Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 O czym 90% katolików nie wie
 |  Wersja do druku
Gość forum: habakirisz-heretyk
 listopad 11 2004 20:02  (Czytany 13245 razy)  

120 r. - Pierwsze wzmianki o używaniu wody święconej do "wypędzania duchów" nieczystych

157 r. - Po raz pierwszy zastosowano formy pokuty

II wiek - Święty Klemens z Aleksandrii pisał, "Każda kobieta powinna być przepełniona wstydem przez samo tylko myślenie, że jest kobietą".

III wiek. Aż do III wieku wyznawcy chrystianizmu nie słyszeli o wieczystym dziewictwie Maryi.Ewangelii Mateusza informuje , iż Józef "nie zbliżał się do Maryji, aż porodziła Syna". ("Zbliżenie się" oznacza w Bibli małżeńskie współżycie.)

200 r. - Ustanowiono "stan duchowny" przez wprowadzenie ordynacji. Chrzescijanie zostali podzieleni na duchownych i laikow - przedtem wszyscy byli na równi , jednocześnie będąc braćmi i kapłanami przed Bogiem.

220 r. - Przyjęto dogmat o konieczności pewnych czynności koscielnych, niezbędnych do zbawienia.

250 r. - Wprowadzono nauke o wiecznych mekach.

(312 - Bitwa pod mostem mulwijskim - Chrzescijanstwo staje sie jedna z religii panstwowych poganskiego Rzymu. Powstanie Instytucji Kosciola Katolickiego. Poczatek przesladowania i mordowania niechrzescijan.)

321 r. - Cesarz Konstantyn nakazuje swiecic niedziele zamiast dotychczasowej soboty. (na pamiatke zmartwychwstalego rzymskiego boga Mitry)

325 r. (Cesarz Konstantyn na soborze nicejskim ustanawia kanon pisma "swietego" i "dwojce swieta" awansujac Jezusa do miana Boga.Jezus z Betlejem ma zastapic dotychczas czczonego Mitre).

330 r. - Wprowadzenie czczenia zmarlych "swietych" i ich relikwii

360 r. - Wprowadzenie zwyczaju czczenia aniolow

381r. - Do obowiazujacej dotychczas konstantynskiej "Dwojcy Swietej" cesarz Teodozjusz dolaczyl trzecia osobie tzw." Ducha Swietego". Dzialo sie to na soborze w Konstantynopolu

431r. - Wyrazenie Xristo Tokos - Matka Chrystusa - zostalo zastapione na Teo Tokos - Boga Rodzica.

449 r. - Papiez Leon I wprowadza prymat biskupa Rzymu.

539 r. - Ustanowiono wladze papiezy oraz ofiare mszy swietej

VI wiek. Chrześcijański filozof Boethius, pisał "Kobieta jest świątynią zbudowaną na bagnie". W VI wieku na soborze w Macon biskupi głosowali nad problemem, czy kobiety mają dusze, a w X wieku Odo z Cluny głosił, że "Obejmować kobietę to tak jak obejmować wór gnoju..."

593 r. - Papiez Grzegorz I wprowadzil wiare w czysciec, dla uzdrowienia finansow kurii rzymskiej poprzez sprzedaz odpustow od kar czysccowych.

600 r. - Wprowadzenie "godzinki" do M.B. oraz lacine do liturgii.

715 r. - Wprowadzono modlitwy do Marii Panny oraz swietych.

726 r. - W Rzymie zaczeto czcic obrazy.

783 r. - Nastal zwyczaj calowania nog papieza.

813 r. - Ustanowiono Swieto Wniebowziecia N.M.P.

993. r. - Papiez Leon III zaczal kanonizowac zmarlych.

1000 r. -Ustanowiono Uroczystosc Wszystkich Swietych i Dzien Zaduszny.

1015 r. - Wprowadzono przymusowy celibat dla duchownych aby rozwiazac problem przejmowania spadkow przez ich rodziny .(Przedtem duchowni mieli zony i dzieci)

1077 r. - Papiez Grzegorz VII ustanowil "klatwe"

1095 r. - Papież Urban II wezwał rycerzy Europy do zjednoczenia i marszu na Jerozolimę. Zainicjowal w ten sposob pierwsza wyprawe krzyzowa.

1099 r. - Masakra Muzułmanów i Żydów w Jerozolimie. Kronikarz Rajmund pisał: "Na ulicach leżały sterty głów, rąk i stóp.Jedni zginęli od strzał lub zrzucono ich z wież; inni torturowani przez kilka dni zostali w końcu żywcem spaleni.To był prawdziwy, zdumiewający wyrok Boga nakazujący, aby miejsce to wypełnione było krwią niewiernych."
XII wiek. Uczony i filozof, święty Tomasz z Akwinu głosił, ze zwierzęta nie mają życia po śmierci ani wrodzonych praw, oraz że "przez nieodwołalny nakaz Stwórcy ich życie i śmierć należą do nas".

1116 r. - Sobor Lateranski ustanowil spowiedz "na ucho"

1140 r. - Ulozono i przyjeto 7 sakramentow swietych.

1204 r. - Zaczela dzialac Swieta Inkwizycja.Sludzy kosciola zameczyli lub spalili zywcem setki tysiecy ludzi. Piece służące do palenia ludzi, takie jakie były budowane w XX wieku przez nazistowskich Niemców, po raz pierwszy stosowane były przez chrześcijańską inkwizycję

1204 r. Papież Innocenty III wysłał armię krzyżowców do Konstantynopola: Żołnierze Chrystusa zdobyli Konstantynopol, z zaciekłością grabiąc i mordujac mieszkancow.Nastepnie plądrują i palą miasto. Według relacji kronikarza Geoffrey'a Villehardeuin'a, nigdy przedtem, od stworzenia świata, nie wywieziono z miasta tylu bogactw.

1208 r. Innocenty III zaoferował każdemu, kto chwyci za broń, oprócz prolongaty spłat i boskiego zbawienia, również ziemie i majątek heretyków i ich sprzymierzeńców, rozpoczęła się Krucjata Albigeńska, której celem było wymordowanie katarów. Szacuje się, że Krucjata Albigezjańska pochłonęła milion istnień ludzkich, nie tylko katarów, ale dotknęła większą część populacji południowej Francji.

1229 r. - Papiez Grzegorz IX zakazal czytania Biblii pod sankcja kar inkwizycyjnych.

1231 r. Nakaz papieski zalecał palenie heretyków na stosie. Pod względem technicznym pozwalało to uniknąć rozpryskiwania się krwi.

1244 r. Na soborze w Narbonne zdecydowano, aby przy skazywaniu heretyków nie oszczędzano mężów ze względu na ich żony, ani żon ze względu na męża, ani też rodziców ze względu na dzieci. "Wyrok nie powinien być łagodzony ze względu na chorobę czy podeszły wiek . Każdy wyrok powinien obejmować biczowanie."

1263 r. - Zatwierdzono przyjmowanie komunii pod jedna postacia.

1264 r. - Ustanowiono uroczystosc Bozego Ciala

1275 r. - Pojawiły się dyskusje na temat płacenia daniny.W odpowiedzi papież ekskomunikował całe miasto, Florencję.
XIV wiek - Wybucha epidemia czarnej śmierci, Kościół wyjaśniał, że winę za ten stan rzeczy ponoszą Żydzi, zachęcając przy tym do napaści na nich

1311 r. - Papiez Klemens V jako pierwszy ukoronowal sie potrojna korona wladcy

1377 r. Robert z Genewy wynajął bandę najemników, którzy po zdobyciu Bolonii ruszyli na Cessnę. Przez trzy dni i noce, począwszy od 3 lutego 1377 roku, przy zamkniętych bramach miasta, żołnierze dokonali rzezi jego mieszkańców. W 1378 roku, Robert z Genewy został papieżem i przyjął imię Klemensa VII

1450-1750r - Okres polowania na czarownice.Straszliwymi torturami zameczono setki tysiacy kobiet posadzanych o czary.

1484 r. Papież Innocenty VIII oficjalnie nakazał palenie na stosach kotów domowych razem z czarownicami. Zwyczaj ten był praktykowany przez trwający setki lat okres polowań na czarownice

1492 r. Kolumb odkryl Ameryke.Inkwizycja szybko postępuje śladami odkrywców. Tubylców, którzy nie chcieli nawrócić się na wiarę chrześcijańską, palono na stosach.

1493 r. Bulla papieska uprawomocniła deklarację wojny przeciwko wszystkim narodom w Ameryce Południowej, które odmówiły przyjęcia chrześcijaństwa.

1563 r. Ustalono, ze tradycja Kosciola jest wazniejszym zrodlem objawienia od Slowa Bozego.

1572 r. We Francji 24 sierpnia w masakrze znanej pod nazwą Dnia Świętego Bartłomieja zamordowano 10 000 protestantów. Papież Grzegorz XIII napisał potem do króla Francji Karola IX: "Cieszymy się razem z tobą, że z Boską pomocą uwolniłeś świat od tych podłych heretyków"

1650 r. W Nowej Anglii prawnie zakazano noszenia ubrań z "krótkimi rękawami, gdyż mogłyby zostać odsłonięte nagie ramiona". Chrześcijanie zaczęli uważać, że wszystko, co zwraca uwagę na świat fizyczny jest bezbożne.

1852 r. - Wprowadzono nabozenstwo majowe do N. M. P.

1854 r. - Wprowadzono dogmat o tzw. Niepokalanym Poczeciu N.M.P.

1855 r. - Sprzeciw Kościoła wobec Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Kosciol glosil iz "wolność to bluźnierstwo, wolność to odwodzenie innych od prawdziwego Boga. Wolność to mówienie kłamstw w imię Boga". Wczesniej ,do Kongresu Stanów Zjednoczonych kościół wniósł projekt ustawy zabraniającej wydobywania z łona ziemi ropy naftowej, którą Bóg tam umieścił, aby czarci w piekle mieli czym pod kotłami palić

1870 r. - Wprowadzono dogmat o nieomylnosci papieza.

1950 r. -W petycji do Watykanu, katolicy prosza o dogmatyzację fizycznego wniebowzięcia Maryi.W odpowiedzi Watykanuchwala dogmat o wniebowzieciu N. M. P.( w Ewangeliach nie ma slowa o tym).

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Cytaty:

"Kościół Rzymski nigdy nie pobłądził i po wszystkie czasy w żaden błąd nie popadnie". "Dictatus Papae" papieża Grzegorza VII (1073-1086).

"Używajmy papiestwa teraz, gdy Bóg nam go dal".

"Patrzcie, co bajka o Jezusie Chrystusie dla nas zrobiła". Papież Leon X

"Kościół rzymskokatolicki przelał więcej niewinnej krwi niż jakakolwiek inna instytucja", W. E. H. Lecky

===

Cytat 
ks. Adam Sekściński
 listopad 11 2004 22:19   
Forum

Status: offline

Stare, oklepane i niemodne

poczytaj: TUTAJ

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: habakirisz
 listopad 11 2004 22:36   

tzn widze ze widzimy swoje wyznanie i jego instytucje w rozowych barwach i przyjmujemy to co nam daja na talerzu bez przemysleń

===

Cytat 
ks. Adam Sekściński
 listopad 12 2004 07:45   
Forum

Rozumiem, że tekścik, który wkleiłeś, a który krąży od jakiegoś czasu po necie jest Twojego autorstwa? Jest wynikiem Twoich przemyśleń?

Nie sądzę.

A może przynajmniej sprawdzałeś w różnych źródłach historycznych czy to jest prawda?

Też nie sądzę.

Czyżbyś więc przyjmował to co Ci dają "na talerzu" - bez przemyśleń?

A może jednak nie? Podałem link, gdzie ten tekst jest punkt po punkcie rozpracowywany i obalany - może więc podaj jakieś kontrargumenty

Bo tak w zasadzie ten tekst winien być zatytułowany: "Co 90% antykatolików myśli, że wie"

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Habakirisz
 listopad 12 2004 10:09   

Oczywiście byłem na tej stronie. Niektóre są bardzo dobrze argumentowane i powiem,że musiałem poprawić swą wiedzę, ale większośc wydaję się nie zparzeczać, że zdarzenia teakie miały miejsce tylko autor, że tak powiem wini autora zetsawienia tylko za pomyłki w datach, a teraz małe (WIELKIE) fragmenty z podanego linku:
1204 r. - Zaczęła działać Święta Inkwizycja. Słudzy kościoła zamęczyli lub spalili żywcem setki tysięcy ludzi. Piece służące do palenia ludzi, takie jakie były budowane w XX wieku przez nazistowskich Niemców, po raz pierwszy stosowane były przez chrześcijańską inkwizycję.

"Encyklopedia katolicka" twierdzi, że inkwizycja "dużo zdziałała dla cywilizacji".

Kolejny antyklerykalny mit niewiele mający wspólnego z rzetelnymi badaniami historycznymi. Temat również wymaga szerokiego omówienia – tak więc można poczytać.
Otwierałem tą encyklopedię.

JAK MI PAN UDOWODNI,ŻE WPROWADZENIE INDEKSU KSIĄG ZAKAZANYCH W 1559 r. ( zostało zniszcznone wiele wybitnych myśli humanistycznych, które mogłyby barć udział w kształtowaniu się cywilizacji), palenie "czarownic na stosach", tortury dla heretyków, wielka obłuda MIAŁY WPŁYW NA POZYTYWNY ROZWÓJ CYWILIZACJI TO JA MOGE PANU GOTOWAĆ OBIADKI PRZEZ 2 LATA.

===

Cytat 
 listopad 12 2004 10:21   

1204 r. - Papież Innocenty III wysłał armie krzyżowców do Konstantynopola: Żołnierze Chrystusa zdobyli Konstantynopol, z zaciekłością grabiąc i mordując mieszkańców. Następnie plądrują i palą miasto. Według relacji kronikarza Geoffrey'a Villehardeuin'a, nigdy przedtem, od stworzenia świata, nie wywieziono z miasta tylu bogactw.

No tak, stosując skróty myślowe i pisząc część prawdy – można uzasadnić wszystko.

KOLEJNA TRAGEDIA. CZYTAŁEM TROCHE WIECEJ NA PODANYM LINKU. TZN ONI MOGLI SOBIE TO ZAJĄĆ I PALIĆ LUDZI W IMIĘ BOGA? NO Gratuluje.

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 listopad 12 2004 16:57   
Forum

Quote by habakirisz:

KOLEJNA TRAGEDIA. CZYTAŁEM TROCHE WIECEJ NA PODANYM LINKU. TZN ONI MOGLI SOBIE TO ZAJĄĆ I PALIĆ LUDZI W IMIĘ BOGA? NO Gratuluje.

A mnie się wydaje, że inkwizytorzy przeczytali Ewangelię wg św.Jana:
"Ja jestem krzewem winnym, wy - latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto we Mnie nie trwa, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. I zbiera się ją, i wrzuca do ognia, i płonie." (J 15,5-6)
Tak więc stosy są uzasadnione biblijnie.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
ks. Adam Sekściński
 listopad 12 2004 17:28   
Forum

Mateuszu

po prostu słów mi zabrakło

===

Profil   Email 
 Cytat 
Joel
 listopad 12 2004 17:57   
Forum

Mateusz,prosze cie nie pisz takich rzeczy,gdyz sie kompromitujesz....

===

Joel

Profil   Email 
 Cytat 
 listopad 12 2004 19:41   

Mało jest sytuacji kiedy nie mam nic do powiedzenia ale teraz Panowie mnie zatkało. Mateuszku, po twojej wypowiedz stwierdzam, że:
A) Albo nalezysz do Młodzieży Wszechpolskiej
Jesteś z Polski B (np. woj. Podkarpackie)

===

Cytat 
 listopad 12 2004 19:42   

ten kolo w okularach mial oznaczac "B )"

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 listopad 12 2004 20:34   
Forum

Quote by alef: Mateuszu

po prostu słów mi zabrakło

Chyba źle ksiądz mnie odczytał. Chodziło mi o to, aby autor tematu "odczepił się". Te oklepane wieści widziałem też na jakiejś luterańskiej stronie szkalującej Kościół katolicki. Chciałem, aby przemyślał ten fragment i pojął rozumienie ludzi średniowiecza. Zresztą nie tylko katolicy palili na stosach. Protestanci też.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz Gacki
 listopad 12 2004 20:45   
Forum Admin
Admin

Quote by mateuszwroc:Zresztą nie tylko katolicy palili na stosach. Protestanci też.

No i? Czego ma to dowodzić? Znów Twoje żenujące argumenty typu "nie tylko my dopuszczaliśmy się niegodziwości"? Gdy Cię ktoś przyłapie na kradzieży to powiesz "inni też kradną", "protestanci też kradną", "muzułmanie też kradną"? ŻENADA !!

GG

===

Profil   Email 
 Cytat 
 listopad 12 2004 22:00   

Mateuszku, a Buddyści też kradli?

===

Cytat 
ks. Adam Sekściński
 listopad 12 2004 23:00   
Forum

Echhhhh - no to chyba trzeba będzie zaczynać to samo jeszcze raz od początku....

No nic... Powołując się na to co Pan napisał Panie habakirisz:

tzn widze ze widzimy swoje wyznanie i jego instytucje w rozowych barwach i przyjmujemy to co nam daja na talerzu bez przemysleń

i wobec braku odpowiedzi na moje pytania:

Rozumiem, że tekścik, który wkleiłeś, a który krąży od jakiegoś czasu po necie jest Twojego autorstwa? Jest wynikiem Twoich przemyśleń?

A może przynajmniej sprawdzałeś w różnych źródłach historycznych czy to jest prawda?

Czyżbyś więc przyjmował to co Ci dają "na talerzu" - bez przemyśleń?

Zadam najpierw te same, które zadałem w podanym przeze mnie temacie (do tych problemów o których Pan wspomniał dojdziemy rozważając wszystkie dokładnie i szczegółowo):

Zacznijmy po kolei od początku:

120 rok - kto i gdzie o tym pisze?

157 rok - gdzie to było ?

Z jakiego dzieła Klemensa pochodzi ten cytat?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 listopad 13 2004 08:15   
Forum

Quote by ggacki:
Quote by mateuszwroc:Zresztą nie tylko katolicy palili na stosach. Protestanci też.

No i? Czego ma to dowodzić? Znów Twoje żenujące argumenty typu "nie tylko my dopuszczaliśmy się niegodziwości"? Gdy Cię ktoś przyłapie na kradzieży to powiesz "inni też kradną", "protestanci też kradną", "muzułmanie też kradną"? ŻENADA !!

GG

Oj widzę trochę niesprawiedliwości. Zauważyłem u Państwa, że jak ktoś wspomina o św. Inkwizycji, to Państwo jak grób - siedzą cicho. A jeżeli ktoś przypomni, że druga strona święta nie była, to od razu oburzenie. Ja rozumiem, że bronią Państwo swojego wyznania. Proszę także mnie pozwolić obronić moje. A dlaczego Pan nie pisał, kiedy habakirisz pisał o naszych stosach? Proszę działać prewencyjnie. Już raz Pana Szanowną Żonę o to prosiłem. Proszę o trochę obiektywizmu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 listopad 13 2004 08:17   
Forum

Do habakirisza: Czy przysięgniesz, że Twoje wyznanie nie paliło czarownic i "heretyków" (W cudzysłowiu, bo katolicy, którzy przez Kościół nie zostali osądzeni, nigdy heretykami nie byli. Chyba wie Pan kto dla mnie jest heretykiem.)?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Butterfly
 listopad 13 2004 10:33   
Forum

Dobra - rozumiem - bronić swoje wyznanie to rzecz szlachetna i jak bajbardziej wskazana - ale jedynie gdy chodzi o świadectwo wiary i wystąpienie w imię tego w co się wierzy. Nie można jednak tuszować z tego powodu faktów historycznych. Nie sprawdzalem dat tu podanych (w tym temacie) sądzę jednak, że dużo w przeszłości zrobili złego zarówno katolicy i protestanci. Cóż jestem luteraninem, a reformatora Marcina Lutra oskarża się o antysemityzm. Prawdą jest że niektóre wypowiedzi Lutra są wyraźnie skierowane przeciwko Żydom, wręcz wrogo. Można zrozumieć tamte czasy i taki właśnie stosunek Lutra do Żydów, ale nie można takiego zachowania usprawiedliwić. Podobnie jest z działalnością KrK.
Mój Kościół ustosunkował się do wypowiedzi antyżydowskich ks. dra Marcina Lutra, jako takich którym stanowczo się sprzeciwia.

Pozdrawiam.

===

L'État, c'est la grande fiction à travers laquelle tout le monde s’efforce de vivre aux dépens de tout le monde. -Frédéric Bastiat

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz Gacki
 listopad 13 2004 11:19   
Forum Admin
Admin

Quote by mateuszwroc:Oj widzę trochę niesprawiedliwości. Zauważyłem u Państwa, że jak ktoś wspomina o św. Inkwizycji, to Państwo jak grób - siedzą cicho. A jeżeli ktoś przypomni, że druga strona święta nie była, to od razu oburzenie. Ja rozumiem, że bronią Państwo swojego wyznania. Proszę także mnie pozwolić obronić moje. A dlaczego Pan nie pisał, kiedy habakirisz pisał o naszych stosach? Proszę działać prewencyjnie. Już raz Pana Szanowną Żonę o to prosiłem. Proszę o trochę obiektywizmu.

I znów kulą w płot. Proszę nie wyczytywać treści, których nawet nie przedstawiłem. Odniosłem się tylko i wyłącznie do Pańskiego ŻENUJĄCEGO stylu argumentacji. ŻAŁOSNEGO i ŻENUJĄCEGO bez względu czego lub kogo on dotyczy. Taki sposób argumentacji jest żałosny w czyimkolwiek wydaniu i najbardziej szkodzi akurat formacji, którą owa żałośnie argumentująca osoba reprezentuje.

Zaś - parafrazując Pana wypowiedź - zauważyłem, iż jeśli ktoś wspomina o Inkwizycji, Pana pierwsza reakcja to "a protestanci też rozrabiali" - z którego to twierdzenia dokładnie NIC w zakresie niegodziwości popełnianych przy okazji działania katolickiej przecież Inkwizycji nie wynika. Jeśli Pańskim sposobem obrony Inkwizycji jest stwierdzenie "a protestanci też palili", to sugeruję mały kurs logiki i naukę przeprowadzania dowodów własnych tez.

Jeśli Szanowny Pan posuwa się w swojej - skądinąd cennej i pożądanej - gorliwości do granic absurdu i śmieszności, to szkodzi Pan głównie własnej formacji - co radzę mieć na uwadze.

GG

===

Profil   Email 
 Cytat 
 listopad 13 2004 11:24   

120r. Woda święcona ma wielorakie zastosowanie w liturgii. Najstarsza wzmianka o wodzie święconej jest w Aktach Piotra i Tomasza, pochodzących z III w. Tekst modlitwy na poświęcenie wody zachował się z IV wieku: w Euchologion Serapiona, biskupa z Thumis (+ 362) oraz w Konstytucjach Apostolskich. Początkowo wody święconej używano do skraplania mieszkań, dla odpędzenia złych duchów.

ok. 157r. -Poważne (może zbyt poważne?) potraktowanie odpuszczenia grzechów w chrzcie świętym zaowocowało w Kościele pierwotnym tak zwaną zasadą jednorazowości pokuty. Pierwszym świadkiem tej reguły jest niejaki Hermas. W jego dziele Pasterz, napisanym przed 150 rokiem, czytamy: „jeśli po tym wezwaniu wielkim i uroczystym [po chrzcie] ktoś skuszony przez szatana zgrzeszy, ma już tylko jedną możliwość pokuty.
www.mateusz.pl
Co do Klemensa to znalazłem tylko fragmenty tego dzieła, niestety autor strony nie postarał się o zamioeszczenia tego źródła więc nie moge tego barć za wiarygodne. Tu mnie Pan ma.

Nastęopne daty proszę podawać właśnie w aki sma sposób powiedzmy po 3, aby nie trzeba było godzinami wertować inernetu. Wiadomo, nauka

A co do Mateusza. Mateuszu. Moje wyznanie nigdy nie robiło takich rzeczy bo dla siebie samego ja sam jestem wyznaniem tzn ja sam jestem sobie Bogiem, a dokładnie moja dusza jest mo Bogiem. Odpowiednio ją trenując można siebie doprowadzić do takiego stopnia jaki miał np. Jezus i stać się małym Bogiem na tym, planie materialnym tylko troche więcej żyć na to potzreba. odpowiem na kolejne pytanie : nie nalężę do żadnego zgrupowaniam, sekty, zbiorowiska. Wierzę w siebie.

===

Cytat 
Mirosław Miarczyński
 listopad 13 2004 15:00   
Forum

Quote by mateuszwroc: Oj widzę trochę niesprawiedliwości. Zauważyłem u Państwa, że jak ktoś wspomina o św. Inkwizycji, to Państwo jak grób - siedzą cicho. A jeżeli ktoś przypomni, że druga strona święta nie była, to od razu oburzenie. Ja rozumiem, że bronią Państwo swojego wyznania. Proszę także mnie pozwolić obronić moje. A dlaczego Pan nie pisał, kiedy habakirisz pisał o naszych stosach? Proszę działać prewencyjnie. Już raz Pana Szanowną Żonę o to prosiłem. Proszę o trochę obiektywizmu.

Mateuszu, niesprawiedliwy to jesteś Ty, pisząc takie rzeczy akurat w stosunku do tych osób. Zastanów się, jak różnorodni ludzie tutaj się przewijają i jak wiele różnych opinii wyrażają. To, że mogą to tobić i że nikt nie jest tu dyskryminowany za poglądy a jednocześnie nie panuje tu taki młyn i bałagan jak na niemoderowanych listach dyskusyjnych to rzecz niezwykła w internecie. Wybacz, ale ludzie o Twoich poglądach rzadko kiedy mają możliwość swobodnej wypowiedzi nawet na forach katolickich a co dopiero na ekumenicznych i to jeszcze prowadzonych przez nie-katolików.

Ja nie zauważyłem w wypowiedzi GG żadnej "obrony swojego wyznania" - sugerując to zwyczajnie mijasz się z prawdą. On się odniósł do sposobu w jaki argumentujesz (napisał to zresztą poniżej) - który mówiąc między nami niestety pozostawia wiele do życzenia. A sama Inkwizycja... cóż, jest to temat bardzo skomplikowany, a przez to że były ofiary - bolesny dla wielu kościołów. Dlatego między innymi tak trudno o niej rozmawiać.

Ale ja nie o tym chcę - w ferworze dyskusji nie zauważyłeś jednej rzeczy - że ściągasz ją na "boczny tor" i przez to utrudniasz argumentację tym, którzy tak jak na przykład alef starają się wykazac absurdalność niektórych zarzutów. Popatrz na tekst, od którego się wszystko zaczęło - naprawdę uważasz, że Twoje zarzuty publicznie stawiane osobie nie mającej z tym tekstem nic wspólnego kogokolwiek zbudują? Ja z przyrością muszę powiedzieć (na podstawie swojego doświadczenia), że wręcz przeciwnie - agresywna postawa jeszcze utwierdzi czytających w przeświadczeniu, że autor tego pastiszu napisał samą prawdę.

Ja wiem, że czasem jest trudno się powstrzymać, szczególnie gdy czyjaś uwaga bardzo zrani albo dotknie. Ale wydaje mi się, że człowiek tak zaangażowany jak Ty, może się powstrzymać - w imię dobra całej dyskusji.

Mirek

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mirosław Miarczyński
 listopad 13 2004 15:12   
Forum

Quote by habakirisz-heretyk: O czym 90% katolików nie wie

Wie Pan, czytałem to po raz pierwszy jakieś 5-6 lat temu. Krąży ta "rewelacja" po stronach internetowych, listach dyskusyjnych i forach, a więc jest już chyba nieaktualne te "90%" - bo z "internetowych" katolików prawie każdy natknął się na nią co najmniej raz, a wiem skądinąd, że w ostatnich czasach ta "lista" jest omawiana na religii w części szkół - przynoszą ją właśnie zinternetyzowani uczniowie i pytają czy to prawda.

Po drugie - na wielu stronach są już odpowiedzi i wyjaśnienia dotyczące wszystkich punktów, które niektóre z nich odrzucają jakofałszywki, a resztę ustawiają we właściwym kontekście (link do jednej z takich stron ktos juz tutaj podał). Sprawa nie jest więc tak czarno-biała jakby chcieli autorzy.

Swoją drogą - taką listę można zrobić w stosunku do każdego chrześcijańskiego wyznania, które ma powyżej 100 lat. A także w stosunku do żydów, muzułman, buddystów, hinduistów jak też ateistów (zorganizowanych i nie). Tylko po co? Żeby się napawać że jestem lepszy, że jestem w "lepszym" kościele? Albo, że jestem najlepszy bo nie jestem w żadnym kościele, bo nie wierzę w to "opium dla ludu"? Zapraszam do przeczytania sobie po raz kolejny fragmentu o faryzeuszu i celniku - bardzo dobrze działa na nieuzasadnione samozadowolenie.

Mirek

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 listopad 13 2004 15:28   
Forum

Heretyk otworzyl mi oczy. przeczytalam to z wielkim apetytem. nie uwazam ze wszystkie teksty maja byc budujace. prawda czasem bywa okrutna. ciesze sie ze nie ma zadnej kontroli nad tym co ludzie mysla. ze moga swobodnie wyrazac co sadza o sprawach takie jak kosciol czy Bog.
dla mnie nie jest do przyjecia ze dany kosciol jest bezgreszny i nieomylny. sam fakt ze pani d'arc byla spalona jako czarownica a po jakims czasie zostala beatyfikowana jako swieta dowodzi wiele.

===

Profil   Email 
 Cytat 
 listopad 13 2004 16:09   

Mirek, ja jakos nie staram sie udowodnic ze jestm najlpeszy bo wsrod innych tzw. "heretyków" jest osoba która chyba najbardziej broni polski kościół przed transformacją. Ale co do tego punktu masz rację, niektóre są fałszywkami, ale są i niektóre prawdziwe chcociażby ta wiecznie budząca kontrowersje inkwizycja i Indeks Ksiąg Zakazanych. Masz racje, o każdej religii można tak powiedzieć. Ale takie listy przynajmniej otwierają oczy i tutaj może wasz zdziwę, niekiedy pokazują czy kochasz swoje wyznanie "na dobre i na złe", czy jednak coś ci nioe odpowiada. I mówię to jako antropocentryk, a dokłądnie "duszocentryk".

===

Cytat 
 listopad 13 2004 16:12   

Aha, może mi ktoś coś wyjaśnić. Czemu logowanie jest jakieś zje**** bo próbuje utworzyć się jako nowy urzytkownik , a potem przy logowaniu wyskakuje mi coś w stylu : twoje hasło jest nieprawidłowe Mimo że wpisuje nawet po 12 razy to samo POPRAWNE hasło?

===

Cytat 
Mirosław Miarczyński
 listopad 13 2004 16:17   
Forum

Quote by habakirisz: Ale co do tego punktu masz rację, niektóre są fałszywkami, ale są i niektóre prawdziwe chcociażby ta wiecznie budząca kontrowersje inkwizycja i Indeks Ksiąg Zakazanych.

A nie uważasz, że elementarna uczciwość wymaga, żebyś przed publikowaniem tekstu zawierającego fałszywe zarzuty, usunął je? Wybacz, ale jeśli w danym tekście jest prawda przemieszana z fałszem, to on ma zerową wiarygodność a co za tym idzie - taką samą wartość w "otwieraniu oczu". Ja jestem zwolennikiem maksymalnej otwartości i wyjaśniania nawet najbardziej bolesnych spraw, bo bez tego nie jest możliwa prawdziwa jedność - ale właśnie takie "próby otwierania oczu" jak twoja powodują, że ludzie okopują się na swoich pozycjach i o wyjaśnienie i pojednanie jest jeszcze trudniej. Pomyśl o tym, zanim wyślesz gdziekolwiek jeszcze te swoje rewelacje - możesz po prostu bardzo zaszkodzic wielu ludziom, a pożytku z tego nie ma. Albo jeszcze lepiej - pezeanalizuj je i ułóż swoją listę "tematów do wyjaśnienia" - prawdziwą i uwzględniającą wszelkie konteksty

Mirek

===

Profil   Email 
 Cytat 
Joanna Gacka
 listopad 13 2004 16:34   
Forum Admin
Admin

Quote by habakirisz: Aha, może mi ktoś coś wyjaśnić. Czemu logowanie jest jakieś zje**** bo próbuje utworzyć się jako nowy urzytkownik , a potem przy logowaniu wyskakuje mi coś w stylu : twoje hasło jest nieprawidłowe Mimo że wpisuje nawet po 12 razy to samo POPRAWNE hasło?

Proszę o przesłanie Pana loginu (pod którym zarejestrował się Pan jako użytkownik) oraz nieco dokładniejszego opisu problemu na adres root(at)kosciol.pl

===

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
 listopad 13 2004 17:35   

Mirku. O ty m, ze lista zawiera być może fałszywe rzeczy dowiedziałęm się od alefa. Odwiedziałe stronę , k tóra mi podał, ale dowiedziałem się tam m.in ,że inkwizycja miała dobry wpływ na rozwój cywilizacyjny więc odpuściłem tą stronę. Postanowiłem pioszukać w necie odpowiedzi na reszte pytań. Chodziło tam głównie o przeinacenie dat.

Chyba,że wierni to osby, które niczego nie szukają tylko czytają w coś i w to wierzą.

===

Cytat 
Gość forum: Napoleon
 listopad 13 2004 23:48   

Przepraszam bardzo ale niektóre z podpunktów wołają o pomstę do nieba.
a.)Niektóre z nich można obalić korzystając z lekcji historii na poziomie Liceum. Np. podpunkt dotyczący spustoszenia Konstantynopola. Krucjata nie miała takiego celu. Polecam poczytać jakiś podręcznik (może być wydany za komuny aby nie można było go posądzić o stronniczość)
b.)Niektóre podpunkty są typowymi przykładami "propagandowego" podejścia do rzeczywistości np. ten o wprowadzeniu kapłaństwa.
Nie spotkałem się jeszcze z kwestią że komuś przeszkadza podział na kler i laikat (oczywiście wśród tych których ten podział dotyczy tzn. wierzących) kler ma swoje zadania w Kościele, świeccy mają swoje zadania w Kościele i na ogół nikomu to nie przeszkadza. Nie jest to podział na bardziej uprzywilejowanych lub mniej. Odsyłam do dokumentów Soboru Watykańskiego II(chyba).
c.)Czepianie się dogmatów wiary. Co ludzi niewierzących, obchodzi w co ja wierze?? Zwłaszcza że np. wiara we Wniebowziecie NMP była bardza "popularna" wśród ludzi, była (i jest) częścią Tradycji. Jeżeli już naprawde komuś bardzo przeszkadza to w co inni wierzą odsyłam do muzułmanów. Krytyka Mahometa może sie skończyć nieciekawie... Chrześcijanie jednak są zbyt delikatni.
d.)Są na liście rzeczy nie bulwersujące. Np. spowiedź uszna czy inne. Czy to są argumenty przeciw Kościołowi?? Ciesze się bo dowiedziałem sie kiedy konkretnie wporwadzono ten czy ów zwyczaj. (O ile daty są prawdziwe.
e.) Są w końcu na tej liście rzeczy prawdziwe. Mało ale jednak. Przy czym za niektóre Kościół przeprosił a na niektóre trzeba wziąć drobną "poprawkę" czas średniowiecza był inny, niektóre rzeczy inaczej wtedy wyglądały. Papieżami faktycznie zdarzało się że zostawali ludzie tego niegodni. Były przegięcia. Ale znajdźmy instytucje w której w ciągu 100 lat nie byłoby większej ilości "przekrętów" i te instytucje giną. A Kościół trwa, hmCzyżby jednak było w nim coś dobrego?.

Uważam że na większość zarzutów z powyższej listy da się odpowiedzieć (zaznaczam nie uciekając się do demagogi) i je skreślić. Za wszystkie błędy teologiczne, historyczne i inne przepraszam i proszę osoby bardziej doświadzczone ode mnie o ich skorygowanie. Pozdrawiam.
M.T."Napoleon"

===

Cytat 
Gość forum: Napoleon
 listopad 13 2004 23:53   

P.S. M.T. to moje inicjały. (Jestem osobą świecką)

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,35 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty