Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Polityka i społeczeństwo Nowy wątek Odpowiedz
 Rick Warren o wojnie w Iraku
 |  Wersja do druku
Ewa
 kwiecień 25 2007 11:29   
Forum

Status: offline

-----------Krzysztof P----------
My juz mamy te konflikty-one nie sa tylko potencjalne:
1.Ropa- mamy konflikt.

2.Woda- wojna w Izraelu:

3.Demografia(chiny+Rosja)i wyliczylabym jeszcze raz Izrael.

4.RELIGIA. Tu najwieksze i najbardziej sie wykluczajace (a szkoda)to jest Chrzescijanstwo i Islam.
Juz ci, ktorzy pod plaszczykiem religijnym krzewili smierc i brutalnosc i demokracje-tak jednych jak i drugich.
Z jednej strony embarga i smierc tylu tysiecy niewinnych dzieci....ludzi,a z drugiej terrorystyczne odreagowywanie sie za polityczne ciche wojny.

5.Zywnosc?

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Krzysztof_P
 kwiecień 25 2007 14:02   
Forum

Przesłanki religijne można dostrzec w państwach muzułmańskich bądź Izraelu, ale nie nazwałbym wojną religijną np. konfliktu w Iraku - jak już, będzie to raczej konflikt cywilizacji (choć i tu byłbym ostrożny). Po stronie USA stanęły także niektórzy muzułmanie (np. Arabia Saudyjska, Kurdowie), Japonia czy Korea Południowa. Ogólnie powątpiewam by jakakolwiek ideologia, religijna czy świecka, była w tej wojnie cvzynnikiem podstawowym.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 kwiecień 25 2007 14:58   
Forum Moderator
Moderator

Corko... Jaka wartosc ma europa?? Jaka europa?? Mowisz o zapatrzonej w siebie zmagajacej sie z arabska mniejszoscia Francja?? Ta sama Francja, ktora rozlewala krew w Algierii a dzis protestuje przeciwko wojnie z Iranem i Irakiem, bo prowadzi tam interesy??

A moze o Niemczech, ktore nie sa zdolne z powodow historycznych do jakiejkolwiek interwencji gdziekolwiek...

A moze o Anglii, ktora jednak jest mala wersja USA??

Czy w koncu bohaterska armia Wloska?? Europa nie ma sily ani srodkow aby zmieniac swiat. Technologicznie, gospodarczo i militarnie jest wieki za USA. O moralnosci prosze Cie nie mow, bo to brzmi jak zly zart.

UE to klub starzejacych sie panstw tracacych z kazdym rokiem na znaczeniu...

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 kwiecień 25 2007 15:58   
Forum

Wymienilam idac twoim sladem wyliczania co jeszcze przyczynic sie moze do wyzwania wojennego.
A Japonia? oczywiscie...oni maja sie nad czym zasdtanawiac->ta expansia...tez bym sie bala na tych tsrzesacych sie wyspach.
Teraz jest czas aby sie zastanowic i wybrac droge-z Ameryka lub bez.
Ciekawa jestem jak swiat postapi, jaka droge obiora ci wielcy.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 kwiecień 25 2007 16:16   
Forum

KOntynentalna Maxurd,a jaka wartosc ma ameryka bez Europy??

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 kwiecień 25 2007 16:19   
Forum

A, ze tak przypomne ...a co z IRLANDIA???

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Krzysztof_P
 kwiecień 25 2007 17:49   
Forum

A Japonia? oczywiscie...oni maja sie nad czym zasdtanawiac->ta expansia...tez bym sie bala na tych tsrzesacych sie wyspach.

Japończycy obecnie skoncentrowani są obecnie chyba na kolonizacji oceanu, bo rzeczywiście twardego podłoża zaczyna im brakować.

KOntynentalna Maxurd,a jaka wartosc ma ameryka bez Europy??

Lepiej zapytć, co może reszta świata bez USA. Ano nic, Stany są megakonsumentem, od nich uzależniona jest światowa gospodarka. "Gdy Wall Street kaszle, cały świat dostaje kataru". USA też są uzależnione od innych, tyle, że gdyby chciały, mogłyby się łatwo usamodzielnić, gdy np. Chiny nie mogą tego zrobić bez poważnych negatywnych konsekwencji.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 kwiecień 25 2007 18:17   
Forum

Wytlumacz mi Krzysztof prosze to megakonsumenstwo i to ze nic ta reszta swiata nie moglaby zrobic-zaczynam sie bac.
Ja jestem tak bardzo uprzedzona do tego kraju a kiedys ta Ameryka wydawala mi sie wszystkim. Doroslam?
Dla kogo ta Ameryka jest wszystkim?, moze prozaiczne pytania ale ja nie rozumiem.
Swiat potrzebuje zmian i to jest pewnik.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Krzysztof_P
 kwiecień 25 2007 20:36   
Forum

Import USA znacznie przewyższa eksport i jest tak gigantyczny, że nie ma rozwiniętego kraju, którego lwia część dochodów nie pochodziłaby z eksportu do USA. Jesli gospodarka USA upadłaby albo USA postanowiłyby zostać samowystarczalne i zlikwidować import, w ciągu krótkiego czasu kompletnie załamałaby się (gigantyczny kryzys, wysokie bezrobocie, hiperinflacja, ujemny rozwój gospodarczy itp.). Dlatego też inne państwa muszą pozwalać na amerykańskie inwestycje na swoich ziemiach, bo wiedzą, że bez zarobionych tam pieniędzy amerykanie nie będą mogli utrzymać swojego importu na takim poziomie.
Według Nialla Fergusona są dwie alternatywy: USA zostanie Imperium i będzie wyzyskiwać swoje "kolonie" dbając o nie, albo będzie je wyzyskiwać kompletnie o nie nie dbając. Innych możliwości nie ma.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 kwiecień 25 2007 22:20   
Forum

Ja mysle ze sa inne mozliwosci i ze wyrastamy powoli z tych stereotypow. Oto tu podaje link do artykulu, kt9ory znalazlam,wydaje on mi sie wyrazniejszy w tym co ja chcialam powiedziec:http://www.cxo.pl/artykuly/34365_1.html

Ale kiedy twierdzisz, ze Ameryka jest taka potega to moze wlasnie to ze zabraknie spojnosci swiata w Europie z Ameryka bedzie stanowic o naszej zagladzie, mowi sie bowiem w przypowiedniach, ze nastapi glod,bezrobocie w Europie-jakos tak to bylo.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 kwiecień 25 2007 22:29   
Forum

Jeszcze tu znalazlam w liczbach wyrazona wartosc Importu w dolarach do skali swiatowej-porownanie.http://www.welt-in-zahlen.de/laendervergleich.phtml?indicator=80

tak, mniales racje to jest kolosalna suma Krzysztof.Nie zdawalam sobie sprawy.
Trzeba byc mistrzem zeby w dniu dzisiejszym byc politykiem, dobrym politykiem.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,16 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty