Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 Spowiedź
 |  Wersja do druku
Rafi F
 maj 28 2008 07:46   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Quote by suration:
Jesli nie zrozumiales, to napisze to jeszcze raz, czytelniej dla ciebie. Swoim poprzednim postem usprawiedliwiasz ksiezy, ktorzy popelnili zle rzeczy. I to z powodu swojego mniemania, ze szatan traktuje ich jak wyzwanie i chetniej im dokucza. Dla mnie takie rozumowanie jest niedopuszczalne. Karac ich trzeba, moze nawet bardziej, dla przykladu, bo zawiedli najbardziej.

A kto tu mówi, że księża, czy też mocno wierzący ludzie są poza prawem?? Projektujesz jakieś własne uprzedzenia.
Quote by suration:
Tak, dla mnie istnienie szatana, a przynajmniej jego dzialalnosc na Ziemi, to bajka dla malych dzieci i pijanych pastorow.

I tak szatan odnosi zwycięstwa.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Robert
 maj 28 2008 08:11   
Forum

Quote by Rafi F:A kto tu mówi, że księża, czy też mocno wierzący ludzie są poza prawem?? Projektujesz jakieś własne uprzedzenia.

No, jak zauwazyles pewnie, ja nie. A wypowiedz Pijanego Pastora i Twoje przytakniecie na nia, zabrzmialo jak usprawiedliwienie dla ksiezy przestepcow, z powodu rzekomego "wiekszego narazenia na dzialalnosc "szatana"".

Quote by Rafi F:I tak szatan odnosi zwycięstwa.

"Szatan" to urojenie, ciemnogrodzka proba wytlumaczenia istnienia zla na swiecie, podczas gdy nauka to dawno wyjasnila.
Religie zywia sie lukami w wiedzy ludzkosci, ale te luki sa coraz mniejsze...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 maj 28 2008 08:42   
Forum Moderator
Moderator

Quote by suration:
Quote by Rafi F:A kto tu mówi, że księża, czy też mocno wierzący ludzie są poza prawem?? Projektujesz jakieś własne uprzedzenia.

No, jak zauwazyles pewnie, ja nie. A wypowiedz Pijanego Pastora i Twoje przytakniecie na nia, zabrzmialo jak usprawiedliwienie dla ksiezy przestepcow, z powodu rzekomego "wiekszego narazenia na dzialalnosc "szatana"".

Projektujesz własne lęki i uprzedzenia. W dodatku nawet nie zauwazyłeś, że nie chodzi tylko o duchownych (z racji bycia na świeczniku) ale też ludzi (albo nawet głównie) głęboko wierzących.
Quote by suration:
Quote by Rafi F:I tak szatan odnosi zwycięstwa.

"Szatan" to urojenie, ciemnogrodzka proba wytlumaczenia istnienia zla na swiecie, podczas gdy nauka to dawno wyjasnila.

Masz prawo do tak błędnego mniemania. Ale skoro tak uważasz, to jesteś bardzo niekonsekwentny. Spróbuj poświęcić chrześcijaństwu tyle, aby je obalić. Uprzedzam, najwięksi współcześni kaznodzieje szli tą drogą i zostali kim zostali.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Pastor
 maj 28 2008 10:02   
Forum

Quote by suration: Jesli nie zrozumiales, to napisze to jeszcze raz, czytelniej dla ciebie. Swoim poprzednim postem usprawiedliwiasz ksiezy, ktorzy popelnili zle rzeczy. I to z powodu swojego mniemania, ze szatan traktuje ich jak wyzwanie i chetniej im dokucza. Dla mnie takie rozumowanie jest niedopuszczalne. Karac ich trzeba, moze nawet bardziej, dla przykladu, bo zawiedli najbardziej.
Tak, dla mnie istnienie szatana, a przynajmniej jego dzialalnosc na Ziemi, to bajka dla malych dzieci i pijanych pastorow. Mi ksieza do spowiedzi potrzebni nie sa. Wiem, ze innym tak, i szanuje to.
Ktos stworzyl kiedys historie o walce dobra ze zlem, gdzies pomiedzy niebem a pieklem i w to wierzy niestety masa ludzi. Swiat z aniolami strozami, diablami czekajacymi w piekle, poczekalnia w czysccu... - takie absurdy zawsze bede wysmiewal.

W jakiś zupełnie niezrozumiały sposób zintrepretowałeś wypowiedź o szczególnym zainteresowaniu szatana(którego wyśmiewasz) osobami duchownymi i tymi którzy go nie wyśmiewają, a potem dopowiedziałeś sobie wątek którego tam nie ma.

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 maj 28 2008 10:09   
Forum

Quote by suration:

To jest jakaś bolszewicka retoryka.

Quote by suration:

Każdy ma prawo do własnego zdania bo sam ponosi konsekwencje swoich wyborów. Twoje podejście jest zbyt lekceważące. Ale skoro nie wierzysz w dobro to czemu by nie odrzucić i zła. Tylko że te pojęcia istnieją i bez surationa, a twoje zaprzeczanie nic tu nie pomoże, w ten sposób wychodzisz tylko na ignoranta.

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 maj 28 2008 14:16   
Forum

Quote by pijany pastor:

Wypraszam sobie. Pewnie uwazasz, ze nie ma wsrod ksiezy przestepcow, no coz...

Quote by suration:
Ale skoro nie wierzysz w dobro to czemu by nie odrzucić i zła. Tylko że te pojęcia istnieją i bez surationa, a twoje zaprzeczanie nic tu nie pomoże, w ten sposób wychodzisz tylko na ignoranta.

Dobro i zlo w nas nie jest zdeterminowane od poczatku. Choc jesli juz, to zdrowy czlowiek jest z natury dobry. Zlo czynia w zasadzie ludzie z pewnymi zaburzeniami, inaczej ludzie chorzy. Czynienie zla jest tez czasem efectem przebytych doswiadczen, czase pod wplywem chwili, stresu lub alkoholu. Jesli nie jestes w stanie zrozumiec medycznych i psychologicznych wyjasnien, to trudno, mozesz je sobie tlumaczyc dzialaniem szatana, Lucyfera, czy diabla Boruty. Mam to gdzies.
Czemu zarzucasz mi, ze nie wierze w dobro? Zreszta co to znaczy w nie wierzyc? Wierze, ze istnieje dobro, wierze, ze istnieje tez zlo na swiecie. I jest na to wytlumaczenie, poza-aniolkowo-diabelkowe...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 maj 28 2008 14:37   
Forum

Quote by Rafi F: Projektujesz własne lęki i uprzedzenia. W dodatku nawet nie zauwazyłeś, że nie chodzi tylko o duchownych (z racji bycia na świeczniku) ale też ludzi (albo nawet głównie) głęboko wierzących.

Nie mam uprzedzen do konkretnych osob, nacji, czy religii. Uprzedzony moge byc co najwyzej do takiego nakreslania swiata, w ktorym czlowiek jest przedmiotem manipulacji miedzy Bogiem i szatanem, a zlo jest tlumaczone (a nawet usprawiedliwiane) dzialalnoscia tego drugiego.

Quote by Rafi F: Masz prawo do tak błędnego mniemania. Ale skoro tak uważasz, to jesteś bardzo niekonsekwentny. Spróbuj poświęcić chrześcijaństwu tyle, aby je obalić..

Zarzucasz mi bledne mniemanie na podstawie tylko swojego mniemania. Chyba wiec widzisz, ze to sie nie trzyma kupy i problem jest nierozwiazywalny. Nie chce obalac chrzescijanstwa, ale odsiac z niego absurdy? czemu nie...

Quote by Rafi F:Uprzedzam, najwięksi współcześni kaznodzieje szli tą drogą i zostali kim zostali.

Nie wiem, o ktorych kaznodziejach mowisz i kim zostali. Jest prawda, ze kosciol mial 2000 lat na wymyslenie odpowiedzi na trudne pytania. Nauka zadaje je dopiero od niedawna...

Wywolala sie straszna dyskusja. Ja ze swojej strony chcialem tylko zauwazyc, ze nie mozna usprawiedliwiac zlych czynow osob duchownych lub gleboko wierzacych, dzialalnoscia szatana. I tylko tyle. Tym bardziej, ze nie wszyscy wierza w jego istnienie.

Poza tym co to w ogole znaczy gleboko wierzyc? Wg mnie
wierzyc - to wierzyc we wszystko napisane w Biblii
wierzyc gleboko - to wierzyc we wszystko napisane w Biblii i byc granicznie gluchym na rzeczowe argumenty i na wszelkie wyniki badan naukowych. Zgadzasz sie? Napewno nie...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 maj 28 2008 15:11   
Forum

Quote by suration:
Pewnie uwazasz, ze nie ma wsrod ksiezy przestepcow,

Ja ze swojej strony chcialem tylko zauwazyc, ze nie mozna usprawiedliwiac zlych czynow osob duchownych lub gleboko wierzacych, dzialalnoscia szatana. I tylko tyle. Tym bardziej, ze nie wszyscy wierza w jego istnienie.

Albo robisz to specjalnie albo niestety nie jesteś zbyt bystrym człowiekiem, no nieważne. Powtarzam po raz kolejny nie usprawiedliwiam złych czynów działalnością Szatana, tylko stwierdzam że każde zło jest spowodowane działalnością Szatana, on jest przyczyną zła. Każdy może się mu oprzeć ale nie każdy chce czego konsekwencją jest grzech którego nikt tu nie usprawiedliwia.
Jeśli masz inne teorie na ten temat to twoja sprawa tylko nie próbuj wmawiać mi czegoś czego nie napisałem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 maj 28 2008 15:35   
Forum

Quote by pijany pastor: Albo robisz to specjalnie albo niestety nie jesteś zbyt bystrym człowiekiem, no nieważne. (...) każde zło jest spowodowane działalnością Szatana, on jest przyczyną zła. Każdy może się mu oprzeć ale nie każdy chce czego konsekwencją jest grzech którego nikt tu nie usprawiedliwia. (...)

Lubisz obrazac ludzi, wiec pewnie juz jestes pod wplywem szatana. Po twoich wypowiedziach wylania sie zas niesamowita bystrosc umyslu. Widze, ze masz jeszcze duzo kolorowanek do zrobienia... [EOD]

===

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 maj 28 2008 15:58   
Forum

Quote by suration:
Lubisz obrazac ludzi

Nie to raczej ty lubisz wmawiać ludziom różne dziwne rzeczy.

Quote by suration:
Lubisz obrazac ludzi

Skończ z tymi insynuacjami, gdzie niby cie obraziłem? Musze przyznać że jak na ignoranta jesteś bardzo wrażliwy.

Quote by suration:
wiec pewnie juz jestes pod wplywem szatana

Zaraz zaraz przecież Szatana nie ma, tak czy nie? Jak widać hipokryzji też ci nie brakuje.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 maj 28 2008 16:20   
Forum

Quote by pijany pastor:
Nie to raczej ty lubisz wmawiać ludziom różne dziwne rzeczy.

Nie prawda. Napisales cos, co zabrzmialo jak usprawiedliwianie pewnych zjawisk. I to skomentowalem. Tyle.

Quote by pijany pastor:
Skończ z tymi insynuacjami, gdzie niby cie obraziłem? Musze przyznać że jak na ignoranta jesteś bardzo wrażliwy.

Ty zaczales pisac o bystrosci itd. Przejrzyj jeszcze inne swoje wypowiedzi, lacznie z ostatnia. Ignorantem to raczej jestes sam, przynajmniej w sprawach nauki.

Quote by pijany pastor:
Zaraz zaraz przecież Szatana nie ma, tak czy nie? Jak widać hipokryzji też ci nie brakuje.

Niestety nie umiesz odroznic hipokryzji od czegos napisanego z przekasem. Trudno... Z mojej strony koniec dyskusji, wiec jak nie masz juz nic konstruktywnego do dodania, kontynuujmy temat spowiedzi.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 maj 28 2008 16:25   
Forum Moderator
Moderator

Quote by suration:
Quote by pijany pastor:

Znów projekcja. Nikt tego nie mówił.
Quote by suration:
Nie mam uprzedzen do konkretnych osob, nacji, czy religii.

Wobec wielokrotnej projekcji jesteś w tym twierdzeniu niewiarygodny.
Quote by suration:
Uprzedzony moge byc co najwyzej do takiego nakreslania swiata, w ktorym czlowiek jest przedmiotem manipulacji miedzy Bogiem i szatanem, a zlo jest tlumaczone (a nawet usprawiedliwiane) dzialalnoscia tego drugiego.

Jeżeli faktycznie tak oceniasz chrześcijaństwo, to wybacz, ale twoja wiedza jest na poziomie katechezy w przedszkolu.

EOT (nie EOD) End Of Topic

===

Cytat 
Piotr
 maj 28 2008 16:52   
Forum

Quote by Rafi F:
Quote by suration:
Quote by pijany pastor:

Twoja metoda.... robisz to samo! Odnosząc się do jakiegoś tematy opowiadasz bajki o czym innym próbując "uprawdziwić" swoje twierdzenia.....

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
Robert
 maj 28 2008 17:57   
Forum

Quote by Rafi F:Jeżeli faktycznie tak oceniasz chrześcijaństwo, to wybacz, ale twoja wiedza jest na poziomie katechezy w przedszkolu.

Bardzo czesto tu dyskutuje sie o swiecie i religii na poziomie przedszkolnym (lacznie z toba i pastorem). I czesto sprowadzacie dyskusje do lapania za slowa, przekrecania wypowiedzi, czasem zle ja rozumiecie. Bo gdy np. ja mowie
"Pewnie uwazasz, ze nie ma wsrod ksiezy przestepcow" to ty odpowiadasz
"Znów projekcja. Nikt tego nie mówił.".
Czy moje slowa znacza, ze twierdze, ze tak ktos tu powiedzial??? Wez sie chlopie zastanow najpierw nad sensem logicznym zdania. Albo nie, pomoge ci. Sens jest: "zakladam, ze uwazasz, ze nie ma wsrod ksiezy przestepcow." Poza tym pytanie tego typu podszyte jest pewnym usmieszkiem zaczepnym i tak na prawde od razu wiadomo, ze nie zakladam, ze tak PPastor uwaza, tylko zachecam go do riposty na to pytanie. Nie wiem, czy juz chwyciles...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 maj 28 2008 18:26   
Forum

A wracajac do tematu spowiedz, to uwazam, ze jest ona potrzebna wielu osobom. Czesto daje poczucie nowonarodzenia, czlowiek czuje sie uwolniony od ciezarow swoich grzechow. To moze byc znakomita forma terapii psychicznej. Szczegolnie gleboko wierzacy bardzo duzo moga na tym skorzystac. W tym sensie spowiedz jest super i dla osob, ktore tego potrzebuja jest czym waznym i wspanialym.
Ale jest oczywiscie druga strona medalu. Niektorym osobom, takze powiedzmy chrzescijanom, czy ludziom czerpiacym zasady moralne z chrzescijanstwa, jest ona niepotrzebna. I nie mozna zmuszac do spowiedzi takie osoby, czy je potepiac. Ani mowic "co to za wierzacy, ktory nie chodzi do spowiedzi". Moze to trudno niektorym zrozumiec, ale gdy sie nie wierzy w codzienna ingerencje Boga w nasze zycie i posrednictwo ksiedza w tej sprawie, to spowiedz takiej osobie nie jest potrzebna. Moze nawet wydawac sie rzecza dziwna i dziecinna. Bo z czego ma sie spowiadac dorosly wiodacy przyzwoite zycie? Ze przeklinal? Ze nakrzyczal na dziecko, czy zone w chwili zlosci? Ze nie zaplacil za abonament TV?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 maj 28 2008 19:01   
Forum Moderator
Moderator

Quote by skałosz:
Quote by Rafi F:
Quote by suration:
Quote by pijany pastor:

Twoja metoda.... robisz to samo! Odnosząc się do jakiegoś tematy opowiadasz bajki o czym innym próbując "uprawdziwić" swoje twierdzenia.....

Wybacz skałosz, ale jak ma odpowiedziec na twierdzenie, ze pewnie cos tam uważam? Mam udowadniać, że nie jestem garbaty??
Dobra, przyznaję, jak idę, to jedna nogę zostawiam z tyłu

===

Cytat 
Pastor
 maj 28 2008 21:27   
Forum

Quote by suration:
Napisales cos, co zabrzmialo jak usprawiedliwianie pewnych zjawisk. I to skomentowalem. Tyle

Nie. Napisałem bardzo jasno. Ty natomiast z premedytacją dokonałeś fałszywej interpretacji mojej wypowiedzi wmawiając mi że "widocznie" usprawiedliwiam pewne rzeczy(czego wcale nie zrobiłem i nie miałem takich intencji), następnie to "usprawiedliwienie księży" które mi wmówiłeś skrytykowałeś jako moją wypowiedź. A potem co gorsze mimo iż powiedziałem wyraźnie że nie taki był sens mojej wypowiedzi ty cały czas obstajesz przy swojej fałszywej tezie którą mi zarzuciłeś.Tyle

Quote by suration:
Bardzo czesto tu dyskutuje sie o swiecie i religii na poziomie przedszkolnym (lacznie z toba i pastorem).

A ja myślałem że na poziomie przedszkolnym dyskutuje tylko o nauce a tu sie okazuje że o swiecie i religii też.

Quote by suration:
I czesto sprowadzacie dyskusje do lapania za slowa, przekrecania wypowiedzi, czasem zle ja rozumiecie. Bo gdy np. ja mowie
"Pewnie uwazasz, ze nie ma wsrod ksiezy przestepcow" to ty odpowiadasz
"Znów projekcja. Nikt tego nie mówił.".
Czy moje slowa znacza, ze twierdze, ze tak ktos tu powiedzial??? Wez sie chlopie zastanow najpierw nad sensem logicznym zdania. Albo nie, pomoge ci. Sens jest: "zakladam, ze uwazasz, ze nie ma wsrod ksiezy przestepcow." Poza tym pytanie tego typu podszyte jest pewnym usmieszkiem zaczepnym i tak na prawde od razu wiadomo, ze nie zakladam, ze tak PPastor uwaza, tylko zachecam go do riposty na to pytanie. Nie wiem, czy juz chwyciles...

Jeśli ktoś tu ma problemy z pochytaniem czegoś to jest to suration. Tyle

===

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 maj 28 2008 21:58   
Forum

Quote by suration:

To jest prowokowanie do kłótni (czy jak wolisz zachęcanie do riposty), skoro piszesz że ja coś tam napisałem(rzekomo) a potem sie z tego wyśmiewasz czy po prostu krytykujesz przypisany przez siebie sens mojej wypowiedzi jako mój własny.

Quote by suration:
I czesto sprowadzacie dyskusje do lapania za slowa, przekrecania wypowiedzi, czasem zle ja rozumiecie.

I zarzucasz mnie przekręcanie wypowiedzi

Quote by suration:
Poza tym pytanie tego typu podszyte jest pewnym usmieszkiem zaczepnym...

Nie widziałem żadnego uśmeszku. Lepiej daj spokój z tą żenadą.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 maj 28 2008 22:05   
Forum

Quote by Rafi F: Wybacz skałosz, ale jak ma odpowiedziec na twierdzenie, ze pewnie cos tam uważam? Mam udowadniać, że nie jestem garbaty??
Dobra, przyznaję, jak idę, to jedna nogę zostawiam z tyłu

No i widzisz, zawsze musi byc na twoje. Nawet jak ci pokazalem, ze nie rozumiesz pytania (ktore zreszta nie bylo do ciebie (tego tez nie zrozumiales), to zaczynasz plesc bzdury o tym, ze nie jestes garbaty. Nie da sie z toba dyskutowac sensownie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 maj 28 2008 22:14   
Forum

Quote by pijany pastor:
A ja myślałem że na poziomie przedszkolnym dyskutuje tylko o nauce a tu sie okazuje że o swiecie i religii też.

Masz racje. O kazdym temacie dyskutujesz na poziomie przedszkolnym.

Quote by pijany pastor: [Jeśli ktoś tu ma problemy z pochytaniem czegoś to jest to suration. Tyle

Masz problemy takze z pisaniem. Co to jest "pochytanie"?

Quote by pijany pastor: Nie widziałem żadnego uśmeszku. Lepiej daj spokój z tą żenadą.

No tak, do ciebie trzeba pisac jezykiem prostym, bez dwuznaczen, bez czegokolwiek bardziej skomplikowanego.

Oczywiscie nie odniesliscie sie do tematu spowiedzi, ale dalej ciagniecie klotnie. Ot taka zajadlosc bezsensowna. Pewnie juz innym czytelnikom sie znudzila.

===

Profil   Email 
 Cytat 
kazema
 maj 28 2008 22:21   
Forum

o tak, do ciebie trzeba pisac jezykiem w miarę prostym, bez dwuznaczen, bez czegokolwiek bardziej skomplikowanego

Szczerze powiedziawszy i ja wolę jak wypowiadajacy się tu na forum używali w miarę prostych pojęć. Zdarzały się wypowiedzi, z których niewiele co mogłam wyciągnąć...były pisane zbyt trudnym, niezrozumiałym jak dla mnie językiem Tak. Prostota pożądana!

===

'Od momentu, gdy zaczniesz podróż przez życie w jakimś obranym kierunku,nieustannie musisz korygować kurs' ('Plan lotu')

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 maj 28 2008 22:48   
Forum

Quote by Rafi F: Jeżeli faktycznie tak oceniasz chrześcijaństwo, to wybacz, ale twoja wiedza jest na poziomie katechezy w przedszkolu.

EOT (nie EOD) End Of Topic

Lubisz pouczac, a wpadasz na kazdym kroku. End Of Topic (Transmission, Thread) uzywa sie, gdy chcesz zakonczyc caly watek. End Of Discussion, gdy chcesz zakonczyc czesc watku, chwilowa dyskusje prowadzona w jego ramach. I choc nie miales racji, musiales udawac madrzejszego.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 maj 28 2008 23:27   
Forum

Quote by suration: A wracajac do tematu spowiedz, to uwazam, ze jest ona potrzebna wielu osobom. Czesto daje poczucie nowonarodzenia, czlowiek czuje sie uwolniony od ciezarow swoich grzechow.
To moze byc znakomita forma terapii psychicznej. Szczegolnie gleboko wierzacy bardzo duzo moga na tym skorzystac. W tym sensie spowiedz jest super i dla osob, ktore tego potrzebuja jest czym waznym i wspanialym.
Ale jest oczywiscie druga strona medalu. Niektorym osobom, takze powiedzmy chrzescijanom, czy ludziom czerpiacym zasady moralne z chrzescijanstwa, jest ona niepotrzebna. I nie mozna zmuszac do spowiedzi takie osoby, czy je potepiac. Ani mowic "co to za wierzacy, ktory nie chodzi do spowiedzi". Moze to trudno niektorym zrozumiec, ale gdy sie nie wierzy w codzienna ingerencje Boga w nasze zycie i posrednictwo ksiedza w tej sprawie, to spowiedz takiej osobie nie jest potrzebna. Moze nawet wydawac sie rzecza dziwna i dziecinna. Bo z czego ma sie spowiadac dorosly wiodacy przyzwoite zycie? Ze przeklinal? Ze nakrzyczal na dziecko, czy zone w chwili zlosci? Ze nie zaplacil za abonament TV?

(Prosze surationa o uszanowanie treści tej wypowiedzi jako mojej własnej opinii w tej sprawie i o niedodawanie do niej swojego własnego wyimaginowanego sensu)
Nie chodzi o to kto jak traktuje spowiedź. Czym jest spowiedź? Jest to spotkanie wierzącego człowieka z Bogiem który za pomocą księdza udziela sakramentu. Jest to zrozumiałe, nikt sam sobie nie udziela sakramentu, robi to sam Bóg przez ręce swojego sługi. Jaki jest sens tego co się w konfesjonale odbywa? Przychodzimy po przebaczenie, wymieniamy grzechy których żałujemy i uznajemy swoją wine za to że się ich dopuściliśmy, zrzucamy z siebie ich ciężar. Całe to zdarzenie jest aktem dobrowolnej skruchy, uniżenia się przed Bogiem, prośby o przebaczenie i pomoc by nie grzeszyć więcej. Nikt się bez grzechu nie urodził(przynajmniej z żyjących obecnie). Każdy kto poważnie podchodzi do spraw wiary uznaje się za grzesznika.
W judaizmie dominowała zasada oko za oko, każdy był zobowiązany dochować wierności prawu a za jego złamanie konsekwencją była kara, grzechy zmazywała ofiara z krwi którą kapłan w imieniu ludu składał w świątyni(raz w roku).
W chrześcijaństwie dominuje zasada miłości i przebaczenia gdyż Jezus sam siebie złożył w ofierze za grzechy, raz na zawsze. Udziela przebaczenia wszystkim którzy pokornie o to proszą, ma taką zbawczą moc. Przychodzimy do spowiedzi i prosimy Boga o przebaczenie za grzechy, naszą ofiarą jest Chrystus, przez Niego tylko następuje zmazanie grzechów. Jedynym warunkiem jest własne uniżenie, uznanie siebie za grzesznika i gorąca prośba o przebaczenie.
Nie mam zamiaru przekonywać kogoś kto nie chodzi do spowiedzi, jeśli ktoś uważa że mu nie jest potrzebna to trudno. Dla mnie jest to dowód na niezrozumienie mechanizmów działania Boga w swoim Kościele ziemskim.
Traktowanie spowiedzi tylko i wyłącznie jako formy terapii psychicznej jest wypaczeniem jej sensu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 maj 28 2008 23:33   
Forum

Quote by pijany pastor:
Quote by suration: A wracajac do tematu spowiedz, to uwazam, ze jest ona potrzebna wielu osobom. Czesto daje poczucie nowonarodzenia, czlowiek czuje sie uwolniony od ciezarow swoich grzechow.
To moze byc znakomita forma terapii psychicznej. Szczegolnie gleboko wierzacy bardzo duzo moga na tym skorzystac. W tym sensie spowiedz jest super i dla osob, ktore tego potrzebuja jest czym waznym i wspanialym.

(Prosze surationa o uszanowanie treści tej wypowiedzi jako mojej własnej opinii w tej sprawie i o niedodawanie do niej swojego własnego wyimaginowanego sensu)
Nie chodzi o to kto jak traktuje spowiedź. Czym jest spowiedź? Jest to spotkanie wierzącego człowieka z Bogiem który za pomocą księdza udziela sakramentu. Jest to zrozumiałe, nikt sam sobie nie udziela sakramentu, robi to sam Bóg przez ręce swojego sługi. Jaki jest sens tego co się w konfesjonale odbywa? Przychodzimy po przebaczenie, wymieniamy grzechy których żałujemy i uznajemy swoją wine za to że się ich dopuściliśmy, zrzucamy z siebie ich ciężar. Całe to zdarzenie jest aktem dobrowolnej skruchy, uniżenia się przed Bogiem, prośby o przebaczenie i pomoc by nie grzeszyć więcej. Nikt się bez grzechu nie urodził(przynajmniej z żyjących obecnie). Każdy kto poważnie podchodzi do spraw wiary uznaje się za grzesznika.
W judaizmie dominowała zasada oko za oko, każdy był zobowiązany dochować wierności prawu a za jego złamanie konsekwencją była kara, grzechy zmazywała ofiara z krwi którą kapłan w imieniu ludu składał w świątyni(raz w roku).
W chrześcijaństwie dominuje zasada miłości i przebaczenia gdyż Jezus sam siebie złożył w ofierze za grzechy, raz na zawsze. Udziela przebaczenia wszystkim którzy pokornie o to proszą, ma taką zbawczą moc. Przychodzimy do spowiedzi i prosimy Boga o przebaczenie za grzechy, naszą ofiarą jest Chrystus, przez Niego tylko następuje zmazanie grzechów. Jedynym warunkiem jest własne uniżenie, uznanie siebie za grzesznika i gorąca prośba o przebaczenie.
Nie mam zamiaru przekonywać kogoś kto nie chodzi do spowiedzi, jeśli ktoś uważa że mu nie jest potrzebna to trudno. Dla mnie jest to dowód na niezrozumienie mechanizmów działania Boga w swoim Kościele ziemskim.
Traktowanie spowiedzi tylko i wyłącznie jako formy terapii psychicznej jest wypaczeniem jej sensu.

Podpisuje się rękami i nogami!

Z Bogiem!

===

"Jestem Twym najlichszym sługą, nędznym robakiem, daleko nędzniejszym i godnym pogardy, niż to pojmuję i umiem wyrazic"

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 maj 29 2008 00:19   
Forum

Do pastora:
Oprocz inwokacji, podobalo mi sie.

Quote by pijany pastor: Traktowanie spowiedzi tylko i wyłącznie jako formy terapii psychicznej jest wypaczeniem jej sensu.

Tak, z punktu widzenia nauki kosciola, niewatpliwie. Moze jest na sali psycholog i potwierdzi lub zaprzeczy: spowiedz z psychologicznego punktu widzenia to pewien rodzaj terapii.

===

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 maj 29 2008 14:41   
Forum

pijany pastor

Czym jest spowiedź? Jest to spotkanie wierzącego człowieka z Bogiem który za pomocą księdza udziela sakramentu. Jest to zrozumiałe, nikt sam sobie nie udziela sakramentu, robi to sam Bóg przez ręce swojego sługi.
Duchowni nie są żadnymi sługami Bożymi,chociaż się za takich pośredników między Bogiem i człowiekiem uważają.W NT pisze bardzo jasno na ten temat,że tylko Chrystus jest jedynym pośrednikiem między Bogiem i człowiekiem,a nie hierarchia duchownych uzurpatorów.Bóg ma wszystko i nie potrzebuje,żeby mu ktokolwiek służył.To Bóg przez obecnego w każdym człowieku Ducha Świętego,pragnie służyć każdemu człowiekowi i prowadzić przez życie.

Bóg i Chrystus są obecni w każdym człowieku przez Ducha Świętego i to my wszyscy tworzymy ten Wewnętrzny Kościół Boży,którego Głową jest Chrystus.Każdy człowiek jest świątynią Ducha Świętego i może się spowiadać Bogu bez zbędnych pośredników.Hierarchia duchownych nie ma żadnego upoważnienia do odpuszczania grzechów,zwłaszcza,że sami są grzesznikami.Zdziwił mnie fakt,że w Objawieniu Chrystusa z 2005 r,nazywa On duchownych największymi grzesznikami.Może do chwili obecnej coś się zmieniło.Pytanie tylko,czy na lepsze,czy na gorsze?

To my tworzymy ziemski Ziemski Kościół Boży,bez zbędnych pośredników uzurpatorów,którzy nie chcą widzieć obecnego w nas Boga i Chrystusa,bo chcą być ważniejsi od nich.Można być niewolnikiem obecnego w nas Boga i Chrystusa,ale nie żadnych innych ludzi,którzy chcą nas nawracać,ale sami nie chcą się nawrócić do Boga i

uznać Chrystusa za Pana i Osobistego Zbawiciela,jedynego pośrednika między Bogiem i człowiekiem.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Bielicka
 maj 29 2008 17:32   
Forum

Eviva

Czym dla Ciebie jest slowo Swietosc?
Dla mnie oznacza to slowo cos nieskazonego grzechem.
Najwieksza swietoscia jest BOg.
Pamietasz z Pisma kiedy to Pan Jezus wiszacy na krzyzu powiedzial "Ojcze moj Ojcze czegos mnie opuscil?"
Tak, Pan sie od niego w tym momencie odwrocil, Pan Jezus wziol na siebie grzechy wszystkich ludzi-byl brudny od grzechu-Pan nie mogl sie patrzec na grzech.
Pamietasz opis Arki Przymierza? w niej tez byla swietosc, zekomo jak powiada Pismo zginelo ponad 40000 ludzi bo chcieli zajrzec co tam w srodku jest.
Swietosc jest tak mocna, ze wszystko co jest nieczyste ginie przy swietosci.
Dla nas ludzi dana jest nam (spowiedz)-ale rozumiana jako pokuta poprzez ktora czlowiek ma szanse oczyscic sie.
Pan Bog w Pismie Swietym daje ludziom 3 dni na przygotowanie sie aby wejsc na Gore, maja czas przygotowac swoje szaty,na przygotowanie siebie samego, i na przygotowanie swojego domu-domostwa.
Kiedy Mojzesz wszedl na Gore Pan Bog upomina go , ze nawet kaplani nie moga przekroczyc linii przy Namiocie bo wszscy pomra!
Eviva, to poprzez pokute czlowiek moze sie oczyscic, dostepuje wtedy za Laska Pana oswiecenie Duchem Swietym -i tak sie dzieje po dzien dzisiejszy.
Czlowiek prowadzony przez Natchnienie Ducha Swietego jest czysty-ma sumienie czyste, bo gdy zgrzeszy -opuszcza go ta Swietosc Boza i jest zwyklym smiertelnikiem jak Ty i ja.
Tak, poprzez Smierc Pana Jezusa zniesiona zostala ta bariera, zostalismy obmyci przez Krew Jezusa i jestesmy w stanie dostapic tej Laski przyjecia Ducha Swietego.Bo jest powiedziane ze Pan Jezus dal Ducha Swietego aby ten prowadzil Jego Kosciol.
To Nowonarodzenie po otrzymaniu Laski Ducha Swietego jest czyms szczegolnym,ale powiedziane jest ze "szukaj Krolestwa Bozego a wszystko inne bedzie ci dane". Slyszalam ostatnio, ze dla ludzi jest tak czyms cudownym to Nowonarodzenie, ze oni zapominaja ze istnieje to "wszystko inne".
Ale aby byc napelnionym Duchem Swietym Eviva trzeba byc oczyszczonym z grzechu,trzeba aby dostapic tej cudownej mocy odpuszczenia grzechow.
Tak jak Ty to opisujesz Evivo-to jak czytam , to piszesz ot tak o tym jakby to byly ampulki z vitamina C, ktore sa i jak beda zarzywane to maja tylko jedno dzialanie: a mianowicie wzmocnic organizm ludzki.
Jaqk to by bylo takie proste jak piszesz Evivo, nie mielibysmy tego co dzieje sie na swiecie, tych wojen, glodu, chorob.
Duchowni prowadzeni przez Ducha Swietego czy tez zwykli prosci duchowni ludzie moga i sa prowadzeni przez Ducha Swietego i Chwala Panu za to Najwyzszemu-ze taki prosty czlowieczek moze dostapic takiego dobrodziejstwa bez wzgledu na wyksztalcenie, bez wzgledu na rase i miejsce na ziemi.I to jest ten prawdziwy Kosciol Pana Jezusa-ci ludzie.

===

Skarb twoj jest tam gdzie serce twoje.

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 maj 29 2008 19:29   
Forum

Suration

Hmm idąc tym tropem zadam pytanie. Jak Pan myśli czy wśród świeckich nie ma przestępców, czy są i w czym świeccy są lepsi od tych duchownych, że tych duchownych za przestępstwa trzeba wręcz mieszać z błotem a świecki to ma prawo do zła...???

Tak, z punktu widzenia nauki kosciola, niewatpliwie. Moze jest na sali psycholog i potwierdzi lub zaprzeczy: spowiedz z psychologicznego punktu widzenia to pewien rodzaj terapii.

Czyżbyś uważał, że psycholog wie więcej o sprawach którymi się nie zajmuje od księdza który z tymi sprawami ma doczynienia na co dzień?

===

"Jestem Twym najlichszym sługą, nędznym robakiem, daleko nędzniejszym i godnym pogardy, niż to pojmuję i umiem wyrazic"

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 maj 29 2008 21:07   
Forum

Quote by Tanczacy_Kruk: Jak Pan myśli czy wśród świeckich nie ma przestępców, czy są i w czym świeccy są lepsi od tych duchownych, że tych duchownych za przestępstwa trzeba wręcz mieszać z błotem a świecki to ma prawo do zła...???

Odpowiadam zatem:
Uwazam, ze wsrod swieckich sa przestepcy. Swieccy nie sa lepsi od duchownych. Nie napisalem, ze trzeba za przestepstwa duchownych mieszac z blotem i nie uwazam tak. Nie napisalem, ze swiecki ma prawo do zla i nie uwazam tak.
Napisalem natomiast, ze nalezaloby karac przestepcow duchownych srogo (oczywiscie w ramach kodeksu karnego), niejako dla przykladu (taka forma odstraszenia jest przeciez stosowana), gdyz takie osoby szczegolnie zawiodly zaufanie powierzone im przez ludzi. To tak jak nalezy ostro ukarac psychologa dzieciecego,ktory okazal sie pedofilem, bo zawiodl szczegolnie z racji swojego zawodu.

Quote by Tanczacy_Kruk:Czyżbyś uważał, że psycholog wie więcej o sprawach którymi się nie zajmuje od księdza który z tymi sprawami ma doczynienia na co dzień?

Nie, psycholog nie wie wiecej o sprawach, ktorymi sie zajmuje na codzien ksiadz. Zycie codzienne ksiezy nie lezy raczej w sferze zainteresowania psychologii. Psycholog natomiast wie lepiej czym jest spowiedz z psychologicznego punktu widzenia. Poza tym wlasciwie to zadalem pytanie ewentualnemu psychologowi na grupie, zeby potwierdzil lub zaprzeczyl.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 maj 29 2008 21:36   
Forum

Nie, psycholog nie wie wiecej o sprawach, ktorymi sie zajmuje na codzien ksiadz. Zycie codzienne ksiezy nie lezy raczej w sferze zainteresowania psychologii. Psycholog natomiast wie lepiej czym jest spowiedz z psychologicznego punktu widzenia. Poza tym wlasciwie to zadalem pytanie ewentualnemu psychologowi na grupie, zeby potwierdzil lub zaprzeczyl.

A cóż to za Dysonans?

Uwazam, ze wsrod swieckich sa przestepcy. Swieccy nie sa lepsi od duchownych. Nie napisalem, ze trzeba za przestepstwa duchownych mieszac z blotem i uwazam i nie uwazam tak. Nie napisalem, ze swiecki ma prawo do zla i nie uwazam tak.

A ja nie napisałem że Pan (jakoś) uważa, tylko zadałem proste pytanie.

Napisalem natomiast, ze nalezaloby karac przestepcow duchownych srogo (oczywiscie w ramach kodeksu karnego), niejako dla przykladu (taka forma odstraszenia jest przeciez stosowana), gdyz takie osoby szczegolnie zawiodly zaufanie powierzone im przez ludzi.

Karać dla przykładu? cofamy się cywilizacyjnie?

Odnośnie zaufania: Nie myśli Pan, że powinno ono się przejawiać w modelu: Osoba świecka-duchowny, duchowny-osoba świecka. Inaczej nie można mówić o jakimkolwiek zaufaniu, zawsze musi być obustronne.

To tak jak nalezy ostro ukarac psychologa dzieciecego,ktory okazal sie pedofilem, bo zawiodl szczegolnie z racji swojego zawodu.

A może po prostu pomóc mr. psychologowi w jakiś sposób uporać się z problemem który spowodował dopuszczenie się haniebnego czynu? Oczywiście co do kary to się zgadzam, ponieważ jest takim czynnikiem wychowawczym, jednak trzeba też wybrać karę poprzez zaznajomienie się ze stanem psychicznym "przestępcy".

Wyrazaj sie w pytaniach precyzyjniej, bo znow sie wytworzy jakas klotnia.

Nie mam zamiaru się kłócić, dlatego postaram się precyzyjniej zadawać pytania.

Z Panem Bogiem!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,72 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty