Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 Przeciwko Duchowi Świętemu
 |  Wersja do druku
Maciek Janson
 marzec 25 2006 09:46   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Matejanko... ROzwijajac ten watek poboczny... Duch Swiety przyszedl na swiat w dniu zielonych swiat... Wtedy Duch zostal wylany i mozesz o tym poczytac w dziejach apostolskich... Zreszta... W listach tez poczytasz, ze zle jest wpasc w rece Boga zywego... Doczytasz kontekst i bedziesz miala wszystko jasne Trzeci testament to potworne zwiedzenie i nic poza tym.

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Adrian Arkadiusz
 marzec 25 2006 14:43   
Forum

to nie jest łatwy temat, więc może coś dla zdefiniowanie pewnych pojęć :

Duch Boży
Czytamy w Księdze Rodzaju (1M.), że "Duch Boży unosił się nad powierzchnią wód". Tutaj nie mówi się o anielskim lub jakimś innym duchu, lecz wyraźnie potwierdza się, że był to "Duch Boży". Przedstawia On sobą samego Boga. Duch Boży - to działająca Osoba Trójcy Świętej, okazująca Swoją aktywność, kiedy tylko Trójca Święta pragnie przejawić Swoją twórczą moc. W tym sensie Jezus Chrystus nazywa Ducha "palcem Bożym" (Łuk.11:20), bo Duch wykonuje wolę Ojca Niebieskiego.

Duch Święty
Ale teraz powstaje pytanie: Kim jest Duch Święty? Dlaczego powinien zajmować tak ważne miejsce w naszym życiu? Jaki jest Jego charakter? Dlatego właśnie, jeżeli chcemy, żeby działał On w nas, musimy poznać Go lepiej niż to robiliśmy do tej pory. Pomoże nam w tym Pismo Święte. Biblia podkreśla nam tajemnice o Duchu Świętym. Czytając je zauważamy, że Bóg daje Duchowi różne imiona, a to naturalnie jest głównym kluczem do poznania Ducha Świętego, gdyż imiona w Biblii odgrywają dużą rolę. Tak, np. Abraham oznacza ojciec wielu; Izrael - książę, który walczył z Bogiem; Jezus - Zbawiciel, Wybawiciel itp. Dlatego Bóg dawał różne imiona Duchowi Świętemu, zbierając w ten sposób wiadomości dla nas, abyśmy mogli poznać, jakim chwalebnym jest Duch Święty.

Zaglądnijmy teraz do Biblii i uważnie przeczytajmy wspaniałe imiona Ducha Świętego: Duch Boży, Duch Chrystusowy, Pocieszyciel, Duch Święty, Duch Obietnicy, Duch Prawdy, Duch Łaski, Duch Życia, Duch Usynowienia. Niewątpliwie, te wszystkie imiona mają duże znaczenie. Dlatego postarajmy się zrozumieć prawdziwe sedno tych wszystkich imion Ducha Świętego. Wierzę, że rozraduje to nasze serca. Wtedy lepiej poznamy, jak drogi i umiłowany jest nasz Pan. Niestety, niektórzy ludzie mylnie wyobrażają Boga jako okrutnego, gniewnego i krwiożerczego tyrana. Ale to nie odpowiada prawdzie. Bóg jest miłością, a Duch Święty daje nam odczuwać tę prawdziwą miłość.

Kiedy skończymy rozpatrywanie imion Ducha Świętego, wtedy zwrócimy uwagę na Jego biblijne symbole. Biblia podaje takie symbole Ducha Świętego: wiatr, oliwa, pieczęć, gołębica i inne.

Wiemy, że imiona przedstawiają charakter Trzeciej Osoby Trójcy Świętej, a symbole wskazują na charakter Jego działania. Przecież symbole ilustrują pracę Ducha Świętego, którą On wykonuje w życiu wierzących. On w Swój cudowny sposób czyni to, czego żaden człowiek nie może zrobić. Kiedy Duch Święty dokona pracę w naszym życiu, wtedy inni ludzie widzą w nas obraz - portret Jezusa Chrystusa.

Co Duch tworzy?
Duch Święty pomaga nam przyjść znowu do tego świętego stanu, z którego Adam i Ewa odpadli. Byli oni obdarzeni wspaniałymi darami i życiem wiecznym. Adam i Ewa nie znali głodu, smutku, choroby i śmierci. Lecz niestety zgrzeszyli przed Bogiem swoim nieposłuszeństwem. Ich grzech okradł ich. Stracili całe bogactwo, które mieli. A prócz tego zerwali bliską społeczność z Bogiem. Lecz chwała Bogu, że Jezus Chrystus przyszedł zbawić nas wszystkich. Dokonał tego na krzyżu Golgoty.

Ale teraz będąc wierzącymi i zbawionymi, ulegamy Duchowi Świętemu, który każdego dnia doprowadza nas do lepszego życia. Dlatego apostoł Jan powiedział: "Umiłowani, teraz dziećmi Bożymi jesteśmy, a jeszcze się nie objawiło, czym będziemy. Lecz wiemy, że gdy się objawi, będziemy do niego podobni, gdyż ujrzymy go takim, jakim jest. I każdy, kto tę nadzieję w nim pokłada, oczyszcza się, tak jak On jest czysty" (1J.3:2-3).

W jaki sposób wierzący chrześcijanie mogą oczyścić się? Jak można poprawić się? Naturalnie, że nie swoją własną mocą. To Duch Święty, który przedstawiony jest w Biblii w różnych symbolach, wykonuje w nas tę piękną pracę oczyszczenia i uświęcenia naszego życia.

wiele miejsc w Biblii mówi na ten tamat, ale najważniejsze sa słowa samego Jezusa z Ewangelii Jana 3 rozdział w rozmowie z Nikodemem. I to jest podstawa dla każdego, kto mieni się chrzescijaninem !

===

Umiemy już latać w powietrzu jak ptaki i pływać w wodzie jak ryby, ale nie znamy prostej sztuki życia razem jak bracia. autor: Martin Luther King

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 marzec 25 2006 17:23   
Forum

Mam pytanie. Jak rozumiecie odrębność Ducha Świętego od Ducha Ojca? matejanka

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Marek
 marzec 25 2006 17:30   
Forum

matejanka,

najpier powiedz, co rozumiesz pod pojęciem 'Duch Ojca'. Twoja terminologia (a przynajmniej rozumienie pewnych terminów) wydaje się być nieco odmienna od chrześcijańskej (czyli opartej na dwóch Testamentach), więc mam pewne wątpliwości co do możliwości chrześcijańskiej odpowiedzi na Twoje pytaniae...

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
coso
 marzec 25 2006 19:57   
Forum

"Nie sądze, załóżmy że jestem niewierzący?I co? I ruszam palcem, nawet nie tylko palcem "

Dlatego, ze On ci na to pozwala. Kazdy twoj oddech
zalezy od Niego. W kazdej chwili On moze zdecydowac, ze
nastepnego nie bedzie.

"Ale spójżmy też, z drugiej strony. Załóżmy, że to co piszesz jest prawdą, to wtedy tak wyglądała by nasza wolna wola? Polegała by na tym że jesteśmy uzależnieni od jego kaprysu? Oj nie tu sie z Tobą nie zgodze."

Poniewaz jestes ateista.

===

Profil   Email 
 Cytat 
coso
 marzec 25 2006 20:00   
Forum

Quote by matejanka: Mam pytanie. Jak rozumiecie odrębność Ducha Świętego od Ducha Ojca? matejanka

Moze nie ma takiej odrebnosci?

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 marzec 26 2006 11:23   
Forum

Co się stało z ostatnimi postami, które dotyczyły tematu? Umieszczam je jeszcze raz.

Quote by kacerz_Marek: matejanka,

najpier powiedz, co rozumiesz pod pojęciem 'Duch Ojca'. Twoja terminologia (a przynajmniej rozumienie pewnych terminów) wydaje się być nieco odmienna od chrześcijańskej (czyli opartej na dwóch Testamentach), więc mam pewne wątpliwości co do możliwości chrześcijańskiej odpowiedzi na Twoje pytaniae...

Pod pojęciem Duch Ojca rozumiem jedynego Boga o różnych Aspektach, które nam objawił w trzech różnych epokach objawienia. W Pierwszej jako Ojciec, w Drugiej jako Słowo w Jezusie i w Trzeciej jako Mądrość poprzez Ducha Świętego. Jeżeli np,. mówię o sobie jako o matce, żonie i córce nie oznacza to, że mam w sobie trzy osoby. Tak mniej więcej rozumiem wewnętrzną suwerenność Ojca. A co do chrześcijańskiej odpowiedzi, to czy Jezus zniósł Zakon Mojżeszowy? Przecież, że nie. A jednak znosił wiele z tradycji i z pomyłek, które ludzie wnieśli do Zakonu na skutek złej interpretacji. To co dzisiaj nazywacie chrześcijaństwem jest tylko odbiciem Nauki Jezusa, znowu z powodu złej interpretacji i pomyłek ludzkich. Dlatego Jezus zanim odszedł,wszystko to przewidując, obiecał ludziom w ciężkich czasach (dwie wojny światowe, kataklizmy na całym świecie, spór pomiędzy wyznaniami wiary, choroby i nieszczęścia itd)Ducha Prawdy, Pocieszyciela, Ducha Świętego. Oczywiście mozecie zmknąć oczy na fakt istnienia Trzeciego Testamentu, mogę was jednak zapewnić, ze to Światło niezależnie od ludzkiego oporu będzie się, tak samo jak chrześcijaństwo rozprzestrzeniało i kiedyś zostanie połączone z dwoma Testamentami w jedną Księgę, która wszyscy ludzie, wszystkich ras będą czytali i łączyli się w Nauce Ducha Świętego.Wtedy dopiero będzie mógł na ziemi nastać prawdziwy Pokój, gdyż to co u ludzi jest niemożliwe, jest możliwe u Boga. Żadna inna nauka nie będzie w stanie ludzi pogodzić. Trzeci Testament nie wymaga od nikogo ślepej wiary, lecz na jego prawdziwość można znaleźć dowody, które są tam podane. matejanka

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
matejanka
 marzec 26 2006 11:29   
Forum

Co się stało z ostatnimi postami, które dotyczyły tematu? Umieszczam je jeszcze raz.

Pod pojęciem Duch Ojca rozumiem jedynego Boga o różnych Aspektach, które nam objawił w trzech różnych epokach objawienia. W Pierwszej jako Ojciec, w Drugiej jako Słowo w Jezusie i w Trzeciej jako Mądrość poprzez Ducha Świętego. Jeżeli np,. mówię o sobie jako o matce, żonie i córce nie oznacza to, że mam w sobie trzy osoby. Tak mniej więcej rozumiem wewnętrzną suwerenność Ojca. A co do chrześcijańskiej odpowiedzi, to czy Jezus zniósł Zakon Mojżeszowy? Przecież, że nie. A jednak znosił wiele z tradycji i z pomyłek, które ludzie wnieśli do Zakonu na skutek złej interpretacji. To co dzisiaj nazywacie chrześcijaństwem jest tylko odbiciem Nauki Jezusa, znowu z powodu złej interpretacji i pomyłek ludzkich. Dlatego Jezus zanim odszedł,wszystko to przewidując, obiecał ludziom w ciężkich czasach (dwie wojny światowe, kataklizmy na całym świecie, spór pomiędzy wyznaniami wiary, choroby i nieszczęścia itd)Ducha Prawdy, Pocieszyciela, Ducha Świętego. Oczywiście mozecie zmknąć oczy na fakt istnienia Trzeciego Testamentu, mogę was jednak zapewnić, ze to Światło niezależnie od ludzkiego oporu będzie się, tak samo jak chrześcijaństwo rozprzestrzeniało i kiedyś zostanie połączone z dwoma Testamentami w jedną Księgę, która wszyscy ludzie, wszystkich ras będą czytali i łączyli się w Nauce Ducha Świętego.Wtedy dopiero będzie mógł na ziemi nastać prawdziwy Pokój, gdyż to co u ludzi jest niemożliwe, jest możliwe u Boga. Żadna inna nauka nie będzie w stanie ludzi pogodzić. Trzeci Testament nie wymaga od nikogo ślepej wiary, lecz na jego prawdziwość można znaleźć dowody, które są tam podane. matejanka
Quote by kacerz_Marek: matejanka

===

Cytat 
matejanka
 marzec 26 2006 11:37   
Forum

Quote by kacerz_Marek: matejanka

===

Cytat 
matejanka
 marzec 26 2006 11:38   
Forum

Niestety w tym temacie wszystkie moje posty znikają.

===

Cytat 
Marta Nazarczuk-Błońska
 marzec 26 2006 12:14   
Forum

matejanko
może np. zapominasz gdzieś z pośpiechu zamknąć jakiegoś tagu? kiedyś zauważyłam przy moich komentarzach, że wtedy tekst się nie pojawia...

Marta

===

Marta NB

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 marzec 26 2006 19:01   
Forum

Pod pojęciem Duch Ojca rozumiem jedynego Boga o różnych Aspektach, które nam objawił w trzech różnych epokach objawienia. W Pierwszej jako Ojciec, w Drugiej jako Słowo w Jezusie i w Trzeciej jako Mądrość poprzez Ducha Świętego. Jeżeli np,. mówię o sobie jako o matce, żonie i córce nie oznacza to, że mam w sobie trzy osoby. Tak mniej więcej rozumiem wewnętrzną suwerenność Ojca. A co do chrześcijańskiej odpowiedzi, to czy Jezus zniósł Zakon Mojżeszowy? Przecież, że nie. A jednak znosił wiele z tradycji i z pomyłek, które ludzie wnieśli do Zakonu na skutek złej interpretacji. To co dzisiaj nazywacie chrześcijaństwem jest tylko odbiciem Nauki Jezusa, znowu z powodu złej interpretacji i pomyłek ludzkich. Dlatego Jezus zanim odszedł,wszystko to przewidując, obiecał ludziom w ciężkich czasach (dwie wojny światowe, kataklizmy na całym świecie, spór pomiędzy wyznaniami wiary, choroby i nieszczęścia itd)Ducha Prawdy, Pocieszyciela, Ducha Świętego. Oczywiście mozecie zmknąć oczy na fakt istnienia Trzeciego Testamentu, mogę was jednak zapewnić, ze to Światło niezależnie od ludzkiego oporu będzie się, tak samo jak chrześcijaństwo rozprzestrzeniało i kiedyś zostanie połączone z dwoma Testamentami w jedną Księgę, która wszyscy ludzie, wszystkich ras będą czytali i łączyli się w Nauce Ducha Świętego.Wtedy dopiero będzie mógł na ziemi nastać prawdziwy Pokój, gdyż to co u ludzi jest niemożliwe, jest możliwe u Boga. Żadna inna nauka nie będzie w stanie ludzi pogodzić. Trzeci Testament nie wymaga od nikogo ślepej wiary, lecz na jego prawdziwość można znaleźć dowody, które są tam podane. matejanka Co się stało z ostatnimi postami, które dotyczyły tematu? Umieszczam je jeszcze raz.

Pod pojęciem Duch Ojca rozumiem jedynego Boga o różnych Aspektach, które nam objawił w trzech różnych epokach objawienia. W Pierwszej jako Ojciec, w Drugiej jako Słowo w Jezusie i w Trzeciej jako Mądrość poprzez Ducha Świętego. Jeżeli np,. mówię o sobie jako o matce, żonie i córce nie oznacza to, że mam w sobie trzy osoby. Tak mniej więcej rozumiem wewnętrzną suwerenność Ojca. A co do chrześcijańskiej odpowiedzi, to czy Jezus zniósł Zakon Mojżeszowy? Przecież, że nie. A jednak znosił wiele z tradycji i z pomyłek, które ludzie wnieśli do Zakonu na skutek złej interpretacji. To co dzisiaj nazywacie chrześcijaństwem jest tylko odbiciem Nauki Jezusa, znowu z powodu złej interpretacji i pomyłek ludzkich. Dlatego Jezus zanim odszedł,wszystko to przewidując, obiecał ludziom w ciężkich czasach (dwie wojny światowe, kataklizmy na całym świecie, spór pomiędzy wyznaniami wiary, choroby i nieszczęścia itd)Ducha Prawdy, Pocieszyciela, Ducha Świętego. Oczywiście mozecie zmknąć oczy na fakt istnienia Trzeciego Testamentu, mogę was jednak zapewnić, ze to Światło niezależnie od ludzkiego oporu będzie się, tak samo jak chrześcijaństwo rozprzestrzeniało i kiedyś zostanie połączone z dwoma Testamentami w jedną Księgę, która wszyscy ludzie, wszystkich ras będą czytali i łączyli się w Nauce Ducha Świętego.Wtedy dopiero będzie mógł na ziemi nastać prawdziwy Pokój, gdyż to co u ludzi jest niemożliwe, jest możliwe u Boga. Żadna inna nauka nie będzie w stanie ludzi pogodzić. Trzeci Testament nie wymaga od nikogo ślepej wiary, lecz na jego prawdziwość można znaleźć dowody, które są tam podane. matejanka Wysyłam to co mam zachowane w mojej komputerowej pamięci

===

Cytat 
matejanka
 marzec 26 2006 19:04   
Forum

Niestety, aż trzy razy powtarza się ten sam tekst, nie mam pojęcia dlaczego. Najmocniej przepraszam!!!

===

Cytat 
Marta Nazarczuk-Błońska
 marzec 26 2006 19:50   
Forum

matejanko
widać jest wyjątkowo ważny

i może dzięki temu będzie lepiej zapamietany

cieszę się, że udało Ci się go umieścić

===

Marta NB

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 marzec 26 2006 20:17   
Forum

Quote by martanb: matejanko
widać jest wyjątkowo ważny

i może dzięki temu będzie lepiej zapamietany

cieszę się, że udało Ci się go umieścić

serdeczne dzięki. Tak bardzo bym chciała rozmawiać z wami o konkretach, ale bez znajomości przez rozmówcę chociaż jednego rozdziału z T.T trudno jest o dyskusję. Poza tym dokładny opis jak powstał T.T znajduje się na witrynie niemieckiej, która jest znacznie lepiej i staranniej prowadzona. Natomiast chętnie odpowiem na każde pytanie dotyczące tego tematu. pozdrawiam matejanka

===

Cytat 
matejanka
 marzec 26 2006 21:22   
Forum

Właśnie ogladam na niemieckiej telewizji film o Karolu Wojtylle. Druga Wojna Światowa... straszne sceny..niepojęte cierpienie..i nienawiść do drugiego człowieka. Przyszło mi do głowy, że grzech przeciwko Duchowi Świętemu, to również grzech, przeciwko drugiemu człowiekowi, w którym Duch Święty mieszka, to nienawiść i pogarda dla niego i nie uznawanie w nim świętości, jaką nadaje mu obecność w nim Boga.

===

Cytat 
Andrzej
 marzec 26 2006 21:50   
Forum

Quote by matejanka: ...

Pod pojęciem Duch Ojca rozumiem jedynego Boga o różnych Aspektach, które nam objawił w trzech różnych epokach objawienia. W Pierwszej jako Ojciec, w Drugiej jako Słowo w Jezusie i w Trzeciej jako Mądrość poprzez Ducha Świętego.

a czy zdajesz sobie sprawę, ze ta herezja już od dawna (Joachim de Fiore, Jakub Boehme [Vom dreyfachen Leben des Menschen], nasz August Cieszkowski - początek XIX wieku) jest obecna i Trzeci Testament w ten sposób zaprzecza podwalinom chrześcijanstwa?

Mówienie o takich erach i trzech formach objawienia Boga, to stara herezja wywodząca się z gnozy. Jest to podważanie zasady jedności Boga Jedynego, poprzez dostosowywanie Go do faz historii i do jakościowo oddzielonego działania każdej Osoby Trójcy świętej.

Zresztą poniekąd Trzeci Testament wynika z herezji Joachima de Fiore gdyż ten zapowiadał, co prawda dopiero po panowniu Antychrysta pojawienie się nie tyle Trzeciego testamentu, co Piątej Ewangelii, ale grosso modo o to mniej więcej chyba chodzi?
Ten Joachim de Fiore to ciekawa postać, a jego koncepcje wpływały później na tak zwany profetyzm portugalski (wieków od XIV do XVII), i na wielu świeckich filozofów XVIII i XIX wieku (Lessing, Comte, Fuchte, Hegel).
Ale koncepcja ta pojawiła sie także naszym kręgu kulturowym, oczywiście nieco inną drogą, jako rozwinięcie ewangelii Jana w Europie wschodniej - u nas to był Krasiński, twórca "Trzeciego Królestwa Ducha Świętego", a w Rosji Mereżkowski, który napisał (a to ciekawe) "Trzeci Testament Chrześcijanstwa". Czytałaś?
Ciekawe jest także, w ślad za Heglem odnajdowanie motywów ery Ducha Świętego w koncepcjach socjalizmu. To trochę inna, ale bardzo bliska bajka.

Nie wspominając o tym, że współczesny New Age utożsamia czasami erę Ducha Świetego z era Wodnika.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
matejanka
 marzec 26 2006 22:17   
Forum

Quote by medieval_man:
Quote by matejanka: ...

Pod pojęciem Duch Ojca rozumiem jedynego Boga o różnych Aspektach, które nam objawił w trzech różnych epokach objawienia. W Pierwszej jako Ojciec, w Drugiej jako Słowo w Jezusie i w Trzeciej jako Mądrość poprzez Ducha Świętego.

a czy zdajesz sobie sprawę, ze ta herezja już od dawna (Joachim de Fiore, Jakub Boehme [Vom dreyfachen Leben des Menschen], nasz August Cieszkowski - początek XIX wieku) jest obecna i Trzeci Testament w ten sposób zaprzecza podwalinom chrześcijanstwa?

Mówienie o takich erach i trzech formach objawienia Boga, to stara herezja wywodząca się z gnozy. Jest to podważanie zasady jedności Boga Jedynego, poprzez dostosowywanie Go do faz historii i do jakościowo oddzielonego działania każdej Osoby Trójcy świętej.

Zresztą poniekąd Trzeci Testament wynika z herezji Joachima de Fiore gdyż ten zapowiadał, co prawda dopiero po panowniu Antychrysta pojawienie się nie tyle Trzeciego testamentu, co Piątej Ewangelii, ale grosso modo o to mniej więcej chyba chodzi?
Ten Joachim de Fiore to ciekawa postać, a jego koncepcje wpływały później na tak zwany profetyzm portugalski (wieków od XIV do XVII), i na wielu świeckich filozofów XVIII i XIX wieku (Lessing, Comte, Fuchte, Hegel).
Ale koncepcja ta pojawiła sie także naszym kręgu kulturowym, oczywiście nieco inną drogą, jako rozwinięcie ewangelii Jana w Europie wschodniej - u nas to był Krasiński, twórca "Trzeciego Królestwa Ducha Świętego", a w Rosji Mereżkowski, który napisał (a to ciekawe) "Trzeci Testament Chrześcijanstwa". Czytałaś?
Ciekawe jest także, w ślad za Heglem odnajdowanie motywów ery Ducha Świętego w koncepcjach socjalizmu. To trochę inna, ale bardzo bliska bajka.

Nie wspominając o tym, że współczesny New Age utożsamia czasami erę Ducha Świetego z era Wodnika.

Świetnie, że postawiłeś te zarzuty, gdyż jest to jakiś motyw do dyskusji. Zanim ją zacznę, muszę sie zaasekurować, gdyż po pierwsze nie posiadam tak dużej wiedzy nazwijmy to teologicznej jak Twoja, jak również nie czuję się związana dogmatami KRK, więc pojęcie herezji praktycznie dla mnie nie istnieje. Na zarzut podważania jedności Boga odpowiem Ci cytatem z T.T
21. Nie mówcie, więc, że Ojciec należy do jednej epoki, Chrystus do innej, a Duch Święty do jeszcze innej. Gdyż Ojciec jest wieczny i do żadnego odcinka czasu nie należy, tylko czasy należą do Niego, a Chrystus, gdy zniknął jako człowiek, jest sam Bogiem, tak samo jak Duch Święty, jest nikim innym jak samym waszym Ojcem, który pośród was przygotowuje najwyższą formę Swojego Objawiania Się, to znaczy bez jakiejkolwiek pomocy ziemskich środków. (66,43

===

Cytat 
matejanka
 marzec 26 2006 22:39   
Forum

Jeszcze do Medieval man, jeżeli chodzi o antychrysta to Św.Paweł twierdził, że duch antychrysta już jest na świecie i moim zdaniem pod duchem antychrysta możemy rozumieć każdą naukę sprzeczną z prawdziwą Nauką Jezusa. Dlatego współczesna Prorokini Vassula Ryden w swoich pismach mówi o duchu antychrysta również w obecnym kościele. Nie wyklucza to oczywiście że ten duch może pojawić się również uosobiony w człowieku, kóry zechce przejąć władzę i postawić się na miejscu Boga. Większość symboli biblijnych ma wielorakie znaczenie i symbole te w zależności od dziejów powinniśmy rozumieć w ich kontekście. matejanka

===

Cytat 
Marek
 marzec 26 2006 23:29   
Forum

Matejanko,

1. Zatem imię Ojca rozciągasz także na inne osoby, tak? Uważaj, bo mogą Ci się osoby pomieszać. Tym bardziej, że tajemnica Trójcy jest tak naprawdę niewysłowiona (przy czym w przypadku kontrowersji najlepiej chyba trzymać się definicji soborowych; swoją drogą, całkiem nieźle z Trójcą poradzili sobie judeochrześcijanie). A trynitologię przedstawiasz niechrześcijańską (są trzy Osoby, a nie jakieś 3 aspekty Ojca).

2. Na temat podziału na epoki objawienia wypowiedział się już Medieval Man.

3. Jezus nie przyszedł znieść Zakonu. Ale faktycznie wypominał uczonym w Piśmie wszelkiej maści, że zamienili prawo Boskie na ludzkie ustanowienia. Natomiast to, co dziś nazywamy chrześcijaństwem, uważamy w całej swej nietolerancyjnej wobec herezji pysze za religię będącą zbiorem autentycznych nauk Chrystusa, przekazanych nam przez Apostołów, ew. wyjaśnionych przez Ojców. I jakoś nie sądzimy, że Apostołowie i Ewnageliści się mylili, zostawiając nam Pisma.

3. Jezus obiecał Parakleta i zesłał Go nam - ok. 25-33 r. n.e. Poświadcza to Nowy Testament.

4. Na istnienie Trzeciego Testamentu (a może Nowszego/Najnowszego T., tak żeby zachować sens nazewnictwa? ) nie zamierzamy zamknąć oczu, bo na jawne herezje oczu zamykać nie wolno. Tym bardziej że doskonale wpisują się one w New Age - i chyba trzeba będzie nieługo wytoczyć 'krucjatę' przeciw temu nurtowi, zapoczątkowanemu przez znajomych o. Verlinde. I nie uważam, zeby to, co głosi 3.T. było światłem. Ale całkiem prawdopodobne, że będzie się rozprzestrzeniać - tak samo, jak całe New Age, satanizm, liberalizm teologiczny i znana wszystkim religia pokoju i miłości.

5. Już teraz prawie wszyscy ludzie (z wyjątkiem niezewangelizowanych) wszystkich ras (białej, czarnej i zółtej) łączą się w nauce Boga, czytając Księgę Ksiąg - Biblię, obejmującą teraz i zawsze, i na wieki wieków (amen) dwa Testamenty.

6. Pokój nastanie, gdy powróci Mesjasz - wcześniej tak nie bardzo. Ale u Niego wszystko możliwe.

7. Jest taka nauka, która godziła, godzi i będzie godzić tych, którzy się do niej prawdziwie stosują - chrześcijaństwo.

8. 'Dowody' na 'autentyczność' można znaleźć prawie dla wszystkiego. Przedstaw je, to je przedyskutujemy.

9. Herezje to termin techniczny, który nie należy tylko do KRK, ale do każdej religii i wyznania. Mało kto poza KRK (i tak rzadko) i prawosławnymi używa tego terminu, ale nie oznacza to, że można od tak sobie zrezygnować z tego pojęcia, ba - odrzucić jego istnienie, bo się nie uznaje dogmatów KRK...

10. ...gdy Chrystus zniknął jako człowiek... Co to w ogóle ma znaczyć? Jak dla mojego ograniczonego rozumu jest tu ukryta sugestia, że Chrystus już nie jest człowiekiem. O pneumatologii tego fragmentu w ogóle się nie wypowiem... A to objawienie kolejne, to co - 4./Najnowszy/Tak-Nowy-Że-Już-Kolenych-Wydawca-Nie-Będzie-Chciał-Wydać Testament? I te nieziemskie środki to może kosmici i Statek-Matka spoza Ziemi?

11. Św. Jan bodajże pisze, że antychrystem jest ten, kto nie uznaje przyjścia Jezusa w ciele. Czyli np. moi ukochani katarzy i cała gnostycka brać. A Vassula Ryden w moim mniemaniu nie taką samą prorokinią, jak Mahomet prorokiem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 marzec 27 2006 00:34   
Forum

Matejanko,

1. Zatem imię Ojca rozciągasz także na inne osoby, tak? Uważaj, bo mogą Ci się osoby pomieszać. Tym bardziej, że tajemnica Trójcy jest tak naprawdę niewysłowiona (przy czym w przypadku kontrowersji najlepiej chyba trzymać się definicji soborowych; swoją drogą, całkiem nieźle z Trójcą poradzili sobie judeochrześcijanie). A trynitologię przedstawiasz niechrześcijańską (są trzy Osoby, a nie jakieś 3 aspekty Ojca).

2. Na temat podziału na epoki objawienia wypowiedział się już Medieval Man.

3. Jezus nie przyszedł znieść Zakonu. Ale faktycznie wypominał uczonym w Piśmie wszelkiej maści, że zamienili prawo Boskie na ludzkie ustanowienia. Natomiast to, co dziś nazywamy chrześcijaństwem, uważamy w całej swej nietolerancyjnej wobec herezji pysze za religię będącą zbiorem autentycznych nauk Chrystusa, przekazanych nam przez Apostołów, ew. wyjaśnionych przez Ojców. I jakoś nie sądzimy, że Apostołowie i Ewnageliści się mylili, zostawiając nam Pisma.

3. Jezus obiecał Parakleta i zesłał Go nam - ok. 25-33 r. n.e. Poświadcza to Nowy Testament.

4. Na istnienie Trzeciego Testamentu (a może Nowszego/Najnowszego T., tak żeby zachować sens nazewnictwa? ) nie zamierzamy zamknąć oczu, bo na jawne herezje oczu zamykać nie wolno. Tym bardziej że doskonale wpisują się one w New Age - i chyba trzeba będzie nieługo wytoczyć 'krucjatę' przeciw temu nurtowi, zapoczątkowanemu przez znajomych o. Verlinde. I nie uważam, zeby to, co głosi 3.T. było światłem. Ale całkiem prawdopodobne, że będzie się rozprzestrzeniać - tak samo, jak całe New Age, satanizm, liberalizm teologiczny i znana wszystkim religia pokoju i miłości.

5. Już teraz prawie wszyscy ludzie (z wyjątkiem niezewangelizowanych) wszystkich ras (białej, czarnej i zółtej) łączą się w nauce Boga, czytając Księgę Ksiąg - Biblię, obejmującą teraz i zawsze, i na wieki wieków (amen) dwa Testamenty.

6. Pokój nastanie, gdy powróci Mesjasz - wcześniej tak nie bardzo. Ale u Niego wszystko możliwe.

7. Jest taka nauka, która godziła, godzi i będzie godzić tych, którzy się do niej prawdziwie stosują - chrześcijaństwo.

8. 'Dowody' na 'autentyczność' można znaleźć prawie dla wszystkiego. Przedstaw je, to je przedyskutujemy.

9. Herezje to termin techniczny, który nie należy tylko do KRK, ale do każdej religii i wyznania. Mało kto poza KRK (i tak rzadko) i prawosławnymi używa tego terminu, ale nie oznacza to, że można od tak sobie zrezygnować z tego pojęcia, ba - odrzucić jego istnienie, bo się nie uznaje dogmatów KRK...

10. ...gdy Chrystus zniknął jako człowiek... Co to w ogóle ma znaczyć? Jak dla mojego ograniczonego rozumu jest tu ukryta sugestia, że Chrystus już nie jest człowiekiem. O pneumatologii tego fragmentu w ogóle się nie wypowiem... A to objawienie kolejne, to co - 4./Najnowszy/Tak-Nowy-Że-Już-Kolenych-Wydawca-Nie-Będzie-Chciał-Wydać Testament? I te nieziemskie środki to może kosmici i Statek-Matka spoza Ziemi?

11. Św. Jan bodajże pisze, że antychrystem jest ten, kto nie uznaje przyjścia Jezusa w ciele. Czyli np. moi ukochani katarzy i cała gnostycka brać. A Vassula Ryden w moim mniemaniu nie taką samą prorokinią, jak Mahomet prorokiem.

Ad1. Nie wnikam we wszystkie Aspekty Boga, gdyż nie jest to dane mojemu małemu rozumkowi. Nigdy tez sama z siebie nie podważałabym tego,czego naucza Kościół Katolicki w którym wychowałam się i który jest mi bliski. Wielokrotnie jako osoba z natury pragnąca idealnie wierzyć od Kościoła odchodziłam, po czym usiłowalam powrócić, lecz zawsze odczuwałam niepełnośc mojej wiary, pomimo szczerych chęci. To tak na marginesie, wracając do Aspektów Boga sądzę że wraz z rozwojem naszego pojmowania będziemy coraz bardziej je poznawali, gdyż na obcnym etapie z konieczności Ojciec ogranicza się do naszych możliwości pojmowania i możemy być pewni, że nie posiadamy jeszcze całej Prawdy i ze jej poznanie w ludzkim ciele jest prawdopodobnie niemożliwe. Myślę, że to co Boskie jest nieopisywalne językiem ludzkim. Jezeli chodzi o Trójcę to T.T w następujący sposób o tym mówi, cyt.poniżej

9. Wystarczy, tylko trochę poznać z tego, co Jezus uczył ludzkość, aby zrozumieć, że egzystował tylko Jeden Bóg i wiecznie tylko Jeden będzie istniał. Z tego powodu powiedziałem przez Niego:", Kto zna Syna, ten zna Ojca, gdyż On jest we Mnie, a Ja w Nim". Później, gdy zapowiedział, że w innym czasie powróci do ludzi, nie powiedział tylko: "Ja powrócę", lecz obiecał wysłać Ducha Świętego, Ducha Pocieszyciela, Ducha Prawdy.

10. Dlaczego miałby Chrystus przychodzić oddzielnie od Ducha Świętego? Czyżby nie mógł On w swoim Duchu przynieść ze Sobą Prawdy, Światła i Pociechy? (1,66-70,73-76)

11. Ja jestem waszym Mistrzem; lecz nie postrzegajcie Mnie oddzielnie od Ojca, gdyż Ja jestem Ojcem.

12. Nie ma żadnej różnicy między Synem, a Duchem Świętym, gdyż Duch Święty i Syn są jednym Duchem, a tym Duchem jestem Ja.

13. Postrzegajcie w Moich Objawieniach wszystkich czasów jednego jedynego Boga, który nauczał was poprzez przeróżne i wielorakie Nauki: jedna jedyna Księga z wieloma stronami. (256,4)

Jest już późno więc nie na wszystkie Twoje punkty dzisiaj odpowiem, dodam jeszcze tylko że dowody są wielorakie i trzeba by po kolei je omawiać, a jest ich dużo. Dzisiaj zacytuję ci tylko Św. Jana fragment z Ewangelii, a Ty jezeli będziesz tak miły odpowiedz mi jak go rozumiesz.
"Lecz Ja wam mówię prawdę:Lepiej dla was, żebym ja odszedł. Bo jeśli nie odejdę, Pocieszyciel do was nie przyjdzie, jeśli zas odejdę poślę go do was. A on gdy przyjdzie przekona świat o grzechu i o sprawiedliwości i o sądzie. O grzechu gdyż nie uwierzyli we mnie o sprawiedliwości gdyż odchodzę do Ojca i już mnie nie ujrzycie.O sądzie, gdyż książę tego świata został osądzony. Mam wam jeszcze wiele do powiedzenia, ale teraz znieść nie możecie. Lecz, gdy przyjdzie On Duch Prawdy wprowadzi was we wszelką prawdę, bo nie sam od siebie mówić będzie lecz cokolwoiek usłyszy , mówić będzie i to co ma przyjść wam oznajmi.
Wiem, że Apostołowie otrzymali Ducha Świętego, ale to oczym mówi Jezus tutaj dotyczy czasów przyszłych i dotyczy ludzkości w przyszłości. matejanka

===

Cytat 
matejanka
 marzec 27 2006 00:35   
Forum

Znowu mi post znknął więc ponieważ już późno życzę dobrej nocy i jutro postaram się Ci odpowiedzieć matejanka

===

Cytat 
Marek
 marzec 27 2006 00:43   
Forum

Zatem czekam z niecierpliwością - jednak ja sam odpowiedzieć będę mógł niestety dopiero w piątek... Cóż, najwyżej przejrzę kilka stron dyskusji i dorzucę swoich kilka groszy. Pozdrawiam Cię serdecznie!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 marzec 27 2006 09:47   
Forum

Quote by kacerz_Marek:

4. Na istnienie Trzeciego Testamentu (a może Nowszego/Najnowszego T., tak żeby zachować sens nazewnictwa? ) nie zamierzamy zamknąć oczu, bo na jawne herezje oczu zamykać nie wolno. Tym bardziej że doskonale wpisują się one w New Age - i chyba trzeba będzie nieługo wytoczyć 'krucjatę' przeciw temu nurtowi, zapoczątkowanemu przez znajomych o. Verlinde.

Mógłbyś wyjaśnić mi proszę, co o. Verlinde robi w tym towarzystwie? Czy sugerujesz, ze należy on do ruchu New Age?

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
matejanka
 marzec 27 2006 11:10   
Forum

Kancerzu Marku, chyba jakieś przekleństwo wisi nad moimi postami, gdyż ten który dzisiaj rano wysłałam na wszelki wypadek bez podglądu i który został potwierdzony że doszedł, a później (chyba nie miałam fata morgany) który widziałam na forum, po prostu zniknął. matejanka Ps. spróbuję to co napisałam odtworzyć.

===

Cytat 
Andrzej
 marzec 27 2006 11:41   
Forum

Quote by matejanka:

Ad1. Nie wnikam we wszystkie Aspekty Boga, gdyż nie jest to dane mojemu małemu rozumkowi. Nigdy tez sama z siebie nie podważałabym tego,czego naucza Kościół Katolicki w którym wychowałam się i który jest mi bliski. Wielokrotnie jako osoba z natury pragnąca idealnie wierzyć od Kościoła odchodziłam, po czym usiłowalam powrócić, lecz zawsze odczuwałam niepełnośc mojej wiary, pomimo szczerych chęci. To tak na marginesie, wracając do Aspektów Boga sądzę że wraz z rozwojem naszego pojmowania będziemy coraz bardziej je poznawali, gdyż na obcnym etapie z konieczności Ojciec ogranicza się do naszych możliwości pojmowania i możemy być pewni, że nie posiadamy jeszcze całej Prawdy i ze jej poznanie w ludzkim ciele jest prawdopodobnie niemożliwe. Myślę, że to co Boskie jest nieopisywalne językiem ludzkim. Jezeli chodzi o Trójcę to T.T w następujący sposób o tym mówi, cyt.poniżej

9. Wystarczy, tylko trochę poznać z tego, co Jezus uczył ludzkość, aby zrozumieć, że egzystował tylko Jeden Bóg i wiecznie tylko Jeden będzie istniał. Z tego powodu powiedziałem przez Niego:", Kto zna Syna, ten zna Ojca, gdyż On jest we Mnie, a Ja w Nim". Później, gdy zapowiedział, że w innym czasie powróci do ludzi, nie powiedział tylko: "Ja powrócę", lecz obiecał wysłać Ducha Świętego, Ducha Pocieszyciela, Ducha Prawdy.

10. Dlaczego miałby Chrystus przychodzić oddzielnie od Ducha Świętego? Czyżby nie mógł On w swoim Duchu przynieść ze Sobą Prawdy, Światła i Pociechy? (1,66-70,73-76)

11. Ja jestem waszym Mistrzem; lecz nie postrzegajcie Mnie oddzielnie od Ojca, gdyż Ja jestem Ojcem.

12. Nie ma żadnej różnicy między Synem, a Duchem Świętym, gdyż Duch Święty i Syn są jednym Duchem, a tym Duchem jestem Ja.

13. Postrzegajcie w Moich Objawieniach wszystkich czasów jednego jedynego Boga, który nauczał was poprzez przeróżne i wielorakie Nauki: jedna jedyna Księga z wieloma stronami. (256,4)

Jest już późno więc nie na wszystkie Twoje punkty dzisiaj odpowiem, dodam jeszcze tylko że dowody są wielorakie i trzeba by po kolei je omawiać, a jest ich dużo. Dzisiaj zacytuję ci tylko Św. Jana fragment z Ewangelii, a Ty jezeli będziesz tak miły odpowiedz mi jak go rozumiesz.
"Lecz Ja wam mówię prawdę:Lepiej dla was, żebym ja odszedł. Bo jeśli nie odejdę, Pocieszyciel do was nie przyjdzie, jeśli zas odejdę poślę go do was. A on gdy przyjdzie przekona świat o grzechu i o sprawiedliwości i o sądzie. O grzechu gdyż nie uwierzyli we mnie o sprawiedliwości gdyż odchodzę do Ojca i już mnie nie ujrzycie.O sądzie, gdyż książę tego świata został osądzony. Mam wam jeszcze wiele do powiedzenia, ale teraz znieść nie możecie. Lecz, gdy przyjdzie On Duch Prawdy wprowadzi was we wszelką prawdę, bo nie sam od siebie mówić będzie lecz cokolwoiek usłyszy , mówić będzie i to co ma przyjść wam oznajmi.
Wiem, że Apostołowie otrzymali Ducha Świętego, ale to oczym mówi Jezus tutaj dotyczy czasów przyszłych i dotyczy ludzkości w przyszłości. matejanka

ten twój post jest tylko trochę ukryty.
wydobyłem Ci go tutaj
dobrze zrobiłem?
na drugi raz wejdź we własny post przez "zmień" i posprawdzaj wszystkie znaczniki - to znaczy czy na przykład po quote w dwóch kwadratowcyh nawiasach jest gdzie takie samo quote ale z ze znakiem / na poczatku. I odwrotnie

===

Cytat 
matejanka
 marzec 27 2006 14:12   
Forum

Medieval man jestem Ci niesłychanie zobowiązana, to oczywiście moje nieuctwo komputerowe jest winne. Mój mąz kupił mi ostatnio dwie książki o obsłudze komputera to może się jeszcze czegoś nauczę. Jeszcze raz bardzo dziękuję za znalezienie tego postu matejanka Ps. właśnie stwierdziłam, ze jest to mój post wczorajszy, czyli ten dzisiejszy podobny zresztą też gdzieś siedzi, ale to chyba nie ma wielkiego znaczenia.

===

Cytat 
Maciek Janson
 marzec 27 2006 14:21   
Forum Moderator
Moderator

Matejanko. To co nam tu przedstawiasz nie ma nic wspolnego z chrzescijanstwem. Nierozroznianie trzech osob Boskich... No niech bedzie...
A co Ty na to??
Któż będzie potępiał? Jezus Chrystus, który umarł, więcej, zmartwychwstał, który jest po prawicy Boga, Ten przecież wstawia się za nami.
Rzymian 8:34

Czy mozna byc po swojej wlasnej prawicy i wstawiac sie do siebie samego?? No bez zartow... To jest tekst stojacy w sprzecznosci z pismem swietym starego i nowego testamentu. Naprawde nie masz sie co na to powolywac w rozmowach z nami, bo zaden argument oparty na trzecim testamencie do nas nie trafi. Odbije sie od muru i wroci do Ciebie...

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 marzec 27 2006 20:10   
Forum

Quote by maxurd: Matejanko. To co nam tu przedstawiasz nie ma nic wspolnego z chrzescijanstwem. Nierozroznianie trzech osob Boskich... No niech bedzie...
A co Ty na to??
Któż będzie potępiał? Jezus Chrystus, który umarł, więcej, zmartwychwstał, który jest po prawicy Boga, Ten przecież wstawia się za nami.
Rzymian 8:34
Maxurd, myślę że trochę za dosłownie rozumiesz tę prawicę, przecież Bóg który jest wszędzie i jest Duchem nie ma prawicy. Sama nie wiem jak Ci to wytłumaczyć, aby natychmiast znowu nie popaść w zarzut herezji. Wszelkie problemy człowieka z Pismem Świętym polegają na tym, że pisane jest ono przez ludzi pod inspiracją Boga, ale przez "sito" ich przekonań, ich możliwości przedstawienia faktów i ich sposobu myślenia charakterystycznego dla ich czasów. Dlatego też obserwujemy w Piśmie Świętym jakby ewolucję pojęcia Boga, co nie oznacza że Bóg się zmienił z mściwego i zazdrosnego Boga w Chrystusa co prawda pełnego miłości, ale na sądzie tylko czekającego na nasze grzeszne dusze, aby im powiedzieć: precz ode Mnie mnie znam was. Oba te obrazy Boga są nieprawdziwe i są efektem złej interpretacji Pisma. Jeżeli przyjrzymy się działalności Jezusa to musimy stwierdzić, ze występował On przeciwko nonsensownym obyczajom i tradycji, ze wszędzie tam, gdzie nie było w postępowaniu ludzkim miłości zmieniał ją, znosząc stare obyczaje, a na końcu znosząc ofiarę niewinnych zwierząt ofiarowując samego Siebie. Wizja sądu znowu jest pełna symboli i przenośni, które bez kontekstu innych fragmentów Pisma moga być fałszywie interpretowane. Ponieważ w Bogu nie może być sprzeczności, a w Piśmie w jednym miejscu jest ,mowa, że wielu idzie na zatracenie, a tylko niewielu wchodzi do Królestwa Niebieskiego, a w innym, że Bóg chce, aby wszyscy zostali zbawieni i Chrystus zostawi 99 owiec, aby pójść za jedną zagubioną to pozornie wydaje się to jakąś co najmniej niejasnościa. Takich miejsc w Piśmie jest bardzo wiele i bez klucza jaki daje Trzeci Testament w dalszym ciągu ludzkość będzie tkwiła w podziałach, sporach i różnych interpretacjach. I tylko jest kwestią czasu, że każdy człowiek dojdzie do wniosku, że musi być jakaś możliwość zgody dla wszystkich ludzi tak jak zapowiada to Pismo Święte. Jak na razie to każdy uważa, że jego przynależność do konfesji,czy ugrupowania jest jedynie dobra a reszta siedzi w ciemności. Nie mówię już o biednych buddystach, czy islamistach. W naszych czasach coś drgnęło i np. w niemczech z powodu niewielkiej ilości wiernych kościoły katolickie i protestanckie kooperują ze sobą wymieniając się godzinami nabożeństw. Dużo by pisać...A Prawda dostępna na dzisiaj jest jasna prosta bez tajemnic, ewentualnie miejscami jeszcze nie całkiem pojmowalna, ale logiczna i godząca wszystkich ludzi. Dlaczego musimy koniecznie być tymi lepszymi, tymi, kórzy mieli szczęście urodzić się akurat w katolicyźmie, a ci biedacy w arabii, no trudno...Jakiż niesprawiedliwy byłby taki Ojciec, który uprzywilejowuje jednych obdarzając np. wszelkimi dobrami, a drugich od zarania tylko plagami. Czy potrafisz na te pytania sobie odpowiedzieć? A pytań do teologii katolickiej zanim poznałam Trzeci Testament miałam jeszcze bez liku. matejanka

===

Cytat 
Maciek Janson
 marzec 27 2006 20:13   
Forum Moderator
Moderator

Quote by matejanka:
Maxurd, myślę że trochę za dosłownie rozumiesz tę prawicę, przecież Bóg który jest wszędzie i jest Duchem nie ma prawicy. Sama nie wiem jak Ci to wytłumaczyć, aby natychmiast znowu nie popaść w zarzut herezji. Wszelkie problemy człowieka z Pismem Świętym polegają na tym, że pisane jest ono przez ludzi pod inspiracją Boga, ale przez "sito" ich przekonań, ich możliwości przedstawienia faktów i ich sposobu myślenia charakterystycznego dla ich czasów. Dlatego też obserwujemy w Piśmie Świętym jakby ewolucję pojęcia Boga, co nie oznacza że Bóg się zmienił z mściwego i zazdrosnego Boga w Chrystusa co prawda pełnego miłości, ale na sądzie tylko czekającego na nasze grzeszne dusze, aby im powiedzieć: precz ode Mnie mnie znam was. Oba te obrazy Boga są nieprawdziwe i są efektem złej interpretacji Pisma. Jeżeli przyjrzymy się działalności Jezusa to musimy stwierdzić, ze występował On przeciwko nonsensownym obyczajom i tradycji, ze wszędzie tam, gdzie nie było w postępowaniu ludzkim miłości zmieniał ją, znosząc stare obyczaje, a na końcu znosząc ofiarę niewinnych zwierząt ofiarowując samego Siebie. Wizja sądu znowu jest pełna symboli i przenośni, które bez kontekstu innych fragmentów Pisma moga być fałszywie interpretowane. Ponieważ w Bogu nie może być sprzeczności, a w Piśmie w jednym miejscu jest ,mowa, że wielu idzie na zatracenie, a tylko niewielu wchodzi do Królestwa Niebieskiego, a w innym, że Bóg chce, aby wszyscy zostali zbawieni i Chrystus zostawi 99 owiec, aby pójść za jedną zagubioną to pozornie wydaje się to jakąś co najmniej niejasnościa. Takich miejsc w Piśmie jest bardzo wiele i bez klucza jaki daje Trzeci Testament w dalszym ciągu ludzkość będzie tkwiła w podziałach, sporach i różnych interpretacjach. I tylko jest kwestią czasu, że każdy człowiek dojdzie do wniosku, że musi być jakaś możliwość zgody dla wszystkich ludzi tak jak zapowiada to Pismo Święte. Jak na razie to każdy uważa, że jego przynależność do konfesji,czy ugrupowania jest jedynie dobra a reszta siedzi w ciemności. Nie mówię już o biednych buddystach, czy islamistach. W naszych czasach coś drgnęło i np. w niemczech z powodu niewielkiej ilości wiernych kościoły katolickie i protestanckie kooperują ze sobą wymieniając się godzinami nabożeństw. Dużo by pisać...A Prawda dostępna na dzisiaj jest jasna prosta bez tajemnic, ewentualnie miejscami jeszcze nie całkiem pojmowalna, ale logiczna i godząca wszystkich ludzi. Dlaczego musimy koniecznie być tymi lepszymi, tymi, kórzy mieli szczęście urodzić się akurat w katolicyźmie, a ci biedacy w arabii, no trudno...Jakiż niesprawiedliwy byłby taki Ojciec, który uprzywilejowuje jednych obdarzając np. wszelkimi dobrami, a drugich od zarania tylko plagami. Czy potrafisz na te pytania sobie odpowiedzieć? A pytań do teologii katolickiej zanim poznałam Trzeci Testament miałam jeszcze bez liku. matejanka

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 1,39 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty