Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Ekumenizm w Polsce Nowy wątek Odpowiedz
 Katolickie błędy
 |  Wersja do druku
Kasia
 maj 28 2005 21:29  (Czytany 20043 razy)  
Forum

Status: offline

Ekumenizmem zainteresowałam się kiedy poznałam protestantów. Trafiłam na te stronę i na co trafiam?? "- Katlickie błędy". Czytam wypowiedzi niekatolików i następuje całkowity brak zrozumienia.O ekumeniźmie często słysze od ludzi z wolnych kościołów. Mimo to, że jestem katoliczką to staram się wykazać zrozumienie wobec różnic które zauważam i odwrotnie.W koncu wszyscy wyznalismy, że Jesus jest naszym Panem. Tutaj tego zrozumienia brak. Nie wiem z czego to wynika. Od kiedy to bycie chrzescijaninem oznacza sadzenie innych- samego koscioła który istnieje bo taka jest Wola Boża. Jest cos takiego jak szacunek wobec czegoś, czego nie musisz rozumieć , nie musisz się z tym zgadzać.Ale najpierw trzeba byc po prostu człowiekiem-nie mówiąc juz o tym aby być chrzescijaninem. Jezus mówi, że mamy uważać naszych braci i sióstr za wyżej stojacych od siebie. I własnie tym winien byc ekumenizm-pokora wobec drugiego człowieka.

===

"Jeden jest Pan, jedna wiara, jeden chrzest." List do Efezjan 4,5

Profil   Email 
 Cytat 
bunkro
 październik 02 2005 15:58   
Forum

na poczatku chcialam powiedziec ze nie osadzam bledow katolikow, ale mam tez prawo powiedziec co sadze o bledach i to ewidentnych jakie czynia...
zawsze bylam tolerancyjnie nastawiona to KRK, jednak juz nie jestem.. im bardziej poznaje to wyznanie tym bardziej nie zgadzam sie z katolikami...
ostatnio w pewnej szkole pod kierownictwem katechetow, ksiezy i ogolnie kosciola katolickiego zorganizowano konkurs na najlepsza modlitwe do JPII... brak mi slow na to co sie dzieje pod kierownictwem kosiola katolickiego... jest to straszne balwochwalstwo!!!!!!! modlitwa konczyla sie tymi slowy: Ciebie prosimy, wysluchaj nas Ojcze... ludzie! czy wy nie widzicie tego grzechu kultu !!??

===

Bo On rzekł- i stało się, On rozkazał- i stanęło.

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 październik 02 2005 16:21   
Forum

No i znów się zaczyna...

Nowi użytkownicy forum, ich pierwsze posty - i już wytykanie palcami, moralizowanie i uczenie podstawowych zasad pokojowej, chrześcijańskiej koegzystencji. Dziękujemy za życzliwy głos w tej sprawie, Vivid, wskazujesz nam bowiem nasze niedociągnięcia i starasz się w sposób konstruktywny jakoś nas 'nakierować'. Jednak nie sądzę, aby rozpoczynanie własnej obecności na forum wypowiedzią tego typu nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli chcesz porozmawiać o ekumenizmie - jaki powinien być, to jest do tego odpowiedni wątek. Jeśli chcesz nas moralizować, to czyń to na konkretnych przykładach i w konkretnych wątkach. Kolejny nie jest potrzebny. Niemniej wierzę w Twoje dobre chęci i zapraszam do dalszych dyskusji.

A Ty, Bunkro, też będziesz miała wiele okazji do wypowiadania się na temat 'katolickich błędów', mam nadzieję że konstruktywnego. I że zrozumiesz, że te wszystkie błędy to błędy katolików, a nie samego Kościoła.

Pozdrawiam,
Marek

PS. Tolerancja nie = zgoda. Można się nie zgadzać, a tolerować. I to polecam.

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Wieslaw1gr
 październik 02 2005 20:00   
Forum

"Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamień"...
Każdy z nas popełnia błędy i tylko głupiec sie do nich nie przyznaje.
"Najpierw wyciąg belkę z oka swego..."
Ekumenizm nie polega na wzajemnym wytykaniu sobie błędów, na próbach wzajemnego się nawracania.
Ekumenizm porównać można z małżeństwem; On i Ona się pobierają, aby być "jednym ciałem".
Stanowią jedną rodzinę, ale to nie oznacza, że On jest taki sam jak Ona, ani, że Ona robi i myśli tak samo jak On. Każde z nich jest innym człowiekiem, każde z nich ma swoje poglądy i wykonują swoje zajęcia, ale jednoczą się w miłości. I miłością scaleni tworzą jedność.
A Miłość zawsze wybacza, Miłość nie widzi wad...
Nie będzie ekumenizmu na świecie, jeśli nie będzie miłości w nas...

===

Nawet diabeł wierzy, że Bóg istnie. Czy więc wystarczy to do zbawienia?!

Profil   Email 
 Cytat 
bunkro
 październik 02 2005 20:27   
Forum

tak masz racje... przepraszam, ze tak zaczelam, ale dotknela mnie ta wiadomosc dzisiaj...
co do ekumenizmu to ja sama nie jestem przekonana. ale moze powiecie mi swoje argumenty za! jestem gotowa na prawde i sluszne postepowanie wedlug Slowa Bozego. jesli poprzecie to na Biblii to spoko. ale zauwazcie ze ekumenizm jest scalaniem, jednoczeniem chrzescijan. jak tu zlaczyc katolikow, ktorzy maja swoje dogmaty koscielne i protestantow z pogladami na Biblie?
ostatnio bylam na spotkaniu ekumenicznym w kosciele katolicki, gdzie kazanie mial pastor baptystyczny. temat oczywiscie jednosci, milosci i mial fajne kazanie. podczas mowienia ksieza siedzacy z tylu ziewali, gadali...:/ tak to prawda- ta jednosc to byla jedna wielka bzdura, wcale nie bylo jej widac. i jak tu sie do tego przekonac...
wieczorem na rynku byly koncerty. od strony muzucznej swietnie, ale widzac ludzi krzyczacych Czcijmy Jezuja, tanczacych i wyglupiajacych sie, stwierdzilam ze ja nie jestem za taka ekumenia. ludzie na co dzien sludzy szatana, w niczym nie zwiazani z Panem... nagle kpia sobie z Boga. ja tak to odebralam, bo to "czcijmy Jezusa" bylo tylko w piatek wieczorem
ja to przezylam, smutno mi bylo patrzec na to co sie dzieje... to wszystko to byl ten dialog, ekumenia, jednosc, wspolne wielbienie Stworce?

===

Profil   Email 
 Cytat 
bunkro
 październik 02 2005 20:31   
Forum

do wieslaw1gr
tak, ja przepraszam jeszcze raz ze naskoczylam. masz racje. ja nie jetem nieomylna- tylko Bog takim jest! wiesz, Bog tak wiele mnie uczy na codzien, jak mam zyc, jak postepowac... naucza, napomina, prowadzi swoja droga.
to czy sie podzielilam, dotknelo mnie bardzo... bo to juz jest przesada!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 03 2005 14:22   
Forum

Quote by kacerz_Marek: A Ty, Bunkro, też będziesz miała wiele okazji do wypowiadania się na temat 'katolickich błędów', mam nadzieję że konstruktywnego. I że zrozumiesz, że te wszystkie błędy to błędy katolików, a nie samego Kościoła.

Dwie sprawy:
1. Kr-k jako całośc popełnił wiele błędów. Można udowodnić nawet ewidentne fałszerstwa, którymi papieże walczyli o władzę nad swiatem.
2. Dlaczego, jeśli katolicy popełniają prywatne błedy w wierze Kościół tego nie naprostowuje?

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 03 2005 14:32   
Forum

Quote by wieslaw1gr: "Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamień"...
Każdy z nas popełnia błędy i tylko głupiec sie do nich nie przyznaje.

No to Watykan bardzo powoli zaczyna... mądrzeć!

Quote by wieslaw1gr:
"Najpierw wyciąg belkę z oka swego..."
Ekumenizm nie polega na wzajemnym wytykaniu sobie błędów, na próbach wzajemnego się nawracania.

A ja postawię antytezę:
Ekumenizm nie polega na niedostrzeganiu problemów i błędów. Powinnością braterską jest bładzących napominać. Ekumenizm ma polegać na szukaniu drogi do Chrystusa. Ktoś tą drogą może już idzie, innego trzeba z krzaków i pokrzyw wyciągnąć.

Quote by wieslaw1gr:
Ekumenizm porównać można z małżeństwem; On i Ona się pobierają, aby być "jednym ciałem".
Stanowią jedną rodzinę, ale to nie oznacza, że On jest taki sam jak Ona, ani, że Ona robi i myśli tak samo jak On. Każde z nich jest innym człowiekiem, każde z nich ma swoje poglądy i wykonują swoje zajęcia, ale jednoczą się w miłości. I miłością scaleni tworzą jedność.
A Miłość zawsze wybacza, Miłość nie widzi wad...

Nie do końca się z Tobą zgadzam, choć rozumiem o co Ci chodzi. Nie tyle należy mówić o małżeństwie, ale raczej o rodzeństwie. Tyle nas rózni, że jednym - w sensie ludzkiego rozumienia - chyba nigdy nie będziemy. Tą jedność możemy mieć tylko w Chrystusie, i to wtedy tylko, gdy pewne rzeczy dopracuje się w naszych Kościołach. Trzeba się bardzo zmienić - jedni mniej, inni więcej. Rodzeńśtwo - to najlepsze porównanie. Czy widziałeś kiedyś jak rodzeństwo między sobą się różni, jak potrafią się pokłócić, wręcz pogryźć? Ale koniec końców mogą się zawsze dogadać.

Miłość też wady widzi, ale w imię miłości należałoby je naprostowywać... Nie brutalnie - łagodnie.

Quote by wieslaw1gr:
Nie będzie ekumenizmu na świecie, jeśli nie będzie miłości w nas...

W tym akurat w 100% zgoda, ale dorzuciłbym oprócz miłości jeszcze kilka rzeczy:
- otwartości
- chęci zrozumienia drugiego
- pokory (czyli świadmości, że my nie jesteśmy w niczym lepsi, a ten drugi w niczym gorszy)
- cierpliwości (której, przyznam, mi strasznie brakuje chwilami! )

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 03 2005 14:45   
Forum

Quote by bunkro: jestem gotowa na prawde i sluszne postepowanie wedlug Slowa Bozego. jesli poprzecie to na Biblii to spoko.

No, z tym to akurat tutaj mają mały problem. sama się zresztą przekonasz!

Quote by bunkro:
ale zauwazcie ze ekumenizm jest scalaniem, jednoczeniem chrzescijan. jak tu zlaczyc katolikow, ktorzy maja swoje dogmaty koscielne i protestantow z pogladami na Biblie?

Scalenie - w wizji katolików. Ale pamiętaj, że to ewangeliczni "wymaleźli" ekumenizm! Nie można mówić o jedności strukturalnej, bo tej nie będzie nigdy. Kościół pierwszych chrześcijan był bez struktur. Papiestwo zaczeło się kształtować na dobre w III/IV wieku. Był to efekt polityki i dążenia do władzy wczesnych "papieży". Nie ma więc żadnego powodu do tego, żeby dążyć do jedności strukturalnej. Można jedunie mówić, że prawdziwy ekumenizm to dążenie do jedności duchowej - w wierze takiej, jaka cechowała pierwszych chrześcijan - czystej (!) i żywej.

Quote by bunkro:
wieczorem na rynku byly koncerty. od strony muzucznej swietnie, ale widzac ludzi krzyczacych Czcijmy Jezuja, tanczacych i wyglupiajacych sie, stwierdzilam ze ja nie jestem za taka ekumenia. ludzie na co dzien sludzy szatana, w niczym nie zwiazani z Panem... nagle kpia sobie z Boga. ja tak to odebralam, bo to "czcijmy Jezusa" bylo tylko w piatek wieczorem

Bo też koncert to nie jest ekumenia. To okazja do uwielbiania Boga. Jeśli to jest impreza otwarta, jak ta w Gnieźnie (więcej o niej w moim artykule tutaj: http://www.kosciol.pl/article.php/20050918080737303 ), to wiadomo, że przyjdą na nią zarówno tacy, którzy widzą w tym modlitwę, którzy przeżyją taki koncert duchowo, jak i tacy, dla których będzie to TYLKO KONCERT i okazja do zabawy. Ja naprzykłąd przeżyłem to, co było śpiewane, badzo głeboko, i Ty chyba też, prawda?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bogumiła Grabowska
 październik 03 2005 17:00   
Forum

Quote by Marcin W: Jeśli to jest impreza otwarta, jak ta w Gnieźnie (więcej o niej w moim artykule tutaj: http://www.kosciol.pl/article.php/20050918080737303 ), to wiadomo, że przyjdą na nią zarówno tacy, którzy widzą w tym modlitwę, którzy przeżyją taki koncert duchowo, jak i tacy, dla których będzie to TYLKO KONCERT i okazja do zabawy. Ja naprzykłąd przeżyłem to, co było śpiewane, badzo głeboko, i Ty chyba też, prawda?

Ci co tańczą, nie przeżywają, nie modlą się, tylko się bawią?

===

"Człowieku, naucz się tańczyć, bo inaczej aniołowie w Niebie nie będą wiedzieli, co z tobą zrobić" św. Augustyn

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 03 2005 17:16   
Forum

Tańcząc i bawiąc się można przeżywać, ale niekoniecznie! Czy bawiąc się na dyskotece na przykłąd wsłuchujesz się w piosenkę, przeżywasz ją, dotyka Cię jej tekst, jej przesłanie (o ile wogóle jakieś zawiera!)? A może po prostu się bawisz - jest luz i jest fajnie?

Wiesz, jest taka klasa ludzi, którzy przyjdą na taki koncert chrześcijański bardzo chętnie - chrześcijańskie przesłąnie o Jezusie nie przeszkadza im w dobrej zabawie. Bo jest dobra muzyka, może jakieś cichcem przemycone piwo, zero kasy za "wjazd" i ogólnie fajnie. A czy się śpiewa coś o Jezusie, czu o szatania, a może o "panienkach lekkich obyczajów", seksie, alkoholu i dragach, to już nie takie ważne. Myślę, że to właśnie Bunkro miała tu na myśli - takich uczestnikó tego ekumenicznego koncertu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bogumiła Grabowska
 październik 03 2005 17:25   
Forum

Quote by Marcin W: Tańcząc i bawiąc się można przeżywać, ale niekoniecznie! Czy bawiąc się na dyskotece na przykłąd wsłuchujesz się w piosenkę, przeżywasz ją, dotyka Cię jej tekst, jej przesłanie (o ile wogóle jakieś zawiera!)? A może po prostu się bawisz - jest luz i jest fajnie?

Na dyskoteki nie chodzę.
A słyszałeś kiedyś o modlitwie przez taniec?
Czy też śpiewając trzeba stać na baczność i nie można się podrapać w nos?

===

"Człowieku, naucz się tańczyć, bo inaczej aniołowie w Niebie nie będą wiedzieli, co z tobą zrobić" św. Augustyn

Cytat 
bunkro
 październik 03 2005 19:12   
Forum

Quote by Miłka:
A słyszałeś kiedyś o modlitwie przez taniec?
Czy też śpiewając trzeba stać na baczność i nie można się podrapać w nos?

wiesz, ja mysle ze tu nie chodzilo o taniec jako taniec dla Boga, ale popisywanie, wyglupianie, jakies tez nieprzyzwoite tanczenie...
ale to osobny temat taniec dla Boga...

===

Profil   Email 
 Cytat 
bunkro
 październik 03 2005 19:18   
Forum

Quote by Marcin W: Można jedunie mówić, że prawdziwy ekumenizm to dążenie do jedności duchowej - w wierze takiej, jaka cechowała pierwszych chrześcijan - czystej (!) i żywej.
(...)
Bo też koncert to nie jest ekumenia. To okazja do uwielbiania Boga. Jeśli to jest impreza otwarta, jak ta w Gnieźnie (więcej o niej w moim artykule tutaj: http://www.kosciol.pl/article.php/20050918080737303 ), to wiadomo, że przyjdą na nią zarówno tacy, którzy widzą w tym modlitwę, którzy przeżyją taki koncert duchowo, jak i tacy, dla których będzie to TYLKO KONCERT i okazja do zabawy. Ja naprzykłąd przeżyłem to, co było śpiewane, badzo głeboko, i Ty chyba też, prawda?

jesli chodzi o pierwsza czesc- to mam pytanie. jesli ekumenizm obejmuje KRK, protestantow i prawoslawie... to jak "zcalic sie" duchowo? jesli kazdy uwaza inaczej??

jesli chodzi o druga czesc to jednak byly to dni ekumeniczne, wiec koncert rowniesz. wszyscy niemalze uwazali sie tam za wierzacych (jedynie na koncercie) ale nie codziennie
ja to tak odebralam... moze faktycznie sie myle.
dla mnie osobiscie byl to czas uwielbiania Pana, jednakze nie moglam scierpiec tego widoku o jakim juz mowilam... zal mi bylo, ze ludzie tak traktuja Jezusa

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 03 2005 21:47   
Forum

Quote by Miłka: A słyszałeś kiedyś o modlitwie przez taniec?

Owszem - słyszałem. I dletgo podkreślam, że można przeżywać, ale niekoniecznie się przeżywa. Czytaj uważniej!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 03 2005 21:56   
Forum

Quote by bunkro: Jesli chodzi o pierwsza czesc- to mam pytanie. jesli ekumenizm obejmuje KRK, protestantow i prawoslawie... to jak "zcalic sie" duchowo? jesli kazdy uwaza inaczej??

W chwili obecnej, przy takim systemie wierzeń niektórych, którzy mienią się być chrześcijanami, nie jest to - niestety - możliwe. Co nie znaczy, że kiedyś nie będzie. Po prostu niektórzy muszą dojrzeć, przyjąć Boga a nie nakładać na siebie jakieś tobołki pseudo-religijności.

I najważniejsze. Ekumenizm to wspólne dążenie do Chrystusa, jak już powiedziałem - jedni znaleźli już swoją drogę, inni błądzą po krzakach. U tym tą drogę trzeba koniecznie pokazywać.

Quote by bunkro:
jesli chodzi o druga czesc to jednak byly to dni ekumeniczne, wiec koncert rowniesz. wszyscy niemalze uwazali sie tam za wierzacych (jedynie na koncercie) ale nie codziennie

Wiesz - tak z 90 procent naszego społeczeństwa uważa się za wierzących. I co z tego?
To jest ten "okeizm" też, o którym mówiłem w sobotę w gronie przyjaciół. Ludzie sobie mówią: "O.K. Jestem ochrzczony, jestem katolikiem...", ale nic z tego nie wynika. Albo mówią sobie: "Żyję, bawię się, jest wesoło, więc O.K." Ludzie przywykli do takiej bylejakości.

Myślę, że to jest własnie problem "na dziś", z którym własnie teraz musimy się zmierzyć. Jak tych ludzi obudzić? Jak sprawić, żeby taki koncert - TAAAAAAKIIII KONCERT! - nie był tylko okazją do szaleństw i wygłupów, ale by był czymś więcej. W Gnieźnie mi się bardzo podobało, gdzie były tłumy i świetna muzyka, ale w Głogowie mi się jeszcze bardziej podobało, gdzie było ze 100 osób, a 20 na koniec klęknęło do wspólnej modlitwy, by zaprosić Jezusa do swych serc. To było naprawdę wspaniałe.

Quote by bunkro:
ja to tak odebralam... moze faktycznie sie myle.

Nie, nie mylisz się - bo ten problem jest.

Quote by bunkro:
dla mnie osobiscie byl to czas uwielbiania Pana, jednakze nie moglam scierpiec tego widoku o jakim juz mowilam... zal mi bylo, ze ludzie tak traktuja Jezusa

Ugh! Szkoda, że się nie spotkaliśmy przed koncertem - przemyciłbym Cię przed samą estradę - w takie miejsce, gdzie naprawdę było cool! Aj, wiem dokłądnie, jak coś takiego może wszystko psuć!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bogumiła Grabowska
 październik 03 2005 22:02   
Forum

Quote by Marcin W:
Quote by Miłka: A słyszałeś kiedyś o modlitwie przez taniec?

Owszem - słyszałem. I dletgo podkreślam, że można przeżywać, ale niekoniecznie się przeżywa. Czytaj uważniej!

Albo Ty, jak może być odebrane, to co piszesz. Napisałeś tak, jak byś chciał zasugerować, że są to rzadkie, incydentalne przypadki...

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 03 2005 22:05   
Forum

Jakie znowu incydentalne przypadki? Ja tylko odniosłem się do wrażeń Bunkro. Wiem dokładnie -no, powiedzmy, że tak w miarę dokłądnie - co ją mogło zniesmaczyć. Znamy się już kilka lat i wiem, że jest wrażliwa, ale nie przewrażliwiona.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 03 2005 22:06   
Forum

Spokojnie! Troszkę odchodzimy od tematu! Proponuję... małe NAWRÓCENIE!

===

Profil   Email 
 Cytat 
bunkro
 październik 03 2005 23:05   
Forum

no to Marcinie W chyba juz sie rozumiemy.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 04 2005 00:29   
Forum

No, jak my byśmy się nie dogadali, to chyba byłoby bardzo źle, prawda?

A swoją drogą nie dziwisz sie, że tak szybko Cię "zlokalizowałem"?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bogumiła Grabowska
 październik 04 2005 12:07   
Forum

Quote by Marcin W: Spokojnie! Troszkę odchodzimy od tematu! Proponuję... małe NAWRÓCENIE!

Dobrze, Ty potraktowałeś sprawę (taniec) wycinkowo, ja ogólnie. A nawracać się musimy cały czas.

===

Cytat 
bunkro
 październik 04 2005 15:08   
Forum

o, ja mam pytanie, jesli tematem sa katolickie bledy...
wiec kto mi wyjasni NA PODSTAWIE BIBLII ze papiez jest glowa kosciola, kult maryjny, czysciec itp. do tej pory nie znalazlam niczego o tym, a nawet co do kulto- jest wiele zakazow!!
pozdro i prosze o pelne, zrozumiale odpowiedzi (choc watpie ze beda takie popierajace te zreczy...)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł Chojecki
 październik 04 2005 15:26   
Forum

Jest proste wytłumaczenie parafrazując "klasyka":

Jeśli Biblia nie popiera tych rzeczy, tym gorzej dla Biblii..."

Oczywiście mówię to ironicznie jako osoba, która już dawno opuściła kk z powodu odmiennej od Biblijnej ewangelii, którą on głosi.

===

Cytat 
Damian Kowalski
 październik 04 2005 15:28   
Forum

Quote by bunkro: o, ja mam pytanie, jesli tematem sa katolickie bledy...
wiec kto mi wyjasni NA PODSTAWIE BIBLII ze papiez jest glowa kosciola, kult maryjny, czysciec itp. do tej pory nie znalazlam niczego o tym, a nawet co do kulto- jest wiele zakazow!!
pozdro i prosze o pelne, zrozumiale odpowiedzi (choc watpie ze beda takie popierajace te zreczy...)

Mam inną prośbę znajdź mi w Biblii słowa Trójca, Wieczerza Pańska, etc.

===

"Człowiek nie może niczego nauczyć drugiego człowieka, może mu tylko dopomóc w wyszukiwaniu prawdy we własnym sercu, jeżeli ją posiada." św. Augustyn

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 04 2005 15:42   
Forum

Trójcę, DD, można jakoś wyciągnąć, gdy się czyta różne fragmenty. Wieczerza Pańska jest zaś obecne w sposób oczywisty - scena z Wieczernika, ustanowienie pamiątki.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Damian Kowalski
 październik 04 2005 15:44   
Forum

CZyli nie ma tam tych słów wprost podanych, tak samo można dochodzi ot np do kultu Maryi.

Przedstawię najczęściej pojawiajace się zarzuty.

Zarzut pierwszy. Maryja nie jest wzięta z ciałem i duszą do nieba.
Jak czytamy w Bibli nie byłby to pierwszy tego typu przypadek (oczywiście w wielu KRK 15.08 usłyszymy coś zupełnie innego), czytamy, w księdze królewskiej, iż Eliasza zabrał do nieba ognisty rydwan. Czytamy trównież, że nie znaleziono grobu Mojżesza. A w księgach apokryficznych możemy przeczytać o wniebozięciu Henocha. Czyli trzy postacie, które odegrały ważną rolę w Biblii zostały wzięte do nieba, czemu Bóg nie miałby zabrać do nieba tej, która była Theotokos.

Zarzut drugi. Prośba o modlitwę wstawienniczą Maryi.
Często prosimy o modlitwę tych, którzy są obok nas. Czemuż bysmy nie mieli prosić tej, która jest w niebie. Oczywiście podniesie się od razu larum, o tym, że ona nas nie słyszy. Co wtedy z wyznawanym w Credo - świętych obcowanie. A tak na serio, czyż do Maryi, Zachariasza i tylu ludzi w Starym Testamencie przychodzili aniołowie, z którymi rozmawiali i przekazywali swoje posłannictwo. A co z Górą Tabor, na której Jezus rozmawiał z Mojżeszem i Eliaszem a Piotr, Jan i Jakub słyszeli tą rozmowę. I skąd jeżeli są oni wyobcoawni z tego świata mogli wiedzieć o posłannictwie Jezusa i rozmawiać z nim o Jego męce i zmartwychwstaniu. (służę cytatmi).

Taki syntetyczny skrót.

===

"Człowiek nie może niczego nauczyć drugiego człowieka, może mu tylko dopomóc w wyszukiwaniu prawdy we własnym sercu, jeżeli ją posiada." św. Augustyn

Profil   Email 
 Cytat 
Damian Kowalski
 październik 04 2005 15:45   
Forum

Quote by Marcin W: Trójcę, DD, można jakoś wyciągnąć, gdy się czyta różne fragmenty. Wieczerza Pańska jest zaś obecne w sposób oczywisty - scena z Wieczernika, ustanowienie pamiątki.

Ale słów tych nie uświadczysz w Bibllii a jednak się nimi posługujemy.

===

Profil   Email 
 Cytat 
MacTavish
 październik 04 2005 15:51   
Forum

Quote by Marcin W: Trójcę, DD, można jakoś wyciągnąć, gdy się czyta różne fragmenty.

Równie dobrze możesz znależć fragmenty stawiające Trójcę w watpliwość, nie mówiąc już o Bóstwie Chrystusa. Antytrynitarze tez posługują się cytatami z Pisma.

===

papista

Profil   Email 
 Cytat 
Damian Kowalski
 październik 04 2005 15:51   
Forum

Tylko zastanawiam się po co jeszcze raz omawiać to - co już tyle razy zostało tutaj omówione. I zamiast szukac dróg porozumienia niejednokrotnie prowadziło to do dotakowych napięć i "podziałów".

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,34 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty