Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 Kilka pytań
 |  Wersja do druku
Mateusz Markiewicz
 sierpień 15 2006 13:28   
Forum

Status: offline

Rozmawiaj z nią, dziel się swoimi uczuciami. Zrób laurkę na imieniny czy urodziny. Mów jej, że ją kochasz. Jest tyle różnych sposobób wyrażenia uczucia, a obciskiwanie się jest najprymitywniejsze z nich.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
ziom
 sierpień 15 2006 14:51   
Forum

Quote by mateuszwrocSurprised!bciskiwanie się jest najprymitywniejsze z nich.
Ja zadawałem te pytania z tego względu, że wielu moich rówieśników ma dość odważne podejście do tych spraw - ja w sprawie całowania, przytulania jestem bardzo nieśmiały - w związku z tym zadawałem te pytania na forum.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 sierpień 15 2006 15:57   
Forum

Uprzedzając dalsze pytania:

1) Nie, seks przedmałżeński (ani jakikolwiek pozamałżeński) nie wchodzi w grę kompletnie - i nie ważne, jak ją kochasz.
2) Nie, różnego rodzaju pieszczoty ('wyraz miłości'), które prowadzą co cudzołóstwa w myślach (co to znaczy - polecam Ewangelię w tym względzie) też nie - i nie ważne jak ją kochasz.
3) Nie, jako katolik nie możesz sam w sumieniu o tym decydować, taka nauka Kościoła - i nie ważne, jak ją kochasz.

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
ziom
 sierpień 15 2006 16:02   
Forum

Quote by kacerz_Marek:
Uprzedzając dalsze pytania:

1) Nie, seks przedmałżeński (ani jakikolwiek małżeński) nie wchodzi w grę kompletnie - i nie ważne, jak ją kochasz.
2) Nie, różnego rodzaju pieszczoty ('wyraz miłości'), które prowadzą co cudzołóstwa w myślach (co to znaczy - polecam Ewangelię w tym względzie) też nie - i nie ważne jak ją kochasz.
3) Nie, jako katolik nie możesz sam w sumieniu o tym decydować, taka nauka Kościoła - i nie ważne, jak ją kochasz.
Nie martw się, nie miałem tego na myśli . A co mogę dla Niej zrobić oprócz laurek, itp.??

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 sierpień 15 2006 16:09   
Forum

Nie martw się, nie miałem tego na myśli . A co mogę dla Niej zrobić oprócz laurek, itp.??

Ta kwestia chyba raczej do 'Towarzyskie' albo ogólnie nie na to forum.

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 sierpień 15 2006 19:13   
Forum

ja jestem tylko ciekaw ilu z was/nas potrafi zyc w abstynencji seksualnej mając dziewczynę
coś mi się zdaje, ze łatwiej nam wszystkim w tej kwestii napisać niż zrobić

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
ziom
 sierpień 15 2006 21:10   
Forum

Quote by piotr.:
ja jestem tylko ciekaw ilu z was/nas potrafi zyc w abstynencji seksualnej mając dziewczynę
coś mi się zdaje, ze łatwiej nam wszystkim w tej kwestii napisać niż zrobić
Zauważ, że ja mam dopiero 15 lat .

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 sierpień 15 2006 21:21   
Forum

E tam, i młodszym się zdarzało...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 sierpień 15 2006 23:32   
Forum

Ja myślę, ze my młodzi nie powinniśmy pouczac szanownego ziomka, poniewaz ten problem niektorych z nas juz dotyczył, albo nie długo bedzie dotyczył POzdrawiam
PS Abstynencja jest baardzo trudna, ale jak juz do trwasz do slubu to jesteś rzeźnik( przepraszam za kolokwializm).

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 sierpień 16 2006 01:57   
Forum

1. Powtórzę za Markiem: "e tam, i młodszym się zdarzało"

2. Bartek - Twój kolokwializm jest jednym z najlepszych przykładów na to, że nawet tu na forum może być wesoło. Dostarczyłeś mi śmiechu po pachy!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 sierpień 16 2006 10:06   
Forum

Z tą laurką to chodziło mi o to, żeby zrobić cos własnoręcznie, natrudzić się. Pokazać, że zależy, że jestem w stanie poświęcić swój czas, wzbić się na wyżyny własnych możliwości i umiejętności specjalnie dla niej. Myślę, że dziewczynie o wiele brdziej spodoba się powiedzmy własnoręcznie zrobione pudełko na biżuterię, na przykłąd ze wspólnym zdjęciem w jednej ze scianek, niż kupione, którego zdobycie trwało parę minut.

P.S. Dawniej jakoś młodzi wytrzymywali nawet bez pocałunków i obciskiwań aż do ślubu.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 sierpień 16 2006 11:32   
Forum

P.S. Dawniej jakoś młodzi wytrzymywali nawet bez pocałunków i obciskiwań aż do ślubu.

Wytrzymywali też do ślubu bez miłości, a i po ślubie potrafili wytrwać w takiej... abstynencji.

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 sierpień 16 2006 13:52   
Forum

mateusz, problem abstynencji seksualnej jest stary jak świat. nic pod tym względem sie nie zmienilo. jeden wytrzyma drugi nie. bzdurą jest twierdzenie ze dawniej wytrzymywali. nie wszyscy. i nawet nie wiekszosc.
tak jak dzis.
wiesz co robiono dawniej zeby zabobiec stosunkowi przed malzenstwem? znasz chociazby dwie najpopularniejsze metody?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 sierpień 16 2006 17:30   
Forum Moderator
Moderator

W Czechach mówiło się na to Pas cudnosti....nie był to wszak taki cudowny pas....albowiem chodzi o pas dziewictwa tudzież cnoty....

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
piotr.
 sierpień 16 2006 17:42   
Forum

Jakubie, prosiłem o odpowiedź Mateusza. Proszę nie podpowiadać bo za drzwi wystawię.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 sierpień 16 2006 17:48   
Forum

Oprócz wspomnianego pasu cnoty istniała taka "instytucja" zwana przyzwoitką, która łaziła wszędzie tam gdzie młoda dama.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 sierpień 16 2006 19:08   
Forum

Ja osobiście postuluję przywrócenie tej zacnej instytucji (w formie publicznej - na koszt państwa, skoro w ramach 'taniego państwa' wiedzie nam się coraz lepiej, oraz prywatnej - na koszt prywatny pracodawcy), co by zmniejszyć bezrobocie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 sierpień 16 2006 19:15   
Forum

A może byś tak jeszcze chciał Ministerstwo Moralności i Przyzwoitości Publicznej ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 sierpień 16 2006 20:02   
Forum

Marku, jak mlodzi chcieli to i tak to zrobili

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 sierpień 17 2006 16:29   
Forum

A może byś tak jeszcze chciał Ministerstwo Moralności i Przyzwoitości Publicznej ?

A bardzo chętnie sam bym stanął na jego czele - od razu zakazałbym manifestacji Młodzieży Wszechpolskiej. ;D

Marku, jak mlodzi chcieli to i tak to zrobili

I w ten oto sposób dbają o przyrost naturalny...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 sierpień 18 2006 04:12   
Forum

ZIOM! o tym nie jest napisane w Biblii i nie tylko o tym.A to co juz przeczytales od Forumowiczow...no coz -to odbiega bardzo od ...zeczywistosci ludzkiego zycia.
No wlasnie! na jakim swiecie MY zyjemy?
Ja jestem wielka grzesznica-ale i wypowiedzi tu tych Forumowiczow ukazuja mi jedynie-ze tak moze wyrazic sie jedynie ktos -kto zyje w strzemiezliwosci...jest w celibacie...nie zyl nigdy w zwiazku.
Dlatego nie otrzymasz jednolitej odpowiedzi na Twoje pytania z przyczyn:kazdy Ci odpowiada tak jak to sam rozumie.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 sierpień 18 2006 04:46   
Forum

Chcialam niemniej jednak dodac ze te slowa, ktore tu padly:" z siebie dac" i "dla siebie wziac"-to jest w zasadzie sentencja wszystkiego co robimy w zyciu -ale to jest takie trudne,gdyz wiecej robimy dla siebie

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 sierpień 18 2006 08:13   
Forum

ZIOM! o tym nie jest napisane w Biblii i nie tylko o tym

Wybacz, ale w Biblii jest napisane o tym i nie tylko o tym - wystarczy czytać ją dokładnie.

A to co juz przeczytales od Forumowiczow...no coz -to odbiega bardzo od ...zeczywistosci ludzkiego zycia

Proszę o wykaz moich słów z tego wątku, które nie zgadzają się z rzeczywistością i ze słowem Bożym, które jest ponad nią.

No wlasnie! na jakim swiecie MY zyjemy?

Na takim, który sądzony będzie przez Pana, więc radzę stosować się do Nowego Zakonu jak najgorliwiej.

Ja jestem wielka grzesznica-ale i wypowiedzi tu tych Forumowiczow ukazuja mi jedynie-ze tak moze wyrazic sie jedynie ktos -kto zyje w strzemiezliwosci...

To chyba nie ujma, że ktoś żyje we wstrzemięźliwości, nie? Jeśli jest przed ślubem, to wymaga od niego tego słowo Boże.

jest w celibacie...

Yyy... mamy tu jakichś duchownych na forum?

nie zyl nigdy w zwiazku.

...na co oczywiście wskazuje nawoływanie do czystego życia.

Dlatego nie otrzymasz jednolitej odpowiedzi na Twoje pytania z przyczyn:kazdy Ci odpowiada tak jak to sam rozumie.

Tylko że przynajmniej niektórzy wychodzą od słowa Bożego do rzeczywistości, a nie na odwrót.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 sierpień 18 2006 09:45   
Forum

Po tym jak Marek Kacerz,
dokladnie i bardzo gorliwie przestudiowal moj wpis ,zalezy jedynie od Ciebie ZIOM jak do niektorych rzeczy "podejdziesz".
P.S.
Przed slubem zylam tez w "celibacie" , osobiscie nie polecam:nie mam meza ani dzieci! i z kosciola czuje sie wytracona...a niby dlaczego?
Inni, zyli bez slubu..rozstali sie i zalozyli nowy zwiazek..sa tzw. godnymi przyjecia komunii .To tak tylko z zycia wziete Marku Kacerzu- z mojego zycia,ktore przez to jest "na zakrecie".

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 sierpień 18 2006 09:53   
Forum

Droga córko! W mojej parafii(KRK) ludzie po rozwodzie bez problemu uzyskują rozgrzeszenie i przystępują do komunii św. Musisz zmienić parafię.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 sierpień 18 2006 10:03   
Forum

Zazwyczaj bardzo dokładnie czytuję wpisy... i potrafię skomentować zdanie po zdaniu.

Wierzę, że Twoje życie jest na zakręcie - nie uprawnia Cię to jednak to głoszenia czegokolwiek sprzecznego z Bożym Słowem. Bo Bóg wie najlepiej, co dla nas autentycznie dobre, a nie to, co nam się dobrym wydaje.

A jeśli owi rozwodnicy Twoi znajomi grzeszyli, ale pojednali się z Bogiem - mogą przystępować do Komunii. Jeśli jednak żyją w niesakramentalnym związku - to jest to jakaś pomyłka, niestety. Nie sugeruj się tym, co inni robią, tylko dbaj o siebie - a grzeszących napominaj.

No i 'always look at the bright side of life'.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 sierpień 18 2006 10:29   
Forum

Quote by Bartek.D: Droga córko! W mojej parafii(KRK) ludzie po rozwodzie bez problemu uzyskują rozgrzeszenie i przystępują do komunii św. Musisz zmienić parafię.

Dziubuś! Po rozwodzie to w każdej parafii można otrzymać rozgrzeszenie i Komunię. Co innego jest życie w niesakramentalnym związku.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 sierpień 18 2006 10:40   
Forum

"Owi" rozwodnicy chca miec dzieci!,a nie moga poprzez wewnetrznie zakorzeniona moralnosc-etyke-czlowieczenstwo- uniewaznic zawartego juz malzenstwa, gdyz to jeszcze bardziej pograzyloby czlowieka od ktorego ci "owi" rozwodnicy odeszli .
Jezeli Kosciol jest w stanie uniewaznic w obliczu wierzacych zawarty zwiazek-to mysle, ze i nasz Pan jest w stanie zrozumiec pobodki, ktorymi "owi" rozwodnicy sie kierowali .
Tu pytanie brzmi: co jest wazniejsze? wlasna wolnosc i uniewaznienie zwiazku bez wzgledu na wszystko i za wszelka cene?, czy to: jak skrzywdzi sie tego drugiego czlowieka, ktory i tak cierpi.
Tak, do komuni - moga "owi" przystapic zyjac w stalej wstrzemiezliwosci inaczej nie ma to wiekszego sensu...

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 sierpień 18 2006 10:44   
Forum

Kośćiół nie moze unieważnić małżeństwa. Może stwierdzić jego nieważność. Czyli orzec, że ono NIGDY NIE ISTNIAŁO.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 sierpień 18 2006 11:11   
Forum

A jezeli małzeństwo naprawde zostaało zawarte, a maż zdradza i bije kobiete to, czy taka kobieta moze wziac ponownie slub?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,67 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości