Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 święcenia kobiet
 |  Wersja do druku
Gość forum: gosc
 czerwiec 21 2005 00:51  (Czytany 12365 razy)  

Mam pytanie dotyczące święceń kapłańskich. Mam 17 lat i  jestem katoliczką. Od jakiegoś czasu czuję, że chciałabym poddać się święceniom kapłańskim. Wydaje mi się, że nadaję się do tego. Lecz zakonnicą nie mogłabym być, żyć odizolowana od ludzi itp. tym bardziej, że lubię chodzić do kościoła, modlić się. Do założenia rodziny specjalnie mi nie zależy.  Nieraz czytałam nawet na mszy i podobało mi się to. Tyle tylko iż w katolicyzmie nie praktykuje się wyświęcania kobiet. Zastanawiam się nad przejściem do protestanckiego kościoła. W okolicy niestety takiego nie ma. Co mam więc zrobić by zmienić wyznanie i by zostać wyświęcona.

Bardzo proszę o odpowiedź, gdyż nigdzie nie mogłam znaleźć odpowiedzi. Dodam iż nie stanowiło by dla mnie problemu odprawienie mszy, słuchanie spowiedzi czy udzielanie ślubów. Nie rozumiem czemu w kościele rzymskokatolickim nie wyświęca się kobiet, te argumenty przeciw są mało przekonywujące nie tylko dla mnie. Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję. 

===

Cytat 
dawid1976
 czerwiec 21 2005 01:52   
Forum

Status: offline

Witaj,

zebyś mogła stać się kapłanką w kościele święcącym kobiety, musiałabyś w ogóle zapoznać sie z całą teologią innego kościóła. Protestanckie kościoły sie bardzo różnią od KK i możliwe że przejdziesz wielkie zdziwnienie, albo że Ci sie tam w ogóle nie będzie podobać. Pozatem, jak to się stało że masz takie plany? Nie zrozum mnię źle, nie wątpie że Bóg Cię powołuje ale chciał bym osobiście więcej na tem temat usłyszeć jeśli pozwolisz. Powołanie może też być długi proces. Skąd takie przekonanie? Co Cię ciągnie do służby w kościele? Dlaczego czujesz taką chęć? Może mogła byś sie troche więcej podzielić o Twoich motywach :-)

Pozdrawiam

Dawid

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 czerwiec 21 2005 09:46   
Forum

Święcenia kapłańskie to nie zabawka. Nie ma tak, że każdy maje otrzymać, bo chce. To poważna sprawa. Decyzja na całe życie. A ja u Pani widzę, że nei ważne jakie wyznanie, ważne, żeby spełnić zachciankę. Raczej nie znajdzi Pani Kościoła, w którym duchowni mają taką samą funkcję jak nasi księża i udzielą Pani "święcenia". Proszę pamiętać, że niezależnie od konsekratora, święcenia będą nieważne, a Pani będzie uzurpować przyjmowanie i udzielanie sakramentów. Proszę się poważnie zastanowić, a przede wszystkim dogłębnie poznać naukę Kościoła katolickiego w tej sprawie. Na początek polecam List Apostolski Ordinatio Sacerdotalis Jana Pawła II.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Agnieszka Wiśniewska
 czerwiec 21 2005 12:50   
Forum

Lecz zakonnicą nie mogłabym być, żyć odizolowana od ludzi itp. tym bardziej, że lubię chodzić do kościoła, modlić się.

Chciałabym zauważyć, że nie wszystkie zakonnice żyją w odosobnieniu, z dala od ludzi (a nawet jeśli w odosobnieniu to nie odizolowane od ludzi - inne siostry to też ludzie). Istnieje mnóstwo zakonów, które zakładają jak najbardziej aktywne życie poza murami zakonu. Znalazłam taką stronę interentową na której można dowiedzieć się co nieco o zakonach:

kliknij

Czym jest kapłaństwo według Ciebie?
Acha i które z argumentów KRK przeciw są mało przekonujące? (wymień te które przekonują Cię najmniej)

Pozdrawiam

Kurczak

===

Profil   Email 
 Cytat 
Damian Kowalski
 czerwiec 21 2005 14:00   
Forum

dawid1976 Witaj,

zebyś mogła stać się kapłank± w ko¶ciele święcącym kobiety, musiałabyś w ogóle zapoznać sie z całą teologią innego kościoła. Protestanckie kościoły sie bardzo różnią od KK

Dawidzie, rozumiem, ze w Kosciolach Protestanckich jednak jest obrzed swiecaj a co za tym idzie sakrament KAPLANSTWA?? Bo z tego co pamietam jest jedynie ordynacja na PASTORA, ale moge sie mylic.

===

"Człowiek nie może niczego nauczyć drugiego człowieka, może mu tylko dopomóc w wyszukiwaniu prawdy we własnym sercu, jeżeli ją posiada." św. Augustyn

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 czerwiec 21 2005 19:46   
Forum

DD,

masz racje, u nas nie ma kapłaństwa, ale są jeśli sie nie myle są takie kościoły protestanckie które kapłanstwo oraz kapłanstwo kobiet mają, np Episkopalny Kościół w Ameryce oraz Kościół Anglikański, Karmelici (nie Protestanci ale nie Katlicy) o ile sie nie myle, no i prawosławni mają diakonisym nie wiem czy te diakonisy muszą uczymywać celibat,

Pozdrówko!

Dawid

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 czerwiec 22 2005 11:12   
Forum Admin
Admin

Quote by gosc:

Mam pytanie dotyczące święceń kapłańskich. Mam 17 lat i  jestem katoliczką. Od jakiegoś czasu czuję, że chciałabym poddać się święceniom kapłańskim. Wydaje mi się, że nadaję się do tego. Lecz zakonnicą nie mogłabym być, żyć odizolowana od ludzi itp. tym bardziej, że lubię chodzić do kościoła, modlić się. Do założenia rodziny specjalnie mi nie zależy.  Nieraz czytałam nawet na mszy i podobało mi się to. Tyle tylko iż w katolicyzmie nie praktykuje się wyświęcania kobiet. Zastanawiam się nad przejściem do protestanckiego kościoła. W okolicy niestety takiego nie ma. Co mam więc zrobić by zmienić wyznanie i by zostać wyświęcona.

Bardzo proszę o odpowiedź, gdyż nigdzie nie mogłam znaleźć odpowiedzi. Dodam iż nie stanowiło by dla mnie problemu odprawienie mszy, słuchanie spowiedzi czy udzielanie ślubów. Nie rozumiem czemu w kościele rzymskokatolickim nie wyświęca się kobiet, te argumenty przeciw są mało przekonywujące nie tylko dla mnie. Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję. 

Ja za kosciol katolicki wypowiadac sie nie bede ale pamietaj ze Pawel w liscie do tymoteusza pisze "Nie pozwalam zas kobiecie nauczac ani wynosic sie nad meza" (1Tym2,12b)

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
fis-taszek
 czerwiec 23 2005 13:49   
Forum

Zostać duchowną czy panią pastor (jak widzisz nawet słownik języka polskiego ma problemy z okresleniem żeńskiego duchownego)mozesz jak na razie tylko w kosciele protestanckim. I to nie w kazdym będziesz miała pełne prawa, jakie posiadają duchowni "płci męskiej". Podstawą jest ukończenie odpowiednich dla danego kościoła studiów teologicznych.
Jednak bycie duchowną to nie tylko zabawa w okręcanie się przed ołtarzem i wysłuchiwanie cudzych grzechów. Musisz przede wszystkim wierzyc w to, co bedziesz z racji swojej funkcji przekazywac innym. Dlatego zmiana wyznania powinna być decyzją wynikająca z twoich przekonań, a nie tylko z kaprysu przywdziania togi czy sutanny.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Artur Rumpel
 czerwiec 24 2005 07:34   
Forum

radziłbym Pani pytajacej poszukac kosciołow starokatolickich, lub niezależnych katolickich. na przykład "Tridentine Catholic Church",w krórym została wyswiecona Sinead O'Connor. W Polsce kobiety na kapłanów wyświęca chyba tylko Kościół Katolicki Mariawitów. Nie radziłbym konwersji z tego powodu na protestantyzm. zbyt wielkie sa róznice w pojmowaniu funkcji duchownych.

===

Zapraszam na mojego bloga: http://svetomir.blox.pl/html

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
dawid1976
 czerwiec 24 2005 09:13   
Forum

serio? Sinhead o' connor została święcona tam na kapłanke? A czy Goerg Michael jest tam też duchownym?

Pozdr

Dawid

PS: jeśli kilka lat temu MC Hammer proponował sinhead o' connor opłacenie wyprowadzki z USA, tylko żeby sie wyprowadziła, to znaczy że ona nie była zbyt 'świętą'

===

Profil   Email 
 Cytat 
Artur Rumpel
 czerwiec 24 2005 09:46   
Forum

Quote by dawid1976: DD,

Karmelici (nie Protestanci ale nie Katlicy)
Dawid

O jakich Karmelitów Panu chodzi?
Zakon w katolicyzmie, czyba nie?
Może o Palmarian (Karmelici Najświętszego Oblicza)?
Czy jeszcze o inna grupę?
Druga sprzwa, że spośród protestantów również niektórzy maja kapłaństwo, np. Kościół Nowoapostolski. Ale chyba tylko mężczyzn.

===

Cytat 
Artur Rumpel
 czerwiec 24 2005 09:54   
Forum

Quote by dawid1976: serio? Sinhead o' connor została święcona tam na kapłanke? A czy Goerg Michael jest tam też duchownym?

O tym Panu nic nie wiem, w kwestii jego religijnosci.
Natomiast, co świeceń Pani O'Connor jestem w stu procentach pewien. Gwiazdy czesto maja rozne religijne odhyly. Sinead ma swoj parakatolicyzm, a Madonna vel Esther Kabale.

===

Cytat 
dawid1976
 czerwiec 24 2005 10:17   
Forum

O jakich Karmelitów Panu chodzi?
Zakon w katolicyzmie, czyba nie?
Może o Palmarian (Karmelici Najświętszego Oblicza)?
Czy jeszcze o inna grupę?
Druga sprzwa, że spośród protestantów również niektórzy maja kapłaństwo, np. Kościół Nowoapostolski. Ale chyba tylko mężczyzn.

wie Pan, sam nie wiem, na tym serwisie coś przeczytałem na ich temat, możliwe że pomyliłem nazwe,

ale wracając do święcenia kobiet: więc Pan poważnie sugeruje młodej dziewczynie aby przeszła na kościół gdzie sie święci synkretyków?

Pozdrawiam

Dawid

===

Profil   Email 
 Cytat 
Artur Rumpel
 czerwiec 24 2005 10:34   
Forum

Quote by dawid1976: ale wracając do święcenia kobiet: więc Pan poważnie sugeruje młodej dziewczynie aby przeszła na kościół gdzie sie święci synkretyków?

Pozdrawiam

Dawid

Gdybym miał jej doradzać, to radziłbym poczekać parę lat. Pośpiech jest wskazany jedynie przy łapaniu pcheł. A o TCC jedynie informuje.

===

Cytat 
Marek
 czerwiec 25 2005 01:32   
Forum

Salvette!

Przeanalizujmy Pani tekst...

'Mam 17 lat i jestem katoliczką.'

No dobrze... Jesteś młoda (pozwolę sobie przejść do wypowiedzi w 2 osobie) i uznajesz się za katoliczkę. W porządku...

'Od jakiegoś czasu czuję, że chciałabym poddać się święceniom kapłańskim. Wydaje mi się, że nadaję się do tego.'

Niestety, w przypadku nastolatków uczucia często zwodzą. (Pozwalam sobie na tak arbitralne stwierdzenie dlatego, że sam jestem nastolatkiem.) To, że mi się coś wydajne, nie znaczy wcale, że tak jest. Tym bardziej jeśli chodzi o sprawy tak istotne dla całej egzystencji.

'Lecz zakonnicą nie mogłabym być, żyć odizolowana od ludzi itp. tym bardziej, że lubię chodzić do kościoła, modlić się.'

Zakonnice nie są izolowane od ludzi. Nie wszystkie, w każdym razie... Wink A co, zakonnice nie chodzą do kościoła i nie modlą się?...

'Do założenia rodziny specjalnie mi nie zależy.'

<Odejmujemy punkt za niepoprawność językową Wink Domyślam się, że to wina próby ujęcia tej samej myśli 'z dwóch stron'. Smile>
Nie zależy Ci. Wisi i powiewa w sumie... Jakoś mnie do rodziny nie ciągnie, więc na sakrament małżeńtwa mogę machnąć ręką. Przecież i tak pewnie nie będzie mnie dotyczył. A może jednak warto pomyśleć poważnie czy Bóg nie wybrał dla Ciebie tej właśnie drogi?...

'Nieraz czytałam nawet na mszy i podobało mi się to.'

Litości... Kapłaństwo nie opiera się na czytaniu na Mszy Św. - a to, że lubię czytać na niej wcale nie znaczy, że ciągnie mnie do prawdziwego kapłaństwa...

'Tyle tylko iż w katolicyzmie nie praktykuje się wyświęcania kobiet. Zastanawiam się nad przejściem do protestanckiego kościoła. W okolicy niestety takiego nie ma. Co mam więc zrobić by zmienić wyznanie i by zostać wyświęcona.'

Tak... Jesteś katoliczką... I ludzi o takich poglądach i takiej wierze liczy się w statystykach jako katolików, a potem wychodzi, że Polska to 'Katoland'. TYLKO GDZIE?! Ale wracajmy do tematu.
Więc wyznanie traktujesz tylko jako organizację, instytucję? Nie jest ważna dla Ciebie wiara, do jakiej się przyznajesz, będąc w danej konfesji?...
Proszę bardzo. 'Annuntio vobis gauduim magnum...' Rozpoczynamy erę konsumpcjonizmu religijnego! Masz potrzeby? Twój kościół ich nie zaspokaja? Zmień wiarę! Przejdź do innego kościoła, który im odpowiada i zaspokoi je!
Przykro mi, ale jeśli tak zaczniemy rozpatrywać sprawy wiary i przynależności do konkretnego kościoła, to marny los Mistycznego Ciała Chrystusa w ogóle...
W dodatku nie wiesz jak przejść, bo nie ma blisko kościoła... Eh, dziewczyno... Aż tak jesteś nieporadna?

'Bardzo proszę o odpowiedź, gdyż nigdzie nie mogłam znaleźć odpowiedzi.'

<Odejmujemy punkt za powtórzenie Wink>

'Dodam iż nie stanowiło by dla mnie problemu odprawienie mszy, słuchanie spowiedzi czy udzielanie ślubów.'

A dla kogo by stanowiło? Od czasu do czasu pomodlić się trochę, pokazać się w najlepszym miejscu w kościele (może jeszcze przyjaciółkom nowy ornat pokazać? Ten z najnowszego katalogu 'PriestWoman'...); usiąść sobie wygodnie i posłuchać grzechów bliźniego, pogadać trochę i pomodlić się; poględzić trochę i pomodlić się o jakieś związanie...
Nie no, looziq. No problem. To lekkie, łatwe i przyjemne.
Tylko nie zapomnij, koleżanko, że w sakramentach kapłan posiada jakąkolwiek wartość tylko jako pośrednik łask samego Pana Jezusa Chrystusa i wykonawca Jego woli; i w sakramentach 'palmę pierwszeństwa', ba, nawet 'jedyną palmę' Wink w swoich Dłoniach trzyma Bóg. Kapłan - to tylko lepszy lub gorszy 'przewodnik' Bożej łaski.

'Nie rozumiem czemu w kościele rzymskokatolickim nie wyświęca się kobiet, te argumenty przeciw są mało przekonywujące nie tylko dla mnie.'

Fakt, jak przedmówcy - radzę zapoznać się dogłębnie z nauką Kościoła do którego przynależność deklarujesz na temat wyłączności mężczyzn w kapłaństwie. Polecam też publikacje Jana Pawła II, w tym 'Pamięć i tożsamość'. Pozwolą one zrozumieć Bożą Wolę co do rodzaju posługi kobiet i mężczyzn w Kościele. Jeżeli chcesz polemizować, zapraszam do dyskusji ze mną. Mam nadzieję, że oboje coś z niej wyciągniemy. Smile

'Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.'

Kłaniam się nisko, przepraszam za raczej niezbyt życzliwy styl i życzę powodzenia. Smile

Pozdrawiam,
Marek

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 czerwiec 25 2005 10:04   
Forum

Quote by kacerz_Marek: Salvette!

Przeanalizujmy Pani tekst...

Nic dodać, nic ująć. Gratuluję odwagi i dobrego wyczucia w udzielaniu tej odpowiedzi.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Marek
 czerwiec 25 2005 13:24   
Forum

Dziękuję za Twoją pochlebną opinię, medieval_man. Muszę przyznać, że niezwykle cenię Twoje wypowiedzi na tym forum.

Napisałem tylko to, co myślę. Skomentowałem to, co mnie drażniło w tym poscie i przedstawiłem swoje poglądy na ten temat. Improwizowałem trochę... Ale improwizacja czyni mistrza.

Pozdrawiam,
Marek

PS. Wydaje mi się, że temat powinien znajdować się w innym dziale, nie w 'Kwestiach moralnych'.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 czerwiec 25 2005 21:36   
Forum

Ciekawe dlaczego Autorka tematu ucichła? Może przeczytała Ordinatio Sacerdotalis?

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Jolanta
 czerwiec 26 2005 15:40   
Forum

Kiedy ja miałam 17 lat, to chciałam zostać zakonnicą i nawet byłam na 100% pewna, że nią zostanę. Ale w wieku 19 lat już nie chciałam, bo mnie uroki tego śwata bardziej pociągały. A przede wszystkim bardzo chciałam zostać matką. To przychodzi z wiekiem.
Dlatego do autorki tego tematu chciałabym powiedzieć, że jeszcze jest za wcześnie na takie plany, nawet gdyby były realne.
Kacerz Marek, chyba zbyt ostro i zbyt serio potraktowałeś wypowiedź tej dziewczyny.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 czerwiec 26 2005 16:39   
Forum

Jolaagust,

potraktowałem tę wypowiedź równie ostro jak moje własne myśli i przekonania. Mam kilka zasad, którymi kieruję się przy analizie sądów, opinii, wypowiedzi etc. - i nie odstępuję od nich zazwyczaj... Ale faktycznie, było może trochę zbyt ostro (ale nie zbyt serio; to sprawa zbyt poważna) - temat mnie zirytował i bezwzględnie potraktowałem tę wypowiedź... Dlatego też na końcu przeprosiłem za niezbyt życzliwy styl.

Pozdrawiam,
Marek

===

Profil   Email 
 Cytat 
wspinski
 styczeń 14 2007 15:14   
Forum

Quote by kurczak:
Chciałabym zauważyć, że nie wszystkie zakonnice żyją w odosobnieniu, z dala od ludzi (a nawet jeśli w odosobnieniu to nie odizolowane od ludzi - inne siostry to też ludzie). Istnieje mnóstwo zakonów, które zakładają jak najbardziej aktywne życie poza murami zakonu.

Co nie zmienia faktu, że [moim skromnym zdaniem] zakony dla kobiet to nadal w dużej mierrze symbol dyskryminacji kobiet. Za 100 lub 200 lat kobiety będą kaplankami także i w KRK.

===

Profil   Email 
 Cytat 
wspinski
 styczeń 14 2007 15:18   
Forum

Quote by hermes:
Ja za kosciol katolicki wypowiadac sie nie bede ale pamietaj ze Pawel w liscie do tymoteusza pisze "Nie pozwalam zas kobiecie nauczac ani wynosic sie nad meza" (1Tym2,12b)

I czego to dowodzi? Mozna znaleźć setki innych przykładów, które rozumiane literalnie są niedorzeczne z dzisiejszego punktu widzenia.

===

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 styczeń 14 2007 18:34   
Forum

wspiński

Co nie zmienia faktu, że [moim skromnym zdaniem] zakony dla kobiet to nadal w dużej mierrze symbol dyskryminacji kobiet. Za 100 lub 200 lat kobiety będą kaplankami także i w KRK.

Ja też uważam to za dyskryminację kobiet,zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt,że Maria Magdalena była najbliższa sercu Chrystusa,co wzbudzało zazdrość pozostałych apostołów.Na pobyt w zakonie szkoda czasu i nie warto na to tracić życia.Komu i czemu to ma służyć?

[Cytat za: hermes]

I czego to dowodzi? Mozna znaleźć setki innych przykładów, które rozumiane literalnie są niedorzeczne z dzisiejszego punktu widzenia.

"Bóg nie ma względu na osobę",tak pisze w Bibli,więc słowa Pawła są z tym niezgodne.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
kobieta
 styczeń 15 2007 01:22   
Forum

Pismo Święte 1 List do Tymoteusza, rozdział 2 odnośnie kobiet podaje:
"11 Kobieta niechaj się uczy w cichości z całym poddaniem się. 12 Nauczać zaś kobiecie nie pozwalam ani też przewodzić nad mężem lecz [chcę, by] trwała w cichości."

Ja uważam to za słuszne, nie lubię nawet jak podczas mszy Biblię czytają kobiety. Mają zbyt piskliwe glosy.
Co do słuchania spowiedzi już widzę te dylematy, jaka pokutę dać i czy ta, którą zadałam nie jest czasem zbyt sroga

Żadna z kobiet chodzących z Jezusem nie nauczała i osobiście nie widzę powodu, dla którego KRK miałby to zmienić.
Szczerą miłość do Boga można doskonale wyrażać w codziennym życiu i działaniu.

Kobiety mają skłonność do gadulstwa i niektóre religie to wykorzystują, nie wiem czy z pożytkiem dla siebie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 styczeń 15 2007 09:35   
Forum

Quote by eviva: Ja też uważam to za dyskryminację kobiet,zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt,że Maria Magdalena była najbliższa sercu Chrystusa,co wzbudzało zazdrość pozostałych apostołów.

Za dużo Dana Browna, za mało Pisma świętego (oczywiscie tego kanonicznego)
Quote by eviva:
Na pobyt w zakonie szkoda czasu i nie warto na to tracić życia.Komu i czemu to ma służyć?

Napisałbym cos o głupocie, ale Maxurd by mi to wykasował.
Naprawdę weszłaś w serca kobiet idących do zakonu i odkryłaś, ze kierują się czymś innym niż miłość Chrystusa?

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Andrzej
 styczeń 15 2007 09:44   
Forum

Quote by eviva: "Bóg nie ma względu na osobę",tak pisze w Bibli,więc słowa Pawła są z tym niezgodne.

To tak zwana cytatologia wyrywkowa, bądź evivologia wyrywkowa.
Przeczytaj sobie ten cytat w kontekście: Wtedy Piotr przemówił w dłuższym wywodzie: «Przekonuję się, że Bóg naprawdę nie ma względu na osoby. Ale w każdym narodzie miły jest Mu ten, kto się Go boi i postępuje sprawiedliwie...

Nie chodzi więc o to, że Bóg każe wszystkim być równymi na komunistyczny, urawniłowski sposób, zachęcając kobeity do bycia traktorzystkami.
Raczej chodzi o to, że w udzielaniu swej łaski i zbawienia Bóg nie kieruje się żadnymi uprzedzeniami co do pochodzenia osoby jaka ma Jego łaskę otrzymać.

Tak więc bądź łaskawa nie oceniać św.Pawła i to nawet nie dlatego, że jesteś kobietą, ale zwyczajnie dlatego, że brak Ci podstawowej wiedzy.

===

Cytat 
Belle Star
 styczeń 15 2007 10:05   
Forum

Ja uważam to za słuszne, nie lubię nawet jak podczas mszy Biblię czytają kobiety. Mają zbyt piskliwe glosy.

A mężczyźni mają burkliwe głosy. Kobieto, po Twoich postach zaczynam mieć wrażenie że nie lubisz sama siebie. Skoro kobiety mają takie okropne głosy, to i ty....

Co do słuchania spowiedzi już widzę te dylematy, jaka pokutę dać i czy ta, którą zadałam nie jest czasem zbyt sroga

To się nazywa odpowiedzialność. Wiele osób nie lubi brać jej na siebie, woli zostawiać ją innym. Ty lubisz zostawiać ją mężczyznom, za powod podając swoją gorszość.

Żadna z kobiet chodzących z Jezusem nie nauczała

Ciekawe kto by jej słuchał. Wtedy wszyscy mieli poglądy jeszcze bardziej skrajne od Ciebie. Jeszcze w sumie do niedawna kobiety nie mogły się uczyć, nie do pomyślenia było dla nich prawo głosu...

===

Profil   Email 
 Cytat 
kobieta
 styczeń 15 2007 11:51   
Forum

[QUOTE....p]o Twoich postach zaczynam mieć wrażenie że nie lubisz sama siebie. Skorao kobiety mają takie okropne głosy, to i ty....

[/QUOTE]

-------------------------------------------------------------------------------
Zabawne, ale spodziewałam się takiego wniosku, i to właśnie od kobiet.

Chcę więc zdementować wnioski i pogłoski, że nie lubię sama siebie
Nie uważam, że kobiety są w czymś gorsze, w ogóle nie rozpatruję tego w takich kategoriach. Po prostu nie upieram się, że mężczyźni są tacy sami jak kobiety, czy odwrotnie. Dla mnie są to dwie kompletnie różne płcie, powołane przez Boga do innych zadań.

Co więcej lubię wszystkich ludzi, Ciebie też. Co nie znaczy, że ze wszystkimi poglądami się zgadzam, niektóre zdecydowanie odrzucam.
I nie ma to nic wspólnego z lubieniem, czy nielubieniem kogokolwiek.
Ja bardzo poważnie traktuję wiarę i Słowo pochodzące od Boga.
I proszę nie wyciągać wniosków, że uważam się za osobę bez wad.
Jestem grzesznikiem jak my wszyscy, ale staram się słuchać i wypełniać Wolę Bożą.

I nie mam kompleksów wobec mężczyzn, może dlatego patrzę realnie i nie obrażam się za niektóre stwierdzenia, czego życzę wszystkim kobietom.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Belle Star
 styczeń 15 2007 14:40   
Forum

Nie chodzi o obrażanie się na niektóre stwierdzenia, ale jeżeli coś jest nieprawdą dlaczego mam potakiwać? Jedna osoba (trywialny przykład) napisała że naprawia krany, co ty uznawałaś za niemożliwe, tak samo jak dłubanie w samochodzie, co ja na przykład chętnie robię. Ludzie na szczęście nie dzielą się tylko na kobiety i mężczyzn ale i na wiele innych "kategorii" i dobrze, bo gdyby wszystkie kobiety i wszyscy mężczyźni byli tacy sami byłoby straszliwie nudno. Nie ma na świecie samych kur domowych i biznesmenów, mam wrażenie że dostrzegasz tylko czarne i białe. W USA wiele kobiet zgłasza się do wojska, a co jest udowodnione naukowo lepiej znoszą przeciążenia, co oznacza że się pod tym względem lepiej od mężczyzn nadają na pilotów. Nie rozumiem więc dlaczego kobieta miałaby nie nadawać się na kapłana, skoro jak twierdzisz cechuje ją uczuciowość, chęć poświęcenia się dla innych.

===

Profil   Email 
 Cytat 
kobieta
 styczeń 15 2007 14:52   
Forum

Kochana Belle Star, nie lubię u kobiet i mężczyzn przekręcania cudzych słów i wpierania komuś, że się coś powiedziało.
Celują w tym szczególnie kobiety
Oszczędzę Ci szczegółów, bo nie chcę się wdawać w przepychanki słowne nie na temat. Pozdrawiam.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,82 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości