Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 Odtwarzanie wymarłych gatunków
 |  Wersja do druku
Bartosz
 luty 20 2009 13:18  (Czytany 5407 razy)  
Forum

Status: offline

Witam.

Mam pytanie odnośne odtwarzania wymarłych gatunków. Jak na to patrzy kościół, a jak zwykły wierzący (czyli Wasze osobiste zdanie)? Odtworzyć ich populacje i by znowu żyły wśród nas.

Czy może w kwestii te które wolno, a które nie wolno, rozdzielacie je na:
- gatunki które wymarły w naturalny sposób np. mamut
- gatunku do których wymarcia przyczynił się człowiek np. diabeł tasmański
Question

Wiem co sądzi kościół na temat klonowania homo sapiens. Ale nie raz o tym pisano o tym w różnych źródłach, że można odtworzyć przedstawiciela należącym do naszej rodziny homo, chodzi o neandertalczyka. Czy byłby przeciw kościoła odtworzenia neadertalczyka? Czy nawet stworzenie całej populacji która żyła by później obok nas?

Pozdrawiam

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 20 2009 13:31   
Forum Moderator
Moderator

I jak sobie takie ich życie wyobrażasz - zamkniemy ich za szkłem i będziemy pokazywać dzieciom?
Czy tak jak Indianie w rezerwatach?

Tylko byśmy skrzywdzili tych ludzi - bo to ludzie a nie zabawki.

Nie wiem jak kościół - wiem jak ja do tego podchodzę: żaden człowiek nie ma prawa bawić się w Boga i budować kolejnej wierzy Babel.

Można zrobić robota obklejonego silikonem ale to wszytko, bo jaką masz gwarancję, że taki człowiek będzie silny i będzie w stanie przeżyć? Że nie chwycą go choroby, różne niewydolności itp?

Dla zabawy i udowodnienia sobie tego, że jesteśmy potężni mamy się bawić cierpieniem innych?
Przecież na bank nie powstanie od razu zdrowy i silny. Nawet sklonowane zwierzęta szybciej się starzeją, częściej chorują i umierają z ogromnym cierpieniem - odsyłam do lektury dotyczącej sklonowanej owieczki.

Nie dziękuję - mi to do szczęścia potrzebne nie jest, a Tobie?

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 luty 20 2009 13:47   
Forum

I jak sobie takie ich życie wyobrażasz - zamkniemy ich za szkłem i będziemy pokazywać dzieciom?
Czy tak jak Indianie w rezerwatach?

Tylko byśmy skrzywdzili tych ludzi - bo to ludzie a nie zabawki.

Nie wiem jak kościół - wiem jak ja do tego podchodzę: żaden człowiek nie ma prawa bawić się w Boga i budować kolejnej wierzy Babel.

Neandertalczyk nie jest wcale prymitywny, jest istotą napewno inteligentną. Raczej mi chodziło, że jeśli odtworzyć populacje neandertalczyka, to gdy się to osiągnie, to przystosować ich do życia z nami, na wolności czego by się uczył od małego.

Można zrobić robota obklejonego silikonem ale to wszytko, bo jaką masz gwarancję, że taki człowiek będzie silny i będzie w stanie przeżyć? Że nie chwycą go choroby, różne niewydolności itp?

Dla zabawy i udowodnienia sobie tego, że jesteśmy potężni mamy się bawić cierpieniem innych?
Przecież na bank nie powstanie od razu zdrowy i silny. Nawet sklonowane zwierzęta szybciej się starzeją, częściej chorują i umierają z ogromnym cierpieniem - odsyłam do lektury dotyczącej sklonowanej owieczki.

Nad samym klonowaniem trwają wciąż prace. Nie mówie by to było teraz, ale choćby gdy skok technologiczny będzie znaczny, gdy stanie się to możliwe. Poza tym wiesz ile leków mamy dzięki właśnie eksperymentom? I mówie tu ogólnie o każdej żywej istocie. Jeśli przyjmujemy te leki, sami się do tego przyczyniamy, więc zezwalamy na to. Taka jest smutna prawda. A klonowanie i inne nauki mogą choćby pomóć w odwtarzaniu narządów i wielu innych aspektach.
Nie dziękuję - mi to do szczęścia potrzebne nie jest, a Tobie?

Dla mnie byłoby to oczywiście bardzo interesujące i pasjonujące, móc porozmawiać sobie o różnych rzeczach z przedstawicielem innego gatunku.

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 20 2009 13:57   
Forum Moderator
Moderator

(nie będę cytować)

Nawet wychowywany od malutkiego będzie jak Big Brotherze - przez kilka jak nie kilkanaście dobrych lat.
Właśnie dlatego, że jest to osoba myśląca i czująca tak jak my - uważam, że nie powinniśmy nikogo na takie życie wystawiać. Zwykłe dziecko by tego nie zniosło - być pod ostrzałem mediów i mieć kontrolowany każdy krok, a co dopiero osobnik, którego mózg byłby wolniejszy i mniej przystosowany.

Oglądałam taki film kiedyś - o tym, że ludzie sami siebie klonowali po to by mieć jakieś narządy dla siebie do przeszczepu - polecam film - bardzo ładnie ukazana jest manipulacja klonami, które tak samo czują i mają takie same prawo do życia, ale im je zabrano.
Nadal przeciw ... jestem przekonana, że człowiek jest wstanie osiągnąć to co do tej pory bez wykorzystywania cierpienia drugiej istoty.

Przez pierwsze lata było by to fascynujące - tak jak pozwolenie afro-amerykanom na wolne życie, po drugie zawsze znajdzie się ktoś kto traktował by ich jak podludzie, a po trzecie - to może najpierw nauczmy się rozmawiać i rozumieć nasz gatunek albo te co żyją. Już są sprzęty które odczytują odgłosy np delfinów jako określone sformułowania.
Nie umiemy zadbać o gatunki które już z nami żyją (mało to bezdomnych ludzi, zwierząt) a chcemy tworzyć nowe.
Uporządkujmy najpierw swój świat i dopiero zapraszajmy innych - jak już musimy Smile

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 luty 20 2009 14:35   
Forum

Nawet wychowywany od malutkiego będzie jak Big Brotherze - przez kilka jak nie kilkanaście dobrych lat.

To by była normalna kolej rzeczy, bo muszą zbadać czy jest zdrowe, silne, odtworzenie gatunku powiodło się całkowicie, badanie krwi, prześwietlenia itp. Napewno go nie zamkną w jakimś pokoju i będą tylko na niego patrzeć, aż do jego śmierci. Jeśli takie przedsięwzięcie byłoby ogłoszone oficjalnie światu to inaczej by z nim postępowali jakby to uczynili nieoficjalnie, że świat się o tym nie dowiaduje.

Właśnie dlatego, że jest to osoba myśląca i czująca tak jak my - uważam, że nie powinniśmy nikogo na takie życie wystawiać. Zwykłe dziecko by tego nie zniosło - być pod ostrzałem mediów i mieć kontrolowany każdy krok

Dziecko nie musi zaraz wiedzieć o mediach, poza tym jak jest małe to i tak tego nierozumie i niezbyt by go to pewnie obchodziło nawet.

co dopiero osobnik, którego mózg byłby wolniejszy i mniej przystosowany.

Z pewnością nie uczynimy z niego mądrale z magistrem od razu. Pewnie musiałoby minąć chociaż parę pokoleń, zanim taka istota w pełni się zaaklimatyzuje.

Oglądałam taki film kiedyś - o tym, że ludzie sami siebie klonowali po to by mieć jakieś narządy dla siebie do przeszczepu - polecam film - bardzo ładnie ukazana jest manipulacja klonami, które tak samo czują i mają takie same prawo do życia, ale im je zabrano.
Nadal przeciw ... jestem przekonana, że człowiek jest wstanie osiągnąć to co do tej pory bez wykorzystywania cierpienia drugiej istoty.

Też ten film widziałem, jest o dwóch klonach które uciekły? A wracając do rzeczywistości, odwtwarzanie narządów wcale nie musi się równać klonowaniem człowieka. Choćby tutaj, gdzie nauka stara się omijać takie delikatne kwestie jak zabijanie człowieka dla narządów. Wiele dziedzin w połączeniu sił nauki sprawiło, że niemożliwe staje się możliwe. Wszystko to eksperymenty na zwierzętach, głównie na szczurach i tego nie zabronimy nigdy, bo to robimy świadomie czy nie, sami napędzamy to.

Przez pierwsze lata było by to fascynujące - tak jak pozwolenie afro-amerykanom na wolne życie

I dobrze, że stałoby się po jakimś czasie to czymś normalnym.

po drugie zawsze znajdzie się ktoś kto traktował by ich jak podludzie,

Są różne rodzaje dyskryminacji i na to nic nie poradzimy, nawet nie tyle co w odrębie różnych ras, a nawet własnej rasy. Dlatego to nie jest argumentem przeciw.

a po trzecie - to może najpierw nauczmy się rozmawiać i rozumieć nasz gatunek albo te co żyją. Już są sprzęty które odczytują odgłosy np delfinów jako określone sformułowania.
Nie umiemy zadbać o gatunki które już z nami żyją (mało to bezdomnych ludzi, zwierząt) a chcemy tworzyć nowe.
Uporządkujmy najpierw swój świat i dopiero zapraszajmy innych - jak już musimy

Ludzi wszystkich niezmienimy i zawsze znajdzie się ktoś kto przyczyni się do wyginięcia danego gatunku. A to może mieć nawet zabójcze skutki dla środowiska. Dla przykładu jak na jakimś terenie jest tylko jeden drapieżnik który poluje na dany typ zwierzyny, to ta zwierzyna się tak rozrośnie że może nawet całe zielsko zjeść i ekosystem może zginąć. Nie mówiąc o tym, że chore gatunki, a później ich zwłoki wiele złego zrobić gdy będą sie od tak rozkładać. Dlatego w pewnych sytuacjach odtworzenie gatunku może być lekarstwem.

Ja ponawiam pytanie zadane w mym pierwszym poście. Jak Wy na to patrzycie i czy ma kościół jakieś oficjalne stanowisko co do odtwarzania gatunków? Można nawet osobno napisać, o gatunki wymarłe naturalnie, czy za sprawą człowieka, czy może odtworzenie samego człowieka innego gatunku?

===

Cytat 
Robert
 luty 20 2009 14:37   
Forum

Nie wydaje mi sie, zeby to byla zabawa w Boga. Raczej jest to zabawa w czlowieka, jako ze nie mozemy robic tego, co On. Dal nam mozliwosc manipulacji genetycznych, to robimy to. Zatem odtworzenie wymarlego gatunku nie powinino stac w sprzecznosci z religia. Ja bym sie bardzo ucieszyl, gdyby przywrocono do zycia diabla tasmanskiego, a nawet neandertalczyka. To ze wyginal to dobrze? Nie musielibysmy ich zamykac w zoo. Mogliby dostac duzy rezerwat do dyspozycji, a my moglibysmy podgladac ich i dowiedziec sie czegos o nas samych. Ale Kosciolowi mogloby byc nie na reke. Moglibysmy sie dowiedziec, jak powstaja religie...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 luty 20 2009 15:10   
Forum

Quote by: BLyy

Witam.

Mam pytanie odnośne odtwarzania wymarłych gatunków.

Dla mnie to osobiscie bardziej kwestia moralna niz wyznaniowa... Najleprzy przyklad tu podawany dotyczy zagadnienia przedstawonego w "Parku Jurajskim" - co jesli zrekonstruowany gatunek wyprze nasz? Jednoczesnie sadze jednak, ze to nie powinno powstrzymywac nauki (choc tego rodzaju badania powinny byc pod szczegolna kontrola). Moze bowiem nastapic sytuacja, ze wyniki takich badan moga zadecytowac o dalszej ewolucji lub wrecz przetrwaniu wlasnie naszego gatunku (np. w sytuacji gdy do konca zniszczymy macierzysta planete i przyjdzie nam zasiedlac inna, nie koniecznie o podobnych cechach).

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 20 2009 15:31   
Forum Moderator
Moderator

BLyy masz dużo racji i dobre intencje - rozumiem, ale nadal się nie zgadzam. Przede wszystkim dlatego, że gdybym to ja była na ich miejscu to patrząc na to realnym okiem wolałabym się nie urodzić niż być kolejnym szczurem laboratoryjnym.

P.s.
Tak to ten film Smile

Suration - mimo, że totalnie się z Tobą nie zgadzam; potwornie się cieszę, że wróciłeś Smile Witaj w domu ;P

Reguły - zadziwiasz mnie, coraz częściej znajduję z Tobą wspólny język Smile I bardzo mnie to cieszy Smile

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 luty 20 2009 15:46   
Forum

Suration - mimo, że totalnie się z Tobą nie zgadzam; potwornie się cieszę, że wróciłeś Smile Witaj w domu ;P

Hej. Pal szesc neandertali. A diabla tasmanskiego albo mamutow tez nie chcialabys wskrzesic? Jezus nawet Lazarza przywrocil do zycia...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 20 2009 16:00   
Forum Moderator
Moderator

8) Jezus jest Bogiem (zapamiętaj to sobie Razz)

Właśnie o to mi chodzi - wskrzeszanie zostawmy Jezusowi.
Jestem zdania, że przyroda sama świetnie sobie radzi - tak bez nas jak i z naszą ingerencją.
Jeśli chodzi o śmierć to jestem przekonania - tak miało być Smile A nóż jak bociany wyginą to lwy zasmakują w żabach i uzupełni ich to pewną dietę i jakiś składnik, który przedłuży im byt Smile
Wymyślam - wiem Razz
Ale chodzi mi o to, że śmierć np ptaka dodo - powinna być dla nas nauczką i przestrogą. Ale stało się i już - zamiast do wskrzeszać zadbajmy o inne gatunki.

A jak zabraknie drapieżników - to trudno w końcu koniec świata bliski - i tak nas to czeka i tak Smile

Jest jeszcze jeden aspekt - ludzie którzy chcą ratować przeszłość często zapominają o teraźniejszości. Odtworzymy gatunek a zapomnimy o swoich dzieciach.
Ja jestem zdania, że zmienianie i polepszanie świata zacznijmy od swojego podwórka. Gdy każdy będzie siebie pilnował - nic więcej nie wyginie.

Ludzie chcą żywych mamutów - a nie interesuje ich to co już o nich wiemy. Mało kto chodzi do muzeów, czyta książki na ten temat itp. Chcemy mieć wszystko a nie doceniamy tego co mamy.

No i zawsze zostaje nam wirtualny świat Smile Wszystko odtworzyć można z niesamowitą dokładnością w tych małych pudełkach - nieszkodliwe, bez cierpienia i poświęcenia.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 luty 20 2009 16:13   
Forum

Quote by: BLyy

Witam.

Mam pytanie odnośne odtwarzania wymarłych gatunków. Jak na to patrzy kościół, a jak zwykły wierzący (czyli Wasze osobiste zdanie)? Odtworzyć ich populacje i by znowu żyły wśród nas.

Bardzo dobry pomysł na biznes Big Grin

Małe mamuty na allegro Big Grin Rasowe z rodowodem Big Grin

Neandertalczyk nie był człowiekiem! Jak swego czasu Indianie w oczach Pana Boga (albo jego zastępcy, wszystko jedno), który jak wiadomo sprawiedliwy ale nie rychliwy...

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 luty 20 2009 16:13   
Forum

Quote by: paraklet

...Ale (calkowicie pomijam - "jak dla kogo") czyz nie stal sie czlowiekiem? A co jesli dzieki klonowaniu doprowadzono by do ponownego przyjscia mesjasza (byl kiedys na ten temat nawet odrebny watek)?

Jestem zdania, że przyroda sama świetnie sobie radzi - tak bez nas jak i z naszą ingerencją.

...przy czym sami stanowimy pewna jej czesc.

w końcu koniec świata bliski - i tak nas to czeka i tak Smile

Nie koniecznie, jak dla kogo... Mr. Green Fakt natomist - ze mozemy miec w tym (lub w przyspieszeniu zaglady m.in. wlasnego gatunku) spory udzial...

No i zawsze zostaje nam wirtualny świat Smile Wszystko odtworzyć można z niesamowitą dokładnością w tych małych pudełkach - nieszkodliwe, bez cierpienia i poświęcenia.

No w te analogie, to bym sie tu raczej specjalnie nie zaglebial (a co jesli to wlasnie nasz swiat jest rodzajem takiego 'wirtualnego')? Cool

========

Quote by: pijany+pastor

Neandertalczyk nie był człowiekiem! Jak swego czasu Indianie

Bylo o tym onegdaj czesciowo tutaj (odnosnie m.in. kobiet - luty 03 2006 11:49) i tutaj...

===

Cytat 
Pastor
 luty 20 2009 16:19   
Forum

Quote by: reguly
A co jesli dzieki klonowaniu doprowadzono by do ponownego przyjscia mesjasza ?

Eek! Możesz sobie pogratulować, dawno nic mnie tak nie rozbawiło Cool
Ale jak znajdziesz świętego graala i bedziesz mial DNA to kto wie Smile

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 20 2009 16:20   
Forum Moderator
Moderator

Big Grin widzę, że wszystkich dziś trzyma dobry humor Smile

Weźmy DNA z całunu - i przywróćmy Jezusa do życia Big Grin
A nuż okaże się, że był kobietą Smile

Zajebiaszcze - jak to mawia Czesio Smile

Ehh bez Was było by tak nudno Razz

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 luty 20 2009 16:34   
Forum

Quote by: paraklet[pWeźmy DNA z całunu - i przywróćmy Jezusa do życia Big Grin[/p]

Wielkie please - nie robmy tu wiekszego OfTopa - mozna to omawiac w odrebnym watku...

===

Cytat 
Pastor
 luty 20 2009 16:43   
Forum

Wielkie please - nie robmy tu wiekszego OfTopa - mozna to omawiac w odrebnym watku...

Nie ma tu co omawiać. Pośmiać sie z twojego "geniuszu" możemy w tym wątku Laughing Out Loud

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 luty 20 2009 16:50   
Forum

Quote by: pijany+pastor

Nie ma tu co omawiać. Pośmiać sie z twojego "geniuszu" możemy w tym wątku Laughing Out Loud

Zapewne wielu tez sie smialo na wiesc, ze nowy krol narodzil sie w stajence (pomijam, ze najbardziej posmiac mogby sie z tego ewentualnie ktos, kogo system wyznaniowy nie przewiduje ponownego przyjscia zadnego mesjasza)... Jak dla mnie w tym miejscu, dalej w tym kierunku, EOT.

===

Cytat 
Bartosz
 luty 20 2009 17:11   
Forum

Paraklet
BLyy masz dużo racji i dobre intencje - rozumiem, ale nadal się nie zgadzam. Przede wszystkim dlatego, że gdybym to ja była na ich miejscu to patrząc na to realnym okiem wolałabym się nie urodzić niż być kolejnym szczurem laboratoryjnym.

Gdybyś miała powstać z probówki, z pewnością wolałabyś to, aniżeli w ogóle nie istnieć.

Kwestia względna, ale zostawmy ten oftop

Jeśli chodzi o śmierć to jestem przekonania - tak miało być Smile A nóż jak bociany wyginą to lwy zasmakują w żabach i uzupełni ich to pewną dietę i jakiś składnik, który przedłuży im byt Smile
Wymyślam - wiem

W tym wypadku mogłabyś się przeliczyć. Człowiek sam należy do przyrody, ale nasze ingerencje mogą być takie, że zmienią krajobraz na zawsze i nieodwracalnie. Dlatego zanim do by doszło, nie lepiej odtworzyć wymarły gatunek który to powstrzyma, dając równowagę ekosystemowi?

pijany pastor
Bardzo dobry pomysł na biznes Big Grin

Małe mamuty na allegro Big Grin Rasowe z rodowodem Big Grin

Zwykłego słonia też nie kupisz na allegro. Mamut to nie piesek Wink

Nie ma tu co omawiać. Pośmiać sie z twojego "geniuszu" możemy w tym wątku

A może pora wytrzeźwieć? Wink

Suration
Nie wydaje mi sie, zeby to byla zabawa w Boga. Raczej jest to zabawa w czlowieka, jako ze nie mozemy robic tego, co On. Dal nam mozliwosc manipulacji genetycznych, to robimy to. Zatem odtworzenie wymarlego gatunku nie powinino stac w sprzecznosci z religia.

Witaj Suration znowu na forum.

Może właśnie każda istota jest jak książka(DNA) i specjalnie nam ją pozostawił by móc z niej skorzystać. Choćby gdy jakiś ekosystem będzie zagrożony, czy nie warto z tego skorzystać by ratować go?

Ja bym sie bardzo ucieszyl, gdyby przywrocono do zycia diabla tasmanskiego, a nawet neandertalczyka. To ze wyginal to dobrze? Nie musielibysmy ich zamykac w zoo. Mogliby dostac duzy rezerwat do dyspozycji, a my moglibysmy podgladac ich i dowiedziec sie czegos o nas samych.

Neandertalczyka też bym chciał by odtworzyli, ale wtedy gdy technika będzie zadowalająca, czyli skuteczna by zdrowy osobnik był. I przecież on może mieszkać wśród nas, po co zaraz do rezerwatu.
A mamut? Paraklet dobrze powiedziała, że ludzie zwykle się tym nie interesują. Ale z pewnością chcieli by zobaczyć przedstawiciela który wyginął dawno temu i nigdy nie widzieli. I mógłby spokojnie sobie żyć na Syberii czy północy Kanady czy Alasce gdzie ma raczej swoje chłodne klimaty.

-----------------------------------------------------------

Czy korzystanie z tego by odtworzyć wymarły gatunek, by ratować ekosystem jest grzechem z punktu widzenia KK? Paraklet swoje zdanie wypowiedziała, a inni wierzący? Czy nie lepiej wybrać mniejsze zło jeśli nim jest? Temat myślę, że powinien być poruszony, bo może nawet za naszego życia możemy doczekać odtworzenia wymarłego zwierzeka.

===

Cytat 
Bożena Gaworska – Aleksandrowicz
 luty 20 2009 18:10   
Forum

Blyy pisze: "Są różne rodzaje dyskryminacji i na to nic nie poradzimy, nawet... . Dlatego to nie jest argument przeciw." Nie rodzaje,dyskryminacja znaczy co znaczy, a co najwyżej względy podpowiadają ludziom owąż stosować.
Nie jest to argument przeciw? bo???? "nic na to nie poradzimy"?, a kto jak nie my i niby dlaczego nie???? A może własnie pora popracować właśnie nad tym byśmy radę dali (samym sobie zresztą, a i bez reszty też).
To chyba kard. Wyszyński powiedział, parafrazuję -człowiek chce rządzić naturą, a nie nauczył się rządzić sobą.
W całej rozciagłości jestem zgodna z argumentacją Paraklet.

===

BA

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 luty 20 2009 18:55   
Forum

Blyy pisze: "Są różne rodzaje dyskryminacji i na to nic nie poradzimy, nawet... . Dlatego to nie jest argument przeciw." Nie rodzaje,dyskryminacja znaczy co znaczy, a co najwyżej względy podpowiadają ludziom owąż stosować.
Nie jest to argument przeciw? bo???? "nic na to nie poradzimy"?, a kto jak nie my i niby dlaczego nie???? A może własnie pora popracować właśnie nad tym byśmy radę dali (samym sobie zresztą, a i bez reszty też).
To chyba kard. Wyszyński powiedział, parafrazuję -człowiek chce rządzić naturą, a nie nauczył się rządzić sobą.
W całej rozciagłości jestem zgodna z argumentacją Paraklet.

Świata nie naprawisz i dlatego, że nie da się stworzyć utopii nie chce by rezygnowano ze zdobyczy nauki tylko dlatego, że ta istota spotykałaby się z dyskryminacją. Dyskryminacja jest wszędzie, czy to na tle rasowym, narodowościowym, religijnym, drużynowym(piłkarskim) i wiele innych rodzajów. Możemy zmniejszać te zjawiska, ale nigdy nie wyplenimy tego w całości. Dlatego jak technologia będzie na takim poziomie by odtworzyć neandertalczyka nie widze problemu. Ja jestem człowiekiem tolerancyjnym, naukowcy którzy by przy tym pracowali i go wychowywali również, wielu z was też na pewno, a to, że spotkałby jakiegoś głupka który by się naśmiewał z jego inności, tego się nie da uniknąć.

Równie dobrze można wszystkie zwierzęta trzymać w ZOO dla bezpieczeństwa przed kłusownikami, ale to nie jest dobre rozwiązanie.

A tak poza tym dla ratowania istniejących:
Niektóre zagrożone gatunki są tak nieliczne i tak trudno rozmnażają się w niewoli, że klonowanie stanowi alternatywny sposób kontynuowania linii genetycznej, zwłaszcza jeśli zastępcze matki należą do gatunku blisko spokrewnionego i niezagrożonego.
http://portalwiedzy.onet.pl/4868,11121,1531768,2,czasopisma.html

===

Cytat 
Bożena Gaworska – Aleksandrowicz
 luty 20 2009 19:48   
Forum

Jojku, jojku jak mi przykro. Nie naprawię ! ? mówisz Blyy. A skąd wiesz? Spoko, sama nie, pokolenie romantyków jak wspaniałe, tak stracone. Więc sama nie, a i tak długo nie, póki ulegać bedziemy stereotypom w stylu nie da się, nie warto, tak już jest więc być musi.... Jako jednak, że w kupie siła zapraszam do pomocy, wchodzisz???

===

BA

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 20 2009 20:15   
Forum Moderator
Moderator

znów odniosę się do filmu Smile Oglądałeś film (bodajże taki jest tytuł) "Podaj dalej"? Pewien chłopiec jako zadanie domowe tworzy projekt, którego celem jest niesienie pomocy. Rozpoczyna od trzech osób, z których każda pomaga trzem innym osobom, te pomagają następnym trzem, aż w końcu każdy dla każdego robi coś dobrego.

Obronisz dzieciaka, pomożesz staruszce, obronisz psa czy przejdziesz po chodniku zamiast deptać kwiatki - lub podniesiesz głupi papierek z ulicy i wyrzucisz do kosza. Nic wielkiego - ale teraz pomyśl, że każdy na świecie zrobi dokładnie to samo za Twoim przykładem.

(lubię to porównanie) Trzepot skrzydeł motyla w Australii powoduje tajfun w Californi. Nigdy nie mów, że nie zmienisz Smile bo nigdy nie wiesz Smile

Po pierwsze zacznijmy szanować konwalie na trawniku sąsiada (a nuż on zacznie szanować rośliny u innego, a inny u.......) a potem jak już osiągniemy szczęście swoje jak i istot nas otaczających zastanowimy się nad wzbudzaniem do życia coraz to nowych - najmniej bolesnymi sposobami Smile

Ale do tego trzeba ciut innego myślenia Razz

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 luty 20 2009 21:07   
Forum

Wybacz Paraklet,(to same słowa kieruję do BA) ale argument przeciw odtwarzaniem wymarłych gatunków, bo świat jest zły nie przemawia do mnie. Nigdy takiej utopii nie stworzymy gdzie wszyscy ludzie są wobec siebie życzliwi, chyba, że rząd będzie czynił to drogą eliminacji Twisted Evil A my będziemy żyć w przekonaniu, że jest pięknie.
Europa jest od wieków chrześcijańska to powinna świecić przykładem, a więzienia są pełne. Tak było od początku ludzkości, jest i będzie, i tego nie zmienimy, co najwyżej jak wspomniałem, zmniejszyć można te negatywne zjawiska, ale nigdy usunąć do końca.

Nie mam zamiaru rezygnować z czegoś, bo część ludzi jest nietolerancyjna i może przejawiać oznaki dyskryminacji. Spróbuj tym jakiegoś naukowca przekonać, zobaczymy jaki odniesie skutek.

A odnośne samego odtwarzania samych gatunków zwierząt, dla niektórych gatunków wymierających, klonowanie może być jedynym ratunkiem.
Może również ekosystemowi dać równowagę poprzez odtworzenie już wymarłych gatunków, które zniszczył sam człowiek, ponownie wprowadzając je do środowiska gdzie kiedyś żyły.

===

Cytat 
Zbigniew Szalast
 luty 20 2009 22:25   
Forum

Eek! wiecie co mówi kościół, lecz teraz pomyślmy nie nad kwestią moralną czy takie odtwarzanie jest dobre czy złe i jakie skutki za sobą taki czyn niesie. Lecz pomyślmy nad tym, czy taki ODTWARZANY gatunek, będzie miał świadomość samoistnienia ? gdyż może okazać się że taki neandertalczyk czy też mamut, dodo lub inna istota będą żyły lecz nie będą samostanowić o sobie samych. I czy będą miały duszę ! Cry gdyż prawdopodobnie będą żyć lecz będą jak rośliny bez świadomośc Cry i (oczywiście jest to moje myślenie) i można poddać je krytyce o co się nie będę gniewałBig Grin gdyż jako człowiek jestem OMYLNYLaughing Out Loud i tylko w Mesjaszu jestem doskonały, bo bez Boga człowiek jest niczym jak tylko pyłem Razz.
Reasumując ! Człowiek nie pozwoli takiemu odtworzonemu gatunkowi samostanowić. Mam zdjęcia z 190?r. na których ci co budowali kolej transsyberyjską odkopywali zmarźliny Mamutów i ich mięso służyło do karmienia psów gdyby wymarły miliony lat temu to nawet w lodzie nie zachowałoby tej świeżości jaką miało to mięso.

===

I będę błogosławił błogosławiącym tobie, a przeklinających cię przeklinać będę; I będą w tobie błogosławione wszystkie plemiona ziemi 1Moj.12:3

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 20 2009 22:53   
Forum Moderator
Moderator

po pierwsze BLyy - ludzie nie chcą powoływać na TEN świat swoich dzieci a ty chcesz inne gatunki dla własnej ciekawości?
Jak cię kiedyś kosmici porwą albo ludzie zamkną w klatce bo ci coś wyrośnie - to nie śmiej mieć do nich pretensji Razz

Świat nie jest na to gotowy i tyle Smile

A co do Shalom'a - o jakiej duszy mówisz? Bo z tego co mi wiadomo - rozumną będą mieć bo to z genów, a tą naszą "niebiańską" to zwierzęta nie posiadają i tak i tak Smile Swoją drogą BLyy podważył ostatnio w ogóle istnienie duszy - więc jego to nie rusza Razz
Ale to nie ten temat - osobiście polecam św. Tomasza Smile
A co do samoświadomości - to BLyy już powiedział, że ludzie poświęcili by cierpienie tych istot i tak długo próbowali aż by się udało (dla mnie to kolejne na NIE).

BLyy ciągle wydaje mi się to za okrutne - ale próbuj dalej Smile

p.s.
Shalom - w minkach pobiłeś nawet mnie Laughing Out Loud gratulacje

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 luty 20 2009 22:57   
Forum Moderator
Moderator

Blyy

Może również ekosystemowi dać równowagę poprzez odtworzenie już wymarłych gatunków, które zniszczył sam człowiek, ponownie wprowadzając je do środowiska gdzie kiedyś żyły.

O Tak! Ekosystem jest niezrównoważony i wchłania wszystko co leci za pomocą macki Laughing Out Loud
Nie zapominaj że sami jesteśmy częścią tego ekosystemu: musimy jeść, pić i robić inne rzeczy. Robią to też inne zwierzęta. Wszystko się tak fajnie kręci, jak dzieciaki na karuzeli, i w końcu ktoś lub coś odpada. Naturalna, kolej rzeczy, ewolucja, biologia, zwij jak chcesz, ale jak wygrywam ewolucję to nie mam potrzeby wpuszczać innego zwierzaka z powrotem do walki (nie zaleca się tego). No ale jak tam chcecie to pod płaszczykiem futrzastej, łuskowatej czy innej miłości rżnijcie ekosystem, o tak, mi już wszystko jedno, ale jak zgłodnieje to Cie zjem Twisted Evil

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Cytat 
Dezerter
 luty 20 2009 23:40   
Forum

Paraklet
wspaniały film masz racje - a najnowszym wprost jest artykuł potwierdzający, że to co piszesz działa!

Wirusy umysłu
Numer: 8/2009 (1363)

Zachowania ludzi rozprzestrzeniają się jak wirusy. Kryzys gospodarczy jest tego świetnym przykładem. Aż 61 proc. Polaków planuje cięcia w codziennych wydatkach, prawie 40 proc. zamierza zrezygnować w tym roku z wakacji, a 65 proc. obawia się kłopotów fi - nansowych. Dzieje się tak, choć większość z nas nie odczuwa jeszcze skutków kryzysu. – Łatwo ulegamy nastrojom i opiniom innych, poddajemy się tzw. procesowi społecznego zakażania – mówi dr Joanna Heidtman, psycholog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Kryzys stał się tematem codziennych rozmów. Mówimy o nim, nawet jeśli nas nie dotyczy. To budzi emocje, a te wywołują działania. Jeśli osoby, z którymi się spotykamy, wyprzedają akcje lub rezygnują z wyjazdu, bo boją się utraty pracy, my – niewiele myśląc – robimy to samo. Często niepotrzebnie. Na nasze zachowania wpływają nawet osoby, których nigdy nie spotkaliśmy. Ich nastroje i poglądy docierają do nas przez tzw. sieć społeczną. Tak rozprzestrzeniają się depresja, uzależnienia, otyłość.
Autor: Monika Florek-Moskal

dalej jest statystyka i badania naukowe pokazujące jak bardzo jesteśmy podatni na stadne zachowania i jak bardzo otoczenie na nas wpływa....ale i my na nie!

Blyy
Myślę, że rozsądnym jest odtwarzanie tych gatunków, które wyginęły w ciągu 200 lat wstecz (przez naszą głupotę i zachłanność) cofanie się dalej (a już na pewno do prehistorii!) byłoby nierozsądne i ryzykowne, bo by było poprawianiem ewolucji.
Nie poprawiajmy praw natury, bo po to je Bóg stworzył (lub jak wolisz Natura), by działały.
Pomysł z neandertalczykiem uważam za niepoważny i niesmaczny - trochę szacunku dla kuzynów! a nawet przodków, bo słyszałem, że się "krzyżował z nami", ech te nasze białogłowy nawet neandertalczyk im się nie umiał oprzeć Big Grin

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Pastor
 luty 21 2009 00:21   
Forum

Nie poprawiajmy praw natury, bo po to je Bóg stworzył (lub jak wolisz Natura), by działały.
Pomysł z neandertalczykiem uważam za niepoważny i niesmaczny - trochę szacunku dla kuzynów! a nawet przodków, bo słyszałem, że się "krzyżował z nami", ech te nasze białogłowy nawet neandertalczyk im się nie umiał oprzeć Big Grin

Jakich tam kuzynów, ewentualnie kumpli z podwórka, rodziną żadną z nimi nie jesteśmy.
Ewentualne krzyżówki też nic by nie dały a osobiście szczerze w nie wątpie.
Neandertalczyk był takim strongmenem swoich czasów, taki ówczesny pudzian tylko pewnie gorzej tańcował Laughing Out Loud

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zbigniew Szalast
 luty 21 2009 00:58   
Forum

Rolling Eyes No co wy ? Pijany ma rację ! widziałem w jakimś naukowym opracowaniu linie życia różnych gatunków ludzi tfu, tfu Mr. Green praprapraLudzi i one te Ludzie to se Żyły obok siebie wita Taki Neandertalczyk YCHY,YCHY itp. żyły se obok siebie a nie następowały po sobie i to mnie dziwi że ich kości nieraz się mieszały Laughing Out Loud powtórze za tobą moja/niemoja DROGA z KOMPLEMENTAMI TO DO GÓRY że cię pobiłem uśmiechami "BO JA JESTEM WESOŁY ROMEK I NA PRZEDMIEŚCIU MAM SWÓJ DOMEK MAM TAM ŚWIATŁO I GAZ..." Wesołość jest cechą Optymistów.

===

I będę błogosławił błogosławiącym tobie, a przeklinających cię przeklinać będę; I będą w tobie błogosławione wszystkie plemiona ziemi 1Moj.12:3

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 21 2009 01:18   
Forum Moderator
Moderator

skarbie ile ty masz lat? tak z ciekawości pytam SmileSmile

===

Profil   Email 
 Cytat