Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek
  Jak przeżywać seksualność w małżeństwie?
 |  Wersja do druku
krzysztof10
 czerwiec 11 2006 23:23  (Czytany 34708 razy)  
Forum

Status: offline

Niedawno się ożeniłem. Mam kilka pytań związanych z moją seksulanością w małżeństwie?
1.Czy mąż może oglądać swoją żonę całkiem nagą (i odwrotnie), czy mogą widzieć wzajemnie swoją nagość, czy jest to grzechem?
2.Czy są jakieś granice w seksie w małżeństwie (oprócz tego że nie można używać środków zapobiegających ciąży np prezerwatyw, środków antykoncepcyjnych). Jeśli są jakieś granice to jakie?
3.Jak czerpać jak największą radość z seksu a jednocześnie żyć po chrześcijańsku? Czy da się pogodzić te dwie rzeczy?
Bardzo proszę odpowiedzieć mi na moje pytania gdyż jest to dla mnie ważne! Chcę żyć po chrześcijańsku, mam żonę i oboje chcemy wiedzieć jak żyć po chrześcijańsku, a jednocześnie czerpać radość z naszej seksualności.

===

Profil   Email 
Paweł
 czerwiec 11 2006 23:32   
Forum

A co z naukami przedmałżeńskimi?!
Hm...
1. Tak, mogą.
2. Wykluczone są zachowania obrażające godność partnera.
3. Proszę zajrzeć na stronę.

===

Profil   Email 
juliette
 czerwiec 12 2006 00:30   
Forum

AD pytanie 2
http://www.teologia.pl/m_k/spis06h.htm
Rozdział IV punkt 8, innych się nie wymienia, czyli pozostają etyczno-zdroworozsądkowe.

===

odi profanum vulgus et arceo

Profil   Email 
allygator
 czerwiec 12 2006 02:05   
Forum

Ja potrafię odpowiedzieć tylko na pyt. nr 1: uważam że seks powinno się uprawiać z zamkniętymi oczami, aby nie grzeszyć.

Wybacz Krzysztofie, po Twoim poście ciężko mi uwierzyć, że naprawdę jesteś żonaty. O ile wiem przed ślubem, przynajmniej rzymsko-katolickim, obowiązują nauki przdmałżeńskie, po kórych najprawdopodoniej nie zadawałbyś takich pytań...

===

Profil   Email 
milka
 czerwiec 12 2006 09:11   
Forum

===

Profil   Email 
Rafi F
 czerwiec 12 2006 09:48   
Forum Moderator
Moderator

Quote by allygator: Ja potrafię odpowiedzieć tylko na pyt. nr 1: uważam że seks powinno się uprawiać z zamkniętymi oczami, aby nie grzeszyć.

Nigdy wiele dobrego humoru na początek dnia

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
dawid1976
 czerwiec 12 2006 11:57   
Forum

Wybacz Krzysztofie, po Twoim poście ciężko mi uwierzyć, że naprawdę jesteś żonaty. O ile wiem przed ślubem, przynajmniej rzymsko-katolickim, obowiązują nauki przdmałżeńskie, po kórych najprawdopodoniej nie zadawałbyś takich pytań...

Aligatorze,

zanim ugryziesz, może zapytaj czy Krzysztof wziął żlub kościelny w KK, bo może to by odpowiedziało na to dlaczego nie zna nauki przedmałżeńskiej?

===

Profil   Email 
milka
 czerwiec 12 2006 12:55   
Forum

Quote by dawid1976:

Aligatorze,

zanim ugryziesz, może zapytaj czy Krzysztof wziął żlub kościelny w KK, bo może to by odpowiedziało na to dlaczego nie zna nauki przedmałżeńskiej?

davidzie, a czy kazdy kto bierze slub w KK przechodzi nauki przedmalzenskie?

===

Profil   Email 
krzysztof10
 czerwiec 12 2006 14:05   
Forum

Czy jeżeli małżonkowie dobrowolnie okazują swoją nagość, to jest obrażaniem ich godności czy nie???

===

Profil   Email 
krzysztof10
 czerwiec 12 2006 14:09   
Forum

Oczywiście chodzi mi o okazywanie nagości między małżonkami!

===

Profil   Email 
Rafi F
 czerwiec 12 2006 14:29   
Forum Moderator
Moderator

Krzysztofie

Wszystkiego dobrego na nowej drodze życia !

Wystawie się pewnie na obstrzał, ale co tam.

Nie widzę nic złego w okazywaniu sobie wzajemnie przez małżonków nagości, o ile jest to akceptowane przez oboje. Podstawowa zasada bardzo ważna w tak intymnej strefie jest obopólny szacunek i zaufanie. Nasze ciała są dziełem Boga i jako takie są piękne. Także sex jest Jego dziełem i należy się nim w małżeństwie cieszyć i używać do pogłębiania wzajemnej więzi.

Podstawy powyższych twierdzeń znajdziesz w Bibli, a jeżeli jesteś katolikiem, to poszukaj także w KKK.

Krótko mówiąc Ty należysz do żony, żona do Ciebie. Kochajcie się i szanujcie wzajemnie i w łózku i poza nim.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

dawid1976
 czerwiec 12 2006 15:55   
Forum

Quote by milka:
Quote by dawid1976:

Aligatorze,

davidzie, a czy kazdy kto bierze slub w KK przechodzi nauki przedmalzenskie?

no właśnie sam nie wiem, w KK ślubu nigdy nie brałem...

ale facet odważył sie na takie pytania, a tu taki go zaraz za to atakuje, jego szczerość kwestionuje itd..

===

Profil   Email 
dawid1976
 czerwiec 12 2006 16:01   
Forum

Krzysiek,

Jak czerpać jak największą radość z seksu a jednocześnie żyć po chrześcijańsku? Czy da się pogodzić te dwie rzeczy?

jak najbardziej, im bardziej sie sobą cieszycie seksulanie, tym lepiej, szczególnie w czasie miodowym, nie powinnisice w ogole z luzka wychodzic,

w ST Izraelita dostawal na rok wolne i nawet na wojne nie musial pojsc,

robcie co chcecie, tylko robcie to ze soba pozatem nikogo nie obchodzi co robicie, jestescie jedno, a więc...

życze dużo wspaniałych wrażeń!

Pozdr!

===

Profil   Email 
Rafi F
 czerwiec 12 2006 16:20   
Forum Moderator
Moderator

Quote by dawid1976:szczególnie w czasie miodowym, nie powinnisice w ogole z luzka wychodzic,

Tylko komputer/laptopa z sypialni wynieś i na żadne fora nie wchodź

===

Belle Star
 czerwiec 12 2006 17:16   
Forum

Celem małżeństwa jest seks dlatego jak najbardziej możesz, powiem więcej - musisz. Wszystko inne można z powodzeniem robić poza małżeństwem (miłość, wierność, przyjaźń, lojalność, szacunek, szczerość,.... itp, itd, etc...)

===

Profil   Email 
Paweł
 czerwiec 12 2006 18:00   
Forum

Celem małżeństwa nie jest seks sam w sobie.

===

Profil   Email 
Belle Star
 czerwiec 12 2006 18:24   
Forum

Quote by pawvic: Celem małżeństwa nie jest seks sam w sobie.

Jeżeli para małżeńska jest bezpłodna - owszem. Wszystko inne może odbywać się poza małżeństwem. Czego poza seksem nie wolno mi z chłopakiem??

===

Profil   Email 
Paweł
 czerwiec 12 2006 18:29   
Forum

Jaki chłopak??? NIE TEN TEMAT!

===

Profil   Email 
Belle Star
 czerwiec 12 2006 18:36   
Forum

Pytam się chyba jasno: czego poza odbywaniem stosunków seksualnych nie wolno czynić poza małżeństwem, np w konkubinacie? Bo o tym, że nie można się kochać duchowo, przytulać, szanować wzajemnie, cieszyć, być wiernym do końca życia i gotowym dla drugiej połowy na wszystko to mi nie wiadomo. Przynajmniej nie słyszałam o takiem zakazie... Dlatego odpowiadam na pierwsze pytanie: po to jest małżeństwo żebyś mógł wreszcież ten seks uprawiać!

===

Profil   Email 
allygator
 czerwiec 12 2006 19:08   
Forum

Dawidzie, Ty gryziesz o wiele częściej niż ja i, w moim przekonaniu, w mniej uzasadnionych sytuacjach (bo Ci się np. nie podoba że ktoś jest katolikiem...).

Ale dla Twojej satysfakcji zadaję pytanie (pomijając fakt, że zaznaczyłam już w pierwszym poście - o ile chodzi o ślub w Krk):

Krzysztofie, czy brałeś ślub w Kościele Katolickim, i jeśli tak, to czy przeszedłeś nauki przedmałżeńskie, skądinąd obowiązkowe?

===

Profil   Email 
dawid1976
 czerwiec 12 2006 20:03   
Forum

Aligatorze,

oczewiście że lubie Katolików, nie lubie jedynie tych dla których tradycja jest ważniejsza niż żywy Chrystus
Ale moja apatja w tej sprawie odnosi sie do wszystkich chrześcijanów bezwzględnie na wyznanie,
więc, gryzę bezwzględnie na religie
No fakt, przyznaje się, nieraz bywam gryźliwy...

===

Profil   Email 
LuTom
 czerwiec 15 2006 13:36   
Forum

Rafi Nasze ciała są dziełem Boga i jako takie są piękne. Także sex jest Jego dziełem i należy się nim w małżeństwie cieszyć i używać do pogłębiania wzajemnej więzi.
Zaznaczyć należy, że każde "pogłębianie więzi" musi mieć na celu prokreację, a nie samą przyjemność

===

Profil   Email 
Paweł
 czerwiec 15 2006 15:57   
Forum

Wcale nie musi!! Gdzie takie kwiatki znalazłeś?
Należy ująć to w te słowa: seks małżeński nie powinien być ubezpłodniony - jeszcze można inaczej powiedzieć - nie odrzucać płodności, którą przejawem jest stosowanie antykoncepcji.

===

Profil   Email 
Belle Star
 czerwiec 15 2006 16:40   
Forum

No więc bezpłodnym wcale nie wolno. Kiedy oddają się nieprzyzwoitym praktykom wiedząc że ich zamiarem nie jest i nie może być potomstwo to się wtedy szatan cieszy. Szansa na zajście w ciążę bezpłodnej jest mniejsza niż stosującej antykoncepcję. Może dodasz co ona za to może że się taka urodziła?? A no sorry Winnetou: przecież Bóg powiedział bądźcie PŁODNI i rozmnażajcie się. Że nie wspomnę o sytuacji kiedy żona już jest w ciązy! Kobieta będąca już w ciąży nie może zajść w tym samym czasie w następną. Będzie to więc seks absolutnie bezpłodny!!

Ja tak nie uważam ale to wynikałoby z Twojej logiki.

Jeśli jest inaczej to wtedy małżeństwo to tylko przepustka do seksu. Wszystko inne : miłość, wierność, uczciwość, poświęcenie może z powodzeniem odbywać się poza nim. Wychowanie dzieci także, ponieważ np, nigdzie nie słyszałam o zakazie przygarnięcia sieroty przez osobę nie będącą w małżeństwie (np samotną).

===

Profil   Email 
milka
 czerwiec 15 2006 17:02   
Forum

belle, prywatnie spytam, co jest na twoim avatarze? patrze i patrze i

===

Profil   Email 
Belle Star
 czerwiec 15 2006 17:02   
Forum

Mój koń w czapeczce gwiazdora pozdrawiam

===

Profil   Email 
Paweł
 czerwiec 15 2006 17:06   
Forum

Belle, czy potrafisz czytać ze zrozumieniem? Wybacz te słowa.

Ubezpłodnienie seksu (skutek celowej czynności!) NIE JEST TYM SAMYM, co bycie w danym momencie niepłodnym (stan!).

Są notowane przypadki, że bezpłodne małżeństwa doczekiwały się dziecka (a nie ma go bez seksu)! Podobno można zwracać się w modlitwach do JP2 o płodność.

===

Profil   Email 
Paweł
 czerwiec 15 2006 17:06   
Forum

[zdublowany post, proszę o usunięcie, dziękuję]

===

Profil   Email 
Belle Star
 czerwiec 15 2006 17:17   
Forum

Quote by pawvic: Belle, czy potrafisz czytać ze zrozumieniem? Wybacz te słowa.

Ubezpłodnienie seksu (skutek celowej czynności!) NIE JEST TYM SAMYM, co bycie w danym momencie niepłodnym (stan!).

Są notowane przypadki, że bezpłodne małżeństwa doczekiwały się dziecka (a nie ma go bez seksu)! Podobno można zwracać się w modlitwach do JP2 o płodność.

Samo ożenienie się z niepłodną jest wykluczeniem seksu płodnego (świadomy wybór). A jeżeli kobieta na przykład nie ma macicy to w ciążę nie zajdzie nie ma bata.

===

Profil   Email 
dawid1976
 czerwiec 15 2006 17:37   
Forum

Ja tak nie uważam ale to wynikałoby z Twojej logiki.

Belle,

niestety, ta nielogika dotycząc seksu rządzi w całym KK,

ale fajny przykład podałaś :-) Kobieta bez macicy, bądź facet bez jądr nie powinieni uprawiać seksu, bo to grzech!

bo w końcu jaki jeszcze powód do seksu im pozostaje?

precież seks to czyste logiczne podejście

===

Profil   Email 
Zawartość wygenerowana w: 0,74 sekund
Nowy wątek

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości