Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 W obronie krzyża
 |  Wersja do druku
milka
 styczeń 14 2008 10:22   
Forum

Status: offline

ja bym raczej napisala ze to krzyz broni nas a nie my bronimy krzyza.
Jezus nigdy nie byl nastawiony wojowniczo.

===

Profil   Email 
 Cytat 
anthem
 styczeń 14 2008 10:24   
Forum

Quote by milka: ja bym raczej napisala ze to krzyz broni nas a nie my bronimy krzyza.

Ślicznie to ujęłaś. BRAWO!

===

Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana.

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Pastor
 styczeń 14 2008 12:49   
Forum

Quote by anthem:
No ale cóż, dla wiekszości tzw wierzących ważniejsze są jakieś symbole (tu: dwie skrzyżowane belki) niż wiara.

Wierze iż ten krzyż symbolizuje mękę Chrystusa, poza tym ktoś kto na to pluje ma na celu swoją manifestacje pogardy dla tego symbolu, no chyba że tak sobie rekreacyjnie napluł na dwie skrzyżowane belki bo nie miał gdzie indziej i nie ma tutaj żadnego związku z religią i nie jest to demonstracja nienawiści, zależy od punktu widzenia.

Quote by milka: ja bym raczej napisala ze to krzyz broni nas a nie my bronimy krzyza.

Jedynie w momencie wypędzania kupców ze świątyni ale w zasadzie nie wiadomo czemu bo Boga należy mieć w sercu...

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
LuTom
 styczeń 14 2008 13:27   
Forum

Z ciekawości zadałem to pytanie kilku znajomym (określają się jako wierzący). Ale najpierw, spytałem, czy komuś kto przy nich pluje na zdjęcie ich matki daliby w pysk.
100% odpowiedzi: tak. Po pewnym czasie na pytanie, czy gdyby ktoś w ich obecności opluł krzyż np. taki w przydrożnej kapliczce zareagowaliby jakoś, większość powiedziała, że nie wie. A gdyby ktoś opluł księdza w ich obecności? RACZEJ tak, zareagowaliby, ale bez 100% pewności.
Maxurd tego nie pochwala, moja dzieczyna też nie, ale uważam że warto w obronie wiary , (poprzez obronę symbolu) czasem dać komuś w pysk. A co z tym drugim policzkiem? Nadstawiam go prosząc, by ktoś nie ranił moich uczuć religinych, a potem przechodzę do czynu, bo na szczęście trzeciego policzka nie mam.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Piotr
 styczeń 21 2008 14:29   
Forum

Filozofia nowego testamentu i nauki Chrystusowej jest taka, że bliźniemu należy okazywać swą miłość i miłować nawet nieprzyjaciół. Nie ma w niej miejsca na bicie, jest natomiast na pouczanie - a żeby to robić pięści nie są potrzebne, co szczególnie pokazywali Chrześcijanie w pierwszych wiekach.

Ktoś pisał o wygonieniu kupców ze świątyni...:
J2,13-16
13 Zbliżała się pora Paschy żydowskiej i Jezus udał się do Jerozolimy. 14 W świątyni napotkał siedzących za stołami bankierów oraz tych, którzy sprzedawali woły, baranki i gołębie. 15 Wówczas sporządziwszy sobie bicz ze sznurków, powypędzał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał. 16 Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: «Weźcie to stąd, a nie róbcie z domu mego Ojca targowiska!»

Chcecie sie twardo trzymać tekstu biblii? Przecież tu nie ma ani słowa, żeby Jezus kogoś chociaż dotknął!Powywracał stoły, wygonił ze świątyni... ale nie ma mowy, żeby kogoś bił.

Pamiętacie kazanie na górze? Nie pozostawił miejsca na wymierzanie kary:

Mt 5, 3-10
3 «Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. 4 Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni. 5 Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię. 6 Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni. 7 Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią. 8 Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą. 9 Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi. 10 Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

Ktoś mógłby powiedzieć, że powyższe dotyczy relacji międzyludzkich, a opluty został krzyż - symbol męki Chrystusa. Ale to tylko symbol, banalny obraz niesamowitej historii naszego zbawienia. Mamy ryzykować nasze zbawienie osądzaniem bliźniego i dążeniem do zemsty?! Bóg oceni właściwie i zwróci w dwójnasób nie musimy go wyręczać, a tym bardziej działać wbrew jego woli nie znając jej!

Mt5,21-26
21 Słyszeliście, że powiedziano przodkom: Nie zabijaj!; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. 22 A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: Raka, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: „Bezbożniku”, podlega karze piekła ognistego. 23 Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, 24 zostaw tam dar swój przez ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim! Potem przyjdź i dar swój ofiaruj! 25 Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. 26 Zaprawdę, powiadam ci: nie wyjdziesz stamtąd, aż zwrócisz ostatni grosz.

Jak można mówić o godzeniu się z kimś, jeśli dążycie do eskalacji konfliktu??!

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
Andrzej
 styczeń 21 2008 15:07   
Forum

Quote by skałosz: Filozofia nowego testamentu i nauki Chrystusowej jest taka, że bliźniemu należy okazywać swą miłość i miłować nawet nieprzyjaciół.

To prawda
Quote by skałosz:
Nie ma w niej miejsca na bicie, jest natomiast na pouczanie - a żeby to robić pięści nie są potrzebne, co szczególnie pokazywali Chrześcijanie w pierwszych wiekach.

też prawda
Quote by skałosz:

Chcecie sie twardo trzymać tekstu biblii? Przecież tu nie ma ani słowa, żeby Jezus kogoś chociaż dotknął!Powywracał stoły, wygonił ze świątyni... ale nie ma mowy, żeby kogoś bił.

Wówczas sporządziwszy sobie bicz ze sznurków, powypędzał wszystkich ze świątyni

Skoro uważasz, że sporządził sobie bicz tylko po to, żeby potem ktoś sobie z tego bicza uczynił pamiątkę, to... trzymaj się tego
Ja uważam, choć nie ma tego explicite, że tym biczem kilka razy porządnie machnął.

Jezus w tym czynie wskazuje na swą godność mesjańską i na to, że jest tym Bogiem, ktory w Ps 89 zapowiadał: ukarzę rózgą ich przewinienia,
a winę ich biczam

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Piotr
 styczeń 21 2008 15:19   
Forum

Quote by medieval_man:
Wówczas sporządziwszy sobie bicz ze sznurków, powypędzał wszystkich ze świątyni

Skoro uważasz, że sporządził sobie bicz tylko po to, żeby potem ktoś sobie z tego bicza uczynił pamiątkę, to... trzymaj się tego
Ja uważam, choć nie ma tego explicite, że tym biczem kilka razy porządnie machnął.

Też tak uważam, ale nie musiał nim nikomu robić krzywdy...

...poza tym... to co można Synowi Bożemu, niekoniecznie można nam.... nas wyraźnie pouczył, jak należy żyć i traktować wszystkich wokół...

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
Pastor
 styczeń 21 2008 15:30   
Forum

Quote by skałosz:

Ja to napisałem nie dlatego żeby oskarżyć Jezusa o napad z bronią w ręku i niszczenie drobnej przedsiębiorczości tylko by zwrócić uwagę na obronę przez Niego Świątyni jako miejsca modlitwy. Nasuwa mi się wniosek taki iż my również powinniśmy reagować na profanacje świętości. Jeśli dla kogoś krzyż to coś więcej niż dwie drewniane belki to moim zdaniem w taki czy inny sposób powinno się reagować na jego opluwanie.

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Piotr
 styczeń 21 2008 15:47   
Forum

Quote by pijany pastor:
Quote by skałosz:

Ja to napisałem nie dlatego żeby oskarżyć Jezusa o napad z bronią w ręku i niszczenie drobnej przedsiębiorczości tylko by zwrócić uwagę na obronę przez Niego Świątyni jako miejsca modlitwy. Nasuwa mi się wniosek taki iż my również powinniśmy reagować na profanacje świętości. Jeśli dla kogoś krzyż to coś więcej niż dwie drewniane belki to moim zdaniem w taki czy inny sposób powinno się reagować na jego opluwanie.

Reagować - tak! Ale czy nie da się inaczej, tylko biciem?! Pouczeniem i cierpliwością!

Jak chcesz pokazać miłosierdzie swego Pana niewierzącym, a tym bardziej swoją ufność Panu swoim braciom w wierze? Pokazując zemstę i odwet? Nie tędy droga...

Nikt nie opluje Pana plując na krzyż, nikt go nie obrazi i nie zabije. Wszystko co ludzie mogą zrobić to grać na emocjach innych ludzi, wszystko co powinni w odwecie robić urażeni, to okazywać swoje przywiązanie i ufność nauce Pana.

===

Cytat 
Pastor
 styczeń 21 2008 16:16   
Forum

Quote by skałosz:
Reagować - tak! Ale czy nie da się inaczej, tylko biciem?! Pouczeniem i cierpliwością!

Czemu Jezus tak nie zareagował w świątyni? gdzie sie podziała jego cierpliwość gdzie były jego pouczenia?

Quote by skałosz:
Nikt nie opluje Pana plując na krzyż, nikt go nie obrazi i nie zabije.

No to się różnimy w tej kwestii, nie będe polemizował ani przekonywał do swoich racji.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 styczeń 21 2008 16:54   
Forum

Quote by pijany pastor:
Quote by skałosz:

W tym miejscu nalezaloby w takim razie rozwazyc jeszcze czy zbytnie obnoszenie sie, wrecz afiszowanie (po za sakralnymi miejscami kultu, np. na ulicy, w miejscu publicznym, wielokulturowym i wielowyznaniowym - tak jak to mialo miejsce w zdazeniu opisanym w tym watku ) ze swoja symbolika wyznaniowa (ktora wywolywac moze niekoniecznie pozadane skojarznia, a tym samym reakcje, u przedstawicieli innej wspolnoty), w niekturych sytuacjach nie nosi znamion zwyczajnej prowokacji... Czy niejako nazucanie wizerunku swojej symbliki wyznaniowej w miejscach publiznych, ogolnie dostepnych, nie wiaze sie z pewnym wpisanym w to ryzykiem, ze ten symbol nie zostanie przychylnie przyjety lub wrecz jawnie zbeszczeszczony? Dla zobrazowania sytuacji z troche innej strony - kto moze przewidziec na jakie nieprzyjemnosci moglby narazic sie w wiekszosci polskich miast np. wyznawca Dżinizmu obnoszacy sie z glownym symbolem swojej wiary? Albo jeszcze inaczej - jak czesto SJ spotykaja sie z nichecia na sam widok tego, ze w rekach trzymaja "Pismo Swiete", ktore niejako stalo sie ich wizytowka?

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Piotr
 styczeń 21 2008 17:02   
Forum

Może właśnie dlatego już za Mojżesza Bóg zabronił tworzenia obrazów ludzi, zwierząt, wszystkiego co na ziemi, tego co na niebie, i tego co w wodzie i tego co pod ziemią.

Chrystus mówił, że nie chce zmieniać starego przymieża, a jedynie je wypełnić. Że nie będzie zmieniona ani jota. Krzyż jest symbolem, obrazem tego co stało się prawie dwa tysiące lat temu. Może Bóg mówił także o tym?

Gdyby nie było obrazów w postaci symboli, ikon, posągów byłoby dużo mniej powodów do kłótni o głupoty. Bo tym była ta kłótnia! Bogu przecież nie zależy by nosić krzyż, z poprzeczką lub bez, ale by szerzyć miłość!

===

Cytat 
anthem
 styczeń 22 2008 16:00   
Forum

Satyra na bałwochwalstwo proroka Izajasza. Kto ma uszy niechaj słucha, bo prorok przepowiedział, że ludzie bedą drewnu się kłaniać, zresztą sami przeczytajcie:

"Taki się nie zastanawia, nie ma wiedzy ani zrozumienie, żeby powiedzieć sobie: Jedną połowe spaliłem w ogniu, nawet chleb upiekłem na rozżarzonych węglach i upiekłem mieso, które zajadam, a z reszty zrobie rzecz obrzydliwą. Będę oddawał pokłon kawałkowi drewna." (Izajasz XLIV-19)

===

Cytat 
Andrzej
 styczeń 22 2008 16:35   
Forum

Quote by anthem: Satyra na bałwochwalstwo proroka Izajasza. Kto ma uszy niechaj słucha, bo prorok przepowiedział, że ludzie bedą drewnu się kłaniać, zresztą sami przeczytajcie:

"Taki się nie zastanawia, nie ma wiedzy ani zrozumienie, żeby powiedzieć sobie: Jedną połowe spaliłem w ogniu, nawet chleb upiekłem na rozżarzonych węglach i upiekłem mieso, które zajadam, a z reszty zrobie rzecz obrzydliwą. Będę oddawał pokłon kawałkowi drewna." (Izajasz XLIV-19)

No tak.
Pozostaje jeszcze tylko umiejętność rozróżniania pomiędzy magią a symbolem. Wcale nieczęsto spotykana, jak się okazuje

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Dezerter
 styczeń 23 2008 10:43   
Forum

Zgoda, że nieczęsto
ale może dlatego, że jest
magia symboliczna
i symbole magiczne

stąd Biblijne zalecenie aby drewnem ....w piecu palić

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Reguly
 styczeń 23 2008 12:24   
Forum

Ciekawy art odnosnie przemocy z "miesiecznik katolicki - list"...

===

Cytat 
Piotr
 styczeń 23 2008 13:27   
Forum

Quote by reguly: Ciekawy art odnosnie przemocy z "miesiecznik katolicki - list"...

Tytuł mówi: "Jezus nie był pacyfistą". W artykule są trzy strony, a o Chrystusie traktują właściwie dwa przedostatnie akapity:

"Warto prześledzić Ewangelie, zwracając uwagę na to, jak Pan Jezus reaguje na przemoc. Zestawić fragment o nadstawianiu drugiego policzka z tym, który opisuje zachowanie Jezusa po tym, jak dostał w twarz. [...] Kiedy Pan Jezus dostaje w twarz od sługi arcykapłana, wyraźnie się broni. Trzeba zobaczyć, w jaki sposób to robi. Pokazuje swoją siłę bez uciekania się do przemocy. Nie wrzeszczy na niego: "Ty szubrawcze, ty draniu. Jak śmiesz?! Nie wiesz kim Ja jestem!". Natomiast otwarcie nazywa zło: Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co było złego. A jeżeli dobrze, to dlaczego Mnie bijesz? (J 18, 23).

Św. Piotr pisał w swoim kantyku o Chrystusie: Gdy cierpiał, nie groził, ale oddawał się Temu, który sądzi sprawiedliwie (1P 2, 23). Dla Piotra, który widział prawdopodobnie egzekucje – w tamtych czasach były one publiczne – musiało to być niezwykłe doświadczenie. Widział zapewne niejednokrotnie, jak konający na krzyżu rzucają obelgi i przekleństwa. Chrystus, kiedy cierpiał, nie groził. Wziął wszystko na siebie, ale to Go nie zniszczyło. Medytacja nad Męką Pańską jest w dużej części opowieścią o przemocy i walce. Pozwala ona zobaczyć męstwo tam, gdzie pozornie jest tylko klęska. Chrystus był bojownikiem, bojownikami byli też męczennicy. W chrześcijańskich tekstach o męczeństwie do najczęściej używanych rzeczowników należą właśnie słowa: walka, bojownik, rycerz. Walka jest rzeczą dobrą i błogosławioną, ponieważ jest o co walczyć; jest człowiek, o którego trzeba walczyć.

Nie ma jednak innego sposobu rozeznawania granicy między przemocą a męstwem oprócz wczytywania się w Boże Słowo; przyglądania się postawie Jezusa, kiedy sam bije, kiedy jest bity, kiedy wypowiada ostre słowa. Na podstawie tej lektury każdy musi sam wypracować sobie własne odpowiedzi."

Totalne klepanie. Tytuł odstaje od opisanej rzeczywistości - jak to w onecie - ma przyciągnąć czytelnika (i przy okazji oglądacza reklam). Tytuł mówi że Jezus nie był pacyfistą - czytasz i czytasz, a na końcu trafiasz na potwierdzenie dotychczasowej wiedzy, że po dostaniu w twarz nie oddał, tylko postawił napastnika przed pytaniem. Gdzie w artykule jest ten Chrystus, który nie jest pacyfistą z tytułu?

===

Cytat 
Dezerter
 styczeń 24 2008 15:07   
Forum

Zgoda z Tobą
Słaby artykuł o nieprawdziwym tytule.

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Reguly
 styczeń 24 2008 15:41   
Forum

Chodzilo mi raczej o odniesienie tego arta do niniejszego watku (dla tego wlasnie tu go umiescilem).

===

Cytat 
Piotr
 styczeń 24 2008 16:44   
Forum

Quote by reguly: Chodzilo mi raczej o odniesienie tego arta do niniejszego watku (dla tego wlasnie tu go umiescilem).

Możesz rozwinąć? Jakie odniesienie? Że manipuluje się słowem zapisanym w biblii?

===

Cytat 
vidmo
 styczeń 24 2008 17:12   
Forum

Święty Piotr nosił przy swoim boku miecz. Więc może każdy z nas ma inną misję. Jeden posługuje się słowem drugi mieczem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
anthem
 styczeń 24 2008 17:41   
Forum

Quote by vidmo: Święty Piotr nosił przy swoim boku miecz. Więc może każdy z nas ma inną misję. Jeden posługuje się słowem drugi mieczem.

Tak jak papież pastorałem a VIDMO halabardą.

===

Cytat 
vidmo
 styczeń 24 2008 19:09   
Forum

Quote by anthem:
Quote by vidmo: Święty Piotr nosił przy swoim boku miecz. Więc może każdy z nas ma inną misję. Jeden posługuje się słowem drugi mieczem.

Tak jak papież pastorałem a VIDMO halabardą.

Oklaski dla tego Pana przynajmniej niektórzy wiedzą o co chodzi. A nie jak ostatnio ktoś napisał że to krzyż

Ludzie maja prawo bronić tego co wierzą jeśli nie mówi o tym prawo Boskie to ludzkie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,67 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości