Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 Granice...
 |  Wersja do druku
Reguly
 styczeń 09 2009 14:53   
Forum

Status: offline

A wracajac do tematu... Obludy otoczenia, bigoterii... Wlasnie natrafilem na pewien filmik (co prawda bedacy jedynie zartem z rodzju ukryta kamera - przy czym calkowicie pomijam tu jego poziom) i od razu przypomnial mi sie ten watek... Z drugiej strony pamietacie moze natomiast jeszcze kampanie reklamowa (troche dla przypomnienia tu lub tu) firmy Virginity, w ktorej uzyto fwormulowania „Strzeż mnie Ojcze”?... i kontrowersje, ktore wzbudzala?...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Ewa
 styczeń 09 2009 14:55   
Forum

Nie wiem co to jest bigoteria.
Przy moim zdaniu pozostaje.Ksiadz nawet podczas snu jest ksiedzem-i nie rozumiem co w tym jest dziwnego.

Policjant jest policjantem podczas jego pracy-chociaz umiejetnosci ma takie same podczas i wedkowania.

Ja jestem pielegniarka i mam takie same umiejetnosci nawet jak maluje.

Ale to sa umiejetnosci,natomiast bycie ksiedzem to jest powolanie duchowe, to jest cos wiecej chyba niz tylko umiejetnosc.

To ja wam powiem,ze jak do mnie przyszedl czlowiek do domu ktory robil post dwuletni o wodzie i o chlebie, to czulam sie jakby swiety zawital w moim domu-i to bylo piekne uczucie.

Tak niewielu ksiezy sie teraz widuje,traca oni na reputacji poprzez pokaz swieckiego zycia.

Ja oczekuje od duchownego duchowosci, nie oczekuje ze bedzie pil piwo,palil papierosy,rozbijal sie super limunyza,mial sluzacych, nie oczekuje ze bedzie zajmowal dwupokojowy pokoj bo jest pierwszej klasy patientem!!!!!!!! i chociaz potrzebne jest lozko dla innego chorego-to nie oczekuje od duchownego, ze mi powie ,ze on przyzwy czajony jest od lat spac sam....i to ma byc wytlumaczenie.Ja oczekuje ze to bedzie zdrowy duchem i cialem ktos-kto bedzie mogl przewodzic nam ludziom -taki paterz na posludze prowadzony Laska Boza.
JUz nie zmienie zdania i bardzo sie wam dziwie. To moze potraktujmy to powolanie jak zawod-to wtedy sie zgodze,ze po godzinach prac ksiezulek moze sobie skoczyc na piwko-bo i nic od takiego oczekiwac duchowego nie przyjdzie mi do glowy

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 styczeń 09 2009 15:03   
Forum

Quote by corka:Ksiadz nawet podczas snu jest ksiedzem

Ja tego akorat nigdzie nie neguje... Powiem wiecej - oprocz tego, caly czas, jest tez przede wszystkim czlowiekiem...

Quote by corka:Ja jestem pielegniarka i mam takie same umiejetnosci nawet jak maluje.

Ale caly czas nie chodzisz w fartuchu i tym charakterystycznym nakryciu glowy (bo chyba fachowo nie nazywa sie go czepkiem)? Po za tym, chyba kazdy czlowiek ma prawo do chwili prywatnoci?...

===

Cytat 
Andrzej
 styczeń 09 2009 15:14   
Forum

Quote by corka: Nie wiem co to jest bigoteria.
Przy moim zdaniu pozostaje.Ksiadz nawet podczas snu jest ksiedzem-i nie rozumiem co w tym jest dziwnego.

Policjant jest policjantem podczas jego pracy-chociaz umiejetnosci ma takie same podczas i wedkowania.

Ja jestem pielegniarka i mam takie same umiejetnosci nawet jak maluje.

Ale to sa umiejetnosci,natomiast bycie ksiedzem to jest powolanie duchowe, to jest cos wiecej chyba niz tylko umiejetnosc.

To ja wam powiem,ze jak do mnie przyszedl czlowiek do domu ktory robil post dwuletni o wodzie i o chlebie, to czulam sie jakby swiety zawital w moim domu-i to bylo piekne uczucie.

Tak niewielu ksiezy sie teraz widuje,traca oni na reputacji poprzez pokaz swieckiego zycia.

Ja oczekuje od duchownego duchowosci, nie oczekuje ze bedzie pil piwo,palil papierosy,rozbijal sie super limunyza,mial sluzacych, nie oczekuje ze bedzie zajmowal dwupokojowy pokoj bo jest pierwszej klasy patientem!!!!!!!! i chociaz potrzebne jest lozko dla innego chorego-to nie oczekuje od duchownego, ze mi powie ,ze on przyzwy czajony jest od lat spac sam....i to ma byc wytlumaczenie.Ja oczekuje ze to bedzie zdrowy duchem i cialem ktos-kto bedzie mogl przewodzic nam ludziom -taki paterz na posludze prowadzony Laska Boza.
JUz nie zmienie zdania i bardzo sie wam dziwie. To moze potraktujmy to powolanie jak zawod-to wtedy sie zgodze,ze po godzinach prac ksiezulek moze sobie skoczyc na piwko-bo i nic od takiego oczekiwac duchowego nie przyjdzie mi do glowy

Jestem całym sobą za tym, co pisze corka.
W 100%

Kapłaństwo nie jest zawodem, ale powołaniem (truizm).
Ja na przykład czuję się głupio kiedy widzę na ulicy znajomego księdza w "cywilu".

Katechizm KK mowi, że sakrament święceń daje łaskę Ducha Świętego, która upodabnia kapłana do Chrystusa Kapłana, Nauczyciela i Pasterza, którego jest sługą (KKK 1585).
Znaczy to, że tak posługa kapłana jak i całe jego życie to kontynuacja posługi i życia Jezusa Chrystusa. I nie jest to tylko truizm, bo tylko w ten sposób należy patrzeć na kapłanów.
Także sami kapłani, jeśli tylko w taki sposób będą postrzegać swoje życie, staną się autentycznymi świadkami Chrystusa, którego głoszą i uobecniają.

Przyklady podane przez Paraklet są zabawne, ale jednocześnie dają do myślenia.
Na przykład o tym księdzu, który poszedł zalatwić coś w urzędzie, i pani, ktora nie wiedziała jak ma się zachować.
Uważam, że to nawet w pewnym sensie dobrze o niej świadczyło - zdawała sobie sprawę z jego inności.
I dobrze.
A to, że niektorzy przy księżach inaczej się zachowują - też dobrze - zdają sobie sprawę z inności tego księdza.
Nawet jeśli sa niewierzący, widzą pewien znak, ktory moga odczytać, albo odrzucić

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Andrzej
 styczeń 09 2009 15:19   
Forum

Quote by reguly:
Quote by corka:Ja jestem pielegniarka i mam takie same umiejetnosci nawet jak maluje.

Ale caly czas nie chodzisz w fartuchu i tym charakterystycznym nakryciu glowy (bo chyba wachowo nie nazywa sie go czepkiem)? Po za tym, chyba kazdy czlowiek ma prawo do chwili prywatnoci?...

Pielęgniarka po pracy wraca do domu.
Zresztą nowoczesne pielęgniarki to przecież tylko kontynuacja dawnych sióstr zakonnych pracujących z chorymi w szpitalach.
Tamte "siostry" po pracy nie zrzucały habitów i kornetów.
Kapłan jest kapłanem cały czas. Sutanna nie ma za zadanie "ograniczenia prywatności", tak samo jak obrączka nie ma za zadanie "ograniczenia prywatności" męża czy żony.
Stosowanie pojęcia, jakoby ktoś miał prawo do "odrobiny prywatności" w kontekście kapłanstwa czy małżenstwa jest nieporozumieniem

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Reguly
 styczeń 09 2009 15:33   
Forum

...Chyba, ze wczesniej wyskoczy ze znajomymi do baru.

Zresztą nowoczesne pielęgniarki to przecież tylko kontynuacja dawnych sióstr zakonnych pracujących z chorymi w szpitalach.

...A jeszcze wczesniej kobiet zajmujacych sie opieka a jednoczesnie zbieraniem ziol, rozpoznawaniem ich wlasciwosci (co dalo podwaliny dzisiejszego lecznictwa)...

Stosowanie pojęcia, jakoby ktoś miał prawo do "odrobiny prywatności" w kontekście kapłanstwa czy małżenstwa jest nieporozumieniem

A w kontekscie czlowieczenistwa?

===

Cytat 
Andrzej
 styczeń 09 2009 15:54   
Forum

Quote by reguly:

...Chyba, ze wczesniej wyskoczy ze znajomymi do baru.

widzę, że bary sa Twoją obsesją.
Kiedy piszę, że wróci do domu, mam na myśli że skoczy wcześniej ze znajomymi do baru, Prosiaczku...
I gdzie tylko chcesz
Quote by reguly:

...A jeszcze wczesniej kobiet zajmujacych sie opieka a jednoczesnie zbieraniem ziol, rozpoznawaniem ich wlasciwosci (co dalo podwaliny dzisiejszego lecznictwa)...

No, nie obyłoby się bez tego...
Oczywiście, dawniej mądre kobiety zbierające zioła organizowały szpitale i tworzyły organizacje miłosierdzia opiekujace się chorymi, w których skłądano śluby zakonne. Na przykład w kulturze przeworskiej czy łużyckiej...
Ech...
Quote by reguly:

A w kontekscie czlowieczenistwa?

nie podejmę się rozpatrywania zanim nie zdefiniujesz tego kontekstu jaki masz na myśli

===

Cytat 
Reguly
 styczeń 09 2009 15:58   
Forum

Po pierwsze nie mow do mnie "prosiaczku" bo pomysla zesmy bracia... Po drugie sam zaczeles wiec sie nie obylo - po prostu jedno wynika z drugiego... A po rzecie... I slusznie.

===

Cytat 
Andrzej
 styczeń 09 2009 16:26   
Forum

Quote by reguly: Po pierwsze nie mow do mnie "prosiaczku" bo pomysla zesmy bracia... Po drugie sam zaczeles wiec sie nie obylo - po prostu jedno wynika z drugiego... A po rzecie... I slusznie.

Powiedziałem, Prosiaczku, ale już to odwołuję.
Przecież Kubuś Puchatek z Prosiaczkiem nie byli braćmi. (sam tekst pochodzi z tej bajeczki: Kiedy mowię "sowy" mam na mysli "misie". Fakt, że pomieszalem - tekst Królika do Kubusia)

===

Cytat 
Reguly
 styczeń 09 2009 16:29   
Forum

Quote by medieval_manRazzrzecież Kubuś Puchatek[...]

Nie jestesmy az tak blisko...

...zebys opowiadal mi bajki.

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 styczeń 09 2009 17:47   
Forum Moderator
Moderator

Panowie to ja tu jestem najmłodsza - i niech tak zostanie.

MM i corko - chcecie mi powiedzieć, że ksiądz nie ma prawa wypić nawet jednego piwna ze znajomymi w sobotę wieczorem (bo w piątki się nie bawią)???

Byłam świadkiem sytuacji kiedy do mojego znajomego księdza (był w koloratce) podeszła starsza babcia i powiedziała - więcej do kościoła nie pójdę. Dlaczego? Bo stał z grupą dziewczyn (chórek kościelny) na placu przed ratuszem (gdzie się umówiliśmy) i śmiał się ze wspomnień z rekolekcji parafialnych.

Widok księdza z 20 dziewczynami - którzy się wygłupiają i śmieją - już zbulwersował kobietę.

Współczuję księżom takiego społeczeństwa jakim jesteśmy - oceniamy ich i przy tym cały kościół a sami zapominamy o sobie.

To z powodu takich osób księża po prostu wolą "ustąpić".

A co do Twojego przykładu corko - to nie wiem, nie znam .... ja spałam z księdzem w jednym namiocie (plus 5 innych osób) i jakoś mu to nie przeszkadzało.

Pamiętajmy, że ksiądz to też człowiek - i każdy jest inny. Nie oceniajmy tak srogo.
Lekarza praca też powinna być powołaniem - a ostatnio w sylwestra na 40 osób było 2 lekarzy i gdy zaczęłam się dusić to jeden z nich otworzył mi drzwi do łazienki, po czym staranie je zamknął i wyszedł do drugiego pokoju.
Jakoś nawet nie zapytał czy mam przy sobie inhalator (a nie miałam).

Więc skoro mamy być tak srodzy dla księży to czemu nie wziąć pod włos lekarzy, nauczycieli i inne zawody, które też powinny być przede wszystkim wyborem z powołania....

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 styczeń 09 2009 18:50   
Forum

Quote by paraklet: Panowie to ja tu jestem najmłodsza - i niech tak zostanie.

nikt Ci tego nie chce odebrać - na razie
Quote by paraklet:
MM i corko - chcecie mi powiedzieć, że ksiądz nie ma prawa wypić nawet jednego piwna ze znajomymi w sobotę wieczorem (bo w piątki się nie bawią)???

Nie.
Nie chcemy, to znaczy ja na pewno nie chcę.
Ma prawo...
Nie rozumiem tylko dlaczego musi z tego powodu ściągać sutannę czy koloratkę,
Quote by paraklet:

Byłam świadkiem sytuacji kiedy do mojego znajomego księdza (był w koloratce) podeszła starsza babcia i powiedziała - więcej do kościoła nie pójdę. Dlaczego? Bo stał z grupą dziewczyn (chórek kościelny) na placu przed ratuszem (gdzie się umówiliśmy) i śmiał się ze wspomnień z rekolekcji parafialnych.

też znam takie czy inne podobne sytuacje - Jezusa też krytykowano, że jadał z celnikami.
A babcia szybko zapomni
Quote by paraklet:
Widok księdza z 20 dziewczynami - którzy się wygłupiają i śmieją - już zbulwersował kobietę.

Współczuję księżom takiego społeczeństwa jakim jesteśmy - oceniamy ich i przy tym cały kościół a sami zapominamy o sobie.

To z powodu takich osób księża po prostu wolą "ustąpić".

dla mnie - nie powinni
Quote by paraklet:
Więc skoro mamy być tak srodzy dla księży to czemu nie wziąć pod włos lekarzy, nauczycieli i inne zawody, które też powinny być przede wszystkim wyborem z powołania....

Kapłan to nie zawód, nawet taki jak lekarz czy nauczyciel.

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 styczeń 09 2009 19:01   
Forum Moderator
Moderator

No rozumiem i się zgadzam - ale rozumiem też księży i ich tak zmęczenie jak i tchórzostwo

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 styczeń 09 2009 19:16   
Forum

Quote by paraklet: No rozumiem i się zgadzam - ale rozumiem też księży i ich tak zmęczenie jak i tchórzostwo

tak - można zrozumieć, że czasami nie mają siły czy odwagi.
Zrozumieć nie znaczy usprawiedliwić

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 styczeń 09 2009 19:37   
Forum Moderator
Moderator

A ja gdzieś czytałam, że Bóg chce by usprawiedliwiać przed nim każdego naszego bliźniego w imię miłości A osądzanie zostawić Mu

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maxello
 styczeń 09 2009 23:24   
Forum

Quote by corka: Nie wiem co to jest bigoteria.

Wpisz to słowo w wyszukiwarkę. Nic prostszego.

===

Broń w boju jest UFNOŚCIĄ i OSŁONĄ, a w czasie pokoju jest ZASZCZYTEM i WYRÓŻNIENIEM.- powiedzenie wikingów.

Profil   Email 
 Cytat 
Maxello
 styczeń 09 2009 23:29   
Forum

A zresztą co mi tam, raz mogę wyręczyć.
"bigoteria - gorliwe, manifestacyjne spełnianie praktyk relig. połączone z zaniedbaniem pobożności wewnętrznej, ze świętoszkowatością i rygoryzmem wobec innych".

===

Broń w boju jest UFNOŚCIĄ i OSŁONĄ, a w czasie pokoju jest ZASZCZYTEM i WYRÓŻNIENIEM.- powiedzenie wikingów.

Profil   Email 
 Cytat 
Maxello
 styczeń 10 2009 00:03   
Forum

Córka i MM, tak was czytam i włos mi na karku jeży. Ksiądz dla was to normalnie jakiś ubermensch, bez prawa do prywatności. Padam już na klawiaturę, dlatego sorki, ale posłużę się fragmentem z blogu jakiegoś księdza:

"Dlaczego w Polsce coraz mniej księży chodzi w koloratce? Jako zdecydowany adresat tego pytania będę się musiał nad nim poważnie zastanowić. Mam wrażenie, że duże znaczenie ma tu kwestia wygody, ale nie tylko tej “fizycznej”, związnej z koniecznością zapinania guzika pod szyją (przy tych upałach!), ale wygody “psychicznej”, związanej z “byciem znakiem” w każdej sytuacji. To nie jest proste - być bez przerwy na widoku. Zwłaszcza w Polsce, gdzie ksiądz traktowany jest albo jak nadczłowiek, albo jak podczłowiek. We Włoszech nie ma problemu, gdy ksiądz w sutannie (tym bardziej na krótko w koloratce) idzie do kafejki na kawę i kieliszek wina. W Polsce (przy dziwnej mieszance klerykalizmu z antyklerykalizmem wyznawanej przez naprawdę mnóstwo ludzi) osobiście doświadczyłem, że stanowiłem zdziwowisko, gdy kiedyś (przyznaję, przez zapomnienie) nie zdjąłem koloratki wchodząc na obiad do średnio drogiej restauracji. Tak, jakby ksiądz nie mógł zjeść kotleta w towarzystwie znajomych.

Bycie znakiem jest zobowiązujące i utrudnia egzystencję. A z drugiej strony może być źle zrozumiane. Jak ksiądz w Polsce w koloratce idzie do urzędu, to spotyka się z dwoma reakcjami. Oczekujący w kolejce patrzą na niego z niechęcią, bo wiedzą, co się za chwilę stanie. Urzędnik zaraz go poprosi bez kolejki. Nawet u lekarza często tak to funkcjonuje. Dlaczego? No właśnie.

Osobiście jestem za traktowaniem księży jak ludzi. Zwyczajnych. Ale zdaje się, że nie jestem w tej kwestii obiektywny :-) "

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 styczeń 10 2009 01:43   
Forum

Maxello,
nie rob ze mnie dziecka,bo ja juz jestem duza dziewczynka i wiem jak wydobyc wiedze z wyszukiwarkiI to jest proste!.

Trudnym natomist przedstawia sie fakt,ze mamy odmienne zdanie^.

Ksiadz z powolaniem to jest ktos przezywajacy zycie w wymiarze duchowym od tego nie mozna sie uwolnic zdejmujac nawet calkiem sutanne i koloratke.

A jak traktuje sie ksiedza ? jak podludzia? nadludzia?-rozne sa orientacje myslowe ludzi.....Maxello.
P.S.
A ten znajomy z tym postem to zwykly chlopak,ktory poprzez zony smierc pragnal odnalezc zycie wlasne bo sie zagubil i modlitwa staral sie naprawic wszystko.Przed nim to ja troche przyznaje ,ze chylilam czola.Moja kolezanka mowila:ewka! to jest wielka laska! robic tak dlugo taki post.Ja sie na tym nie znam.

Reguly.
ja biegam w pracy w spodniach, a w piwie i barach to ja raczej nie gustuje.Wiesz co ja lubie?
Lubie Iryjskie Puby z iryjska kawa lub lampka czerwonego wytrawnego wina.Przy dzwiekach iryjskich melodii i przy kominku w zimie,najlepiej z ukochana osoba-cos wspanialego!posluchaj:
here

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Maxello
 styczeń 14 2009 00:35   
Forum

Maxello,
nie rob ze mnie dziecka,bo ja juz jestem duza dziewczynka i wiem jak wydobyc wiedze z wyszukiwarkiWinkI to jest proste!.

Nie mam najmniejszego zamiaru. Sama jednak oświadczyłaś nieco bezradnie, że nie nie wiesz co to jest bigoteria...więc o co pretensje?

Ksiadz z powolaniem to jest ktos przezywajacy zycie w wymiarze duchowym od tego nie mozna sie uwolnic zdejmujac nawet calkiem sutanne i koloratke.

Ok. Nie bardzo jednak rozumiem jak przeżywanie życia w wymiarze duchowym uwalniać ma człowieka od ziemskich uwarunkowań(pragnienie prywatności, wypoczynku itp) Święcenia nie wyzwalają z człowieczeństwa, nie o to tu chyba chodzi...

A jak traktuje sie ksiedza ? jak podludzia? nadludzia?-rozne sa orientacje myslowe ludziWink.....Maxello.

Tak właśnie postrzega księży większość naszego społeczeństwa i to jest przerażające....

A ten znajomy z tym postem to zwykly chlopak,ktory poprzez zony smierc pragnal odnalezc zycie wlasne bo sie zagubil i modlitwa staral sie naprawic wszystko.Przed nim to ja troche przyznaje ,ze chylilam czola.Moja kolezanka mowila:ewka! to jest wielka laska! robic tak dlugo taki post.Ja sie na tym nie znam.

Pięknie, tylko co ma to wspólnego z tematem?

Nie rozumiemy się chyba nieco... Zgadzam się z wami, że kapłan powinien dawać świadectwo również strojem, że to jest ważne, budujące itd...sam się wnerwiam kiedy dopiero po dobrych kilkunastu minutach oglądania jakiegoś przypadkowo przełączonego programu w tv, dowiaduję się, że prowadzona jest dyskusja z księdzem.W pewnych miejscach powinien bezwzględnie obowiązywać strój duchowny, sutanna czy koloratka wszystko jedno.
Nie bądźmy jednak bardziej rygorystyczni od KPK.
Dla normalnego człowieka oczywistym jest fakt, że świat poukładany jest właśnie w ten sposób, że każdy potrzebuje odpoczynku fizycznego i psychicznego.Księdzem jest się zawsze, to jasne. Tak samo jak człowiekiem i nic tego nie zmieni.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 styczeń 14 2009 18:20   
Forum

Maxello,

prawda jest gorzka,ale nie rozumiemy sie wcale.Trudno.Dziekuje ale za posty .pa

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 styczeń 14 2009 18:38   
Forum

Quote by paraklet: Panowie to ja tu jestem najmłodsza - i niech tak zostanie.

Skąd jesteś tego taka pewna?

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 styczeń 14 2009 23:34   
Forum Moderator
Moderator

najmłodsza rozumkiem
swoją drogą to poważna ze mnie osoba na co dzień - ale lubię się bawić w słodką idiotkę Przynajmniej mam pełen obraz pewnych osób

Taki mały Sokratesik ze mnie

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maxello
 styczeń 15 2009 17:53   
Forum

Quote by corka: Maxello,

prawda jest gorzka,ale nie rozumiemy sie wcale.Trudno.Dziekuje ale za posty .pa

Szkoda, gdyż wydaje mi się, że nie napisałem niczego kontrowersyjnego.Apeluje jedynie do zdrowego rozsądku.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Witold
 styczeń 15 2009 23:26   
Forum

Quote by Matija: Czy dla was ma to znaczenie, aby księża chodzili w strojach duchownych na co dzień, na ulicy itd ? ...
Faktem jest, że zoabczyć duchownego w stroju duch. jest coraz rzadsze.

Z zainteresowaniem przeczytałem dotychczasowe opinie. Sam potwierdzam spostrzeżenie Matiji. Coraz rzadziej zauważa się księdza w świeckich okolicznościach. Czyżby triumf wojującego ateizmu, który obłudnie głosi, że "wiara jest sprawą prywatną i nie należy publicznie się do niej przyznawać"? Sprawdziłem też zdjęcia Karola Wojtyły. Zawsze sutannie a przynajmniej w koloratce. Ale na kajakach bez. Inna rzecz, że tam i tak wszyscy wiedzieli, że jest księdzem, łącznie ze śledzącymi ich tajniakami.
Ja tak właśnie bym sobie życzył. Aby ksiądz był zawsze, w każdych okolicznościach rozpoznawalny jako ksiądz. Z pewnymi oczywistymi wyjątkami jak basen itp. A że ludzie dziwnie reagują na księdza w urzędzie czy w pubie - to dlatego, że jest to tak rzadkie. Gdy będzie częstsze, to się przyzwyczają i nauczą jak reagować.

===

Prawda leży tam, gdzie leży.

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 styczeń 16 2009 08:24   
Forum

Quote by witold.j.w:Coraz rzadziej zauważa się księdza w świeckich okolicznościach. Czyżby triumf wojującego ateizmu

Szczerze watpie... O ile w ogole mozna mowic o takim zjawisku jak 'wojujacy ateizm', to raczej nie sadze by szczegolnie on byl zainteresowany 'kamuflowaniem' sie ksierzy...

który obłudnie głosi, że "wiara jest sprawą prywatną i nie należy publicznie się do niej przyznawać"?

...To chyba raczej dotyczy obnoszenia sie (afiszowania) z symbolika religijna w swerze swieckiej zycia spolecznego (o czym szerzej bylo onegdaj tutaj).

Sprawdziłem też zdjęcia Karola Wojtyły. Zawsze sutannie a przynajmniej w koloratce. Ale na kajakach bez.

A nie sadzicie, ze po czesci (w pewnych przypadkach) moze to byc kwestia utrawalanego stereotypu? Jak ksiadz to koniecznie w sutannie lub przynajmniej w koloratce, jak Żyd to z pejsami i w jarmolce, jak poganin to biegajacy po lesie w lnianej koszuli i lapciach z lyka... A przeca kazdy z nich zyje obecnie w XXI wieku - moze ubierac sie jak wszyscy, korzystac z komputera, elektrycznego czajnka, metra, samochodu... Byc moze jest twoim sasiadem, od ktorego moze nie raz pozyczales sol...

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 1,18 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty