Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 Granice...
 |  Wersja do druku
Matija
 styczeń 04 2009 20:19  (Czytany 6975 razy)  
Forum

Status: offline

Wielu ludzi wyraża swoją opinię, że chciałoby widzieć księży na ulicy nei po cywilnemu, ale w sutannie lub co najmniej pod koloratką... zadaje to samo pytanie tutaj na forum. Czy dla was ma to znaczenie, aby księża chodzili w strojach duchownych na co dzień, na ulicy itd ?

I jeszcze jedno: jak reagujecie na księży gdy widzicie ich np w restauracji, mcdonaldzie, teatrze ?
Czy uważacie że w takich miejscach nie ma miejsca na sutanne?
Faktem jest, że zoabczyć duchownego w stroju duch. jest coraz rzadsze.

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz
 styczeń 04 2009 20:35   
Forum

Myślę że, to nie ma większego znaczenia. Chodzą jak im wygodnie. W mojej miejscowości to raczej nie spotkasz księdza bez koloratki, mnie się tylko raz udało. Widziałem jak się wybrał pojeździć na rowerze, choć był październik i był w kurtce... być może miał pod nią koloratkę. W ogóle to raczej ciężko zobaczyć księdza w mojej miejscowości jak jest "na mieście", tak to raczej tylko kościół, szkoła i jak chodzi po kolędzie .
Za to jeżeli pytasz jak reaguje to muszę powiedzieć, że mi to w ogóle nie przeszkadza, że księża chodzą w sutannach w miejsca publiczne (grunt żeby nie były to domy publiczne ).

===

Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne.

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 styczeń 04 2009 21:24   
Forum

Miejsca, które wymieniłeś - nie ma problemu...wróć!, za wyjątkiem Mc D - bo w końcu nie powinien dawać złego przykładu Sutanna nie koniecznie, ale koloratka TAK - koniecznie i przyznam, że nie spotkałem inaczej

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Reguly
 styczeń 05 2009 08:43   
Forum

Wszystko chyba zalezy tak naprawde od sytuacji i tego co dana osoba w danym momencie soba reprezentuje. Trudno bowiem wymagac by ksiadz bedacy z dzieciakami na basenie plywal w koloratce... Z drugiej strony zdazalo mi sie widywac latem zakonnice w 'sluzbowym stroju' spacerujace po nadmorskiej plazy.
Osobiscie uwazam natomiast, ze osoba duchowana w danym momencie reprezentujaca swoj Kosciol i w danym momencie pelniaca swoje 'duchowne' fukcje (np. nauczyciela religii) powinna byc jednoznacznie rozpoznawalna wlasnie jako osoba duchowna (koloratka wystarczy). Zdecydowanie powinno zas unikac sie sytuacji, o ktorej onegdaj mowa byla w tym watku, poczynajac od wypowiedzi z pon 17 lis 2008 09:57:13...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Ewa
 styczeń 06 2009 03:22   
Forum

Jestem za tym zeby nosili sutanne.Ksiadz zostaje dla mnie zawsze ksiedzem tzn i podczas snu i nie ma czegos takiego jak urlop od tego ze sie jest ksiedzem.

Do pokory ksiedza moim zdaniem bo mysle tu wylacznie o wymiarze duchowym bo w takim postrzegam tez ksiedza -jest sluzba, ktora wyzeka sie zycia swieckiego co za tym idzie i miejsca publiczne nie sa dobrym dla nich przykladem.
Pokora ksiedza jest mysl,ze istnieja ludzie ktorych nie stac na kawalek chleba-a zatem on sam nie moze pozwolic sobie na wiecej niz na potrzebna mu strawe zeby jedynie przezyc.
Celibat postrzegam podobnie.Dla mnie celibat odnosi sie w duchowienstwie do wszystkiego w zyciu,ale tak nie jest -w zeczywistosci wiele ksiezy traktuje swoj celibat jak prace ktora konczy sie po 8 godzinach.
Takiego ksiedza zwolnilabym z poslugi Bozej.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 styczeń 06 2009 15:13   
Forum

Quote by corka: Jestem za tym zeby nosili sutanne.Ksiadz zostaje dla mnie zawsze ksiedzem tzn i podczas snu i nie ma czegos takiego jak urlop od tego ze sie jest ksiedzem.

to według ciebie mają księżą spać w sutannach

===

Cytat 
Arek_Sz
 styczeń 06 2009 20:14   
Forum

Nie jestem za. Niektórzy ludzie widząc sutannę zaczynają się dziwnie zachowywać - nagle się kontrolują, nie wiedza co powiedzieć, by się nie "zbłaźnić". Ksiądz też człowiek i potrzebuje prywatności i "normalniej obsługi". Dla ludzi to też raczej czasem będzie krępujące - facet boruje księdzu zęba i przeprasza za każdym razem jak go zaboli...

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 styczeń 06 2009 20:17   
Forum

Aha - jeszcze jedno - co do wypowiedzi reguly - niektóre siostry zakonne (jeśli nie wszystkie) mają obowiązek noszenia habitu na sobie i to, że w nim spacerowały na plaży nie jest niczym dziwnym...

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 styczeń 06 2009 20:57   
Forum Moderator
Moderator

Mam przyjaciela, który 2 lata temu przyjął święcenia. I nadal tak jak po jego święceniach jak przed - chodzimy np do kina czy na pizze całą naszą starą paczką.
I raczej nikogo z nas nie bulwersuje fakt, że Marcin zamawia piwo do pizzy.

Co prawda ściąga koloratkę, gdyż uważa, że to jak odbiorą go ludzie to indywidualna sprawa dlatego lepiej nie prowokować - bo jeden krzyknie alkoholik a drugi: normalny człowiek.

Rozumiem jego obawy bo wiem, że ludzie patrząc na księdza jako jednostkę widzą całą instytucję Kościoła.
Jestem przekonana, że gdyby ludzie podchodzili do tego "normalniej" to Marcin nawet w sutannie by z kumplami na pizze chodził i nie miał by problemów z zamówieniem piwa.

Osobiście nie widzę w tym niczego złego - dlaczego 28 letni facet ma się zamykać w swoim pokoju i rezygnować z siebie. Ksiądz dla mnie to jak żonaty np. nauczyciel.
Celibat oczywiście - zawsze i wszędzie - ale z tego co wiem celibat nie odnosi się do abstynencji alkoholowej.
Szczególnie, że jak sami Rafi i Dezerter powiedzieli - piwko do obiadu na trawienie to nie alkoholizm, ale umiejętność korzystania z przyjemności.

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 styczeń 07 2009 08:15   
Forum

Quote by Arek_Sz: Aha - jeszcze jedno - co do wypowiedzi reguly - niektóre siostry zakonne (jeśli nie wszystkie) mają obowiązek noszenia habitu na sobie i to, że w nim spacerowały na plaży nie jest niczym dziwnym...

..Alez ja wlasnie podalem to jako przyklad czegos takiego wcale nie dziwnego.
...I jak wczensiej napisalem (odnosnie takze do powyzszej wypowiedzi Paraklet) - bo wszystko powinno zalezec od kontekstu, sytuacji i tego co dana osoba w danym momecie soba reprezentuje... Bedac bowiem nawet caly czas 'na sluzbie Boga' (co notabene dotyczyc moze wcale niekonicznie tylko osoby tzw. duchowne), wcale przez caly czas nie wypelnia funkcji wynikajacych z przynaleznosci do tej czy innej instytucji/wspolnoty wyznaniowej - np. leczac zeby u dentysty (nie nalezy mylic kwestii wynikajacych z przynaleznosci do danego systemu wyznaniowego/wiary, z przynaleznoscia i reprezentowaniem konkretnej instytucji wyznaniowej)...

===

Cytat 
Rafi F
 styczeń 07 2009 10:35   
Forum Moderator
Moderator

Mówią, że ksiądz służy. Faktycznie. Żołnierz także, a cały czas w mundurze nie chodzi.
W sutannie trudno kopać ogródek, rąbać drwa, gotować (trzeba by fartuch założyc i rękawy zawiązać), biegać, grac w piłkę czy koszykówkę, pływać, jeździć na nartach, wspinać się w górach, chodzić po lesie (zbierać grzyby). Niewygodnie drzemać na kanapie, jeździć na rowerze, ustawiać antenę na dachu.
W sutannie trudno chodzić z kuzynką czy siostra pod rękę, lepiej nie pić piwa, nie kupować butelki wisky, nie zamawiać niektórych kontrowersyjnych książek w pobliskiej księgarni. Ogólnie wymagania pospólstwa są przerażające, bigoteryjne.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Maxello
 styczeń 07 2009 19:00   
Forum

Quote by corka: Jestem za tym zeby nosili sutanne.Ksiadz zostaje dla mnie zawsze ksiedzem tzn i podczas snu i nie ma czegos takiego jak urlop od tego ze sie jest ksiedzem.

Do pokory ksiedza moim zdaniem bo mysle tu wylacznie o wymiarze duchowym bo w takim postrzegam tez ksiedza -jest sluzba, ktora wyzeka sie zycia swieckiego co za tym idzie i miejsca publiczne nie sa dobrym dla nich przykladem.
Pokora ksiedza jest mysl,ze istnieja ludzie ktorych nie stac na kawalek chleba-a zatem on sam nie moze pozwolic sobie na wiecej niz na potrzebna mu strawe zeby jedynie przezyc.
Celibat postrzegam podobnie.Dla mnie celibat odnosi sie w duchowienstwie do wszystkiego w zyciu,ale tak nie jest -w zeczywistosci wiele ksiezy traktuje swoj celibat jak prace ktora konczy sie po 8 godzinach.
Takiego ksiedza zwolnilabym z poslugi Bozej.

Dobrze, że puściłaś oczko. Zacząłem obawiać się, że napisałaś to zupełnie serio...

===

Broń w boju jest UFNOŚCIĄ i OSŁONĄ, a w czasie pokoju jest ZASZCZYTEM i WYRÓŻNIENIEM.- powiedzenie wikingów.

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 styczeń 07 2009 21:24   
Forum

Quote by paraklet:
Szczególnie, że jak sami Rafi i Dezerter powiedzieli - piwko do obiadu na trawienie to nie alkoholizm, ale umiejętność korzystania z przyjemności.

Rafi - pamiętam i chciałem go za to skarcić, bo dla mnie piwo, przed lub po obiedzie to nie do pomyślenia!(otyłość i mięsień piwny - pewne!) lampka wina do - to i owszem.
Piwo to danie samodzielne, lub do pizzy czy chipsów.

Nie podoba mi się, że ściąga koloratkę
...to tak jak ja bym ...ściągał obrączkę w...pewnych sytuacjach - też byś Paraklet nie widziała nic złego w tym. A może go oceniasz inaczej bo jest z twojej paczki?

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 styczeń 07 2009 22:39   
Forum Moderator
Moderator

Oj nie porównywała bym tego w ten sposób - żaden człowiek nie spojrzy na ciebie z pogardą gdy będziesz pić piwo w pubie z obrączką ale bez żony bo np z kumplami.

A teraz sam kup sobie taką koszulę i koloratkę - i idź tak do pubu lub na pizze i zamów piwo. Zobaczysz co się będzie działo.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 styczeń 07 2009 22:52   
Forum Moderator
Moderator

żaden człowiek nie spojrzy na ciebie z pogardą gdy będziesz pić piwo w pubie z obrączką ale bez żony bo np z kumplami.

Oj niech no by sie zona dowiedziala

A teraz sam kup sobie taką koszulę i koloratkę - i idź tak do pubu lub na pizze i zamów piwo. Zobaczysz co się będzie działo.

?

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Cytat 
Ewa
 styczeń 08 2009 13:04   
Forum

Nie no Dezerter nie przesadzajmy.

Bycie ksiedzem to jest powolanie-sorry ale od tego nie ma urlopu.I nie ma tlumaczen ze prywatnosc to jak prywatnosc to cos z tym ksiedzem jest nietak-to moze powinien raczej nauczac ale miec swoja prywatnosc po 8 godzinach.

Nie wiem ,ale ktos tu napisal ze nie ma prywatnosci jak sie nosi sutanne.

Jestem chyba zbyt sroga,ale ja tego nie rozumiem-i jak najbardziej mozna kopac ogrodek w sutannie-to sie nazywa po "bozemu" .

Nie ma nienoszenia sutanny,nie noszenia koloratek -nie maczegos takiego -to jest powolanie-a jezeli to ktos z ksiedzy inaczej rozumie to jest na niewalsciwym miejscu.

Owszem slyszalam,ze niektorzy jak np w Ameryce po tych wydarzeniach z pedofilami i oskarzeniami przed sadem-ze wielu ksiezy przez to bylo obrzucanych roznymi rzeczami i obelgami....ale coz -takie jest poslanie i przeslanie w chrzescijanstwie cierpiec za cudze grzechy.I tez nie widze potrzeby aby zdejmowac sutanne lub koloratke-bo strach.
To znaczy,ze Ci ludzie nie sa z powolania.Nie wiem dlaczego chcieli sluzyc i jak oni to sobie wyobrazali.
A jezeli ktos nie czuje sie na silach,to nie powinien, to powinien miec na tyle odwagi i odejsc - bo do tego potrzebna jest meska odwaga i ogromna odpowiedzialnosc.Bo wlasnym zyciem dajemy swiadectwo tego czego nauczamy i co mowimy.
Czy Pan Jezus mial urlop kiedykolwiek? a moze na pustyni-podczas tych 40 dni? kto wie...

Nie mnie sie to wogole nie podoba.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 styczeń 08 2009 13:28   
Forum Moderator
Moderator

Jezus nie odpowiadał na oczekiwania, on te oczekiwania kreował.
Ksiądz "w cywilu" jest wolny od obłudnych oczekiwań wiernych. Moze pożartować z kobietą i nikogo nie zgorszy (że niby podrywa), może wypić piwo i nikogo nie zgorszy (że niby pijak), może poczytać w kawiarni przy lampce piwa i kawie "wrogą" gazetę, czy kontrowersyjna książkę i tez nikogo nie zgorszy, może pograć z młodzieżą i nikogo nie zgorszy (że może pedofil). Ba, nie chodzi tylko o takie "przyziemne" sprawy. "W cywilu" może poruszać sie wśród narkomanów, alkoholików, bezdomnych i nikogo tym nie zgorszy. Może podac ręke i porozmawiać z nosicielami HIV (i nie odwróci się od niego połowa kościoła gdy będzie szafował Ciało Chrystusa).
Tu nie chodzi, ze ksiądz ma urlop, tu chodzi o słabość wiary i obłudę otoczenia.

Mam nadzieję corko, ze wg Ciebie takze nie sutanna i nie koloratka czyni księdza.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Reguly
 styczeń 08 2009 16:23   
Forum

Quote by Rafi F:Moze pożartować z kobietą i nikogo nie zgorszy (że niby podrywa), może wypić piwo i nikogo nie zgorszy

A jak to bedzie w barze toples?

===

Cytat 
Maxello
 styczeń 08 2009 23:49   
Forum

"Art. 100. Duchowni mogą używać stroju świeckiego w takich okolicznościach, jak uciążliwa praca, podróż, pobyt w miejscowościach turystycznych i wczasowych, a także w innych wyjątkowych sytuacjach."

To też są ludzie, a nie cyborgi z NASA. Jak widać nawet KPK to uwzględnia.

===

Broń w boju jest UFNOŚCIĄ i OSŁONĄ, a w czasie pokoju jest ZASZCZYTEM i WYRÓŻNIENIEM.- powiedzenie wikingów.

Profil   Email 
 Cytat 
Maxello
 styczeń 08 2009 23:54   
Forum

Poza tym polecam
http://dominikanie.pl/janusz_pyda_op.php?kom_id=536&wpis=63

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 styczeń 09 2009 00:09   
Forum Moderator
Moderator

corko bardzo bym cię prosiła o przeczytanie powyższego artykułu On najlepiej pokazuje to co chciałam pokazać

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 styczeń 09 2009 00:26   
Forum Moderator
Moderator

Quote by reguly:
Quote by Rafi F:Moze pożartować z kobietą i nikogo nie zgorszy (że niby podrywa), może wypić piwo i nikogo nie zgorszy

A mógłbyś powiedzieć w jakim to celu księża tłumnie chodzą do baru toples?
Uczesz swe myśli.

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 styczeń 09 2009 00:39   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Rafi F:
Quote by reguly:

A mógłbyś powiedzieć w jakim to celu księża tłumnie chodzą do baru toples?
Uczesz swe myśli.

Rafi jak to nie wiesz??
Oni dorabiają sobie na boku tam jako kelnerki

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 styczeń 09 2009 01:35   
Forum

Nie zgadzam sie z wami ze nie przeszkadza ze ksiadz nie nosi sutanny tylko koloratke-i trudno jak jestem tu jedna jedyna z odmiennym zdaniem.

Pewne pozycje czy to zawodowe czy duchowe niosa za soba nie tylko powolanie ale i wyplywajace z danej pozycji tez obowiazki,zadania.

I tak policjant nosi mundur,piekarz nosi czapke,nauczyciel musi cos wiedziec,ksiadz ? naucza,daje przyklad swoja postawa,jest pelen pokory i nie bedzie mial przyjemnosci wypicia piwa siedzac i czytajac gazete urbana podczas gdy w afryce gina dzieci z glodu!

Nie. Prawdziwy ksiadz to on tego nie bedzie potrzebowal,taksamo jak dopracowania jako kelner.

Paraklet jakos nie czytalam tego artykulu padnieta jestem,innym razem ok? pa

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 styczeń 09 2009 01:35   
Forum

Nie zgadzam sie z wami ze nie przeszkadza ze ksiadz nie nosi sutanny tylko koloratke-i trudno jak jestem tu jedna jedyna z odmiennym zdaniem.

Pewne pozycje czy to zawodowe czy duchowe niosa za soba nie tylko powolanie ale i wyplywajace z danej pozycji tez obowiazki,zadania.

I tak policjant nosi mundur,piekarz nosi czapke,nauczyciel musi cos wiedziec,ksiadz ? naucza,daje przyklad swoja postawa,jest pelen pokory i nie bedzie mial przyjemnosci wypicia piwa siedzac i czytajac gazete urbana podczas gdy w afryce gina dzieci z glodu!

Nie. Prawdziwy ksiadz to on tego nie bedzie potrzebowal,taksamo jak dopracowania jako kelner.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 styczeń 09 2009 02:38   
Forum Moderator
Moderator

Artykuł z podanej wcześniej strony - dla zmęczonych

Myślę, że istnieją zasadniczo cztery główne grupy przyczyn, dla których zakonnik nie nosi habitu czy ksiądz sutanny: 1) tchórzostwo 2) lenistwo 3) rozsądek 4) zmęczenie.

Nazwałem to zmęczeniem, ale lepiej opiszę o co mi chodzi. Nie wiem czy zdajecie sobie sprawę jak bardzo dziwnie większość ludzi zachowuje się w zetknięciu z duchownym, zwłaszcza księdzem. Nie mam tu wcale na myśli wrogiego czy agresywnego nastawienie. Chodzi o zachowanie nienaturalne, o rodzaj straszliwego skrępowania. Serdecznie polecam skecz Kabaretu Moralnego Niepokoju pt. "Wizyta księdza". Znajdziecie to na www. Kabarety.TworzymyHistorię.pl. Ten skecz jest rzeczywiście bardzo prawdziwy, choć zakończenie jest niesmaczne. Większość ludzi na widok księdza wpada w dziwny stan. Jedni nie wiedzą czy zwracać się do księdza "per pan" czy jednak "ksiądz". Ostatnio miałem taką sytuację. Wracałem w habicie z jednego ze szpitali na Kopernika i po drodze wstąpiłem do jednego z krakowskich urzędów. Darujmy sobie nazwę. Normalnie poszedłbym tam bez habitu, ale wracałem ze szpitala. Pani urzędniczka męczyła się strasznie. Z jednej strony czuła się głupio mówiąc mi "per pan" i spuszczała oczy za każdym razem, kiedy musiała tak mówić. Z drugiej strony była chyba przekonana, że powinna dbać o świeckość swojego urzędu i głupio jej było mówić do mnie "proszę księdza". Mówiła zatem raz tak, raz tak. W związku z czym poza momentami kiedy to ja mówiłem, pani urzędniczka twardo wpatrywała się w jakieś papiery. Trochę mi się chciało śmiać, a trochę było mi pani szkoda. Nie chciałem sprawiać jej takiego problemu. Często można się rzeczywiście roześmiać, kiedy ludzie w rozmowie z księdzem próbują naśladować formalno-klerykalną nowomowę. Wspomniany skecz świetnie to pokazuje. W rozmowie z księdzem żona staje się małżonką, Mirek Mirosławem, domofon nie jest zepsuty (w oryginale jest gorsze słowo) tylko "wraz z dniem pierwszym stycznia odmawia posługi", ksiądz nie ma ochoty na obiad, tylko "może zechce spożyć z nami posiłek" etc. Problemem nie jest tylko język. On raczej pokazuje prawdziwy problem. Ludzie wobec księdza zaczynają coś udawać, zaczynają zachowywać się nienaturalnie. Bardzo możliwe, że sami jesteśmy sobie winni. Ale czasami wolę chodzić bez habitu nie z jakiejkolwiek innej przyczyny, ale z tej po prostu, abym nie musiał oglądać tych przedstawień, które ktoś przede mną urządza tylko dlatego, że jestem księdzem.

Corko to ci skopiowałam część

Jest tam jeszcze kilka innych świetnych wytłumaczeń Polecam cały - nie wybiela ale też nie koloryzuje.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 styczeń 09 2009 02:39   
Forum

Quote by Rafi F:A mógłbyś powiedzieć w jakim to celu [...]

No jak to w jakim?... Naturalnie by np. pozartowac z kobieta i napic sie piwa

===

Cytat 
Maxello
 styczeń 09 2009 09:39   
Forum

Quote by reguly:
No jak to w jakim?... Naturalnie by np. pozartowac z kobieta i napic sie piwa

Zdumiewająca jest twoja skłonność do odgrywania roli natrętnej muchy. Naprawdę wciąż cie to bawi? Nie wiem ile masz lat, ale może w tym jest pies pogrzebany?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maxello
 styczeń 09 2009 10:18   
Forum

Quote by corka: Nie zgadzam sie z wami ze nie przeszkadza ze ksiadz nie nosi sutanny tylko koloratke-i trudno jak jestem tu jedna jedyna z odmiennym zdaniem.

Ciekawe, ale jeszcze nie widziałem policjanta wędkującego w mundurze galowym, czy tez kucharza szusującego po stoku w czapce kucharskiej.Co mają do tego dzieci głodujące w Afryce? Czy w związku z tym, że ktoś jest księdzem ma zakaz odczuwania jakiekolwiek zadowolenia? (zaleciało mi bigoterią) Zdrowy rozsądek co cenna rzecz...
Przeczytaj też podany link, warto.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 styczeń 09 2009 12:28   
Forum

Quote by Maxello:Zdumiewająca jest [...]

I co w zwiazku z tym? To jest twoj najwiekszy problem? Coz - mam wystarczajaco dosc, by np. bez mrugniecia okiem wpuszczono mnie do baru toples... Wciaz jednak czuje sie mlody duchem... Przynajmniej na tyle, by sie tam ewentualnie wybrac...

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 1,12 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty