Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Polityka i społeczeństwo Nowy wątek Odpowiedz
 Ambasador Republiki Francji w Rzeczypospolitej Polskiej
 |  Wersja do druku
Wladyslaw Bodzek
 maj 31 2005 01:25   
Forum

Status: offline

niezaleznie od tego czy popieram Panskie dzialania czy nie, wydaje mi sie to z Panskiej strony bardzo nie na miejscu uprawiac tutaj agitacje. Poprzednia wiadomosc byla w formie informacji i mozna bylo na temat po prostu porozmawiac. Taka agitacje na tym portalu potepiam i prosze wiecej o nie wstawianie tutaj tego typu postow.
Z gory dziekuje Panie Benedykcie za zrozumienie, bo jest to witryna, ktora ma zupelnie inne cele.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 maj 31 2005 01:55   
Forum

Joł Chwilę mnie nie ma, a tu taka zadyma

A tak serio, to:
1. zgadzam się z Marcinem W, że to forum, to nie miejsce na dyskusję o UE o tyle, o ile nie ma to związku z chrześcijaństwem i Kościołem jakkolwiek szeroko, czy wąsko byśmy go nie pojmowali,
2. Jan Paweł II mówił o wartości integracji europejskiej, ale postawił tam kilka warunków, mówił m.in. o równych prawach i chrześcijańskich podstawach,
3. ja sam ze swojej działki mogę podać przykłady kłamstw propagandowych głoszonych przez zwolenników UE przed referendum akcesyjnym, np. teorię, że po wstąpieniu do Unii zostanie zniesiona kontrola na granicach,
4. konswerwatywni katolicy nie mają monopolu na antyEUiskość wielu protestantów z podobnych przyczyn jest równie mocno na NIE,
5. też się cieszę, że Francuzi zaprotestowali przeci tzw. konstytucji, a jeszcze bardziej podoba mi się uzasadnienie tego sprzeciwu: zbyt liberalna i zbyt anglosaska. Akurat anglosasi twierdzą, że jest zbyt francuska i zbyt socjalistyczna. Z tego wynika jeden prosty wniosek: nie da się zbudować Unii Europejskiej jako monolitu jak tego chcieli twórcy tzw. konstytucji. Albo będzie ona dość luźną federacją państw, albo jej nie będzie.
Do połowy XIX wieku Stany Zjednoczone były bardzo luźną konfederacją suwerennych państw, z których każde miało własną armię. Zniesiono to dopiero po wojnie secesyjnej. A państwa tworzące Stany miały znacznie więcej wspólnego (język, kultura, dominujące wyznanie, czy też nurt wyznaniowy, historia, literatura itp.) niż państwa Unii Europejskiej. Choćby dlatego, że do 1861 roku kolonie amerykańskie nie walczyły przeciw sobie.
6. jestem luteraninem,
7. Osobiście temat uważam za zamknięty i nie na miejscu na tym forum.

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 maj 31 2005 08:54   
Forum

Ale bardzo Cię proszę - nie rób tu propagandy. Podyskutować od biedy można, ale trochę przesadzasz.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,06 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty