Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Polityka i społeczeństwo Nowy wątek Odpowiedz
 Cechy i cnoty Chrzescijanina.?
 |  Wersja do druku
Ewa
 listopad 12 2007 06:59  (Czytany 3591 razy)  
Forum

Status: offline

Poruszamy tu na forum wiele tematow i rozpatrujemy je z punktu Chrzescijanskiej Teologii, wlasnych doswiadczen-tych teistycznych i ateistycznychi innych.
Czy istnieja fragmenty, przypowiesci o tym jakimi powinnismy byc jako Chrzescijanie w stosunku do innych religii, ludzi-ludzi chorych, cudzoziemcow? Co wyroznia Chrzescijanina? Jakie cechy i cnoty sie przepisuje Chrzescijanskiemu wyznawcy Boga.Czy istnieja rowniez tak jak u innych Braci w wyznaniu-moze jakis obrzed noszenia ubioru, scinania wlosow, czystosci?-ktory byl nam dany ale zostal nie "uczony"?.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 listopad 12 2007 07:45   
Forum

Hipokryzja?

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 listopad 12 2007 12:48   
Forum

Jeśli dobrze rozumię twoje intencje to temat mógłby brzmieć:
Jaki powinien być chrześcijanin na podstawie NT - o czym zapomnieliśmy

Dla mnie pierwsze i nie dokońca przestrzegane przykazania kościelne zwane Dekretem apostolskim lub klauzulami Jakuba

«Apostołowie i starsi bracia przesyłają pozdrowienie braciom pogańskiego pochodzenia w (...) postanowiliśmy jednomyślnie(...) Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne. 29 Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego. Bywajcie zdrowi!»

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Ewa
 listopad 13 2007 06:38   
Forum

Quote by Gocek: Hipokryzja?

Hipokryzja «obłuda, dwulicowość, nieszczerość»
Gocek, to nie jest norma postepowania Chrzescijanina,ale na te cechy i rodzaj etyki stac kazdego czlowieka.
---czy ja jestem obludna?-nie,chyba nie;
---dwulicowa?-staram sie nie,

---nieszczera?-NIE! jestem przeciwienstwem?, co z Toba Gocek?, Ty kierujesz sie tylko altruizmem

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 listopad 13 2007 06:51   
Forum

Quote by Dezerter: Jeśli dobrze rozumię twoje intencje to temat mógłby brzmieć:
Jaki powinien być chrześcijanin na podstawie NT - o czym zapomnieliśmy

Dla mnie pierwsze i nie dokońca przestrzegane przykazania kościelne zwane Dekretem apostolskim lub klauzulami Jakuba
«Apostołowie i starsi bracia przesyłają pozdrowienie braciom pogańskiego pochodzenia w (...) postanowiliśmy jednomyślnie(...) Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne. 29 Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego. Bywajcie zdrowi!»

Dezerter,
wcale nie ograniczalam sie az tak do Nowego Testamentu, w Starym Testamencie jest wielokrotnie napisane np. ze : "nie badzcie twardego karku"-ale czy dzisiejszy Chrzescijanin ma miekki kark?.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 listopad 13 2007 08:30   
Forum

Quote by corka:to nie jest norma postepowania

...Zauwazylem, ze im wyzej w hierarchii Koscielnej tym bardziej staje sie norma ...
A na powaznie - trudno mi dyskutowac nad tym jaki jest (zwlaszcza w przypadkach gdy zaleznie od potrzeb roznie interpretuje on te same fragmenty ksiegi, ktora w swoim mniemaniu uwaza za swieta - pomijajac nawet, ze trudno o sama, jakas jednolita, deficje chrzescijanina) ale osobiscie uwazam ze powinien kierowac sie naukami J. Ch. (przy zalozeniu, ze najbardziej rdzenny charakter tych nauk przypadal na I - IV w. n.e.), szczegonie tymi traktujacymi o milosci i poszanowaniu blizniego (to jednak, moim zdaniem, trudno z kolei pogodzic z obecna przynaleznoscia do Kosciola, ktory jest bezposrednim spadkobiercom wyzysku oraz wielu innych zbrodni, dokonywanych czesto w imieniu owych (zle rozumianych) wartosci).

PS. Swojego czasu byl dosc zbierzny watek - poruszajacy podobne zagadnienia - tutaj: Za co kochacie/lubicie/szanujecie Kościół Rzymskokatolicki? lub czesciowo tez tutaj.

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Gocek
 listopad 13 2007 10:49   
Forum

CORKA

---nieszczera?-NIE! jestem przeciwienstwem? co z Toba Gocek?, Ty kierujesz sie tylko altruizmem

Altruizmem wypływającym z indywidualistycznego egoizmu Najpierw muszę mieć co zjeść, zadbać o siebie - kiedy jestem szczęśliwy, mam zaspokojone podstawowe potrzeby, moje wysiłki potrafią skupić się także wokół problemów innych - gdyż moralnie dobre są wszelkie działania prowadzące do tego, aby jak największej ilości istnień ludzkich żyło się dobrze (czyli lepiej niż dotychczas). Lepiej żyje się wśród ludzi zdrowych i szczęśliwych, niż wśród ludzi nieszczęśliwych, biednych, zazdrosnych i zdesperowanych.
Miłuj bliźniego swego jak siebie samego - najpierw trzeba zadbać o siebie
Pozdrawiam

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 listopad 13 2007 14:53   
Forum Moderator
Moderator

Pokorny
Kochajacy Boga z calych sil
Kochajacy innych jak samego siebie
Oddany tej milosci
i
Zmierzajacy do wiecznosci

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 listopad 13 2007 22:14   
Forum

Quote by corka:

Dezerter,
wcale nie ograniczalam sie az tak do Nowego Testamentu, w Starym Testamencie jest wielokrotnie napisane np.

Jednak upierał bym się przy Nowym (przy całym szacunku z mojej strony dla Starego) bo to Nowy wyróżnia Chrześcijanina od innych (Żyda) w Starym mamy bodajże 613 przykazań z czego 600 nie przestrzegamy i nie znamy więc nie ma sensu o tym mówić.
Powiedzcie mi lepiej czemu chrześcijanie jedzą kaszankę i czarninę mimo zaleceń apostołów i nazwaniem tego MINIMUM jakie poganochrzścijanim (czyli my) musi spełnić?
I na koniec - oczywiście, że to co napisał Maxudr jest o wiele ważniejsze i to jest jądro podstawowe.

Ale storo było min to i podam MAX - dla mnie niedoścignionym wzorem do którego powinien dążyć chrześcijanin są zalecenia Kazania na Górze

===

Cytat 
Ewa
 listopad 14 2007 01:19   
Forum

Szanowni Forumowiczowie,
czy taka moze jestem ku zdziwieniu?;
"ja nie jestem pokorna, najchetniej posiadalabym wille i plywala jachtem.
Ubieralabym sie tylko w Gucci, miala prywatnego masazyste i zwiedzala swiat.Chyba^Lagerfield bylby moim idolem-on wyroznia nawet 3klassy ludzi.
Nie chcialabym myslec nawet o biednych i bym sie od nich odseperowala wykupujac zawsze i tylko 1 Klasse, latalabym bisnessklass.
Pokora? tez mi cos! jeszcze by mnie wzieto za zielona i nieobyta Ges. Od kiedy to wyemancypowana kobieta jest pokorna?.
-->Kochajacy innych jak siebie samego Maxurd?,
ja uciekam przed smierdzacymi pijakami i zebrakami i ulomnymi a do homoseksualistow mowie spadajcie na terapie! pedaly!! i omijam sasiadke z naprzeciwka bo jest niewyksztalcona i nosi beret!, a od Pana X to calkiem trzymam sie z daleka-bo on jest chory na aidsa-to od razu powiedza ludzie ze ja cos z nim mialam.
Ostatnio slyszalam jak mowiono, ze ona to ma psa i spi z nim w lozku-a patrzcie to jest suka! zaden pies-co Ci ludzie nie wymysla . A do nas to sie sprowadzil czarny murzyn-i ja nie wychodze juz palic na klatke-po co mam mu mowic dziendobry jak on jest potomkiem od malpy?. A i dobrze ze ubijaja tych w Iraku! dosyc! naszej krwi upitej-czy ja znam jakiegos Irakijczyka?-nie.Siadam na pierwszej lawce zeby ksiadz mnie widzial i zebym widziala ile to on przytyl na tych misernych pensyjkach? popatrzcie jak to im sie powodzi, czy tam w Kosciele to istnieje bezrobocie?

Musze pojsc do spowiedzi!".
Pozdrawiam cieplutko .

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 listopad 14 2007 11:19   
Forum

Nie ma to jak 'poganskie': czyn co chcesz, bylebys przy tym nie krzywdzil(a) innych...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Ewa
 listopad 15 2007 09:35   
Forum

Quote by corka: Szanowni Forumowiczowie,
czy taka moze jestem ku zdziwieniu?;
"ja nie jestem pokorna, najchetniej posiadalabym wille i plywala jachtem.
Ubieralabym sie tylko w Gucci, miala prywatnego masazyste i zwiedzala swiat.Chyba^Lagerfield bylby moim idolem-on wyroznia nawet 3klassy ludzi.
Nie chcialabym myslec nawet o biednych i bym sie od nich odseperowala wykupujac zawsze i tylko 1 Klasse, latalabym bisnessklass.
Pokora? tez mi cos! jeszcze by mnie wzieto za zielona i nieobyta Ges. Od kiedy to wyemancypowana kobieta jest pokorna?.
-->Kochajacy innych jak siebie samego Maxurd?,
ja uciekam przed smierdzacymi pijakami i zebrakami i ulomnymi a do homoseksualistow mowie spadajcie na terapie! pedaly!! i omijam sasiadke z naprzeciwka bo jest niewyksztalcona i nosi beret!, a od Pana X to calkiem trzymam sie z daleka-bo on jest chory na aidsa-to od razu powiedza ludzie ze ja cos z nim mialam.
Ostatnio slyszalam jak mowiono, ze ona to ma psa i spi z nim w lozku-a patrzcie to jest suka! zaden pies-co Ci ludzie nie wymysla . A do nas to sie sprowadzil czarny murzyn-i ja nie wychodze juz palic na klatke-po co mam mu mowic dziendobry jak on jest potomkiem od malpy?. A i dobrze ze ubijaja tych w Iraku! dosyc! naszej krwi upitej-czy ja znam jakiegos Irakijczyka?-nie.Siadam na pierwszej lawce zeby ksiadz mnie widzial i zebym widziala ile to on przytyl na tych misernych pensyjkach? popatrzcie jak to im sie powodzi, czy tam w Kosciele to istnieje bezrobocie?

Musze pojsc do spowiedzi!".
Pozdrawiam cieplutko .

Reguly, ten tekst jest w cudzyslowiuchyba juz zauwazyles .
Nie, bo Gocek ma racje-chyba z ta hypohryzja.
Od czego powstaly powiedzenia jak trwoga to do Boga?.
Powyzszy moj tekst to tylko rabek tego co sie slyszy od bliznich wierzacych.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 listopad 15 2007 09:47   
Forum

W ramach Chrześcijaństwa istnieje zasadnicza sprzeczność:
Z jednej strony powinno się rozdać bogactwa i podążać ścieżką wytyczoną przez Boga, a z drugiej bogacenie się (tezauryzacja)jest cnotą i łaską daną od Pana (patrz. Max Weber "Etyka protestancka a duch kapitalizmu"). A i tak wychodzi na to, że nikt łatwo swoich dóbr się nie pozbywa . Bo jakby nie patrzeć żyjemy tu i teraz - co będzie po śmierci? Na pewno będzie lepiej.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 listopad 13 2008 12:39   
Forum

Gocek,

po smierci na pewno bedzie inaczej. czy lepiej? hmm poprostu inaczej.

cytat za Gocek W ramach Chrześcijaństwa istnieje zasadnicza sprzeczność:
Z jednej strony powinno się rozdać bogactwa i podążać ścieżką wytyczoną przez Boga, a z drugiej bogacenie się (tezauryzacja)jest cnotą i łaską daną od Pana (patrz.

Pan Bog powiedzial: nie bedziesz mial ......bogow cudzych przed mna-lub jak gdzie indziej stoi napisane ....obok mnie.

I musisz przyznac,ze tak rozpatrywana sprawa materialnosci-nabiera chrzescijanskiego obrazu.

Ty masz sie starac, praca jest cnota, Ty masz zyc i zarabiac,ale niech jest tylko jeden Pan Bog Twoj .I o tym nie mozna zapomniec.
Jak masz powolanie ,talent to tez wszystko rzucasz czasem trzeba sie wyrzec wlasnego rodzinnego miasta, panstwa i trzeba wybrac.Takiego wyboru i to na codzien zarzyczyl sobie Nasz Bog -to jest fair!

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
ewa1003
 listopad 13 2008 13:27   
Forum

<b>Miłuj bliźniego swego jak siebie samego - najpierw trzeba zadbać o siebie</b> ;)  

NIE ZADBAĆ A POKOCHAĆ SIEBIE - to bardzo trudne chociaż wydaje sie bardzo proste. Bo kochać siebie nie znaczy na wszystko sobie pozwalać ale kształtować siebie na obraz i podobieństwo Jezusa. Zadajcie sobie pytanie - CZY KOCHAM SIEBIE ?? CO ZROBIŁEM (ŁAM ) ZEBY BYĆ LEPSZYM CZŁOWIEKIEM ?? nie co zrobiłem (łam) dla siebie ??

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 listopad 13 2008 13:32   
Forum

Quote by ewa1003:
<b>Miłuj bliźniego swego jak siebie samego - najpierw trzeba zadbać o siebie</b> ;)  <br />

NIE ZADBAĆ A POKOCHAĆ SIEBIE - to bardzo trudne chociaż wydaje sie bardzo proste. Bo kochać siebie nie znaczy na wszystko sobie pozwalać ale kształtować siebie na obraz i podobieństwo Jezusa. Zadajcie sobie pytanie - CZY KOCHAM SIEBIE ?? CO ZROBIŁEM (ŁAM ) ZEBY BYĆ LEPSZYM CZŁOWIEKIEM ?? nie co zrobiłem (łam) dla siebie ??

jak to sie ma do tematu bo nie rozumiem?,ze Chrzescijanin powinien opierac swoje zycie na tym przykazaniu?.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 listopad 14 2008 09:09   
Forum Moderator
Moderator

Czasy około narodzin Chrystusa. Grek przychodzi do Rabina i prosi, aby wytłumaczył mu Torę, gdy ten będzie stał na jednej nodze. Rabin się zgodził i zaczęli.
Nauka Rabina: "Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe. Reszta Tory to komentarze".
Oryginalny nie będę ale wolę rozwinięcie:
-miłość do Boga,
-miłość do ludzi,
-życie w perspektywie wieczności.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Rafi F
 listopad 14 2008 09:14   
Forum Moderator
Moderator

Quote by corka:
Quote by ewa1003:
<b>Miłuj bliźniego swego jak siebie samego - najpierw trzeba zadbać o siebie</b> ;)  <br />

jak to sie ma do tematu bo nie rozumiem?,ze Chrzescijanin powinien opierac swoje zycie na tym przykazaniu?.

Ewa ma dużo racji, choć patrze na to z innego miejsca.
Nie można pokochać ludzi nie akceptując siebie. Nie można pokochać ludzi nie czując, ze jest się kochanym przez Boga. Trudno pokochać ludzi gdy ma się zaniżoną samoocenę.
Przykazanie niby proste : miłuj Boga całym sobą, a ludzi jak siebie samego. A jednak wymagajace. Na szczęście Bóg nigdy nie wymaga od nas więcej niz jestesmy w stanie z Nim zrobić i nigdy nie rzuca nam na barki więcej niz jesteśmy w stanie z Nim udźwignąć.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Dezerter
 listopad 18 2008 22:53   
Forum

Quote by Rafi F:
Nie można pokochać ludzi nie akceptując siebie. Nie można pokochać ludzi nie czując, ze jest się kochanym przez Boga. Trudno pokochać ludzi gdy ma się zaniżoną samoocenę.
Przykazanie niby proste : miłuj Boga całym sobą, a ludzi jak siebie samego. A jednak wymagajace.

ważne słowa
i pełna zgoda z nimi
warto to przemyśleć!
i spytać samego siebie
czy się kocham?

===

Cytat 
Robert
 listopad 18 2008 23:58   
Forum

Quote by Rafi F:
Nie można pokochać ludzi nie czując, ze jest się kochanym przez Boga.

Piekne slowa, jednak puste. Chyba nie myslisz, ze ani jeden ateista nie jest w stanie pokochac innych ludzi. Rany... jak juz wymyslasz filozoficzne maksymy, to chociaz niech beda celne...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 listopad 19 2008 07:40   
Forum Moderator
Moderator

Quote by suration:
Quote by Rafi F:

Piekne slowa, jednak puste. Chyba nie myslisz, ze ani jeden ateista nie jest w stanie pokochac innych ludzi. Rany... jak juz wymyslasz filozoficzne maksymy, to chociaz niech beda celne...

Takie jest moje zdanie i nie będę tego udowadniał.
Różne są motywacje działań (i słów).

===

Cytat 
Robert
 listopad 21 2008 14:24   
Forum

Quote by Rafi F:
Quote by suration:
Quote by Rafi F:

Takie jest moje zdanie i nie będę tego udowadniał.
Różne są motywacje działań (i słów).

Oczywiscie, ze nie musisz nic udowadniac. Zazwyczaj to pycha i zadufanie uniemozliwiaja przyznanie, ze nie mialo sie racji...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 listopad 21 2008 14:51   
Forum Moderator
Moderator

Skoro tak uważasz, nie mam ci tego za złe. Nie chcę się wplątywac w bezcelowy spór.
Pozdrowienia

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,41 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty