge tylko powiedziec ze jest inna od Twojej.
Wiara Kosciola jako organizacji Ludu Bozego prowadzi do Prawdy.

===

Profil   Email 
 Cytat 
karol_dabrowski
 maj 09 2007 20:33   
Forum Moderator
Moderator

Quote by robaczek2: Stosujesz zasade - to nie my to ONI.

Stosuje z uwzględnieniem pewnych reguł a nie na podstawie prawa niekatolik := protestant. Z resztą czy Ty nie postępujesz podobnie? Widzialna głowa nie jest tu wyznacznikiem. Może być Pius XIII, Michał I, Linus II (postaci autentyczne) lub może nie być jej wcale. Ludzie z tych opcji również nazywają się katolikami, ba uważają się za jedynych prawdziwych (zapomniałem jeszcze o istniejącym Prawdziwym Katolickim Kościele Ariańskim) i szczycą sukcesją. Czemu my a nie oni?
Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 maj 09 2007 21:32   
Forum

Quote by robaczek2: "Ależ my uznajemy jedynego pasterza, jest nim Jezus"

"Uznajemy jednego Pasterza: Jezusa Chrystusa"

Tylko ze to jakis inny Jezus. Ten w ktorego ja wierze nie uznaje sloganow.

A skąd wiesz, że mój uznaje. Czemu za slogan uważasz nasze wyznanie wiary?

A chodzi o to, zeby wiara byla prawdziwa.

slogan

Pewnie czeka mnie przeklenstwo.

A niby czemu?

A jezeli chodzi o slogany to chyba zawsze sluzyly one do zakrycia Prawdy, np. "walczymy o pokoj", "wladza w rece robotnikow i chlopow" lub "kobieta ma prawo wyboru"

Podobnie jak "chodzi o to, zeby wiara byla prawdziwa".

===

Cytat 
Maciej Pasternak
 maj 09 2007 21:41   
Forum

Quote by robaczek2:
Np bez sensu jest wypowiedz, ze nie kazdy kto sie uwaza za katolika, protestanta, cykliste rzeczywiscie nim jest.

czemu jest bez sensu?

Roznica jest taka ze ja sie zawsze maoge zapytac Cialo Kierownicze

Ciało Kierownicze to pojęcie z nauki Świadków Jehowy.

o opinie

A jeśli ciało kierownicze się myli? Cytuję papieża Leona X: Bajka o Chrystusie pozwala nam się bogacić.. Jednemu z papieży pośmiertnie wytoczono proces o herezję. To tylko dwa przykłady, że osoba piastująca urząd papieski może się mu sprzeniewierzyć. I co wtedy z tymi, którzy ślepo ufają Ciału Kierowniczemu?
2000 lat temu Ciało Kierownicze zarządało od pogan, by zabili Bożego Syna. Saul ślepo szedł za wskazaniami Ciała Kierowniczego. Z wiadomym skutkiem. Czego i tobie życzę.

a w przypadku wszelkich pseudoorganizacji kazdy sobie jest cialem kierowniczym. Gdy cyklisci sie zorganizuja wtedy bedzie mozna z nimi rozmawiac. W ramach ekumenizmu nie mozna sie wyglupiac i rozmawiac z kazdym natchnionym.

Oczywiście, masz rację. Ale w odniesieniu do większości Kościołów mylisz się. W Kościele Ewangelickim jest Zwierchnik (bo głową jest Chrystus), jesy Synod i Konsystorz, są struktury międzynarodowe. Jesteśmy zorganizowani. Nie rozmawiasz z "każdym natchnionym".
Więc: czepiasz się.

===

Cytat 
Andrzej
 maj 09 2007 21:47   
Forum

Tyle się natrudziłem
Zapewne został usunięty zgodnie z zasadami ekumenicznego forum,wg prawa Kalego maxurda.

Ech..
to i moja odpowiedź powinna zostac usunięta, bo cytuje matejanke w całości

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Maciej Pasternak
 maj 09 2007 21:47   
Forum

Quote by maxurd:
Macku dziekuje za wyjasnienie. jednak jestem chyba protestantem . Nie mozesz jednak zastrzec, ze podzielajacy pewne fundamentalne zasady dla protestantyzmu ludzie nie beda antykatoliccy. Jest tak i tyle. Szczegolnie w Polsce.

Antykatolicyzm nie jest protestantyzmem w tym samym zakresie w jakim antyprotestantyzm nie jest katolicyzmem. TO przeciez nie oznacza, ze nie jest sie katolikiem krytykujac i nienawidzac protestantyzm

Zdaję sobie z tego sprawę. Ale zgodnie z zasadą belki i źdźbła wolę lać wodę na gorące łby protestantów licząc, że znajdzie się mój odpowiednik po stronie katolickiej.

===

Cytat 
robaczek2
 maj 09 2007 22:08   
Forum

Quote by karol_dabrowski: Czemu my a nie oni?

W sumie to najwazniejsze. Dlatego, ze im zostal udzielony mandat zwiazywania i rozwiazywania.
A nie tym, ktorzy mysla ze im. Gdziekolwiek by nie byli. A to kwestia wiary czyli dosyc powazna sprawa.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 maj 09 2007 22:12   
Forum

Quote by robaczek2:
Quote by karol_dabrowski: Czemu my a nie oni?

W sumie to najwazniejsze. Dlatego, ze im zostal udzielony mandat zwiazywania i rozwiazywania.
A nie tym, ktorzy mysla ze im. Gdziekolwiek by nie byli. A to kwestia wiary czyli dosyc powazna sprawa.

Przeczytaj jeszcze raz. Karolowi chodzi o tych, którzy mają sukcesję, a więc także im został udzielony tenże mandat.

O ile wiesz, o czym mowa.

===

Cytat 
robaczek2
 maj 09 2007 22:13   
Forum

Quote by Maciek: A jeśli ciało kierownicze się myli?

Nie masz powazniejszych argumentow?
To zaloz sobie swoja organizacje. I miej nadzieje ze to Ty jestes poslancem. Wszyscy tak robia. Oprocz Swietych.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 maj 09 2007 22:19   
Forum

Quote by robaczek2:
Quote by Maciek: A jeśli ciało kierownicze się myli?

Nie masz powazniejszych argumentow?
To zaloz sobie swoja organizacje. I miej nadzieje ze to Ty jestes poslancem. Wszyscy tak robia. Oprocz Swietych.

No tak, twoje argumenty są poważne. Robaczku drogi, poczytaj historię Kościoła i zwróć uwagę na momenty, kiedy Zwierzchność była w błedzie. A trochę ich było, co przynaje nawet oficjalna historia KRK.

Poza tym poczytaj także o historii innych wyznań i to nie z propagandowych broszurek. Bo posługujesz się sloganami, a poważne argumenty odrzucasz z niepoważnych powodów.

Więc jeszcze raz: co zrobisz, gdy zauważysz, że twoje Ciało Kierownicze jest w błedzie?

BTW. Święci: Piotr, Jan, Paweł, Jakub, Szczepan właśnie odeszli, gdy Ciało Kierownicze zbłądziło wierząc, że są wybranymi posłańcami.
"Trzeba bardziej słuchać Boga, niż ludzi."

===

Cytat 
robaczek2
 maj 09 2007 22:28   
Forum

Quote by Maciek: Więc jeszcze raz: co zrobisz, gdy zauważysz, że twoje Ciało Kierownicze jest w błedzie?

Nie pamietam dokladnie sformulowania ale odpowiem tak:
Jezeli Kosciol twierdzi ze cos jest biale a ja uwazam, ze jest czarne - poslucham Kosciola.

Taka jest moja wiara.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 maj 09 2007 22:36   
Forum

Quote by robaczek2:
Quote by Maciek: Więc jeszcze raz: co zrobisz, gdy zauważysz, że twoje Ciało Kierownicze jest w błedzie?

Jezeli Kosciol twierdzi ze cos jest biale a ja uwazam, ze jest czarne - poslucham Kosciola.

Taka jest moja wiara.

i tu się przychylę do robaczka
nie mozna porównywać ziemskiego Ciała Kierowniczego (chocby najdostojniejszego jak Sanhedryn) z Kościołem.

Oczywiście jeśli rozumiemy Kościół tak, jak my
rozumiemy Kościół.
Kłaniają się rozważania z wątku o Kościele

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Maciej Pasternak
 maj 09 2007 23:06   
Forum

Quote by medieval_man:
Quote by robaczek2:

Taka jest moja wiara.

i tu się przychylę do robaczka
nie mozna porównywać ziemskiego Ciała Kierowniczego (chocby najdostojniejszego jak Sanhedryn) z Kościołem.

Oczywiście jeśli rozumiemy Kościół tak, jak my
rozumiemy Kościół.
Kłaniają się rozważania z wątku o Kościele

Tak, wchodzi temat eklezjologii i określenia tego, co to znaczy "Kościół". Zgadzam się, ze Ciało Kierownicze, to nie Kościół i że moje zdanie nie jest ponad zdaniem Kościoła.
Wrócę więc do problemu:

Jeśli Ciało Kierownicze (pojęcie wprowadzone do dyskusji przez robaczka) głosi coś, co jest sprzeczne z dotychczasowym stanowiskiem Kościoła, to co?

Moi drodzy, to nie jest niepoważne teoretyzowanie. To problem Lutra i Lefebvre'a. Problem granicy posłuszeństwa wobec Ciała Kierowniczego reprezentującego Kościół, Kościoła i własnego sumienia.

Jeśli najbliższy Sobór ustali, że muzułmanie to bracia w wierze i bez problemu katolik może przyjąć Koran, to co?

===

Cytat 
Rafi F
 maj 10 2007 00:05   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Maciek:
Jeśli najbliższy Sobór ustali, że muzułmanie to bracia w wierze i bez problemu katolik może przyjąć Koran, to co?

A jeżeli ustali, że Św.Maria była niepokalanie poczęta, a kto w to powątpiewa, tego z kościoła won. Albo, ze została ciałem wniebowzięta, a kto powotpiewa, tego z kościoła won. Albo ustali, że wyznanie wiary trzeba po tysiącu lat zmienić (filioque), a kto zmiany nie przyjmuje ten won.

Też Maciek wymyśliłeś argument

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
robaczek2
 maj 10 2007 00:06   
Forum

Quote by Maciek:Jeśli Ciało Kierownicze (pojęcie wprowadzone do dyskusji przez robaczka) głosi coś, co jest sprzeczne z dotychczasowym stanowiskiem Kościoła, to co?

Staralem sie mozliwie uogolnic pojecie bo na najnizszym szczeblu to jest opinia miejscowego ksiedza i jezeli sie z nia nie zgadzamy idziemy wyzej az do Piotra naszych czasow ktorego decyzja jest ostateczna i poza dogmatami niekoniecznie zgodna z Prawda.
Maciek czy ty uwazasz ze w Watykanie siedza idioci.
Ze wszystkimi dykasteriami, urzedami, grupami doradcow, stowarzyszonymi, uczelniami i czasem to jest najpotezniejsze centrum duchowe i intelektualne na naszej planecie. Napisalem czasem bo czasami decyzje zapadaja po wiekach ale tam nie ma mozliwosci aby cos bylo sprzeczne z dotychczasowa Nauka. W odroznieniu od zwyczajnej nauki, ktorej to zmianami podniecaja sie glownie niedorobieni dziennikarze. Chociaz udziela sie i innym jak widac.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 maj 10 2007 00:08   
Forum Moderator
Moderator

Quote by robaczek2:

Było kilku. Kościół przetrzymał.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
robaczek2
 maj 10 2007 00:35   
Forum

Quote by Rafi F:
Quote by robaczek2:

Było kilku. Kościół przetrzymał.

Rzeczywiscie. Zapomnialem dodac moze najwazniejszego - Swietymi. Na ktorych kilkakrotnie opieral sie remont.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 maj 10 2007 00:37   
Forum

Quote by robaczek2:
Quote by Maciek:Jeśli Ciało Kierownicze (pojęcie wprowadzone do dyskusji przez robaczka) głosi coś, co jest sprzeczne z dotychczasowym stanowiskiem Kościoła, to co?

Staralem sie mozliwie uogolnic pojecie bo na najnizszym szczeblu to jest opinia miejscowego ksiedza i jezeli sie z nia nie zgadzamy idziemy wyzej az do Piotra naszych czasow ktorego decyzja jest ostateczna i poza dogmatami niekoniecznie zgodna z Prawda.
Ze wszystkimi dykasteriami, urzedami, grupami doradcow, stowarzyszonymi, uczelniami i czasem to jest najpotezniejsze centrum duchowe i intelektualne na naszej planecie. Napisalem czasem bo czasami decyzje zapadaja po wiekach ale tam nie ma mozliwosci aby cos bylo sprzeczne z dotychczasowa Nauka. W odroznieniu od zwyczajnej nauki, ktorej to zmianami podniecaja sie glownie niedorobieni dziennikarze. Chociaz udziela sie i innym jak widac.

Widzisz, rozłam reformacyjny był skutkiem tego, że w Watykanie siedzieli idioci. Papież Innocenty III poradziłby sobie z tym bez trudu. Leon X uważający Ewangelię za "bajkę o Chrystusie", dzięki której moze się bogacić, przegrał.
Przegrał, bo dopuścił do rozłamu, którego nie musiało być.

A przy okazji, zacytuję zdanie, które znalazłem w artykule podesłanym przez Medievala:
"papież Innocenty III (+ 1216) na pytanie, czy jakiś wierzący, który na podstawie lepszego rozeznania rzeczy nie chce się zgodzić z rozkazem przełożonego, winien być za to ukara­ny, odpowiedział: Wszystko, co nie dzieje się z przekonania, jest grzechem; i to, co przeciwko sumieniu się dzieje, zasługuje na piekło. Nie wolno przeciw Bogu słuchać sędziego, lecz raczej trzeba się w takim razie poddać ekskomunice niż ustąpić.

I to by było na tyle. Trzeba bardziej słuchać Boga, niż ludzi.

P.S.
Pracuję w służbie mundurowej i temat dyscypliny jest mi szczególnie bliski.

===

Cytat 
robaczek2
 maj 10 2007 03:18   
Forum

Quote by Maciek:A przy okazji, zacytuję zdanie, które znalazłem w artykule podesłanym przez Medievala:
"papież Innocenty III (+ 1216) na pytanie, czy jakiś wierzący, który na podstawie lepszego rozeznania rzeczy nie chce się zgodzić z rozkazem przełożonego, winien być za to ukara­ny, odpowiedział: Wszystko, co nie dzieje się z przekonania, jest grzechem; i to, co przeciwko sumieniu się dzieje, zasługuje na piekło. Nie wolno przeciw Bogu słuchać sędziego, lecz raczej trzeba się w takim razie poddać ekskomunice niż ustąpić.

Jaka masz gwarancje ze lepszego? Nie sadzisz ze kazdy "odkrywca" za takiego sie uwaza.
Jaka masz gwarancje, ze sluchasz Boga?. Nie sadzisz, ze ... itd to samo.
Wszyscy poczawszy od Koracha (nie znam wczesniejszych "odkrywcow" - moze ktos zauwazyl w Biblii innego, ktory byl pierwszym)
Mysl innocentego precyzyjniej jest wyrazona w katechizmie:
Człowiek powinien być zawsze posłuszny pewnemu sądowi swojego sumienia. Gdyby dobrowolnie działał przeciw takiemu sumieniu, potępiałby sam siebie. Zdarza się jednak, że sumienie znajduje się w ignorancji i wydaje błędne sądy o czynach, które mają być dokonane lub już zostały dokonane.

Jedno slowo - "pewnemu".

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 maj 10 2007 09:06   
Forum

Quote by medieval_man:
Tyle się natrudziłem

Ech..
to i moja odpowiedź powinna zostac usunięta, bo cytuje matejanke w całości

Halo Medieval Man musze przyznac ze tym razem jestem wdzieczna Maxurdowi za usuniecie mojego postu i nie mam nic przeciwko aby usunal i Twoja odpowiedz. Pewnie wiesz dlaczego,, ze zwyklej mojej ludzkiej slabosci,,, Sama sie obsmialam z tej czcionki. Staram sie nie robic takich bledow ale jak dlugo nie stykam sie z jezykiem polskim pisanym to coraz trudniej jest mi nie wstawiac takich kwiatkow, dzieki za zwrocenie uwagi . Jest jescze jedno miejsce gdzie sie z Toba zgadzam a jest nia koncowka Twojej calej wypowiedzi. Czasem mnie zaskakujesz, gdyz juz stracilam nadzieje ze zdajesz sobie sprawe z tego ze nasz duch ma oczy i uszy i tylko tymi oczami i tymi uszami jestesmy w stanie widziec i slyszec Boga...Tylko w swietle tego, nie rozumiem w dlaszym ciagu reszty Twoich obiekcji co do mojej wypowiedzi. ,,, koszmarnie mi sie pisze bez tej polskiej czcionki
pozdrawiam

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
karol_dabrowski
 maj 10 2007 10:14   
Forum Moderator
Moderator

Quote by robaczek:Np bez sensu jest wypowiedz, ze nie kazdy kto sie uwaza za katolika, protestanta, cykliste rzeczywiscie nim jest.
Roznica jest taka ze ja sie zawsze maoge zapytac Cialo Kierownicze o opinie a w przypadku wszelkich pseudoorganizacji kazdy sobie jest cialem kierowniczym. Gdy cyklisci sie zorganizuja wtedy bedzie mozna z nimi rozmawiac. W ramach ekumenizmu nie mozna sie wyglupiac i rozmawiac z kazdym natchnionym.

Ok - ale czym Twoje ciało kierownicze przeważa kogoś "natchnionego"? Podaj argument ukazujący jego wyraźną odrębność autorytatywną.

Quote by robaczek:[Cytat za: karol_dabrowski] Czemu my a nie oni?

No to może krok po kroku - sprecyzuj komu, kiedy i dlaczego.
Pozdr.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 maj 10 2007 10:15   
Forum

Quote by robaczek2:
Quote by Maciek:A przy okazji, zacytuję zdanie, które znalazłem w artykule podesłanym przez Medievala:

Jaka masz gwarancje ze lepszego? Nie sadzisz ze kazdy "odkrywca" za takiego sie uwaza.
Jaka masz gwarancje, ze sluchasz Boga?. Nie sadzisz, ze ... itd to samo.
Wszyscy poczawszy od Koracha (nie znam wczesniejszych "odkrywcow" - moze ktos zauwazyl w Biblii innego, ktory byl pierwszym)
Mysl innocentego precyzyjniej jest wyrazona w katechizmie:
Człowiek powinien być zawsze posłuszny pewnemu sądowi swojego sumienia. Gdyby dobrowolnie działał przeciw takiemu sumieniu, potępiałby sam siebie. Zdarza się jednak, że sumienie znajduje się w ignorancji i wydaje błędne sądy o czynach, które mają być dokonane lub już zostały dokonane.

Jedno slowo - "pewnemu".

To nie moje słowa (zwróć uwagę na cudzysłów), tylko abp S. Wielgusa.

W cytowanej przez ciebie wypowiedzi wynika z kontekstu, że słowo "pewny" użyte jest w znaczeniu "niepodważalny". A to jest bliskoznaczne ze słowem "lepszy".
Przykładowo, proboszcz w nmojej parafii (na szczęście nie, to tylko przykład) mówi, że homoseksualizm nie jest grzechem. Tymczasem ja z lektury Pisma wiem, że jest. W takiej sytuacji muszę probosczowui powiedzieć "nie", mimo że w luteraniźmie duchowny (podobnie jak w KRK) uważany jest za autorytet. Ale jeśli jego słowo sprzeciwia się Słowu (ergo: moje rozeznanie oparte na niepodważalnym Słowie Bożym jest lepsze), to muszę się sprzeciwić.

Oczywiście, poruszony przez ciebie problem, skąd wiem, że moje rozeznanie jest lepsze, jest istotny. Rzekłbym kluczowy. Dlatego ważną sprawą w Kościele jest dyskusja i wymiana myśli, opinii. Z tego co wiem, Banedykt XVI zanim się wypowie zasięga opinii innych, bada materiały, aby nie popełnić błędu. Ale nie zawsze tak było. Nie tylko w KRK. Kalwin był skrajnie apodyktyczny.

Na ogół, kiedy dochodzi do rozłamu wina leży po obu stronach. Np. w Kościele Szwecji powstała schizmatyczna Diecezja Misji sprzeciwaijąca się temu, co szecki Kościół ze sobą zrobił. Wina bezpośrednia jest po stronie władz Kościoła na siłę "unowocześniających" Kościół. Ale wina pośrednia leży po stronie tych, którzy nie sprzeciwili się wystarczająco wcześnie.

Rozłamowy Kościół Wyznający w nazistowskich Niemczech uratował honor niemeickich ewangelików. Ale utworzyli go przedstawiciele teologii liberalnej, którzy wczśniej dość skrzętnie podważali nieomylność Pisma Świętego. Itd, itop, żeby zostać na włąsnym podwórku.

Skąd wiem, że mam lepsze rozeznanie? Skąd wiedzieli to Paweł, Piotr, Jakub, Jan?..

===

Cytat 
Andrzej
 maj 10 2007 10:24   
Forum

Quote by Maciek: Przykładowo, proboszcz w nmojej parafii (na szczęście nie, to tylko przykład) mówi, że homoseksualizm nie jest grzechem. Tymczasem ja z lektury Pisma wiem, że jest.

offtop

Homoseksualizm jako pokusa, czy homoseksualizm jako czyn?
Maćku, co Biblia potępia?

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,82 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty