Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 Grzechy przeciwko Duchowi Św.
 |  Wersja do druku
matejanka
 październik 10 2008 12:29   
Forum

Status: offline

No właśnie. Dopiero niedawno dowiedziałam się, że coś takiego istnieje. Zastanawia mnie, dlaczego nie ma ich w tzw. małym katechizmie i czemu nie uczymy się ich przed I Komunią Św? I jeszcze jedno. Przeczytałam, że są złem uznanym przez Boga za nieodpuszczalne. Jak to: Bóg Ojciec, znany ze swego miłosierdzia, nie przebaczy człowiekowi żałującemu popełnienia tego grzechu

A chcąc w skrócie -zgodnie z oczekiwaniem pytającej odpowiedzieć-to ujmę to tak:

To co jest wybaczalne małemu dziecku, nie uchodzi już młodzieńcowi, ale to co uchodzi małemu dziecku i jest jeszcze wybaczalne młodzieńcowi,
jest już niewybaczalne u dojrzałego człowieka.

pozdrawiam

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Rafi F
 październik 10 2008 12:53   
Forum Moderator
Moderator

Quote by matejanka:
Nie zmienia to faktu , że nie może być mowy o fałszowaniu tego cytatu ,gdyż oficjalnie jest on używany w tej formie.

Jest używany w takiej formie w ściśle określonym znaczeniu słowa. Dla prostych ludzi w perspektywie całego nauczania KRK - zobacz np. sprawę rozwodów w tym tłumaczeniu.
Quote by matejanka:
A co pod tym cytatem się kryje jest własnie kwestią interpretacji w Świetle naszego sumienia.

W tym wypadku raczej rozsądku. Jak sie interpretuje interpretację, do tego uzywając innych znaczeń dla tych samych słów to się oddala od prawdy, nie przybliża. Dlatego ludzie nadal interesują sie greką i egzemplarzami starożytnymi.
Quote by matejanka:
W zależności od stopnia naszego duchowego rozwoju, taka będzie nasza interpretacja.

Raczej, z całym szacunkiem, w zależności od wiedzy i chęci poznania prawdy. wspaniale gdy idzie za tym rozwój duchowy, jeszcze wspanialej, gdy wyprzedza, a wiedza tylko utwierdza.

W sprawie przeprosin : eviva sama ponosi odpowiedzialność za własne sądy i własne słowa. a że do wszystkiego podchodzi z gotowa teza, to knoty wychodzą. a jak się w Biblii nie zgadza, to tym gorzej dla Biblii, pewnie KRK coś ukrywa lub fałszuje - taki jest wydźwięk tekstów evivy, tak to odbieram

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
matejanka
 październik 10 2008 13:49   
Forum

W sprawie przeprosin : eviva sama ponosi odpowiedzialność za własne sądy i własne słowa. a że do wszystkiego podchodzi z gotowa teza, to knoty wychodzą. a jak się w Biblii nie zgadza, to tym gorzej dla Biblii, pewnie KRK coś ukrywa lub fałszuje - taki jest wydźwięk tekstów evivy, tak to odbieram

Rafi!
Dobrze napisałeś.
Eviva odpowiada tak jak każdy z nas za to co myśli, czyni i mówi.

Nikt z nas nie jest sędzią innych .
Takie Prawo ma tylko Bóg.
Każdy z nas jak sądzę pisze w zgodzie z własnym sumieniem i swoimi możliwościami.

Myślę też , że każdy może pisać bez szkody dla Prawdy i wiary, to co uważa, chyba, że kogoś personalnie dotyka, wtedy powinien być upomniany.

Podważanie oficjalnych doktrym, czy oficjalnych interpretacji Pisma Świętego, a nawet wątpiliwości co do czystości i prawidłowości jego tłumaczenia, jest wyrazem wolności myślenia i prawa każdego do wyrażania swojego zdania jako członka Kościoła

Chrystusowego, rozumianego jako wspólnota wszystkich wierzących w Chrystusa, bez oglądania się na róznice w poglądach i interpretacji stworzonych przez ludzi(to co stworzone zostanie zniszczone niezawodnie przez Tego, co mówi z Nieba cyt z pamięci z listu do Hebr).

Do tego zachęcał nas sam Pan nakazując właśnie poszukiwać i pytać a sw Paweł badać duchy czy są z Boga

To, że ktoś ubierze się w sukmanę duchownego, nie daje mu jeszcze prawa do odrzucania tego co myśli i odczuwa ludzkość , co było czynione bez skrupułów przez wieki.

Dopiero dzisiaj Boży lud może mieć swój udział w ustalaniu Prawdy, a że ta walka nieraz jest przykra do organizacji kościelnej to wobec niej działa jak wobec wszystkiego prawo
siewu i zbioru!

nie należy poniżej cytowanych słów odnosić wyłącznie do papiestwa i do organizacji kościelnych, lecz tylko do pewnych okresów w historii kościoła.(papiestwa)

(3) bo winem zapalczywości swojego nierządu napoiła wszystkie narody, i królowie ziemi dopuścili się z nią nierządu, a kupcy ziemi doszli do bogactwa przez ogrom jej przepychu.

(4) I usłyszałem inny głos z nieba mówiący: Ludu mój, wyjdźcie z niej, byście nie mieli udziału w jej grzechach i żadnej z jej plag nie ponieśli:

(5) bo grzechy jej narosły - aż do nieba, i wspomniał Bóg na jej zbrodnie.

(6) Odpłaćcie jej tak, jak ona odpłacała, i za jej czyny oddajcie podwójnie: w kielichu, w którym przyrządzała wino, podwójny dział dla niej przyrządźcie

(7) Ile się wsławiła i osiągnęła przepychu, tyle jej zadajcie katuszy i smutku! Ponieważ mówi w swym sercu: "Zasiadam jak królowa i nie jestem wdową, i z pewnością nie zaznam żałoby",

Lecz jeżlei organizacje kościelne będą wykazywały sie taką postawą jaką opisuje Apokalipsa, to w takiej postawie nie należy brać udziału i należy wyjśc z Babilonu, gdyż żadna ziemska ogranizacja jakby się nie wynosiła nad inne jest zawsze tylko ludzkim tworem.

Oblubienica Chrystusa, to ludzkie dusze oczyszczone z grzechu i plam oczekujące na zjednoczenie z Panem

Takie dusze zawsze istniały i istnieć będą i bramy piekła ich wiary i czystosci nigdy nie przemogły.
Tacy święci byli w murach oficjalnych ludzkich organizacji kościelnych, ale i poza ich murami!

ALe wracając do przedmiotu sporu, czyli wiary w Reinkarnacje jako wyraz Boskiej Sprawiedliwosci i Miłosierdzia wobec każdej duszy.

Jeżeli w końcu większośc ludzkości uzna, że Prawo Reinkarnacji jest Prawdą Ducha Świętego, to oficjalny kościół i ci co w nim sprawują władzę mogą znaleźć się poza salą weselną zgodnie z przepowiadanim Jezusa

W moim odczuciu dojdzie do tego niezawodnie , gdyż wszystkie znaki na niebie i ziemi na to wskazują

A Jezus nakazał uczniom nie oglądać sie na nic innego, lecz modlić się i czuwać
gdyż przyjdzie jak złodziej w nocy o godzinie której nikt nie przeczuwa.

Wciąż od nowa zadaję to samo pytanie, aby dać moim bliźnim do myślenia.

Czy gdyby uczniowie za czasów Jezusa oglądali się na oficjalne doktryny i interpretacje uczonych w Piśmie i kapłanów to uznaliby Mistrza z Nazaretu?
Przeciez oni panowali w majestacie Mojżeszowego Prawa danego od samego Boga nie dwa, a lekko licząc ponad trzy tysiące lat.
pozdrawiam

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
eviva
 październik 10 2008 15:47   
Forum

matejanka

Faktyczanie w pośpiechu nie sprawdziłam danych podanych przez którąś ze stron internetowych i za to przepraszam, szczególnie Evivę.
A za co Ty masz mnie przepraszać,bo nie wiem?

Zarówno w Ewangelii Jezusa 45.7 jak i w Biblii Warszawsko -Praskiej Mat.12.32 pisze o obecnym lub przyszłym życiu.W EJ jest jasno wytłumaczone,że chodzi w tym przypadku o reinkarnację.Jak się weźmie pod uwagę inne fragmenty z NT,jak np,że ludzie są gośćmi i pielgrzymami na ziemi,bo zmartwychwstają(napisane to jest w czasie teraźniejszym,a nie w przyszłym),fizyczne ciało jest jedynie naszym namiotem,tymczasowym domem itd.To wynika z tego jasno,że istnieje reinkarnacja.Zresztą podawałaś więcej przykładów na ten temat.

Rafi F
Nie myl Ducha Prawdy,który jest obecny we wszystkich ludziach z moim duchem.Tak samo nie chcesz go widzieć jak i Krk,bo do czego Wam jest potrzebny? Jeśli dla Ciebie nie jest autorytetem wbrew temu co pisze w NT,to nie mamy o czym dyskutować.Ty będziesz widział kościelne racje,a ja Boże.Pan Bóg dał nam wolną wolę i każdy może wierzyć w co chce,tak jak ja np.w reinkarnację,o której w NT pisze wystarczająco dużo.

Mat.23.12.Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża,będzie wywyższony.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 październik 10 2008 18:10   
Forum

Faktyczanie w pośpiechu nie sprawdziłam danych podanych przez którąś ze stron internetowych i za to przepraszam, szczególnie Evivę.
A za co Ty masz mnie przepraszać,bo nie wiem?

Zarówno w Ewangelii Jezusa 45.7 jak i w Biblii Warszawsko -Praskiej Mat.12.32 pisze o obecnym lub przyszłym życiu.W EJ jest jasno wytłumaczone,że chodzi w tym przypadku o reinkarnację.Jak się weźmie pod uwagę inne fragmenty z NT,jak np,że ludzie są gośćmi i pielgrzymami na ziemi,bo zmartwychwstają(napisane to jest w czasie teraźniejszym,a nie w przyszłym),fizyczne ciało jest jedynie naszym namiotem,tymczasowym domem itd.To wynika z tego jasno,że istnieje reinkarnacja.Zresztą podawałaś więcej przykładów na ten temat.

Żle podałam namiary to znaczy wkleiłam je nie sprawdzając i zamiast Mt 12.32 wkleiłam namiary na
Mateusza 7:9-14, Biblia Warszawsko-Praska:
i to wszystko.
Pozostałe wszystko się zgadza i ten fragment brzmi jak cytowane.

no i inne Twoje wywody dotyczące Prawa Reinkarnacji są również słuszne.
pozdrawiam

===

Cytat 
Bartosz
 październik 10 2008 18:44   
Forum

Blyy, przepraszam jak mnie źle zrozumiałeś, nie miałem na myśli Ciebie pisząc o "lewakach". Przedstawiłem krótko tylko to co powoli i nieuchronnie się święci.

Co się nieuchronnie święci? Bo nie rozumiem.

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
aszug
 listopad 26 2008 19:50   
Forum

Quote by Huntereve: No właśnie. Dopiero niedawno dowiedziałam się, że coś takiego istnieje. Zastanawia mnie, dlaczego nie ma ich w tzw. małym katechizmie i czemu nie uczymy się ich przed I Komunią Św? I jeszcze jedno. Przeczytałam, że są złem uznanym przez Boga za nieodpuszczalne. Jak to: Bóg Ojciec, znany ze swego miłosierdzia, nie przebaczy człowiekowi żałującemu popełnienia tego grzechu ?

Cały problem w tym, że grzechów popełnianych świadomie i perfidnie nie sposób żałować póżniej szczerze, a do takich należą te przeciw Duchowi Św. Chodzi o to, że żyjąc w takim stanie z czasem twardnieje serce jak to Biblia nazywa i nie sposób samemu się nawrócić. Hitlerowcy sądzeni w Norymberdze nudzili się i ziewali na sali rozpraw. Jest taki poziom patologii, którego nie można odmienić wolą, kaprysem, tylko Bóg potrafi rozmiękczyć serce i uwrażliwić je na nowo, a właśnie gdy chodzi o tak zepsutych ludzi, gdy stali się tacy w sposób zawiniony i świadomy odmawia on im swojej łaski i nigdy nie zrodzi się w ich sercu pragnienie przemiany, dlatego umierają tacy jakimi byli. Nie będzie On im mógł wybaczyć, bo nigdy oni nie będą w stanie żałować swojego życia i czynów.
Z tego samego powodu mówi się o wiecznym odrzuceniu upadłych aniołów, nie są w stanie żałować swoich decyzji, bo podejmują je w pełnym świetle umysłu anielskiego, dlatego nigdy nie nawrócą się i nie będzie im 'przebaczone', czyli nie wleje w nich Bóg Ducha Świętego i nie ukształtuje tak jak świętych, by razem z nimi mogli kiedyś Go oglądać.

===

Ilekroć poszedłem między ludzi, mniejszy wróciłem.

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 listopad 26 2008 21:35   
Forum Moderator
Moderator

Bardzo ciekawa (najciekawsza z dotychczasowych), choć w niczym nie uprawomocniona interpretacja. Coś mi jednaqk mocno zgrzyta, muszę to przemyśleć.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
epablito
 grudzień 10 2008 19:58   
Forum

Przerażający opis konsekwencji grzechu przeciw Duchowi Św to moim zdaniem po prostu dowód na manipulacje w Biblii. Żaden z jej autorów nie mógł mieć (co wynika z reszty biblii) zielonego pojęcia, jakie grzechy Bóg wybacza a jakich nie. Wpis ten dodano wyłącznie w celu zastraszenia ruchów anty-trynitarnych. Wydaje się do dość proste do wywnioskowania.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 grudzień 10 2008 20:06   
Forum Moderator
Moderator

Czysta fantazja.
Ruchy antytrynidalne nie istniały choćby z tego wzgledu, że jeszcze nie uporano się z "problemem" dwójcy/trójcy/zależności ojciec-syn-duch św.
Gratuluję jednak pomysłu dla podtrzymania teorii spiskowych.

===

Cytat 
Robert
 grudzień 10 2008 20:23   
Forum

Quote by Rafi F: Czysta fantazja.
Ruchy antytrynidalne nie istniały choćby z tego wzgledu, że jeszcze nie uporano się z "problemem" dwójcy/trójcy/zależności ojciec-syn-duch św.

Wiec moze dlatego to tak sformulowano, zeby nikt nie odwazyl sie tego typu ruchow wprowadzac w zycie? Zatem teoria spiskowa nadal aktualna...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 grudzień 10 2008 22:06   
Forum

To może wprowadźmy karę za ruchy zrzeszające wegetarianów, jakby miały w przyszłości powstać. To samo zróbmy na wypadek ruchów próbujących stworzyć sztuczną inteligencję, bo może akurat... Nie wygłupiajcie się...

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
epablito
 grudzień 11 2008 16:34   
Forum

Co jest niby czystą fantazją? Skoro spierano się z problemem dwójcy-trojcy, to mocne przypominanie o Duchu Św ma sens i służy właśnie zachowaniu go w świadomości wiernych jako Boga.

Wypowiedź Jezusa z Mt 12,23 jest też w sprzeczności z innymi słowami Jezusa: "komu odpuścicie, będzie odpuszczone". Jest to jedyny przypadek, gdy Jezus mówi wprost, że jakiś grzech nie będzie odpuszczony, co może wskazywać (dla mnie wyraźnie) na manipulację.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 grudzień 11 2008 17:06   
Forum Moderator
Moderator

Quote by epablito:

Co jest niby czystą fantazją? Skoro spierano się z problemem dwójcy-trojcy, to mocne przypominanie o Duchu Św ma sens i służy właśnie zachowaniu go w świadomości wiernych jako Boga.

Wypowiedź Jezusa z Mt 12,23 jest też w sprzeczności z innymi słowami Jezusa: "komu odpuścicie, będzie odpuszczone". Jest to jedyny przypadek, gdy Jezus mówi wprost, że jakiś grzech nie będzie odpuszczony, co może wskazywać (dla mnie wyraźnie) na manipulację.

To jest czysta manipulacja - coś nie pasuje, to znaczy że ktoś zmienił.
Nasówa się pytanie : kto i kiedy. Odpowiedz choć na jedno z nich (duży obszar występowania ewangelii, wiele niezależnych kościołów miejskich). W starożytnym Kościele taka manipulacja jest niemożliwa, późniejszej przeczą znalezione pisma. Proszę ciebie, poznaj historię starożytnego kościoła, to szybko takie pomysły wywietrzeją.

Ponadto: jeżeli zarzucasz fałszerstwo, to albo podaj argumenty inne od "widzi mi się", albo przyjmij do wiadomosci, że to pomówienie i jako takie będzie cenzurowane.

===

Cytat 
epablito
 grudzień 11 2008 18:27   
Forum

Quote by Rafi FRazzonadto: jeżeli zarzucasz fałszerstwo, to albo podaj argumenty inne od "widzi mi się", albo przyjmij do wiadomosci, że to pomówienie i jako takie będzie cenzurowane.

Pomówiłem kogoś? Kogo?

Nie atakuję ciebie, nie atakuj mnie, z łaski swojej. Wskazałem tylko na to, iż dyskutowany tu fragment wypowiedzi Jezusa z Ewangelii stoi w sprzeczności z inną wypowiedzią tego samego Jezusa. To jest konkretny argument a nie "widzimisię". Zauważ, jak delikatnej wypowiedzi użyłem: "może wskazywać na manipulację", a ty się wściekasz.

Chcesz mnie douczyć historii starożytnego kościoła? Świetnie, podaj linki albo publikacje i wskaż fragmenty, które tę sprzeczność wyjaśnią. Bardzo proszę.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 grudzień 11 2008 21:46   
Forum Moderator
Moderator

Quote by epablito:
Quote by Rafi FRazzonadto: jeżeli zarzucasz fałszerstwo, to albo podaj argumenty inne od "widzi mi się", albo przyjmij do wiadomosci, że to pomówienie i jako takie będzie cenzurowane.

Pomówiłem kogoś? Kogo?

Nie atakuję ciebie, nie atakuj mnie, z łaski swojej. Wskazałem tylko na to, iż dyskutowany tu fragment wypowiedzi Jezusa z Ewangelii stoi w sprzeczności z inną wypowiedzią tego samego Jezusa. To jest konkretny argument a nie "widzimisię". Zauważ, jak delikatnej wypowiedzi użyłem: "może wskazywać na manipulację", a ty się wściekasz.

Chcesz mnie douczyć historii starożytnego kościoła? Świetnie, podaj linki albo publikacje i wskaż fragmenty, które tę sprzeczność wyjaśnią. Bardzo proszę.

Może jestem przewrażliwiony, ale jak zauważyłeś "fałszowanie biblii" to częsty "dowód". Przedstaw problem sprzeczności w namiocie. Natomiast uzasadnianie wszystkiego czego się nie rozumie fałszerstwem jest niepoważne.

===

Cytat 
epablito
 grudzień 12 2008 10:43   
Forum

@Rafi

Natomiast uzasadnianie wszystkiego czego się nie rozumie fałszerstwem jest niepoważne.

Nie uzasadniam wszystkiego fałszerstwem, lecz wskazuję tylko tyle, że jeśli ta sama osoba jest opisana jako najpierw mówiąca "grzechy odpuścicie" a potem "grzechu nikt nie odpuści", to znaczy, że albo osoba ta zmieniła zdanie albo jedna z wypowiedzi jest nieprawdziwa.

Moim zdaniem trzeba solidnych teologicznych wygibasów, żeby wykazać sensowność tego "nieodwracalnego" grzechu przeciw Duchowi Sw w świetle całego nauczania chrześcijańskiego.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 grudzień 12 2008 11:05   
Forum Moderator
Moderator

Trudno gdy wycinamy z kontekstu spodziewac się zawsze spójności.
Nie jest to może bardzo popularna teza, ale w teologii się pojawia często, a ostatnio znów spotkałem się z nią w innej formie (na tym forum w ciągu ostatnich tygodni).
Jedna z przypisywanej funkcji Duchowi Świętemu to prowadzenie i wzbudzanie naszego sumienia. Jeżeli przeciwstawimy się temu, jezeli bedziemy trwac w zatwardziałości i w przeswiadczeniu, ze nie grzeszymy, nie potrzebujemy pomocy a tym bardziej rozgrzeszenia, to trudno spodziewac się rozgrzeszenia, a taki delikwent na pewno do nikogo po rozgrzeszenia nie pójdzie.
Prawda, ze bardzo zgrabne? I to bez piruetów i salt

Wrócę do tego wieczorem

===

Cytat 
aszug
 grudzień 12 2008 15:39   
Forum

Quote by eviva:
to wynika,że OP.Jacek Saijl korzystał z Biblii Warszawsko-Praskiej.Dziękuję za znalezienie tego ciekawego fragmentu,potwierdzającego przy okazji istnienie reinkarnacji.

Co silna wola może zobaczyć tam, gdzie chce...A żeby widzieć w tym fragmencie argument za reinkarnacją to trzeba mieć wolę ogromną.
"Ani w tym wieku, ani w mającym przyjść" tak jest w przekładzie interlinearnym z greki, a słowo 'przyszły' lub 'mający przyjść' odnosi się do stanu po śmierci po prostu i wiedział to każdy żyd, który słuchał Jezusa. Wszystko inne jest naciąganiem i przekłamywaniem nauki Jezusa.

===

Profil   Email 
 Cytat 
aszug
 grudzień 12 2008 15:51   
Forum

Quote by suration:
Wiec moze dlatego to tak sformulowano, zeby nikt nie odwazyl sie tego typu ruchow wprowadzac w zycie? Zatem teoria spiskowa nadal aktualna...

Nieaktualna, bo tu w ogóle nie chodzi o negowanie istnienia trzeciej Osoby. Jeśli tak miałoby być to czemu tylko grzech przeciw tej Osobie a nie przeciw pozostałym także miałby być nieodpuszczony?
Kościół wyróżnia 6 grzechów przeciw Duchowi św.:

1. Grzeszyć zuchwale w nadziei na miłosierdzie Boże
2. rozpaczać lub wątpić o łasce i miłosierdziu Bożym
3. sprzeciwiać się uznanej prawdzie chrześcijańskiej
4. zazdrościć bliźniemu łaski Bożej
5. mieć zatwardziałe serce na zbawienne upomnienia
6. odkładać pokutę i nawrócenie się aż do śmierci

Czyli jest traktowanie Boga tak, jakby nie był Duchem i nie przenikał wszystkiego i co za tym idzie nie wiedział wszystkiego i nie udzielał się ze swoim Życiem zbawiającym człowiekowi, a był gdzieś tam, na wysokościach, przymykający oko na kpiny z Niego.

Teologia zawsze rozumiała ten grzech jako grzech najbardziej wewnętrzny.

Tu jest jeszcze link do tego tematu i nie ma teraz znaczenia czy objawienia Vasuli pochodzą od Boga czy nie. Można to przeczytać po prostu jako być może w dużym stopniu dobrze wyjaśniające tłumaczenie:

http://www.voxdomini.com.pl/vass/grzech.html

===

Profil   Email 
 Cytat 
aszug
 grudzień 12 2008 16:03   
Forum

Quote by epablito:

Nie spierano się o Ducha św. w I i na początku II w. a z tego okresu mamy najstarsze manuskrypty NT.

Razem to już 2 miejsca, bo o grzechu przeciw Duchowi też On mówi, a nie św. Paweł. Tylko masz kaprys przy jednym miejscu stwierdzić pod nosem, że zostało to dopisane, tak jak wegetarianie twierdzą, że fragmenty o jedzeniu ryby przez Jezusa po zmartwychwstaniu i o pomocy w złowieniu ryb Piotrowi są dopisane. Twierdzić można wszystko, tylko taka metoda służy jedynie powiększeniu chaosu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
aszug
 grudzień 12 2008 16:10   
Forum

Quote by epablito:
Nie uzasadniam wszystkiego fałszerstwem, lecz wskazuję tylko tyle, że jeśli ta sama osoba jest opisana jako najpierw mówiąca "grzechy odpuścicie" a potem "grzechu nikt nie odpuści", to znaczy, że albo osoba ta zmieniła zdanie albo jedna z wypowiedzi jest nieprawdziwa.

Nie ma żadnej sprzeczności w tym, aby dać misję odpuszczania grzechów ludziom z zaznaczeniem, że są też i takie, których odpuścić nie można. Chodzi po prostu o to, że jeśli jakiś ksiądz po rozeznaniu czy żal i postanowienie poprawy są prawdziwe odpuści w imieniu Boga jakiś grzech to jest on na pewno odpuszczony i u Boga. Ale kapłan nie ma prawa odpuszczać bezmyślnie i ślepo wszystkie świństwa ludziom i wielu jest ludzi, którzy odchodzą od konfesjonału bez rozgrzeszenia.

Moim zdaniem trzeba solidnych teologicznych wygibasów, żeby wykazać sensowność tego "nieodwracalnego" grzechu przeciw Duchowi Sw w świetle całego nauczania chrześcijańskiego.

Wbrew pozorom to Twoje twierdzenia są mało spójne i naciągane. Rzecz jest prosta: to tak jak powiedzieć komuś "wszystko Ci wybaczę jak mnie przeprosisz i zadośćuczynisz, ale jak nie masz ochoty na skruchę i kpisz ze mnie nadal to nic Ci nie będzie odpuszczone". I gdzie tu sprzeczność?

===

Profil   Email 
 Cytat 
epablito
 grudzień 18 2008 19:34   
Forum

Quote by aszug:Tylko masz kaprys przy jednym miejscu stwierdzić pod nosem

Ja ci chłopaku do twoich kaprysów pod nosem nie przyczepiam się.

Ja piszę naprawdę prosto, a wy kręcicie Albo wszystkie grzechy mogą być odpuszczone, albo nie! Nie ma tak, że prawdą jest i "grzechy wszystkie mogą być odpuszczone", i "jeden z grzechów nie może być odpuszczony". Tym bardziej, że ten drugi grzech jest tak mętny i dziwny, że chyba tylko naprawdę religijni i roztrzęsieni ludzie mogą go popełnić, bo niereligijnych sprawa kompletnie nie interesuje

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,32 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości