Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 Dogmatyczna zagadka
 |  Wersja do druku
dawid1976
 maj 31 2006 15:01   
Forum

Status: offline

Bo zniżając się do Twojego poziomu moglibyśmy dyskutować najwyżej o przewadze gulaszu czeskiego nad bigosem...

ehm, nie chce nic mowic, ale to ty piszesz artykuly, a potem sprawdzasz wiarygodnosc ich zrodel,
jak np nieprawdziwa wypowiedz prezydenta czech,

ciebie tu potem jeszcze moderatorem uczynili? widocznie naprawde brak tu chętnych

kto tu na jakim poziomie jest?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 maj 31 2006 17:18   
Forum Moderator
Moderator

Quote by dawid1976:
Bo zniżając się do Twojego poziomu moglibyśmy dyskutować najwyżej o przewadze gulaszu czeskiego nad bigosem...

ehm, nie chce nic mowic, ale to ty piszesz artykuly, a potem sprawdzasz wiarygodnosc ich zrodel,
jak np nieprawdziwa wypowiedz prezydenta czech,

ciebie tu potem jeszcze moderatorem uczynili? widocznie naprawde brak tu chętnych
kto tu na jakim poziomie jest?

Tamto był incydent, związny z tym, że portal, który jawił się być wiarygodnym, w niektóre dni takowym nie jest (dwa razy do roku)... Sprostowanie na portalu było, z podaniem okoliczności. Kwestia umiejętności czytania... (uczą tego w podstawówce).

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
ags
 sierpień 30 2006 14:58   
Forum

Jest jescze coś: sakrament chrztu udzielony nawet przez takiego księdza, i tak byłby (IMHO) udzielony godnie, ponieważ przebywanie bez chrztu jest śmiertelnym zagrożeniem dla duszy. Właśnie dla tego KRK zaleca chrzczenie dzieci wkrótce po narodzeniu, aby ryzyko takie zminimalizować.

Quote by kacerz_Marek:
W takim razie czy człowiek który odrzuca sakramenty, może liczyć na zbawienie?
Ktoś taki będzie liczył na to, co obiecuje mu wiara wyznawana, nie przejmując się innym punktem widzenia...
Może, ale nie jest nigdzie powiedziane że sie nie przeliczy.

Quote by kacerz_Marek: Nie nam też stwierdzać pośmiertnego losu kogoś.
W niektorych przypadkach można - zobacz np. złoczyńca ukrzyżowany wraz z Jezusem, Apostołowie, męczennicy...

A poza Kościołem nie ma zbawienia, są tylko boczne furtki do Kościoła - chrzest krwii i chrzest pragnienia...

===

"Kościół nie może iść z duchem czasów - z tego prostego powodu, że duch czasów donikąd nie idzie." Gilbert Keith Chesterton

Cytat 
Marek
 sierpień 30 2006 17:41   
Forum

Ags,

Może, ale nie jest nigdzie powiedziane że sie nie przeliczy.

Chodziło mi o to, że liczyć będzie, każdemu wolno liczyć na co tylko chce - ale w kwestii realizacji jestem sceptyczny. Jak Ty.

W niektorych przypadkach można - zobacz np. złoczyńca ukrzyżowany wraz z Jezusem, Apostołowie, męczennicy...

Dokładnie. Mówiąc jednak 'nie nam...', miałem na myśli nas jako forumową brać, orzekającą o potępieniu. O potępieniu nie orzeka Kościół, tym bardziej nie nam, zwykłym prostym chrześcijanom różnych konfesji, to robić.

Pozdrawiam,
Marek

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
ags
 sierpień 31 2006 09:18   
Forum

kacerz Marek - więc w zasadzie się zgadzamy. Byli w historii Kościoła święci którzy mieli objawienia na temat losów po śmierci....

===

"Kościół nie może iść z duchem czasów - z tego prostego powodu, że duch czasów donikąd nie idzie." Gilbert Keith Chesterton

Cytat 
Marek
 sierpień 31 2006 11:16   
Forum

No, ja wobec objawień jestem dość sceptyczny. Nasuwają się pytania:

1) Dotyczyły jednostek ('Twój współbrat, N.N...') czy grup ('ci, co nie uwierzyli...')?
2) Jak te losy wyglądały (niebo, piekło, czyściec, czy jakiś dodatek)?

A to, że mieli takie objawienia święci, a objawienia te przynosili im inni 'święci' czy 'aniłowie z Nieba' - żaden dowód na ich prawdziwość; ją poznaje się po treści i owocach.

===

Profil   Email 
 Cytat 
ags
 sierpień 31 2006 18:00   
Forum

Quote by kacerz_Marek:
No, ja wobec objawień jestem dość sceptyczny. Nasuwają się pytania:
ja też, wobec większości

1) Dotyczyły jednostek ('Twój współbrat, N.N...') czy grup ('ci, co nie uwierzyli...')?
2) Jak te losy wyglądały (niebo, piekło, czyściec, czy jakiś dodatek)?

Quote by kacerz_Marek: A to, że mieli takie objawienia święci, a objawienia te przynosili im inni 'święci' czy 'aniłowie z Nieba' - żaden dowód na ich prawdziwość; ją poznaje się po treści i owocach.

To co Powiesz o Ojcu Pio?

===

Cytat 
Marek
 sierpień 31 2006 19:39   
Forum

O objawieniach o. Pio wiem niewiele; wiem tylko, że był świętym człowiekiem. Dlatego wolę się nie wypowiadać.

Niemniej hipotetyczna sytuacja: jest sobie człowiek co do świętości podobny o. Piusowi OFMCap. Ma on podobne jak on widzenia. Część z nich ma treść zgodną z nauką KRK, część nie. Częśc wydaje się być zgodna i przynosi dobre owoce w postaci wzrostu relacji z Bogiem, część nie. Część jest zgodna z doktryną (przy czym... powiedzmy... nie ma jak owocować) i przynosi sercu pokój i bliskość Boga, część nie. I choćby te 'część nie' przynosiła postać podobna samemu Panu, Jego Matce, Jego świętym Aniołom czy Świętym, choćby prorokował tak najlepszy, najświętszy przyjaciel czy ojciec duchowy - należy to odrzucić, bo wskazuje na pochodzenie demoniczne.

Jeszcze raz powtarzam, za Pawłem: 'Choćbyśmy my albo aniołowie z nieba głosili wam inną Ewangelię niż tę, którą słyszeliście - nie słuchajcie!' (czy jakoś tak ).

===

Profil   Email 
 Cytat 
ags
 wrzesień 01 2006 16:09   
Forum

Quote by kacerz_Marek: O objawieniach o. Pio wiem niewiele; wiem tylko, że był świętym człowiekiem. Dlatego wolę się nie wypowiadać.
Żałuje że nie mogłeś go poznać

Quote by kacerz_Marek: Niemniej hipotetyczna sytuacja: jest sobie człowiek co do świętości podobny o. Piusowi OFMCap. Ma on podobne jak on widzenia. Część z nich ma treść zgodną z nauką KRK, część nie. Częśc wydaje się być zgodna i przynosi dobre owoce w postaci wzrostu relacji z Bogiem, część nie. Część jest zgodna z doktryną (przy czym... powiedzmy... nie ma jak owocować) i przynosi sercu pokój i bliskość Boga, część nie. I choćby te 'część nie' przynosiła postać podobna samemu Panu, Jego Matce, Jego świętym Aniołom czy Świętym, choćby prorokował tak najlepszy, najświętszy przyjaciel czy ojciec duchowy - należy to odrzucić, bo wskazuje na pochodzenie demoniczne.
Nie wypowiadam się w imeniu KRK, do którego jednak należe, ale takie objawienie należy odrzucić... Niestety ojciec Pio miał do czynienia również z demonami, i potrafił je rozpoznać.
A tak zbaczając z głównego tematu, co o tym sądzisz?
(cud w lanciano)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Cud_eucharystyczny
http://www.voxdomini.com.pl/vox_art/lanciano.html

Quote by kacerz_Marek:
Jeszcze raz powtarzam, za Pawłem: 'Choćbyśmy my albo aniołowie z nieba głosili wam inną Ewangelię niż tę, którą słyszeliście - nie słuchajcie!' (czy jakoś tak ).

Co ciekawe nie ma tu mowy o Księdze pisanej (Ewangelią nazywano nauczanie apostołów)
Ale trzymaj się tej zasady, nic ci złego nie przyniesie...

===

Cytat 
Marek
 wrzesień 01 2006 19:48   
Forum

Żałuje że nie mogłeś go poznać

No ja też żałuję.

Nie wypowiadam się w imeniu KRK, do którego jednak należe, ale takie objawienie należy odrzucić... Niestety ojciec Pio miał do czynienia również z demonami, i potrafił je rozpoznać.

Wiesz... Ja kieruję się takimi zasadami w rozeznawaniu jak Kościół i św. Inigo de Loyola - po treści, po owocach i po stanie ducha. A że objawienia są kwestią bardzo subiektywną (nie zdarza się często, by kilka osób miewało je jednocześnie, a nawet jeśli, to ich odbiór zależy zawsze od danej osoby), lepiej być sceptycznym wobec nich i stosować dość rygorystyczne probierze.

Co zaś do Lanciano - no, tu już jest zupełnie inna kwestia. To nie subiektywne wrażenia, wizje dostępne tylko wizjonerowi, grunt bardzo niepewny - ale zjawisko fizyczne.

Co ciekawe nie ma tu mowy o Księdze pisanej (Ewangelią nazywano nauczanie apostołów)
Ale trzymaj się tej zasady, nic ci złego nie przyniesie...

No... mi nie chodzi o księgę, tylko o nauczanie Apostołów i Kościoła właśnie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,11 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty