Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 wegetarianizm
 |  Wersja do druku
Marcin Winiarski
 wrzesień 16 2005 01:14   
Forum

Status: offline

Quote by Natalia Róża:
Quote by Marcin W:
Quote by Jakub: Pięknie pięknie, ty bys sie tylko kłocił zaczepiał i gryzl... Ja natomast wole rozmowe.

Lubię czasem popodgryzać. Tak w ramach intelektualnego kanibalizmu!

Ok Marcin, możemy się umówić na któryś wieczór na wielką kłótnię o Marię, ale uprzedzam, że będzie to trudna walka!
Rzucam Ci rękawicę jako Rycerz Niepokalanej!
n

Chętnie popatrzę jak się będziesz wiła jak piskorz pod celnymi ciosami moich argumentów!

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 wrzesień 16 2005 01:17   
Forum

Quote by ven2ra:Jednak prawdopodobnie jesteś "twardzielem" i masz w nosie cierpienie innych. Liczy sie dla ciebie tylko twój żołądek

Wiesz, trochę przesadziłeś.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Sebastian
 wrzesień 16 2005 01:36   
Forum

Quote by Marcin W:
Quote by ven2ra: Po pierwsze zęby ludzkie mają budowę przystosowaną do rozgniatania i przeżuwania pokarmu.

To doprawdy dziwne, bo mnie w szkole uczyli czegoś dokładnie na odwrót. Mi mówiono wyraźnie, że mamy zęby przystosowane do jedzenia mięsa.

ok. porównaj sobie zęby mięsożerców i człowieka. Np. pies:
http://www.naszepsy.pl/weterynaria.asp?Id=783

wyobraź sobie taką sytuację. Ok 200tyś lat temu. Nie znasz żadnego narzędzia zbrodni. Widzisz tygrysa szablastozębnego. ładny kąsek On ucieka, ty go doganiasz, rzucasz się na niego i gryziesz go w bok czy gdzieś indziej. I co dalej?

===

"Dla zwierząt wszyscy ludzie są nazistami" - Isaac Bashevis Singer

Profil   Email 
 Cytat 
Sebastian
 wrzesień 16 2005 01:38   
Forum

Quote by Pius: Pytanie do ven2ra. Czy wszystkie te organizacje które propaguja wegetarianizm i ich członkowie przeciwni są aborcji i eutanazji ?

Nie znam WSZYSTKICH organizacji i ich członków

pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 wrzesień 16 2005 01:40   
Forum

Quote by ven2ra:
Quote by Marcin W:
Quote by ven2ra: Po pierwsze zęby ludzkie mają budowę przystosowaną do rozgniatania i przeżuwania pokarmu.

To doprawdy dziwne, bo mnie w szkole uczyli czegoś dokładnie na odwrót. Mi mówiono wyraźnie, że mamy zęby przystosowane do jedzenia mięsa.

ok. porównaj sobie zęby mięsożerców i człowieka. Np. pies:
http://www.naszepsy.pl/weterynaria.asp?Id=783

wyoraź sobie taką sytuację. Ok 200tyś lat temu. NIe znasz żadnego narzędzia zbrobni. Widzisz tygrysa szablozębego. ładny kąsek On ucieka, ty go doganiasz, rzucasz się na niego i gryziesz go w bok czy gdzieś indziej. I co dalej?

Ja raczej wierzę mojemu biologowi niż Tobie. On ma przygotowanie, studia i - co za tym idzie - RZETELNĄ WIEDZĘ.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 wrzesień 16 2005 01:42   
Forum

Quote by ven2ra:
Quote by Pius: Pytanie do ven2ra. Czy wszystkie te organizacje które propaguja wegetarianizm i ich członkowie przeciwni są aborcji i eutanazji ?

Nie znam WSZYSTKICH organizacji i ich członków

pozdrawiam

Nie musisz znać. Ale ja słyszałem o takich obrońcach praw zwierząt, co farbami oblewali czyjeś futra, wyrządzając ludziom krzywdy finansowe i straty moralne. Były też przypadki, że miłośnicy zwierząt zamiast farby użyli... KWASU.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Sebastian
 wrzesień 16 2005 01:44   
Forum

różni są ludzie. Są kibice są i kibole.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 wrzesień 16 2005 01:48   
Forum

Ven2ra (Ace?) - Pozwól, że się będziemy trzymać Biblii i zawartych ram wytycznych, a nie będziemy poddawać się dyktatowi "zielonych". Bóg wyraźnie daje do zrozumienia, że zwierzęta można spożywać. Zwierzęta czują - i daltego jestem za humanitarnym ich traktowaniem i hymanitarnym uśmiercaniem. Ikrucieństwo wobec nich mnie oburza. Ale nie wmawiaj nam, że coś jest złe, skoro Bóg pokazuje co innego.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Sebastian
 wrzesień 16 2005 02:14   
Forum

Humanitarne mordowanie to tylko w zagrodzie domowej. Jeśli hodujesz świnkę czy kurczaka to możesz go łagodnie złapać, odwrócić jego uwagę i wsiąść w rękę siekierę o odrąbać mu głowę. Potem poczekać jak przestanie biegać (bez głowy) i padnie wtedy wsiąść i obskubać. Podwórko trochę będzie pobrudzone krwią, ale to nie problem. parę razy popada deszcz to zmyje krew.
Świniaka to najpierw musiałbyś się maksymalnie upić, potem wsiąść i go uśpić. Potem nie wiem co dalej.
Jak morduje się kurę widziałem, karpia też, świnki nie i nie chcę widzieć.
Szczerze mówiąc nie zamordował bym nawet małej płotki.

Jeśli mieszamy do tego Boga to zastanawiam się czy Bóg nie karze ludzi za ich nienawiść do códownego daru życia .

http://vege.spinacz.pl/str.php?dz=76

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 wrzesień 16 2005 03:13   
Forum

Jeśli mieszamy do tego Boga to zastanawiam się czy Bóg nie karze ludzi za ich nienawiść do códownego daru życia.

Widocznie słabo znasz Biblię. Bóg nie karze za jedzenie mięsa, bo WYRAŹNIE to dopuszcza. A jeśli jesteś innego zdania, to może skrytykujesz Boga i Jego Biblię, Jego SŁOWO?

Wogóle po co to wypisujesz? Żeby ludziom było niedobrze. Czerpiesz może satysfakcje z dokuczania innym takimi opisami? Słabo się robi od takiej nachalnej propagandy wegetariańskiej.

Wiesz, to co tu robisz to dopiero jest niehumanitarne - ZADRĘCZANIE LUDZI!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Natalia Róża
 wrzesień 16 2005 11:02   
Forum

Quote by Marcin W:
Quote by Natalia Róża:
Quote by Marcin W:
Quote by Jakub: Pięknie pięknie, ty bys sie tylko kłocił zaczepiał i gryzl... Ja natomast wole rozmowe.

Ok Marcin, możemy się umówić na któryś wieczór na wielką kłótnię o Marię, ale uprzedzam, że będzie to trudna walka!
n

Chętnie popatrzę jak się będziesz wiła jak piskorz pod celnymi ciosami moich argumentów!

Ha akurat
1 Powiedz tylko. kiedy! Zaskoczę Cię!

===

Czego chcesz od nas Panie za Twe hojne dary? Czego za dobrodziejstwa, którym nie masz miary?

Profil   Email 
 Cytat 
Damian Kowalski
 wrzesień 16 2005 11:15   
Forum

Quote by Natalia Róża:
Quote by Marcin W:
Quote by Natalia Róża:
Quote by Marcin W:

n

Ha akurat

Chciałbym zobaczyć jak Natalia uzbrojona w miecz Słowa Bożego walczy z Marcinem W przyobleczonym mocą z wysoka

===

"Człowiek nie może niczego nauczyć drugiego człowieka, może mu tylko dopomóc w wyszukiwaniu prawdy we własnym sercu, jeżeli ją posiada." św. Augustyn

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 wrzesień 16 2005 14:21   
Forum Moderator
Moderator

Kurczaka nie zabiem - nie byo kazji - Rybke - leszcza (mia 60 cm skurczybyk) - owszem - i zagrilowaem. Pychotka.

Marcinie. Jezus św. Piotrowi nawet KAZAŁ jeść mięcho.

Droga/Drogi vegetarianiko/u muszę Cię zmartwic. Argument był nietrafny ponieważ ludzki umysł jest tak skontruowany, że nawet australopitek (a wiec małpa jeszcze), którego (choć niekoniecznie słusznie) uważa się za jakiegoś kuzyno-przodka używał juz narzedzi. Poza tym jak każda "małpa" (do tego wredna) człowiek małpuje (tyle, że dodatkowo się tego uczy), a prymitywne narzędzia wykorzystują nawet ptaki do rozłupywania jajek.

Wniosek taki, że HOMO SAPIENS SAPIENS od kiedy powstał używał narzedzi. AMEN.

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Natalia Róża
 wrzesień 16 2005 15:27   
Forum

Quote by DD:
Quote by Natalia Róża:
Quote by Marcin W:
Quote by Natalia Róża:
Quote by Marcin W:

n

Ha akurat

Chciałbym zobaczyć jak Natalia uzbrojona w miecz Słowa Bożego walczy z Marcinem W przyobleczonym mocą z wysoka

Będzie raczej odwrotnie. Moc z Wysoka dla mnie, litera Prawa dla Marcina. Ja nie nalezę do rzucających cytatami. Biorę przykład z Jezusa

===

Czego chcesz od nas Panie za Twe hojne dary? Czego za dobrodziejstwa, którym nie masz miary?

Profil   Email 
 Cytat 
m4
 wrzesień 16 2005 19:00   
Forum

Quote by Marcin W:

A mnie mówiono, że człowiek jest zwierzęciem wszystkożernym. Gdybyś był Marcinie zupełnym mięsożercą, to np. nie trawiłbyś w ogóle pokarmu roślinnego, jak kot
Poza tym, człowiek aby dobrze się funcjonować, wcale nie musi jeść mięsa, tylko produkty pochodzenia zwierzęcego - a to jest różnica.

===

www.thehungersite.com/

Profil   Email 
 Cytat 
m4
 wrzesień 16 2005 19:07   
Forum

Quote by ven2ra: Humanitarne mordowanie to tylko w zagrodzie domowej. Jeśli hodujesz świnkę czy kurczaka to możesz go łagodnie złapać, odwrucić jego uwagę i wziąść w rękę siekierę o odrąbać mu głowę. Potem poczekać jak przestanie biegać (bez głowy) i padnie wtedy wziąść i obskubać.

yep, w mojej okolicy to się dokładnie tak robi

Quote by ven2ra:
Świniaka to najpierw musiałbyś się maksymalnie upić, potem wziąść i go uśpić. Potem nie wiem co dalej.

Sprowadzić rzeźnika. Alkohol jemu, a nie sobie. I dopiero po robocie

Quote by ven2ra:
Szczerze mówiąc nie zamordował bym nawet małej płotki.

Witaj w klubie

===

www.thehungersite.com/

Profil   Email 
 Cytat 
m4
 wrzesień 16 2005 19:17   
Forum

Quote by Jakub:
Ludzki żołądek nie jest przystosowany do trawienia pokarmu roślinnego.

To dlaczego trawi marchewkę, ziemniaczki, piwo?

Quote by Jakub:
Szympanse i Goryle żywią się ponadto owadami - to tez mięsko.

Szympansy tak, goryle - tylko pokarm roślinny.

"Ich pokarmem są liście, pędy, kora i gałęzie. Nie zauważono, aby piły wodę i zjadały jakiekolwiek zwierzęta."

za :http://www.zoo.wroclaw.pl/zwierzeta/ssaki/goryl.html

Quote by Jakub:

Ludzie pierwotni polowali "stadnie" na zwierzynę przy użyciu broni (oszczepy, proce, pułapki i cholera wie co jeszcze - byli pomysłowi wszakże) i byli bardzo dobrymi łowcami.

Podesłałam kiedyś w tym topiku link do książki teologa Georga Baudlera, który uważa, że człowiek pierwotny był padlinożercą. Dopiero potem zdecydował się decydować o życiu i śmierci innych istot.

===

www.thehungersite.com/

Profil   Email 
 Cytat 
m4
 wrzesień 16 2005 20:34   
Forum

Quote by Jakub:Jezus św. Piotrowi nawet KAZAŁ jeść mięcho.

Kiedy?

===

www.thehungersite.com/

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 wrzesień 16 2005 20:47   
Forum Moderator
Moderator

Kiedy zglodniał.

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
m4
 wrzesień 16 2005 20:56   
Forum

Quote by Jakub: Kiedy zglodniał.

Podaj cytat, bo mam dziurę w pamięci

===

www.thehungersite.com/

Profil   Email 
 Cytat 
Mentos23
 wrzesień 16 2005 23:09   
Forum

Wow niezłe pytanie. Czy grzechem jest zabijac zwierzeta ?

[QUOTE BY lucid]
No i wlasnie, chrzescijanie jedza mieso bo Bog im na to zezwolil ale wiekszosc nawet kury by nie zabila. Tak jest wygodnie, kupic w sklepie i mowic ze to bog nam pozwolil, gdyby przyszlo spjrzec w oczy swince na talerzu juz by tak przez gardlo lagodnie ne przeszla. Brak tu troche swiadomosci w tym wszystkim.
Skad te wyrzuty sumienia gdybysmy sami mieli zabic zwierze.[/QUOTE]

Ja wiem dlaczego można zabijać zwierzeta(Mentos23 jest nie wierzacy) ale tak jak se myślałem dlaczego Bóg zezwala na to chrześcijanom, hmm no to wydaje mi sie ze wyglada to tak:

1) Zwierze nie ma duszy ani swiadomości. Z tego prosto wynika że nie zdaje sobie sprawy ze swego cierpienia, i o nim nie wie ani nawet nie ma nam tego za złe.

2) Skoro tak to mozna je zabić jako cel do zdobycia pożywienia.

3) Grzech jest w tedy kiedy nasza postawa jest nie właściwa, nie szczera, tak to juz jest że lubimy współczuc róznym rzeczą, uczłowieczyć np. kure? Gdyby zabicie kury było złe (odczuwalne w sumieniu) to zasada ta tyczyła by się każdego zwierza, ale tak nie jest.
To co siedzi cicho łatwiej nam zabic np. rybe, wedkowanie jest OK ale już polowanie(protesty i płacze).

4) dlatego sądze że zło z zabijania bierze się z naszych nieszczerych intencji kiedy to zamiast za cel obrać śmierć zwierza (bom głodny), walimy w niego siekierą dla zabawy (wow tak jeszcze nie piszczał).

Uprzedze jeszcze ewentualne pytanie: że ryby równiez nie wypada zabić(bo krzyczy se po cichu) trza to sobie jednak uzmysłowic, zatem brak świadomości.
No niby to logiczne ale przecierz jest zupełnie na odwrut, trzeba sobie uświadomic to że zwierz jest tylko środkiem do celu jest rzeczą choc skomplikowaną. I piszczy.

No tak se to zinterpretowałem peace nara

===

Jestem TEISTĄ. NIE przynależe do ŻADNEJ RELIGI!

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 wrzesień 16 2005 23:39   
Forum

Dla mnie nie ma różnicy, czy zjadam rybkę czy kurczaka ( ryba zdrowsza, tylko tyle). Nie ma różnicy między tymi zwierzętami, a więc jeśli można zabijać dla pożywienia rybę, to tak samo mozna uczynić, z swinka( chociaz nie, to jest nieczyste), kurczakiem czy krówką.
Jezus nie zabraniał zabijać i pozywiac sie rybą, to wiemy na 100%. Przecież dzielił sie 5 chlebami i 2 rybami z tłumem. Przecież to Piotra wybral na apostola ( rybak = rzeznik ryb, niby powolna smierc przez uduszenie, czyli jeszzce gorsza z ludzkiego punktu widzenia, aniżeli za pomoca siekierki), i kazał mu wypłynąc wczesniej na głebię aby złowić olbrzymią ilość ryb.
Nie sprzeciwial sie także gdy jego rodzice skladali ofiarę w świątyni, z żywego zwierzecia. Sam apostołom polecił złożenie ofiary, zgodnie z żydowskim prawem.

pozdruvko

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
m4
 wrzesień 17 2005 11:27   
Forum

ok, Matija, masz rację. Jezus nie zabraniał jeśc mięsa. Ale też nie nakazywał tego. Św. Paweł również w listach tego nie zakazywał. Stwierdzał natomiast, że jeżeli ktoś nie chce jeść mięsa, to jest jego wybór i nie musi. A tak w ogóle, to:

Jeden jest zdania, że można jeść wszystko, drugi, słaby, jada tylko jarzyny. Ten, kto jada [wszystko], niech nie pogardza tym, który nie [wszystko] jada, a ten, który nie jada, niech nie potępia tego, który jada; bo Bóg go łaskawie przygarnął. (Rz 14,2-3)

===

www.thehungersite.com/

Profil   Email 
 Cytat 
Sebastian
 wrzesień 17 2005 12:07   
Forum

Quote by Jakub: Kurczaka nie zabiem - nie byo kazji - Rybke - leszcza (mia 60 cm skurczybyk) - owszem - i zagrilowaem. Pychotka.

Marcinie. Jezus św. Piotrowi nawet KAZAŁ jeść mięcho.

Droga/Drogi vegetarianiko/u muszę Cię zmartwic. Argument był nietrafny ponieważ ludzki umysł jest tak skontruowany, że nawet australopitek (a wiec małpa jeszcze), którego (choć niekoniecznie słusznie) uważa się za jakiegoś kuzyno-przodka używał juz narzedzi. Poza tym jak każda "małpa" (do tego wredna) człowiek małpuje (tyle, że dodatkowo się tego uczy), a prymitywne narzędzia wykorzystują nawet ptaki do rozłupywania jajek.

Wniosek taki, że HOMO SAPIENS SAPIENS od kiedy powstał używał narzedzi. AMEN.

tak. Australopitek używał narzędzi takich jak kamień czy gałąź. Oczywiście można nazwać to narzędziami. CHodzi mi o przedmioty wykonane ręką człowieka. (epoka kamienia łupanego) istota ta żywiła się PADLINĄ, robalami, korą i innym pożywieniem. Udowodnij mi, że człowiek pochodzi akurat od australopiteka. To jest do dzisiaj nie udowodnione. WIęc dlaczego porównujesz Homo sapiens do australopiteka?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Sebastian
 wrzesień 17 2005 12:24   
Forum

Quote by Marcin W: Jeśli mieszamy do tego Boga to zastanawiam się czy Bóg nie karze ludzi za ich nienawiść do códownego daru życia.

Widocznie słabo znasz Biblię. Bóg nie karze za jedzenie mięsa, bo WYRAŹNIE to dopuszcza. A jeśli jesteś innego zdania, to może skrytykujesz Boga i Jego Biblię, Jego SŁOWO?

Wogóle po co to wypisujesz? Żeby ludziom było niedobrze. Czerpiesz może satysfakcje z dokuczania innym takimi opisami? Słabo się robi od takiej nachalnej propagandy wegetariańskiej.

Wiesz, to co tu robisz to dopiero jest niehumanitarne - ZADRĘCZANIE LUDZI!

Czy widziałeś te filmy w których pokazana jest hodowla przemysłowa i rzeźnia? Zanim zwierzę zostanie zgładzone jego życie jest 100xstraszniejsze niż najgorszy horror. Więźniowie w Oświęcimiu w porównaniu do tych zwierząt mieli wakacje na Bahamach w 5 gwiazdkowym hotelu. Np. świnie które nie zginęły porażone prądem są wrzucane do wrzątku żywcem. To tylko ułamek tego co przechodzą te biedne istoty z rąk największych bestii chodzących po tej ziemi - czyli ludzi

pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Sebastian
 wrzesień 17 2005 12:30   
Forum

Quote by Mentos23: Wow niezłe pytanie. Czy grzechem jest zabijac zwierzeta ?

[QUOTE BY lucid]
No i wlasnie, chrzescijanie jedza mieso bo Bog im na to zezwolil ale wiekszosc nawet kury by nie zabila. Tak jest wygodnie, kupic w sklepie i mowic ze to bog nam pozwolil, gdyby przyszlo spjrzec w oczy swince na talerzu juz by tak przez gardlo lagodnie ne przeszla. Brak tu troche swiadomosci w tym wszystkim.
Skad te wyrzuty sumienia gdybysmy sami mieli zabic zwierze.

Ja wiem dlaczego można zabijać zwierzeta(Mentos23 jest nie wierzacy) ale tak jak se myślałem dlaczego Bóg zezwala na to chrześcijanom, hmm no to wydaje mi sie ze wyglada to tak:

1) Zwierze nie ma duszy ani swiadomości. Z tego prosto wynika że nie zdaje sobie sprawy ze swego cierpienia, i o nim nie wie ani nawet nie ma nam tego za złe.

2) Skoro tak to mozna je zabić jako cel do zdobycia pożywienia.

3) Grzech jest w tedy kiedy nasza postawa jest nie właściwa, nie szczera, tak to juz jest że lubimy współczuc róznym rzeczą, uczłowieczyć np. kure? Gdyby zabicie kury było złe (odczuwalne w sumieniu) to zasada ta tyczyła by się każdego zwierza, ale tak nie jest.
To co siedzi cicho łatwiej nam zabic np. rybe, wedkowanie jest OK ale już polowanie(protesty i płacze).

4) dlatego sądze że zło z zabijania bierze się z naszych nieszczerych intencji kiedy to zamiast za cel obrać śmierć zwierza (bom głodny), walimy w niego siekierą dla zabawy (wow tak jeszcze nie piszczał).

Uprzedze jeszcze ewentualne pytanie: że ryby równiez nie wypada zabić(bo krzyczy se po cichu) trza to sobie jednak uzmysłowic, zatem brak świadomości.
No niby to logiczne ale przecierz jest zupełnie na odwrut, trzeba sobie uświadomic to że zwierz jest tylko środkiem do celu jest rzeczą choc skomplikowaną. I piszczy.

No tak se to zinterpretowałem peace nara[/QUOTE]

Zwierzę nie ma świadomości?
proponuję zobaczyć film kwik rozpaczy lub meet your meat. Przekonasz się czy nie ma świadomości.
Świnki czekają w kolejce na śmierć. Ta która dostała się w ręce kata wrzeszczy w tak przerażająco, że nie da się tego opisać. Reszta słysząc to wpada w nisamowitą panikę. Jest jeden wielki krzyk. Polecam ten film, może on Ciebie uświadomi, czy rzeczywiście zwierzęta nie mają świadomości.
Słyszałeś o czymś takim jak instynkt samozachowawczy?
Jeśli nie to wyjdź na ulicę znajdź małego wróbelka, podejdź do niego i złap go? uda CI się? Nieee? dlaczego? Odpowiem Ci. Bo ma świadomość, że chcesz go Z A B I Ć!

pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
m4
 wrzesień 17 2005 12:44   
Forum

ven2ra,
sytuacje, które opisujesz, nie są popierane przez chrześcijan. Męczenie zwierząt jest grzechem przeciwko V Przykazaniu. Bóg, pozwalając po potopie zabijać zwierzęta na mięso, zastrzegł, że to on jest w dalszym ciagu Panem ich życia i dlatego Żydzi nie pili krwi zwierząt. Bo w niej było wg żydowskich wierzeń zycie zwierzęcia. Bóg powiedział:

Wszystko, co się porusza i żyje, jest przeznaczone dla was na pokarm, tak jak rośliny zielone, daję wam wszystko. Nie wolno wam tylko jeść mięsa z krwią życia. Upomnę się o waszą krew przez wzgląd na wasze życie - upomnę się o nią u każdego zwierzęcia. Upomnę się też u człowieka o życie człowieka i u każdego - o życie brata.
(Rdz 9,3-5)

O męczenie zwierząt również sie upomni.

===

www.thehungersite.com/

Profil   Email 
 Cytat 
m4
 wrzesień 17 2005 13:11   
Forum

Dorzucam jeszcze link - o. Salij o chrześcijańskim stosunku do zwierząt:

tutaj

===

www.thehungersite.com/

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 wrzesień 17 2005 13:31   
Forum Moderator
Moderator

Ven coś tam. Masz chyba problemy z czytaniem. Nie napisałem o pochodzeniu człowieka od australopiteka. Stwierdziłem natomiast, że skoro taka małpa używala narzedzi to człowiek tym bardziej. Czlowiek uczy sie poslugiwac narzedziami od najwczensiejszych swoich dni. Mam trojke mlodszego rodzenstwa i sam to obserwowałem.

Kamien to bardzo dobre i skuteczne narzedzie mordu - popatrz na Dawida z durną procą i kamyczkiem. Fakt, człowiek na początku żywił się padliną (prawdopodobnie) [czyli sama przyznałaś, ze naturalnie był mięsożercą - bo padline za ... nie uznam za roślinkę], korzonki jakogdy owoce były tylko uzupełnieniem diety.

Meczenie zwierzat czy zabijanie ich nie w celu spozycia jest natomiast grzechem i obraza Ducha Swietego - darcy zywota.

===

Cytat 
lucid
 wrzesień 17 2005 13:31   
Forum

Quote by m4: ven2ra,
sytuacje, które opisujesz, nie są popierane przez chrześcijan. Męczenie zwierząt jest grzechem przeciwko V Przykazaniu.

Problem w tym, ze takie sytuacje to norma. Bylem kiedys calkowicie przypadkowo w ubojni i juz nigdy tam nie pojde po raz drugi. Moze rzeczywiscie nie wszystkie zwierzeta sa wrzucane zywe do kotla z gotujaca sie woda, ale do humanitarnego zabijania to jest naprawde bardzo daleko. Najwazniejsza rzecz ze zwierzeta oczekujace na swoja kolej slysza, czasami widza zabijane przed nimi zwierzeta. Czuja ze ida na smierc.
A co dopiero farmy przemyslowe. Czy kupowaliscie kiedys mieso w duzych marketach? 90% miesa pochodzi tam z farm przemyslowych. O sposobie jak tam sie sie hoduje zwierzeta mozna by napisac osobny artykul.
Chrzescijanie sa przeciwni meczeniu zwierzat? Dziwi mnie to, dlaczego wiec tak malo mowi sie o tym w kosciolach, nawet wsrod chrzescijan ten temat nie jest poruszany czesto. I jak widze jest on dla nich bardzo drazliwy (patrz list Marcin W, cyt.: "Wogóle po co to wypisujesz? Żeby ludziom było niedobrze. Czerpiesz może satysfakcje z dokuczania innym takimi opisami?
Wiesz, to co tu robisz to dopiero jest niehumanitarne - ZADRĘCZANIE LUDZI").

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,50 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości