Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 wegetarianizm
 |  Wersja do druku
Joanna Gacka
 wrzesień 01 2005 00:42   
Forum Admin
Admin

Status: offline

Quote by hermes: Ja wam powiem tyle - jestesmy mieszczuchy i dlatego takie reakcje - jak gdybysmy byli wychowywanie na wsi gdzie normalnoscia jest ze jak chce sie zjesc dobry rosol na obiad to koguta trzeba ubic to byscie tacy delikatni i wrazliwi nie byli.

No - ja na ten przykład oporów nie mam - uważam, że jak jestem zbyt delikutaśna żeby zabić to i jeść nie powinnam. Więc i rybki i kurki ubijałam - szybko i bezboleśnie nieomal (ogłuszony porządnie karp już nie czuje).

Ale ja to ze wsi prawie jestem, więc truskawki cukrem posypuje...

JG

===

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 wrzesień 01 2005 00:45   
Forum

Quote by lucid: No i wlasnie, chrzescijanie jedza mieso bo Bog im na to zezwolil ale wiekszosc nawet kury by nie zabila. Tak jest wygodnie, kupic w sklepie i mowic ze to bog nam pozwolil, gdyby przyszlo spjrzec w oczy swince na talerzu juz by tak przez gardlo lagodnie ne przeszla. Brak tu troche swiadomosci w tym wszystkim.

Czemu osądzasz? Wiesz ile razy ja przezywam wątpliwości? A jednak wiem, że mój organizm potrzebuje też pewnych składników, których rośliny mi nie dadzą. I dlatego mam nadzieję na hodowlę mięsa a nie miesnych zwierząt. Widzę w zwierzętach pokarm, bo wiem, że tego potrzebuję.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Natalia Róża
Forum

Quote by Marcin W:

Bóg nie stworzył świata opartego na zabijaniu, bo zabijanie nie jest jego istotą. A Ty chcesz teraz pokazać, jaki to Bóg był okrutny, a jaka dobra Maria?

TAK! JA WŁAŚNIE ZA POMOCĄ TEGO FORUM W TEJ CHWILI CHCĘ POKAZAĆ CAŁEMU ŚWIATU, ŻE...
Marcinie! Może Bóg nie oparł świata na zabijaniu, ale jakoś tak wyszło... To jemu tak wyszło, nie Marii. Maria była cicha, pokorna i posłuszna. Ukształtowało się w niej życie, które troskliwie pielęgnowała i chowała, kochała, po to właśnie, aby Bóg jej to zabrał w imię zbawczej idei.

Moim zdaniem nie lubisz kobiet i stąd Twoja niechęć do Marii.

===

Czego chcesz od nas Panie za Twe hojne dary? Czego za dobrodziejstwa, którym nie masz miary?

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
Forum Moderator
Moderator

Jak byłem mały i pojechałem do wujka na wakacje na wieś, to gonił mnie tam jeden kogut wiec powiedziałem wujokwi, że chce z niego rosól. Dobry był Na uciukanie go byłem za mały, ale przygladałem sie procesowi przygotowana od poczoatku do konca...

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Marcin Winiarski
 wrzesień 01 2005 00:48   
Forum

A guzik prawda, Natalio! jakbym nie lubił kobiet, to byłbym homo. A nie jestem, więc... Kobiety, dziewczyny w-prost uwielbiam - zwłaszcza jak mają miły głos, potrafią się uśmiechnąć i mają ładne oczy. I cały czas szukam dla siebie jakiegoś prawie-ideału!

Ale Ty cały czas teraz próbujesz pokazać, że Maria jest lepszym "bogiem"!

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Natalia Róża
 wrzesień 01 2005 00:48   
Forum

Quote by Jakub: Jak byłem mały i pojechałem do wujka na wakacje na wieś, to gonił mnie tam jeden kogut wiec powiedziałem wujokwi, że chce z niego rosól. Dobry był Na uciukanie go byłem za mały, ale przygladałem sie procesowi przygotowana od poczoatku do konca...

Wiesz Jakub, ja też miałam taką przygodę w dzieciństwie. Kogut (a niech go piekło pochłonie!) skończył podobnie, jak ten z Twojej historii.
A tak w ogóle, to wydrukuję sobie tę dyskusję, bo już boki zrywam.
Pozdro

===

Czego chcesz od nas Panie za Twe hojne dary? Czego za dobrodziejstwa, którym nie masz miary?

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 wrzesień 01 2005 00:50   
Forum Admin
Admin

No ja wam powiem ze jak ostatnio widzialem jak taka spokojna cichutka kolezanka na obozie z taka dzika satysfakcja obcinala glowy rybom (nawet juz martwym) to mi slabo sie zrobilem ze potem tej ryby przeklnac nie mogelm

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 wrzesień 01 2005 00:51   
Forum Admin
Admin

Quote by Natalia Róża: Słusznie Hermes! I zna się ten moment, kiedy trzymasz tasak w ręku i odczuwasz przyjemność drapieżnika, przyjemność posiadania władzy. Jestem pewno, że to czyste zło.

Nie znam. Mysle ze mozna to robic bez wiekszych emocji - moj dziadek czy wujek jakos mysle ze nie czerpia z tego wiekszej satysfakcji.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Natalia Róża
 wrzesień 01 2005 00:52   
Forum

Quote by hermes: No ja wam powiem ze jak ostatnio widzialem jak taka spokojna cichutka kolezanka na obozie z taka dzika satysfakcja obcinala glowy rybom (nawet juz martwym) to mi slabo sie zrobilem ze potem tej ryby przeklnac nie mogelm

Chcesz o tym porozmawiać

===

Profil   Email 
 Cytat 
lucid
 wrzesień 01 2005 00:53   
Forum

Quote by Marcin W:
Czemu osądzasz? Wiesz ile razy ja przezywam wątpliwości? A jednak wiem, że mój organizm potrzebuje też pewnych składników, których rośliny mi nie dadzą. I dlatego mam nadzieję na hodowlę mięsa a nie miesnych zwierząt. Widzę w zwierzętach pokarm, bo wiem, że tego potrzebuję.

Masz racje, nie powinienem tego robic. Wszak kazdy jest inny. Najwazniejsze by byc swiadomym tego co sie robi i dlaczego. Bez swiadomosci kazda wiara jest nic nie warta.
Jest juz pozno, a ta dyskusja niestety juz dawno przestala miec jakis sens, moze dlatego mnie tez poniosla. pozdrowionka

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 wrzesień 01 2005 00:54   
Forum

Quote by Pietrucha: ogólnie, Jezus byl wegetarianinem,

Na jakiej podstawie tak twierdzisz?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Joanna Gacka
 wrzesień 01 2005 00:55   
Forum Admin
Admin

Quote by hermes:
Quote by Natalia Róża: Słusznie Hermes! I zna się ten moment, kiedy trzymasz tasak w ręku i odczuwasz przyjemność drapieżnika, przyjemność posiadania władzy. Jestem pewno, że to czyste zło.

Nie znam. Mysle ze mozna to robic bez wiekszych emocji - moj dziadek czy wujek jakos mysle ze nie czerpia z tego wiekszej satysfakcji.

No - ja też nie czerpię (żeby nie było). Po prostu - taka jest kolej rzeczy. Marchew się wyrywa, zwierzakowi się głowę ucina (w przypadku drobiu). Ale to trzeba prawie na wsi się wychować...

OT: swoą drogą - zauważyliście może że ostatnio w ogóle mówienie o smierci jako takiej stało się jakieś passe? Nawet wśród chrześcijan? Jakaś taka niemodna jest...

===

Cytat 
Natalia Róża
 wrzesień 01 2005 00:55   
Forum

Quote by lucid: Jest juz pozno, a ta dyskusja niestety juz dawno przestala miec jakis sens,

Ależ! Dalej! Dyskutujmy! Niektórzy mają ubaw!!!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 wrzesień 01 2005 01:02   
Forum Admin
Admin

Quote by Admin: OT: swoą drogą - zauważyliście może że ostatnio w ogóle mówienie o smierci jako takiej stało się jakieś passe? Nawet wśród chrześcijan? Jakaś taka niemodna jest...

OT: EEEEEE wrecz przeciwnie Raczej mnie ona ze wszelkich stron atakuje :/

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 wrzesień 01 2005 01:03   
Forum Admin
Admin

Quote by Natalia Róża:Chcesz o tym porozmawiać

Jakos przezylem - ale jak jej o tym powiedzialem - to powiedziala zebym nigdy nie patrzyl jak moja mama robi kurczaka - stosuje sie do tego polecania bardzo dyscyplinarnie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Natalia Róża
 wrzesień 01 2005 01:04   
Forum

Quote by hermes:
Quote by Natalia Róża:Chcesz o tym porozmawiać

Jakos przezylem - ale jak jej o tym powiedzialem - to powiedziala zebym nigdy nie patrzyl jak moja mama robi kurczaka - stosuje sie do tego polecania bardzo dyscyplinarnie.

A wyglądałeś mi na takiego, co z mieczem wojuje! I co, boimy się kurczaczka? Nu, nu, nu

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 wrzesień 01 2005 01:06   
Forum Admin
Admin

Quote by Natalia Róża: A wyglądałeś mi na takiego, co z mieczem wojuje! I co, boimy się kurczaczka? Nu, nu, nu

Nie no, leb bym mu urwal jakby trzeba bylo ale patroszyc... uuuuuuu

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 wrzesień 01 2005 01:19   
Forum

A czy nie sądzicie, że banda chrześcijan , jak my ma lepsze i przyjemniejsze tematy do obgadania?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 wrzesień 01 2005 01:19   
Forum Moderator
Moderator

Lepsze moze, ale czy przyjemniejsze od jedzonka ?

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Marcin Winiarski
 wrzesień 01 2005 01:22   
Forum

Owszem! Choć może nie dla wszystkich. Ja na ten przykład z ogromną chęcię pokłóciłbym się na temat kultru maryjnego!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 wrzesień 01 2005 01:24   
Forum Moderator
Moderator

Pięknie pięknie, ty bys sie tylko kłocił zaczepiał i gryzl... Ja natomast wole rozmowe.

===

Cytat 
Łukasz Gawryś
 wrzesień 01 2005 01:24   
Forum Admin
Admin

Bez kultu Maryjnego da sie zyc - bez jedzenia - nijak. Ja wole jedznie

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 wrzesień 01 2005 01:26   
Forum

Quote by Jakub: Pięknie pięknie, ty bys sie tylko kłocił zaczepiał i gryzl... Ja natomast wole rozmowe.

Lubię czasem popodgryzać. Tak w ramach intelektualnego kanibalizmu!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Sebastian
 wrzesień 15 2005 22:07   
Forum

Quote by Maciek: Od mojej małżonki (dr. na SGGW):
Przewód pokarmowy człowieka jest typowym przewodem pokarmowym drapieżnika. Gdybyśmy mieli jeść trawę, mielibyśmy po dwa, a nawet trzy i więcej żołądków.

Czy Pańska żona jest rzeczywiście doktorem?
Sprawdziłem. Zające nie mają 7 żołądków. Kozy, owce, konie itp także. Nasi najbliżsi kuzuni szympansy i goryle także nie a nie jedzą mięsa (choć szympansy czasami zrobią głupstwo i coś maleńkiego pochłoną) Goryle natomiast jedzą tylko owoce.

Tak poza tym proszę przeczytać to:
"ANATOMIA CZŁOWIEKA

Czy człowiek jest z natury istotą mięsożerną? Badania anatomii ludzkiego organizmu, a dokładnie części ciała odpowiedzialnych za przyswajanie pokarmów dają jednoznaczną odpowiedź. Człowiek posiada cechy charakterystyczne dla stworzeń owocożernych, brak natomiast przesłanek, które mogłyby zestawic go z istotami mięsożernymi. Po pierwsze zęby ludzkie mają budowę przystosowaną do rozgniatania i przeżuwania pokarmu. Mamy płaskie trzonowce i dobrze rozwinięte siekacze. Tymczasem uzębienie drapieżników charakteryzują dobrze rozwinięte, ostre trzonowce, co pozwala na roszarpywanie kawałków mięsa. Kolejnymi cechami świadczącymi na rzecz niemięsożernej natury ludzkiej jest zawartość i odczyn śliny, długośc przewodu pokarmowego, długość jelit, czynności wątroby, kształt, struktura i działanie żoładka. Poza tym stworzenia drapieżne posiadają charakterystyczne ostre, twarde pazury, przenaczone do zabijania zwierząt i rozdzierania mięsa.
Pozostaje jeszcze charakterystyczna cecha skóry owocożerców, mianowicie pory skórne, przez które wydzielany jest pot. Skóra stworzeń mięsożernych nie ma porów, a temperatura ciała regulowana jest przez oddech.

Czy człowiek okazałby się anatomicznie i emocjonalnie przygotowany do zjadania mięsa, gdyby założyć, że miałby osobiście upolować zwierzę, rozszarpać jego mięso, zjeść na surowo, wyssać wnętrzności, wypić krew, jak czynią to mięsożerni drapieżcy?"

więcej można poczytać tu: http://www.wegetarianie.pl/index.php?module=htmlp&func=display&pid=5

===

"Dla zwierząt wszyscy ludzie są nazistami" - Isaac Bashevis Singer

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 wrzesień 15 2005 22:59   
Forum Moderator
Moderator

Pazury może pani wsadzic miedzy bajki. Hieny (jesli juz polują) zabijają ofiary silnymi szczekami. Pazurkami to się moga co najwyżej podrapać...

Ponadto ewolucja na ludzkim organizmie nie wymogła ani pazurów ani kłów ze względu na umiejętność korzystania z narzedzi - niejednokrotnie bardziej zabójczych niż ząbki tygryska - i polowania grupowego.

Ludzki żołądek nie jest przystosowany do trawienia pokarmu roślinnego. Ogromne masy potencjalnego żywienia są wydalane wraz z kałem tylko dlatego, że są "chronione" przez nie trawialną i nierozkładalną przez nas celulozę.

Szympanse i Goryle żywią się ponadto owadami - to tez mięsko. Z punktu widzenia ewolucjonistów ludzki mózg nigdy by nie rozwinął się do takich rozmiarow bez miesa.

Odpowiadajac na ostatnie pytanie:
Ludzie pierwotni polowali "stadnie" na zwierzynę przy użyciu broni (oszczepy, proce, pułapki i cholera wie co jeszcze - byli pomysłowi wszakże) i byli bardzo dobrymi łowcami. Bardzo szybko też człowiek nauczył się poddawać mięso obróbce termicznej czy chociażby suszeniu. Niektóre 'prymitywne' ludy piją krew zwierząt do dziś.

Pozdrawiam jako zdeklarowany mięsożerca, który schrupał dziś 2 ryby

===

Cytat 
Natalia Róża
 wrzesień 15 2005 23:08   
Forum

Quote by Marcin W:
Quote by Jakub: Pięknie pięknie, ty bys sie tylko kłocił zaczepiał i gryzl... Ja natomast wole rozmowe.

Lubię czasem popodgryzać. Tak w ramach intelektualnego kanibalizmu!

Ok Marcin, możemy się umówić na któryś wieczór na wielką kłótnię o Marię, ale uprzedzam, że będzie to trudna walka!
Rzucam Ci rękawicę jako Rycerz Niepokalanej!
n

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 wrzesień 15 2005 23:22   
Forum Moderator
Moderator

Natalio, chyba rycerka

===

Cytat 
Sebastian
 wrzesień 16 2005 00:24   
Forum

Quote by Jakub: Pazury może pani wsadzic miedzy bajki. Hieny (jesli juz polują) zabijają ofiary silnymi szczekami. Pazurkami to się moga co najwyżej podrapać...

Ponadto ewolucja na ludzkim organizmie nie wymogła ani pazurów ani kłów ze względu na umiejętność korzystania z narzedzi - niejednokrotnie bardziej zabójczych niż ząbki tygryska - i polowania grupowego.

Ludzki żołądek nie jest przystosowany do trawienia pokarmu roślinnego. Ogromne masy potencjalnego żywienia są wydalane wraz z kałem tylko dlatego, że są "chronione" przez nie trawialną i nierozkładalną przez nas celulozę.

Szympanse i Goryle żywią się ponadto owadami - to tez mięsko. Z punktu widzenia ewolucjonistów ludzki mózg nigdy by nie rozwinął się do takich rozmiarow bez miesa.

Odpowiadajac na ostatnie pytanie:
Ludzie pierwotni polowali "stadnie" na zwierzynę przy użyciu broni (oszczepy, proce, pułapki i cholera wie co jeszcze - byli pomysłowi wszakże) i byli bardzo dobrymi łowcami. Bardzo szybko też człowiek nauczył się poddawać mięso obróbce termicznej czy chociażby suszeniu. Niektóre 'prymitywne' ludy piją krew zwierząt do dziś.

Pozdrawiam jako zdeklarowany mięsożerca, który schrupał dziś 2 ryby

Ryby powiadasz:
http://empatia.pl/str.php?dz=75&id=291&str=1
filmik o karpiach:
http://empatia.pl/plik/54.wmv

zabijanie fok:
http://empatia.pl/str.php?dz=75&id=313

fotki z targowiska:
http://empatia.pl/str.php?dz=65&id=159&str=1

A na koniec to:
http://empatia.pl/str.php?dz=54&id=114&str=2

może zobaczysz ciekawy film? zajmuje 78mb:
http://wegetarianie.pl/modules.php?op=modload&name=Downloads&file=index&req=getit&lid=34

pozdrawiam cię mięsożerco i daję do poczytania ładny wiersz:

Zacytuję ładny wiersz dla mięsożerców:

DO MIĘSOŻERCÓW Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

Dla nich ryby skrzelami pracują w szafliku
mając w ustach ciszę i krwiawiące rany.
Dla nich kuchnia rozbrzmiewa od wrzasku i krzyku
gardzieli podrzynanych i szyj ukręcanych.

Oni to piją grozę z krwią zabitej kaczki
i warzą głowy dzieci: zadziwionych cieląt.
Wypruwają wnętrzności, krzycząc: flaczki!, flazki!
i jedzą je w niedzielę , z rodziną się dzieląc.
Lubią wody na smaku bezradnych piszczeli,
wszechzwierzęce girlandy cynicznej kiełbasy,
krwawe raki z piekielnej wyjęte kąpieli
i baraniego ciała brązowe atlasy.

Rozsmarowują trupy na niewinnym chlebie,
obwąchują zająca, czy aby dość skruszał
z martwym ozorem w zębach czują się jak w niebie
i do cudzego mózgu śmieje się im dusza.

Pożerają, dymiacy, jak nowe cmentarze,
te stroskane przystawki, te gorzkie potrawy,
karki im nabrzmiewają, obwisają twarze,
na których śmieszek hieny zawisa trupawy.

Po pięknookiej sarnie nie noszą żałoby,
ale żrą ją na stypie, w dzień pogrzebu radcy,
i żerują miłośnie do gęsiej wątroby,
bujni brzuchem jedynie, a łysina gladcy,
a twardzi tylko sercem i całej stolicy
głośni ale mlaskaniem, śmieszni biesiadnicy

http://www.think-baby-think.com/vegevibrations/

Jednak prawdopodobnie jesteś "twardzielem" i masz w nosie cierpienie innych. Liczy sie dla ciebie tylko twój żołądek

===

"Dla zwierząt wszyscy ludzie są nazistami" - Isaac Bashevis Singer

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Pius
 wrzesień 16 2005 01:08   

Pytanie do ven2ra. Czy wszystkie te organizacje które propaguja wegetarianizm i ich członkowie przeciwni są aborcji i eutanazji ?

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 wrzesień 16 2005 01:12   
Forum

Quote by ven2ra: Po pierwsze zęby ludzkie mają budowę przystosowaną do rozgniatania i przeżuwania pokarmu.

To doprawdy dziwne, bo mnie w szkole uczyli czegoś dokładnie na odwrót. Mi mówiono wyraźnie, że mamy zęby przystosowane do jedzenia mięsa.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,58 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty