Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 kiedy zaczyna się życie - czyli co przemawia za aborcją
 |  Wersja do druku
Maciek Janson
 marzec 25 2007 20:28   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Tak w dyskusji o aborcji. Ostatnio w TV jeden z mlodszych poslow ligi twierdzil, ze gdyby mial do wyboru urodzic dziecko lub oslepnac to by urodzil dziecko

Taka ciekawostka.

Nie pytam Cie Rekabito co bys zrobil, bo ufam, ze wszyscy tu na forum rozumieja, ze nie gdybamy, ale co powiedzial bys matce stojacej przed takim wyborem?? Czy wtedy aborcje nazywasz grzechem?? Tak z ciekawosci i na serio Rafi tez mnie ciekawi co napiszesz

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 marzec 25 2007 21:26   
Forum Moderator
Moderator

Quote by maxurd:Rafi tez mnie ciekawi co napiszesz

Nie zauważę mrugnięcia i odpowiem serio serio : nie wiem. Kiedyś byłem bardziej kategoryczny.

Podziwiam ciotkę, która stając przed takim wyborem urodziła 3-kę. Po pierwszym jeszcze widziała, po drugim miała denka od butelek (musiały ważyć chyba z kilogram), po ostatnim (jeszcze przed 30-tką) oślepła całkowicie. Zawsze chciała mieć dużo dzieci, ale słysząc o planach na czwarte lekarz wpadł w panikę i kategorycznie zabronił.

Ja z ręka na sercu odpowiem jeszcze raz : nie wiem co bym powiedział.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Maciek Janson
 marzec 25 2007 23:18   
Forum Moderator
Moderator

Mrugniecie przypadkowe Mial byc usmiech

Nie powiem, ze chociaz Cie nie znam, to Cie znam

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Rekabita
 marzec 27 2007 21:07   
Forum

Tak nazywam to grzechem, mordersto jest morderstwem, nie ważne czy nazwie sie to aborcją czy inaczej.
A co bym powiedział? Że Bóg w tym wszystkim ma na ewno jakiś plan i obróci to wszystko w wielkie błogosławieństwo, wspólcześnie zyje człowiek, który uchodzi za jednego z najwybtniejszych naukowców, człowiek ten potrzebuje syntezatora mowy, nie może chodzić, jest jak roslinka, ale mimo to jego wiedza i madrość zadziwia cały świat. Bóg we wsyzstkim ma swój plan...
Wierzę ze Bóg we wszystkim działa ku dobremu.

Co do tamtego faktycznie pomyliłem osoby,

===

"Ale ja wypatrywać będę Pana, wyczekiwać na Boga zbawienia mojego: Bóg mój mnie wysłucha." Micheasz 7.7

Cytat 
Ewa
 marzec 28 2007 11:26   
Forum

Jan Pawel 2 nazwal 20 wiek ,wiekiem Kainowym. Wiekiem w ktorym zabija sie zycie-ba! nawet tworzy legalizacje ku temu poprzez PRAWO.Pisze on :cyt: "Stoimy wobec nadludzkiego, dramatycznego zmagania miedzy zlem i dobrem,miedzy smiercia a zyciem,miedzy kultura smierci i kultura zycia (EV 28;por.EV 50)Wiek 20 nazywa wiekiem Kainowym, gdzie spisek przeciw zyciu jest zaprogramowany w sposob naukowy i systematyczny, tworzac struktury grzechu. Biora w nim udzial instytucje miedzynarodowe i srodki spolecznego przekazu,propagujac kampanie upowszechniajace antykoncepcje,sterylizacje,aborcje oraz eutanazje(por.EV 17)"

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Maria
 kwiecień 06 2007 12:53   
Forum

(22) Gdyby mężczyźni bijąc się uderzyli kobietę brzemienną powodując poronienie, ale bez jakiejkolwiek szkody, to winny zostanie ukarany grzywną, jaką na nich nałoży mąż tej kobiety, i wypłaci ją za pośrednictwem sędziów polubownych. (23) Jeżeli zaś ona poniesie jakąś szkodę, wówczas on odda życie za życie [...](Ks. Wyjścia 21:22-23, Biblia Tysiąclecia)

Co oznaczają te słowa? "Powodując poronienie, ale bez jakiejkolwiek szkody" należy rozumieć, jako "bez szkody dla matki", bo w tamtych czasach nie było inkubatorów, więc poroniony płód był skazany na śmierć. Proszę zwrócić uwagę, że za to przestępstwo wobec płodu karą jest tylko grzywna. I to orzeczenie ma miejsce w świecie, w którym obowiązywała zasada "oko za oko"...

I dalej: "Jeżeli zaś ONA poniesie jakąś szkodę, wówczas on odda życie za życie". Znaczy to ni mniej ni więcej tylko tyle, że według biblijnej Księgi Wyjścia życie płodu jest bez znaczenia, natomiast życie matki jest wartością na tyle wysoką, że w myśl zasady "oko za oko", a więc "życie za życie" sprawca ma być zabity.

Ma zostać zabity za spowodowanie jakiejkolwiek szkody u KOBIETY, a za "uśmiercenie" płodu zapłaci tylko grzywnę!!!

Czyli będąca rzekomo ostatecznym i niepodważalnym autorytetem Biblia głosi prawo dokładnie przeciwne temu, czego domagają się "obrońcy życia".

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 kwiecień 06 2007 15:00   
Forum

Quote by akbal: (22) Gdyby mężczyźni bijąc się uderzyli kobietę brzemienną powodując poronienie, ale bez jakiejkolwiek szkody, to winny zostanie ukarany grzywną, jaką na nich nałoży mąż tej kobiety, i wypłaci ją za pośrednictwem sędziów polubownych. (23) Jeżeli zaś ona poniesie jakąś szkodę, wówczas on odda życie za życie [...](Ks. Wyjścia 21:22-23, Biblia Tysiąclecia)

Co oznaczają te słowa? "Powodując poronienie, ale bez jakiejkolwiek szkody" należy rozumieć, jako "bez szkody dla matki", bo w tamtych czasach nie było inkubatorów, więc poroniony płód był skazany na śmierć. Proszę zwrócić uwagę, że za to przestępstwo wobec płodu karą jest tylko grzywna. I to orzeczenie ma miejsce w świecie, w którym obowiązywała zasada "oko za oko"...

I dalej: "Jeżeli zaś ONA poniesie jakąś szkodę, wówczas on odda życie za życie". Znaczy to ni mniej ni więcej tylko tyle, że według biblijnej Księgi Wyjścia życie płodu jest bez znaczenia, natomiast życie matki jest wartością na tyle wysoką, że w myśl zasady "oko za oko", a więc "życie za życie" sprawca ma być zabity.

Ma zostać zabity za spowodowanie jakiejkolwiek szkody u KOBIETY, a za "uśmiercenie" płodu zapłaci tylko grzywnę!!!

Czyli będąca rzekomo ostatecznym i niepodważalnym autorytetem Biblia głosi prawo dokładnie przeciwne temu, czego domagają się "obrońcy życia".

W tym przypadku przecież jest mowa o nieumyślnym spowodowaniu poronienia.
Inna jest kara za czyn nieumyslny, inna za czyn popełniony świadomie z rozmysłem
Poza tym samo tłumaczenie tego fragmentu tez może byc inaczej rozumiane. Patrz: artykuł na tym portalu

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Bartosz
 lipiec 17 2007 21:56   
Forum

Quote by juliette:
Proszę sobie wyobrazić, że jada Państwo samochodem i na skutek poślizgu mają TYLKO dwie możliwości: potrącić człowieka lub kota. Co wybiera osoba wierząca? Oczywiście kota – życie człowieka jest ważniejsze, gdyż został on stworzony na obraz i podobieństwo Boga.

czuje sie dyskryminowany jako ateista. Czy ateista wybrałby kota?Oczywiście że nie.Ateista też ma sumienie.Ja postępuje wedle swego sumienia ,a nie wiary.A moje sumienie szanuje ludzkie życie.

Wole określenie prawy lub dobry człowiek

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
piotr.
 lipiec 17 2007 22:10   
Forum

czuje sie dyskryminowany jako ateista.

i to (najprawdopodobniej) przez ateistkę. A to ci zonk

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 lipiec 17 2007 22:25   
Forum

Quote by piotr.:
czuje sie dyskryminowany jako ateista.

i to (najprawdopodobniej) przez ateistkę. A to ci zonk

hehe

Jak będę miał samochód i nie wyrobie to niech sie nie martwi ,że kotu wybiorę jako ocalałego nie ubliżając kotkowi

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
Ewa
 lipiec 18 2007 00:23   
Forum

Przeciez tu chodzi tylko o aborcje tych dzieci ktore sa niechciane.

Pan Bog obdarzyl nas miloscia i z tej milosci powinny powstawac Bebys , no ale ze tak nie jest, to maja co poniektorzy problems!.Bo maja Bebys bez milosci.....

Kiedys widzialam ten problem z innej strony-teraz jestem w przekonaniu-ze to jest przykazanie : "NIE ZABIJAJ".

To juz wolalabym zeby uzywac srodkow antykoncepcyjnych.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 lipiec 18 2007 00:32   
Forum

ja myślę ,że prawa nie powinno sie zmieniać w tym zakresie.Nic w aborcji nie zmieniać, zostawiać jak jest.
Bo jak 14letnia dziewczyna zostaje zgwałcona i jest w ciąży to co ma zrobić?ja jakbym ojcem córki której sie to przytrafiło to nie chciałbym zniszczyć jej dzieciństwa.

Tak samo jak kobieta która ma kilkoro dzieci musi stanąć
przed wyborem.
-urodzin ale może umrzeć, osierocić dzieci.
-nie urodzić żyć dalej i wychować dzieci jakie ma teraz.
Wybrałbym te drugie.Nie chce by dzieci zostały sierotami. Niech sie cieszą te dzieci co mają matkę i wybrała dla nich mniejsze zło,czyli aborcja.
Tak samo by było lepiej dla kobiety która nie miałaby dzieci, bo można poczekać aż kobieta nabierze sił i będzie mniejsze ryzyko i wtedy więcej pociech sie narodzi,niż jeżeli by ani jedno.Albo jakby cały czas była chora,to są inne medyczne sposoby na ciąże np.in vitro

A jak dziecko ma sie urodzić chore nieodwracalnie.To lepiej by było oszczędzić temu dziecku cierpień.Bo ja nie chciałbym tak żyć ,chory całe życie i cierpiąc,wolałbym umrzeć.

Ksiądz nie ma prawa sie w tych kwestiach wypowiadać, bo go sprawa nie dotyczy, gdyż żyje w celibacie(przynajmniej oficjalnie) to nie wie jak to jest.

===

Cytat 
Matija
 lipiec 18 2007 12:18   
Forum

Bly,
ostatnio gdy przechadzałem się tamą na zalewie, pewna kobieta powiedziała: wolałabym umrzeć, anizeli przejsć na linie rozwieszonej na tej tamie (ok 10 piętro, taka wysokość) Podobnie z dziećmi, które miałyby żyć cierpiąc, ale ZYĆ. A Ty nie dajesz im wyboru, i skazujesz je na śmierć. To, że Ty byś nie chciał tak żyć, nie oznacza, że masz to narzucać innym, szczególnie, że są ludzie którzy nie boją się stanąć na przeciw cierpieniu, chcą walczyć, chcą żyć.
Każdy ma prawo do życia. Cierpienie można zamienić na uświęcenie, człowiek ma taką możliwość, albo może stchórzyc, poddać się. Nie oceniam człowieka, ale to jest tchórzostwo.
Człowiek jest zdolny do najgorszego lub do najlepszego Jego wybór.

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 lipiec 18 2007 14:05   
Forum

no owszem ma wybór.Dlatego nie chce by całkowicie zakazać aborcji tylko zostawić jak jest.Niech sie ma wybór.Jeśli kobieta chce urodzić ryzykując swoim życiem dobrze,jeśli nie chce ryzykować to też dobrze.

Chodzi mi tylko o to by niczego nikomu nie zabraniać i zostało jak jest.By można było dokonać wyboru.Ani aborcji nie chce bardziej "rozwijać", ani całkowicie zakazać.Według mnie jest dobrze jak jest.

===

Cytat 
Michał Pająk
 lipiec 18 2007 15:30   
Forum

@BLyy

Matiji raczej chodziło o prawo dziecka do życia. W sytuacji gdy w grę wchodzi aborcja dziecko nie ma nic do gadania, chociaż tak naprawdę konsekwencje będą dotyczyły jego.

Tak więc możliwość aborcji jest równoznaczna z zanegowaniem prawa do życia rozwijającego się człowieka.

@Matija

Mam nadzieję, że nie walnąłem gafy odmieniając Twój nick.

@Maxurd

Jak na mój gust dość niefortunnie dobrałeś przynajmniej pierwszy człon tytulu tego wątku. Co jak co, ale akurat w omawianym przypadku wiemy kiedy zaczyna się życie i jeśli mam być szczery to wcale to nie przemawia za aborcją.

===

"Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny." (Mt 25,13)

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 lipiec 18 2007 19:51   
Forum

A co kobieta nie ma prawa decydować o swoim losie?ma osierocić swoje dzieci?Z racji tego że facet dzieci nie rodzi i nie ryzykuje własnym życiem to niech sie nie wypowiada.Na ten temat dyskutują głównie księża i faceci co nie wiedzą jak to jest.Kobieta ma mieć prawo wyboru.Sama wybierze co uważa za słuszne.A do pewnego czasu płód jest płodem,jeśli zagraża matce,można usunąć .A co innego gdy to już jest w miarę zaawansowana ciąża to wtedy już za późno na aborcję.Jak jakiś facet sie wypowiada na ten temat to niech sam rodzi dzieci.Jakby to moją żonę spotkało ,a aborcja byłaby zakazana to wyjechałbym i zagranicą dokonano by aborcji.Dzieci mają mieć mamę te które są.Dobrze że większość kobiet jest przeciwna zakazaniem aborcji.

===

Cytat 
Matija
 lipiec 19 2007 15:48   
Forum

Często takie 'niebezpieczne' ciąże, są konsekwencją złego wyboru. Kobieta i meżczyzna wiedząc o możliwych trudnościach, decydują się na współżycie.
Aborcja jest sztuczną furtką, próbującą zniwelować konsekwencje tego złego wyboru. Ale zło jest, i ma wpływ na nasze życie. Jeśli wybierze kobieta swoje życie, zabije dziecko. Od tego nie da się uciec. To jest jak wjazd w jednokierunkową ślepą uliczkę.
Wiele kobiet ma pozniej olbrzymie wyrzuty sumienia, to jest zabójstwo, i zawsze zostawia ślad na psychice.
Ale też znane są przypadki bohaterskich matek, które oddały swoje życie, tj. zgodziły się na uroidzenie dziecka, i te dzieci żyją wśród nas jak ja i Ty.
To jest dla wierzących ideał, to jest bohaterstwo, heroizm, za który wierzę Bóg wielce wynagrodzi.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 lipiec 19 2007 16:34   
Forum

owszem jak urodzi mimo ryzyka to brawa dla nich,ale jak nie chce ryzykować to nie można im tego zabronić.Każda kobieta ma prawo sie bać o swoje życie.A to że później cierpi z tego powodu że usunęła to sie samo to zgotowały.Chociażby jedna kobieta która prawie oślepła przez to że musiała urodzić i teraz walczy o odszkodowanie.A facet nie winien sie wtrącać bo to nie jego życie wisi na włosku,o czyimś życiu łatwiej decydować niż o własnym.Rodziny wielodzietne to zwykle biedne rodziny,nie stać je zwykle na antykoncepcje.Uważam że powinny mieć wybór,a facet niech dojdzie do głosu wtedy kiedy sam zacznie rodzić.I nie przekonują mnie argumenty ,że kobieta powinna wiedzieć na co sie decyduje idąc do łóżka z facetem.Owszem.A co ma powiedzieć nieletnia dziewczyna która została zgwałcona?sama weszła mu do łóżka?NIE!wybór i jeszcze raz wybór!

===

Cytat 
Michał Pająk
 lipiec 19 2007 19:23   
Forum

@BLyy

Czy uważasz, że prawo do życia i opieki medycznej nabywa się dopiero w pewnym momencie życia?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 lipiec 19 2007 20:26   
Forum

dla z początku jest płodem.Po iluś tam tygodniach dopiero powstaje człowiek i już żadnej aborcji przeprowadzić niemożna.Kiedy jest płodem jak najbardziej.

Tutaj ateista z wierzącym raczej sie nie dogada
może lepiej przestane sie tu wypowiadać żeby nie było że jestem agresywny.

===

Cytat 
Michał Pająk
 lipiec 19 2007 22:59   
Forum

Quote by BLyy: dla z początku jest płodem.Po iluś tam tygodniach dopiero powstaje człowiek i już żadnej aborcji przeprowadzić niemożna.Kiedy jest płodem jak najbardziej.

W jaki sposób definiujesz człowieka?

Quote by BLyy:
Tutaj ateista z wierzącym raczej sie nie dogada

Niekoniecznie. Linia podziału, jeśli chodzi o opinię w sprawie aborcji nie przebiega zawsze zgodnie z podziałem wierzący/ateista.

Quote by BLyy:
może lepiej przestane sie tu wypowiadać żeby nie było że jestem agresywny.

To już zależy od Ciebie i Twoich wypowiedzi czy będziesz agresywny czy nie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 lipiec 20 2007 23:08   
Forum

Dla mnie człowiek zaczyna sie gdy wykształci sie mózg,serce i nerwy.To co wcześniej to dla mnie jest najagresywniej mówiąc zlepkiem komórek.

A tak poza tym dziwi mnie jedna rzecz. Czemu nie napiszecie że faceci też są tak samo winni aborcji jak kobiety?
Przecież większość kobiet którym życie nie jest zagrożone przez ciążę albo nie są wynikiem gwałtu usuwa je dlatego bo facet nie jest odpowiedzialny. Tak można wychować samemu,łatwo sie mówi,a facet sobie może pójść w siną w dal. Gdyby facet był odpowiedzialny, większość aborcji byśmy uniknęli bo miałby jakiś wpływ na kobietę.

I jeszcze jedno. Nie wrzucajcie kobiet których życie było zagrożone przez ciąże, lub było wynikiem gwałtu, z kobietami które usuwają ciąże a nic nie zagraża ich życiu,ani nie zostały zgwałcone.Bo dla kobiety takiej która musiała usunąć ciąże z powodu by np. zaopiekować sie tymi dziećmi co już ma ,niż jeżeli miałaby umrzeć i męża samego z dziećmi zostawić,największą karą jest sam fakt jej usunięcia i społeczeństwo nie powinno jej gnębić tylko pomóc przez to przejść.

Jestem za tym by utrzymać aborcję na tych zasadach co są.Mam nadzieję że przynajmniej część ludzi mnie zrozumie co mam na myśli.

===

Cytat 
Michał Pająk
 lipiec 21 2007 10:41   
Forum

Quote by BLyy: Dla mnie człowiek zaczyna sie gdy wykształci sie mózg,serce i nerwy.To co wcześniej to dla mnie jest najagresywniej mówiąc zlepkiem komórek.

Jeśli chodzi o mózg to nie jest on w pełni wykształcony nawet po narodzinach.

Warto by było uzasadnić też co rozumiesz jako wykształcony dany organ. Rozwój jest stopniowy, to nie jest tak, że nagle pojawia się gotowe serce.

Quote by BLyy:
A tak poza tym dziwi mnie jedna rzecz. Czemu nie napiszecie że faceci też są tak samo winni aborcji jak kobiety?
Przecież większość kobiet którym życie nie jest zagrożone przez ciążę albo nie są wynikiem gwałtu usuwa je dlatego bo facet nie jest odpowiedzialny. Tak można wychować samemu,łatwo sie mówi,a facet sobie może pójść w siną w dal. Gdyby facet był odpowiedzialny, większość aborcji byśmy uniknęli bo miałby jakiś wpływ na kobietę.

A ktoś to neguje?

Quote by BLyy:
I jeszcze jedno. Nie wrzucajcie kobiet których życie było zagrożone przez ciąże, lub było wynikiem gwałtu, z kobietami które usuwają ciąże a nic nie zagraża ich życiu,ani nie zostały zgwałcone.Bo dla kobiety takiej która musiała usunąć ciąże z powodu by np. zaopiekować sie tymi dziećmi co już ma ,niż jeżeli miałaby umrzeć i męża samego z dziećmi zostawić,największą karą jest sam fakt jej usunięcia i społeczeństwo nie powinno jej gnębić tylko pomóc przez to przejść.

Rozróżniam te sytuacje.

Quote by BLyy:
Jestem za tym by utrzymać aborcję na tych zasadach co są.Mam nadzieję że przynajmniej część ludzi mnie zrozumie co mam na myśli.

Myślę, że większość.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 lipiec 26 2007 01:09   
Forum

Blyy
Faceci są tak samo winni aborcji jak kobiety. To jest inny rodzaj odpowiedzialnosci, ale takiej samej wagi.

To jest trudna sprawa, szczegolnie gdy kobieta ma wybierac miedzy aborcja, a możliwoscią utraty życia.
I tutaj nie chodzi, o legalność, nielegalność, kary itd. ale o to by każdy czlowiek był w pełni odpowiedzialny za to co robi. Ażeby było wiadomo, że aborcja jest złem. żeby nie zamazywać tej prawdy.
Dodatkową trudnościa jest fakt, ze aborcja w takich przpadkach jest wyborem miedzy ZYCIEM a ZYCIEM. i żeby o tym też nie zapominac. Bo wartosc ma nawet ten "zlepek komorek" dlatego, ze za pare dni, on będzie takim czlowiekiem jak ja i Ty.

===

Profil   Email 
 Cytat 
olek
 lipiec 26 2007 11:43   
Forum

Według nauki Kościoła katolickiego dusza nie "wnika" w ciało, jak by chcieli niektórzy forumowicze, a jeżeli nawet pozostalibyśmy przy tym określeniu, to nie dzieje się to po jakimś czasie, kiedy ciało już funkcjonuje, a to z zasadniczego powodu - według nauki Kościoła człowiek jako byt jest jednością duszy i ciała. Dlatego Kościół na przestrzeni wieków, a szczególnie w ostatnich stuleciach zwracał tak wielką uwagę na formację filozoficzną chrześcijan. Kościół od czasów średniowiecza, kiedy wykrystalizowało się realistyczne pojmowanie rzeczywistości, zaczął posiłkować się koncepcjami metafizyki realistycznej w swoim nauczaniu. Według koncepcji arystotelesowsko-tomistycznej każdy byt składa się (w uproszczeniu) koniecznie z materii i formy. Według Soboru w Vienne dusza człowieka jest formą substancjalną ciała, co znaczy mniej więcej tyle, że człowiek jako byt nie może istnieć bez duszy. Dusza jako forma substancjalna ciała organizuje w bycie materię, do tego aby ta materia stanowiła właśnie ten konkretny byt. Kiedy więc pojawia się dusza? Wtedy, gdy możemy odróżnić akt istnienia bytu-dziecka od aktu istnienia bytu-matki i na tym tle można się spierać, czy następuje to dokładnie w momencie zapłodnienia, czy po n-tym podziale zarodka. Przyjmując jednak naukę Kościoła katolickiego możemy jednoznacznie stwierdzić, że już np. kilkudniowy płód jako odrębny od matki nowy byt-człowiek składa się z ciała i duszy i aborcja jest umyślnym pozbawieniem życia ludzkiego.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,31 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości