Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Polityka i społeczeństwo Nowy wątek Odpowiedz
 Polska sercem
 |  Wersja do druku
Daniel
 kwiecień 30 2007 08:10   
Forum

Status: offline

Witam Dezertera. Jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach, a każde uogólnienia są nieprawdziwe. Jednak występują w moich wypowiedziach jako skutek uboczny emocji, a raczej burzliwego procesu myślowego.

Daniel

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 kwiecień 30 2007 12:13   
Forum

Ja mysle ze Daniel chce pokazac i wskazac-ze zadna przemoc- nie jest tym systemem wolnosci- jaka i o jakiej mowil Pan Jezus..A demokracja otwiera droge tym-ktorzy jedynie we wlasnym interesie wlasnej pojmowanej wolnosci-dzialac moga-i to ogarnia ogol i tym samam jest tak niebezpieczna ta demokracja-w ktorej ma sie poczucie ze kazdy moze wszystko...ale to jest uluda.Bo jestesmy niczym innym jak wykonawcami-gdzie plan stworzyli inni, my tylko go wykonujemy -tkwiac w przekonaniu-ze to w imie prawdy i sprawiedliwosci. To jest bardzo grozne! bo popelniajac bledy, czyniac zbrodnie-->tkwimy w przekonaniu-ze to jest prawidlowe-nawet jak jestesmy czy czujemy sie wierzacymi ludzmi.

Trzeba sobie wyobrazic ze tak pojmowana demokracja-obezwladnia nasze myslenie-bo juz z zalozenia jest dobra-gdy podamy jej definicje-tez najleprza jaka znamy...ale czy tak jest?

Cytat:

Tworzenie władzy mającej prawo narzucać swoją wolę innym jest samo w sobie złem.

Ale demokracja tak niwinnie narzuca nie tylko swoja wole ale i swoj system wartosci,ze stajemy sie zaslepieni i az nie mozemy sobie wyobrazic-ze jeszcze moze istniec cos innego i leprzego niz demokracja!.

I nie mozemy sobie wyobrazic, ze demokracja moze upasc!tak jak inne systemy polityczne-ona poniesie kleske poprzez wlasne slabosci jak widac-nie jest doskonala.

Ja nie wiem jaki system jest doskonaly, jestem moze skrajnie nastawiona i siegne po teorie haosu, moze wlasnie w tej teorii haosu -i oddzialywanie wzajemnego ludzi-odnajdziemy nasz doskonaly system polityczny.
Przyklad:
Kiedy mamy stol bilardowy z kulami pozbieranymi w trojkacie-i 1-raz uderzymy biala kula w czubek trojkata kol-co sie dzieje? kazda z nich przemieszcza sie nadanym jej pedem czy sila,ale i kazda porusza sie nie przez przypadek-ale wedlug fizycznie -nadanemu kierunkowi.
Ja porownuje te kole z ludzmi....to jest ten nurt, wybor, myslenie-samoistnie ukierunkowane-nie skalane partiami-dogmatami-stereotypami-to jest ta wolnosc -a sila to ta jednosc w Panu Bogu-bo to nalezy do jego planu dzialania, to on ja stworzyl-jest bowiem stworca wszystkiego i wszystko tylko istnieje z jego woli.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Daniel
 maj 12 2007 23:51   
Forum

Budowanie ustroju rozpoczyna się od nas samych. Dopóki do dojdziemy do ładu ze swoim życiem, to nie zabierajmy się za nic większego. Byłby to daremny trud, bo to co nie wychodzi z dobra nie może nim się stać. Dobro można tylko osiągnąć będąc w zgodzie z Bogiem.
Przyjrzyjmy się więc sobie i oceńmy: czy nasze życie nie jest sprzeczne z Dekalogiem? Powołajmy własny trybunał, który zbada nasze stereotypy pod kontem zgodności z Prawem Boskim.
Stałem się więc sędzią dla siebie, aby ujrzeć belkę w swoim oku.
Błędów namnożyło się tyle, że nie tak łatwo dojść do ładu. To co wydawało mi się, że jest dobre nagle przestało nim być. Ponownie muszę przewartościować niemal wszystko. Czy to nie jest najważniejsze zadanie jakie mamy do wykonania?

Daniel

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 maj 13 2007 22:46   
Forum

Ciekawa jestem czy istnieja takie teorie w ktorych wysuwa sie domiemanie ze demokracja nie jest najdoskonalsza forma ustrojowa.
Wydaje mi sie ze nie jest, ale i nie znam poki co leprzej.Tam gdzie jest czlowiek wkrada sie zawsze blad!to jest jak wirus przeciwko ktoremu ciezko znalezc jest antidotum.
I co z tego ze mamy konstytucje, kiedy nadal sie slyszy stereotypowe podejscie do rasy i wyznania nie mowiac o negowaniu jednostki.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Daniel
 maj 14 2007 23:12   
Forum

Demokracja i chrześcijaństwo, to dwie sprzeczności, jak piekło i niebo.
Nie da się tego połączyć.

Ile jeszcze pokoleń będzie karanych za demokrację?

Daniel

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 maj 14 2007 23:53   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Daniel: Demokracja i chrześcijaństwo, to dwie sprzeczności, jak piekło i niebo.
Nie da się tego połączyć.

Ile jeszcze pokoleń będzie karanych za demokrację?

Daniel

Teza ta wymaga dowodu. Co najmniej wyjaśnienia.
Wg mnie chrześcijaństwo jest niezależne od ustroju. Każdy ustrój by sie sprawdzał, gdyby osoby majace wpływ na władzę lub ja sprawujący byli Chrześcijanami pełna gębą.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Ewa
 maj 15 2007 06:09   
Forum

Pan Bog dal nam 10 przykazan do przestrzegania i dal nam wolna wole.Kazdy czlowiek moze wybrac-postepowac w/g tych przykazan lub nie.
Czlowiek ustanawia prawo ktore wszyscy musza przestrzegac-nie ma tu wolnej woli.
Chrzescijanstwo istnialo i istnieje w roznych ustrojach panstwowych-tez ewalouje,rozwija sie i udoskonala-->duzy wplyw na ten rozwoj ma ustroj panstwowy-demokracja.
Pragnieniem Kosciola jest naturalnie stworzenie Chrzescijanskiego panstwa.....ale w Polsce sa mniejszosci narodowe ktore w/g Konstytucji i demokratycznego ustroju maja takie samo prawo bytu jak Chrzescijanie.I maja prawo do samostanowienia.
Jak dluga jest historia swiata-czlowiek -chociaz jest istota inteligentna-nie wykazal sie chrzescijanska madroscia polityczna,i chrzescijanska pracowitoscia na wyzynach urzedow panstwowych.Zgubna byla wladza,zwiechrznictwo.Nawet w zakonach i religiach istnieja podzialy,roznice w rozumieniu chrzescijanstwa w panstwie demokratycznym.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 maj 15 2007 09:08   
Forum Moderator
Moderator

Quote by corka: Pan Bog dal nam 10 przykazan do przestrzegania i dal nam wolna wole.Kazdy czlowiek moze wybrac-postepowac w/g tych przykazan lub nie.
Czlowiek ustanawia prawo ktore wszyscy musza przestrzegac-nie ma tu wolnej woli.

Nie zgodzę sie z tobą. Prawa Boskie możesz przestrzegać lub nie, mozesz wierzyc w Boga lub nie, ale ponosisz konsekwencje swoich czynów - ostatecznie będziesz zbawiona lub nie.
W prawie ludzkim podobnie : jest twoja wola przestrzeganie go, jezeli nie przestrzegasz to ponosisz konsekwencje.
Quote by corka:
Chrzescijanstwo istnialo i istnieje w roznych ustrojach panstwowych-tez ewalouje,rozwija sie i udoskonala-->duzy wplyw na ten rozwoj ma ustroj panstwowy-demokracja.

Chrześcijaństwo rozwijało sie i umacniało znacznie przed wprowadzeniem w Europie demokracji, szło ramie w ramie z władzą, a nawet miało ambicje być władzą na ziemi najwyższą (jak KRK). W demokracji instrumentalne traktowanie wiary jest także widoczne dla wszystkich (jezeli chca widzieć). Pod tym wzgledem nic sie nie zmieniło. Nawet problem lojalności jest ten sam - być lojalnym wobec władz Watykanu, czy być lojalny wobec własnej ojczyzny. Wg mnie Luther także wypłynoł głównie dzięki temu ,bardzo spiętrzonemu wówczas, konfliktowi.
Quote by corka:
Pragnieniem Kosciola jest naturalnie stworzenie Chrzescijanskiego panstwa.....ale w Polsce sa mniejszosci narodowe ktore w/g Konstytucji i demokratycznego ustroju maja takie samo prawo bytu jak Chrzescijanie.I maja prawo do samostanowienia.

Nie, to nie jest naturalne pragnienie Kościoła, bo Królestwo Boże jest. Naturalnym pragnieniem kazdego Chrześcijanina jest żyć w warunkach umożliwiajacych chwalenie Pana i niesienia Ewangelii.
Quote by corka:
Jak dluga jest historia swiata-czlowiek -chociaz jest istota inteligentna-nie wykazal sie chrzescijanska madroscia polityczna,i chrzescijanska pracowitoscia na wyzynach urzedow panstwowych.Zgubna byla wladza,zwiechrznictwo.Nawet w zakonach i religiach istnieja podzialy,roznice w rozumieniu chrzescijanstwa w panstwie demokratycznym.

Tak to prawda. Mariaż Kościoła z władzą nic dobrego nie przynosi. Już apostołowie mieli chętke na to kto gdzie usiądzie, jaką będzie miał pozycję, chcieli nawet zbudować królestwo na ziemi.
Ale jednak : udział Chrześcijan we władzach jest gwarancją, że porządek chrześcijański (niejednolity i niezdefiniowany - to prawda) będzie uwzględniony. Wynika z tego, że w demokracji głosowanie Chrześcijanina jest nie przywilejem, ale obowiązkiem. Trudniej natomiast o kandydatów. I tutaj jestem stanowczo przeciw wpływaniu hierarchii dowolnego kościoła na wybory, w tym także przeciw wypowiedziom poszczególnych duchownych, bez względu na rangę. Swój autorytet czerpią bowiem z Kościoła. (Ten konflikt by nie istniał, gdyby nie sztucznie wprowadzony podział na duchowieństwo i świeckich; nie mówiąc już o sprawach lojalności w hierarchii KRK)
Duży wpływ hierarchii na państwo niesie ze sobą niebezpieczeństwo ułatwienia sobie życia i załatwienia całej ewangelizacji odgórnie - przepisami. Schizma ze wschodem, wielka schizma, a nawet reformacja i kontrreformacja to wg mnie właśnie skutki władzy w rękach duchownych (także np. odrzucenie Jezusa przez większość żydów).
Jak nie trudno zgadnąć jestem zwolennikiem całkowitego oddzielenia kościoła i państwa. Jestem zwolennikiem wpływania na państwo poprzez poszczególnych Chrześcijan, a na to się świetnie nadaje demokracja.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Ewa
 maj 15 2007 14:25   
Forum

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 maj 15 2007 14:31   
Forum Moderator
Moderator

Prosze o przeformatowanie wypowiedzi, jest prawie nieczytelna.

===

Cytat 
Ewa
 maj 15 2007 14:33   
Forum

O rety , jest nieczytelne ale co ja mam teraz zrobic..to sa cytaty od Ciebie Rafi-cos mam z komputerem?. Ja nie umiem przeformatowac.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Daniel
 maj 27 2007 19:34   
Forum

Zaglądam regularnie, ale jestem tak zmęczony, że nie mam natchnienia na pisanie. Pracuję teraz prawie po 16 godzin i to przeważnie fizycznie. Nie mam czasu porządnie się wyspać. Ten czas, który poświęciłem na pisanie na tym wątku, teraz muszę oddać rodzinie.
Buduję tak jakbym miał żyć jeszcze ze 100 lat i cieszę się życiem, tak jakbym miał jutro umrzeć. To co pisałem na tym wątku nic nie uległo zmianie. Wszystko jest aktualne. Świat nie wiele się zmienił, tylko ja w zawrotnym tempie przechodzę mutację. Te moje niby zwariowane poglądy są jeszcze bardziej wyraziste.
Rafi F, to ludzie tworzą ustrój. Gdyby w Polsce byli Chrześcijanie pełną gębą, to nigdy nie mielibyśmy socjalizmu czy demokracji (nowsza myląca nazwa tego samego). Nie wnikając głęboko przedstawię jeden argument dowodowy. Chrześcijanin nie może być złodziejem, a ustrój socjalistyczny(demokratyczny) oparty jest na okradaniu mniejszości przez większość. Dlatego demokracja i chrześcijaństwo to dwie sprzeczności.

Gdy oddam to co należne rodzinie, niebawem powrócę z podwojoną siłą.

Daniel

===

Profil   Email 
 Cytat 
Daniel
 czerwiec 26 2007 14:37   
Forum

Żyję w Polsce i mimo woli stale wysłuchuję różnorakich poglądów dotyczących rozwiązania naszych bolączek polityczno-gospodarczych. Z przykrością muszę stwierdzić, że są one niemal w 99% lewicowe. Przypominają mi się słowa ŚP. Stefana Kisielewskiego, który mówił, że: "w Polsce jest tylko lewica dzieląca się na pobożna i bezbożną". Ten stan nadal trawa, bo kto przejdzie na stronę prawą czyli prawości, to od razu pakuje walizki i wyjeżdża z kraju. Tu natomiast zostaje prawie same lewactwo. Oczywiście są to tylko uogólnienia, bełkot, który nie musi być prawdą.
Wracają stale te same dylematy. Czy coś można zmienić? Owszem, zmiany są, tylko takie, że nic się nie zmienia. Polega to na przetasowaniach personalnych nie naruszających struktury głównej. Zastanawiam się czasem, logicznie rozumując, czy możliwe są pożądane zmiany? To tak jak od nieuczciwego człowieka np. złodzieja oczekiwać, że sporządnieje. Przypuszczam, że jest to niemożliwe choćby z tego powodu, że on tego nie potrafi zrobić. Nie wie co to znaczy być porządnym i nie widzi dobrego wzorca, gdy w koło otaczają go tacy sami ludzie jak on.
Twórzmy więc wzorce dobra, tak dla samych siebie. Kto zechce, to będzie naśladować.

Daniel

===

Profil   Email 
 Cytat 
Daniel
 styczeń 14 2009 21:02   
Forum

Cieszę się, że wątek ten jeszcze tu jest. Nadal temat jest dla mnie aktualny i mam świadomość, że nie cieszy się zainteresowaniem. Przypomnę o czym on jest, aby nie czytać wszystkich postów. Jest on o ustroju zgodnym z Prawem Boskim. Za prawo te uznaję tylko przymierza jakie zawarł Bóg z człowiekiem i nic ponadto. Poglądy moje wzbogacone są nowymi przemyśleniami i nadal są w fazie kształtowania. Stają się dojrzalszą formą drogi ku nieskończonej dobroci i zbawienia od grzechów.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 styczeń 15 2009 01:17   
Forum

Na prawde gdyby byl taki kraj zgodny z Prawem Boskim to poprosilabym tam o azyl!

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Daniel
 styczeń 15 2009 13:13   
Forum

Nie ma takiego kraju, a nie będzie. Terytorium ustroju, którego nie ma i którego nie było, to cała Ziemia. Nie trzeba się więc przemieszczać, bo wejście jest w nas.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Daniel
 styczeń 16 2009 14:17   
Forum

Jeżeli się komuś wydaje, że aby być dobrym człowiekiem wystarczy być religijnym i zgadzać się z wartościami jakie religia nam narzuca, a jednocześnie starać się być prawowitym obywatelem i zgadzać się z prawami jakie państwo na niego narzuca, to jest w błędzie. Nie może być dobrym człowieka, ktoś kto nie wie kim jest. Taki człowiek nie dąży w żadną stronę, a raczej stoi w miejscu w ustawicznym rozkroku. Taki człowiek broni się przed wyrażeniem swojej woli. Jest to syndrom czasów Lecha Wałęsy wyrażające się w słowach:
„ Jestem za, a nawet przeciw”.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 styczeń 16 2009 22:51   
Forum

hihihi Daniel, co przezywasz ostatnio ...takimi samowywodami?.
A ja wierze, ze wlasnie zyjemy w dosc ciekawych czasach i czasach w ktorych zaczyna sie krystalizowac swiadomosc czlowieka...takie nowe odrodzenie swiadomosci ludzkiej.
I gleboko jestem przekonana,ze sa to poczatki calkiem nam nowego ustroju jakiego jeszcze nie znamy....wiem jedno; nie bedzie to ani socjalizm ani kapitalizm,ani nic co nam jest znane.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 styczeń 16 2009 23:20   
Forum Moderator
Moderator

wiem jedno; nie bedzie to ani socjalizm ani kapitalizm,ani nic co nam jest znane.

Jesteś pewna że WIESZ??

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Cytat 
Ewa
 styczeń 17 2009 00:22   
Forum

Tak Kruk jestem w pojeciu ze wiem.Chcesz sie zalozyc?

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 styczeń 17 2009 10:16   
Forum Moderator
Moderator

Kapitalizm to ustrój rynkowy, socjalizm społeczny. Nie będzie nam potrzeba ani produkowanie dóbr i handel nimi (Bóg nas obdarzy), a tym bardziej zabieranie wszystkim części aby dać tym, co mają najmniej(Bogu nie zabraknie dla nikogo).
Wniosek : obu ustrojstw Bóg nie potrzebuje.

===

Cytat 
Daniel
 styczeń 17 2009 10:54   
Forum

Krystalizują się poglądy ale tylko u niektórych, a większość jakby pomyliła kierunki i cofają się na niższe poziomy. Zgadza się, że będzie to nieznany nam dotychczas ustrój i raczej będzie zbliżony do kapitalizmu, ale nie takiego jaki obecnie mamy z interwencjonizmem państwowym. Przepowiedziane jest 1000-letnie królestwo i nasuwa się pytanie: czy to będzie królestwo potocznym tego rozumieniu? Czyli z królem i poddanymi. Moim zdaniem tak nie będzie.
Natomiast zawsze człowiek będzie musiał produkować dobra i nimi handlować, bo jest postacią cielesną potrzebującą spełnienia wielu czynników aby przeżyć. Bóg nas tym nie obdarzy, po to należy do obowiązku człowieka, dobrego gospodarza Ziemi. Nie będzie też nam zabierać, bo niby czemu ma okradać człowieka pracowitego. Zabronił przecież ludziom wzajemnie się okradać, co dowodzi że ustroje oparte na złodziejstwie nie mogą być popierane przez Boga. Jaki więc ustrój Bóg potrzebuje? Czy potrzebuje w ogóle jakiegoś ustroju? Czym w ogóle jest ustrój?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Daniel
 styczeń 19 2009 19:50   
Forum

Wikipedia wyjaśnia czym jest:
„Ustrój polityczny - ogólna nazwa dla dowolnej formy sprawowania władzy publicznej; zespół zasad dotyczących władzy publicznej w państwie, a także metod jej wykonywania. Zasady te określają przedmiot władzy państwowej, wytyczają zakres i główne kierunki aktywności państwa, oraz podstawowe prawa, wolności i obowiązki obywateli, precyzują formy i metody ich udziału w realizacji władzy państwowej. Ustrój polityczny może się opierać na zasadach określonych w dokumentach prawnych lub na tradycji. Współcześnie najczęściej określony jest konstytucyjnie. „

Tylko co Bóg ma wspólnego z polityką czy z państwem? Te dwa pojęcia nie są Bogu do niczego potrzebne. Królestwo na Ziemi nie będzie państwem narodowym usadowionym na określonym terytorium. Nie będzie w ogóle państwem. Dlatego nie będzie też władzy publicznej i związaną z nią polityką. Nie będzie też obywateli związanych obowiązkami wobec władzy. Jak nie będzie państwa, tak też nie będzie konstytucji i innych praw okradających ludzi z wolności.
Czy to możliwe? A kto będzie rządzić?

Odpowiedź jest w wierze człowieka. Komu chcemy zaufać: Bogu czy człowiekowi. Bóg jest wymagający i wymaga od człowieka pełnego oddania. Nie można dwóm panom służyć, na to Bóg się nie zgadza.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 styczeń 20 2009 00:29   
Forum Moderator
Moderator

Dzisiaj:

Odpowiedź jest w wierze człowieka. Komu chcemy zaufać: Bogu czy człowiekowi. Bóg jest wymagający i wymaga od człowieka pełnego oddania. Nie można dwóm panom służyć, na to Bóg się nie zgadza.

Tu się zgadzamy. Zgadzamy sie też co do twojej innej wypowiedzi z marca 2007 ("Ziemia pełna jest ...").
Czy nadal nie zgadzasz się z wnioskami MM?:

Quote by: medieval_man

Quote by Daniel: Ziemia pełna jest grzeszników i tak zostanie do końca świata.

I na tym twój temat o budowaniu ustroju można wdzięcznie zakończyć.

Sam stwierdziłeś, że tak zostanie, więc cokolwiek nowego napiszesz o budowaniu nowego ustroju bedzie zaprzeczało temu, co właśnie stwierdziłeś.

Chyba, że wolisz przelewać z pustego w próżne.

===

Cytat 
Daniel
 styczeń 20 2009 10:58   
Forum

Człowiek nie jest istotą doskonałą i nie będzie. Taka jest natura ludzi i dlatego zawsze liczyć się trzeba z tym, że błądzenie, grzeszenie jest częścią tej natury. Ale dopóki człowiek żyje dzięki swej wolnej woli ma możliwość podniesienia się z upadku. Musi tylko chcieć i zawierzyć Bogu, który przyjmie go bez względu na to ile grzechów już popełnił. Bo On jest bogiem żywym, czasu teraźniejszego.

Nie należę też do ludzi doskonałych i dopuszczam, że moje rozważania mogą być błędne. Nadal będę jednak drążyć temat, który już od lat we mnie dojrzewa. Zakorzenił się tak mocno jak wiara w Boga. Nie zmienią tego kąśliwe posty lub brak postów, bo wątek ten jest formą przygotowania się do napisania książki.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 styczeń 20 2009 11:20   
Forum Moderator
Moderator

Świetnie, ze chcesz się podzielić swymi myslami. Dopuść jednak możliwość, że ciągłe publikowanie na forum, rozciąganie watku w nieskończoność gdy nikt nie chce dyskusji podjać, krótko mówiąc dyskusja samego z sobą będzie naruszeniem zasad publikacji.
Życzę abyś dyskutantów zainteresował. Jaki masz nowy pomysł po tych dwóch latach?

===

Cytat 
Daniel
 styczeń 20 2009 20:26   
Forum

Jest to forum, a nie blog czy książka. Zależy mi bardziej na dyskusji i krytyce, aby nie pobłądzić w rozumowaniu. Temat jest dość trudny i liczę się z tym że nie będę mieć wielu dyskutantów. Jak zrobi się z tego monolog, to po prostu Admin niech usunie ten wątek, aby nie były złamane zasady publikacji.

Dwa lata przerwy, ale tylko tutaj. W temacie jestem cały czas i mam już ukształtowany dość jasny obraz całości. Nie znaczy, to jednak, że ostateczny. Wielu rzeczy nie wiem, wiele jest jeszcze błędów, których jeszcze nie odkryłem, ale niezmiennie od lat główny rdzeń pozostał ten sam.

Wątek, to nie książka, wiec zakładam, że dyskusje będą często odbiegać od tematu. Do tego już się przyzwyczaiłem. Liczy się tu i teraz bez specjalnej dbałości o przejrzystość. Czy to będzie ciekawe? To się okaże. Warto jednak spojrzeć na sprawy nam znane z innej perspektywy.

Wracając do tematu, to jednych z głównych praw obowiązujących od zawsze jest prawo Pierwszego Przymierza Boga z człowiekiem. To przymierze zostało złamane przez człowieka. W ostatnich latach nawet wyraźnie widać tendencję do całkowitego zerwania go.
Warto się zatrzymać i przypomnieć sobie co jest treścią Pierwszego Przymierza Boga z człowiekiem? W jakich okolicznościach one powstało? Zrozumieć, to: dlaczego nadal obowiązuje?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Daniel
 styczeń 21 2009 20:55   
Forum

Pierwsze Przymierze zostało zawarte zaraz po potopie. Bóg postanowił więcej już nie niszczyć życia potopem. Szczególnymi przywilejami obdarzył człowieka, który został stworzony na podobieństwo Boga. Każdy więc człowiek staje się ważny dla Boga, jest jakby częścią jego. Oddaje ludziom władanie nad Ziemią i wszystkim stworzeniem żywym. On może je zabijać dla pokarmu, ale człowieka nie wolno zabijać. Kto tego dokona, też musi być zabity. Bóg wyraźnie określa, kto ma wykonać jego wolę. To na człowieka nakłada ten obowiązek. Człowiek więc dla wypełnienia woli Boga musi zabić mordercę człowieka. Nie wypełnienie tego jest sprzeniewierzeniem się Bogu. Należy przy tym zaznaczyć, że Bóg nie mówi o wyjątkach, nie mówi o innej karze np. kary więzienia. Jednoznacznie wskazuje, że życie mordercy człowieka ma się zakończyć, tak jak on zakończył życie ofiary.

Księga Rodzaju
9,5 Upomnę się o waszą krew przez wzgląd na wasze życie - upomnę się o nią u każdego zwierzęcia. Upomnę się też u człowieka o życie człowieka i u każdego - o życie brata.
9,6 [Jeśli] kto przeleje krew ludzką, przez ludzi ma być przelana krew jego, bo człowiek został stworzony na obraz Boga.

Jest to koniec z zabijaniem ludzi, ale poprzez zabijanie zabójców. Nie można więc nikogo zabić oprócz mordercy człowieka. Człowiek może więc grzeszyć przeciw Bogu, ale jego życie jest chronione. Nie zabije go Bóg w potopie, nie wolno zabić go człowiekowi.

Temu jednak najważniejszemu Przymierzu ludzie sprzeniewierzają się poprzez:
1. Zabijanie ludzi z innego powodu niż dokonanie morderstwa. Są to wyroki śmierci z powodów gospodarczych, politycznych i innych.
2. Zabijanie w „imię Boga” przypadkowych ludzi
3. Zabijanie w czasie działań wojennych przypadkowych ludzi.
4. Nie wykonywanie kary śmierci na mordercach.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 styczeń 22 2009 08:29   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: Daniel

Temu jednak najważniejszemu Przymierzu ludzie sprzeniewierzają się poprzez:
1. Zabijanie ludzi z innego powodu niż dokonanie morderstwa. Są to wyroki śmierci z powodów gospodarczych, politycznych i innych.

Bzzzzzzz, błąd. Uzasadnij, że wg Biblii tylko mordercy mogą być zabijani. Udowodnoj, że mordercy maja byc w ogóle zabijani.

2. Zabijanie w „imię Boga” przypadkowych ludzi

Bzzzzzz, error. Co to przypadkowi ludzie? Bóg kazał przetrzebić ku swojej chwały całe narody.

3. Zabijanie w czasie działań wojennych przypadkowych ludzi.

Bzzzz, error. Całe miasto kazał Bóg zgładzić łącznie z kobietami i dziećmi.

4. Nie wykonywanie kary śmierci na mordercach.

Bzzzz, error.Wykaż, ze należy wykonywać na mordercach kare smierci (i tylko na nich - patrz p.1).

Wybacz, ale dalsza dyskusja nie ma sensu. Twoje założenia sa bardzo dalekie od głównych nurtów teologii. Prawdopodobnie daleko od wszystkich nurtów teologii ST.

===

Cytat 
Daniel
 styczeń 22 2009 11:17   
Forum

Nie powielam żadnych nurtów religijnych ani nie tworzę nowej religii. Opieram się na tekście Pierwszego Przymierza, które nie zawszy był zrozumiały, a teraz tym bardziej. Ustrój jest prawem rządzącym społecznością i jak każde prawo nie może być wewnętrznie sprzeczne. Muszę więc odrzucić wszystkie sprzeczne z pierwowzorem prawa zawarte w Biblii. Być może, że jestem w błędzie i sam Bóg odstąpił od Przymierza widząc, że człowiek do niego jeszcze nie dojrzał. Bardziej jednak myślę, że w Biblii jest wiele twórczości ludzkiej. Ponieważ pasowała do ówczesnej struktury władzy i przez to została dopuszczona jako prawo pochodzące od Boga.

Bóg jest porządkiem i tam gdzie pojawia się chaos, to znak, że go tam nie ma. Prawo będące ze sobą w sprzeczności jest chaosem. Z takim prawem mamy dzisiaj do czynienia. Na takim prawie opierały się wszystkie nurty ST i ówczesnych państw.
Nie podążam utartymi ścieżkami, tylko przedzieram się wytaczając nową ścieżkę.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,40 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości