Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Polityka i społeczeństwo Nowy wątek Odpowiedz
 Polska sercem
 |  Wersja do druku
Daniel
 luty 17 2007 18:46   
Forum

Status: offline

W tych dniach wiele się wydarzyło. Dużo zrozumiałem, a po części dzięki Wam. Można dziesięć razy przeczytać tą samą książkę i za każdym razem rozumieć ją identycznie. Ale jak nasze myśli zejdą z utartych ścieżek, to doznajemy olśnienia, tą samą książkę możemy już rozumieć inaczej. Jeden zewnętrzny impuls powoduje, że zasłona gdzieś pryska i dostrzegamy to, o co żeśmy się ocierali tyle lat nie widząc tego. Tym impulsem jest Duch Święty. Tak on właśnie wpływa na ludzi.
Dzięki niemu człowiek staje się mądrzejszy. A gdy ta mądrość połączy się z wiedzą, to ta energia dobra zwielokrotnia się. Udziela się innym, rozlewa się.
Jak każda energia jest materią płynną, przemieszczającą się, falującą.
Uwidacznia się to cyklicznymi jej nasileniami, przy stale rosnącym jej poziomie.
Jakie to ma powiązanie z tym wątkiem? Proste, jeżeli ma powstać ustrój zbliżony do Królestwa Niebieskiego, to z pewnością nastąpi za zgodą Boga i przy jego udziale.
Ten udział, to zapowiadane zesłanie Ducha Świętego. W jaki sposób on się zmaterializuje, to już częściowo zależy od poziomu naszej wiedzy. Jest ona nieporównywalnie większa od naszych przodków. Ale czy wystarczająca? Tego nie wiem.

Daniel

===

Profil   Email 
 Cytat 
Daniel
 luty 18 2007 15:42   
Forum

Teraz mamy fazę dołka. Niewiele tu energii, bo energia przeszła na inne wątki.
No i dobrze. Różnorodność form jest jak najbardziej wskazana.

Od ogólnikowych, symbolicznych wizji zmian bardziej mnie interesuje sprawa praktyczna. Jak te zmiany będą wyglądały w naszym codziennym życiu?
Ponieważ za dużo już było ogólników i stało się to nudne dla niektórych, wymienię teraz parę szczegółów. Mam jednak świadomość, że będą one nie zrozumiałe, bo żeby je zrozumieć to trzeba widzieć całość.
1. główną zmiana to zniknięcie władzy w potocznym tego słowa znaczeniu. Po prostu nie będzie już prezydenta, premiera, rządu, sejmu, senatu itd. Znikną też partie polityczne i cały dwór polityczny.
2. państwo przestanie być instytucją gospodarczą, czyli nie będzie posiadać we władaniu majątku. Co za tym idzie nie będzie też przedsiębiorstw państwowych
3. wraz z państwem znikną prawa regulujące tym wielkim przedsiębiorstwem, spowoduje to otwarcie granic i pełną swobodę gospodarczą.
4. zmieni się taktyka zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom poprzez najnowszej generacji automatyczny system ochronny zapewniający też fizyczną likwidację wroga.
a. oznacza to likwidację armii i policji
b. pełną wykrywalność wszystkich naruszeń Prawa

Przedstawiłem tylko zarys zmian, ale i tak będzie wywoływał szok. Zapewniam, że nie jest to anarchia i każdy mieszkaniec będzie miał prawo dochodzić swojej krzywdy w sądzie, a jego bezpieczeństwo życia i mienia będzie niemal 100%. Chyba tego najbardziej oczekujemy od państwa, a nie tego, żeby nam organizowało życie w każdym szczególe.

Daniel

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 luty 18 2007 18:54   
Forum

...

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 luty 18 2007 23:05   
Forum

przyłączę się do Piotra:

...

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Daniel
 luty 19 2007 14:50   
Forum

Tak myślałem, że taka będzie reakcja. Nadmiar informacji szkodzi. Powstaje blokada i trochę czasu potrwa zanim co nieco dotrze do świadomości.
Tego jednak nie będę realizował, bo nie jestem żadnym wodzem. Nie będzie żadnego przewrotu lub jakiejkolwiek przemocy. To jest wizja świata po przemianach, które nastąpią w sposób łagodny w wyniku zmiany postaw ludzi i zastosowaniu rozwiązań technicznych. Mogę tylko wyjaśniać, a siła sprawcza do mnie nie należy.
Dodam tylko że stosunek do tego rozwiązania jest barometrem naszej gotowości do Królestwa Niebieskiego. Im bardziej pragniemy takich rozwiązań, tym bliżej nam do Boga. To nie On narzucał nam władzę (I SM 8,7-10).

Daniel

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 luty 19 2007 16:06   
Forum

Quote by Daniel: Tak myślałem, że taka będzie reakcja. Nadmiar informacji szkodzi.

chyba znowu usiłujesz prowokować
Quote by Daniel:
Powstaje blokada i trochę czasu potrwa zanim co nieco dotrze do świadomości.

chyba znowu usilujesz prowokować
Quote by Daniel:
Tego jednak nie będę realizował, bo nie jestem żadnym wodzem. Nie będzie żadnego przewrotu lub jakiejkolwiek przemocy. To jest wizja świata po przemianach, które nastąpią w sposób łagodny w wyniku zmiany postaw ludzi i zastosowaniu rozwiązań technicznych.

przypominam, że takie mnie więcej były też założenia wprowadzania najlepszego na świecie ustroju czyli komunizmu (za wyjątkiem oczywiście sposobu wprowadzenia zmian)
Quote by Daniel:
Mogę tylko wyjaśniać, a siła sprawcza do mnie nie należy.
Dodam tylko że stosunek do tego rozwiązania jest barometrem naszej gotowości do Królestwa Niebieskiego.

jesli Królestwo niebieskie uznamy za utopię, tak
Quote by Daniel:Im bardziej pragniemy takich rozwiązań, tym bliżej nam do Boga. To nie On narzucał nam władzę (I SM 8,7-10).

Daniel

Życzę Ci więc zbliżania się do Boga

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Daniel
 luty 19 2007 18:18   
Forum

...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 luty 19 2007 18:45   
Forum

...

[czyli wszyscy uważamy ten wątek za wyczerpany
]

===

Cytat 
Daniel
 luty 19 2007 19:49   
Forum

Mów za siebie, ja tylko nie podejmuję polemiki na atak personalny.
Brak odpowiedzi jest też odpowiedzią. Ale nie mam do nikogo pretensji, że jest taki jakim jest. Jeżeli od dzieciństwa wchłaniał tylko jeden pogląd, to nie należy się dziwić, że każdy inny uważa za utopię. Mądry człowiek podejmie polemikę merytoryczną, a nie atakuje rozmówcę.
Wątek nie jest nawet w 10% przedstawiony. Ale nie napiszę Wam wszystkiego na raz, bo nie jesteście tego w stanie zrozumieć. Jestem cały czas gotowy na rozmowę merytoryczną, a ataki personalne będę przemilczać.

Daniel

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 luty 19 2007 22:37   
Forum

Quote by Daniel: Mów za siebie, ja tylko nie podejmuję polemiki na atak personalny.
Brak odpowiedzi jest też odpowiedzią. Ale nie mam do nikogo pretensji, że jest taki jakim jest. Jeżeli od dzieciństwa wchłaniał tylko jeden pogląd, to nie należy się dziwić, że każdy inny uważa za utopię. Mądry człowiek podejmie polemikę merytoryczną, a nie atakuje rozmówcę.
Wątek nie jest nawet w 10% przedstawiony. Ale nie napiszę Wam wszystkiego na raz, bo nie jesteście tego w stanie zrozumieć. Jestem cały czas gotowy na rozmowę merytoryczną, a ataki personalne będę przemilczać.

Daniel

To nie był atak na Ciebie
Też jestem gotowy na dyskusję merytoryczną, ale nie o utopiach.
Nasza reakcja nie była spowodowana nadmiarem informacji.
Tak naprawdę żadnej informacji tam bowiem nie było.

Czekam na kontynuację.
Obiecuję, że odpowiem jak będzie merytorycznie

===

Cytat 
kobieta
 luty 19 2007 23:31   
Forum

Informację zaczerpnęłam z forum Frondy:

Firma Howard de Walden Estate, do której należy reprezentacyjny kwartał nieruchomości przy Harley Street w Londynie (tradycyjnie użytkowany dla potrzeb ochrony zdrowia), zdecydowała, że wymówi umowy wszystkim najemcom parającym się aborcją. Stało się tak po tym, jak rodzinny tytuł arystokratyczny i własność nieruchomości przeszła z 9-tego Barona Howarda de Walden, anglikanina, na jego najstarszą córkę, 10-tą Baronessę Howard de Walden, zdeklarowaną katoliczkę.
Harley Street to rejon ekskluzywnych klinik i gabinetów medycznych, kojarzony między innymi jako miejsce aborcji dokonywanych przez studentki z bogatych rodzin.
Decyzja arystokratki doprowadziła do furii lobby aborcyjne i środowiska feministyczne. Pojawiły się głosy, że rząd powinien przeforsować ustawę uniemożliwiającą właścicielom decydowanie, komu chcą wynająć nieruchomość (sic!). W imię walki o tolerancję z pełną nietolerancją zaatakowano możliwość podejmowania przez kogoś decyzji w oparciu o przekonania religijne (a już szczególnie katolickie).

http://www.telegraph.co.uk/core/Content/displayPrintable.jhtml?xml=/health/2007/02/16/habortion116.xml&site=13&page=0

Danielu, to co zrobiła ta pani jest w jakimś stopniu budowaniem ustroju zgodnego z Twoimi oczekiwaniami, prawda?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Daniel
 luty 20 2007 09:06   
Forum

Medieval Man wszystko co napiszę możesz nazwać utopią i Twój spokój nie będzie zakłócony. Proste i jakie łatwe. Żadnego wysiłku.
Na Twoje pytania, Kobieto, odpowiem zdecydowania: tak. Co czynimy świadczy o nas, a w tym jest też jak gospodarzymy swoim majątkiem. Ma on wielką siłę oddziaływania na życie naszych bliźnich. Od właściciela, dysponenta tego majątku zależy jak on będzie ukierunkowany. Może przynosić dobro, ale też wzmacniać zło.
Majątek jest integralną częścią nas. Odpowiadamy za niego. Jeżeli wyrządza komuś krzywdę, to wina przechodzi na nas. Nie wypuszczamy agresywnego psa, bo wiemy, że jak kogoś pogryzie, to my będziemy za to odpowiadać. Dlaczego tak nie postępujemy z majątkiem? Przecież to jest to samo.
Wracając do przykładu, właścicielka nieruchomości po prostu nie życzy sobie prowadzenia interesów z ludźmi, którzy czynią zło. Ma do tego prawo, a nawet obowiązek wobec Boga. Władza chce natomiast okraść ją z tego prawa, okraść ją z władztwa nad swoim majątkiem. Dlaczego mamy bandycką władzę popierać? Do czego ona jest nam potrzebna?
Ale jak mówię o jej likwidacji, to nazywa się to utopią.

Daniel

===

Profil   Email 
 Cytat 
Daniel
 luty 22 2007 14:51   
Forum

Zamarło, ale nie umarło. Bóg nie opuścił tego forum i czasami tu zagląda. .
Podążam za nim i posłusznie poddaję się jego woli. Moim zadaniem jest wyjaśnić jak ma wyglądać ten nowy porządek, który wszyscy przepowiadają i prorokują jego przyjście. Widzą go jednak takim, jakimi sami są z całym swoim dziedzictwem przodków. Dopóki nie znienawidzą tego dziedzictwa, to nie będą wstanie zrozumieć, a ich serca nadal będą skamieniałe.
Bóg jest zazdrosny i nie będzie dalej tolerować innej władzy. On jest najwyższą władzą i żadne królestwo z dwoma władzami nie ostanie się. Każda władza ziemska musi być w sprzeczności z Bogiem. Teraz przychodzi czas, żeby to zrozumieć i zrealizować.

Daniel

===

Profil   Email 
 Cytat 
Daniel
 luty 23 2007 12:37   
Forum

Co więcej, my sami jesteśmy takimi małymi królestwami i o zgrozo, sprzecznymi wewnętrznie. Tak jesteśmy nasiąknięci dogmatami naszych przodków, że przestaliśmy dostrzegać w sobie te sprzeczności. Te dogmaty przekazywane są z pokolenia, a pokolenie. Teraz rozumiem dlaczego Bóg karze swych nieprzyjaciół do trzeciego i czwartego pokolenia. Mam wrażenie, że jesteśmy już tym karanym pokoleniem.

Daniel

===

Profil   Email 
 Cytat 
Daniel
 luty 25 2007 11:36   
Forum

Nasunęła mi się taka myśl, że jednak miałem rację co do tej nieformalnej grupy. Jesteście jak kosiarze, koszący wszystko co wyrasta ponad normę. Zrozumiałe jest, że niewielu tu wchodzi, tak jak coraz mniej młodych wchodzi do kościoła. Szukają Boga gdzie indziej, bo tam czują na plecach przeszywający wzrok.
Na mnie to jednak nie działa. Jestem jak kamień, któremu kosa nie jest w stanie nic zrobić.

Jakimi jesteśmy ludźmi, to świadczą o tym nasze uczynki. Nie te na pokaz, tylko te powtarzalne każdego dnia. Nie ma znaczenia, że jesteśmy wybitnymi specjalistami w jakiejś dziedzinie, bo w innej jesteśmy zwykłymi laikami. Żaden człowiek nie jest doskonały i nie ma prawa się wywyższać. To, że jest profesorem, to nie znaczy, że ma we wszystkim rację. Nie przysługują mu miejsca w pierwszej ławce, a jak się tego dopomina, to i w ostatniej dla niego miejsca nie ma.

Daniel

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 luty 26 2007 12:59   
Forum

Danielu bracie!
Szczerze powiem nie bardzo zrozumiałam co masz na myśli pisząc ostatnie dwa posty. Ale wyczuwam w nich wielką gorycz i prawdopodobnie pretensję o to , że zbyt opieszale angażujemy się na tym forum w kwestii budowania czy też określania kształtu ustroju odpowiadającego Boskiemu Prawu. Powodem tego jest jak mi się wydaje ograniczoność wymyślenia na gorąco czegoś co musi tworzyć się w konkretnych realich i w obliczu konkretnych sytuacji. Zakładając stosowanie Boskich Przykazań w kazdej sytuacji, musimy jednak- aby rozstrzygnąć jak je zachować- mieć tę konkretną sytuację przed oczami. Dlatego określenie już teraz jakie przepisy zapanują w tym idealnym ustroju jest według mnie niemożliwe. Jedynie co możemy powiedzieć teraz to, że w takim ustroju musi zapanować wzajemne braterstwo i wzajemna miłość i nieczego więcej nie możemy z góry powiedzieć. Tak przynajmniej wydaje mi się. Natomiast jeżeli weźmiesz na wokandę jakiś konkretny problem np. problem aborcji czy kary śmierci to wtedy możemy rozmawiać jakie stanowisko powinniśmy zająć, które byłoby zgodne z Boskim Prawem w idealnym ustroju. Czy zrozumiałeś mnie?
Pozdrawiam serdecznie

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
Daniel
 luty 26 2007 15:49   
Forum

Wytłumacz mi Matejanko, jak to możliwe, że ludzie, którzy uważają się za pobożnych, dobrze znający Pismo, a w szczególności Dekalog, mogli dopuścić do takiego rozpowszechnienia się zła. Rozpatrzmy to na przykładzie. Zgodnie z Dekalogiem kradzież jest złem. Za milczącą zgodą ludzi wierzących bardzo zawężono pojęcie kradzieży. Jeżeli jest ona dokonywana przez państwo została nazwana inaczej: podatkiem, akcyzą, składką, abonamentem itd. Niektóre kradzieży nawet jak są uznawane, to i tak nie podlegają naprawieniu. Albo ich wartość jest zbyt mała, albo zbyt duża. Poszkodowany kradzieżą nie ma szans na domaganie się naprawienia szkody od sprawcy, gdy państwo wymierza "sprawiedliwość".
Jak można wierzyć w Boga i miłować bliźniego, a jednocześnie godzić się na powszechną grabież. Morze zła wylało się na nasz kraj. Żadnego potępienia, a wręcz przeciwnie czynny udział w procedurze przestępczej. A już wychwalanie i nakłanianie z ambon, to już woła o pomstę do nieba. Jak można być katolikiem i jednocześnie popierać socjalizm. Można ewentualnie zrozumieć, że wprowadzono go nam pod przymusem. Ale teraz, niby w wolnym kraju, nadal utrzymywać tą dwulicowość.
Przypomnę co jest kradzieżą, bo co niektórzy wymazali, to ze świadomości.
Kradzież jest to potajemne zabranie cudzej własności. Jeżeli zabór ten jest dokonywany przy użyciu siły nazywa się, to rabunkiem.
Nie można przejść koło tego obojętnie i nadal modlić się do Boga, tak jak by nigdy nic się nie stało. Jak długo można udawać ślepego i głuchego na krzywdę ludzką?
Młodzi, to dostrzegają i uciekają z tego zakłamanego kraju.
A teraz zapadnie milczenie, długie, grobowe.

Daniel

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 luty 26 2007 16:29   
Forum

Nie zapadnie milczenie gdyż spieszę z odpowiedzią. Oczywiście ze masz rację, że zło jakby ukrywa się i już nie jest piętnowane, że ludzie zatracili nawet zdolnośc odróżniania dobra od zła. Ale nie martw się. Jest to tylko dopuszczone przez Boga a nie dozwolone na zawsze. Ludzkość obudzi się ze swojego snu o potędze i znowu powróci na ścieżkę Boskiego Prawa. (chociaż lepiej byłoby napisać wreszcie na nią wejdzie) Ten czas w którym żyjemy musiał nadejść czas "wypuszczenia diabła na ziemię" ale tam gdzie mnoży się zło, Łaska jest wylewana ze zwielokrotnioną siłą i wszystko to w efekcie obróci się ku dobru, a przy pomocy tej Łaski człowiek sprawi, że na ziemi zapanuje Królestwo Boga. Nie przyjdzie ono dostrzegalnie jednego dnia, gdyż będzie się to odbywało stopniowo i od nas zależy jak szybko. Więc walczmy ze złem i jego wszelkimi przejawami, lecz nigdy z człowiekiem, gdyż nam nie wolno sądzić ani potępiać
pozdrawiam Cię

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
Daniel
 luty 26 2007 22:20   
Forum

Matejanko mam wrażenie, że nadajemy na jednakowej częstotliwości. Zgadzam się z Tobą, że nie należy walczyć z człowiekiem, bo nam nie wolno go sądzić. Jednak musimy potępiać zło wywołane czynami człowieka. Musimy je obnażać, potępiać, zapobiegać i domagać się zaprzestania tych złych czynów oraz do naprawienia szkód jakie one wyrządziły. Zawsze trzeba dać człowiekowi szansę na naprawienie swych błędów. Zaniechanie tego będzie oznaką naszej złej woli wyrażającej się zgodą na pozostawienie bliźniego w grzechu.
Słowo musi ciałem się stać. Wizje muszą się zmaterializować. To jest właśnie ten etap.

Daniel

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 luty 27 2007 15:33   
Forum

Danielu!
Wydaje mi się że wszyscy ludzie którzy pragną wprowadzenia na ziemi Królestwa Boga siłą rzeczy nadają na tych samych falach. Ale są i niuanse i tutaj jestem bardzo ostrożna. Zawsze lepiej zanim zaczniemy wyjmować źdźbło z oka bliźniego zająć się swoją belką. Wiem o sobie, że mam tyle belek, że gdy zaczynam zajmować się źdźbłami moich bliźnich to nic dobrego z tego nie wychodzi.
Pozdrawiam Cię serdecznie

===

Cytat 
Daniel
 luty 27 2007 15:58   
Forum

Proces samooczyszczania już u mnie trwa, ale droga jest jeszcze daleka. Pomału odzyskuję władzę nad swoim ciałem, ale jeszcze mój majątek nie jest w pełni w moim władaniu. Jeszcze służy złu, nad czym ubolewam. Pociesza mnie jednak to, że mam już świadomość tego, choć w koło panuje ponura ciemność zła.
Nie porywajmy się z motyką na słońce, bo jesteśmy zbyt słabi. Sami nie zbawimy wielkiego świata. Otrzymaliśmy do uprawy mały ogródek i na nim się koncentrujmy. Tym ogródkiem jest nasza rodzina. Dbajmy o nią i nie pozwólmy, aby ją okradano.
A tak właśnie się w tej chwili dzieje, gdy grabi się ją pod pretekstem np. podatku od spadków i darowizn. Wołam o sprawiedliwość. Ale do kogo? Do sprawców tej niesprawiedliwości. Przecież ktoś tą wadzę wybrał, a teraz się nie chce przyznać.
Nie chcę z nim mieć nic do czynienia, choćby nawet codziennie chodził do kościoła.
Jawność nas oczyści, a w ciemności lubują się złodzieje.

Daniel

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 luty 27 2007 16:14   
Forum

Danielu!
To wszystko prawda co napisałeś. Ale wydaje mi się że jezeli zaufamy Bogu, to ci co robią krzywdę ciału nie będą mogli zrobić krzywdy duszy. Jeżeli nie uda im się spowodować że zaczniesz nienawidzić, że zaczniesz przeklinać i złorzeczyć sprawcom zła to juz w jakiś sposób wygrałeś ze złem. Jest to oczywiście mało spektakularne i słabo zauważalne, ale są to małe kroczki na drodze do polepszania swiata. Oczyiście zło należy piętnować, ale przede wszystkim w obronie innych i dla dobra ogółu.
Pozdrawiam Cię

===

Cytat 
Daniel
 luty 27 2007 22:22   
Forum

Matejanko jest w Tobie siła spokoju i to jest ważna cecha dla kobiety. Ale spokój może przerodzić się w bierność, a to już nie jest dobra cecha. Nie wolno nam się przyzwyczajać do zła, nie możemy być bierni. Długotrwały stan bierności doprowadza w końcu, że te zło przestajemy zauważać. Staje się normalnym stanem naszej rzeczywistości. Dochodzi nawet już do takiej patologii, że nawet już bronimy tego stanu. To znak, że zło zapanowało nad nami całkowicie. Widzę taki stan wszędzie gdzie spojrzę. I co, pozostać biernym?

Daniel

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 luty 28 2007 16:45   
Forum

Matejanko jest w Tobie siła spokoju i to jest ważna cecha dla kobiety. Ale spokój może przerodzić się w bierność, a to już nie jest dobra cecha. Nie wolno nam się przyzwyczajać do zła, nie możemy być bierni. Długotrwały stan bierności doprowadza w końcu, że te zło przestajemy zauważać. Staje się normalnym stanem naszej rzeczywistości. Dochodzi nawet już do takiej patologii, że nawet już bronimy tego stanu. To znak, że zło zapanowało nad nami całkowicie. Widzę taki stan wszędzie gdzie spojrzę. I co, pozostać biernym?

Danielu! Nie jesteś bierny już wtedy, gdy potrafisz odróżnić dobro od zła i Twoje wybory w Twoim życiu będą dobre. To jest na własnym podwórku nieustajacy egzamin i sprawdzian nas samych i już to jest ogromnie trudne. Nie wnikam w to, kogo uznałeś za Mistrza i do kogo chcesz być podobny. Ja mam o tyle ułatwioną sprawę, że dla mnie Mistrzem jest Jezus i przy trudnych wyborach myślę o tym, jak On zachowałby się w danej sytuacji i mi to pomaga i choć nie zawsze wygrywam materialnie to zwyciężam własny egoizm(o ile mi się to uda) czy wygodnictwo. Wiem też, że nie potrzebuję szukać placu boju dla naprawy świata, gdyz Bóg postawi mnie na miarę moich możliwości w miejscu gdzie będę mogła wykazać się dobrem prowadzącym do poprawy tego świata. Może to być maleńka kropla w morzu potrzeb i w morzu zła, ale kropla drąży skałę i jeżeli krople konsekwentnie będą ją drążyc to efekt zostanie osiągnięty i świat będzie się zmieniał. Mój spokój nie jest bierny lecz polega na zaufaniu do Woli Boga i Jego Wszechmocy. Pozdrawiam Cię serdecznie

===

Cytat 
Michał Pająk
 luty 28 2007 17:28   
Forum

Danielu,

Natrafiłem dziś, kilka chwil temu, na pewną ciekawostkę, która od razu przypomniała mi o Twojej osobie. Otóż zwróć uwagę, że swojego czasu chrześcijanie żyli w pogańskim Cesarstwie Rzymskim gdzie kult bożków był kultem państwowym. Tak więc istnieją pisma chrześcijańskie z tamtego okresu mówiące o tym i innych problemach dotyczących życia wśród pogan, tak więc uznałem, że mogłby Cię one zainteresować, ponieważ w pewien sposób związane są one z tym co piszesz.

Podam Ci książkę w której znalazłem informację na ten temat, ponieważ chyba łatwiej będzie Ci do niej dotrzeć niż do właściwych pism lub ich polskich tłumaczeń.

Tak więc polecam Ci przeczytanie:
Danielou J., Marrou H.I. (1986), Historia Kościoła, Tom I: Od początków do roku 600, Chrześcijanie a społeczeństwo pogańskie (s. 142-148), Warszawa: Pax

Tak jako ciekawostkę możesz sobie przeczytać jeśli masz ochotę i znajdziesz dostęp do książki.

===

"Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny." (Mt 25,13)

Profil   Email 
 Cytat 
Daniel
 luty 28 2007 20:32   
Forum

Snafu widzę, że całkowicie mnie nie zrozumiałeś. Ale nic na to nie mogę poradzić. Doceniam Twoją troskę, ale nie znajdę czasu na czytanie tej książki. Obawiam się, że mamy podobne czasy, gdzie wielu uznaje innych bożków obok Boga. Dla mnie On jest jedynym władcą i dlatego uważam, że każda władza inna jest złem. Myślę, że jak większość akceptujesz władzę cywilną i oddajesz jej część uczestnicząc w jej wyborze. Nie wyobrażasz sobie pewnie życia bez tej władzy, ja natomiast nie wyobrażam sobie służenia innemu władcy niż tylko Bogu.
Taka jest między nami różnica i proponuję Ci jeszcze raz przeczytać Dekalog, to może w końcu zrozumiesz. Bóg jest bogiem zazdrosnym i nie będzie tolerował innej władzy obok siebie. To jest podstawa, kto tego nie zrozumie, niech dalej nie czyta.

Daniel

===

Profil   Email 
 Cytat 
Michał Pająk
 luty 28 2007 21:04   
Forum

Quote by Daniel:
Doceniam Twoją troskę, ale nie znajdę czasu na czytanie tej książki.

Spoko, tylko propozycja, ciekawostka taka. Dotyczy nie tyko kultu bożków ale także pozostałych sfer życia w których chrześcijanie spotykali się z poganami.

Quote by Daniel:
To jest podstawa, kto tego nie zrozumie, niech dalej nie czyta.

A ja i tak zaglądam, czekam aż złamiesz moją obłudną postawę oddawania Bogu co boskie a cesarzowi co cesarskie.

===

"Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny." (Mt 25,13)

Profil   Email 
 Cytat 
Daniel
 luty 28 2007 21:45   
Forum

Nie złamię. Nie jestem od łamania. Pozostaniesz takim jakim jesteś.

Daniel

===

Profil   Email 
 Cytat 
Daniel
 marzec 01 2007 11:25   
Forum

Nie zależy na udowadnianiu moich racji, nie zależy mi na przekonaniu kogoś do nich, do nawracania itp. Nie będę żadnym wodzem, który na czele swojej sekty zmiecie stary porządek, a utworzy nowy. To wszystko już było. To o czym piszę nie można przyrównać do niczego z historii ludzkości. Tu odbywają się zupełnie odwrotne procesy. Nie powstanie najpierw nowy ustrój, do którego człowiek przystąpi i się odnowi. Jest zupełnie odwrotnie najpierw człowiek się odnowi, a wypadkową tego będzie nowy ustrój. Tak więc budowanie nowego ustroju głównie przebiega w nas. Dotyczy to całego naszego człowieczeństwa, czyli wszystkiego tego co jest częścią składową istoty zwanej człowiekiem. Człowiek nie jest zlepkom różnych teorii tylko jest monolitem. Jeżeli jakaś cząstka nas działa nieprawidłowo, to przekłada się na całość. Choroba jest w nas, a tacy jacy my jesteśmy, taki tworzymy ustrój. A żeby się wyleczyć trzeba przemodelować całe nasze życie. Dotyczy nie tylko części duchowej ale i fizycznej. Naszej aktywności, naszego sposobu odżywiania, oddychania itd.

Daniel

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 marzec 02 2007 10:47   
Forum

Quote by Daniel: Nie zależy na udowadnianiu moich racji, nie zależy mi na przekonaniu kogoś do nich, do nawracania itp. Nie będę żadnym wodzem, który na czele swojej sekty zmiecie stary porządek, a utworzy nowy. To wszystko już było. To o czym piszę nie można przyrównać do niczego z historii ludzkości. Tu odbywają się zupełnie odwrotne procesy. Nie powstanie najpierw nowy ustrój, do którego człowiek przystąpi i się odnowi. Jest zupełnie odwrotnie najpierw człowiek się odnowi, a wypadkową tego będzie nowy ustrój. Tak więc budowanie nowego ustroju głównie przebiega w nas. Dotyczy to całego naszego człowieczeństwa, czyli wszystkiego tego co jest częścią składową istoty zwanej człowiekiem. Człowiek nie jest zlepkom różnych teorii tylko jest monolitem. Jeżeli jakaś cząstka nas działa nieprawidłowo, to przekłada się na całość. Choroba jest w nas, a tacy jacy my jesteśmy, taki tworzymy ustrój. A żeby się wyleczyć trzeba przemodelować całe nasze życie. Dotyczy nie tylko części duchowej ale i fizycznej. Naszej aktywności, naszego sposobu odżywiania, oddychania itd.

Daniel

Amen
Pozdrawiam Cię serdecznie

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,49 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty