Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Polityka i społeczeństwo Nowy wątek Odpowiedz
 Papamania
 |  Wersja do druku
Marcin Winiarski
 październik 17 2005 00:00  (Czytany 18183 razy)  
Forum

Status: offline

To, co dzieje się w naszym społeczeństwie już zakrawa na kpinę. Przez ćwierć wieku naród cieszył się Janem Pawłem II. I było to uzasadnione, bo był to powód do radości. Myślę, że także i niekatolicy w pewien sposób byli z tego dumni, bo to przecie Rodak. W pewnym momencie jednak naród zaczął popadać w przesadę, po prostu manię. Lawinowo zaczęto odsłąniać tablice pamiątkowe (w Zakopanem, na Jaszczurówce, jest nawet tablica upamiętniająca fakt przejazdu papieża tą akurat drogą! ), stawiać pomniki, nadawać szkołom imiona. I wówczas zdawałoby się, że to już są szczyty.

Ale nie. Ludzie poszli jeszcze dalej. Ta papamania wezbrała w kwietniu, gdy papież konał. I można zrozumieć reakcje ludzi. Ale jeśli w mediach karmiono, karmiono i karmiono tym papieżem? jeśli nie było żadnego normalnego programu? Jeśli w TV, radiu, gazetach i internecie był tylko papież? No cóż... papież umierał i umarł. I zdawać by się mogło, że wszystko powinno stopniowo wrócić do normy.

Ale nie! Od kwietnia non stop buduje się wciąż ten i tak przerośnięty kult jednostki. Ksiązki i albumy wydane na temat JP II to już idą w dziesiątki tytułów. Co tydzień jakać gazeta, albo i kilka naraz, dodaje do numeru "papieskie pamiątki" - głównie nagrania homilii i filmy dokumentalne. Przepraszam za skojarzenie, ale z JP II to jak z Leninem - komuniści uważali, że jest wiecznie żywy. Nie ma dnia, żeby na nas z jakiejś półki nie patrzył papież. Doszlo do tego, że jeden z moich znajomuch - katolik - powiedział: "Wiesz co, ja już na widok papieża rzygam, mam go serdecznie dosyć!"

I nie piszę tego, żeby kogoś urazić, ale po to by pokazać co się dzieje w naszym społeczeństwie. Zaczynam odnosić wrażenie, że wybór kard. Wojtyły na papieża był błedem. Ale kto mógł wówczas przewidzieć, że ten naró dostanie tak na łeb na jego puncie! Piszę to, bo mam serdecznie dosyć tego kultu. A moją czarę goryczy przepełniła wizyta w warszawskim EMPiKu Megastore, gdzie kupowałem płytę z pięknymi pieśniami religijnymi w wykonaniu Johnnego Casha, a kasjer usilnie zaczął mnie namawiać do kupna którejś tam z kolei wydanej ostatnio ksiązki o papieżu, bo jest w super - promocji. JA MAM DOŚĆ! I proszę to potraktować jako mój osobisty protest.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub
 październik 17 2005 07:49   
Forum

Czuję się urażony powyższą wypowiedzią i proszę admina o usunięcie tego wątku.

Kuba

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: MenIng
 październik 17 2005 08:11   

Quote by Kuba: Czuję się urażony powyższą wypowiedzią i proszę admina o usunięcie tego wątku.

Jeśli twoja wiara jest prawdziwa i gleboka to czym tak naprawde czujesz się urazony? ...No chyba, ze jednak uwazasz to co napisal Marcin W (a z czym zgadza się coraz wiecej osob) za prawde...

===

Cytat 
Gość forum: Kopier
 październik 17 2005 08:20   

A mnie sie najbardziej podobalo usilnie kreowane przez wszystkie media okreslenie ze "caly narod placze po Papiezu" ba "caly swiat placze po papiezu"... Naturalny i zrozumialy jest zal po smierci czlowieka... kazdego czlowieka ale JPII nie dla kazdego pelnil role Paieza w rozumieniu katolickiego przywodcy duchowego.

===

Cytat 
Gość forum: macios
 październik 17 2005 09:59   

Co za typ wypisuje takie rzeczy? ... Głąbiu kapuściany, klapki na oczach ... co w tym zlego ze ludzie szaleja na punkcie papieza ... wole zeby to papiez byl tematem na tapecie niz cokolwiek innego prezentujacego sprzeczne wartosci. Skup swoja energie na tworzeniu, a nie obalaniu. Daj ludziom nowy temat na tapete ... moze ciebie posluchaja i pojda za toba? Jesli tak bardzo cie to denerwuje rob cos z tym ale niekoniecznie rzucajac na wszystkie strony pretensjami tylko dajac jakas alternatywe ... bo z twojego postu nic nie wynika poza tym ze masz zle samopoczucie ... a ze zlym samopoczuciem walcz sam, bo piszac takie brednie psujesz samopoczucie i innym. Swoj zal do dobra mozesz manifestowaf w wielu innych miejscach ale nie tu, z takim podejsciem.

===

Cytat 
Gość forum: Kopier
 październik 17 2005 11:11   

Quote by macios: Co za typ wypisuje takie rzeczy? ... Głąbiu kapuściany, klapki na oczach ... co w tym zlego ze ludzie szaleja na punkcie papieza ...

Pownienes chyba opanowac czytanie ze zrozumieniem... Nikt nie twierdzi, ze jest cos zlego w tym ze ludzie "szaleja na punkcie papieza" - chodzi o to ze media generalizujac, kreuja to szalenstwo na cale spoleczenstwo, ba! na cala populacja ziemska... Jak wspomnialem wczesniej - zrozumialy jest zal po czlowieku (zwlaszcza ze smierc kazdego czlowieka jest przykra) ale nie koniecznie czlowiek ten byl dla wszystkich wielki ze wzgledu na pelniona funkcje glowy danego kosciola - innymi slowy nawet jesli b. wielu placze (bo z pewnoscia nie wszyscy bez wyjatku - chocby z tego wzgledu, ze sa jeszcze miejsca na tym swiecie gdzie wladzak KRK nie siega) to nie wszyscy po papiezu lecz po prostu po wielkim Polaku...

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 17 2005 12:57   
Forum

Quote by macios: Co za typ wypisuje takie rzeczy? ... Głąbiu kapuściany, klapki na oczach ...

Proszę o usunięcie niniejszego wpisu, jako zawierającego sformułowania obraźliwe.

Inna sprawa, że pisał to jakiś... głąb kapuściany, co nawet nie zna polskiej pisowni! Może jakiś uczeń podstawówki?

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 17 2005 13:03   
Forum

Quote by Kuba: Czuję się urażony powyższą wypowiedzią i proszę admina o usunięcie tego wątku.

Kuba

Nie masz powodu czuć się urażony, bo ci go nie dałem. Papież nie jest Bogiem, więc nie ma mowy o tym, bym obrażał czyjeś uczucia religijne. Ja natomiast czuję się urażonym tym, że dosłownie bombarduje się mnie ibrazkami z JP II, wypowiedziami JP II, filmami o JP II, kultem JP II (są już modlitwy do niego), usilnym pchaniem na ołtarze JP II, propagandą "Dnia Papieskiego"... Jestem tym cholernie zmęczony! Jestem w ostatnich dniach tym też cholernie zirytowany! I mam prawo to wyrazić. Na szczęśćie w Polsce jest wolność wypowiedzi, choć niektórzy chcieliby może czarną cenzurę.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 17 2005 13:04   
Forum

Tu coś pisałem pochlebnego o jednym człowieku, ale odwołuję, bo w innym miejscu mnie zdrzaźnił.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 październik 17 2005 14:17   
Forum

Quote by Marcin W: Tu coś pisałem pochlebnego o jednym człowieku, ale odwołuję, bo w innym miejscu mnie zdrzaźnił.

Powaliłeś mnie na podłogę. Chyba też przyślę ci rachunek za czyszczenie moniotra, bo akurat piłem kawę kiedy to przeczytałem
Marcinie, nie dyskutuje się z ludźmi, ale z poglądami.
Popiera się nie ludzi, ale poglądy.
Jeśli "Kopier" powiedział dobrze w jednym miejscu, to pochwal jego poglądy. Jeśli powiedział źle w innym, podyskutuj

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Andrzej
 październik 17 2005 14:20   
Forum

Quote by Marcin W: JA MAM DOŚĆ! I proszę to potraktować jako mój osobisty protest.

No tak, tylko nie rozumiem do kogo masz żal i prtensje?
Do Krk?
Do katolików w ogóle?
Do katolików w Polsce?
Do Jana Pawła II

i o co?

Jestem gotowy cie poprzeć, jeśli jasno i wyraźnie napiszesz kto jest winien twojemu dyskomfortowi...

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
m4
 październik 17 2005 14:43   
Forum

Marcinie W,
mnie osobiście też bardzo drażni ta "papamania" ale wolę, żeby naród szalał na punkcie JPII niż Lenina, odnosząc się do Twojego porówniania. Owoce powinny być w każdym razie lepsze...

===

www.thehungersite.com/

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 17 2005 15:52   
Forum

Quote by medieval_man:
Quote by Marcin W: Tu coś pisałem pochlebnego o jednym człowieku, ale odwołuję, bo w innym miejscu mnie zdrzaźnił.

Powaliłeś mnie na podłogę. Chyba też przyślę ci rachunek za czyszczenie moniotra, bo akurat piłem kawę kiedy to przeczytałem
Marcinie, nie dyskutuje się z ludźmi, ale z poglądami.
Popiera się nie ludzi, ale poglądy.
Jeśli "Kopier" powiedział dobrze w jednym miejscu, to pochwal jego poglądy. Jeśli powiedział źle w innym, podyskutuj

Chciałem posta usunąć, ale nie mam pojęcia jak. Dlatego go zmieniłem. W innym miejscu po prostu obraził ten człowiek moje uczucia religijne naigrywając się z Pisma Świętego.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 17 2005 15:53   
Forum

Quote by m4: Marcinie W,
mnie osobiście też bardzo drażni ta "papamania" ale wolę, żeby naród szalał na punkcie JPII niż Lenina, odnosząc się do Twojego porówniania. Owoce powinny być w każdym razie lepsze...

Dlatego podkreślam, że porównuję zjawisko a nie osoby i to, co sobą reprezentują.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 17 2005 15:58   
Forum

Quote by medieval_man:
Quote by Marcin W: JA MAM DOŚĆ! I proszę to potraktować jako mój osobisty protest.

Do Krk?
Do katolików w ogóle?
Do katolików w Polsce?
Do Jana Pawła II

i o co?

Jestem gotowy cie poprzeć, jeśli jasno i wyraźnie napiszesz kto jest winien twojemu dyskomfortowi...

Wkurza mnie podejscie polskich katolików do papieża. Takie strasznie na kolanach. Ach i och! Gdyby nie to uwielbienie dla papieża (połaczone, niestety, z miernotą wiary), nie byłoby też tej medialno - handlowej głupawki. Popyt napędza tą machinę. Jeśli nie byłoby ludzi gotowych kupować tylu "papieskich prodiktów", to i nie byłoby chętnych, by nizmi zalewać rynek, bo by się nie opłacało. Dziwię się samym katolikom, że nie gorszy ich ten biznes, jaki wielcy wydawcy kręcą ba JP II. Przecież tu chodzi tylko o kasę! W zwiazku z czym największy żal mam do tych, co zapełniają te swoiste "papieskie ołtarzyki".

A najśmieszniejsze jest to, że de facto występuję tu w obronie papieża, którego wizerunek sięgnął dzięki takim działaniom poziomu bruku, a i tak dostaję w pysk za poglądy!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 październik 17 2005 16:05   
Forum

Tym katolikiem, co to wymiotuje Papieżem, pewnie jesteś Ty sam, Marcinie. Ty też przesadzasz z tym antykatolicyzmem. PRZESADZASZ.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 październik 17 2005 16:12   
Forum Moderator
Moderator

Quote by medieval_man:
Do Krk?
Do katolików w ogóle?
Do katolików w Polsce?
Do Jana Pawła II

i o co?

Do Krk : Bo akceptuje to co sie dzieje i nie potrafi w pore zaprotestowac kiedy ludzie zaczynaja robic glupoty. Jeden Zycinski wolal o opamietanie a reszta stala i klaskala wspominajac jak sie JP II usmiechal i jakie to jego naucanie bylo glebokie. Glebokie jak row marianski bylo to nauczanie albo jeszze lepsze. Gdzie tu jest zwrocenie ludzi do Jezusa? Gdzie tu jest potepienie postaw wrecz balwochwalczych??
Do katolikow w Polsce, bo w tym szalenstwie w przewazajacej mierze uczestniczyli. Co prawda im mniej praktykujacy tym bardziej JPII wychwalajacy i wspominajacy, ale i Ci najbardziej zaangazowani przesadzaja. Wszyscy stawiaja pomniki i bramy tryumfalne. Przeciez ta kolumnada w Warszawie to jest jakas choroba umyslowa autorow. Kolumnade durnie beda stawiac za 4-6 mln PLN.
Do JPII bo zamiast walnac w pulpit i kazac ludziom pasc przed Bogiem na kolana on do nich machal i sie usmiechal. Zbyt malo zrobil, zeby ludzie nie patrzyli na niego a na Jezusa.

Nie zrozumcie mnie zle. To byl kochany bozy czlowiek, ktory zrobil wiele dobrego i byl wielkim swiadectwem. Kochal Boga calym sercem a ta jego milosc przelewala sie na ludzi. Podziwialem to co robil i jaki byl. Chcialbym byc kims takim. Roznie pewnie patrzylibysmy na wiele spraw, ale to i tak nie jest przeszkoda dla okazywania szacunku.

Szacunku naleznemu wielkiemu czlowiekowi, ale bez przesady. To nie jest Jezus. Nie stworzyl jaies filozofi i nowej. Opowiadal ewangelie i jezeli tworzyl jakies swoje nauczanie to poprostu bladzil. Jedyne zrodlo nauk z jakiego warto czerpac to nauczanie Biblii. Inne sa niepotrzebne i zaciemniaja obraz rzeczywistosci. Dobrze jest czytac Jana Pawla, ale pod warunkiem, ze wczesniej przeczytalo sie Biblie...

PS Najwiekszy zal i pretensje to mam do mediow i politykow, bo Ci pierwsi trzepia kase na JPII i sobie znalezli sensacje a Ci drudzy wycieraja sobie geby nazwiskiem JPII podpinajac go pod swoje kampanijki wyborcze czy jakies gierki

I jeszcze pretensje mam do ludzi, ktorzy mysla, ze mowienie zle o papiezu moze obrazac uczucia religijne (albo strzelanie do tarczy z papiezem) te uczucia ma obrazac... Moje uczucia religijne sa skupione na Jezusie... I takie skupienie powinno byc udzialem kazdego chrzescijanina. Wszystko inne jest zle...

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 17 2005 19:57   
Forum

Quote by mateuszwroc: Tym katolikiem, co to wymiotuje Papieżem, pewnie jesteś Ty sam, Marcinie. Ty też przesadzasz z tym antykatolicyzmem. PRZESADZASZ.

Tak się składa, że nie jestem tym katolikiem, więc nie wypisuj bzdur. A jeśli antykatolicyzm = zdrowy rozsądek, to... MASZ RACJĘ. Ale myślę, że stanie przy zdrowym rozsądku jest dobre - zwłaszcza przesadne.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafal
 październik 18 2005 01:55   
Forum

Witam!
Zgadzam sie ze papamania siega juz szczytow. Poprostu nie moge uwierzyc ze mozna takie rzeczy robic! Stawianie pomnikow jakos jestem w stanie pojac (wielki byl polak JPII) ale wypisywanie na nich cytatow typu "Wy jestescie sola ziemi" i podpisywanie JPII to juz dla mnie szczyt. Slysze ciagle: nauczanie JPII, madrosc JPII, czy papierz sam to wymyslil? Czy jednak przekazywal ewangelie?. Ogladalem ostatnio program "Raj" 30 min o papierzu i ani razu nie padlo slowo Jezus (zaznaczam ze program jest chrzescijanski). No ale jak slysze ze may dwoch papiwrzy no to mnie krew zalewa, bo okazuje sie ze jaet "NASZ PAPIERZ" i BenedyktXVI. W TV pare dni temu Mowiono o Dniu Papieskim jakis ksiadz mowi: "To bedzie pierwszy Dzien Papieski bez Papierza" a ja myslalem ze Benedykt XVI jednak jest Papierzem. Tydzien Kultury Chrzescijanskiej w Plocku (organizowany w calosci przez KRK)w programie co dzien eucharystia, sa dni temetyczne:dzien sluzby zdrowia, oswiaty itd. oczywiscie co dzien Papierz JPII w formie: wystawy prac, promocji itd itp. Powinno to sie nazywac Tydzien Papieski. No moze do tego tygodnia to sie troche przyczepilem. Ludzie JPII byl czlowiekiem jak my wszyscy a ZBAWIL NAS JEZUS CHRYSTUS!!! Mam propozycje moze zacznijmy promowac nowe chaslo zamiast "Pokolenie JPII" "Pokolenie JC1 - Jezus Chrystus nr1". Jesli chodzi o "expresowa beatyfikacje" to juz panowie redaktorzy przeszli samych siebie. Swoja droga zastanawiam sie kiedy drodzy rodzimi katolicy uznaja Benedykta XVI za "NASZEGO" Papierza.
Ps.: Jesli ktos z Braci Katolikow czuje sie obrazony lub zniesmaczony tym co napisalem to przepraszam, moja intencja bylo tylko pokazanie absurdalnosci papamanii.
A jesli ktos dopatrzy sie kilku bledow ortograficznych to rowniez przepraszam ale jestem dyslektykiem i nie wynikaja one z moich brakow w edukacji.

===

"Bo chociaz zyjemy w ciele, nie walczymy cielesnymi srodkami." 2kor10;3

Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 18 2005 02:01   
Forum

A przypomniało mi się jedno jeszcze. Zauważyliście, że od kilku dni w sprzedaży jest pierwsza część jakiegoś albumu pt. "Santo subito - pamiątka beatyfikacji papieża Jana Pawła II?" Odnoszę wrażenie, że chyba "trochę" się pospieszyli!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł Chojecki
 październik 18 2005 08:20   
Forum

Osobiście uważam, że JP II był zręcznym politykiem i gwiazdorem madiów. Do pogłębienia życia duchowego Polaków nie wniósł niczego poza chwilowymi wzruszeniami.
Upadek moralny naszego społeczeństwa za jego władzy pogłębił się znacznie. Można mówić o podniesieniu ducha narodowego w czasie komuny, ale to za mało na zasługi człowieka, który mienił się zastępcą Jezusa na ziemi.
W dziedzinie teologi i praktyki katolickiej JP II wprowadził mnóstwo zamieszania i herezji (Asyż, całusek na Koranie itp). Benedykt musi teraz to wszystko posprzątać.
W bełkocie mediów o wielkiej mądrosci nauczania papieża nigdy nie usłyszałem niczego konkretnego...

Paweł Chojecki

===

Cytat 
Damian Kowalski
 październik 18 2005 08:23   
Forum

Czasami również zastanawiałem się skąd się bierze ta cześć dla Jana Pawła II w Polsce. Przy czym niestety jest nijaka znajomość jego nauczania, ani tego co chciał przekazać. Również Ci, którzy tutaj dyskutują zauważyłem, że nie wiedzą czego Jan Paweł II nauczał - kocha się go bo... (moje subiektywne zdanie) był Polakiem któremu się "udało". I w tym zawiera się wszystko:
Po primo - był Polakiem,
Po secundo - który się wybił (stał na piedestale).

Ja bym dodał jeszcze jeden aspekt - otóż ludziom za "żelazną kurtyną" był potrzebny autorytet. I takim niekwestionowanym autorytetem (moralnym, intelektualnym, etc) Jan Paweł II był.
Skąd w takim razie u młodych fascynacja Janem Pawłem II - ktoś kiedyś powiedział słowa (niestety nie pamiętam gdzie i z jakiej okazji - nie mniej jednak były to słowa młodzieży) - pokażcie nam prawdziwego człowieka a pójdziemy za nim. I oto pojawiło się w XX wieku kilku takich ludzi Matka Teresa, Brat Roger, Jan Paweł II, którzy pociągnęli za sobą młodych, dla których każdy z nich był CZŁOWIEKIEM (właśnie przez duże "C"), dlaczego? Ponieważ żyli już nie pod prawem, ale pod działeniem Ducha, byli to ludzie błogosławieństw. Ludzie, którzy zakochani w Jezusie Chrystusie promieniowali już nie światłem własnym, ale Jego światłem.

===

"Człowiek nie może niczego nauczyć drugiego człowieka, może mu tylko dopomóc w wyszukiwaniu prawdy we własnym sercu, jeżeli ją posiada." św. Augustyn

Profil   Email 
 Cytat 
Damian Kowalski
 październik 18 2005 08:24   
Forum

Quote by a1a1a1: Osobiście uważam, że JP II był zręcznym politykiem i gwiazdorem madiów. Do pogłębienia życia duchowego Polaków nie wniósł niczego poza chwilowymi wzruszeniami.
Upadek moralny naszego społeczeństwa za jego władzy pogłębił się znacznie. Można mówić o podniesieniu ducha narodowego w czasie komuny, ale to za mało na zasługi człowieka, który mienił się zastępcą Jezusa na ziemi.
W dziedzinie teologi i praktyki katolickiej JP II wprowadził mnóstwo zamieszania i herezji (Asyż, całusek na Koranie itp). Benedykt musi teraz to wszystko posprzątać.
W bełkocie mediów o wielkiej mądrosci nauczania papieża nigdy nie usłyszałem niczego konkretnego...

Paweł Chojecki

A czy możesz powiedzieć czego nauczał Jan Paweł II ?

===

"Człowiek nie może niczego nauczyć drugiego człowieka, może mu tylko dopomóc w wyszukiwaniu prawdy we własnym sercu, jeżeli ją posiada." św. Augustyn

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 18 2005 10:12   
Forum

Tylko DD - nie chodzi o to, co JP II wniósł, ale o jego przerośnięty kult.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 październik 18 2005 10:23   
Forum

Quote by Marcin W: Tylko DD - nie chodzi o to, co JP II wniósł, ale o jego przerośnięty kult.

Ten przerośnięty kult, to zjawisko medialno-społeczne, a nie religijno-duchowe.
Zjawisko to jest kreowane przez media z jednej strony, choć jst tez wynikiem naturalnego "zainteresowania"osobą papieża. Nie zapomonaj, że w latach komuny, media w Polsce jakoś wcale nie lansowały papieża, a zainteresowanie jego osobą (szkoda, że nie nauką) było równie wielkie jak dzisiaj

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 18 2005 10:42   
Forum

Quote by medieval_man: Ten przerośnięty kult, to zjawisko medialno-społeczne, a nie religijno-duchowe.

Ja myślę, że i takie i takie. Przejawem pierwszego jest ta głupawka w kolorowych pisemkach (Kurcze! Chyba jeszcze tylko erotyczne nie dodały nic z papieżem!). Drugiego zaś modlenie się do niego i takie straszne wypychanie go na ołtarze, jak się to obserwuje.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 18 2005 11:46   
Forum

Quote by a1a1a1: Osobiście uważam, że JP II był zręcznym politykiem i gwiazdorem madiów. Do pogłębienia życia duchowego Polaków nie wniósł niczego poza chwilowymi wzruszeniami. (...) W dziedzinie teologi i praktyki katolickiej JP II wprowadził mnóstwo zamieszania i herezji (Asyż, całusek na Koranie itp).

Myślę, że mogę się pod tym podpisać. Faktem jest, że powwodował w narodzie raczej płytkie reakcje, które nie przełożyły się na zwykłe życie. Choć uważam, że starał się przekazywać myśli głębokie i wiele takich miał - miał skłonności do folozofii, do poszukiwania istory człowieka w Bogu. Popełnił jednak wiele błędów. Jeśli miał taki posłuch, jaki miał - odbiór a nie zrozumienie, żeby było jasne co mam na myśli - to był w stanie ten naród rzucić na kolana przed Bogiem. A nie rzucił! Dla mnie osobiscie w jego wystąpieniach było za dużo kłapania dziobem, a za mało tego, co najważniejsze. Gdyby pozbierać wszystkie jego wystąpienia, to pewnie uzbierałoby się tego więcej niż na kilka Biblii, objętościowo. Ale czy aby udało mu się przekazać ludziom to, co w Biblii najważniejsze? Wątpię.Za to strasznie rozdmuchiwał kult maryjny.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 październik 18 2005 12:09   
Forum

Quote by Marcin W:
Dla mnie osobiscie w jego wystąpieniach było za dużo kłapania dziobem, a za mało tego, co najważniejsze.

po pierwsze: określenie "kłapanie dziobem" nie przystoi rzetelnemu dziennikarzowi piszącemu bądź co bądź o osobie, która duchowo, intelektualnie, kulturowo stoi od tego dziennikarza przynajmniej kilka stopni wyżej Jest ono co najmniej niestosowne. Gdybyś po prostu napisał, że jego wystąpienia były dla Ciebie zbyt rozwlekłe, wyraziłbys swoje zdanie i zachował grzeczność oraz dobre obyczaje
po drugie: Za mało tego, co najważniejsze? Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha.

===

Cytat 
Damian Kowalski
 październik 18 2005 12:13   
Forum

Quote by Marcin W:
Quote by a1a1a1: Osobiście uważam, że JP II był zręcznym politykiem i gwiazdorem madiów. Do pogłębienia życia duchowego Polaków nie wniósł niczego poza chwilowymi wzruszeniami. (...) W dziedzinie teologi i praktyki katolickiej JP II wprowadził mnóstwo zamieszania i herezji (Asyż, całusek na Koranie itp).

Myślę, że mogę się pod tym podpisać. Faktem jest, że powwodował w narodzie raczej płytkie reakcje, które nie przełożyły się na zwykłe życie. Choć uważam, że starał się przekazywać myśli głębokie i wiele takich miał - miał skłonności do folozofii, do poszukiwania istory człowieka w Bogu. Popełnił jednak wiele błędów. Jeśli miał taki posłuch, jaki miał - odbiór a nie zrozumienie, żeby było jasne co mam na myśli - to był w stanie ten naród rzucić na kolana przed Bogiem. A nie rzucił! Dla mnie osobiscie w jego wystąpieniach było za dużo kłapania dziobem, a za mało tego, co najważniejsze. Gdyby pozbierać wszystkie jego wystąpienia, to pewnie uzbierałoby się tego więcej niż na kilka Biblii, objętościowo. Ale czy aby udało mu się przekazać ludziom to, co w Biblii najważniejsze? Wątpię.Za to strasznie rozdmuchiwał kult maryjny.

A co w Biblii jest ważniejszego od MIŁOŚCI (bezgranicznej miłość Boga do człowieka) - a w takim razie, gdzie papież nie pokazywał tejże miłości Boga do człowieka (może jakiś fragment wystapienia, encykliki, innego dokumentu).

Po drugie cóż takiego miał robić aby ukazać ludziom tę miłość Boga (mam nadzieję, że nie ognim i mieczem). Jezus też (przepraszam za określenie - patrz powyżej) "klapał dziobem" ot chociażby w Kazaniu na Górze. I jakoś nie przypominam sobie, aby zmiuszał kogoś do wiary w tę miłość. I też żydzi mieli mu za złe, że za mało jest tego co najważniejsze. No właśnie - czego ?

A czy udało mu się przekazać - to już niestety nie jego problem - on siał. Cóż powiem Jezus też siał (patrz przypowiść o siewcy), a problemem jest co my z tym uczynimy - tak w przypadku słów Jezusa, jak i Jana Pawła II.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Damian Kowalski
 październik 18 2005 12:16   
Forum

Quote by a1a1a1: W dziedzinie teologi i praktyki katolickiej JP II wprowadził mnóstwo zamieszania i herezji (Asyż, całusek na Koranie itp). Benedykt musi teraz to wszystko posprzątać.

Paweł Chojecki

Cóż Ci na to odpowiedzieć w konfrontacji z wystąpieniem św. Pawła na aeropagu (ciekawe co on robił w miejscu kultu bożków). W konfrontacji Jezusowych uzdrowień - córki syrofenicjanki, sługi rzymskiego żołnierza.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,37 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty