Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 czy można usprawiedliwiać zabijanie?
 |  Wersja do druku
Rafi F
 marzec 08 2007 15:53   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Quote by LuTom:
Wybacz Lutom, ale kobieta zgwałcona też takiego wyboru racjonalnie nie jest w stanie podj±ć.

A to niby dlaczego? Uważam, że wg Ciebie jedyne racjonalne wyjście z tej sytuacji to : masz urodzić i kropka !

Tak. Zapewnić kobiecie każdą pomoc, aby nie zabijała dziecka. Zauważ, ze o dziecku dowiaduje się z opóźnieniem, kiedy już jako tako poskładała się po gwałcie. Z relacji części kobiet można odczytać, że wiadomość ta jest jak ponowny gwałt - gwałt dokonany przez dziecko. W każdym wypadku jest to szok. I z tym trzeba się ponownie zmierzyć. Mimo to kobiety decydują się na urodzenie a nawet takie dzieci wychowują i kochają. Jest kilka takich osób w stanach w ugrupowaniach antyaborcyjnych. W ich ustach hasło "nie wyskrobuj mnie" brzmi inaczej.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Belle Star
 marzec 08 2007 16:41   
Forum

To głupi przykład, ale pomaga ci wejść w buty zgwałconej. Ponawiam pytanie: gdyby nie było innego wyjścia, czy zrobiłbyś to dla ratowania życia nienarodzonego dziecka??
Zaznaczam to przykład abstrakcyjny ale wyobraź sobie to.

Łatwo moralizować jeśli coś nie dotyczy ciebie. Łatwo mówić, że wsadziłbyś kogoś w kaftan. Spróbuj ty dokonać takiego wyboru. Duma nie pozwala? Obrzydzenie cię bierze?? Przykro mi...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 marzec 08 2007 17:32   
Forum Moderator
Moderator

Nie wiem co bym zrobił. Zdaję sobie sprawę, ze moje deklaracje nie muszą się sprawdzić w rzeczywistości, nie znam granicy bo przed tą nie stanąłem. Dotychczas z granicami różnie bywało - miałem i porażki.
Takie samo pytanie mogę postawić tobie : czy dałabyś się brutalnie zgwałcić w obronie życia nieznanego mężczyzny ?
Nie odpowiadaj - wszelkie deklaracje są tylko naszymi życzeniami (w obie strony).

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Belle Star
 marzec 09 2007 13:48   
Forum

Już ci odpowiem. Nie wiem co bym zrobiła, bo to straszne. Może bym się zgodziła, może nie byłabym w stanie. Tak jak nie wiem, czy w sytuacji zagrożenia poświęciłabym swoje życie dla kogoś, dla kraju. Nie mogę tego wiedzieć, bo tego nie przeżyłam a więc nie będę potępiać osoby która zdecydowała tak a nie inaczej. I nie będę jej mówić co ma robić. Mogę pomóc jak najlepiej umiem ale nigdy, przenigdy do niczego nie zmuszę ani nie potępię. Właśnie dlatego. Bo nie wiem co ja bym w tej sytuacji zrobiła.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,10 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości