Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Polityka i społeczeństwo Nowy wątek Odpowiedz
 Rick Warren o wojnie w Iraku
 |  Wersja do druku
Natan_84
 kwiecień 14 2007 09:15  (Czytany 7037 razy)  
Forum

Status: offline

Autor książki “Życie Świadome Celu”, Rick Warren, miał okazję do wypowiedzi w znanym programie CNN, Larry King Live. Pastor Saddleback Church w Kaliforni zabrał głos w sprawie problemu AIDS w Stanach Zjednoczonych i wojnie w Iraku.

[...] Prowadzący program, Martin, zadał Warrenowi również pytanie odnośnie wojny w Iraku. - Jerry Falwell powiedział, że Bóg popiera wojnę. Jak odniesiesz się do tego typu opinii, zważywszy na fakt, że Jezus nazwany jest Księciem Pokoju – zapytał Martin. - w Biblii wprost jest wyrażone twierdzenie, że jest kilka spraw za które warto oddać życie. Ja bym zginął za moją wolność, zginąłbym za wolność mojej rodziny i zginąłbym za wolność Stanów Zjednoczonych. Jest kilka spraw, dla których warto oddać życie. Jezus powiedział, że przybył przynieść pokój jako Książę Pokoju, ale również powiedział, że przybył przynieść miecz. Na świecie jest prawdziwe zło, a my nie koegzystujemy ze złem. Biblia mówi, że mamy walczyć ze złem – odparł Warren. - Wielu krytykuje jednak wojnę w Iraku. Co sądzisz o powstałej opinii, że stoimy po środku wojny religijnej pomiędzy chrześcijanami a muzułmanami – zapytał Warrena Roland Martin. - To nie jest wojna przeciw Islamowi. To wojna przeciw ludziom uznającym się za muzułmanów, ale ich poczynania są znacznie mocniej polityczne niż duchowe. Miałem okazję do rozmów z wieloma przywódcami muzułmańskimi i bardzo często odcinają się oni od tego, co proponują zasiadający w rządzie ludzie. Nie podpisują się pod poczynaniami Al-Kaidy, ponieważ ta organizacja zaprzecza nawet Koranowi. Nagle znajdują się ludzie, którzy wpadają na pomysł nauczania przeprowadzania samobójczych ataków terrorystycznych, bardzo często wliczając w to dzieci, to jest to czyste mordowanie. Sami przywódcy muzułmańscy zgadzają się z tym, że to nie męczeństwo. Musimy przedefiniować słowo męczennik. Męczennik to nie osoba wysadzająca się w celu zabicia innych. Męczeństwo jest wtedy, gdy poświęcam swoje życie, by bronić swojej wiary. Innymi słowy, zabijasz mnie, ponieważ nie chcę zaprzeczyć swojej wierze – stwierdził Warren.

Osobiście zgadzam się pośrednio z podejściem Ricka Warrena. Mimo to, nie porównywałbym do tego, że Chrystus przybył przynieść miecz (na upartego w sumie można i tak).A co wy sądzicie o wojnie Amerykanów w Iraku, oczywiście z chrześcijańskiego punktu widzenia?

Rick Warren wypowiedział się również na temat AIDS i pośrednio o homoseksualizmie. Całość artykułu - http://www.drzewopana.pl/index.php?id=wydarzenia&art=22

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 kwiecień 15 2007 01:56   
Forum

Podobny temat byl juz poruszany, ciesze sie jednak ze istnieje jeszcze ktos komu jest ta tematyka wazna.
Ja polemizowalam o Iraqu i przyczynilam sie do zalozenia watku pt. "Irak".
Ciezko sie dyskutuje z Polakami,ktorych bezposrednio "rodzina"czy znajomi biora udzial w tej wojnie-oni nie moga byc obiektywni.
Przeczytalam to sprawozdanie i wypowiedzi p. Ricka Warrena.
I rozumiem o czym pisze.
W Ameryce spoleczenstwo amerykanskie jest tak "nafaszerowane" poprzez media(TV+RADIO+PRASSA),tak maja rozbudzone poczucie przynaleznosci panstwowej i wmowione -ze ich egzystencja jest zagrozona! jak wierzacy skrajnie Islamisci z Iraku(fundamentalisci)ktorzy wierza ze zagrozona jest ich wiara w Allah.I jedni i drudzy sa skrajni,przy czym jedni reprezentuja najlepiej uzbrojona ludzkosc 21 wieku a ci drudzy bezbronny,upodlony trzeci swiat->ktory zmuszony jest siegnac po terrorystyczne machiny-aby przezyc w tej niesprawiedliwej WOJNIE.
Wiem, ze istnieje czesc spoleczenstwa amerykanskiego, ktora jest przeciwko tej wojnie-to oni maja zakladane akte i odsiaduja w wiezieniach! bo strajkuja! bo sie sprzeciwiaja! slyszalam (od ciotki polsko-amerykanskiej)i czytalam(zrodlo-NET).I HOLD skladam tym wlasnie ludziom! ktorzy bezsilnie walcza o zaprzestanie tej wojny i bratobojstwa o paliwo!To nie jest tak, ze cale spoleczenstwo amerykanskie popiera wypowiedz pana Warrena.
Wojna dla wielu politykow stala sie droga do zbicia kapitalu.
Jak mozna????? przytaczac jako Pastor!!!!! watek z naszej Biblii!!!!??? i tlumaczyc tak skandalicznie skrajnie!! ze miecz Pana Jezusa oznacza rowniez miedzyinnymi ze biblia popiera wojny!
Co ten Worren wymysla??? gdzie on pobieral nauki? u kogo?
O! i tak mysli wiekszosc tej generacji ktora reprezentuje pan Worren. Co tu duzo mowic! on tez otrzymal z medii(TV+Radio+Prassa) psychologiczne pranie mozgu przez p.Prezydenta Ameryki.
A strach i lek przed nieznanym oslepia wiekszosc narodu,wykorzystujac jak widac Biblie! przemawiaja tacy jak pan Worren i wydaja opinie,ktora utrwala sie w glowach wierzacych.
Straszne.
Ja mysle, ze jak Pan Jezus by tu byl to w 1 mierze zadbalby oto aby pan Worren nie wypowiadal sie w ten sposob! bo MYSL KREUJE SWIAT.
Syty nie zrozumie glodnego i odwrotnie.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 kwiecień 15 2007 04:20   
Forum

Pan Warren chyba nie jest amerykanskim masonem????

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Thomas Z
 kwiecień 15 2007 10:46   
Forum

Wiem, ze istnieje czesc spoleczenstwa amerykanskiego, ktora jest przeciwko tej wojnie-to oni maja zakladane akte i odsiaduja w wiezieniach! bo strajkuja! bo sie sprzeciwiaja! slyszalam (od ciotki polsko-amerykanskiej)i czytalam(zrodlo-NET).I HOLD skladam tym wlasnie ludziom! ktorzy bezsilnie walcza o zaprzestanie tej wojny i bratobojstwa o paliwo!To nie jest tak, ze cale spoleczenstwo amerykanskie popiera wypowiedz pana Warrena.

No i oni wszyscy głosowali z więzień i Demokraci przeciwnicy wojny w Iraku wygrali wybory . Corko chyba pomyliła ci się Ameryka z Rosją! Ja rozumiem można krytykować Amerykę ale to jest totalne przekłamanie.

Ja sam jestem przeciwnikiem wojny w Iraku, uważam że nie można atakować zbrojnie suwerennego kraju. Demokracji nie można eksportować za pomocą wojny (Lenin tu się przypomina, powiedział że należy nieść rewolucje na bagnetach, to jest myślenie tego samego typu). Nie w każdej sytuacji demokracja jest najlepszym systemem co widać po efektach.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 kwiecień 15 2007 23:17   
Forum

Każda wojna to zło
Jezus nie popierał by żadnej wojny i dzięki Bogu doczekaliśmy czasów że papież też nie popiera!

"Bóg jest z nami" krzyczały wojska obu stron (wielokrotnie w historii i często były to wojska wyznające tego samego Boga/religię!!) i zaczynały się mordować nawzajem
Po czyjej stronie był BÓG - kogo popierał
Pytanie retoryczne

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Ewa
 kwiecień 15 2007 23:57   
Forum

Thomas,

w tej wojnie (mozna dlugo i bez effektow dyskutowac bo kazdy wie swoje, i wie lepiejWink)nie chodzi o demokracje.Ale wiesz co Thomas? przynajmniej ladnie sie to nazywaWink...demokracja...
Ujarzmic "wscieklego od bolu psa" czyli Iraqu jest nielatwo..oni nie maja juz NIC wiecej do stracenia.
Thomas ale apropo co myslisz o Panu Warren??

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Thomas Z
 kwiecień 16 2007 12:16   
Forum

w tej wojnie (mozna dlugo i bez effektow dyskutowac bo kazdy wie swoje, i wie lepiej)nie chodzi o demokracje.Ale wiesz co Thomas? przynajmniej ladnie sie to nazywa...demokracja...
Ujarzmic "wscieklego od bolu psa" czyli Iraqu jest nielatwo..oni nie maja juz NIC wiecej do stracenia.
Thomas ale apropo co myslisz o Panu Warren??

Pana Warrena nie popieram na takiej samej zasadzie jak nie mieści mi się w głowie by chrześcijanin był zwolennikiem kary śmierci. Usprawiedliwianie morderstwa powołując się na Biblię wydaje mi się nieporozumieniem. W ogóle to jestem raczej osobą o przekonaniach pacyfistycznych, Irak czy Czeczenia to dla mnie wielki upadek człowieczeństwa. Ale Irak jest tak naprawdę jedyną wojną tak naprawdę dobrze znaną, pełno zagranicznych reporterów, dziennikarzy. Zastanów się nad tym, ile jest konfliktów na świecie o których nic nie wiemy? No ale najłatwiej jest uderzać przeciw Ameryce bo to najprostsze.

Jeśli chodzi o sama Amerykę to nie jest kwestia, że „każdy wie swoje” jak piszesz. Największe grzechy Ameryki są za granicami tego kraju tu pełna zgoda, natomiast nikt nikogo nie zamyka do więzień w Ameryce za protesty przeciwko wojnie. To jest kłamstwo i to tym bardziej bezczelne bo korzystające z wolności prasy. Spróbuj wystąpić w Rosji przeciwko wojnie w Czeczeni, zrobić marsz w Moskwie. Tam jak to wygląda to mieliśmy próbke, wczoraj aresztowali Garego Kasparowa (wraz z dużą ilością ludzi opozycji) za to, że chciał zorganizować pokojowy marsz protestu przeciwko Kremlowi.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 kwiecień 17 2007 11:57   
Forum

Cytat za Thomas:".....natomiast nikt nikogo nie zamyka do więzień w Ameryce za protesty przeciwko wojnie. To jest kłamstwo i to tym bardziej bezczelne bo korzystające z wolności prasy. Spróbuj wystąpić w Rosji przeciwko wojnie w Czeczeni, zrobić marsz w Moskwie. Tam jak to wygląda to mieliśmy próbke, wczoraj aresztowali Garego Kasparowa (wraz z dużą ilością ludzi opozycji) za to, że chciał zorganizować pokojowy marsz protestu przeciwko Kremlowi."

Thomas to nie jest beszczelne klamstwo, ja nie potrzebuje klamac. Ale i nie potrafie tu udowodnic czy podac linkow czy tez podac czego kolwiek na potwierdzenie moich pisanych slow.
Czy nadal bedziesz nazywal to bezczelnym klamstwem?.
Czy Ty wiesz i slyszysz o wszystkim co sie dzieje na swiecie? jak blisko jestes tego swiata...?.Jak dalece ulegamy falszom, sam pisales ze ameryka w imie demokracji ...znajduje sie w Iraku.
Czy ja nazwalam to bezczelnym klamstwem?
I jak widzisz trudno jest sie nam na wzajem zrozumiec posiadajac nawet te sama religie i ten sam jezyk-poniewaz nasze przezycia(bylam troche w swiecie) i zycie jakie zyjemy i z kim je dzielimy- kreuja nasz swiatopoglad.
Ja pracuje z mlodymi Irakijczykami,Palestynczykami i innymi narodowosciami-taka mam prace(przynajmniej to jest w niej piekne)i nie tylko i to nie sa zli ludzie i glupi i to nie sa chyba terrorysci co?. Poprostu nie wszystko co jest czarne jak to nazwano kiedys w radiu Maryja jest diablem, diablem moze byc i cos czerwonego ha ha ha z tym sie tylko w 000,01% zgadzam
A tak! widzialam na wlane oczy jak byli traktowani przez Amerykanska policje Ci ktorzy demonstrowali przed bialym domem-to byl reportarz w telewizji za koncowych czasow pana Schrudera, kiedy to Niemcy odmowili udzialu w wojnie w Iraku.Media pisaly do tego momentu wszystko to co chcialy. Stosunki obu panstw krytycznie sie zaostrrzyly a i Prassa i Media skonczyly podawac obszerne relacje-teraz to sa male wzmianki,typu wiadomosci dania.Myslisz ze ja wierze w Demokracje?-ona jest tak dlugo jak jest to wygodne politykom.!
Thomas prosze Cie uwierz mi jedno! to jest tylko polityka czyli i manipulacja.Ta dobra Ameryka, wlasciwie dlaczego dobra? ten kraj przyniosl tyle nedzy , biedy -bo jest tzn powoli bedziemy pisac "byl" taka potega swiata.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Thomas Z
 kwiecień 17 2007 12:45   
Forum

A tak! widzialam na wlane oczy jak byli traktowani przez Amerykanska policje Ci ktorzy demonstrowali przed bialym domem-to byl reportarz w telewizji za koncowych czasow pana Schrudera, kiedy to Niemcy odmowili udzialu w wojnie w Iraku.Media pisaly do tego momentu wszystko to co chcialy.

Może nie mieli zgody w tym dniu aby demonstrować. Aby demonstracja była legalna potrzeba dostarczyć dokumenty, policja przecież musi ochraniać ludzi gdy jest ich dużo w jednym miejscu na raz, inaczej ma prawo ich aresztować. Pamiętaj też o możliwości prowokacji i o tym, że media w żadnym wypadku nie są bezstronne, też starają się grać w polityce, nie można brać wszystkiego jak prawdy. Tam gdzie wielki biznes tam też polityka, korporacje medialne pokazują wycinek rzeczywistości, ktoś wybiera to co pokazać a co nie, selekcjonuje wydarzenia i to jak je pokazać. Można też zastosować prowokację, nie zarejestrować marszu specjalnie by pokazać jaka ta policja brutalna w Ameryce, wsadza do więzień za poglądy. Ludzie to kupią niestety, trzeba książki czytać, poznawać różne punkty widzenia bo rzeczywistość kreowana to nie rzeczywistość. Świat jest bardziej skomplikowany niż to co widać w TV.

Myslisz ze ja wierze w Demokracje?-ona jest tak dlugo jak jest to wygodne politykom.!

Ale ja dobrze wiem że tu nie tylko chodzi o demokrację, tylko napisałem że w Iraku ustanowienie demokracji (tzn. formalnie) ma katastrofalne skutki. Napisałaś, że chodzi o ropę, zgadza się. Pomyśl o jednej rzeczy cała cywilizacja potrzebuje ropy, wyobraź sobie że Saddam na przykład rozpoczyna wojnę z Iranem, nie ma dostaw ropy, cały Bliski Wschód destabilizuje się, samochody, policja, karetki, cała cywilizacja staje, bo nie ma ropy (zakładając że sytuacja taka trwa dłużej). Jest to smutne, że taka wojna musiała wybuchnąć o surowce a nie dało się dogadać z państwami Arabskimi i normalnie handlować. Ja nie popieram tej wojny nie uważam też naiwnie, że chodzi tylko o demokrację, chodzi też o stabilizację na Bliskim Wschodzie, kontrole wywiadowczą nad grupami terrorystycznymi.
Ale pomimo tego widzimy, że jest inaczej, ludzie giną, codziennie ataki samobójcze i zgadzam się że jest to złe. Każda wojna jest zła, ja tylko staram się dociec jakie były założenia ludzi którzy doprowadzili do tej wojny, efekty niestety są tragiczne. Ale pamiętajmy że Saddam też nie był świętym, że popełniał zbrodnie na własnym narodzie.
Nie ulegajmy też propagandzie anty-amerykańskiej, do więzień się nie wsadza ludzi w Ameryce za poglądy, gdyby tak było to demokraci by wyborów nie wygrali. Sytuacja jest bardzo skomplikowana, Amerykanie się niestety przeliczyli myśląc, że wystarczy rozpisać wybory, stworzyć konstytucje by kraj kwitnął.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 kwiecień 17 2007 19:47   
Forum

I tu sie z Toba zgadzam Thomas.
Ja miewam takie wyzuty sumienia , ze my tu sobie piszemy, dyskutujemy --a ...tam...ludzie gina!..
Ten pan Warren,moze i osiagnal swoja ksiazka popularnosc, uznanie.sama chcialbym te ksiazke przeczytac-ale z ta wojna nie rozumiem jego pogladow!
Idac dalej:
Zarzuca sie masonczykom globalizm,ale poniekad maja racje z ekologia o ile dobrze to wszystko zrozumialam.
Nasza cywilizacja poniekad juz przez te rope ulega determinizacji naturalnej, wynaturzenie innym slowem.Pod kazdym wzgledem./moralnym, etycznym,naukowym-zdajemy sie nie miec zadnego tabu/Istnieja tacy,ktorzy walcza o to paliwo w perzekonaniu o slusznosc poczynan w zapewnieniu krajowi "krwi"napedowej. Inni zwracaja sie w kierunku ekologie jako tej dluzszej lecz pewniejszej drodze niezaleznosci od arabskich imperialistow./Nauka i poszukiwanie innego zrodla energie staje sie goraczka ,ktora przejdzie na wiek 22-gi/
Czas najwyzszy by cos zmienic, to przyniesie za soba kolejne zalamanie rynkowe na ktore panstwa rozwinietego swiata nie moga sobie pozwolic w takim tepie w jakim sie to wszystko rozwija....
Na razie nie jest az tak zle co widoczne jest na ulicach...zawalone sa autami na ktore panstwo jeszcze zezwala.I tu istnieja juz ograniczniki typu Tiry w weekend nie moga jechac, czy tez Co stanie sie z nasza cywilizacja gdy zabraknie paliwa by transportowac zywnosc?. Ale to jest zbyt dalekowzroczne mam nadzieje , ze sie myle.
Po co i od czego mamy tych slynnych logistow?, dlaczego tak malo uswiadamiene jest spoleczenstwo? ale to juz jest calkiem z innej polki.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 kwiecień 19 2007 16:37   
Forum

Thomas
ja nie wiem dlaczego ale mam wrazenie, ze ty mnie nie czytasz-tylko ot piszesz ....i tak czytam dalej:::<b></b>Nie ulegajmy też propagandzie anty-amerykańskiej, do więzień się nie wsadza ludzi w Ameryce za poglądy, gdyby tak było to demokraci by wyborów nie wygrali.<b>

No a ja widzialam jak ich wsadzaliw radiowozy! i slyszalam na wlasne uszy o przesladowaniach w pracy i w szkole za odmiennosc pogladow! no i co?

Uswiadamiam Cie ze ja mam bardzo wielu!!!znajomych z krajow typu Chiny i z wielu Arabskich pochodzeniem-ktorzy ze tak powiem przezyli dobroc Ameryki!
I nie pisz mi ze ja ulegam wplywom propagandy, bo nie wiem czy zdajesz sobie nawet sprawe z tego ze glupia Wikipedia w Polsce jest juz spropagandyzowana a juz nie mowiac o tym ze nie mozna otworzyc szerego stron internetowych-ktore otworzylyby wielu ludziom oczy!bo w gazetach tez o tym nie pisza!bo i jak jak Polska siedzi z Ameryka w Iraku?? no hej w jakim ty swiecei zyjesz?
Slyszales juz moze cos na temat embargo?ze strony Ameryki i co sie kryje za tym strasznym slowem? dlaczego doszlo do nienawisci Ameryki? dlaczego matki i dzieci ubierane sa w bomby i wystawiane na zaglade i to dobrowolnie?. Nam sie mowi ze to fanatyzm i propaganda ze zostana swietymi....wiesz co to jest pytam?? TO JEST ??? to jest </u></b>ROZPACZ<b>
Rozpacz=po niemiecku to jest lepiej okreslone bo to jest czarna rozpacz=verzweiflung, gdzie nie widzisz wyjscia z sytuacji, dzialasz w affekcie-ale nawet tego slowa na polskiej wikipedii nie ma!a i w slownikach az nie jest tak wytlumaczona.
Zrozum Daniel, to nie sa wariaci....to sa tak zrospaczeni ludzie Daniel!bez wiary, bez nadziejii. Oni stracili juz nadzieje! to ze gdzies nie ma wojny-nie znaczy ze jej nie ma.Daniel kiedy Ty bys obwiesil sie bombami tak jak oni...no kiedy i nie pisz mi ze tego bys nie zrobil...bo to jest w stanie zrobic kazdy czlowiek...pytanie jest :w jakim musi byc stanie zeby to zrobic?.
I pytanie jest, komu na swiecie zalezy na tych wojnach na tej niezgodzie, kto na tym korzysta???

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Thomas Z
 kwiecień 19 2007 20:48   
Forum

No a ja widzialam jak ich wsadzaliw radiowozy!

O tym już napisałem, sprawa legalności demonstracji, możliwość prowokacji. Myślisz też, że media w których to pokazywano są całkowicie bezstronne?
Też o tym pisałem. To ja mam wrażenie że to ty mnie nie czytasz...

Widzę jednak, że chyba nie zdajesz sobie sprawy z podstawowych pojęć. Może odpowiedz mi na początek na takie pytanie czym się różni totalitaryzm od demokracji?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 kwiecień 19 2007 21:36   
Forum

Dezerter,

tez tak mysle, po ktorej stronie staje Pan Bog....
A mowi sie ze tylko zolnierze ida na wojne z czystym sumieniem, bo odpowiedzialni sa ci ,ktorzy wojny wywoluja.

Thomas,

no juz nie rob ze mnie takiej niewiedzacej istoty. Na pewno juz sam zaslyszales lub wiesz, ze wlasnie czestokroc demokracja obraca sie w dyktature...idac dalej "moj" totalitaryzm sie tworzy!-Thomas, ja nie lubie tego Pana Busch przez jego polityke. I chcociaz Ameryka nastawia zawsze 1 policzek, to i ma zyski-->ale ile jest cierpienia, jakim kosztem? Najgorsze jest to , ze ofiara padaja te biedne kraje i biedni ludzie.
W tej wlasnie demokracji( w ktora przestalam wierzyc-bvo jak juz napisalam jest ona tak dlugo jak jest politykom potrzebna)robi sie przeciez nacisk panstwowy zeby wybrac tego czy tamtego polityka...myslisz ze to mozna nazwac demokracja?.Pamietaj ze bol mozesz zadac ciosem...i pozostana slady na ciele, albo mozesz zadac rany duchowe-ich nie widac ale sa!
Oczywiscie, ze nie zalegalizowane demonstracje nie maja prawa bytu, ta ktora ja widzialam byla bez prowokacji.I uwierz mi, nawet ci na swiecie sa juz tak zkolowani, ze nie wiedza co robic.
No bo nie sa przygotowani na brak paliwa, jak sobie wyobrazasz Ameryke bez sily napedowej?ha? to od razu moga siac trawe na Grand Canyon i pasc bydloWink.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Thomas Z
 kwiecień 19 2007 22:14   
Forum

no juz nie rob ze mnie takiej niewiedzacej istoty. Na pewno juz sam zaslyszales lub wiesz, ze wlasnie czestokroc demokracja obraca sie w dyktature...idac dalej "moj" totalitaryzm sie tworzy!-Thomas, ja nie lubie tego Pana Busch przez jego polityke. I chcociaz Ameryka nastawia zawsze 1 policzek, to i ma zyski-->ale ile jest cierpienia, jakim kosztem? Najgorsze jest to , ze ofiara padaja te biedne kraje i biedni ludzie.
W tej wlasnie demokracji( w ktora przestalam wierzyc-bvo jak juz napisalam jest ona tak dlugo jak jest politykom potrzebna)robi sie przeciez nacisk panstwowy zeby wybrac tego czy tamtego polityka...myslisz ze to mozna nazwac demokracja?.Pamietaj ze bol mozesz zadac ciosem...i pozostana slady na ciele, albo mozesz zadac rany duchowe-ich nie widac ale sa!
Oczywiscie, ze nie zalegalizowane demonstracje nie maja prawa bytu, ta ktora ja widzialam byla bez prowokacji.I uwierz mi, nawet ci na swiecie sa juz tak zkolowani, ze nie wiedza co robic.
No bo nie sa przygotowani na brak paliwa, jak sobie wyobrazasz Ameryke bez sily napedowej?ha? to od razu moga siac trawe na Grand Canyon i pasc bydlo.

Europa bez siły napędowej też wygląda nie ciekawie, tak naprawdę kulturowo jedziemy na tym samym wózku. Ameryka ma duże grzechy za granicą, lecz uwierz mi, że własnych obywateli traktuje dobrze, nie zamyka za poglądy, wiem to ponieważ jest to coś czym się na co dzień zajmuję. Znam fundamenty na których powstała Ameryka, jej historie i politykę od kuchni, do tego wiem dla kontrastu jak wyglądają systemy totalitarne, takie jak były ZSRR, dzisiejszy, Iran czy Korea Północna. Uwierz mi że tam się dzieją potworne rzeczy, testowanie broni chemicznej na ludziach to pierwszy przykład z brzegu, obozy koncentracyjne, głód, prześladowania na taką skalę, że skóra by ci ścierpła.
Wiesz jak traktuje się chrześcijan w Iranie?
Zdajesz sobie chyba też sprawę, z tego że Hezbollah umieszczał składy broni pod przedszkolami i używał ich jako tarcz przeciw atakującym siłom. Przykłady można mnożyć, są miejsca gdzie człowiek jest nikim, gdzie jednostka się nie liczy. Ameryka i Europa reprezentuje cywilizację wyrosłą z Chrześcijaństwa, dlatego też pewne fundamentalne wartości są respektowane w odróżnieniu od miejsc takich jak Korea Północna czy Iran.
Zrozum, że to nie jest takie proste czarno białe: Bush dyktator i biedni Arabowie. Oni sami nie są w stanie stworzyć społeczeństwa obywatelskiego, oni mordują się między sobą (przy okazji atakują też Amerykańskie siły, przykład Iraku). Zastanów się nad tym, a media będą budować pewien wizerunek by go sprzedać, jeśli mamy popyt na programy antyamerykańskie, to po co pokazać jak wygląda Ameryka obiektywnie, jeśli można sprzedać sensacje, że aresztuje się ludzi za poglądy w Ameryce. Wiesz jak podskoczy wtedy oglądalność programu a każda reklama to miliony zysku dla korporacji, media nie są obiektywne, będą to pokazywać co się sprzeda.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 kwiecień 20 2007 10:26   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Dezerter: Każda wojna to zło
Jezus nie popierał by żadnej wojny i dzięki Bogu doczekaliśmy czasów że papież też nie popiera!

"Bóg jest z nami" krzyczały wojska obu stron (wielokrotnie w historii i często były to wojska wyznające tego samego Boga/religię!!) i zaczynały się mordować nawzajem
Po czyjej stronie był BÓG - kogo popierał
Pytanie retoryczne

A gdzie bylo zlo podczas II wojny swiatowej??
A co robili Zydzi z Jerychem?
Jak skonczyl faraon goniacy uciekajacych Zydow??

Jezus nigdy nie krytykowal wojny. Nie krytykowal zolnierzy. Apostolowie za wiedza i zgoda Jezusa nosili bron. Pawel pisal, ze panstwo nie na darmo dzierzy miecz...

Masz racje mowiac, ze wojna i zabijanie to zlo, ale taki jest ten swiat, ze czasem do walki trzeba stanac i za sprawe trzeba zginac. Wojna jest moze i zla, bo przynosi wiele cierpienia, ale wojny tocza sie czesto o wazne sprawy. Tysiace amerykanow, anglikow, polakow i francuzow walczylo i ginelo za wolna europe. Powstancy w gettcie Warszawskim chwytali za bron, by walczyc o to co Bog zlozyl najcenniejszego w ich rekach (ich zycie)

Wojna jest zla, ale i ten swiat jest zly. O wojnie w Iraku mam takie zdanie, ze amerykanie sami wychodowali sobie Saddama w opozycji do sytuacji Iranskiej i dzis placa za bledy z przed lat. Sadze, ze ta wojna przyniosla tak wiele dobrego jak i bardzo wiele zla. Mam nadzieje, ze znajda sie w Iraku ludzie, ktorzy beda sie potrafili rozprawic z cala sytuacja a Poslkie Wojsko wroci do domu.

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 kwiecień 20 2007 22:20   
Forum

---------- Thomas,------------------

nas dzieli wlasnie ta propaganda medialna-od tego bysmy sie w tej kwestii calkowicie rozumieli.
Ja mieszkam w panstwie w ktorym sie glosno mowilo-dlaczego nie bierze sie udzialu w tej amerykansko-iirackiej wojnie-by usprawiedliwic sie przed narodem i swiatem.A ja jestem z gruntu przeciwko wojnie i jak slysze ze Iran ma juz atom i jak widze jak drzy swiat....a czy to jeden atom mamy na tej ziemi? jeden atom wiecej nie stanowi roznicy.
Dzis w radio uslyszalam po raz pierwszy ale tylko w radio o tym mowili, ze zapowiedziane sa niby na terenie Niemiec ataki terrorystyczne(wiadomosci z Ameryki)- od razu pomyslalam...czego tym razem chca Amerykanie? ale za kilka tygodni dowiemy sie...w ten sposob przygotowuje sie spoleczenstwo! kazdy ma zyc w leku! a to tylko machina polityczna...aby panstwo zaakceptowalo pewne posuniecie -polityczne rzadu-zobaczymy , pozyjemy -moze sie myle. Ale to nie po raz pierwszy w moi zyciu a nabrac to ja juz sie nie dam. I powiedziec Ci cos Thomas...jest mi bardzo przykro ale my wszyscy jestesmy niewolnikami narodu lub narodow w ktorych zyjemy, a nawet niewolnikami swiata i to przez te wojny, przez materializm.Wolnym byc..co to znaczy?to pojecie ma tak wiele obliczy-ja wiem jedno: nie ma demokracji, w naszym pojeciu opiera sie ona min. na wolnosci slowa: ktora reprezentuje, to wygada sie lud-ludy...a oni jak widze i tak zrobia jak im pasujeWink. Traktuja nas jak dzieci.
Thomas ja nie czuje sie wolna.A Ty tak?

----------- Maxurd,----------------------------

Ja tu tylko w Twojej wypowiedzi moge przytoczyc Twoj cytat :

P.S.
POlska bierze tylko dlatego udzial w tej wojnie bo chce poparcia Ameryki/w tej kwestii nie ma nic religijnego! braterskiego!-czysta spekulacja polityczna-nie ulegajmy skrajnosci,tu jest ekumenizm-chyba....ze stajemy sie jak islamczycy--> ktorych nam jest tak trudno zrozumiec-a to takie proste...wystarczy ze popatrzymy na nasWink.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Thomas Z
 kwiecień 20 2007 23:07   
Forum

A ja jestem z gruntu przeciwko wojnie i jak slysze ze Iran ma juz atom i jak widze jak drzy swiat....a czy to jeden atom mamy na tej ziemi? jeden atom wiecej nie stanowi roznicy.

Atom w rękach szaleńca który głosi że państwo Izrael nie ma prawa istnieć, który neguje Holokaust i twierdzi że go nigdy nie było, człowiek nieobliczalny to jest problem.

POlska bierze tylko dlatego udzial w tej wojnie bo chce poparcia Ameryki/w tej kwestii nie ma nic religijnego! braterskiego!

Czemu bierze udział? Ponieważ lepiej zacieśniać więzi z Zachodem niż z Ruskimi. 20 milionów ofiar ZSRR to mało było? Przy całej ilości 100 milionów całego Komunizmu, to też mało? No ale przecież dyktatura się niczym od demokracji nie różni, nie?

Thomas ja nie czuje sie wolna.A Ty tak?

Nie ma systemu idealnego, tak samo jak nie ma bezwarunkowej wolności, wolność jednostki jest ograniczona tylko wolnością innej jednostki. Demokracja to system który podlega wewnętrznej krytyce, na tym polega jej siła, ona nie udaję że jest systemem idealnym (to dyktatura udaje raj na ziemi). Ja nikomu nie życzę by kiedykolwiek musiał żyć w kraju totalitarnym i poznał na własnej skórze tego typu koszmar. Napisałem o metodach krajów totalitarnych, o testowaniu broni na ludziach, o obozach koncentracyjnych, o prześladowaniach. Czy ci ludzie umierają na darmo, oni pragną wolności, ponieważ nigdy jej nie mieli, ktoś kto żyje w wolnym kraju chyba nigdy tego daru nie doceni. Napisałaś że syty nigdy nie zrozumie głodnego, tak samo mogę powiedzieć że człowiek żyjący w demokratycznym kraju nigdy nie zrozumie ogromu cierpienia związanego z życiem w państwie policyjnym.

nas dzieli wlasnie ta propaganda medialna-od tego bysmy sie w tej kwestii calkowicie rozumieli.

Jaka propaganda medialna? Ty oglądnęłaś jakiś reportaż i teraz twierdzisz że jest to niemalże prawda absolutna i że w Ameryce pałuje się ludzi za poglądy, czemu ślepo ufasz mediom?. Podałem ci również przykłady co totalitarne kraje robią z ludźmi, że to nie jest prosty czarno-biały dualizm, złej Ameryki i niewinnych Arabów. Myślę, że nie ma sensu ciągnąć tej dyskusji bo jeśli ja mówię prześladowaniach ludzi w totalitarnych krajach ty rozmywasz różnice, demokracja-totalitaryzm zgodnie z tym co piszesz jedno i to samo, a tak nie jest. Myślę, że nie dojdziemy do porozumienia, wygłosiliśmy swoje zdanie i niech tak zostanie a ludzie którzy przyglądali się dyskusji własne wnioski wyciągną.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 kwiecień 21 2007 14:00   
Forum

MASZ RACJE NIE MA SENSU DYSKUTOWAC Z KIMS KTO WIE WSZYSTKO LEPEIJ ; PRZEKRECA MOJE WYPOWIEDZI; I NIE ZAMIERZA NAWET PRZEZ ! SEKUNDE POMYSLEC I ZASTANOWIC SIE I ODPOWIEDZIC MI NA ZADANE PRZEZEMNIE PYTANIA: oBRAZAC SIE NIE DAM I TEZ UWAZAM TE DYSKUSJE ZA NIEUDACZNIE ZAKONCZONA:

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Thomas Z
 kwiecień 21 2007 15:09   
Forum

Córko, nie było moim założeniem obrazić cię, jeśli tak się stało to przepraszam.
Użyłem mocnych porównań, by pokazać ci drugą stronę medalu. Irak za Saddama Husajna to była stalinowska dyktatura, sam wódz miał biblioteczkę dzieł Stalina i wzorował się na nim. Więc stąd porównania do Komunizmu. Ja po prostu uważam że absolutny pacyfizm jest groźny. Francuzi gdy Hitler podbijał Polskę mieli szansę, zakończyć wojnę raz na zawszę, lecz co było? Pacyfiści francuscy głosili, że nie będą umierać za Gdańsk. Skończyło się że Naziści podbili Europę, wiemy jakie były tego skutku dla ludności krajów okupowanych. Nie mam nic do umiarkowanego pacyfizmu, jak Maxurd powiedział :

Masz racje mowiac, ze wojna i zabijanie to zlo, ale taki jest ten swiat, ze czasem do walki trzeba stanac i za sprawe trzeba zginac. Wojna jest moze i zla, bo przynosi wiele cierpienia, ale wojny tocza sie czesto o wazne sprawy.

I dlatego jestem sceptyczny do skrajnego pacyfizmu (zwłaszcza, że w czasie Zimnej Wojny tego typu organizację były komórkami agentury radzieckiej, chciano niszczyć morale Amerykanów korzystając z wolności prasy, wybiórczo krytykowano te konflikty gdzie Ameryka interweniowała, zakłamywano rzeczywistość, mniej mówiono (lub wcale) o konfliktach, które były rozpoczęte przez ZSRR). To jest mój punkt widzenia, przeczytałem wiele książek na ten temat. Rozumiem twój punkt widzenia i szanuje go, lecz nie mogę się z nim zgodzić. Dziękuję za dyskusję i przepraszam jeszcze raz gdyż nie było moim zamiarem obrazić cię. Zgodziliśmy się w jednej kwestii, że próba wprowadzenie demokracji w Iraku ma na dzisiejszy dzień fatalne skutki, że giną ludzie i że Ameryka się przeliczyła, nie potrafi zapewnić podstawowego bezpieczeństwa ludziom. Więc chyba jakiś stopień zrozumienia stanowiska drugiej strony jest

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 kwiecień 21 2007 21:08   
Forum

Chcialabym dodac ze teraz rozpocznie sie nowa wojna/strategia :przeciwko Iranowi. To jest 4 najwiekszy Oleistytransportowiec swiata jakby nie bylo...juz sie mowi o atomowej broni jak donosilo CNN,niemniej jednak skorygowano, ze Iran ma prawo do badan i atomowej technologie.to nie pisz Thomas, ze oni to jacys ulomni i prosci bo to sa wyksztalceni ludzie!
W historii ludzkosci to wlasnie arabowie byli nosnikami wiedzy bardziej socjologicznej-chyba mieli tez jakiegos tam pierwszego socjologa u nas w nowym swiecie zajelismy sie naukami i rozwojem broni nuklearnej co widac do czego to nas doprowadzilo.
Nie juz i tak za pozno aby cos zmienic i to jest tylko glupie gadanie. Ale:
Iran umacnia sie po obaleniu Husejna, sprzedaje dla Indii, Pakistanu...zmienil sie uklad polityczny i kraje bylej ZSRR na pewno tez kupia "garstke" oleju....co bedzie z Polska kiedy Ameryka upadnie?czego jej nie zycze-ale to nalezy do przyszlej historii niestety.
Tu nalezy dzialac i pamietac-Polska musi i powinna prowadzic pelny wachlarz dyplomacji z panstwami osciennymi-i nie powtarzac bledow historii.
Pamiec? 39 rok? to juz bylo, teraz aby pojsc na przod nie mozna stac w miejscu albo sie cofac!.
Nalezy i to jest polityke 22 wieku!pogrzebac wasnie, wygasic ogniska, przebaczyc! zaczac zyc od punktu wyjscia. Ile jeszcze trzeba sluchac o 39 roku??ile to ma trwac? ile tej nienawisci? kiedy to pokolenie w koncu wybaczy? szczegolna i donosna rzecza w tej sprawie jest fakt, ze wlasnie czesto0 w kosciolach sie o tym przypomina-jak na ironie losu!.
Tak chcialabym pokoju dla wszystkich ludzi, pragne ukazac bo rozmawiam z poszkodowanymi irakijczykami , palestynczykami i innymi-ze z ich punktu to ja bym sobie dawno nie pozwolila na zycie-a oni zyja i walcza.Pragne ukazac, ze to nie tylko ci co wysadzaja w powietrze -ale i przyczyne..i to ze tam sa naukowcy, rodzice,dzieci-i tez maja prawo do zycia ...i do przeksztalcen politycznych bez wplywu wojennego-bo to jest pogwalcenie a nie obrona praw obywatelskich chyba.
Bo rozmawiam z nimi, oni nie sa czarni i zli jak sie pokazuje. W owczesnym swiecie bardzo cierpia i tylko dla tego , ze maja takie zloza. Ja powoli tez rozumuje. Te panstwa byly trzymane jako rezerwa geopolityczna i zasobowa. Myslano, ze one beda ciagle pod jazmem-nie wkalkulowano, ze istnieje cos takiego jak rozwoj, nie ma skutku bez przyczyny-dlatego nasi logisci o niczym nie uswiadamiali nas, dlatego nie podnoszono stopy zyciowej tych krajow-aby byl rynejk zbytu-przeciez oni kupowaliby niemieckie mercedesy!i BMW i nie tylko...by nie byli za madrzy-to byl tez sklad tej pazernej polityki.Oglupic narod.Niepojete-o ile prawdziwe.Nawet japonia chce sie wkrecic do Iranu...coz takie jest prawo silnego-ten wygrywa, ktory ma umysl i miesnie-a nie tylko miesnie.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Thomas Z
 kwiecień 21 2007 21:28   
Forum

Tak chcialabym pokoju dla wszystkich ludzi, pragne ukazac bo rozmawiam z poszkodowanymi irakijczykami , palestynczykami i innymi-ze z ich punktu to ja bym sobie dawno nie pozwolila na zycie-a oni zyja i walcza.Pragne ukazac, ze to nie tylko ci co wysadzaja w powietrze -ale i przyczyne..i to ze tam sa naukowcy, rodzice,dzieci-i tez maja prawo do zycia ...i do przeksztalcen politycznych bez wplywu wojennego-bo to jest pogwalcenie a nie obrona praw obywatelskich chyba.

Rzeczywiście zgadzam się, nie można zbrojnie takich przemian inicjować, tu by się przydało coś podobnego do Solidarności, jak w Polsce, idee „Non-violence” Gandhiego.

co bedzie z Polska kiedy Ameryka upadnie?czego jej nie zycze-ale to nalezy do przyszlej historii niestety.

Niestety tak jak Rzym upadł to też może się zdarzyć. Wielkie Imperia upadają z dużym hukiem. Chińczycy pretendują do roli którą teraz ma Ameryka. Coraz więcej firm Amerykańskich ze względu na koszty przenosi się do Chin, majątki Amerykańskie są w chińskich bankach.
Co do Polski to uważam, że Polska powinna z partnerami w Europie mieć dobre relacje, a relacje z Ameryką może powinny być bardziej partnerskie, mniej jednostronne. Ameryka jest daleko stąd...
Sam nie wiem co o tym wszystkim myśleć, masz dużo racji, miejmy nadzieje że Ameryka nie padnie bo to może być również zmierzch dla Europy a także Cywilizacji Chrześcijańskiej!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 kwiecień 21 2007 21:44   
Forum

Dziekuje Thomas za to , ze wzioles sobie odrobinke , sekundki czasu i chyba ociupinke-przemyslales co i o czym pisze-i cudownie bardzo sie ciesze i ciesze jak male dzieck . Dziekuje dokladnie tak jak napisales-z tym sie zgadzam i to chcialam przedstawic.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Thomas Z
 kwiecień 21 2007 22:00   
Forum

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,4079029.html
Amerykanie budują mur w Bagdadzie

Przypomina mi to coś, sytuację Berlina i tamten mur. Czy oni rzeczywiście wierzą, że to rozładuje przemoc? Ja nigdy tej wojny nie popierałem, ale dyktatorów również, może gdyby historia się inaczej potoczyła i Irakijczycy sami byliby w stanie stworzyć normalny kraj, nie było by tego wszystkiego.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Thomas Z
 kwiecień 22 2007 12:31   
Forum

Chciałbym zadać ci dwa pytania Córko, związane z kwestią Iracką?
Co sądzisz o wojnie Czeczeńskiej?
Czy to nie jest tak że atak na szkołę w Biesłanie, był symptomem tego że ci biedni ludzi już są tak zagubieni, że zatracili swoje człowieczeństwo, jak można skrzywdzić człowieka by on szedł z bronią na szkołę pełną dzieci? Czy to nie jest tak, że oni stracili wszelką nadzieje bo odebrano im człowieczeństwo, że oni nie wiedzą co już czynić? Że oni stracili już zmysł moralny?
Drugą sprawę o którą chciałbym cię spytać? Jest Tybet, znajdujący się pod okupacją chińską, podbity za pomocą wojny, tak jak Irak. Co o tym sądzisz, czy nie jest tak, że ludzie chcą byśmy skupili się na Iraku a nie zastanawiali się nad innymi konfliktami. Imperializmem chińskim i rosyjskim. Mamy Imperializm amerykański ale nie on jeden istnieje, Mamy w Tybecie i Czeczeni podobną sytuację jak w Iraku, Silni i bogaci chcą sobie podporządkować, bezbronne kraje, ludzi biednych do tego stopnia, że nawet nie mają reportera do którego mogą się poskarżyć na złą sytuację, i tego jak okupant traktuje ich naród!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 kwiecień 23 2007 22:15   
Forum

-------------- Thoma Z-------------

Szczerze mowiac,zapomnialam o tych panstwach, chociaz o Dalajlama nawet niedawno czytalam.
I nie mamy zadnego wplywu na uratowanie tych kultur.Tu Rosja-i weto przeciwko zaporze rakietowej! i malo tego , ten Putin! i ta niby wojna z terrorem!!i mala Czeczennia, ktora silila sie na Unie Europejska. A tu Chiny i "podposiadlosc" Tybet.
Pytasz czy w Czeczenni sprawcy byli az tak zdesperowani??-nie wiem. przez moja czysta spekulacje, mysle ze tak jest czy tez wytwarza sie nienawisc-ze nie ma szacunku czlowieka przez czlowieka.Leje sie krew i to bylo.To mozna zauwazyc to wyczlowieczenie na podstawie tych wpadkowych dokumentalnych filmow amerykanskich zolnierzy i poczynania ich z wiezniami.
Wydawaloby sie ze taki Amerykanin to cywilizowana jednostka-ale popatrzmy co wojna, ustawiczny lek o zycie, moze z nas zrobic...wytworzyc...
Tak, jestem przekonana ze wojna szczegolnie ta dzisiejsza zmienia nas-ludzi do wykonawcow-sprawcow-bez etyki i moralnosci i poczucia czlowieczenstwa.Zezwierzencenie-czlowiek staje sie zwierzem, instynkt przetrwania wiecej nic.
A co do Tybetu...to juz ale Chiny od zawsze byly obok...ale gdzie kolo Iraku szukac Ameryki??.
Problem Irak-mysle mnial szybko odejsc w niepamiec a Amerykanie mieli umocnic tym sobie pozycje we swiecie.

Moim zdaniem przyszlosc lezy w Europie, tu jest ten potencjal pokojowy.To Europejska polityka ma obecnie najwiekszy wplyw na losy ludzkosci...nasze losy Thomas.

Wyobraz sobie ze Amerykanie mieliby Iraq i jego zasoby po 3 dniach wojny. Nikt nie liczyl sie z partyzantka.
Stworzyla sie taka sytuacja w ktorej kazde veto polityczne-byloby jedynie przyczyna wojny swiatowej.
I ta wojna wyszlaby od tych "cywilizowanych" narodow .

Od Panstw Tybetu czy Czeczenni juz przez samo polozenie geograficzne, mala wartosc polityczna-tu nie ma zagrozenia swiatowego!
Ale Irak...to czarna krew...drogocenny zyciodajny w naszej cywilizacji "narkotyk" .

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Thomas Z
 kwiecień 24 2007 00:33   
Forum

Moim zdaniem przyszlosc lezy w Europie, tu jest ten potencjal pokojowy.To Europejska polityka ma obecnie najwiekszy wplyw na losy ludzkosci...nasze losy Thomas.

Czy inny kraj dzisiaj na miejscu Ameryki, jako światowego policjanta działał by lepiej, czy Chiny, Rosja lub Indie w lepszy sposób zapewniłyby bezpieczeństwo w tym bezpieczeństwo ekonomiczne (dostawy ropy), jak uważasz? Czy może Europa najlepiej by w tej roli się sprawdziła? A może nie trzeba nikogo kto by za pomocą swojej siły militarnej pilnował świata? Co o tym sądzisz?
Ja nie wiem czy strategia wielobiegunowości, (którą prezydent Putin mocno podkreśla) czyli różnych równie potężnych mocarstw nie skończyła by się wojną, co najmniej drugą Zimną Wojną, jeśli nie gorzej. Założenie jest takie, że jeden silny kraj pilnuje kraje, które dopuszczają się ludobójstwa. To co się działo w byłej Jugosławii, mordowano Muzułmanów, dopuszczano się masowego ludobójstwa, krwawe dzieło Miloszewicza, aż przekroczyło to już granice i NATO musiało interweniować.

Moje pytanie brzmi czy za pomocą dyplomacji i wyłącznie metod pokojowych można bronić godność ludzką? Gdy kraj dopuszcza się zbrodni, wszystko inne zawodzi, czy nie jest to obowiązkiem innych krajów interweniować? Czy da się w ten sposób działać? Czy nie ma czasami sytuacji w których druga strona, jak mieliśmy w Jugosławii, nie zgadza się na żadną współpracę i trzeba użyć siły by uratować ludzkie istnienia? To jest pytanie o kształt pacyfizmu, czy pełny pacyfizm da się zrealizować, czy też należy zabiegać o pokój ale z bólem pogodzić się, że niekiedy by ratować ludzi wojna jest niezbędnym złem?
A może pełny pokój da się osiągnąć, może w 21 wieku liczyć się będzie technologia, ekonomia, handel i tak naprawdę świat stanie się na tyle stabilnym miejscem, że dawne waśnie pójdą na śmietnik historii i może myślenie które doprowadziło do wojen, przestanie już dominować? Może Jugosławia, Czeczenia, Irak, tego typu wojny się nie będą powtarzać i nie będzie też już konieczności interwencji zbrojnych bo ludzie się zmienią w 21 wieku?

Co na ten temat sądzisz Córko?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 kwiecień 24 2007 11:04   
Forum Moderator
Moderator

Europa ze swoja pokojowa polityka wywolala dwie wojny swiatowe. Europa ze swoja pokojowa polityka wynalazla komunizm i nazizm. Europa podczas obu wojen potrzebowala pomocy ameryki zeby istniec. Dzis europa jest klubem starzejacych sie panstw pozbawionych mozliwosci wplywania na polityke swiata. Kiedy cos sie dzieje to potrafia tylko protestowac i slac noty dyplomatyczne. Znam to z historii i dziekuje.

A ropa? Nawet nie wiesz jak bardzo chcesz, zeby zaopatrzenie bylo stabilne

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 kwiecień 24 2007 19:05   
Forum

--------Thomas ---------
obawiam sie ze mnie zaintregowales w grupie "fanatycznych" pacyfistow.
To chyba po tym co napisze zakwalifikujesz mnie jeszcze do zielonych Greenpeace!
To jest tylko moim zdaniem a ja nie jestem ani politykiem, ani historykiem-czasy w ktorych istnial taki podzial na swiat: KOMUNISTYCZNY i KAPITALISTYCZNY i kraje 3 swiata oraz czas zimnej wojny zakonczyl sie z dniem obalenia muru berlinskiego punkt.

I to byl jakgdyby koniec czy tez upadek istniejacego porzadku polityczno-militarnego.

Wszystko to co wydarzylo sie po 9 listopada 1989roku (Upadek muru jako symbol rozdarcia Europy) uswiadomilo nam dopiero wtedy, ze ta sila- militarna Ameryki oraz prowadzona tu i owdzie polityka -nie tak pomaga jak szkodzi w nowym ukladzie politycznym nowo powstalych suwerennych panstw- w nowym swiecie ziemskim.
Stworzyl sie calkiem nowy obraz Europy i Azji!To co bylo oczekiwane od lat-stalo sie !.
Te przemiany( czego nie wkalkulowano w starym systemie-ktory byl tak doskonaly do kontrolowania ))spowodowaly przejecie inicjatywy panstw typu Chiny, typu Iran, typu Indie-zmienily sie nie tylko sily polityczne ale i swiat byl tal zajety Irakiem-afganistanem-ze inni mogli na tym skorzystac.

Po raz pierwszy w historii chyba swiata na tak globalna skale tyle narodowosci uzyskala swoja suwerenna wolnosc i pokoj. A wszystko to min. dzieki zalamaniu sie rynku swiatowego w Azjii to wszystko wydarzylo sie w tak krotkim czasie, ze ta nowo powstala nie tylko Europa ale i Euro-Azja - nie zdazyly zlapac oddechu podczas gdy
stalismy juz w obliczu nie tylko wojen(IRAN_AFGAnistan)-ale i walki o wladze(Czeczennia-Tybet) no i nie zapominajmy wojny W Jugoslawi.
Ale kraje byly tak pochloniete walka z bezrobociem i upadkiem rozwinietej gospodarki -bo zabraklo rynku zbytu, ze dopiero Ameryka odwazyla sie i jednoczesnie demonstrujac wypracowana pozycje-zajela stanowisko(Jugoslawia)a pozniej to wszystko to byly tylko wydarzenia-ktore potegowaly sie na przemian z katastrofami klimatycznymi.

Nikt sie nie liczyl ze w tak krotkim czasie wszystko to sie wydazy a do tego staniemy przed wyborem jako cywilizacja ziemska!-(to juz nie chodzi o panstewka, tylko o zycie na ziemi):jaki rozwoj nalezy dalej wybrac , jaka technologie w globalnym ociepleniu ziemi i jakie skutki rozwoju naszej cywilizacji jeszcze nastapia.
Tego wszystkiego jeszcze calkiem nie wiemy.
Dlatego stwierdzilam ,ze jedna bomba atomowa wiecej czy mniej juz nie jest az tak istotna-sam fakt jej obecnosci i uzycia=rowny jest grozbie zaglady.
Teraz i Ameryka i Indie i Chiny i nie tylko bo i Iran!! -wszyscy maja atom i co dalej.....
A trzeba zauwazyc, ze zagubilismy sie we wlasnej demokracji, utracamy chyba bezpowrotnie cos bardzo szczegolnego- czlowieczenstwo.
Podkreslam, ze to co mamy obecnie na swiecie jest wynikiem dlugoletniej polityki Ameryki-ktora stala sie staruszka- jak to fajnie sformulowal Maxurd.Staruszka w zasciankowym embargowo-atomowym i wladczym zachlannym mysleniu.
Tak, mysle ze Europa o tyle ma tu wielka role do odegrania i ze jest kluczem do Pokoju w swiecie-bo w istocie nikt nie chce uzyc atomu do wojny-potrzebny jest bowiem do wytwarzania energii(1)
(2)Ameryka juz nie jest uznawana za najwyzsza wladze w swiecie i wszelkie jej proby pokojowe-dyplomatyczne juz nie odegraja az takiej roli-kazdy bowiem wie-na co kogo stac-i nikt nikomu nie moze dyktowac ...jak za dawnej dyktatury.
Pozostaje wiec Europa -sama w sobie suwerenna, wolna,z wlasnym rzadem Europejskim i parlamentem Europejskim- a to jest wazne! wazny jest taki pozadek!.
Maxurd, to jak kiedys Europa nie wywiazala sie na wysokosci zadania to teraz uzyskala szanse na sprawdzenie swoich umiejetnosci-ale tu wymagana jest spojnosc narodow-podkreslam( i Polski w Europie tez!i z Europa). Ta jednosc jest naszym gwarantem na pokoj.
Uswiadomijmy sobie, ze mamy cudowne polozenie w swiecie! zyjemy w Panstwie: EUROPA- to jest sila, moralnosc-ale przydaloby sie szacunku jaki Jan Pawel zakrzewil w nas do religii i nadzieii i wiary.
Ja sie nie boje Arabow ja sie boje Ameryki- nie jest latwo oddac przywlaszczona sobie czesc wladzy na ziemi.
Oni juz sie wykazali Hieroszyma i Nagasaki.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Krzysztof_P
 kwiecień 24 2007 21:20   
Forum

A może pełny pokój da się osiągnąć, może w 21 wieku liczyć się będzie technologia, ekonomia, handel i tak naprawdę świat stanie się na tyle stabilnym miejscem, że dawne waśnie pójdą na śmietnik historii i może myślenie które doprowadziło do wojen, przestanie już dominować?

Nie łudźmy się, że XXI wiek będzie wiekiem pokoju, będzie raczej wiekiem wojen, ale prowadzonych daleko od naszych granic. Oto kilka zalążków potencjalnych przyszłych konfliktów:
1. Ropa naftowa i częściowo inne paliwa kopalne. Opiera się na niej nie tylko transport, ale cała gospodarka. Na ropie oparta jest znaczna część energetyki, ogrzewanie wielu domów (choć te dwie rzeczy nie dotyczą Polski - tu opiera się to na węglu, ewantualnie gazie ziemnym), produkcja tworzyw sztucznych, nawozów, środków ochrony roślin, leków, paliwami ropochodnymi napędzane są maszyny rolnicze. Niedługo nastapi koniec taniej i łatwo dostepnej ropy - a wtedy zdrożeje wszystko. Posiadanie dużych i w miarę łatwo dostępnych złóż stanie się jeszcze bardziej opłacalne niż obecnie.
2. Woda, następstwa zmian klimatu. Globalne ocieplenie może wywołać klęski suszy i pustynienie na dużych obszarach świata, co w połączeniu z eksplozją demograficzną jest oczywistym punktem zapalnym. Rozpoczną się konflikty o dostęp do źródeł wody, pól i pastwisk, lasów itp. itd. a stawką będzie życie albo śmierć głodowa. Konflikty te będą zarówno międzynarodowe, jak i wewnętrzne, na skale międzynarodową, jak i zdarzać się będą starcia pomiędzy mieszkańcami dwóch wiosek. Może to doprowadzić do chaou na niespotykaną skalę i wielkiej fali migracji, którą bądzie trzeba powstrzymać (a w przyszłej sytuacji politycznej państwa rozwinięte mogą to czynić bezlitośnie).
3. Demografia. W Chinach i Indiach z powodu miejscowego prawa, warunków socjalnych i lokalnej tradycji mężczyźni będą liczebnością znacznie przewyższać kobiety (szczególnie w przypadku Chin, gdzie dojdzie jeszcze starzenie społeczeństwa). W połączeniu z powiększającym się rozwarstwieniem dochodów stanowi to zalążek konfliktów wewnętrznych, nawet wojen domowych. Do tego dodać należy jeszcze degredację środowiska tych krajów (prawdopodbnie w przecięgu najbliższych lat w Chinach praktycznie niemożliwe będzie dostarczenie czystej wody większości mieszkańców miast).

===

Profil   Email 
 Cytat 
Thomas Z
 kwiecień 24 2007 22:07   
Forum

Nie łudźmy się, że XXI wiek będzie wiekiem pokoju, będzie raczej wiekiem wojen, ale prowadzonych daleko od naszych granic. Oto kilka zalążków potencjalnych przyszłych konfliktów: (...)

Smutne ale bardzo prawdopodobne niestety. Może jeśli choć problem ropy zostanie w końcu rozwiązany, jeśli naukowcy wynajdą inny sposób zasilania, to może będzie jedna sprawa rozwiązana. Państwa arabskie wtedy musiały by zabrać się za reformy a nie żyć z ropy jak z kroplówki. Te kraje mają jeszcze długą drogę przed sobą, wolny rynek u nich jest potwornie ograniczony (biurokracja, korupcja) co oczywiście bardzo hamuje rozwój. Pozostaje jeszcze kwestia religii, która jest poza wszelką krytyką więc jej rozwój też jest przyhamowany. Świat jest jaki jest i rzeczywiście nie ma się co łudzić, że wszystko nagle się samo rozwiąże i ludzie nagle zaczną miłować pokój, taki idealny stan to chyba tylko w Niebie będzie

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,38 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości