Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 Kilka pytań
 |  Wersja do druku
Ewa
 sierpień 18 2006 19:59   
Forum

Status: offline

Nie , moj maz byl i jest bardzo dobrym czlowiekiem . Ja przestalam go kochac jak meza , to wszystko przerodzilo sie w przyjazn. Mam wyzuty sumienia-ale to nie jest moja wina- to bylo mocniejsze, nie wiedzialam nawet i nie slyszalam!, ze i tak moze byc .On bardzo przezywa to rozstanie, doszlismy do wniosku- ze lepiej bedzie jak sie nie bedziemy spotykac -zeby nie cierpial i z czasem zapomnial. Nie moge z nim wziac rozwodu koscielnego!chociaz napewno bym dostala.Ja nie moge jemu tego zrobic! juz i tak go wystarczajaco zranilam .Wiekszosc spoleczenstwa przyzwyczajona jest do historii typu -przemoc, i inne... a piedestalem tego jest rozwod.Tu nie bylo tak i dlatego to wszystko tak a nie inaczej wyglada -to mnie zabija!.Zniszczylam moje i jego zycie....to chyba starczy na ten temat!

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 sierpień 18 2006 21:39   
Forum

Po tym poście, siedziałem i gapiłem się w ekran przez następne 30 minut. Dużo dał mi do myślenia.
..przyjaźń i miłość wyrastają z tego samego pnia, czy w takim razie nie da się, aby Twoja przyjaźń zrodziła ponownie miłość? Może zgubiłaś coś po drodze...czy zastanawiałaś się dlaczego wtedy go kochałaś, a teraz nie? Co się zmieniło? Niemożliwe, aby czas osłabiał miłość.....

Sam nie wiem. Sam szukam odpowiedzi. Bardzo poruszyła mnie Córko Twoja wypowiedź. Zyczę Ci 'odnalezienia' się w tej sytuacji. Drogi która poprowadzi ku właściwemu wyjśćiu. Będziesz w mojej modlitwie.
pozdrawiam gorąco!!!

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 sierpień 18 2006 22:18   
Forum

W kwestii formalnej:

Nie moge z nim wziac rozwodu koscielnego!chociaz napewno bym dostala.

Słusznie, nie możesz. Nie, nie dostalabyś, bo Kościół Katolicki zwyczajnie nie wierzy w rozwody (najwyżej stwierdzić można niezainstnienie małżestwa w ogóle).

Poza tym, podpisuję się pod postem Matiji. Jesteśmy z Tobą modlitwą!

Pozdrawiam serdecznie,
Marek

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 sierpień 19 2006 14:58   
Forum

Quote by Bartek.D: A jezeli małzeństwo naprawde zostaało zawarte, a maż zdradza i bije kobiete to, czy taka kobieta moze wziac ponownie slub?

Jeżeli zdradza i bije to może by tak poszukać przyczyny? Może ten mężczyzna nigdy nie był zdolny do zawarcia małżeństwa?

A jeżeli wszystko jest normalna, to taka kobieta moze poprosić w sądzie kościelnym o orzeczenie separacji i opuścić męża. Ale wtedy musi żyć sama. W końcu to ona przysięała, że nie opusci go aż do śmierci. I do tej śmierci (swojej, lub jego) jest jego żoną.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 sierpień 19 2006 15:56   
Forum

Czyli przez zwyrodnialca pijaka ktoś musi miec zmarnowane zycie;/

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 sierpień 20 2006 11:08   
Forum

Nikt nie łączy się węzłem małżeńskim z zwyrodnailcem pijakiem.
To przychodzi póżźniej, jeśli pożycie małżenskie nie jest prawidłowe. Jesli otoczenie ma zły wpływ.
Nade wszystko małżeństwo to nie gotowy raj na ziemi.
Na szczęście tzreba sobie pracować. Nie wystarczy przestzregać 7-ego przykazania, aby stworzyć idealne małżeństwo, a wszystkie 10!
Chodzi o to, ze zaniedbanie w małej rzeczy, moze stać się przyczyną duzego nieszczęścia. Dlatego potzreba 'rozwagi i odwagi' w podejmowaniu jakiejkolowiek decyzji. Nie dawać się biernie unosić z prądem życia, a wiosloać, płynać - panować nad nim.

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin
 sierpień 20 2006 15:31   
Forum

Quote by Bartek.D: Czyli przez zwyrodnialca pijaka ktoś musi miec zmarnowane zycie;/

w przawdziwym małżeństwie, jak Bóg przykazał, małżonkowie są z soba na dobre i na złe, w doli i niedoli, w zdrowiu i chorobie, aż do śmierci, są dla siebie oparciem i pomocną dłonią w potrzebie

jeżeli pije i postepuje zle, tym bardziej nalezałoby przy nim zostać i mu pomoc w chwili słabości

===

precz z lewicą!!!

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 sierpień 21 2006 08:09   
Forum

Alkoholizm jest chorobą. Jeżeli była ona przed małżeństwem, a małżonek zataił to, to istnieją powody do rozpoczęcia procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa.

A jeżeli mężczyzna zachorował po ślubie, to żona ma obowiązek go wspierać, pomóc w leczeniu. Małżeństwo to nie jest miesiać miodowy. Są też normalne ludzkie problemy. Czy ludzie zawsze majarobić to, co i m się podboa, to czego oni chcą? Czy aby nie promujesz Bartku hedonizmu?

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Belle Star
 sierpień 21 2006 16:16   
Forum

Nie rozumiem katolików, którzy uważają aborcję dla ratowania życia matki za zabójstwo, a jednocześnie dopuszczają obronę konieczną, karę śmierci dla pedofilów morderców, czy zabijanie na wojnach. Okupant, pedofil, czy napadający nas bandzior to niestety też człowiek.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Belle Star
 sierpień 21 2006 16:24   
Forum

Quote by mateuszwroc:
Quote by Bartek.D: A jezeli małzeństwo naprawde zostaało zawarte, a maż zdradza i bije kobiete to, czy taka kobieta moze wziac ponownie slub?

Jeżeli zdradza i bije to może by tak poszukać przyczyny? Może ten mężczyzna nigdy nie był zdolny do zawarcia małżeństwa?

A jeżeli wszystko jest normalna, to taka kobieta moze poprosić w sądzie kościelnym o orzeczenie separacji i opuścić męża. Ale wtedy musi żyć sama. W końcu to ona przysięała, że nie opusci go aż do śmierci. I do tej śmierci (swojej, lub jego) jest jego żoną.

Zero logiki. Skoro przysięgała to nie wolno jej opuścić męża choćby ją i zabił. Co to za separacja. Do śmierci to do śmierci. Niech do niego wraca i wykonuje małżeńskie obowiązki tak jak przysięgła!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 sierpień 21 2006 16:41   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Bartek.D: Czyli przez zwyrodnialca pijaka ktoś musi miec zmarnowane zycie;/

Widzialy galy co braly

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 sierpień 21 2006 18:41   
Forum

Widzialy galy co braly

Rozumiem, ze ot tak to sobie napisales-byleby cokolwiek napisac....bo gdzies zaslyszales, ze takie powiedzenie istnieje Maxurd.
Nie powiem, przyslowia sa madroscia narodow-ale nie wszystkie.
I w istocie, latwo wypowiadac sie osobom, ktore nie wykazaly sie jakimkolwiek wyborempartnera.
Nie osadzajmy by nas nie osadzano....w przyszlosci Maxurd.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 sierpień 21 2006 18:56   
Forum

Oj drodzy katolicy. Skoro ma być na kazdaokolicznosc z małzonkiem to, dlaczego ma sie nie dac zaić.. skoro swięty zwiazek etc.. Dziwne rozumowanie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 sierpień 21 2006 18:58   
Forum

Quote by Belle Star: Nie rozumiem katolików, którzy uważają aborcję dla ratowania życia matki za zabójstwo, a jednocześnie dopuszczają obronę konieczną, karę śmierci dla pedofilów morderców, czy zabijanie na wojnach. Okupant, pedofil, czy napadający nas bandzior to niestety też człowiek.

Tylko czy raczyłaś zauważyć, że te dziecko obiektywnie jest niewinne, nie ma nic "na koncie"? Natomiast złoczyńca, okupant czy morderca są obiektywnie winni. Ja nie rozumiem zwolenników aborcji, którzy są przeciwnikami kary śmierci. Jakaś chora logika. Niewinne dziecko można zamordować, morderce już nie wolno.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 sierpień 21 2006 18:59   
Forum

Quote by Bartek.D: Oj drodzy katolicy. Skoro ma być na kazdaokolicznosc z małzonkiem to, dlaczego ma sie nie dac zaić.. skoro swięty zwiazek etc.. Dziwne rozumowanie.

Źle zrozumiałeś. Jeżeli nie da sięz nim żyć, to może od niego odejść i żyć w czystości. Ale nie powinna go też od razu spisywać na straty.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 sierpień 21 2006 19:03   
Forum

Masz racje MAteuszu, ze nie wolno nikogo spisywać na straty, ale nigdy nikomu nie odbiorę prawa do szczęscia. Nikt z nas nie ma prawa dyktować osobą "objętych" świetym wezłem małzeńskim, co i jak mają czynić. Tymbardziej gdy kobieta i dzieci są maltretowane przez sadystę. Nie wiem skąd tekie "średniowiecze" wsród niektórych forumowiczów, nie znacie zycia.. Ja dobrze wiem, czym jest ojciec, który ma kochanki i ojciec narąbany w nocy!!!. Pozdrawiam. Pamietajcie nie sadzcie...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 sierpień 21 2006 19:08   
Forum

Czytać nie umiesz? Napisałem, że taka kobieta możę odejść od tego męża, ale ma zostać w czystości.

P.S. Odbierz maila.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Obcy
 sierpień 21 2006 19:15   
Forum

Quote by mateuszwroc:Ja nie rozumiem zwolenników aborcji, którzy są przeciwnikami kary śmierci. Jakaś chora logika. Niewinne dziecko można zamordować, morderce już nie wolno.

Katarynka...

===

Sztuczna inteligencja nia ma szans z naturalną głupotą

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 sierpień 21 2006 19:17   
Forum

Quote by Obcy:
Quote by mateuszwroc:Ja nie rozumiem zwolenników aborcji, którzy są przeciwnikami kary śmierci. Jakaś chora logika. Niewinne dziecko można zamordować, morderce już nie wolno.

Katarynka...

KAtarynka to jest zwolenniczka lewactwa, która na paradach = cały czas się nadziera "tolerancja".

===

Profil   Email 
 Cytat 
Obcy
 sierpień 21 2006 19:20   
Forum

Quote by mateuszwroc:KAtarynka to jest zwolenniczka lewactwa, która na paradach = cały czas się nadziera "tolerancja".

A po polsku i rzeczowo potrafisz odpowiedzieć?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 sierpień 21 2006 19:41   
Forum

Quote by Obcy:
Quote by mateuszwroc:KAtarynka to jest zwolenniczka lewactwa, która na paradach = cały czas się nadziera "tolerancja".

A po polsku i rzeczowo potrafisz odpowiedzieć?

Katarynką jest zwolenniczka lewactwa, która na paradach równości nadziera się "Tolerancja!" itp.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin
 sierpień 21 2006 19:49   
Forum

Quote by Belle Star: Nie rozumiem katolików, którzy uważają aborcję dla ratowania życia matki za zabójstwo, a jednocześnie dopuszczają obronę konieczną, karę śmierci dla pedofilów morderców, czy zabijanie na wojnach. Okupant, pedofil, czy napadający nas bandzior to niestety też człowiek.

chora matka jeżeli za takową się uważ, to nigdy nie dopuści do tego aby cokoleiek stało się jej dziecku( mało tego- odda za nie życie). Jeżeli matka dla własnego zdrowia chce dokonać zabujstwa(jak to mawia lewica:aborcji)dziecka, to chęć ta dyskwaliwikuje ją jako matkę, a co za tym idzie odbiera jej prawo do decydowania o losach tego dziecka. ciąża i choroba matki NIE powodują jej smierci ZAWSZE, aborcja ZAWSZE powoduje smierc dziecka

mordowanie sie zolnierzy na wojnach to zło konieczne niezależne od nich a od dowudców i polityków. "napadający nas bandzior(okupant, pedofil)", to na szczescie człowiek- każdego człowieka można zmienić, jako chrzescijanin jestem przeciwnikiem kary śmierci

Quote by Bartek.D:
Oj drodzy katolicy. Skoro ma być na kazdaokolicznosc z małzonkiem to, dlaczego ma sie nie dac zaić.. skoro swięty zwiazek etc.. Dziwne rozumowanie.

nie można spisywać na straty świętego związku małżeńskiego, gdyz jest on również zobowiązaniem przed współmałżonkiem, jest przysięga zawarta przed Bogiem, to po pierwsze;
po drugie: szoste przykazanie: nie zabijaj, jeżeli zona odchodzi od męża bo ją bije, to nie tylko popełnia grzech nie dochowania przysiegi malzenskiej, ale rowniez grzech zaniedbania, gdyż opóściła osobę zagubioną moralnie i religijnie

===

precz z lewicą!!!

Profil   Email 
 Cytat 
Obcy
 sierpień 21 2006 19:59   
Forum

Quote by mateuszwroc:Katarynką jest zwolenniczka lewactwa, która na paradach równości nadziera się "Tolerancja!" itp.

Zapewne nie zrozumiałeś, o co mi chodzi, więc powtórzę po raz co najmniej czwarty:

Tzw. lewactwo w ogromnej swojej większości nie jest zwolennikiem mordowania kogokolwiek. Ono po prostu kwestionuje człowieczeństwo embriona.
Zamiast wciąż zżymać się na ich hipokryzję, staraj się ich przekonać, że to człowiek. Tylko w ten sposób masz szansę osiągnąć swój cel.
Takie (przepraszam) infantylne zadziwienia są pustym, niczemu nie służącym biciem piany. Może to i dobre na wiec przedwyborczy, ale na pewno nieskuteczne w dyskusji.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 sierpień 21 2006 21:01   
Forum

Quote by Obcy:
Quote by mateuszwroc:Katarynką jest zwolenniczka lewactwa, która na paradach równości nadziera się "Tolerancja!" itp.

Zapewne nie zrozumiałeś, o co mi chodzi, więc powtórzę po raz co najmniej czwarty:

Tzw. lewactwo w ogromnej swojej większości nie jest zwolennikiem mordowania kogokolwiek. Ono po prostu kwestionuje człowieczeństwo embriona.
Zamiast wciąż zżymać się na ich hipokryzję, staraj się ich przekonać, że to człowiek. Tylko w ten sposób masz szansę osiągnąć swój cel.
Takie (przepraszam) infantylne zadziwienia są pustym, niczemu nie służącym biciem piany. Może to i dobre na wiec przedwyborczy, ale na pewno nieskuteczne w dyskusji.

W Rumunii "płód" uznawano za dziecko dopiero z chwilą wydania pierwszego okrzyku. Zdarzało się, że kobieta rodziła w terminie i lekarz od razu dziecko dawał do wiadra z wodą, by sięnei odezwała. Określano to mianem aborcji.

A może zwolennicy lewactwa powiedzą od keidy zaczyna się życie?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 sierpień 22 2006 09:18   
Forum Moderator
Moderator

Quote by corka:
Widzialy galy co braly

...I w istocie, latwo wypowiadac sie osobom, ktore nie wykazaly sie jakimkolwiek wyborempartnera.
Nie osadzajmy by nas nie osadzano....w przyszlosci Maxurd.

Widzzialy galy co braly to zwulgaryzowana wersja bardzo prawwdziwej i glebokiej prawdy: Czlowieku badz odpowiedzialny za swoje czyny. Jezeli dorosla osoba decyduje sie na slub z kims, jezeli dorosla osoba cos obiecuje i znajac zasady godzi sie ich przestrzegac to niech bedzie jasne, ze pretensje mozna miec do samego siebie... Ze sie pomylila? Saper tez sie czasem myli. Zasady sa takie, ze on wylatuje w powietrze. Nieszczesliwy malzonek bedzie musial jednak zyc ze swiadomoscia, ze zle wybral. Nikt nie nakazuje mieszkac z oprawca w jednym domu. Zasada jest taka, ze do smierci... I to nie jest kwestia osadzania. To jest kwestia zasad, co do ktorych ludzie bioracy slub maja absolutna pewnosc. Inaczej po co by brali sluby w kosciolach??

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 sierpień 22 2006 22:34   
Forum

Ot, to co lubię - logika. Szkoda tylko, że ludzie nie tyle ją odrzucają, co raczej nie mają tyle wewnętrznej siły, by zacząć ją używać w sprawach wiary i moralności. No, chyba że używają jej, tylko że mają niepoprawne przesłanki.

(Swoją drogą, Maxurdzie, słusznym byłoby nazwanie Twojej teologii 'teologią zasad' - wszystko tłumaczysz prostym, klarownym i rozsądnym 'takie są zasady'. Nie myślałeś nigdy może o napisaniu dziełka, w którym opracujesz sprawy Boże przez pryzmat tego twierdzenia? Biorąc na warsztat judaizm i chrześcijaństwo możesz nawiązać do czerwonej jałówki składanej w ofierze, śmierci jako zapłaty wybawczej za śmierć, etc. Możesz uczynić także krok dalej - zadać pytania, których nikt nie zadaje lub nie udziela odpowiedzi: dlaczego tak w ogóle jest? Dlaczego akurat tak? Dla mnie - pokaźny materiał na bardzo interesującą lekturę. Jak Ty tego nie zrobisz, to ja, nie może się zmarnować. )

Niestety, ludzie nie czują logiką, czyją emocjami, pragnieniami etc., i dlatego świat nie jest taki prosty... i jest taki ciekawy.

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 sierpień 23 2006 12:22   
Forum

Maxurd,
ja mysle,ze gdyby wszystko bylo takie logiczne-nie byloby nawet potrzeby weryfikowania zwiazkow malzenskich-i uniewazniania ich przez Kosciol-to jest chyba tez logiczne.A jednak sa takie przypadki, czy mam zatem rozumiec iz to jest pomylka?takie uniewaznienie zwiazku malzenskiego przez Kosciol?-Sakrament Malzenstwa byl juz raz dany...jak myslisz?nie rozumiem Twojej logiky, wydaje mi sie ona bardzo sroga w stosunku do ewentualnie dotknietych "problemem" ludzi, czy sie myle? i zle Cie zrozumialam?

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 sierpień 28 2006 09:53   
Forum Moderator
Moderator

Quote by corka: Maxurd,
nie rozumiem Twojej logiky, wydaje mi sie ona bardzo sroga w stosunku do ewentualnie dotknietych "problemem" ludzi, czy sie myle? i zle Cie zrozumialam?

Moja logika jest sroga jak prawo grawitacji. Ludzie dotknieci problemem wychylania sie z okna ryzykuja srodze i nic im nie da moje milosierdzie. Moralnosc to nie jest plastelina. Kregoslup sie ma, albo nie. Wie sie, ze sie ma kiedy boli. Wiele malzenstw to doskonale zwiazki na cale zycie. Pokazuje to, ze prawdy Biblii sa aktualne dzis. Tak to zostalo stworzone i tego sie trzymajmy.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 sierpień 28 2006 13:18   
Forum

Jedno szczescie, ze Ci Bozia Maxurd nie dala wladzy!, bo ciezko by z Toba bylo

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 sierpień 28 2006 13:20   
Forum

Od dziecka boje sie ludzi, ktorzy wszystko lepiej wiedza-->tzn. mysla, ze wszystko lepiej wiedza.
Sokrates -byl w tej kwestii inny,ale i byl wielce madrym czlowiekiem.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,83 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty