Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 Spowiedź
 |  Wersja do druku
Robert
 maj 29 2008 22:37   
Forum

Status: offline

Quote by Tanczacy_Kruk:
Nie, psycholog nie wie wiecej o sprawach, ktorymi sie zajmuje na codzien ksiadz. Zycie codzienne ksiezy nie lezy raczej w sferze zainteresowania psychologii. Psycholog natomiast wie lepiej czym jest spowiedz z psychologicznego punktu widzenia. Poza tym wlasciwie to zadalem pytanie ewentualnemu psychologowi na grupie, zeby potwierdzil lub zaprzeczyl.

A cóż to za Dysonans?.

Tu chcialem sprobowac wytlumaczyc mechanizm spowiedzi z punktu widzenia psychologii. Dysonans niezamierzony.

Quote by Tanczacy_Kruk:
Uwazam, ze wsrod swieckich sa przestepcy. Swieccy nie sa lepsi od duchownych. Nie napisalem, ze trzeba za przestepstwa duchownych mieszac z blotem i uwazam i nie uwazam tak. Nie napisalem, ze swiecki ma prawo do zla i nie uwazam tak.

A ja nie napisałem że Pan (jakoś) uważa, tylko zadałem proste pytanie.

No to mysle, ze odpowiedzia rozwialem watpliwosci.

Quote by Tanczacy_Kruk:
Karać dla przykładu? cofamy się cywilizacyjnie?
Odnośnie zaufania: Nie myśli Pan, że powinno ono się przejawiać w modelu: Osoba świecka-duchowny, duchowny-osoba świecka. Inaczej nie można mówić o jakimkolwiek zaufaniu, zawsze musi być obustronne.

Ja wiem, czy to cofanie cywilizacyjne? Chodzi mi o to, ze karzac trzeba brac pod uwage wszystkie okolicznosci. A okolicznosc bycia ksiedzem, przy popelnianiu przestepstw chyba nie powinna byc okolicznoscia lagodzaca, raczej wrecz przeciwnie.

Quote by Tanczacy_Kruk:A może po prostu pomóc mr. psychologowi w jakiś sposób uporać się z problemem który spowodował dopuszczenie się haniebnego czynu? Oczywiście co do kary to się zgadzam, ponieważ jest takim czynnikiem wychowawczym, jednak trzeba też wybrać karę poprzez zaznajomienie się ze stanem psychicznym "przestępcy"..

Tak, trzeba starac sie pomoc, jak najbardziej. Lecz wielu osobom moze nie dac sie pomoc. Chyba wiekszosc z nas nie czuje litosci do np. gwalciciela malych dzieci. Mozna starac sie mu pomoc ale ukarac nalezy bardzo ostro.

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 maj 29 2008 23:02   
Forum

Tu chcialem sprobowac wytlumaczyc mechanizm spowiedzi z punktu widzenia psychologii. Dysonans niezamierzony.

Psychologia to nauka o duszy, więc najpierw należy zapoznać się z kwestią duszy, a ściślej czym ona jest. Nie róbmy jednak off topów.

Ja wiem, czy to cofanie cywilizacyjne? Chodzi mi o to, ze karzac trzeba brac pod uwage wszystkie okolicznosci. A okolicznosc bycia ksiedzem, przy popelnianiu przestepstw chyba nie powinna byc okolicznoscia lagodzaca, raczej wrecz przeciwnie.

Nie powinno być okoliczności łagodzących, ale i też w drugą stronę. Każdy człowiek powinien podlegać sprawiedliwemu osądowi i takiemu samemu wyrokowi z karą odpowiednio dostosowaną by nie zrobić z kolesia jeszcze większego zbrodniarza, a dać mu możliwości rehabilitacji.

Tak, trzeba starac sie pomoc, jak najbardziej. Lecz wielu osobom moze nie dac sie pomoc. Chyba wiekszosc z nas nie czuje litosci do np. gwalciciela malych dzieci. Mozna starac sie mu pomoc ale ukarac nalezy bardzo ostro.

Da sie da pomóc tylko trzeba chcieć być sługą.
Nie czuje litości bo nigdy nie dawała ani nie zaznała miłości.
Co znaczy ostro?

===

"Jestem Twym najlichszym sługą, nędznym robakiem, daleko nędzniejszym i godnym pogardy, niż to pojmuję i umiem wyrazic"

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 maj 29 2008 23:46   
Forum

Quote by Tanczacy_Kruk: Psychologia to nauka o duszy, więc najpierw należy zapoznać się z kwestią duszy, a ściślej czym ona jest.

Psychologia nie jest nauka o duszy. Jest "nauką empiryczną, zajmującą się badaniem mechanizmów i praw rządzących zjawiskami psychicznymi oraz zachowaniami człowieka. Psychologia bada również wpływ zjawisk psychicznych na interakcje międzyludzkie oraz interakcję z otoczeniem." To za wikipedia.

Quote by Tanczacy_Kruk:Nie powinno być okoliczności łagodzących, ale i też w drugą stronę. Każdy człowiek powinien podlegać sprawiedliwemu osądowi i takiemu samemu wyrokowi z karą odpowiednio dostosowaną by nie zrobić z kolesia jeszcze większego zbrodniarza, a dać mu możliwości rehabilitacji.

Mozna tez tak podchodzic. Okolicznosci zdarzenia pozwalaja jednak rozpatrywac sprawe indywidualnie. Inaczej wymiar sprawiedliwosci bylby bezduszny i straszny.

Quote by Tanczacy_Kruk:Co znaczy (karac) ostro?

W przypadku, ktory podalem, wsadzic do wiezienia na tak dlugo jak to mozliwe. Dla niektorych przestepstw nalezaloby zaostrzyc kary wiezienia, nie uwazacie?

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 maj 30 2008 00:15   
Forum

Quote by Tanczacy_Kruk:Nie powinno być okoliczności łagodzących, ale i też w drugą stronę. Każdy człowiek powinien podlegać sprawiedliwemu osądowi i takiemu samemu wyrokowi z karą odpowiednio dostosowaną by nie zrobić z kolesia jeszcze większego zbrodniarza, a dać mu możliwości rehabilitacji.

Okolicznosci zdarzenia powinny być brane pod uwage gdyż są elementem sprawiedliwego osądu i pomagają a nie utrudniają wydać wyrok i wymierzyc kare. Jasna sprawa że każdy powinien mieć możliwość rehabilitacji.

Quote by suration:
W przypadku, ktory podalem, wsadzic do wiezienia na tak dlugo jak to mozliwe. Dla niektorych przestepstw nalezaloby zaostrzyc kary wiezienia, nie uwazacie?

Z jednej strony jestem chrześcijaninem i kieruje się zasadą miłości i przebaczenia i uważam że każdy zasługuje na drugą szanse, z drugiej jednak strony są takie zbrodnie które w istotny sposób ograniczają moją wrażliwość dla przestępcy. Bestialskie morderstwa z premedytacją, brutalne gwałty na małych dzieciach, czy chociażby "świeża" sprawa Josefa Fritzla. Jakim człowiekiem trzeba być żeby zrobić coś takiego? Tutaj nie ma pytań o motywy nie ma okoliczności łagodzących. Jestem przeciwnikiem kary śmierci ale w takich przypadkach gdzie wina jest bezdyskusyjna a winny nie odczuwa skruchy kara powinna być surowa.
Najbardziej mnie bulwersują gwałty na dzieciach z tego względu iż z tego co wiem takich skłonności nie da się leczyć a pedofile nawet po odbytym wyroku dopuszczają się gwałtów. Jedyne logiczne rozwiązanie to kastracja pozbawiająca ich narzędzia zbrodni i chęci do jej popełniena wogule.

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 maj 30 2008 07:45   
Forum

Psychologia nie jest nauka o duszy. Jest "nauką empiryczną, zajmującą się badaniem mechanizmów i praw rządzących zjawiskami psychicznymi oraz zachowaniami człowieka. Psychologia bada również wpływ zjawisk psychicznych na interakcje międzyludzkie oraz interakcję z otoczeniem." To za wikipedia.

Po co podajesz mi definicje? przecież jasne że psychologia to nauka o duszy... nawet sama nazwa na to wskazuje.

Np dla jakich przestępstw? skąd wiesz że sam kiedyś któregoś nie popełnisz? Jestem przeciwnikiem więzień takich jakie mamy we współczesnym świecie więc nie licz na to że odniosę się do tej kary pozytywnie.

Mozna tez tak podchodzic. Okolicznosci zdarzenia pozwalaja jednak rozpatrywac sprawe indywidualnie. Inaczej wymiar sprawiedliwosci bylby bezduszny i straszny.

Weźmy takiego "psychopate" mieszkającego w stanach zjednoczonych, który zabił piątke dzieci, jest sądzony, jest na ustach mediów, cały kraj lata z transparentami krzycząc: zabić! zabić! zabić!. Myślisz że sąd weźmie pod uwagę okoliczności łagodzące? Śmiem w to wątpić...

===

"Jestem Twym najlichszym sługą, nędznym robakiem, daleko nędzniejszym i godnym pogardy, niż to pojmuję i umiem wyrazic"

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 maj 30 2008 13:59   
Forum

Quote by pijany pastor:
Okolicznosci zdarzenia powinny być brane pod uwage gdyż są elementem sprawiedliwego osądu i pomagają a nie utrudniają wydać wyrok i wymierzyc kare. Jasna sprawa że każdy powinien mieć możliwość rehabilitacji.

Zgadzam sie.

Quote by pijany pastor:
Z jednej strony jestem chrześcijaninem i kieruje się zasadą miłości i przebaczenia i uważam że każdy zasługuje na drugą szanse, z drugiej jednak strony są takie zbrodnie które w istotny sposób ograniczają moją wrażliwość dla przestępcy. Bestialskie morderstwa z premedytacją, brutalne gwałty na małych dzieciach, czy chociażby "świeża" sprawa Josefa Fritzla. Jakim człowiekiem trzeba być żeby zrobić coś takiego? Tutaj nie ma pytań o motywy nie ma okoliczności łagodzących. Jestem przeciwnikiem kary śmierci ale w takich przypadkach gdzie wina jest bezdyskusyjna a winny nie odczuwa skruchy kara powinna być surowa.
Najbardziej mnie bulwersują gwałty na dzieciach z tego względu iż z tego co wiem takich skłonności nie da się leczyć a pedofile nawet po odbytym wyroku dopuszczają się gwałtów. Jedyne logiczne rozwiązanie to kastracja pozbawiająca ich narzędzia zbrodni i chęci do jej popełniena wogule.

I znowu pozostaje mi sie tylko zgodzic.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 maj 30 2008 14:11   
Forum

Quote by Tanczacy_Kruk: Po co podajesz mi definicje? przecież jasne że psychologia to nauka o duszy... nawet sama nazwa na to wskazuje.

No nazwa wskazuje, ze o psychice raczej. Nie wmawiaj naukowcom czym sie zajmuja, bo to wiedza. Ok, mozesz ten ogol zjawisk, ktorymi zajmuje sie psychologia nazwac "dusza". Nic mi do tego, jak to bedziesz nazywac.

Quote by Tanczacy_Kruk: skąd wiesz że sam kiedyś któregoś nie popełnisz? Jestem przeciwnikiem więzień takich jakie mamy we współczesnym świecie więc nie licz na to że odniosę się do tej kary pozytywnie.

To powiedz nam wszystkim jaka kare bys zastosowal dla pana Fritzla?

Quote by Tanczacy_Kruk: Weźmy takiego "psychopate" mieszkającego w stanach zjednoczonych, który zabił piątke dzieci, jest sądzony, jest na ustach mediów, cały kraj lata z transparentami krzycząc: zabić! zabić! zabić!. Myślisz że sąd weźmie pod uwagę okoliczności łagodzące? Śmiem w to wątpić...

Nie wiem, czy ma jakies okolicznosci lagodzace. Mysle, ze sad nie bedzie sie wsluchiwal w okrzyki zza okna i postara sie ocenic sprawe obiektywnie. Nieraz sie zdarzalo (np. w USA), ze opinia publiczna chciala np uniewinnienia osoby lub wstrzymania egzekucji, a mimo to sad postanowil inaczej.

Poza tym jesli sad nie wymierzy sprawiedliwosci, to pozniej zrobia to sami ludzie. Lepiej wiec, zeby to sad ukaral winnego. Moze gdyby panstwo wykazywalo sie calkowitym przebaczeniem dla przestepcow i ich nie karalo, to sami bysmy sie w koncu pozabijali? Mysle wiec, ze trzeba karac przestepcow, wsadzac do wiezien, a najgorszych przypadkach moze nawet stosowac kare smierci.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 maj 30 2008 14:49   
Forum

Quote by suration:
Quote by Tanczacy_Kruk: Po co podajesz mi definicje? przecież jasne że psychologia to nauka o duszy... nawet sama nazwa na to wskazuje.

No nazwa wskazuje, ze o psychice raczej.

Przykro mi, że muszę się wtrącić.
Wtedy byłaby to psychikologia, a jest psychologia
Psychologia (od gr. ψυχή psyche = dusza, i λόγος logos = słowo, myśl, rozumowanie)

też za wiki

Quote by suration:

Nie wmawiaj naukowcom czym sie zajmuja, bo to wiedza.

Zanim pojawiła się współczesna psychologia, którą niektórzy nazywają nauką, czy wiedzą empiryczną (swoją drogą to ciekawe, bo ta empiria otrzymuje różne wyniki w zależności od "naukowca", ktory prowadzi badania) istniała już psychologia (nauka o duszy) zwana spekulatywną, która miała całkiem ciekawe osiągnięcia i dzisiaj ma też całkiem ciekawe zastosowania praktyczne.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Robert
 maj 30 2008 14:57   
Forum

Quote by medieval_man:
Psychologia (od gr. ψυχή psyche = dusza, i λόγος logos = słowo, myśl, rozumowanie)
też za wiki

A prosze sie wtracac jak najczesciej.
Zatem nie pozostaje nam nic innego jak wyslanie listu do krajowych towarzystw psychologicznych, zeby skrocili swoja definicje psychologii i zamienili ja slowami "nauka o duszy". Trzeba to zrobic szybko, zeby jeszcze Wiki zmienila zapis na stronie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 maj 30 2008 15:16   
Forum

Jak czytam co niektórych apodyktyczne wypowiedzi odnośnie psychologii, to po prostu brak słów - zero wiedzy.
Ale nawet nie chce mi się tego tłumaczyć, psychologia - nauka o duszy, zatem dusza istnieje, Eureka! Boże ratuj!

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 maj 30 2008 15:40   
Forum

Quote by Gocek: Jak czytam co niektórych apodyktyczne wypowiedzi odnośnie psychologii, to po prostu brak słów - zero wiedzy.
Ale nawet nie chce mi się tego tłumaczyć, psychologia - nauka o duszy, zatem dusza istnieje, Eureka! Boże ratuj!

Jeszcze pare dni i przedefiniujemy chemie, fizyke i astronomie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Piotr
 maj 30 2008 15:44   
Forum

Quote by suration:
Quote by Gocek: Jak czytam co niektórych apodyktyczne wypowiedzi odnośnie psychologii, to po prostu brak słów - zero wiedzy.

Jeszcze pare dni i przedefiniujemy chemie, fizyke i astronomie.

Wystarczy fizykę - reszta jest jej pochodną.

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
Łukasz
 maj 30 2008 16:23   
Forum

Może pochwal się swoją wiedzą odnośnie psychologi, zamiast wytykać komuś brak wiedzy. Po za tym widzę że nie zrozumiałeś pewnych kwestii bo nikt nie napisał że dusza istnieje ponieważ psychologia to nauka o duszy...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 maj 30 2008 16:47   
Forum

No nazwa wskazuje, ze o psychice raczej. Nie wmawiaj naukowcom czym sie zajmuja, bo to wiedza. Ok, mozesz ten ogol zjawisk, ktorymi zajmuje sie psychologia nazwac "dusza". Nic mi do tego, jak to bedziesz nazywac.

Psychika = Psyche = Dusza.

Nie nazywam ogółu zjawisk tylko jakiego zagadnienia dotyczy ta nauka...

To powiedz nam wszystkim jaka kare byś zastosował dla pana Fritzla?

Sprawiedliwą i na pewno nie nazwałbym go "potworem"

Nie wiem, czy ma jakies okolicznosci lagodzace. Mysle, ze sad nie bedzie sie wsluchiwal w okrzyki zza okna i postara sie ocenic sprawe obiektywnie. Nieraz sie zdarzalo (np. w USA), ze opinia publiczna chciala np uniewinnienia osoby lub wstrzymania egzekucji, a mimo to sad postanowil inaczej.

I tak być powinno, chociaż wyroki i kara pozostawiają dużo do życzenia.

Poza tym jesli sad nie wymierzy sprawiedliwosci, to pozniej zrobia to sami ludzie.

Hmm... Z góry zakładasz że Człowiek to taka mordercza bestia niezdolna do przebaczania i miłowania...

Lepiej wiec, zeby to sad ukaral winnego. Moze gdyby panstwo wykazywalo sie calkowitym przebaczeniem dla przestepcow i ich nie karalo, to sami bysmy sie w koncu pozabijali?

Oczywiście że lepiej żeby sąd ukarał winnego. Z resztą to jak wyżej.

Mysle wiec, ze trzeba karac przestepcow, wsadzac do wiezien, a najgorszych przypadkach moze nawet stosowac kare smierci.

Tak stosować karę śmierci w trosce o własne cztery litery... Niestety taka postawa w dzisiejszym społeczeństwie to standard (najeść się, wyspać się, .... się, i powiedzieć wszystko mnie .... tylko z daleka ode mnie)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 maj 30 2008 16:54   
Forum

W tej wypowiedzi za to pokazałeś ogrom swojej wiedzy

Quote by Gocek: zatem dusza istnieje, Eureka!

Istnieje jak najbardziej, skoro nie wiedziałeś to gratuluje odkrycia

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 maj 30 2008 17:07   
Forum

Quote by Tanczacy_Kruk:

Każdy zna tą sprawe napewno. Mnie ona osobiście nie dotyczy i nie mam intersu w tym żeby gościa powiesili, ale w takim wypadku spróbuj wczuć się w rolę ofiary. Co dla niej znaczy czcij ojca swego? Nawet trudno sie wczuć.

Quote by Tanczacy_Kruk:
Tak stosować karę śmierci w trosce o własne cztery litery... Niestety taka postawa w dzisiejszym społeczeństwie to standard (najeść się, wyspać się, .... się, i powiedzieć wszystko mnie .... tylko z daleka ode mnie)

Należy przebaczać zawsze. Jednak prawo ludzkie którym kierują sie społeczeństwa i prawo miłości to dwie inne sprawy, tu bardziej chodzi o zachowanie porządku, o poczucie sprawiedliwości wogule, nie o sentymenty.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 maj 30 2008 17:31   
Forum

Quote by suration:
Quote by medieval_man:
też za wiki

A prosze sie wtracac jak najczesciej.
Zatem nie pozostaje nam nic innego jak wyslanie listu do krajowych towarzystw psychologicznych, zeby skrocili swoja definicje psychologii i zamienili ja slowami "nauka o duszy". Trzeba to zrobic szybko, zeby jeszcze Wiki zmienila zapis na stronie.

Ironia całkowicie niepotrzebna.
Wszyscy wiemy, że nazwy niektórych nauk, ba wielu innych rzeczy nie zawsze dzis wyrażają to, co jest ich treścią.

Chciałem tylko poprzez mój wtręt zaznaczyć, (chociaż żałuję, że muszę to uczynić, wolałbym, żeby poziom wiedzy w społeczeństwie był wyższy ), że psychologia (czyli ta właściwa nauka o duszy) była pierwsza od psychologii (czyli tej dzisiejszej, porozbijanej, porozczłonkowywanej gałęzi wiedzy jaką niektórzy upierają się nazywać nauką) czyli nauki o tym, co wiki bałamutnie okresla jako naukę empiryczną, zajmującą się badaniem mechanizmów i praw rządzących zjawiskami psychicznymi oraz zachowaniami człowieka
Rozumiecie: psychologia zajmuje się zjawiskami psychicznymi
Ignotum per ignotum
Bo co to sa zjawiska psychiczne?
Pewnie to, czym zajmuje sie psychologia i w ten sposób mamy jasność.

Psychologia spekulatywna (w ramach filozofii) rzeczywiście była rzeczywiście nauką bazujacą na filozficznych narzędziach i badaniach empirycznych.
Współczesnej psychologii pozostały tylko trudno weryfikowalne badanie pseudo-empiryczne.

Rzeczywiście, i tu znowu żałuję, że poziom wykształcenia społeczeństwa jest jak widać niski, psychologia to nic innego jak "nauka o duszy i jej władzach".
Ciekawym proponuję pogmerać w internecie, albo lepiej zakupić stosowne książki, żeby dowiedzieli się czegos o osiągnięciach psychologii filozoficznej i o tym, że wcale nie zajmowała się oną szukaniem odpowiedzi na to ile duża waży i czy ma kolor oraz rozciągłość.
To lepsze niz ironizowanie na tematy, których się nie zna

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Robert
 maj 30 2008 18:41   
Forum

Quote by Tanczacy_Kruk:

Jesli nie potworem, to czym? Nie odpowiedziales na pytanie. Sprawiedliwa wg ST, czy NT? Zabijesz go, czy wypuscisz wolno?
Czy jeszcze widzisz cos gorszego od Fritzla? Tylko stryczek mu sie nalezy, nic wiecej. Jesli jest Bog to go osadzi, ludzie na Ziemi raczej go nie chca wiecej.

Hmm... Z góry zakładasz że Człowiek to taka mordercza bestia niezdolna do przebaczania i miłowania....

Nie, nie zakladam. Ale moge sobie wyobrazic, co by sie stalo z tym Fritzlem, gdyby go teraz wypuscic na wolnosc...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 maj 30 2008 18:57   
Forum

Quote by medieval_man:
Ironia całkowicie niepotrzebna.

Dlaczego niepotrzebna? Ty ja stosujesz bardzo czesto. Powiedzialbym nawet, ze to Twoja najgrozniejsza bron.

Quote by medieval_man: (...) wiki bałamutnie okresla (psychologie) jako naukę empiryczną, zajmującą się badaniem mechanizmów i praw rządzących zjawiskami psychicznymi oraz zachowaniami człowieka

Dlaczego balamutnie?? Jest nauka i jest nauka empiryczna, bo poddaje sie obiektywnemu badaniu, spelniajacemu naukowe kryteria. Jest trudna w badaniu, ale to nie znaczy, ze nie mozna jej nazwac nauka. Nie ratujcie juz sytuacji, pozostanmy przy stwierdzeniu: psychologia - nauka o duszy.

...wcale nie zajmowała się oną szukaniem odpowiedzi na to ile duża waży i czy ma kolor oraz rozciągłość.

Cale szczescie. Bo odwolujac sie do poczatku psychologii, pomyslalem, ze o tym zapomniales.

To lepsze niz ironizowanie na tematy, których się nie zna

Czuje, ze to do mnie. Dlaczego zakladasz, ze sie nie znam na tym? Dlatego, ze definicje podalem z wikipedii? W ten sam sposob moge zakladac, ze nie znasz sie na astronomii. A moze zajmujesz sie amatorsko astronomia? Nie, zakladam, ze nie...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 maj 30 2008 22:45   
Forum

Zeby wyjasnic sprawe raz na zawsze, czym zajmuje sie psychologia, napisalem imejla do redakcji miesiecznika Polskiego Towarzystwa Psychologicznego Psychol. Powinni rozwiac wszystkie watpliwosci...

===

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 maj 30 2008 22:48   
Forum

ciekawe czy specjalista psycholog - ateista stwierdzi ze psychologia to nauka o duszy?

moim zdaniem (pseudo)nauką o duszy jest religia katolicka.
to oni se wymyślili słowo duszę.

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 maj 30 2008 22:49   
Forum

Quote by suration: Zeby wyjasnic sprawe raz na zawsze, czym zajmuje sie psychologia, napisalem do imejla do redakcji miesiecznika Polskiego Towarzystwa Psychologicznego Psychol. Powinni rozwiac wszystkie watpliwosci...

hehe desperat z Ciebie Naprawdę myślisz że rozwieją wątpliwości raz na zawsze?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 maj 30 2008 23:09   
Forum

Quote by mathias777: ciekawe czy specjalista psycholog - ateista stwierdzi ze psychologia to nauka o duszy?

przepraszam, czy jest cos, co traktujesz poważnie?
Czy ze wszystkiego sobie jaja robisz?
Oczywiście przy nikłej wiedzy....

===

Cytat 
potwor
 maj 30 2008 23:15   
Forum

Quote by medieval_man:

Wszechwiedzący MM,
każdy kto ma inny sposób myślenia niż ty masz jest nienormalny?

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 maj 31 2008 02:01   
Forum

Quote by medieval_man:
Quote by mathias777:

W tym wypadku Mathias nie mial racji. Pojecie duszy jest pewnie starsze niz katolicyzm. Co nie zmienia faktu, ze watpliwe jest by dusza istniala.

Przy okazji... Czy mozesz (jesli w ogole masz ochote) odpowiedziec na moje pytania w watku Ateista, kilka pytan. Zadalem je, Ty zniknales na dlugo i watek sie przestarzal...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz
 maj 31 2008 22:13   
Forum

Zakładając to forum liczyłem raczej na ciekawe wypowiedzi dotyczące spowiedzi (przepraszam za rym), a jego uczestnicy kłócą się o karanie księży, czy o psychologie, albo o duszę jak małe dzieci w piaskownicy! Prosiłbym trzymać się tematu, a nie dyskutować o czymś zupełnie nie związanym z tematem!

===

Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne.

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 czerwiec 01 2008 00:19   
Forum

Quote by Grigori:
Zakładając to forum liczyłem raczej na ciekawe wypowiedzi dotyczące spowiedzi (przepraszam za rym), a jego uczestnicy kłócą się o karanie księży, czy o psychologie, albo o duszę

Może sam byś coś ciekawego zaprezentował, nie tylko kiepskie rymy.

Quote by Grigori:
Miałem raczej na myśli to, że jak długo żyje nigdy nie słyszałem, żeby ksiądz podczas kazania powiedział, że praktykujący katolik powinien być zawsze wyspowiadany, a przynajmniej według swych możliwości.

Może za krótko żyjesz na tym świecie. Naprawde trudno sie nie spotkać z kazaniem na temat sakramentu pokuty.

Quote by Grigori:
Osobiście uważam, że katolik powinien być zawsze wyspowiadany i sam staram się to praktykować. Zastanawia mnie jednak, dlaczego większość katolików spowiada się nie często, bądź prawie wogóle i dlaczego Kościół tak rzadko to piętnuje. Chciałem również poznać odmienne poglądy od moich a tu niestety wszyscy myślą tak jak ja.

Odmiennych poglądów też się w tej dyskusji nie dopatrzyłeś? Może tylko widzisz i słyszysz to co chcesz widzieć i słyszeć?

Quote by Grigori:
jak małe dzieci w piaskownicy! Prosiłbym trzymać się tematu, a nie dyskutować o czymś zupełnie nie związanym z tematem.

Zamiast ustawiać uczestników tego wątku po kątach "forumowej piaskownicy" może sam napiszesz coś interesującego. Chyba że nie masz nic ciekawego do napisania, w takim wypadku radze milczeć.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 czerwiec 01 2008 11:00   
Forum

Quote by pijany pastor:
Odmiennych poglądów też się w tej dyskusji nie dopatrzyłeś? Może tylko widzisz i słyszysz to co chcesz widzieć i słyszeć?

No nie dopatrzyl sie. Kiepsko z koncentracja Grigori.

Quote by pijany pastor:Zamiast ustawiać uczestników tego wątku po kątach "forumowej piaskownicy" może sam napiszesz coś interesującego. Chyba że nie masz nic ciekawego do napisania, w takim wypadku radze milczeć.

Dokladnie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz
 czerwiec 02 2008 20:20   
Forum

/[Cytat za: Grigori]
Zakładając to forum liczyłem raczej na ciekawe wypowiedzi dotyczące spowiedzi (przepraszam za rym), a jego uczestnicy kłócą się o karanie księży, czy o psychologie, albo o duszę

Może sam byś coś ciekawego zaprezentował, nie tylko kiepskie rymy./

Jakbyś nie zauważył to ja zadałem pytanie do uczestników forum, więc trudno żebym sam sobie na nie odpowiadał.

===

Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne.

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz
 czerwiec 02 2008 20:38   
Forum

Pijany pastor jakbyś nie zauważył to na tym forum to ja zadałem pytanie i trudno żebym sam sobie na nie odpowiadał. Prawda? A propo kazania o pokucie to naprawde się nie spotkałem i tu muszę ci przyznać rację, że być może za krótko żyje na tym świecie, a jeśli chcesz wiedzieć to dopatrzyłem się odmiennych poglądów (nie jestem wcale taki głupi). A moja wypowiedź co do "forumowej piaskownicy" nie miała nikogo obrazić, ani rozstawić po kątach, tylko zdyscyplinować do trzymania się tematu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,68 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty