Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Ekumenizm w Polsce Nowy wątek Odpowiedz
 Czy ekumenizm jest biblijny?
 |  Wersja do druku
Jer
 czerwiec 26 2006 10:08   
Forum

Status: offline

Quote by mateuszwroc: W Lutrze nie ma sukcesji (nie wspominając o Kalwinie czy Henryku VIII), a u Papieży jest.

A kto tak powiedział?
Wiesz, ja jestem Królem Marsa. Mam na to dowód niepodważalny - dekret podpisany przez Króla Marsa. Czyli przeze mnie.

Quote by mateuszwroc: Kościół widzialny musi mieć widzialną Głowę.

A kto tak powiedział? I jak się to ma do wyznaczenia na taką głowę biskupa jednego z lokalnych kościołów?

Quote by mateuszwroc: Przecież Chrystus i Apostołowie do poślugi diakonów, prezbiterów i biskupów wybierali tylko mężczyzn.

Mateuszu - wyjątkowo się z tobą zgadzam co do święceń kobiet i tym bardziej nalegam: zastanawiaj się co piszesz zamiast strzelać gola do swojej bramki. Kiedyż to Chrystus ustanowił diakonów, prezbiterów i biskupów? Może jeszcze wręczał kapelusze kardynalskie i paliusze w czasie swojej koronacji tiarą odprawianej po łacinie, co?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 czerwiec 26 2006 11:40   
Forum Moderator
Moderator

Chrystus ustanowił jeden stopień hierachi - apostołów-biskupów. Kościół powagą apostołów następnie rozdzielił kapłaństwo na dwa stopnie plus diakonat.

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
piotr.
 czerwiec 26 2006 11:44   
Forum

Quote by maxurd:
Zbawienie nie zalezy od kosciola. Niema z kosciolem nic wspolnego. ZUpelnie go nie dotyczy...

Możesz troszkę rozwinąć swoją myśl - dlaczego co i jak?
Nie chcę się pochopnie wypowiadać.

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 czerwiec 26 2006 12:06   
Forum Moderator
Moderator

Quote by piotr.:
Quote by maxurd:
Zbawienie nie zalezy od kosciola. Niema z kosciolem nic wspolnego. ZUpelnie go nie dotyczy...

Możesz troszkę rozwinąć swoją myśl - dlaczego co i jak?
Nie chcę się pochopnie wypowiadać.

1 To jest mysl, ktora wielokrotnie rozwijalem
2. Zbawienie czlowieka zalezy od jego osobistej decyzji
3. Dopiero zbawiony czlowiek wlaczany jest do wspolnoty kosciola, ktory ustanowil Jezus. Wspolnoty zbawionych
4. Kosciol moze pomagac ludziom pojsc do przodu w ich zblizaniu sie do Boga, ale kosciol nie podejmie decyzji za czlowieka
5. Bez decyzji o powierzeniu zycia Jezusowi nie mozemy dostapic zbawienia...

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 czerwiec 26 2006 13:37   
Forum

No to chyba logiczne.
Zaden kosciol nie zagwarantuje tobie zbawienia tylko dlatego ze formalnie do jakiegos nalezysz.
Niemniej jednak zaniepokoily mnie troszke slowa, ze Kosciol nie ma nic wspolnego ze zbawieniem. Tak wiec nasuwa sie pytanie po co on jest. Mowie tu o Kosciele wszystkich ludzi ochrzczonych. W nim dzala Chrzstus, dziala w nim Ten, ktory nas zbawia.Zatem nie zaryzykowalbym stwierdzenia ze Kosciol ma sie do zbawienia czlowieka nijak. Kosciol to mistyczne cialo Chrystusa, a my jego czlonkami, w tym sensie stanowimy jednosc. Chrystus przez Kosciol przemawia i przez niego zbawia. Po to go powolal. Do apostolow tez powiedzial "Kto was slucha, mnie slucha." Zatem jesli mowie, ze Kosciol zbawia, uzywam skrotu myslowego, ktory po rozwinieciu brzmi: Zbawia Chrystus przes Kosciol, w ktorym nieustannie jest obecny ,i w ktorym czynnie dziala.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Adrian Arkadiusz
 czerwiec 26 2006 16:25   
Forum

===

Umiemy już latać w powietrzu jak ptaki i pływać w wodzie jak ryby, ale nie znamy prostej sztuki życia razem jak bracia. autor: Martin Luther King

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 czerwiec 26 2006 19:30   
Forum

Co do dialogu ekumenicznego Kościołów Protestanckich z Kościołem Katolickim i Prawosłąwnym to z jednej strony jestem nieco sceptyczny wiedząc co tam się dzieje i kogo tam się czci,

Najwyższą czcią zarówno w Krk jak i Kościele prawosławnym obdarzany jest Trójjedyny Bóg. Zatem więcej wiary w dialog ekumeniczny!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bogusia
 czerwiec 26 2006 21:14   
Forum

"Nie ma zbawienia poza Kościołem Katolickim. Ja jako Katolik, ciągle muszę się jednak nawracać. Droga do Nieba, czyli świętości i dokonałości, wymaga ciągłego nawracania. W tym nawracaniu tylko Kościół Katolicki posiada w pełni wszystko, co jest do zbawienia konieczne, dla każdego człowieka.
Zaden inny kościół niema mocy przebaczenia grzechu, oprócz Kościoła Katolickiego.
Tak sobie Jezus życzy. On to ustanowił nie Biskupi czy Papież. Oni tylko wypełniają wolę Jezusa.
Na zdrowy rozum. Jeżeli Kościół Katolicki tylko ma moc przebaczenia grzechu, to tylko w Tym Kościele jest Zbawienie."
Całkowicie nie zgadzam się z tym stwierdzeniem.
Pan Jezus powiedział, że choćbyśmy posiedli wszelka wiedzę lub znajomośc pisma to i tak nam nic nie pomoże jeżeli Go najpierw nie poznamy. Czyli nie wejdziem,y z Nim w relację przyjaźni. Bóg chce się z nami zaprzyjaźnić, by dac nam dzięki Jezusowi (życie i ofiara) życie wieczne. Kto ma Syna ma żywot-pisze ap.Jan.
To prawda, że każdego dnia winniśmy się nawracać, czyli czynić pokutę. Dzięki modlitwie i trwałej więźi z Bogiem jest to możliwe. Jan napisał: "Dzieci moje, to wam piszę, abyście nie grzeszyli. A jeśliby kto zgrzeszył, mamy Orędownika u Ojca, Jezusa Chrystusa, który jest sprawiedliwy. On ci jest ubłaganiem za grzechy nasze, a nie tylko za nasze, lecz i za grzechy całego świata." (1Jana 2,1-2)Tutaj nie jest napisane przyjdźcie wtedy do KK a wam przebaczę.Tylko Bóg ma moc przebaczania grzechów. My ludzie dzięki tej mocy możemy przebaczać tym, którzy nas ranią, możemy żyć z innymi w zgodzie.(Kiedy np. ktoś mnie zrani to nie czekam aż ta osoba przyjdzie i mnie przeprosi, tylko to ja zaczynam pierwsza rozmowę.) Bóg przemawia do nas przez swoje Słowo i Dekalog (II Mojż. 20, 1-17). W dekalogu możemy się przeglądac jak w lustrze, a Chrystus jest dla nas wzorem postępowania zgodnego z dekalogiem. Przychodźmy jak najczęściej na Golgote...
Nie tylko w KK ludzie będa zbawieni - nie lękajcie się!Bóg zna serce każdego człowieka i wie kto Go szuka w szerości. Wystaczy że spojrzymy na Mojżesza, Daniela, Dawida, Łotra, Nikodema, Enocha, Marię Magdalenę, Szczepana, Piotra, Pawła, Jana, Noego, Dawida i wielu innych którzy przyjęli Jezusa jako swego Pana i Zbawce.
Pozdrawiam!Szukajcie Pana, a napewno da sie znalezc!

===

Bogusia

Profil   Email 
 Cytat 
Magdalena
 czerwiec 26 2006 21:18   
Forum

Mojżesz nie mógł przyjąć Jezusa bo go wtedy nie było

===

Dopóki taniec był oddaniem w ruchach zewnętrznych uczuć i myśli wewnętrznych, dopóty był prawdą mającą pewne znaczenie,i to wyniosło go między sztuki piękne.

Profil   Email 
 Cytat 
Leon
 czerwiec 27 2006 03:18   
Forum

Quote by smiejka: (1Jana 2,1-2)Tutaj nie jest napisane przyjdźcie wtedy do KK a wam przebaczę.Tylko Bóg ma moc przebaczania grzechów.

To prawda tylko Bóg ma moc przebaczenia grzechów.
Sorry, ale nie rozumiesz Sw.Jana.
Sw. Jan i tylko On w swojej Ewangelii pisze:

19 Wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia, tam gdzie przebywali uczniowie, gdy drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» 20 A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana. 21 A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». 22 Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego!* 23 Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane»*.

Jak widzisz Sw. Jan inaczej rozumiał. Jest On Apostołem Kościoła Katolickiego i przez Niego Jezus już Zmartwychwstały pełny mocy oznajmia w jaki sposób będzie odpuszczał grzechy. Jak Ja was posyłam Jezus daje misje apostołom czyli Kościołowi swojemu i przez tchnięcie na Nich ducha przekazał Im moc odpuszczania grzechów.
W czasie życia Sw. Jana był tylko Jeden Kościół. Protestantów jeszcze nie było, więc Sw. Jan nie musiał cytować nazwę Kościoła. Wszyscy wierni o tym wiedzieli i nie potrzeba Ich było o tym informować.
Dzisiaj jest inaczej jest Jeden Kościół Katolicki ten sam od początku od czasów Apostołów i ponad 30 tyś. protestanckich ciągle liczba się powiększa od czasu Lutra.
My ludzie dzięki tej mocy możemy przebaczać tym, którzy nas ranią, możemy żyć z innymi w zgodzie.(Kiedy np. ktoś mnie zrani to nie czekam aż ta osoba przyjdzie i mnie przeprosi, tylko to ja zaczynam pierwsza rozmowę.)

To jest ładnie. Jednak jednego brakuje. Ta osoba raniąc Ciebie przekroczyła też prawo Boże prawo miłości. Ty tej osobie nie dasz rady przebaczyć za Boga, gdyż tę moc Jezus dał Apostołom czyli Biskupom Kościoła. Winna osoba potrzebuje Twojego i Kościoła czyli Jezusa przebaczenia i dopiero w tedy będzie uwolniona ze swojego grzechu.

Leon

===

Jezus jest naszym Panem i Bogiem

Profil   Email 
 Cytat 
methodos
 czerwiec 27 2006 19:21   
Forum

Quote by Leah: Mojżesz nie mógł przyjąć Jezusa bo go wtedy nie było
droga Leah, jak wiesz Mojżesz byl prorokiem, więc mógł jak najbardziej Jezusa przyjąć; poza tym chrześcijanie wierzą, że Jezus byl zawsze, a nie dopiero kiedy narodził się z ciała. Gdybyś dokładniej poczytała NT, to znalazłabyś tam tekst, gdzie Jezus mówi o tym, że wszystkie Pisma ST mówią o Nim.. na razie tyle

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bogusia
 czerwiec 27 2006 21:18   
Forum

Rozumiem słowa apostołą Jana. To prawda że Bóg dał swemu Kościołowi taką moc dzięki Duchowi Świętemu.
Wiem, że czasami Kościół musi zadecydować czy kogoś oddalić od kościoła czy nie (ekskomunika). Nie wiem czy użyłam dobrego słowa. Dlatego tak ważne jest życie w Duchu Świetym aby móc rozeznać pewne sytuacje zachodzące wśród wierzących.Zreszta wszyscy znamy metodę pojednania Jezusa Chrystusa. Metodę upomnienia...najpierw idź sam, jak nie usłucha weź drugiego i jak was nie posłucha, sprawe przedstaw zborowi... itp. jeżeli i zboru nie posłucha niech będzie jak poganin...(nie pamiętam gdzie był tenm tekst).
Uważam że jeżeli ktoś jawnie w kościele grzeszy(nie chce czynić pokuty) to wtedy kościół ma prawo rozwiązywania i związywania.
Ja to tak rozumiem.
Zgadzam się z tym że osoba która zrani aby dostąpić Bożego przebaczenia powinna sie ukorzyć i przyjść do Jezusa, a ten napewno jej przebaczy.

LEONG! Co miałeś na myśli pisząc:"Dzisiaj jest inaczej jest Jeden Kościół Katolicki ten sam od początku od czasów Apostołów i ponad 30 tyś. protestanckich ciągle liczba się powiększa od czasu Lutra."????

===

Bogusia

Profil   Email 
 Cytat 
Magdalena
 czerwiec 27 2006 21:20   
Forum

Quote by methodos:
Quote by Leah: Mojżesz nie mógł przyjąć Jezusa bo go wtedy nie było
droga Leah, jak wiesz Mojżesz byl prorokiem, więc mógł jak najbardziej Jezusa przyjąć; poza tym chrześcijanie wierzą, że Jezus byl zawsze, a nie dopiero kiedy narodził się z ciała. Gdybyś dokładniej poczytała NT, to znalazłabyś tam tekst, gdzie Jezus mówi o tym, że wszystkie Pisma ST mówią o Nim.. na razie tyle

Skarbie, mówiłam już że nie znam Nowego Testamentu, HaSzem był zawsze natomiast co do Jezusa nie jestem przekonana wybacz,że uraziłam Twoją religijną wrażliwość ale dalej twierdzę że Jezus nie jest jednak HaSzem.

===

Dopóki taniec był oddaniem w ruchach zewnętrznych uczuć i myśli wewnętrznych, dopóty był prawdą mającą pewne znaczenie,i to wyniosło go między sztuki piękne.

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 czerwiec 27 2006 21:25   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Leah:
Skarbie, mówiłam już że nie znam Nowego Testamentu, HaSzem był zawsze natomiast co do Jezusa nie jestem przekonana wybacz,że uraziłam Twoją religijną wrażliwość ale dalej twierdzę że Jezus nie jest jednak HaSzem.

Jezeli jednak jest:>
No coz. Sila nikt Ci tego nie wklepie, jednak jezeli jednak moglbym Ci cos zasugerowac to poczytaj moze nowy testament... Trudno zrozumiec chrzescijan nie znajac zupelnie NT. Jezus o sobie mowil tak:

Jana 8:56 Abraham, ojciec wasz, cieszył się, że miał oglądać dzień mój, i oglądał, i radował się.
57 Wtedy Żydzi rzekli do niego: Pięćdziesięciu lat jeszcze nie masz, a Abrahama widziałeś?
58 Odpowiedział im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, pierwej niż Abraham był, Jam jest.

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 czerwiec 27 2006 21:31   
Forum

maxurd wczuł się w rolę.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Magdalena
 czerwiec 27 2006 21:35   
Forum

Quote by piotr.:
maxurd wczuł się w rolę.

Znaczy,w rolę nawracania mej zbłąkanej duszyczki ?
Z chęcią podyskutuje dziś z każdym - bo mam świetny humor co nie jest w końcu tak czeste

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 czerwiec 27 2006 23:07   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Leah:
Quote by piotr.:
maxurd wczuł się w rolę.

Znaczy,w rolę nawracania mej zbłąkanej duszyczki ?
Z chęcią podyskutuje dziś z każdym - bo mam świetny humor co nie jest w końcu tak czeste

Ja nie nawracam ludzi. Ja im opowiadam o tym czym zyje i oni sami decyduja co z tym zrobic. Chociazbym stanla na uszach a Leah nie bylaby przekonana do tego o czym mowie to nic sie nie stanie Ja tylko zabijam koleczki

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 czerwiec 28 2006 13:34   
Forum

Ja nie nawracam ludzi. Ja im opowiadam o tym czym zyje i oni sami decyduja co z tym zrobic.

Możesz stanąć na uszach, ale nie zaprzeczysz ze jest to jedna z form nawracania. Masz tego dowód w postaci tego, jak to odebrała Leah.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bogusia
 czerwiec 28 2006 15:21   
Forum

Leah!!!Skoro jesteś Żydówką to zapewne dniem świętym dla Ciebie jest Sabat.Powiedz jak go święcisz, jak wygląda Dzień Pański??
Dziękuję i pozdrawiam

===

Bogusia

Profil   Email 
 Cytat 
Miłujący prawdę
 czerwiec 28 2006 15:34   
Forum

Koniec systemu sabatowego

W ciągu wieków żydowscy przywódcy religijni wprowadzili dodatkowe, uciążliwe ograniczenia związane z sabatem, głównie takie, które zabraniały wykonywania w tym dniu wszelkiej pracy. W Misznie niedozwolone prace pogrupowano w 39 zasadniczych kategoriach, jak na przykład: szycie, pisanie czy prace polowe. Wiele z tych zarządzeń nie znajduje poparcia w Biblii. Zostało to przez wielu zauważone, bo cytując Misznę, dzieło Encyclopedia Judaica przyznaje, że przypominają one „góry zawieszone na włosie, ponieważ Pisma mówią na ten temat niewiele, a przepisów jest sporo”. Jezus potępił ich za to, że zniweczyli cel sabatu. Czytamy o tym w Ewangeliach według Mateusza 12:1-8; i w Łukasza 13:10-16.
Prawo Mojżeszowe zostało zastąpione przez „nowe przymierze”, mówi o tym Biblia. „Oto nadchodzą dni – brzmi wypowiedź Jehowy – gdy z domem Izraela i z domem Judy zawrę nowe przymierze; nie takie przymierze, jakie zawarłem z ich praojcami w dniu, gdy ująłem ich za rękę, żeby ich wyprowadzić z ziemi egipskiej, ‘które to moje przymierze oni sami złamali, chociaż ich posiadałem na prawach małżonka’ – brzmi wypowiedź Jehowy. ‘Albowiem takie jest przymierze, które zawrę z domem Izraela po owych dniach’ – brzmi wypowiedź Jehowy. ‘Włożę w nich moje prawo i napiszę je na sercu. I będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem’”, i jeszcze „I tak samo kielich – gdy już spożyli wieczerzę – mówiąc: ‘Ten kielich oznacza nowe przymierze na mocy krwi, która ma być za was wylana’”, oraz „Mówiąc: ‘nowe przymierze’, sprawił, iż poprzednie stało się przedawnione. A to, co się przedawnia i starzeje, jest bliskie zaniku” (Jeremiasza 31:31-33; Łukasza 22:20; Hebrajczyków 8:13 NŚ). Chrystusowa ofiara okupu usunęła „z drogi” Prawo Mojżeszowe. Czytasz, i pewnie znajdziesz to w swej Biblii: „Co więcej, chociaż byliście martwi w swych wykroczeniach i w nieobrzezaniu waszego ciała, Bóg was razem z nim ożywił. Życzliwie przebaczył nam wszystkie nasze wykroczenia i wymazał spisany ręcznie dokument przeciwny nam, który się składał z postanowień i który był nam przeciwny, i usunął go z drogi przez przybicie do pala męki” (Kolosan 2:13,14 NŚ). Ze zrozumieniem tego wielu ma problemy, choć są, te problemy, natury wierności tradycji.
Najistotniejsze jest, by uwierzyć w ofiarę Chrystusa Jezusa, to jedyna podstawa do osiągnięcia prawości! „Gdyż Chrystus jest końcem Prawa, aby każdy, kto wierzy, osiągnął prawość” (Rzymian 10:4 NŚ). Chrześcijanie nie mają obowiązku świętować cotygodniowego dnia odpoczynku, są jednak zaproszeni do skorzystania z innego rodzaju odpoczynku. Paweł tak to wyjaśnia współchrześcijanom pochodzenia żydowskiego: „A zatem pozostaje odpoczynek szabatu dla ludu Bożego. (...) Spieszmy się więc wejść do owego odpoczynku” (Hebrajczyków 4:4-11, BT). Zanim żydzi ci stali się chrześcijanami, przestrzegali Prawa Mojżeszowego – najdokładniej jak potrafili. Paweł nie zachęcał ich do dalszego szukania zbawienia przez uczynki, ale do „odpoczynku” od martwych czynów. Odtąd mieli wierzyć w ofiarę Jezusa, stanowiącą jedyny środek, dzięki któremu ludzie mogą stać się sprawiedliwi w oczach Boga.
Jasne stało się więc, że nie można zyskać uznania Bożego samym przestrzeganiem określonych praw. Prawdziwi chrześcijanie wiedzą, że wszyscy urodziliśmy się grzesznikami i że tylko dzięki wierze w ofiarę Chrystusa możemy zostać uznani przez Boga za sprawiedliwych. Starają się brać sobie do serca wszystkie nauki Syna Bożego i stosować się do nich. Pokornie przyjmują rady i upomnienia ze Słowa Bożego. To nie znaczy, że w ten sposób chcieliby zapracować na uznanie Boże; w swoim postępowaniu kierują się raczej miłością i wiarą. Dzięki temu nie idą za „przykładem nieposłuszeństwa” narodu żydowskiego. Gdy okazują wiarę i posłuszeństwo wobec rad biblijnych, mogą się nim cieszyć każdego dnia, zwłaszcza w nowym systemie Bożym!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Magdalena
 czerwiec 28 2006 21:02   
Forum

Quote by smiejka: Leah!!!Skoro jesteś Żydówką to zapewne dniem świętym dla Ciebie jest Sabat.Powiedz jak go święcisz, jak wygląda Dzień Pański??
Dziękuję i pozdrawiam

Trudno tak naprawdę święcić Szabat poza Warszawą więc świetuję go na swój sposób.
Ponieważ pochodzę z rodziny mieszanej.(pod względem wyznania)i ze wzgledów pewnych ograniczeń.Raz w miesiacu jestem w Krakowie i razem ze wspólnotą odbywa sie uroczystość.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bogusia
 czerwiec 28 2006 21:18   
Forum

Bo ja nie jestem Żydówką ale co tydzień odpoczywam własnie w dniu Sobotnim wg przykazania Bożego "Pamiętaj o dniu sabatu, aby go święcić...". Od zachodu w piątek do zachodu w Sobotę nie pracuję zarobkowo. Cały dzień układam sobie tak, by uwielbić w nim Boga i pomagać ludziom. Razem z ludem Bożeym moamy nabożeństwo na którym modlimy się, śpiewamy pieśni, rozważamy Biblię, a potem rozchodzimy się do domów by spędzić czas z rodziną, by zregenerować siły na nowy tydzień.Kiedyś myślałam, że niedziela jest tym dniem ale się pomyliłam. Teraz wiem, że siódmy dzień to sobota i top jest Dzień Pański. Jestem Bogu bardzo wdzięczna, że dał ludowi Swemu ten dzień.
Miłujący prawdę!
Przeczytałam Twój post. Jednak nie zgadzam sie z nim. Bo Jezus nie mógł usunąć zakonu (dekalogu, lub przykazań) tylko zakon ceremonialny, czyli ofiary z baranków itp.Ale nie przykazania, gdyż powiedział ani jedna jota, ani jedna kreska...poza tym apostołowie pisali o zakonie że to jest dla człowieka lustro, i że jest święte i dobre, więc w przytoczonych przez Ciebie fragmentach chodzi o zakon ceremonialny, tzn. nie potrzebna już jest ofiara za grzech. Jezus raz na zawsze ją uczynił i dzie,ki Niemu mamy dostęp do Ojca.

===

Bogusia

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 czerwiec 28 2006 23:21   
Forum Moderator
Moderator

Smiejko a co z Pawlem?? Z tym co pisal w liscie do Rzymian. Jeden widzi roznice miedzy dniem, jeden nie widzi takiej roznicy... Czy nie jest zreszta tak, ze Bogu chodzi o czas, ktory z nim spedzamy, a nie o sobote??

===

Profil   Email 
 Cytat 
Leon
 czerwiec 29 2006 04:48   
Forum

Quote by smiejka: LEONG! Co miałeś na myśli pisząc:"Dzisiaj jest inaczej jest Jeden Kościół Katolicki ten sam od początku od czasów Apostołów i ponad 30 tyś. protestanckich ciągle liczba się powiększa od czasu Lutra."????

Za czasów Sw. Jana był tylko jeden Kościół Chrześcijan i kiedy On mówi wiernym Bóg Wam przebaczy, oni dokładnie wiedzieli co mają robić. Dla nich, jak i dla nas dzisiaj, otrzymać przebaczenie za grzechy od Boga to iść do spowiedzi do kapłana tego Kościoła. Jak i ja, kiedy ktoś mi powie popełniłeś grzech i potrzebujesz Boże przebaczenie, ja wiem że muszę iść do spowiedzi. Dla mnie to oczywiste i bardzo proste.
Ten sam Kościół Chrześcijan jest tu dzisiaj. Do niego należę. Ten sam trwa i trwa już 2000 lat i bądzie jeszcze trwał aż do przyjścia Jezusa w Chwale.
Dzisiaj są jeszcze kościoły protestanckie i do jednego znich jak widzę Ty należysz. Jest ich ponad 30 tyś. dynaminacji i dalej się rozdzielają. Dlaczego się dziela i dzielą ? niezgoda ducha. Każdy sobie rzępkę skrobie.
Wierni tych kościołów, gdyby byli pokornego serca i posłuszni Jezusowi, byli by razem z nami w Jego Kościele. To miałem na myśli.
Jak widać nie jest to proste.
Leon

===

Jezus jest naszym Panem i Bogiem

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 czerwiec 29 2006 16:06   
Forum

Smiejko a co z Pawlem?? Z tym co pisal w liscie do Rzymian. Jeden widzi roznice miedzy dniem, jeden nie widzi takiej roznicy...

mi też kidyś nie odpowiedziała na to pytanie (chlip, chlip)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bogusia
 czerwiec 29 2006 17:25   
Forum

Zgadzam się, że wszystko co robimy winniśmy czynić na chwałę Bogu. Każdym dniem powinniśmy oddawać Bogu chwałę.To nie podlega dyskusji.
Jednak Bóg dał przykazania Swojemu ludowi. Napisał je własnym palcem.Przykazanie nakazujące święcić Boży dzień odpocznienia brzmi: ?Pamiętaj o dniu sabatu, aby go święcić. Sześć dni będziesz pracował i wykonywał wszelką swoją pracę, ale siódmego dnia jest sabat Pana, Boga twego: Nie będziesz wykonywał żadnej pracy ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służebnica, ani twoje bydło, ani obcy przybysz, który mieszka w twoich bramach. Gdyż w sześciu dniach uczynił Pan niebo i ziemię, morze i wszystko co w nich jest, a siódmego dnia odpoczął. Dlatego Pan pobłogosławił dzień sabatu i poświęcił go? 2 MOJŻ. 20,8-11. ?Jeżeli powstrzymasz swoją nogę od bezczeszczenia sabatu, aby załatwić swoje sprawy w moim świętym dniu, i będziesz nazywał sabat rozkoszą? (Iz. 58,13).
Dzięki Duchowi Świętemu włożył je w serca dla tych którzy Mu uwierzą. Dekalog wskazuje nam nasze grzechy za które potem możemy przepraszać naszego Boga.Wierzę(to jest moje wewnętrzne przekonanie), że przykazania są niezmienne jak Boży charakter.
Nie osądzam tych którzy odpoczywają w innym dniu.Jeżeli takie jest przekonanie nie mam prawa osądzać.Dzielę się tylko tym, czym Bóg mnie obdarzył i jestem Mu za to wdzięczna.I chcę byc Mu posłuszna, bo mnie zbawił.
Jednak warto sobie odpowiedzieć na pytanie: w jakim celu Bóg dał nam dzień w którym możemy odpocząć? Dlaczego odłączył jeden dzien od pozostałych? Skoro to uczynił, to napewno miał na względzie nasze dobro.Dobrze wiedział, co stanie się człowiekiem który pracuje 7 dni w tygodniu,. co stanei się z rodzinami itp.
Dlatego nie chcę sie sprzeciwić temu przykazaniu i nie chcę go lekceważyć.
Jeżeli chodzi o tekst z listu do Rzymian, to kontekst tego fragmentu jest nieco szerszy i dotyczy osób słabych w wierze. Czytając go z modlitwą, myślę że Pawłowi chodzi o to, żeby nikogo na siłę nie zmieniać lub nie narzucać mu swoich poglądów, bo i tak taki człowiek nie zmieni zdania. Chodzi o to, że można jedynie świadczyć, a decyzja pozostaje i tak w gesti człowieka.Jest też o tym, aby nie sądzić innych. Myślę, że tego dotyczy cały ten fragment.
Pozdrawiam! Bogusia

===

Bogusia

Profil   Email 
 Cytat 
Miłujący prawdę
 czerwiec 29 2006 20:30   
Forum

"Wierzę(to jest moje wewnętrzne przekonanie), że przykazania są niezmienne jak Boży charakter".

Co jedak powiesz o innych przykazaniach jak: Nie zabijaj?
Albo: Nie czyń sobie wizerunków?
Nie zmieniły się. Co jednak z ich przestrzeganiem?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 czerwiec 30 2006 09:58   
Forum Moderator
Moderator

Bogusiu no masz duzo racji... Tylko kto jest tym slabszym w wierze??

I dlaczego sobota skoro w niedziele ludzie robia to samo co wy w sobote??

Pytam nie z uwagi na pragnienie dowiedzenia Ci czegokolwiek, ale dlatego, ze zupelnie tego nie rozumiem. Nie rozumiem motywacji. Przyjmuje jednak, ze wolno wam tak robic i jest to bardzo fajne, ze ludzie staraja sie tak sluchac Boga... Dlaczego jednak niedziela a nie sobota?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bogusia
 czerwiec 30 2006 15:30   
Forum

"Co jedak powiesz o innych przykazaniach jak: Nie zabijaj?
Albo: Nie czyń sobie wizerunków?
Nie zmieniły się. Co jednak z ich przestrzeganiem?"

W moim kościele Adwentystów Dnia Siódmego i te przykazania zachowujemy. Przykazania zapisane w Biblii (w 2 mojżeszowej) są naszymi w niezmiennej postaci. Tylko Bóg może pomóc nam przestrzegac przykazań i byc posłusznymi.Dzięki łączności z Bogiem dochodzimy do tego posłuszeństwa, bo nie chcemy ukochanej osoby ranić.

"Dlaczego jednak niedziela a nie sobota?"
DLatego, że to jedno z przykazań Bożych i dlatego, że Jezus wg zwyczaju święcił Sabat (On jest Panem Sabatu i Sabat jest dla człowieka, a nie człowiek dla Sabatu) apostołowie róznież.
Najdziwniejsze jest, że Sobota była świętym dniem od 1 tygodnia życia na tej Ziemi i jest takim dniem aż do teraz. W Izajaszu jest też napisane, że w niebie również co Sabat będą zbawieni przychodzić by oddawać Bogu pokłon.
To jest moje zdanie na ten temat. Biorąc pod uwage wszystkie fragmenty z Biblii i każdy kontekst dotyczący tego dnia, moja wiara jeszcze mocniej się umacnia. Jednak napewno nie dzięki przestrzeganiu przykazań człowiek bedzie zbawiony. Przestrzeganie przykazań wynika z czystej miłości do Boga.Pozdrawiam

===

Bogusia

Profil   Email 
 Cytat 
Bogusia
 lipiec 13 2006 14:22   
Forum

"Chrystusowa ofiara okupu usunęła ?z drogi? Prawo Mojżeszowe. Czytasz, i pewnie znajdziesz to w swej Biblii: ?Co więcej, chociaż byliście martwi w swych wykroczeniach i w nieobrzezaniu waszego ciała, Bóg was razem z nim ożywił. Życzliwie przebaczył nam wszystkie nasze wykroczenia i wymazał spisany ręcznie dokument przeciwny nam, który się składał z postanowień i który był nam przeciwny, i usunął go z drogi przez przybicie do pala męki? "

Jak już pisałam prawo ceremonialne, a nie dekalog został usunięty. Skoro ma się odbyć sąd to będzie potrzebne prawo, bo na podstawie uczynków będziemy sądzeni...
Zresztą bardzo istotne jest przestrzeganie przykazań...

===

Bogusia

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,28 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty