Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 rozgrzeszenie
 |  Wersja do druku
baran
 marzec 27 2005 16:45  (Czytany 15513 razy)  
Forum

Status: offline

czy kobieta która zażyła po stosunku pigułkę wczesnoporonną (postinor duo), ale teraz bardzo żałuje tego co się stało i jest pewna że już nigdy czegoś takiego, ani żadnej innej pigułki hormonalnej nie weźmie, może otrzymać rozgrzeszenie? a jeśli tak to gdzie i przez kogo, gdyż podczas rozmowy z jednym z księży dowiedziałem się iż nie jest to możliwe?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 marzec 28 2005 20:10   
Forum

Proszę się udać do najbliższej katedry, albo do księży, którzy mają takie upoważnienia.
Proszę przycztać ten artykuł.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
markret
 marzec 28 2005 21:32   
Forum

A ja się tylko zapytam po co to rozgrzeszenie?? Nie chciała mieć dziecka to zażyła pigułkę i koniec tematu.Trzeba sobie odpowiedziec na jedno bardzo ważne pytanie, czy mam postepowac tak jak każe kościół czy według i w zgodzie z własnym sumieniem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 marzec 28 2005 22:20   
Forum

Przede wszystkim w zgodzie ze słowem Boga.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
ks. Artur Karbowy SAC
 wrzesień 17 2005 03:08   
Forum

Quote by markret: A ja się tylko zapytam po co to rozgrzeszenie?? Nie chciała mieć dziecka to zażyła pigułkę i koniec tematu.Trzeba sobie odpowiedziec na jedno bardzo ważne pytanie, czy mam postepowac tak jak każe kościół czy według i w zgodzie z własnym sumieniem.
Zgodnie z nauka Kosciola w ktorego wiere glosi i wedlug niej zyje. Jesli nie chce uzyskac rozgrzeszenia i chce postepowac wedlug wlasnego sumienia to tez nie moze mowic ze jest czlonkiem KK, tylko ze ewaentualnie ma swoja wlasna religie

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 październik 16 2005 18:54   
Forum

Jak można uważać, zarzycie tabletki antykoncepcyjnej za grzech? Jednak religia inwigiluje człowieka już nawet w sferze seksualnej, niedługo zakarzą uśmiechać się w Wielkanoc .

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 październik 16 2005 19:12   
Forum

Quote by Gocek: Jak można uważać, zarzycie tabletki antykoncepcyjnej za grzech? Jednak religia inwigiluje człowieka już nawet w sferze seksualnej, niedługo zakarzą uśmiechać się w Wielkanoc .

wiekszą bzdurę trudno na tej stronie znaleźć. A można wiedziec jaką wiarę wyznajesz? jesteś chrześcijaninem? czy tylko piszesz tutaj, zeby pisać?

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Gocek
 październik 16 2005 21:23   
Forum

wiekszą bzdurę trudno na tej stronie znaleźć. A można wiedziec jaką wiarę wyznajesz? jesteś chrześcijaninem? czy tylko piszesz tutaj, zeby pisać?

Jestem bezbożnikiem, nie uznaję żadnej wiary, cudów i tym podobnych rzeczy. Wyraziłem swoje zdanie na temat grzechu po zażyciu tabletki. Widzę, że nie podzielasz mojego zdania, nie dziwię się jednak :]

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 październik 16 2005 22:45   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Gocek: Jak można uważać, zarzycie tabletki antykoncepcyjnej za grzech? Jednak religia inwigiluje człowieka już nawet w sferze seksualnej, niedługo zakarzą uśmiechać się w Wielkanoc .

Masz prawo byc ateista, ale nie masz prawa mowic komus czy cos w co wierzy jest smieszne i bzdurne. Mozesz tak myslec, mozesz na forach ateistow ta mysl wyrazac, ale jezeli jestes gosciem to zachowuj sie jak na goscia przystalo.

Autorce tematu moge powiedziec tyle, ze poza grzechem przeciwko Duchowi Swietemu niema grzechow niewybaczalnych. Jezeli wyzna grzechy Bogu to Bog jest sprawiedliwy i odpusci je. W sprawie tego rozgrzeszenia nie trzeba sie udawac nigdzie wystarczy uczciwie stanac przed Bogiem. Chetnie sluze cytatami z Biblii jezeli bylyby w tej materii jakies watpliwosci :-)

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 październik 18 2005 21:20   
Forum

Masz prawo byc ateista, ale nie masz prawa mowic komus czy cos w co wierzy jest smieszne i bzdurne. Mozesz tak myslec, mozesz na forach ateistow ta mysl wyrazac, ale jezeli jestes gosciem to zachowuj sie jak na goscia przystalo.

Zgadzam się i przepraszam, jeżeli kogoś uraziłem swoimi wypowiedziami.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 listopad 06 2005 22:40   
Forum

Pamiętaj, że jeśli spełni warunki spowiedzi to rozgszeszenie zawsze otrzyma, po to jest przecież sakrament pojednaia.
Inna sprawa to czy nie popadła w karę kościelną (uniemożliwiającą korzystanie z sakramentów, chodzi w tym przypadku o ekskomunikę). Ale jednym z warunków takiej kary jest zaistnienie skutku co w tym przypadku nie jest pewne czy doszło do wczesnej aborcji.

===

Nikt nie ma obowiązku być szczęśliwym.

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł Chojecki
 listopad 06 2005 22:49   
Forum

Quote by baran: a jeśli tak to gdzie i przez kogo,

Tak, ale tylko i wyłącznie, jeśli sama zwróci się bezpośrednio do Jezusa...

===

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Gość forum: Dla jednego koniec tematu dla drugiego nie
 listopad 07 2005 13:45   

Quote by markret: A ja się tylko zapytam po co to rozgrzeszenie?? Nie chciała mieć dziecka to zażyła pigułkę i koniec tematu.Trzeba sobie odpowiedziec na jedno bardzo ważne pytanie, czy mam postepowac tak jak każe kościół czy według i w zgodzie z własnym sumieniem.

Kobieta ma problem i zwraca się z tym pytaniem do ludzi na forum. Jeśli Ci rozgrzeszenie jest niepotrzebne to go nie przyjmuj, ale zabraniaj innym. Odpowiedź Twoja jest nie na temat.

===

Cytat 
Obcy
 listopad 07 2005 16:35   
Forum

Trochę OT, ale mnie zaintrygowało.

Quote by maxurd:poza grzechem przeciwko Duchowi Swietemu niema grzechow niewybaczalnych.

Czyli jeżeli raz zgrzeszę przeciwko DŚ, to potem już nie ma nadziei? Nie ma odwrotu od piekieł? Choćbym nie wiem jak przeżył resztę życia czeka mnie tylko kara? Po cóż więc wtedy żyć?

===

Sztuczna inteligencja nia ma szans z naturalną głupotą

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 listopad 07 2005 17:53   
Forum

Quote by Obcy: Trochę OT, ale mnie zaintrygowało.

Quote by maxurd:poza grzechem przeciwko Duchowi Swietemu niema grzechow niewybaczalnych.

Czyli jeżeli raz zgrzeszę przeciwko DŚ, to potem już nie ma nadziei? Nie ma odwrotu od piekieł? Choćbym nie wiem jak przeżył resztę życia czeka mnie tylko kara? Po cóż więc wtedy żyć?

Jest to całkowicie obce chrześcijaństwu. Nie można wyrywkowo brać jakiegoś fragmentu bez jego zrozumienia bo inaczej wychodzą właśnie takie dziwne pytania.
Grzech przeciwko Duchowi Świętemu należałoby raczej rozumieć jako systematyczne i całkowite zamknięcie się na Jego działanie. Ponieważ człowiek otrzymał wielki dar wolności to może widocznie całkowicie odrzucić i samego Boga.
Pamiętaj jedynie aby spełnić 5 warunków spowiedzi a Bóg potraktuje tą częśc Twojego życia jak naświetloną błonę fotograficzną.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 listopad 07 2005 21:55   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Obcy: Trochę OT, ale mnie zaintrygowało.

Dokladnie tak jest. Przeciez to jest wyraznie napisane. Problem w tym, ze nie wiemy czym dokladnie ten grzech jest. Wiem jednak jak takiego grzechu unikac :-) To mi wystarczy, zebym byl bespieczny. Poza tym pojscie do nieba nie zalezy od Twojego sposobu zycia...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Obcy
 listopad 07 2005 22:42   
Forum

Quote by maxurd:
Poza tym pojscie do nieba nie zalezy od Twojego sposobu zycia...

Być może Ty tak sądzisz, ale o ile wiem wierni KR-K (i nie tylko) też przyjmują tę naukę, a w Ich interpretacji jednak zależy. Stąd się wzięło moje pytanie.

Quote by maxurd:
Dokladnie tak jest. Przeciez to jest wyraznie napisane. Problem w tym, ze nie wiemy czym dokladnie ten grzech jest. Wiem jednak jak takiego grzechu unikac :-) To mi wystarczy, zebym byl bespieczny.

Nie masz się z czego cieszyć. To, że wiesz, jak tego grzechu unikać, w niczym Ci nie pomoże, bo przecież Twoje zbawienie nie zależy od Ciebie. Nie jesteś bezpieczny!

A tak na poważnie: Jak się unika grzechu? Albo choćby takiego grzechu? Rzeczywiście znasz sposób?

Belarmin: Dziękuję za odpowiedź. Mam nadzieję, że masz rację

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 listopad 07 2005 23:47   
Forum Moderator
Moderator

Trzeba oddac Jezusowi swoje zycie i kazdego dnia isc za nim Wtedy tego grzechu nie popelnisz.

Nie jestem wiernym KK wiec nie bardzo zajmuja mnie ich nauki... Moje pojscie do nieba jest juz zagwarantowane...

===

Profil   Email 
 Cytat 
m4
 listopad 08 2005 09:37   
Forum

Quote by Obcy:

Ciekawy artykuł o tym grzechu znajduje się
here

===

www.thehungersite.com/

Profil   Email 
 Cytat 
Obcy
 listopad 08 2005 16:26   
Forum

Quote by maxurd:Moje pojscie do nieba jest juz zagwarantowane...

A moje? Bo jeśli nie, lub też jeśli uważasz, że może tak a może nie, to co nas różni?
Na pewno nie to, co robimy ze swoim życiem, bo przecież

Quote by maxurd:pojscie do nieba nie zalezy od Twojego sposobu zycia...

A zatem musi być to coś niezależnego od nas. Łaska?...
Jeśli tak, to skąd bierze się Twoja pewnośc, że tą łaską zostałeś obdarzony. Czy to się "po prostu wie"?

A jeśli nie łaska to co?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Obcy
 listopad 08 2005 16:56   
Forum

Quote by m4:Ciekawy artykuł

Dziękuję. Te wyjaśnienia dużo tłumaczą.
Już nie jest tak strasznie

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 listopad 08 2005 17:22   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Obcy:
A moje? Bo jeśli nie, lub też jeśli uważasz, że może tak a może nie, to co nas różni?

Jeśli tak, to skąd bierze się Twoja pewnośc, że tą łaską zostałeś obdarzony. Czy to się "po prostu wie"?

A jeśli nie łaska to co?

1 Moje przekonanie o tym ze jestem zbgawiony wynika z tego, ze obiecal mi to sam Bog w swoim slowie. A kazdy kto wyzna ze Jezus.... Znasz napewno :-) Skoro ja oddalem Bogu moje zycie i wierze w Niego i Jemu to nie isnieje nic co mogloby mnie oddzielic od jego milosci :-) A wiec czy oddales Bogu swoje zycie??

===

Profil   Email 
 Cytat 
Obcy
 listopad 08 2005 18:00   
Forum

Quote by maxurd:Skoro ja oddalem Bogu moje zycie i wierze w Niego i Jemu to nie isnieje nic co mogloby mnie oddzielic od jego milosci

Czyli jednak zbawienie (lub nadzieja na nie) zależy od sposobu życia. Czyż nie jest sposobem na życie oddanie go Bogu?

Nie zrozum mnie źle. Nie znajduję zamiłowania w łapaniu ludzi za słówka. Chciałbym tylko dowiedzieć się, jak godzisz te dwa stwierdzenia.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Nie mogę się zalogować
 listopad 26 2005 11:19   

Postinor nie jest pigułką antykoncepcyjną, tylko wczesnoporonną, dlatego osoba, która ją przyjęła, musi liczyc się z tym, że skutkiem jej przyjęcia jest wczesna aborcja. Jeżeli zaś nie przecytała ulotki dołączonej do opakowania lub nie skonsultowała się z lekarzem lub farmaceutą, jest winna zaniedbania w tej kwestii, i niewiedza na temat działania pigułki nie zwalnia jej z odpowiedzialności. O ciężarze grzechu decydują nie tylko zaistniałe faktycznie skutki (w tym wypadku aborcja jeżeli doszło do zapłodnienia) ale i skutki prawdopodobne, jeżeli człowiek się na nie zgadza lub ich zaistnienie dopuszcza.
Wszystkich, którzy chcieliby podjąć dyskusję nt postinoru odsyłam do ulotki - ale trzeba przeczytać ją ze zrozumieniem. Człowiek zaczyna się od poczęcia, ergo niedopuszczenie do zagnieżdżenia zarodka jest wczesną aborcją, choć "technicznie" nie jest przerwaniem ciąży (ciąża=stan fizjologiczny organizmu kobiety po zagnieżdżeniu zarodka).

===

Cytat 
Edith
 listopad 26 2005 11:32   
Forum

Postinor nie jest pigułką antykoncepcyjną, tylko wczesnoporonną, dlatego osoba, która ją przyjęła, musi liczyc się z tym, że skutkiem jej przyjęcia jest wczesna aborcja. Jeżeli zaś nie przeczytała ulotki dołączonej do opakowania lub nie skonsultowała się z lekarzem lub farmaceutą, jest winna zaniedbania w tej kwestii, i niewiedza na temat działania pigułki nie zwalnia jej z odpowiedzialności. O ciężarze grzechu decydują nie tylko zaistniałe faktycznie skutki (w tym wypadku aborcja jeżeli doszło do zapłodnienia) ale i skutki prawdopodobne, jeżeli człowiek się na nie zgadza lub ich zaistnienie dopuszcza.
Wszystkich, którzy chcieliby podjąć dyskusję nt postinoru odsyłam do ulotki - ale trzeba przeczytać ją ze zrozumieniem. Człowiek zaczyna się od poczęcia, ergo niedopuszczenie do zagnieżdżenia zarodka jest wczesną aborcją, choć "technicznie" nie jest przerwaniem ciąży (ciąża=stan fizjologiczny organizmu kobiety po zagnieżdżeniu zarodka).
W związku z powyższym odsyłam do 2. postu w wątku.

A na marginesie: jakie dajemy świadectwo, spierając się o spowiedź i rozgrzeszenie, kiedy ktos zwraca się z konkretnym problemem, z bólem duszy? Czy nie nalezałoby raczej skierować go tam, gdzie potrzebne mu rozgrzesznie uzyska, a nie powodować większy mętlik w jego duszy?
pozdr

===

Benedictus

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 listopad 26 2005 11:54   
Forum

Quote by maxurd: Nie jestem wiernym KK wiec nie bardzo zajmuja mnie ich nauki... Moje pojscie do nieba jest juz zagwarantowane...
1 Moje przekonanie o tym ze jestem zbgawiony wynika z tego, ze obiecal mi to sam Bog w swoim slowie. A kazdy kto wyzna ze Jezus.... Skoro ja oddalem Bogu moje zycie i wierze w Niego i Jemu to nie isnieje nic co mogloby mnie oddzielic od jego milosci

A pamiętasz może inne słowa Pana Jezusa: nie każdy kto mi mówi Panie, Panie ... ?
Jeśli Twoje pójście do nieba jest już zagwarantowane to szczerze Ci gratuluje (bo ja ... ciągle żyje w niepewności )

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: friend
 listopad 27 2005 00:29   

Quote by maxurd:
Quote by Obcy:

A jeśli nie łaska to co?

1 Moje przekonanie o tym ze jestem zbgawiony wynika z tego, ze obiecal mi to sam Bog w swoim slowie. A kazdy kto wyzna ze Jezus.... Znasz napewno :-) Skoro ja oddalem Bogu moje zycie i wierze w Niego i Jemu to nie isnieje nic co mogloby mnie oddzielic od jego milosci :-) A wiec czy oddales Bogu swoje zycie??

"To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia*. 21 Nie z woli bowiem ludzkiej zostało kiedyś przyniesione proroctwo, ale kierowani Duchem Świętym mówili Boga święci ludzie".

===

Cytat 
Gość forum: Visa6
 listopad 27 2005 23:01   

Spowiedź jest tylko dla ludzi słabych, nie mogących rozliczyć się ze swoich grzechów przed bogiem bez pośredika.

===

Cytat 
Maciek Janson
 listopad 28 2005 10:26   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Obcy:
Czyli jednak zbawienie (lub nadzieja na nie) zależy od sposobu życia. Czyż nie jest sposobem na życie oddanie go Bogu?
Nie zrozum mnie źle. Nie znajduję zamiłowania w łapaniu ludzi za słówka. Chciałbym tylko dowiedzieć się, jak godzisz te dwa stwierdzenia.

Mozesz nazywac to jak chcesz. Sposobem na zycie, przyjeciem laski, oddaniem zycia Bogu... Zbawienie pochodzi od Boga i jest na jego warunkach, o ktorych mozna poczytac w Biblii. Nie pytaj mnie dokladnie na czym to polega. Poprostu padasz na kolana przed Bogiem a On do Ciebie przychodzi...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: gosc z zaswiatow
 grudzień 01 2005 22:26   

a ja mam takie jedno pytanie... czy wy naprawde wierzycie w Boga? naprawde myslicie ze jest dokladnie jak pisze w Pismie? o tym rozgrzeszeniu itp? czekam na ciekawa odpowiedz...

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,72 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty