Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Polityka i społeczeństwo Nowy wątek Odpowiedz
 Intronizacja a przyszłość Polski
 |  Wersja do druku
skierka
 marzec 01 2012 16:56   
Forum

Status: offline

Tutaj nie chodzi o samochód Marianno, chodzi o to czy człowiek głoszący jakieś zasady religijne szczerze w nie wierzy .

Miłość , miłość, we wszystkich odmianach tego słowa chrześcijaństwo o czymś zapomniało , o tym ,że jeżeli ktoś miłuje Pana
to wypełnia Jego przykazania jeśli nie to nie zachowuje.
Jeśli kościół będzie postrzegany jako instytucja traktująca swe obowiązki lekko ,"duchowo " werbalnie zachęcając jedynie do wypełniania zasad
Ewangelii a nie czyniąca nawet formalnych, urzędowych kroków w postaci powoływania pionów organizacyjnych d/s np. wewnętrznych stosunków gospodarczych
w ramach kościoła opartych o zasady Pisma św.nie może być traktowany z powagą, jak i jego nauka ... nawet tego nie czyni... nawet tego.

Pan nie był typem nauczyciela pływania który nie wchodził do wody.
Zresztą...ewangelizacja w krajach post chrześcijańskich wydaje się być trudniejsza niż u pierwotnych pogan, jak myślisz dlaczego ?
dlaczego ludzie nie wierzą kaznodziejom ?

Widzisz jest prawo zgodności bazy z nadbudową , ta druga jest inercyjna , ociężała , to normalne , jednakże w przypadku kościoła jest to przypadek ekstremalny ,
Chrześcijaństwem już dawno nie rządzi papież w sprawach duchowych a cesarz w sprawach świeckich , tylko papież w sprawach duchowych
i państwo pogańskie w sprawach świeckich ... a nauka kościoła jeszcze nie tego"załapała"...nadal błądzi gdzieś w średniowiecznych układach społecznych,
jak światło umarłych gwiazd.

Nawet encyklika B16 dotycząca kryzysu gosp. mówi o tym ... co państwo powinno...w sytuacji kiedy owo państwo UE i organizmy samorządowe
typu wasalne "państwa " składowe coraz to bardziej wyraźnie , nie skrywając już nawet swych intencji budują zręby czegoś co
cywilizacji chrześcijańskiej nawet nie przypomina , raczej Rzym za czasów Heliogabala .Więc do kogo to pouczenie jest skierowane ?
A muzułmanie , no cóż oni nie mają złudzeń , od początku ,że to nie jest ich państwo , więc są wolni , nie mają
"związanych rąk " są wolni ... jak pierwsi chrześcijanie.

To bardzo ciekawe co pisałaś o Islamie , świadczy o dużej erudycji ,ale to historia...
Wybacz , to są niuanse w których czuję się niepewnie , patrzę na to z pozycji FUNKCJONOWANIA SYSTEMU , islamski jest sprawniejszy,
a dlaczego , dysponuje prostym zdecydowanym, zrozumiałym dla każdego celem który INTEGRUJE CAŁOŚĆ, harmonizuje wysiłki
personaliów nie podaję , nie jestem w stanie , zbyt dziwacznie brzmiące / jak dla mnie / jeden z przywódców muzułmańskich w Europie
"wygadał się" że ich celem jest zatknięcie sztandaru Allaha na kopule Bazyliki św. Piotra.

Nie jestem teologiem kto to powiedział ? chyba P.Tillich /?/ moc jest to zdolność integrowania tego co w człowieku podzielone.

Dlaczego to zapamiętałem; otóż z mocą organizacji jest tak samo, organizacja która nie posiada wyraźnego , WIZUALIZOWANEGO celu
jest słaba , gubi się w dziesiątkach polemik ,KTÓRE NIE PRZYCZYNIAJĄ SIĘ DO REALIZACJI ZADAŃ ,które rozpraszają energię intelektualną
na wątki akademickie , niekiedy osobiste ... jak Rzeczypospolita Obojga Narodów...

Pastorał... to kij pasterski...
Można nim bronić stado przed złym wilkiem, czasem trzeba "trzepnąć " niesforną owcę po futrze ale także można owym kijem
pokazywać drogę , to wektor , źle się dzieje kiedy pasterz opiera się o pastorał i zamyśla do tego stopnia że mu się owczarnia rozłazi.

Kościół miał swoich wielkich , którzy potrafili integrować jego wysiłki , walką o wyzwolenie narodowe, społeczne , był okres kiedy integrowano się
budując świątynie ...wbrew oficjalnemu kursowi światopoglądowemu PRL a dzisiaj ... ?
Eh ! mnie nie interesuje ciągłe powtarzanie ,ze Chrystus mnie kocha , ja to wiem !
Nie potrzebuję komentarzy do tego co robią poganie... do czego mi oni potrzebni ?
Kościół potrzebuje jak powietrza live motywu który byłby zdolny ZINTEGROWAĆ JEGO WYSIŁKI , ZARÓWNO DUCHOWIEŃSTWO JAK I LAIKAT.
To jego racja stanu.

Na horyzoncie i w wielu domach już kryzys gospodarczy ale tej karty kościół już nie ma...
Cokolwiek by nie powiedział z ust oponentów może usłyszeć jedynie proste ale skuteczne pytanie :
"Co robiliście dotychczas , gdzieście byli kiedy naród był stopniowo pozbawiany swego majątku , majątku pokoleń ?
Zresztą przecież sami mówiliście ,że nie będziecie wtrącać się do polityki, wiec mówcie o tym jak Chrystus kocha ludzi"

Więc jedynym wielkim celem społecznym , wydaje się stopniowe "odkręcanie sytuacji " poprzez dyskretną krytykę tego świata
poprzez intronizację Jezusa ,POKAZANIE innego wymiaru cywilizacyjnego.
A propos intronizacja to nie koronowanie , to zupełnie inne insygnium władzy.

A co do naszego "odwiecznego sporu " nie chcę go ciągnąć , to chyba niecelowe , widzę że Cię nie przekonam
odwołuję się "po leninowsku " do praktyki .
Jeśli masz rację to kościół polegający do osamotnionych Don Kichot -ach będzie skuteczny , jeśli nie ,jeśli zignoruje działania zespołowe ,sztukę organizacji ,
będzie się kurczył.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Remigiusz P. Garbiec
 marzec 15 2012 20:07   
Forum

Jezus jest królem od wieków na wieki, o czym wielokrotnie mówi Pismo. Panuje on nad wszystkim co istnieje. Nad całym światem duchowym i nad całym Wszechświatem w sensie astronomicznym (średnica ok. 92 miliardy lat świetlnych). Panuje też w sercu każdego wierzącego. Poza wierzącymi jego urząd królewski nie jest uznawany - dlatego żadna huczna intronizacja przeprowadzona przez wierzących niczego nie zmieni w świeckiej sferze publicznej.
Jedyna skuteczna intronizacja Jezusa, czyli widzialne i ze wszech miar uroczyste objęcie władzy królewskiej wobec wszystkich narodów będzie miała podczas Jego powtórnego przyjścia. Zegnie się wtedy każde kolano istot niebieskich, ziemskich i podziemnych.

===

"A ja odnioslem to do siebie samego i do Apollosa przez wzgląd na was, bracia, abyscie na nas sie nauczyli nie rozumieć wiecej ponad to, co napisano". (Paweł z

Profil   Email 
 Cytat 
Historyk
 marzec 22 2014 18:25   
Forum

Quote by: Marianna Rewolucja w Rosji doprowadzila do pozamykania cerkwi ludziom gleboko wierzacym.

Chodzi o bolszewicki pucz (zwany 'rewolucją październikową'), bo Rewolucja Lutowa oznaczała wprowadzenie wolności wyznania której za cara nie było.

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 maj 17 2014 14:12   
Forum

Toż to pomieszanie pojęć
Co to znaczy niedzisiejszy ? jak się weźmiemy do roboty i przestaniemy bez końca pytlować o jakichś teologicznych wywodach to będziemy dzisiejsi ,nowocześni [ jak kto woli ] jak by ktoś miał wątpliwości to datę można zawsze wstawić i to najbardziej świeżą, ale co to za argument ? nowoczesny , a co to jest ?

Jeśli spotkamy niewiastę na targowisku , taka co to przebiera w ciuchach mógłżebym ewentualnie takie pojęcie przyjąć w innym przypadku jest "do bani "
"Pała " z metodologii , liczy się tylko to co zgodne lub niezgodne z Jego wolą wyrażoną w Słowie ...i nic więcej.

To nieprawda ,ze Pan obłożył nas obowiązkami ponad siły , to my sami
"kombinujemy jak koń pod górkę " zajmujemy się sprawami którymi On nam nie kazał się zajmować, tak piję do "wyczynów teologów"
Góry papierów ... z którymi nie wiadomo co zrobić i gdzie zastosować.
Ewangelia jest prosta , bardzo prosta ... i ile nie zaczynamy dziwaczyć , komplikować
... aby mieć pretekst do napisanie kolejnej pracy doktorskiej
KOMU I DOI CZEGO TO POTRZEBNE ?

Gdyby Ewa ograniczyła się do pilnowania jedynie tego co jej nakazano to Ty i ja moglibyśmy być teraz w zupełnie innym miejscu , a tak wdała się w dyskusję czy wszystkie drzewa w raju są dla ludzi niedostępne
gdyby to było dzisiaj to spytałbym :
PO CO TOBIE BABO TO POTRZEBNE , DO CZEGO ?
to nie aluzja do Ciebie.

Jestem teraz w bardzo , ale to bardzo wygodnej sytuacji erystycznej ,
nie muszę rozbijać Twoich argumentów nieskończoną ilością wywodów,
cokolwiek byś nie napisała mogę to skomentować w jeden nudny sposób:
"JEŻELI TO TAKIE DOBRE TO DLACZEGO NIE DZIAŁA "
dlaczego miast ewangelizacji mamy laicyzację ?
Jeśli kupujesz np. komórkę to wcale nie musisz studiować elektroniki , wciskasz
to co wg. instrukcji powinnaś wcisnąć a jeżeli nie działa to mówisz sprzedawcy "towar jest do bani " i tyle .

Po owocach ich poznajemy , jako Osoba oczytana wiesz z jakiej Książki to pochodzi
i po cóż komplikować zagadnienia w rodzaju coś jest bardziej komunistyczne lub nie, komu to potrzebne , cóż to za argumenty personalne ?
Skoro mówisz dzisiejszy lub nie, dzisiaj liczy się SKUTECZNOŚĆ A POEZJĘ, PROPAGANDĘ MOŻNA DOROBIĆ WG. ŻYCZENIA.

===================================
Próba agregacji , PROTOKÓŁ ROZBIEŻNOŚCI MIĘDZY NAMI :
Co nas dzieli ?
Ano ja wierze w Jednego Boga , i kryterium oceny jest w moim przypadku uzależnione od Jego Słowa, bo On nie ma względu na osobę, jeśli Biskup spartolił robotę to mówię "biskup spartolił robotę " a Tobie to zdaje się przez gardło ups. klawiaturę nie przejdzie , tak bo ja mam Jednego Boga.

=================================
No to krótko i do rzeczy , to co wyprawiają ekscelencje jest wersją "Satyry na leniwych chłopów " jak wiesz autor średniowiecznego dzieła natrząsał się z unikających pracy wieśniaków ale zupełnie nie zauważał faktu , ze taka postawa nie jest wybrykiem natury ale prawidłowością ekonomiczną , stanu rzeczy za który odpowiadali rządzący , tak jak w Twoim wypadku , autor nie potrafił dostrzec TEGO ,ZE JEST TO SKUTKIEM TAKIEGO ANIE INNEGO SPOSOBU RZĄDZENIA ,
a może.. po prostu był aż tak "dyspozycyjny" że...bał się tego zauważyć.
======================================================
Ale... ja Ci współczuje , tak.
Bo jeżeli kościół "zbiera cięgi " to jest to wynikiem dwóch czynników:
a/ Bóg nie istnieje i wszelka wiara jest bzdurą
.
b/ Jest tak jak jest bo ludzie zamiast słuchać Pana słuchają bardziej ludzi
[ także w infułach ] a że tak jest to starczy prosta lektura tekstu Biblii , nawet przez takiego podrzędnego czytacza jak ja.

Nie czasopismo "NIE" jest największym oskarżycielem instytucji tylko Biblia , właśnie tak.
Ja nie wysilając się stwierdzam asertywnie że to i to nie jest zgodne ze Słowem i tyle,
proste ?

Ty z racji przyjętej pozycji jesteś zmuszona dopasowywać rzeczywistość do nobliwości instytucji a to już zaiste ekwilibrystyka , no cóż w każdym razie lepsze to niż oglądanie tasiemcowych seriali ,zawsze to jakieś dobro.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 maj 29 2014 15:53   
Forum

Quote by: Marianna Rewolucja w Rosji doprowadzila do pozamykania cerkwi ludziom gleboko wierzacym.
Chodzi o bolszewicki pucz (zwany 'rewolucją październikową'), bo Rewolucja Lutowa oznaczała wprowadzenie wolności wyznania której za cara nie było.

Dziekuje panu Historykowi. Bardzo cenna poprawka.

Napisalam w skrocie, wedlug standartow myslowych przecietnego polaka. Nazewnictwo znajdujace sie w panskiej poprawce jest zgodne z moim zdaniem, ktore wypowiedzialam jeszcze za czasow polskiego socjalizmu. Tak zwana Rewolucje Pazdziernikowa powinno sie nazywac Bolszewickim Puczem. Niech nazewnictwo bedzie adekwatne do zdarzen.

===

Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,08 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty