Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 Dusza czy Duch ??
 |  Wersja do druku
ewa1003
 listopad 13 2008 10:04  (Czytany 1882 razy)  
Forum

Status: offline

W temacie o zmartwychwstaniu ciała troche mnie poniosło na temat duszy. Zastanawiam się i pewnie nie ja jedna co mają znaczyć słowa zapisane w Księdze Kaznodziei 3:19 " Jest bowiem coś, co się przytrafia synom ludzkim i cos co sie przytrafia zwierzetom, a przytrafia się im to samo. Jak umiera ono, tak i on umiera i wszyscy mają jednego ducha " Czyli albo zwierzęta mają duszę albo my jej nie mamy.

===

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 listopad 13 2008 13:38   
Forum

ewa1003

Tematów o duchu i duszy jest kilka:

Czy dusza jest nieśmiertelna i co to znaczy?
Czy w nas jest obecny duch(cząstka,iskra)promień Boży?
Duch, dusza, ciało-jedność, czy trójca?

Umierają synowie ludzcy,tzn.ciała fizyczne,ale my jesteśmy córkami i synami bożymi,bo nasz duch-dusza pochodzi z Nieba(Fil.3.20)i jest nieśmiertelny dzięki otrzymanemu po śmierci Jezusa Duchowi Świętemu(Gal.4.6;Rzym.5.5).Tak ja to rozumiem naszą nieśmiertelność w świetle NT.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 listopad 13 2008 15:15   
Forum

a takze tu (moze wypadaloby korzystac z wbudowanej w forum wyszukiwarki?):
Preegzystencja duszy
Czy zwierzęta mają duszę?
Czy zwierze posiada dusze ?
Dusza, Duch - porównanie koncepcji

czy jakis mod moglby zablokowac ten watek?

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Dezerter
 listopad 16 2008 22:43   
Forum

Quote by reguly:

czy jakis mod moglby zablokowac ten watek?

lub połączyć z już istniejącym(mi siedmioma!!) jak sie dzieje na każdym cywilizowanym (moderowanym) forum a nie tworzyć 8 wątek o tym samym?!

Reguly na moderatora!!!

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
potwor
 listopad 16 2008 22:52   
Forum

no, mógłby być moderatorem.i chyba lepszym od maxurda. ale katolikiem nie jest. no chyba ze do spowiedzi pójdzie...

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 listopad 17 2008 09:29   
Forum

No wlasnie wg tutejszych zasad, jako ze nie jestem nawet chrzescijaninem, nie bardzo moge zostac moderatorem... Z reszta nie wiem czy nawet chcialbym - po pierwsze: w jakims stopniu ograniczloby mnie to jako zwyklego dyskutanta, a po drugie: to jednak mimo wszytsko kawal ciezkiej, odpowiedzialnej roboty, z ktorej dotychczasowi moderatorzy calkiem niezle sie wywiazuja...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
aszug
 grudzień 13 2008 23:29   
Forum

Quote by ewa1003: W temacie o zmartwychwstaniu ciała troche mnie poniosło na temat duszy. Zastanawiam się i pewnie nie ja jedna co mają znaczyć słowa zapisane w Księdze Kaznodziei 3:19 " Jest bowiem coś, co się przytrafia synom ludzkim i cos co sie przytrafia zwierzetom, a przytrafia się im to samo. Jak umiera ono, tak i on umiera i wszyscy mają jednego ducha " Czyli albo zwierzęta mają duszę albo my jej nie mamy.

W Biblii nie ma pojęcia duszy osobnej, nieśmiertelnej, żydzi nie znali takiej koncepcji. To pojęcie greckie. Gdy żyd myślał o życiu po śmierci widział siebie w nim jako człowieka, w całości: "Oczy moje oglądać będą mego Boga", itd.
Nie było wtedy jeszcze wielu informacji o życiu po śmierci, które otrzymaliśmy od Jezusa, przeczuwano więc to życie tylko na sposób dotychczasowego doświadczenia, a ono podpowiadało ludziom, że człowiek umiera tak jak zwierzęta i tylko duch, ale raczej nie jako osoba, ja, tylko tchnienie życia ożywiające ciało-człowieka idzie do Boga, który go dał.

===

Ilekroć poszedłem między ludzi, mniejszy wróciłem.

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,10 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty