Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Polityka i społeczeństwo Nowy wątek
 20 mln zl na Świątynię Opatrzności Bożej
 |  Wersja do druku
LuterAnka
 luty 17 2006 15:38  (Czytany 10311 razy)  
Forum

Status: offline

Sejm przeznaczy 20 mln zł na dofinansowanie budowy Świątyni Opatrzności Bożej.

Jestem głęboko tym faktem oburzona. Naprawdę przy zatrważająco złych warunkach w polskiej służbie zdrowia, czy przy fatalnym stanie polskich dróg, biedzie w niejednym polskim domu w głowie mi się nie mieści po co wydawać te miliony na kolejną złotą świątynię? Czyż nie mamy ich już dostatecznie dużo w naszym kraju? Finansowanie budowy tej świątyni przez Państwo uważam za wielkie nieporozumienie, żeby nie powiedzieć skandal!

Po co Bogu kolejna złota świątynia?
"Ale Najwyższy nie mieszka w budowlach rękami uczynionych, jak mówi prorok:" (Dz 7,48)

A jake jest Wasze zdanie na ten temat, drodzy forumowicze?

Kalwin to jednak był gość, wiedział jak rozdzielić Kościół od Państwa...

===

Profil   Email 
Bartek
 luty 17 2006 15:45   
Forum

KRETYNIZM!

===

Profil   Email 
Thomas Z
 luty 17 2006 15:47   
Forum

No cóż wiadomo nie od dzisiaj że w Polsce nie ma rozdziału Kościoła od Państwa. Też mnie się to niepodoba bo każdy podatnik musiał się na to składać niezależnie od wyznania. A w tym samym czasie mniejszości religijne mają problemy z załatwieniem zwykłej sali aby zorganizować spotkanie.

===

Profil   Email 
Gość forum: Jaroslavus X
 luty 17 2006 15:55   

Wypowiadałem się tu i ówdzie na ten temat, ale i na tym forum powtórzę, że to jakiś absurd i wydarzyć się może tylko w Polsce.
Dlaczego niewierzący i nie-rzymsko-katolicy mają finansować budowę "złtego cielca".
Czy można to gdzieś zaskarżyć! Pomijam tutaj skargi do Pana Boga!!

===

Edith
 luty 17 2006 16:02   
Forum

Z informacji medialnych (PR III) wnioskuję, że nie można zaskarżyć, bo wszystko jest zgodne z rozdziałem państwa i kościoła/ów. Bezpośrednie finansowanie jakiegokolweik kościoła z budżetu jest nielegalne, tak więc SOB nie dostanie nic. 20 mln zł jest na jakieś centrum, ośrodek czy coś tam kulturalno-jakieś tam przy ŚOB. Więc wszystko cacy. To jest legalne, bo to wspieranie kultury. Że ta kultura jest wyznaniowa, a nie narodowa, to już ciii.. Tego nie ma nawet małym druczkiem.
Opadły mi ręce, piersi i wszystko, co kobiecie opaśc może. Znów mamy dowód na to, że kościelne finanse (KRK przynajmniej) to jedno wielkie bagno, pralnia i krętactwo. Teraz także w randze przepisów prawnych. Szkoda słów!!!
Zastrzegam, że to, co napisałam, jest tylko usłyszane. Ale wcale bym się nie zdziwiła, gdyby doszło do zmiany przepisów tak, że finansowanie kościoła w Koziej Wólce z podatków będzie w majestacie prawa
A dla jasności: jestem katoliczką. Z przekonania, że taka jest Jego wola. Ale coraz mniej tę wolę rozumiem... Przerasta mnie to.

===

Benedictus

Profil   Email 
LuterAnka
 luty 17 2006 16:05   
Forum

Właśnie, Jaroslavus X, to mnie właśnie najbardziej wkurzyło w tym wszystkim, a Ty to ubrałeś w odpowiednie słowa
Ja już napisałam list do Sejmu w tej sprawie, ale nie wiem, czy to coś da, czy w ogóle odpowie mi ktoś, czy w ogóle go przeczyta...?

===

Profil   Email 
Paweł
 luty 17 2006 16:08   
Forum

Jaroslavus X -> Świątynia nie jest żadnym złotym cielcem. W Księdze Wyjścia Izraelici domagali się posągu bóstwa. A gdy lud widział, że Mojżesz opóźniał swój powrót z góry, zebrał się przed Aaronem i powiedział do niego: «Uczyń nam boga, który by szedł przed nami, bo nie wiemy, co się stało z Mojżeszem, tym mężem, który nas wyprowadził z ziemi egipskiej». (Wj 32, 1)
LuterAnka -> Rozumiem, że chiałabyś oddawać cześć Bogu tylko w zaciszu swojego domu?

===

Profil   Email 
Gość forum: Jaroslavus X
 luty 17 2006 16:13   

Pawvic'u nie mieszaj ludziom w głowach.
My nie rozmawiamy tu o Biblii, ale o Polsce, w której prawo reguluje każdy jak chce.
Możesz cały swój dochód oddawać na Kościół, mi to nie przeszkadza, ale dlaczego ewangelik ma finansować katolików!!

===

Robert
 luty 17 2006 16:13   
Forum

Jako katolikowi jest mi po prostu głupio.
Z chęcią bym przeprosił wszystkich tych którzy się czują tą decyzją urażeni ale osobiście nie miałem na tą głupią decyzję wpływu.

===

Nikt nie ma obowiązku być szczęśliwym.

Profil   Email 
LuterAnka
 luty 17 2006 16:15   
Forum

Quote by pawvic: LuterAnka -> Rozumiem, że chiałabyś oddawać cześć Bogu tylko w zaciszu swojego domu?

Nie pawvic, domy modlitw są jak najbardziej potrzebne, ale niekoniecznie przy każdej ulicy i niekoniecznie tak wystawne. Chyba w Warszawie kościołów nie brakuje, więc po co kolejny? Tym bardziej, że powołań kapłańskich coraz mniej a i sami katolicy coraz rzadziej do kościoła chodzą.

===

Profil   Email 
LuterAnka
 luty 17 2006 16:22   
Forum

Quote by Edith: Z informacji medialnych (PR III) wnioskuję, że nie można zaskarżyć, bo wszystko jest zgodne z rozdziałem państwa i kościoła/ów. Bezpośrednie finansowanie jakiegokolweik kościoła z budżetu jest nielegalne, tak więc SOB nie dostanie nic. 20 mln zł jest na jakieś centrum, ośrodek czy coś tam kulturalno-jakieś tam przy ŚOB. Więc wszystko cacy. To jest legalne, bo to wspieranie kultury. Że ta kultura jest wyznaniowa, a nie narodowa, to już ciii.. Tego nie ma nawet małym druczkiem.
Opadły mi ręce, piersi i wszystko, co kobiecie opaśc może. Znów mamy dowód na to, że kościelne finanse (KRK przynajmniej) to jedno wielkie bagno, pralnia i krętactwo. Teraz także w randze przepisów prawnych. Szkoda słów!!!
Zastrzegam, że to, co napisałam, jest tylko usłyszane. Ale wcale bym się nie zdziwiła, gdyby doszło do zmiany przepisów tak, że finansowanie kościoła w Koziej Wólce z podatków będzie w majestacie prawa

To prawda, ma być jakieś muzeum w tej świątyni :/
Wszystko, żeby tylko ominąć przepisy prawa... Krętacze.

===

Profil   Email 
Paweł
 luty 17 2006 16:23   
Forum

Belarmin -> Jeśli się nie zna powodów, to rzeczywiście masz prawo czuć się głupio.

A oto powody:

Quote by Kliknij tutaj:
UCHWAŁA SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 18 czerwca 1998 r. w sprawie budowy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej wita z uznaniem inicjatywę Prymasa Polski w sprawie wypełnienia ślubu budowy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Budowę Świątyni uchwalił Sejm Czteroletni jako Wotum Narodu za Konstytucję 3 Maja 1791 r. W Polsce Odrodzonej Sejm Ustawodawczy odnowił ten ślub ustawą z dnia 17 marca 1921 r.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej IV kadencji uważa, że nie zaistniały okoliczności, które by Naród od tego ślubu zwalniały, a odzyskana raz jeszcze wolność nakazuje Narodowi ślub poprzednich pokoleń wykonać także dla upamiętnienia pontyfikatu Papieża - Polaka Jana Pawła II i jubileuszu 2000 lat chrześcijaństwa.

*

UCHWAŁA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 23 października 1998 r. w sprawie budowy w Warszawie Świątyni Opatrzności Bożej.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża uznanie dla inicjatywy Prymasa Polski Kardynała Józefa Glempa wzniesienia w Warszawie Świątyni Opatrzności Bożej.

Budowę Świątyni uchwalił Sejm Czteroletni jako Wotum Narodu za Konstytucję 3 Maja 1791 r.

17 marca 1921 r. Sejm Ustawodawczy odnowił to zobowiązanie. Niestety przyjętej wówczas ustawy nie zdołano wykonać.

Sejm III Rzeczypospolitej uważa, że śluby złożone przed dwustu laty Naród powinien pilnie wypełnić.

Świątynia Opatrzności Bożej będzie symbolem wdzięczności Narodu za odzyskanie wolności w 1989 r., 20 lat pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II, Jubileusz 2000-lecia Chrześcijaństwa.

===

Profil   Email 
LuterAnka
 luty 17 2006 16:29   
Forum

"Dotąd została zakończona budowa podziemnego kościoła świątyni. Znajdują się tam katakumby dla zasłużonych Polaków, w których umieszczony jest symboliczny grób papieża Jana Pawła II, a 3 lutego został pochowany w nich wybitny poeta katolicki, ks. prałat Jan Twardowski."
(cytat z wiadomosci na onet.pl)

Po pierwsze o ile wiem ks. Twardowski chciał być pochowany na Powąskach. Dlaczego nie spełniono jego woli?

Po drugie podobno na szybko budowano te podziemia przez pogrzebem ks. Twardowskiego. Budowa prowadzona była przy 20-stopniowym mrozie. A już przy -15 stopniach nie wolno budować!

Wszystko dla chwały, tylko czyjej? Na pewno nie Bożej...

===

Profil   Email 
LuterAnka
 luty 17 2006 16:34   
Forum

===

Profil   Email 
Marek
 luty 17 2006 16:46   
Forum

Właśnie, właśnie. Absurd - trzeci raz spełniać obietnicę...

Rozdział między Kościołem katolickim, zwłaszcza 'with its particularly Polish flavour' (określenie Rev. P. Ashwin-Siejkowskiego, na stronie swojej parafii) a państwem - to jest to. Nie ludzi Kościoła od państwa, nie wartości chrześcijańskich od państwa, ale po prostu instytucji od państwa.

Na miłość Boską - czy tych pieniędzy naprawdę nie można wydać lepiej?... (Pomijając absurdalny sposób ich zebrania.)

Żeby nikt nie mówił, że się katolicy nie odzywają i tym samym wyrażają przyzwolenie - ja jestem jak najbardziej przeciw budowie ŚOP. Tylko co ja mogę?...

Pozdrawiam,
Marek

===

Flp 4:4

Profil   Email 
Paweł
 luty 17 2006 16:46   
Forum

Hmmm, intencje są szczere. Rzeczywiście, problem jest skomplikowany.

===

Profil   Email 
Robert
 luty 17 2006 16:49   
Forum

Quote by pawvic: Belarmin -> Jeśli się nie zna powodów, to rzeczywiście masz prawo czuć się głupio.

Wiesz pawvic na racjonalistę to bym się raczej nie odważył powoływać. Wolałbym zaproponować źródło z ekai-u:
http://ekai.pl/serwis/?MID=10892
Taką uchwałę podjęła najwyższa władza 300 dawno temu, a ponadto świątynia ma służyć wszystkim Polakom (również niekatolikom, krwiodawstwo i inna pomoc charytatywna).
Wydaje mi się tym nie mniej, że taka polityka będzie miała zgubny wpływ na przyszłość.

===

Nikt nie ma obowiązku być szczęśliwym.

Profil   Email 
Rafi F
 luty 17 2006 17:11   
Forum Moderator
Moderator

Co tu dużo gadać. Zgadzam się z Edith, tylko że mnie, ze względu na różnicę płci, inne części ciała opadają.
Z Kościoła Opatrzności Bożej robić kolejną świątynię katolicką za pieniądze państwa. Jeżeli to jest sposób na krzewienie chrześcijaństwa, to bardzo chybiony.
Mam tylko nadzieję, że tak dyskusyjnymi decyzjami PIS będzie coraz skuteczniej wykopywał sobie grób. Oby do wyborów - tylko tym razem idźmy wszyscy.

Jako katolik jestem zażenowany

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
Paweł
 luty 17 2006 17:17   
Forum

Proszę nie mieszać do tego PIS'u. Tutaj nie ma miejsca na prezentację swoich poglądów politycznych. W 1998 roku nie było PIS'u (zarejestrowany w 2001 roku), a wtedy powstały uchwały, które wcześniej zacytowałem. Zresztą idź się pożalić Poniatowskiemu najlepiej .

===

Profil   Email 
Reguly
 luty 17 2006 17:22   
Forum

A pamietacie jak zapodalem art "Wszyscy płacą na ŚOBa"?

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Dariusz Kot
 luty 17 2006 19:13   
Forum

Popatrzcie na to troche glebiej.

Jako filolog oceniam "manifest zalozycielski" tej swiatyni jako najczystszej wody wypowiedz reklamowa (istota wypowiedzi reklamowej jest przesuniecie emocji klienta na inny obiekt, niz towar). Dzieki temu zamiast oddawania pieniedzy dla Kosciola (towar-to, co chce sie nam sprzedac), mozemy zobaczyc muzeum pamieci wolnosci narodowej (obiekt zastepczy, jak panienka na reklamie pepsi).

Dlatego jedyna religijnoscia, jaka szanuje, jest religijnosc prywatna. Religijnosc grupowa zawsze wiaze sie z historia spoleczenstwa i zawsze - dzieki temu zwiazkowi - moze czerpac z cudzych pieniedzy. To wydarzenie to po prostu skrajny, oburzajacy przyklad - bo chodzi o duze pieniadze wielu ludzi w nie najbogatszym kraju.

===

"Myślę, że mylicie kolejność. Nie można mówić, że Jezus wyrasta ponad historię, bez wcześniejszej próby umieszczenia go w niej" (Geza Vermes)

Gocek
 luty 17 2006 19:21   
Forum

Za kilkanaście albo i więcej lat (w Polcsce jest to możliwe), będziemy te kościoły i świątynie burzyć, ewentualnie będziemy tacy wspaniali i święci, że stworzymy Królestwo Niebieskie w Polsce na wzór Arabii Saudyjskiej lub Iranu (w sensie administracyjno-politycznym)

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
macli
 luty 17 2006 19:53   
Forum

Quote by pawvic: W 1998 roku nie było PIS'u (zarejestrowany w 2001 roku), a wtedy powstały uchwały, które wcześniej zacytowałem. Zresztą idź się pożalić Poniatowskiemu najlepiej .

Odczep się od tych uchwał.
Po pierwsze - uchwała nie jest częścią prawa, to zwykła deklaracja bez żadnej mocy prawnej.
Świątynia która wygrała konkurs zorganizowany przez króla Poniatowskiego już stoi - od niemal 200 lat.
Z niewiadomych powodów każdy powojenny prymas w Polsce chce zbudować tą światynię od nowa - paranoja.

Poza tym finansowanie jednego, konkretnego związku wyznaniowego z budżetu jest nieetyczne - i jako takie winno być postrzegane przez wszystkich, niezależnie od wyznania.

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
Paweł
 luty 17 2006 22:09   
Forum

Wiesz co, to może w ogóle nie finansować żadnego związku wyznaniowego? Będzie to bardzo "etyczne". Dobrze wam tak wszystkim mówić na co powinny, a na co nie powinny iść cudze pieniądze. Bo 20 mln zł to nie są wasze, lecz wszystkich Polaków. Mamy rząd - taki wybrali Polacy - i basta! Będziecie płakać o durne 20 mln zł. Wy nie macie chyba świadomości ile pieniędzy zostało przejedzonych przez najróżniejsze maści afery. A, że rzecz dotyczy kościoła, aaaaaa, to tu już macie problem. Faryzeusze....

===

Profil   Email 
macli
 luty 17 2006 22:15   
Forum

Quote by pawvic: Wiesz co, to może w ogóle nie finansować żadnego związku wyznaniowego?

Nie o to chodzi aby nie finansować żadnego, ale żeby robić to sprawiedliwie. Taki np. Fundusz Kościelny obejmuje swoim działaniem wszystkich duchownych (nie tylko katolickich).
Tak się składa, że pracuję i płacę podatki, i może mi się nie podobać dotowanie obcego mi związku wyznaniowego z moich pieniędzy - na dodatek na prawach wyłączności...

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
Dariusz Kot
 luty 17 2006 22:22   
Forum

Do Pawlica:

Fatalna argumentacja.

Kosciol zestawiony z kryminalistami rzeczywiscie jest gora. Ale czy to az tak dobrze dla Kosciola?

===

"Myślę, że mylicie kolejność. Nie można mówić, że Jezus wyrasta ponad historię, bez wcześniejszej próby umieszczenia go w niej" (Geza Vermes)

Paweł
 luty 17 2006 22:26   
Forum

Łatwo ci powiedzieć: "Fatalna argumentacja". Ja też tak potrafię. Ale nie mam zamiaru w ten sposób kogoś przekrzykiwać.
Dobra, opowiedz mi o kościelnych aferach. Chętnie posłucham. Zmierzmy się z tym problemem (jeśli taki jest).
Słucham...

===

Profil   Email 
Gocek
 luty 17 2006 22:34   
Forum

Mamy rząd - taki wybrali Polacy - i basta!

Tak często się usprawiedliwiało nazistów niemieckich, a oczerniało wszystkich Niemców - gdyż wybrał cały naród A propo Polski, ta zaledwie połowa, która poszła do urn, to w statystykach można sprawdzić jakie to były warstwy społeczne.
Bo 20 mln zł to nie są wasze, lecz wszystkich Polaków.

Pieniądze są nasze, owszem. Natomiast cel już nie, wiąże się z relgią, wiarą, kultem.
Wy nie macie chyba świadomości ile pieniędzy zostało przejedzonych przez najróżniejsze maści afery.

No to najlepiej wydajmy wszystko na świątynie - może "Bóg" nas wysłucha w końcu!
A, że rzecz dotyczy kościoła, aaaaaa, to tu już macie problem. Faryzeusze....

Uwierz mi, że mogłaby dotyczyć każdego innego związku wyznaniowego - nie tylko Kościoła Katolickiego. Ciekawe, czy byłbyś takim entuzjastą, gdyby postanowili przeznaczyć "JEDYNE 20 mln" na jakiś wielki meczet, żeby uczcić tolerancję niegdyś I RP, za swoich złotych lat?

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
Paweł
 luty 17 2006 22:49   
Forum

Nie, bo islam był i jest w mniejszości .
Ale ładnie to tak zestawiać katolików z nazistami?

===

Profil   Email 
macli
 luty 18 2006 09:07   
Forum

Quote by pawvic: Nie, bo islam był i jest w mniejszości .
Ale ładnie to tak zestawiać katolików z nazistami?

Czyli wg Ciebie preferowanie największego wyznania jest w porządku?
Pozostaje Ci tylko współczuć.

===

Profil   Email 
Zawartość wygenerowana w: 0,20 sekund
Nowy wątek

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty 
HTML dozwolony w ograniczonym zakresie