Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Polityka i społeczeństwo Nowy wątek Odpowiedz
 Znak - ustroje gospodarcze i wspaniała recepta
 |  Wersja do druku
skierka
 marzec 24 2011 19:14   
Forum

Status: offline

Cóż, elegancki jesteś Dezerterze.
Porażka ? niestety jestem pozbawiony zdolności dyplomatycznych, to klęska .
Jakie jest zdanie tłumaczące ten stan rzeczy ? to co powiedział ongiś Samuel do upadającego a ongiś potężnego Saula.
"POSŁUSZEŃSTWO WAŻNIEJSZE JEST OD OFIARY "
W czym grzeszymy ? ano uwierzyliśmy ,ze przez życie można przejść bez wysiłku, bez krzyża ,w wymiarze indywidualnym i instytucjonalnym,
Oklaskujemy Chrystusa mówiącego słowa miłości , odwracamy się od tegoż samego Jezusa wymagającego wysiłku , schizofrenia ?

Kiedyś mówiono o "nowej ewangelizacji" nie nie będzie ani nowej , ani starej , ani europejskiej ani azjatyckiej jeśli nasze życie będzie
identyczne z pogańskim , będzie laicyzacja .Do czego jest potrzebny jest Panu kościół który czci Go jedynie wargami ?

Jak to jest ze owi analfabeci z pierwszych wieków chrześcijaństwa potrafili żyć inaczej niż poganie a my ich jedynie kopiujemy ?
Nie będzie innego życia bez innej ekonomii ,nonsens, zbyt podstawowa to dziedzina .
omijamy to co jest nie do ominięcia , tego nie można pokryć wielosłowiem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Daniel
 marzec 25 2011 21:08   
Forum

Posłuszeństwo ważniejsze jest od ofiary.
Mistrz Eckhart pisze:” Prawdziwe i doskonałe posłuszeństwo to cnota przewyższająca wszystkie inne”.
Co jest w tym posłuszeństwie, że takie ważne?
Ks. Józef Tischner pisze:” Posłuszeństwo oznacza zjednoczenie woli: ja chcę tego, czego ty chcesz. Ale aby było posłuszeństwo, musi być słuchanie. Aby było słuchanie, musi być wezwanie. Nie ma posłuszeństwa, gdzie nie ma wezwania, w którym odsłania się wola drugiego. I w tym jest głęboka myśl. Nigdy nie można być dla drugiego dobrym w sposób abstrakcyjny, lecz trzeba być dobrym konkretnie. Aby być dobrym konkretnie, trzeba posłuchać i wysłuchać. Trzeba wiedzieć, o co właściwie chodzi. Posłuszeństwo to gotowość do dobra konkretnego.”
Tylko komu mamy być posłuszni?
Mistrz Eckhart pisze o posłuszeństwu Bogu, który jest dobrem najwyższym i tylko On wie co jest naprawdę dobre. Ludzie co do tego mają mnóstwo iluzji. Tischner pisze: „ Kto słucha ludzi, naraża się na to, że będzie szedł za ich iluzjami i zacznie budować obozy koncentracyjne.”
Dlaczego posłuszeństwo Bogu?
Mistrz Eckhart pisze:” Wszędzie, gdzie człowiek przez posłuszeństwo wychodzi z własnego >>ja<< i wyrzeka się swego, tam musi wejść Bóg. Gdy bowiem ktoś nie chce niczego dla siebie samego, Bóg musi dla niego pragnąć dokładnie tego, czego chce dla siebie”.

Tak rozumiane posłuszeństwo jest podstawą tworzenia nowego społeczeństwa miłującego Boga. Jakże odmienne od obecnego stanu, gdzie człowiek jest najpierw posłuszny państwu, a wiec innemu człowiekowi. Czy państwo jest najwyższym dobrem?

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 marzec 26 2011 12:33   
Forum

Masz ci los, czy kiedykolwiek to powiedziałem?
Wręcz przeciwnie, wręcz zarzuciłem wiernym ,że są przywiązani do państwa i jego wartości i to w kilku postach.

System ...,. to z matematycznego punktu punktu widzenia zbiór elementów uporządkowanych jakimkolwiek kryterium, cóż to za kryterium ?
Bawiąc się ongiś "w te klocki" stwierdziłem ,że słowa Boga wyrażone w Mateuszowej Ewangelii / z pamięci... 24,6 ... chyba wtych okolicach /
O tym ,że nie sposób służyć dwóm panom Boga i mamonie .

Problem z chrześcijaństwem polega na tym ,że zachowuje się jak człowiek który ma do zwiezienia urobku kopalni / tysiące ton węgla / a do tego
celu używa samochodu małolitrażowego klasy powiedzmy "małego fiata" a więc używa NARZĘDZIA absolutnie niedostosowanego do zadań które
ma do realizacji, a niby co w tym dziwnego ? przecież poganie są konstruktorami systemów i do pogańskim celom one służą.Chrześcijanie MUSZĄ nolens volens
żyć z punktu widzenia ekonomii po pogańsku ... bo innych alternatywnych systemów nie ma.

Nie dlatego ,że Pan postawił przed ludźmi zadanie nie do wykonania ale on... żadna miara nie chce się wziąć do roboty wysyłając teksty
w rodzaju "państwo powinno" w sytuacji kiedy nie powinno , to ciało obce , cezar to nie św. Piotr . nie on otrzymał pastorał,

Więc skąd się biorą te oficjalne dokumenty w tonie "państwo powinno ?" skoro nie powinno
Widać nie mam daru precyzyjnego przekazu myśli, prościej już nie potrafię....

Bawiąc się "w te klocki" ćwierć wieku temu z góry założyłem system NA UŻYTEK WEWNĘTRZNY kościoła , tak jak w przypadku pierwszych chrześcijan,
tak oby chrześcijanie mogli dać świadectwo Prawdzie także w ekonomii. / tak jak wtedy w pierwszych wiekach /
Tak jak istnieje lewica i prawica pańska tak istnieją i istnieć będą ludzie absolutnie odrzucający wartości ch. więc z góry założyłem NIEMOŻLIWOŚĆ WSPÓŁPRACY
to po prostu niemożliwe , to ogień i woda ...Problem z kościołem polega na tym ,że on zakłada współpracę w tym samych strukturach... pogańskich,
to oczywiście absurd.

To nie utopia, to praktyka, takie narody jak np. Żydzi czy Chińczycy żyją w DUALNYCH systemach gosp. na użytek wewnętrzny i zewnętrzny...
i prosperują lepiej niż narody skazane np. na spekulacje finansowe w ramach systemu powszechnego / patrz ostatnia panika "cukrowa czy horrendalne ceny benzyny /
Warunkiem jest jedynie zbilansowanie układu , tak aby nie popełniać błędów S.Simona , Fouriera itp.
A propos, czy brak takiego systemu nie świadczy o tym ,że zapominamy o tym,że istnieje piąte przyk. kościelne ?

Trochę "na cel" naprowadził mnie śp. ks. prymas Wyszyński, on dość jednoznacznie wskazał ,że zarówno kapitalizm czy socjalizm skupiają się an zysku,
niekiedy wydumanych wzorcach wydajności pracy ale całkowicie ignorują zagadnienia LUDZKIEJ POMYŚLNOŚCI.
To odwrócenie praktyki tego świata , boska hierarchia .
Tak jak człowiek powinien służyć Panu tak i rzeczy powinny służyć człowiekowi... a nie odwrotnie ,
Tym rózni sie chrześcijaństwo od pogaństwa , wolność od niewolnictwa, zgadzasz się prawda ? wszyscy się zgadzają , to oczywistość ,
czy nie ubliżam inteligencji internautów pisząc takie banały ?
Banały ? to dlaczego chrześcijanie prowadzą pogańskie życie ekonomiczne ... no, skoro to takie proste ?

Brak decyzji wyższego szczebla uwiąd władzy i tyle , / chyba strach przed odpowiedzialnością / nie dziwię się , tych ludzi nauczono metody postępowania "poczekamy ,zobaczymy "
tak jak by mieli nieograniczoną ilość czasu, kościół nie podlega erozji podczas druku periodyku "NIE" koncertu "Madony"
ale podczas właśnie tego czekania ,właśnie podczas czekania zły podkrada owieczki pasterzowi , bezczynność to nie cnota, takie są cyfry.
" Nic złego nie zrobiłem " mam wątpliwości , pozostawienie kościoła w stanie zawieszenia decyzyjnego jest złem które mu szkodzi,
czymże jest brak decyzji jak nie brakiem pasterza ?
Jeśli drogą naturalną odchodzić będą najstarsi członkowie kościoła postęp jego rozpadu będzie nie arytmetyczny ale wykładniczy,
owszem to już się zaczyna.

Jako człowiek który kiedyś nosił mundur z całą powaga twierdzę ,że w stanie zagrożenia nawet błędna decyzja jest i tak lepsza niż brak
jakiejkolwiek decyzji, ale co ja tu ... każdy widzi...coraz to bardziej puste kościoły.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,11 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości