Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Polityka i społeczeństwo Nowy wątek
 20 mln zl na Świątynię Opatrzności Bożej
 |  Wersja do druku
Marcin
 luty 18 2006 10:30   
Forum

Status: offline

Co by niepowiedzieć to to dofinansowanie budowy Świątyni Opatrzności Bożej według mnie ma swoje zalety i wady, otóż rzeczywiście jeśli chodzi o inne cele to faktycznie ta kasa mogłaby pójść na oddłużanie słuzby zdrowia, kasę na to uzbierać po przez tacowe i niech się o. Rydzyk pokaże z jak najlepszej strony.

===

Profil   Email 
Marcin Winiarski
 luty 18 2006 10:39   
Forum

Quote by pawvic: Wiesz co, to może w ogóle nie finansować żadnego związku wyznaniowego? Będzie to bardzo "etyczne". Dobrze wam tak wszystkim mówić na co powinny, a na co nie powinny iść cudze pieniądze. Bo 20 mln zł to nie są wasze, lecz wszystkich Polaków. Mamy rząd - taki wybrali Polacy - i basta! Będziecie płakać o durne 20 mln zł. Wy nie macie chyba świadomości ile pieniędzy zostało przejedzonych przez najróżniejsze maści afery. A, że rzecz dotyczy kościoła, aaaaaa, to tu już macie problem. Faryzeusze....

O dyrne 20 milionów, które można spozytkować lepiej, na rzecz całego społeczeństwa? Do niedawna byłem zwolennikiem budowy tej światyni i współfinansowania jej przez Państwo. Ale jak sie dowiedziałem, że to już trzecia, to zmieniłem zdanie. Dlaczego się przemilcza fakt, że już dwie światynie postawiono. W tym wypadku, gdy to już wiem, mówię: nie życzę sobie, by finansowano kolejną z moich podatków! Ciekawy jestem czy byś poparł, gdyby rząd miał taką symę przezanzcyć na Kościół np. baptystyczny. I czy wówczas były by to "durne" 20 milionów czy głupio wydane 20 milionów? Jeśli twoja ocene sytuacji rózni się zależnie od tego, czt pieniądze te mają pójść na cel katolicki, czy protestancki, to faryzeuszem jesteś ty sam.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
Marcin Winiarski
 luty 18 2006 10:48   
Forum

Quote by pawvic: Wiesz co, to może w ogóle nie finansować żadnego związku wyznaniowego?

Quote by macli:Nie o to chodzi aby nie finansować żadnego, ale żeby robić to sprawiedliwie. Taki np. Fundusz Kościelny obejmuje swoim działaniem wszystkich duchownych (nie tylko katolickich).

Fundusz Kościelny moim zdaniem powinien zakończyć swą działalność. Wspólnoty wyznaniowe powinny funkcjonować samodzielnie, bez wsparcia z kasy państwowej - może wyłaczając sferę edukacyjną i pracy na rzecz społeczeństwa, co w ustawie jest przewidziane dofinansowywanie jako organizacji pozarządowej. Z cała pewnością zaś np. Kościół katolicki nie powinien za bezcen dostawać budynków lub terenów pod budowę świątyń. Jeśli sa potrzebne to powinny być sprzedawane po normalnej, rynkowej wartości. Póki co to Kr-k ma w tym kraju samych chętnych do wspierania i same przywileje - tak od prawicy, jak i lewicy. Wszystkie Kościoły powinno się traktować równo - albo dawać kazdemu po równo, albo nie dawać nikomu. Lepiej nie dawać nikomu, bo tylko to gwarantuje rozdział Kościoła od państwa, który dla przyszłości kraju i jego stabilności finansowej jest niezmiernie wazny. Bpatyśi taki model lansują od początku i popatrzcue na kraje, w których od nieś przyjął. Rewelacja!

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
Thomas Z
 luty 18 2006 11:18   
Forum

"(cytat za: Marcin W) Wszystkie Kościoły powinno się traktować równo - albo dawać kazdemu po równo, albo nie dawać nikomu."

Właśnie tak to powinno wyglądać ale myśle że problem jest głębszy. Chociażby fakt że w szkołach jest religia przedmiot nazywa się religia ale jest to Katolicyzm. W USA (i krajach zachodnich) jest tak że jak są chętne osoby to można zorganizować dowolną grupę religijną, jeśli związek religijny ją organizujący jest prawnie zarejestrowany.

===

Profil   Email 
milka
 luty 18 2006 11:34   
Forum

panstwo nie powinno wspierac instytucje religijne! kazdy kosciol powinien istniec wedlug potrzeb. jezeli do kosciola takiego lub siakiego nikt nie przychodzi nie zasila tace, to po co taki kosciol niby ma istniec dzieki kasie panstwowej? niech kosciol istnieje i dziala dla tych kto ich potrzebuje. chodzisz do kosciola? to swpieraj kosciol! ten kto zasila panstwo swoimi podatkami wolalby raczej widziec lepsza sluzbe zdrowia! jestem pewna wiekszosc polakow tak wlasnie mysli! ale u nas wiekszoscia jest kler, u nas wiekszoscia jest rzad i mafia!
rzad najpierw rozdal kase sobie: kancelaria przeydencka 13 mln, kosciol 5mln, oszolomy w rzadzie kolejne miliony. a gdy stala sie tragedia w katowicach, to szybko wyszlo na jaw ze na ratownictwo nie bylo pieniazkow. okzalo sie ze usluga 012 nie dziala tak jak wczesniej zapewniali nas. dzieki tej tragedii znalazlo sie cos dla sluzby ratowniczej, ale doperio po tym jak sami sobie rozdali. super!

===

Profil   Email 
Robert
 luty 18 2006 12:12   
Forum

Quote by milka: panstwo nie powinno wspierac instytucje religijne!
wszystko zależy co u Ciebie zanczy słowo: państwo?
Czyż nie są to obywatele którzy płacą podatki i mają prawo decydować na co one są przeznaczone?
Quote by milka:
ten kto zasila panstwo swoimi podatkami wolalby raczej widziec lepsza sluzbe zdrowia!

Owszem każdy wolalby widziec lepsza sluzbe zdrowia. Pamiętaj, że pojedyncze szpitale są zadłużone na kilka milionów, a cała służba zdrowia na kilkanaście miliardów. Nie jednokrotnie dotyczy to zwykłej niegospodarności dyrektorów (gdyby to było jego to by inaczej zarządzał szpitalem, a przecież ma za to te same pieniądze).
I tu jest nasza olbrzymia część podatków wyrzucona w błoto. Szkoda, że ja który płacę podatki nie wiele mogę w tej sytuacji zrobić.

===

Nikt nie ma obowiązku być szczęśliwym.

Profil   Email 
milka
 luty 18 2006 12:33   
Forum

belarmin, idz na spacer, naprawde, polecam! ozyj troche! jest piekne sloneczko, i swieci!

===

Profil   Email 
Robert
 luty 18 2006 12:37   
Forum

Quote by milka: belarmin, idz na spacer, naprawde, polecam! ozyj troche! jest piekne sloneczko, i swieci!

U mnie jest szaro i zimno, dlatego na spacer wybiore się dopiero po obiedzie, ale dzięki za troskę.

===

Profil   Email 
Matija
 luty 18 2006 13:40   
Forum

20 mln żlotych ....hmm..... w Polszy jest 90% katolikow.
Niech tylko co drugi katolik da 1 złoty, już mamy 20 mln. I po co kłótnie?
Powinna zostać zorganizowana zbiórka w kościołach, choćby 4 czy 5 razy. Jeśli połowa katolików w kraju poświeci po 5 złoty, mamy zgromadzony budżet 100 mln zlotych.
A państwo nie powinno dawać kasy na to. To jest inicjatywa Polaków - katolików, i tylko ich tyczyć się winna.
W kupie siła, jesteśmy katolikami, zobaczmy jaką mamy siłę! Wszyscy razem, zgodnie pracujac jesteśmy w stanie wybudować nie tylko ŚOB, ale każdego roku po kilka super nowoczesnych szpitali, bez uszczerbku na naszych portfelach. Bo jednostki same niewiele mogą, ale 30, 35 milionów ludzi??!!!
Chrześcijanie wszystkich krajów łączcie się!!!!

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
Robert
 luty 18 2006 13:53   
Forum

Quote by Matija: 20 mln żlotych ....hmm..... w Polszy jest 90% katolikow. Niech tylko co drugi katolik da 1 złoty, już mamy 20 mln. I po co kłótnie?

Matija tu nie chodzi o 1 zł, ale zaledwie o niewielki ułamek 1 grosza. Jeśli wydatki z budżetu są poziomie ok. 600 mld zł to policz sobie ile procent stanowi 20 mil. Podziel to przez ok. 20 mil podatników. Przy czym inne podatki płacą ci którzy zarabiają 60 tys miesięcznie a inne którzy zarabiają 1000 zł.
Nie dobrze się jednak stało, uważam że więcej to przyniesie szkody niż pożytku. Teraz dopiero będzie tyle poszkodowanych, że strach pomyśleć.

===

Profil   Email 
Thomas Z
 luty 18 2006 13:55   
Forum

Jest 90 procent ochrzczonych, wierzących praktykujących (czyli zgodnie z nauczaniem KK, Katolików) jest według ostatnich badań 43 procent , tak gwoli wyjaśnienia. Poza tym podobno wybudowano już dwie świątynie w związku z tym projektem. Nie wiem jaki jest sens w wybudowaniu kolejnej świątyni pełnej przepychu, nie jestem wielkim znawcą Biblii ale chyba jest to sprzeczne z nauczaniem i Biblii i Jezusa.

===

Profil   Email 
Thomas Z
 luty 18 2006 14:31   
Forum

Kościół jeśli chce utrzymać wiernych w wierze powinien zajać się duchowością a nie polityką czy budowaniem świątyń których jest już i tak dużo. Sam fakt, jak zaglądam do dowolnej księgarni to nie ma wiele książek o duchowości wydanych przez KK natomiast pełno jest o Buddyzmie czy Szamanizmie.

===

Profil   Email 
Gocek
 luty 18 2006 15:02   
Forum

Matija tu nie chodzi o 1 zł, ale zaledwie o niewielki ułamek 1 grosza. Jeśli wydatki z budżetu są poziomie ok. 600 mld zł to policz sobie ile procent stanowi 20 mil. Podziel to przez ok. 20 mil podatników. Przy czym inne podatki płacą ci którzy zarabiają 60 tys miesięcznie a inne którzy zarabiają 1000 zł.

WOW! No to ja jestem w stanie przeznaczyć nawet 10 groszy i niech zbudują 10 świątyń dla każdego znanego Kościoła . Mogę przeznaczyć także 1 grosz na wojsko, edukację - tutaj mogę dać nawet złotówkę
20 mln, złotych w obecnej sytuacji w jakiej znajdują się finanse Polski to ogromna suma pieniędzy. I nic nie pomogą tutaj pseudo przeliczenia kosztów per capita, którymi zresztą zręcznie posługują się niektórzy politycy.

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
Robert
 luty 18 2006 16:35   
Forum

Quote by Thomas_Z: Sam fakt, jak zaglądam do dowolnej księgarni to nie ma wiele książek o duchowości wydanych przez KK natomiast pełno jest o Buddyzmie czy Szamanizmie.

Wszystko przez to, że nie zaglądasz do odpowiedniej księgarni. Słyszałeś o księgarniach katolickich?
Samo wydawnictwo WAM drukuje co roku ok 250 tytułów pozostałe księgarnie ok tysiąca. Jeśli masz akurat takie pseudo-argumenty to rzeczywiście nie ma się czym przejmować.

===

Profil   Email 
Thomas Z
 luty 18 2006 17:00   
Forum

No tak pseudoargumenty. No to czemu coraz mniej jest Katolików w Polsce? Młodzież nie garnie się do kościoła czy też to też jest fałsz i pseudoargument? Czemu Buddyzm czy nawet New Age jest coraz bardziej popularny? Według mnie KK nie potrafi przemówić językiem młodych ludzi (powiedzmy sobie szczerze czy ludzie młodzi często odwiedzają księgarnie katolickie?). A może prawda jest inna? W takim razie proszę o wytłumaczenie.

===

Profil   Email 
Robert
 luty 18 2006 17:11   
Forum

Quote by Thomas_Z: No tak pseudoargumenty. No to czemu coraz mniej jest Katolików w Polsce? A może prawda jest inna? W takim razie proszę o wytłumaczenie.

Ciągle to są pseudo-argumenty.
Dlaczego jest coraz mnie Katolików w Polsce?
Bo od kilku lat w Polsce jest ujemny przyrost naturalny.

===

Profil   Email 
Matija
 luty 18 2006 18:05   
Forum

WOW! No to ja jestem w stanie przeznaczyć nawet 10 groszy i niech zbudują 10 świątyń dla każdego znanego Kościoła . Mogę przeznaczyć także 1 grosz na wojsko, edukację - tutaj mogę dać nawet złotówkę
20 mln, złotych w obecnej sytuacji w jakiej znajdują się finanse Polski to ogromna suma pieniędzy. I nic nie pomogą tutaj pseudo przeliczenia kosztów per capita, którymi zresztą zręcznie posługują się niektórzy politycy

Przeciez to czysta logika. Tylko zależy od nas jak to zorganizujemy. Bo katolicy chętnie wykładaja i to nie 1 zł, ale nawet po kilkaset. Oczywiście "gdzieś" w tym procesie biurokracji giną chyab te pieniądze, bo jakoś zawsze brakuje.....

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
Robert
 luty 18 2006 18:42   
Forum

Quote by Matija: Przeciez to czysta logika. Tylko zależy od nas jak to zorganizujemy. Bo katolicy chętnie wykładaja i to nie 1 zł, ale nawet po kilkaset. Oczywiście "gdzieś" w tym procesie biurokracji giną chyab te pieniądze, bo jakoś zawsze brakuje.....

20 mil zł to 1/4 kosztów budowy.
Ponadto Kościół jako wierni - a nie jak to najczęściej pada na tym forum jako kościół-duchowieństwo - rocznie przeznacza kiladziesiąt milionów złotych na pomoc najbardziej potrzebującym (takie dane można łatwo znaleźć choćby w internecie jeśli tylko ktoś jest takimi danymi zainteresowany).
W ten sposób Kościół wtrąca się w kompetencje "państwa" które winno opiekować się najuboższymi i co gorsze uprawia politykę.

===

Profil   Email 
Gocek
 luty 18 2006 21:27   
Forum

Przeciez to czysta logika. Tylko zależy od nas jak to zorganizujemy. Bo katolicy chętnie wykładaja i to nie 1 zł, ale nawet po kilkaset.

No to niech czysto logicznie państwo zobliguje (w formie ustaw) obywateli do wyłożenia nawet po 10 zł jednorazowo, to może rozwiążemy problem braku pieniędzy na ochronę zdrowia. Absurd!
Oczywiście "gdzieś" w tym procesie biurokracji giną chyab te pieniądze, bo jakoś zawsze brakuje.....

Może je palą?

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
Marcin Winiarski
 luty 18 2006 22:39   
Forum

Quote by Thomas_Z: "(cytat za: Marcin W) Wszystkie Kościoły powinno się traktować równo - albo dawać kazdemu po równo, albo nie dawać nikomu."

Właśnie tak to powinno wyglądać ale myśle że problem jest głębszy. Chociażby fakt że w szkołach jest religia przedmiot nazywa się religia ale jest to Katolicyzm. W USA (i krajach zachodnich) jest tak że jak są chętne osoby to można zorganizować dowolną grupę religijną, jeśli związek religijny ją organizujący jest prawnie zarejestrowany.

Pastor zboru baptystów, z którym jestem związany jest zatrudniony jako kayecheta w jednej ze szkół. W tym zakresie jest więc raczej OK.

===

Profil   Email 
Marcin Winiarski
 luty 18 2006 22:45   
Forum

Quote by belarmin:
Quote by Thomas_Z: No tak pseudoargumenty. No to czemu coraz mniej jest Katolików w Polsce? A może prawda jest inna? W takim razie proszę o wytłumaczenie.

Ciągle to są pseudo-argumenty.
Dlaczego jest coraz mnie Katolików w Polsce?
Bo od kilku lat w Polsce jest ujemny przyrost naturalny.

Inny powód - coraz cześciej słyszy się o katolikach przechodzących na protestantyzm.Są wśród nich nawet księża. I coraz więcej katolików po prostu odchodzi, bo utraciło wairę.

===

Profil   Email 
Marcin Winiarski
 luty 18 2006 22:47   
Forum

Quote by belarmin:
Quote by Matija: Przeciez to czysta logika. Tylko zależy od nas jak to zorganizujemy. Bo katolicy chętnie wykładaja i to nie 1 zł, ale nawet po kilkaset. Oczywiście "gdzieś" w tym procesie biurokracji giną chyab te pieniądze, bo jakoś zawsze brakuje.....

Ponadto Kościół jako wierni - a nie jak to najczęściej pada na tym forum jako kościół-duchowieństwo - rocznie przeznacza kiladziesiąt milionów złotych na pomoc najbardziej potrzebującym (takie dane można łatwo znaleźć choćby w internecie jeśli tylko ktoś jest takimi danymi zainteresowany).
W ten sposób Kościół wtrąca się w kompetencje "państwa" które winno opiekować się najuboższymi i co gorsze uprawia politykę.

Nieprawda! to nie są kompetencje państwa, jak twierdzisz.Pomoc potrzebującym jest chrześcijańskim obowiązkiem. Wzmianki o tym są w Biblii.

===

Profil   Email 
Rafi F
 luty 18 2006 22:48   
Forum Moderator
Moderator

Quote by belarmin:

O, widze, że kolega socjalista. Państwo co jeszcze ma zrobić ? wychować, wyuczyć i nakarmić ? Dobrze, że robią to Kościoły, dobrze, że robią to poszczególni ludzie i dobrze, że robią to inne organizacje nie związane z administracją rządową.
To, że niestety KRK uprawia polityke, to tylko smutny fakt. Czy w związku z tym sejm powinien wchodzić na teren kościoła ? Otóż rząd powinien zajmować się swoimi sprawami, te 20 mln można chociażby na straż pożarną przeznaczyć (niektóre wozy ponad 20 lat mają), lub choćby na sprzęt GOPR'u. Myślę, że sposobów na wydatkowanie tych "lichych" milionów z głową znalazło by się aż nadto - ku dobru ogólnemu, po to są podatki. A kościoły niech sobie ludzie sami budują za pieniądze wiernych, a nie kosztem innych !

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
Rafi F
 luty 18 2006 22:50   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Marcin W:
Quote by belarmin:

Nieprawda! to nie są kompetencje państwa, jak twierdzisz.Pomoc potrzebującym jest chrześcijańskim obowiązkiem. Wzmianki o tym są w Biblii.
100% racji Panie Marcinie. 100%. Zwalać to na "państwo" jest wręcz demoralizujące.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Robert
 luty 18 2006 23:02   
Forum

Quote by Marcin W: Nieprawda! to nie są kompetencje państwa, jak twierdzisz.Pomoc potrzebującym jest chrześcijańskim obowiązkiem. Wzmianki o tym są w Biblii.

Jeśli mówimy o państwie to nie można powoływać się na Biblię ponieważ nie wszyscy obywatele są chrześcijanami
(i nie jest ono - jak wielu uparcie powtarza - państwem wyznaniowym).
Co się zaś tyczy kompetencji państwa to warto przypomnieć sobie podstawowe tezy z wiedzy o społeczeństwie (państwo jest zobowiązane zapewnić swoim obywatelom minimum środków do życia).

===

Profil   Email 
Rafi F
 luty 18 2006 23:14   
Forum Moderator
Moderator

Quote by belarmin:
Co się zaś tyczy kompetencji państwa to warto przypomnieć sobie podstawowe tezy z wiedzy o społeczeństwie (państwo jest zobowiązane zapewnić swoim obywatelom minimum środków do życia).
Czyli państwo powinno każdemu dać kąt, ubrać i nakarmić. Tą wiedze o społeczeństwie to w którym roku Pan miał ? Czy nadal tak uczą ?
A może państwo powinno dawać każdemu szansę na wykształcenie, prace i godne życie poprzez ochronę mienia i wolności ?
Skoro rozumuje Pan, że państwo powinno zajmować się wszystkim (mundurki też rozdawać ?), to nie dziwi mnie Pana postawa. A ludziska by sobie tylko wegetowały bez indywidualności, wolności i rozwoju - nikt nie robiłby problemów. A aby było równo, to dla tych inteligentniejszych obręcze na głowę generujące impulsy wysokiego napięcia, gdy praca mózgu zbyt sie wzbudzi, dla skoczniejszych obciażenia, baletmistrzom nogi połamać, pianistom palce, a tym nadpobudliwym seksualnie poucinać, poucinac... Współczuję nadpobudliwym, inteligentnym, wykształconym muzycznie baletmistrzom. Piękna wizja państwa

===

Robert
 luty 18 2006 23:47   
Forum

Quote by Rafi F: Czyli państwo powinno każdemu dać kąt, ubrać i nakarmić.
Skoro rozumuje Pan, że państwo powinno zajmować się wszystkim (mundurki też rozdawać ?), to nie dziwi mnie Pana postawa.
Współczuję nadpobudliwym, inteligentnym, wykształconym muzycznie baletmistrzom. Piękna wizja państwa
Spokojnie, bez niepotrzebnych emocji.
Jeśli piszę że państwo jest zobowiązane zapewnić swoim obywatelom minimum środków do życia to wcale nie znaczy że państwo powinno każdemu dać kąt, ubrać i nakarmić. Od dłuższego czasu bezrobocie dotyka prawie co piątego Polaka tzn, że wielu obywateli żyje w skrajnym ubóstwie i to nie z własnej winy.
Natomiast jak sięgam pamięcią to rządzący w pierwszym zapewniają sobie dobre warunki (jeden ze znanych polityków powiedział w TV, że nie jest łatwo utrzymać się posłowi za 10 tys zł miesięcznie).

===

Profil   Email 
Maciek Janson
 luty 18 2006 23:47   
Forum Moderator
Moderator

Cala sytuacja ma wiele wspolnego z moim nickiem :-)

To sa jakies jaja, zeby za moje pieniadze stawiano takie rzeczy... Ciekaw jestem jak sie poczuje kazdy katolik w tym kraju jak przyjdzie sld do wladzy i w ramach rewanzu zacznie fundowac regionalene osrodki promocji homoseksualizmu... Slodko

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
Marcin Winiarski
 luty 19 2006 00:53   
Forum

Quote by Rafi F:100% racji Panie Marcinie. 100%. Zwalać to na "państwo" jest wręcz demoralizujące.

Chyba się nie rozumiemy. Państwo też powinno się angażować - w granicach zdrowego rozsądku, oczywiście. Ale nie jest to czysto państwowa działka. Kościół jest i po to, aby wspierać ludzi w potrzebie.

===

Profil   Email 
Marcin Winiarski
 luty 19 2006 00:55   
Forum

Quote by belarmin:
Quote by Marcin W: Nieprawda! to nie są kompetencje państwa, jak twierdzisz.Pomoc potrzebującym jest chrześcijańskim obowiązkiem. Wzmianki o tym są w Biblii.

Jeśli mówimy o państwie to nie można powoływać się na Biblię ponieważ nie wszyscy obywatele są chrześcijanami
(i nie jest ono - jak wielu uparcie powtarza - państwem wyznaniowym).

Państwo NIE POWINNO BYĆ WYZNANIOWYM, ale jednak powinno siękierować naukami zawartmi w Biblii, skoro większość stanowią chrześcijanie. Tezy z WOS tezami, a prawda jest taka, że nie są to kompetencje tylko państwa. Kościół angażują c się w to wypełnia swoją misję.

===

Profil   Email 
Zawartość wygenerowana w: 0,43 sekund
Nowy wątek

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty 
HTML dozwolony w ograniczonym zakresie