Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 modlitwa
 |  Wersja do druku
Arek_Sz
 wrzesień 10 2008 20:22   
Forum

Status: offline

Nie są czytane wszyściutkie fragmenty. pomijana jest po części Apokalipsa, bo wymaga ona sporej wiedzy w zrozumieniu. nie ma niektórych fragmentów z listów, lecz są to te "mniej istotne". Biorę w cudzysłów, by ktoś się nie przyczepił, że całe Pismo Święte jest istotne, ale nie umiem inaczej tego określić. Co do ewangelii to w ciągu trzyletniego cyklu na pewno czyta się wszyściutkie fragmenty...
Ale... Często są one nie po kolei. Bywa, że danemu fragmentowi towarzyszy jego wytłumaczenie, które jest kilka wersów dalej...

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin
 wrzesień 10 2008 20:34   
Forum

Zarówno modlitwa słowna, jak i modlitwa myślna są równie dobre i potrafią zdziałać cuda. Co ciekawe, nawet w momencie, w którym nie wiemy, co powiedzieć Panu Bogu, On doskonale nas rozumie i pomaga.
Módlmy się gdy jest nam źle, gdy się cieszymy, gdy czeka nas coś ważnego luc po prostu - gdy chcemy z Nim porozmawiać...

===

kErdzis

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 wrzesień 10 2008 20:53   
Forum

Quote by MkK: Zarówno modlitwa słowna, jak i modlitwa myślna są równie dobre i potrafią zdziałać cuda. Co ciekawe, nawet w momencie, w którym nie wiemy, co powiedzieć Panu Bogu, On doskonale nas rozumie i pomaga.
Módlmy się gdy jest nam źle, gdy się cieszymy, gdy czeka nas coś ważnego luc po prostu - gdy chcemy z Nim porozmawiać...

Amen!

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Arek_Sz
 wrzesień 10 2008 21:11   
Forum

Przez częsta modlitwę uczymy się niej i jeszcze bardziej otwieramy się na Ducha. Potrafimy lepiej się skupić i nie rozpraszamy się. Módlmy się zawsze i wszędzie. Czasem wystarczy wypowiedzieć w myślach: "Jezu kocham Cię! Bądź uwielbiony i pochwalony. Bądź mym Panem i Zbawicielem" Nawet taka modlitwa potrafi wiele zdziałać...

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
Wieslaw1gr
 wrzesień 14 2008 17:09   
Forum

Będąc w szkole uczymy się najpierw czytać, następnie czytać ze zrozumieniem i streszczać przeczytany tekst. Dopiero jak to opanujemy, uczymy się wypowiadać własne zdania i pisać własne wypracowania.

Podobnie jest z modlitwą. Zanim zaczniemy modlić się własnymi słowami. Powinniśmy najpierw opanować modlitwę czytaną...

Obecnie najczęściej modlę się własnymi słowami. Ale to, że potrafię budować własne zdania, wcale mi nie przeszkadza czytać innych wypowiedzi. Dlatego często sięgam również po modlitwy pisane. Zwłaszcza w chwilach kiedy trudno mi jest zebrać własne myśli.

Piękna jest modlitwa własnymi słowami, ale trzeba od czegoś zacząć. Dlatego warto ćwiczyć, modląc się słowami innych

===

Nawet diabeł wierzy, że Bóg istnie. Czy więc wystarczy to do zbawienia?!

Profil   Email 
 Cytat 
Wieslaw1gr
 wrzesień 14 2008 17:15   
Forum

Wracając do modlitwy różańcowej. Powtarzanie w kółko tych samych słów wydaje się być bez sensu. Pomaga nam to jednak zatrzymać rozbiegane myśli. Uczy cierpliwości i poświęcania Bogu trochę więcej czasu, niż przerywnik w zdaniu.

===

Nawet diabeł wierzy, że Bóg istnie. Czy więc wystarczy to do zbawienia?!

Profil   Email 
 Cytat 
Yasmin
 październik 07 2009 20:52   
Forum

Quote by: petroniusz100

Jest w tej modlitwie sila !!! Jest cos co pozwala rozumiec KAZDE slowo i jej przeslanie jest jasne i wyrazne
Kazda litania - przy odpowiedzi " modl sie za nami" po chwili staje sie automatyzmem. ZANIKA przekaz i tresc. Ten sam mechanizm pojawia sie przy rozancu.Mysle ze nie bedziemy rozliczani z ilosci wypowiedzianych pacierzy. Modlitwa ma raczej przypomniec zasady wiary,dac sile dla etapu zycia ktore toczy sie poza modlitwa, bo z tego etapu bedziemy rozliczani. TU rozumiem modlitwe wg. reguly ksiazkowej- ale w mysl zasady pozostawionej przez Jezusa , bez gadulstwa.A to jest TO co przyciaga mlodych - zwiezlosc i jasnosc przekazu.
Caly czas w swoich postach staram sie zwrocic uwage na mlode pokolenie. Opieranie fundamentow kosciola na starszych jest krotkowzroczne.Kosciol bez ekspansji w kierunku mlodych skazuje siebie na margines.
Rozpatrywanie zagadnien teologicznych w zaciszu sal klasztornych jest metoda na tyle sluszna ze mozna z gotowym programem wyjsc mlodziezy na przeciw. Kazde pytanie musi miec gotowa odpowiedz. SENSOWNA a przez to do przyjecia przez mlode pokolenie...

Każdy człowiek jest ważny i każde pokolenie. Starsi wychowują młodych, a młodzi bardzo szybko staną się starszymi. Czy Bóg ocenia naprawdę modlitwy ze względu na ich formę, albo ze względu na wiek modlących się? Czy modlitwa ma naprawdę za zadanie tylko przypominać zasady wiary, czy nie jest czymś znacznie więcej? Dla przypomnienia zasad wiary wystarczy Katechizm, a modlitwa wzbudza i rozwija żywą wiarę dzięki spotkaniu z Bogiem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 październik 07 2009 22:10   
Forum

Witaj na forum Big Grin
masz rację, że "to modlitwa wzbudza i rozwija żywą wiarę dzięki spotkaniu z Bogiem" i głównie po to się modlimy, ale na pytanie apostołów jak mamy się modlić?
dostali 1 i konkretną odpowiedź
dlatego - dla mnie- ale myślę, że i dla Kościoła "Ojcze nasz" jest taką szczególną i najważniejszą modlitwą

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Yasmin
 październik 08 2009 22:49   
Forum

Quote by: Dezerter

Witaj na forum Big Grin
masz rację, że "to modlitwa wzbudza i rozwija żywą wiarę dzięki spotkaniu z Bogiem" i głównie po to się modlimy, ale na pytanie apostołów jak mamy się modlić?
dostali 1 i konkretną odpowiedź
dlatego - dla mnie- ale myślę, że i dla Kościoła "Ojcze nasz" jest taką szczególną i najważniejszą modlitwą

Dzięki za miłe powitanie. Chyba jest tu dość sympatycznie.
Ja się z tym zgadzam, że jest to najważniejsza modlitwa, ale przecież nie jedyna miła Bogu. Przecież ludzie modlą się i w inny sposób, a Bóg wysłuchuje ich modlitw. Czasem przecież człowiek potrzebuje być dłużej w kontakcie z Bogiem. Myślę, że Pan Jezus nie zabraniał dłuższych modlitw, tylko odradzał zasypywanie Pana Boga licznymi, a nie zawsze mądrymi prośbami i niepotrzebnym gadulstwem. A co myśleć o Psalmach? Mnie się bardzo podobają. Czy to coś złego? Albo modlitwa różańcowa?
Pozdrawiam.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 październik 11 2009 21:51   
Forum

Co może być złego w Psalmach przecież rozbrzmiewają co niedzielę w kościele i są częścią Pisma
ja najbardziej jednak lobię ten i to w tym wykonaniu:
http://www.youtube.com/watch?v=Kgo_zneBoIo&feature=related

===

Cytat 
Yasmin
 listopad 24 2009 18:09   
Forum

Co może być złego w Psalmach przecież rozbrzmiewają co niedzielę w kościele i są częścią Pisma
ja najbardziej jednak lobię ten i to w tym wykonaniu:
http://www.youtube.com/watch?v=Kgo_zneBoIo&feature=related

Mnie się podobają wszystkie,. trudno powiedzieć, który najbardziej. Ze względu na treść przede wszystkim, mniej formę. Chociażby ten.

PSALM 1

Dwie drogi życia

1
1 Szczęśliwy mąż,
który nie idzie za radą występnych,
nie wchodzi na drogę grzeszników
i nie siada w kole szyderców1,
2 lecz ma upodobanie w Prawie Pana,
nad Jego Prawem rozmyśla dniem i nocą.
3 Jest on jak drzewo zasadzone nad płynącą wodą,
które wydaje owoc w swoim czasie,
a liście jego nie więdną:
co uczyni, pomyślnie wypada.

4 Nie tak występni, nie tak:
są oni jak plewa, którą wiatr rozmiata.
5 Toteż występni nie ostoją się na sądzie
ani grzesznicy - w zgromadzeniu sprawiedliwych2,
6 bo Pan uznaje drogę sprawiedliwych,
a droga występnych zaginie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 listopad 24 2009 21:21   
Forum

Quote by: Yasmin

Mnie się podobają wszystkie,. trudno powiedzieć, który najbardziej. Ze względu na treść przede wszystkim, mniej formę.

Ostatnio dowiedziałem się, że psalmy podczas mszy Św. są w swej formie żywcem wzięte z obrzędów "Judaizmu Świątynnego" - za czasów Jezusa i wcześniej kantor w Świątyni śpiewał psalm a wierni powtarzali refren - dokładnie jak teraz!
piękna taka ciągłość śpiewania Psalmów dla Jahwe - mnie to umacnia w wierze Big Grin

===

Cytat 
Pastor
 listopad 28 2009 12:20   
Forum

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 listopad 29 2009 21:25   
Forum

Quote by: pijany+pastor

Kiedy Bóg wysłuchuje modlitw

bardzo ciekawy artykuł -dzięki
ale nie ze wszystkim mogę się zgodzić i to nie będę tu udawał teologa tylko na logikę weźmy ten fragment:
Dobre uczynki nie czynią
człowieka dobrym, ale dobry człowiek czyni uczynki dobrymi. Czy uczynek, który człowiek uczynił
dobrym, może ponownie powrócić i uczynić tego człowieka dobrym?

najpierw 1 zdanie - jakaś bzdura kompletna!
rozpatrzmy ten sam czyn wykonany przez "człowieka dobrego" i "nie"
ich wartość przed ludźmi i przed Bogiem jest taka sama - tak uważam
jeśli natomiast "człowiek dobry" i nie popełnią cudzołóstwo to jest to tak samo złe przed Panem w obu przypadkach!
usprawiedliwienie ze względu na osobę? co to za nauka?
U Jezusa i apostołów jej nie spotykam
chyba, że Osobą jest sam Chrystus - to co innego

===

Cytat 
Pastor
 listopad 29 2009 22:29   
Forum

Dezerterze widze iż nie pokusiłeś się o zrozumienie tekstu. [Mowa tu jedynie o czynach dobrych a nie o czynach jako takich]
Sam nie zamierzam zagłębiać się w teologię reformacyjną a jedynie przytocze moje przypuszczenia dotyczące sensu zdania które jest dla ciebie kompletną bzdurą.
"Dobre uczynki nie czynią człowieka dobrym, ale dobry człowiek czyni uczynki dobrymi"
Dobry uczynek nie jest dobry sam z siebie ale staje się nim dzięki mocy Boga która nie może działać w człowieku grzesznym.
Zatem czyn jest dobry tylko wówczas gdy sprawcą tego czynu jest osoba pojednana z Bogiem ten sam czyn nie jest dobry w oczach Boga gdy dokonał się za sprawą człowieka grzesznego "skoro Bóg przyjmuje najpierw osobę, a dopiero później jej uczynki"
Nie jest to nauka o usprawiedliwieniu.

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 grudzień 02 2009 22:30   
Forum

Quote by: pijany+pastor

"Dobre uczynki nie czynią człowieka dobrym, ale dobry człowiek czyni uczynki dobrymi"
Dobry uczynek nie jest dobry sam z siebie ale staje się nim dzięki mocy Boga która nie może działać w człowieku grzesznym.
Zatem czyn jest dobry tylko wówczas gdy sprawcą tego czynu jest osoba pojednana z Bogiem ten sam czyn nie jest dobry w oczach Boga gdy dokonał się za sprawą człowieka grzesznego "skoro Bóg przyjmuje najpierw osobę, a dopiero później jej uczynki"
Nie jest to nauka o usprawiedliwieniu.

mimo zgłębiania nie rozumiem i się nie zgadzam Z TYM CO PISZESZi pozwól, że będę bronił swego zdania.
Nakarmienie głodnego i przyodzianie biednego - czyn niewątpliwie dobry w oczach Boga i to nie ważne kto go dokonał czy człek święty czy grzesznik i łajdak - syn marnotrawny

===

Cytat 
Pastor
 grudzień 03 2009 08:53   
Forum

Nakarmienie głodnego i przyodzianie biednego - czyn niewątpliwie dobry w oczach Boga i to nie ważne kto go dokonał

Nie mam zamiaru wchodzić w spór bo nie mam pewności czyj pogląd jest całkowicie zgodny z prawdą.
Jeden powie że niewątpliwie dobry
Drugi że musimy bacznie przyjrzeć się motywom nim to osądzimy
Trzeci jeszcze spojrzy na osobę bardziej niż na motywy
Każdy patrzy na swój sposób
Możemy wyczytać w księdze rodzaju A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre Rdz 1,31
Dobroć możemy zauważyć obserwując dzieła jakich Bóg dokonał, na przykład stworzenie świata
Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg Mk 10,18
Bóg jest również źródłem dobra
Czyni dobro bo sam jest dobry
Czy będąc w oddaleniu, będąc odciętym od źródła dobra można czynić dobro?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 grudzień 04 2009 12:19   
Forum

Dobre uczynki nie czynią
człowieka dobrym, ale dobry człowiek czyni uczynki dobrymi. Czy uczynek, który człowiek uczynił
dobrym, może ponownie powrócić i uczynić tego człowieka dobrym?

bardzo ładny tekst:
- nie ma dobrych uczynków bez odwołania do ich celu (uczynek jest dobry albo zły tylko ze względu na cel tego uczynku)
- te tak zwane "dobre" są takie dlatego, że ich cel jest dobry
- tak więc spełnianie uczynków o dobrym celu, świadczy, że spełniający je jest dobry, ale go takim nie czyni
- dobry człowiek nadaje wymiar dobra uczynkom moralnie obojętnym
- uczynek moralnie obojętny nie może powrócić i uczynić jakiegoś człowieka dobrym

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,25 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty