Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 gatunki muzyczne, a On
 |  Wersja do druku
strk
 grudzień 29 2004 13:15  (Czytany 8521 razy)  
Forum

Status: offline

czy waszym zdaniem słuchanie pewnych gatunków muzycznych takich jak black/death/satan/pagan metall może być przeszkodą w wierze w Boga, w służeniu Mu, w byciu uczniem Jezusa, w głoszeniu i słuchaniu Słowa? słucham takiego zespołu jak Samael(zorientowani wiedzą co to takiego), ale równocześie jestem wierzący i to chyba głęboko-co mogę poradzić na to, że muzyka tego zespołu jest świetnie skomponowana i warta słuchania, choć równocześnie perwersyjnie bluźniercza? wiem o czym śpiewają, wiem jakie treści propagują i jakie idee wyznają, wiem, ale nie wierzę w ich słowa. czy to mnie rozgrzeszy w oczach Tego, Który Przyjdzie Powtórnie?

===

"Tam, gdzie dwóch, lub trzech zbierze się w moim imieniu, tam Ja jestem między nimi"

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 grudzień 29 2004 16:54   
Forum Moderator
Moderator

Mi zdarza się słuchać Gorgoroth, Slayera, Satyricona, Emperora, In Flames, Bathory, Tiamatu, Abby - nie no, żartuję i wiele więcej, pomimo tego, że wiem, ze oni bluźnią.

Sam nie wiem do końca, jak się do tego ustosunkować. wiem na pewno, ze jeśli ktoś ma słabe sumienie, nie powinien słuchać takich zespołów, bo samego metalu nie powinno się odrzucać. Nalezy też kategorycznie nie ulegać wpływom takim jak np. fascynacja słowami, czy inne takie duperele, bo to duperele własnie, ale groźne. No i nie jest to muzyka dla każdego.

Pozdr.

===

Nienawidzę buty i pychy, złych postępków oraz przewrotnej mowy.

Profil   Email 
 Cytat 
zgryzolec
 grudzień 29 2004 17:29   
Forum

Cad, Cripple Bastards, Cannibal Corpse, Iniquity, Sick Of It All...
Nie zdazylo mi sie nikogo zabic, nawet kota nie ugotowalem chociaz ich nie lubie
Czasem tylko mi sie zdarzy narysowac bezwolnie pentagram na wykladzie. Z tego co mi wiadomo, zanim 'szatanisty' przyjeli go sobie za 'godlo', byl on symbolem doskonalosci.
Fakt ze taka muzyka nie jest dla kazdego. Nie slucham czegos co obrazaloby to, w co wierze (pamietam okladke jednej kapeli: wypieta zakonnica z krzyzem... nie powiem gdzie). Trzeba umiec przecedzic ziarno od plew :]
BTW polecam tez core/grind :]

===

Debil nie wie że jest debil a mądry to wie

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 grudzień 29 2004 17:59   
Forum Moderator
Moderator

Nie no, spoczko, Cannibal Corpse przykładem "chrześcijańskiego white metalu". I Kazika jeszcze słuchasz.

Z tych szatańskich jeszcze genialne EDGE OF SANITY gości w moim odtwarzaczu.

Jezus jest Panem, niezależenie od tego, co mówią Ci ludzie, których zdanie razem z nimi idzie do piekła.

===

Profil   Email 
 Cytat 
strk
 grudzień 29 2004 20:52   
Forum

no zgryzol, z tym kanibal korps to przegiąłeś! pomijam okładki wydawnictw tego zespołu(naprawdę hardkorowe : ), nie chcę też oceniać ich kompozycji, ale w porównaniu z Samaelem, kanibale to prymitywna rąbanka-taka jak na okładkach....

GSUS rulezz! jak mawiają starożytni amerykanie

===

"Tam, gdzie dwóch, lub trzech zbierze się w moim imieniu, tam Ja jestem między nimi"

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 grudzień 30 2004 11:14   
Forum Moderator
Moderator

CC to sieczka nie tylko muzyczna. Naa pewno death w ich wykonaniu nie jest prochrześcijański.

Ostatnio przesłuchałem najnowszą płytę Deicide, po czym wyrąbałem to przez okno, bo nie warto było.

Acid Drinkers!!

===

Profil   Email 
 Cytat 
R-chan
 grudzień 31 2004 05:58   
Forum

Zaczne moze od tego czego slucham: J-music brawa dla wszystkich, ktorzy wiedza o czym mowie, a dle tych co nie wiedza slucham poprostu japonskiej muzyki (rock czasem tez pop ) jest to rozwiazanie prawie idealne poniewaz w tamtej kulturze nie ma zbyt czestych odwolan do Boga (bynajmniej w muzyce) co daje mi wolnosc sluchania prawie kazdego zespolu poza tym slucham Tori Amos, Dead can dance i szeroko pojetego gotyku (Nightwish, Clostekeller, Artrosis,Rammstein czy nawet Marylin Manson), ale tez Sepultury, Sayer'a, Black Sabbath i Acid Drinkers, AC DC (w zaleznosci od humoru i nastroju)
tu zaczyna sie problem bo w niektorych utworach Bog jest obrazany etc. wtedy staram sie ocenic czy dla mnei te slowa oznaczaja poprostu obrazenie Boga, wysmianie i pokazanie niektorych wad wierzacych ludzi (Personal Jezeus MM) czy zlosc na Pana (to sie kazdemu zdarza i chyba mozna to wyrazac rowniez poprzez muzyke co nie?) w zaleznosci od tego kasuje utwor i starm sie go nie sluchac albo slucham i mysle tylko o swietnie skomponowanej muzyce lub slucham i mysle o slowach w konkretny sposob (em nie wiem czy mnie rozumiecie bo to troszke zakrecone - -")
Reasumujac uwazam ze sluchanie takiego typu muzyki nie przeszkadza w wierze czy nie uwazam aby bylo grzechem. wszystko zalezy od podejscia sluchajacego. Jezeli sluchamy bo lubimy, a nie "fascynujemy sie slowami" (txt by Izrael) to chyba jest w porzadku.. Trzeba siebie tylko pilnowac by nie zaczac spiewac szatan jest krolem i inne
wazne jest chyba tez to, ze wiele z tych zespolow robi to tylko na pokaz Ozzy jest wierzacy a Marylin tez kiedys powiedzial ze robi to tylko pod publike bo to sie sprzedaje. aktualnie powstala taka moda na bycie "szatanista" wiec zespoly probuja na tym uzyskac jak najwiecej pieniedzy kiedys ta moda przejdzie jak kazda inna wiec trzeba przetrwac ten okres.

===

Dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i głupota ludzka. Co do tej pierwszej istnieją jeszcze wątpliwości. -- Albert Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 styczeń 01 2005 17:13   
Forum Moderator
Moderator

[QUOTE="R-chan"] i szeroko pojetego gotyku (Nightwish, Clostekeller, Artrosis,Rammstein czy nawet Marylin Manson),[/QUOTE]

Rotfl! Pokaż mi jakąś kapelę gotycką w tym zestawieniu! Bez obrazy koleś, ale to to mało ma wspólnego z gotykiem.

Pozdr.

===

Profil   Email 
 Cytat 
R-chan
 styczeń 01 2005 17:21   
Forum

nom zaczne od tego ze nie koles nie wiem jak to sie odmienia.. kolesiowa?
nom moze sie nie znam... wobec tego jakie zespoly to wg Ciebie gotyk? nie twierdze ze ma racje. poprostu tak sie gdzies utrwalilo w mojej swiadomosci, ze to podobno jest gotyk. ehs no coz wydalo si eni ejestem prawdziwym "true"

===

Dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i głupota ludzka. Co do tej pierwszej istnieją jeszcze wątpliwości. -- Albert Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 styczeń 01 2005 18:03   
Forum Moderator
Moderator

O kurczę, ale wpadka! Przepraszam.

Nie trzeba być true , po prostu tak się głupio utrwaliło, że te biedne zespoły z wyjącymi laskami na wokalu, grające w kółko o śmierci i zniszczeniu, to jakiś gotyk. Taa, a najbardziej to już Nightwish...

Przesłuchaj sobie na ten przykład PARADISE LOST - GOTHIC. Płyta z 1991 roku, jedna z pierwszych (choć mogło mi się coś pomylić, bardzo prawdopodobne, więc proszę jakby co o sprostowanie ) w gatunku "gothic metal" .

Pozdr. serdecznie. Szkoda czasu na te śmieszne zespoliki, które wymieniłaś. Naprawdę, wiem z autopsji. :-)

Z Panem Jezusem!

===

Profil   Email 
 Cytat 
R-chan
 styczeń 01 2005 20:11   
Forum

wybaczam
nom ok przyjmuje do wiadomosci i sprobuje w najblizszym czasi eprzesluchac..
ktore z wymienionych "zespolikow" uwazasz za smieszne? od razu mozesz napisac czemuWiesz w sprawach gustu "płyń z prądem" kazdy lubi co innego jedyne z czego sie wycofalam jak narazie to z stwierdzenia iz jest to gotyk. poza tym glupie to cale nazywanie gatunkow__-__ nie lapie sie w tym moze dlatego ze w J-music nie masz az takich podzialow? a moze dlatego, ze sa to sztuczne podzialy i najczesciej jeden zespol laczy kilka gatunkow?
i skoro wiesz z autopsji to tez kiedys przeszedles ten etap wyrosne - podobno

===

Profil   Email 
 Cytat 
strk
 styczeń 01 2005 20:46   
Forum

uwaga! podaję utwory, które MUSI mieć każda osoba ceniąca sobie gitarowe granie, niezależnie od wyznania, wiary/niewiary i narodowości :
1. yngwie malmsteen: gimme gimme gimme
2. t-rex: children of the revolution
3. edguy: king of fools
4. nightwish: nemo
5. disturbed: voices
6. terry hoax: policy of truth
7. depeche mode: enjoy the silence 2004
8. TSA: proceder
9. ray wilson: inside

wszystkie utwory można ściągnąć emułem (numer 9. bardzo trudno)
GSUS rulezz!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 styczeń 01 2005 20:52   
Forum Moderator
Moderator

Nightwish - Nemo ? ? ?

Chyba coś Ci się pomyliło. Ten utwór powinien być na liście SHITOWATE GRANIE u każdego fana gitarowych brzmień. Poza tym nie każdy lubi grę gitarową, np. Yngwiego. Ja tam wolę grę basu i perkusji.

===

Profil   Email 
 Cytat 
strk
 styczeń 01 2005 21:01   
Forum

wyraźnie napisałem, że to utwory dla lubiących gitarowe granie, a nie dla lubiących grę basu i perkusji!!
co do "nemo", to się niezgadzam, natomiast reszta twórczości nghtwsh rzeczywiście jest niezbyt ciekawa

===

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 styczeń 01 2005 22:27   
Forum Moderator
Moderator

gitarowe granie można rozumieć różnie, np. ciężkie brzmienie. A ja słucham ciężkiego brzmienia. Mówiąc o basie i perce chodziło mi bardziej o solówki i podniesie rangi tych instrumentów przed gitarę, która zawsze "się rządzi" - tak gra np. RATM. Nemo to kwintesencja tego, czego się w Nightwishu nienawidzi. A teraz moja lista.

MUSISZJEPRZESŁUCHAĆ dla osób lubujących się w dźwiękach metalu

KOBONG - CHMURY NIE BYŁO (wielu mówi, ze to najlepsza polska metalowa płyta, jaka wyszła kiedykolwiek; nie słyszałem żadnej niepochlebnej opinii - jak dla mnie druga płyta życia, bo pierwszą jest...)
SIRRAH - DID TOMORROW COME (jak dla mnie numer jeden wśród muzyki; także polska płyta, coś pięknego, najlepsza na świecie, itp. Naprawdę warto!!)
EDGE OF SANITY - CRIMSON (płyta z 96. To dla tych, którzy myślą, że death metal jest nudny, albo że w dm wszystko już zostało 'powiedziane'. numer 3 w moim prywatnym rankingu).

Pozdr. serdecznie

===

Profil   Email 
 Cytat 
strk
 styczeń 02 2005 10:48   
Forum

ehhm, izraelu twierdzę, żeś troszkę mało flexible. podałem przykłady muzyki z szerokiego zakresu czasowego i gatunkowego, który, uważam powinien znać i akceptować każdy, któremu przy dźwięku gitar i kotłów podskakuje noga . począwszy od t-rex z roku '73, gdzie jest to klasyczny rock z którego wywodzi się metall, poprzez cover depeche mode "policy of truth" w doskonałym gitarowym brzmieniu w którym cała linia melodyczna elektro-popu została "przetłumaczona" na jednostajne rockowe riffy(rok 1993), przez disturbed z 2000r- ostre, gitarowe, hardkorowe, przez świetny cover abby(której nie lubisz?) zagrany na szybkich gitarach, aż do ostatnich, najnowszych utworów : inside-w wykonaniu gitarzysty z genesis, elektro-rock? w wykonaniu DM (enjoy the silence), proceder z nowej płyty TSA, speedmetalowy king of fools, oraz kwintesencja tego co najgorsze w gatunku czyli nemo. co do ostatniego, to nie można negować dokonań wielu zespołów tworzących w tym kierunku m.in. within temptation, czy polskie moonlight i artrosis.
twierdzę, że trzeba być elastycznym i otwartym na wszystkie dokonania muzyki gitarowej, bez względu na kobiecy wokal, sekcje fortepianowe i pompatyczne chóry, a czasem organy. przypomnę tobie, że nawet samael w swoich utworach niejednokrotnie stosuje takie sztuczki muzyczne, ale nieznalazłem jeszcze nikogo, kto stwierdziłby, że to szitowate granie!!
więcej otwartości na inność, bracie w wierze!

GSUS LUVS U!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 styczeń 03 2005 08:04   
Forum Moderator
Moderator

Nie rzucaj się tak na mnie za te kobiece wokale ;-), bo doskonale wiem, co to za muza. Nie wypowiadałbym się na ten temat, gdybym nie wiedział o czym mówię, a Moonlighta z pierwszej płyty parę kawałków mnie się podobało. Niestety,ostatnio miałem okazję przesłuchać ich płytę, jakąś na "I...", nie za długo się ostała na moim twardzielu. Może już z tego wyrosłem? Podobnie z Artrosis i Nightwish. Teraz mnie śmieszy już ta konwencja. BTW wiem, o czym Ty do mnie rozmawiasz. I przesłuchaj te płyty, przynajmniej Kobong, wtedy będziesz mógł powiedzieć, że znasz dużo.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
strk
 styczeń 03 2005 12:03   
Forum

postaram się przesłuchać, ale trudno tego kobonga zassać, tak samo jak sirrah i edge of... . paradise lost- gothic złapałem szybko, ale wg mnie był mierny. zbyt ponury. a mnie gotyk kojarzy się z natchnioną, i podniosłą atmosferą. za gotyk w wykonaniu Paradise... dziękuję i wolę granie w stylu artrosis.
a tak przy okazji to spróbuj zassać z osloskopu dyskografię samaela. płyty "blood ritual", "ceremony of opposites", oraz ostatnia "reign of light" kładą na kolana. ale uwaga: słowa to czyste bluźnierstwa!(z wyjątkiem ostatniej) tam znajdziesz przykłady chórków, organów i czegoś w rodzaju skrzypiec?wiolonczeli?(ceremony of ...)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 styczeń 03 2005 17:11   
Forum Moderator
Moderator

Możesz sobie słuchać Artrosis, ale nie nazywaj tego gotykiem, ok? Podałem Tobie płytę, która dość mocno zmieniła oblicze muzyki metalowej, byś się zapoznał, więcej nie wymagałem, a już na pewno nie tego, by Ci się spodobała. PL dość rzadko słucham, jeśli już to płytę "As We Die For" (ta jest naprawdę w pytkę), bo ostatnich ich tworów nie ma co tykać, a reszta nie zawsze musi się podobać.

Samaela znam, ale dość pobieżnie. Oczywiście postaram się zapoznać, co zresztą czynię od ładnych paru miesięcy.

Jak nie możesz zassać to kup; po to są płyty. i mógłbyś coś dla mnie zrobić? Nie namawiaj mnie, w dodatku na forum chrześcijańskim, do kradzieży. Dziękuję.

Pozdr.

===

Profil   Email 
 Cytat 
strk
 styczeń 03 2005 17:17   
Forum

nie napisałem, że artrosis to gotyk, tylko, że lubię styl tego zespołu.
a co do kradzieży, no toś mi gaśnicę wstawił

===

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 styczeń 03 2005 17:50   
Forum Moderator
Moderator

Kazdy Twoj post to: zassaj stąd; ja ściągnąłem z emule; powinno być na p2p; etc. No sorry, nazywajmy rzeczy po imieniu. Nie mówię, że ja mam wszystkie płyty oryginalne, ale chyba jakis honor obowiązuje? Wiesz, nie rób siary.

Artrosis - dałeś do zrozumienia, że wolisz gotyk w ich wykonaniu? Źle to odebrałem? To bardzo się cieszę.

Sirrah ciężko zdobyć, ale np. na Merlinie jest fajna promocja - ich obie płyty (wszysktie, jakie wydali) tylko za 50 zika. Ładnie zapakowane, bonusowe utworki... wiem, bo sam je tam zamówiłem.

Pozdr.

===

Profil   Email 
 Cytat 
strk
 styczeń 05 2005 19:28   
Forum

noo bo ja już myślałem, że masz wszystkie płytki legal, a na inne nawet nie spojrzysz. ha, ja też nie wszystkie mam z emułka, a dyskografię samaela kupiłem w sklepie. pięknie zapakowane, zwłaszcza ostatnia płytka, mniam, acz ceny nieziemskie jak klimat tej muzyki. niestety, pewnych rzeczy nie da się kupić , można najwyżej pożyczyć...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 styczeń 05 2005 21:10   
Forum Moderator
Moderator

Aeż da się kupić - jest internet, są sklepy za granicą. Kogo obchodzi, że nie masz kasy? Przecież nikt Ci muzyki nie każe słuchać.

To było to obiektywne spojrzenie, a jak jest naprawdę, każdy wie... nie wszystko można kupić, ale czasem warto odłożyć. mimo wszystko, kradzież to kradzież.

A te 3 zespoły koniecznie przesłuchaj.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
strk
 styczeń 08 2005 00:20   
Forum

racja, obiektywnie rzecz biorąc, kradzież to kradzież. usprawiedliwienia dla mnie nie ma. na szczęście są przewinienia większej wagi, a i sam oceniający mnie nie jest kryształowo czysty. więc po co rzucać kamieniem?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 styczeń 08 2005 13:09   
Forum Moderator
Moderator

Źle mnie zrozumiałeś. Po prostu nie chcę, by na tym forum padały niejako "reklamy" usług p2p. Zresztą, skończmy już ten temat. Lepiej powiedz, jak Ci idzie przesłuchiwanie tych albumów.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Napoleon
 styczeń 10 2005 19:16   
Forum

WOW chłopaki ale dajecie czadu!!
Na liście strk zabrakło fundamentalnych (IMHO) kawałków takich ludzików jak Blackmore (Deep Purple choćby Smoke on the Water) czy Petrucci(Dream Theater na przykład Caught in a web) - dlatego nie lubie takich zestawień bo ja na przykład nie cierpie Malmsteena
Ale ja bardziej jestem rytmiczny i moje ulubione zespoły maja dominującą sekcję rytmiczną (nic nie zastąpi wymiatającego na garach Paice'a czy Portnoya) wiec nie chce za bardzo oceniać.

===

"Każdy ma prawo decydować o swym losie każdy ma prawo żyć tak jak chce, każdy ma tutaj coś do zrobienia każdy wolny urodził się.." - Nikt (Izrael)

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 styczeń 14 2005 22:20   
Forum Moderator
Moderator

Ja tam lubię za perkusją Dave'a Lombardo.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Napoleon
 styczeń 14 2005 23:44   
Forum

Lombardo ?? a gdzie on gra?? Coś kojarze ale nie bardzo.

===

"Każdy ma prawo decydować o swym losie każdy ma prawo żyć tak jak chce, każdy ma tutaj coś do zrobienia każdy wolny urodził się.." - Nikt (Izrael)

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 styczeń 15 2005 16:53   
Forum Moderator
Moderator

Ech, Napoleon...

Np. Slayer.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Napoleon
 styczeń 15 2005 23:12   
Forum

A, no tak! Slaya niestety nie trawie... Już wiem dlaczego gościa nie pamiętałem... A i taj wole Paicea lub Portnoya

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,15 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty