Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Polityka i społeczeństwo Nowy wątek Odpowiedz
 Co maja Ksieza do polityki !!!!
 |  Wersja do druku
Jakub Jerzy Skoczylas
 wrzesień 16 2004 14:23   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Możnaby przyjąć bowiem kryteria - że człowiek dotknięty naraz cięzkim kalectwem fizycznym i umyłowym nie jest człowiekiem dlatego, że nie ma liczby kończyn odpowiadającej "wzorowi", te co są nie mają kształtu odpowiadającego kończynom u innych osobników. Nie jest on zdolny do samodzielnego przeżycia nawet kilku dni, do poruszania się i przejawiania oznak procesów myślowych na poziomie nawet rozwiniętych ssaków. Jednak wiadomo, że jest to człowiek w 100% mimo zdawałoby się rażących braków w porównaniu z innymi osobami tego gatunku. I zamordowanie go z powodu takiego, że "nic z niego nie będzie" a jego utrzymanie kosztuje, a po drugie dlatego że nie chcemy by się męczył (gdyby mógł mówić pewnie sam by tego chciał itp.) jest zbrodnią i tak powinien ten czyn być karany. To samo dotyczy człowieka składającego się z jednej komórki. Bowiem jak już pisałem zachodzi ADEKWATNY związek przyczynowy między rozwojem tego arcymałego człowieczka a jego ewentualnym życiem w przyszłości. O to mi chodziło. Nie znaczy to,że wszyscy muszą to uznać, że tak jest - ale każdy kto pod wpływem tego, że nie uznaje dokonuje mordu "z przyczyn społecznych" na dziecku nienarodzonym powinien zostać ukarany z całą surowością bowiem obiektywnie mamy do czynienia ze zbrodnią noszącą pełne znamiona hańby. Wątpliwości pojawiają się dopiero przy tym jak karać zabicie (bo mord tu może być zbyt kategorycznym słowem) takiego dziecka (nieważne z ilu komórek się składa) gdy ciaża była wynikiem gwałtu lub gdy zagraża życiu matki. Tu moim skromnym zdaniem odpada znamię hańby - czyn ten nie jest już w mej opinii haniebny z racji istotnych okolicznosci. Dlatego czy w ogóle i jeśli to jak karać jest rzeczą wartą zastanowienia.

===

Kwiecie Karmelu, módl się za nami!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Gość forum: Rzeziol
 wrzesień 16 2004 14:35   

Ok. Nie kwestionuje zla jakie niesie ze soba aborcja. Ale czemu na przyklad nie upowszechniac antykoncepcji? Nie byloby wtedy tysiecy zrozpaczonych mlodych matek, ktore szukaja potem "pomocy" w prywatnych gabinetach.

===

Cytat 
Jakub Jerzy Skoczylas
 wrzesień 16 2004 14:45   
Forum Moderator
Moderator

Gwarantuję, że niemała część tych kobiet stosowała antykoncepcję - to raz. Po drugie nie ma po co jej upowszechniać ponieważ środki są dostępne wszędzie w zasadzie - i tu kto nie uważa, że to sprzeczne z jego sumieniem niech używa. Mimo, że środki antykoncepcyjne są powszechne zbrodnia aborcji dalej się dzieje - jak widać to niczego nie zmienia.

===

Cytat 
Gość forum: Rzeziol
 wrzesień 16 2004 15:05   

Gdyby Kosciol Katolicki z ambony nie grzmial, ze antykoncepcja to zlo i grzech to gwarantuje ze byloby zdecydowanie mniej aborcji. W naszym spoleczenstwie zakorzenil sie mit, ze antykoncepcja szkodzi i ze najlepsze sa metody naturalne(ew stosunek przerywany). Na stronie Kosciol.pl jest artykul propagujacy (zawodne) metody naturalne. Totalna bzdura! Bardzo powoli przekonujemy sie do antykoncepcji. Poza tym jestem jak najbardziej za aborcja w przypadku stwierdzonego zagrozenia zycia matki i/lub dziecka. Pozdrawiam

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 wrzesień 16 2004 16:38   
Forum

Do Enki
Co się tyczy ilości komórek. Czy pomimo posiadania jednej komórki pantofelek wykonuje wsytkie czynnośi życiowe? Tak. Skoro pantofelek, pomimo 1 komórki, co według Ciebie dyskwalifikuje go z prawa do życia, wykonuje swoje czynności, to dlaczego 1 komórkowy człowiek nei może ich wykonywać. Proszę napisać jakich czynności nie wykonuje.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Bogumiła Grabowska
 wrzesień 16 2004 21:27   
Forum

Quote by Integrysta: "Możnaby przyjąć bowiem kryteria - że człowiek dotknięty naraz cięzkim kalectwem fizycznym i umyłowym nie jest człowiekiem dlatego, że nie ma liczby kończyn odpowiadającej "wzorowi", te co są nie mają kształtu odpowiadającego kończynom u innych osobników. Nie jest on zdolny do samodzielnego przeżycia nawet kilku dni, do poruszania się i przejawiania oznak procesów myślowych na poziomie nawet rozwiniętych ssaków."

A ja dodam, że byłam w tym roku na dwóch obozach jako wychowawca. Jednym dla dzieci niepełnosprawnych umysłowo w stopniu umiarkowanym i drugim, dla dzieci zdrowych. I znacznie lepiej pracowało mi się z tymi pierwszymi dziećmi

===

"Człowieku, naucz się tańczyć, bo inaczej aniołowie w Niebie nie będą wiedzieli, co z tobą zrobić" św. Augustyn

Cytat 
Jakub Jerzy Skoczylas
 wrzesień 17 2004 01:57   
Forum Moderator
Moderator

Ano właśnie. Liczy się prawda, a nie czyjeś zdanie, kryteria czy uznawanie czegoś prawdziwego lub nie.

===

Cytat 
Enki
 wrzesień 20 2004 10:32   
Forum

Quote by mateuszwroc: Do Enki
Co się tyczy ilości komórek. Czy pomimo posiadania jednej komórki pantofelek wykonuje wsytkie czynnośi życiowe? Tak. Skoro pantofelek, pomimo 1 komórki, co według Ciebie dyskwalifikuje go z prawa do życia, wykonuje swoje czynności, to dlaczego 1 komórkowy człowiek nei może ich wykonywać. Proszę napisać jakich czynności nie wykonuje.

Pantofelek, chciałbym zauważyć, jest w pełni wykrztałconą istotą - natomiast kilka komórek nie jest w stanie przeżyć samodzielnie poza łonem matki ... - to nie jest żaden jednokomórkowy człowiek, tylko coś z czego człowiek dopiero może się rozwinąć ...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Enki
 wrzesień 20 2004 10:34   
Forum

Quote by Integrysta: Prosiłbym użytkownika o wyrażanie się w sposób nieobrażający wprost danej wspólnoty religijnej bądź jej duchowieństwa. Dopuszczalne są różne, nawet bardzo ostre opinie (zwłaszcza na forum) ale wyrażone w sposób odpowiadający podstawowym zasadom kultury. Jeśli użytkownik ma poważne wątpliwości co do uczciwosci członków nanej wspólnoty (lub jej duchowieństwa) to prosiłbym o wyrażanie tego w sposób mniej obraźliwy.

Mam nadzieję, że to nie było skierowane do mnie bo pomimo najszczerszych intencji nie jestem w stanie znaleźć żadnych obraźliwych treści w swoich postach

===

Profil   Email 
 Cytat 
Enki
 wrzesień 20 2004 10:52   
Forum

Quote by Integrysta: Możnaby przyjąć bowiem kryteria - że człowiek dotknięty naraz cięzkim kalectwem fizycznym i umyłowym nie jest człowiekiem dlatego, że nie ma liczby kończyn odpowiadającej "wzorowi", te co są nie mają kształtu odpowiadającego kończynom u innych osobników. Nie jest on zdolny do samodzielnego przeżycia nawet kilku dni, do poruszania się i przejawiania oznak procesów myślowych na poziomie nawet rozwiniętych ssaków. Jednak wiadomo, że jest to człowiek w 100% mimo zdawałoby się rażących braków w porównaniu z innymi osobami tego gatunku. I zamordowanie go z powodu takiego, że "nic z niego nie będzie" a jego utrzymanie kosztuje, a po drugie dlatego że nie chcemy by się męczył (gdyby mógł mówić pewnie sam by tego chciał itp.) jest zbrodnią i tak powinien ten czyn być karany.

Kontrprzykład byłby w miarę dobry, jeśli zakładamy, że pojedyncza komórka jest człowiekiem - natomiast to jest to o czym tu dyskutujemy, więc niejako próbujesz udowodnić swoje racje poprzez odwołanie się do tezy

Quote by Integrysta:To samo dotyczy człowieka składającego się z jednej komórki. Bowiem jak już pisałem zachodzi ADEKWATNY związek przyczynowy między rozwojem tego arcymałego człowieczka a jego ewentualnym życiem w przyszłości. O to mi chodziło.

'Człowiek' jednokomórkowy nie jest człowiekiem w tego słowa znaczeniu - jest tylko fundamentem na którym może urosnąć nowy człowiek - lub nie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Jerzy Skoczylas
 wrzesień 20 2004 12:02   
Forum Moderator
Moderator

Ad.1 Nie, oczywiście komentarz nie odnosił się do Pana, ale człowieka którego wpis usunięto.

Ad.2 Od ilu komórek zaczyna się człowiek - i skąd to wiadomo? Skąd wiadomo, że jednkokomórkowy człowiek to jeszcze nie człowiek?

===

Cytat 
Enki
 wrzesień 20 2004 12:57   
Forum

Quote by Integrysta: Od ilu komórek zaczyna się człowiek - i skąd to wiadomo? Skąd wiadomo, że jednkokomórkowy człowiek to jeszcze nie człowiek?

No właśnie o tym dyskutujemy . To samo pytanie mogę odbić do Ciebie .

Ja twierdze, że komórka nie może być określana jako człowiek, gdyż nie jest w stanie wykonywać żadnych czynności życiowych typowych dla człowieka .

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 wrzesień 20 2004 13:36   
Forum

Quote by Enki:
Quote by mateuszwroc: Do Enki

Pantofelek, chciałbym zauważyć, jest w pełni wykrztałconą istotą - natomiast kilka komórek nie jest w stanie przeżyć samodzielnie poza łonem matki ... - to nie jest żaden jednokomórkowy człowiek, tylko coś z czego człowiek dopiero może się rozwinąć ...

Nie napisałeś jakich czynności nie wykonuje zygota. Ale ja napiszę jakie wykonuje. Odżywia się przy pomocy matki (pasożyty same sieteż nie żywią, tylko "pasożytują"). Wydala za pomocą matki. Porusza się, aby dotrzeć do macicy. Oddycha komórkowo. Reaguje na bodźce (pantofelek nie ma nerwów, ale też reaguje). Rozmnaża się przez bodźce. Przystosowuje się do otoczenia. Jeżeli zapomniałem o jakiejś czynności, to prosze napisać czy ona jeszcze jest i czy człowiek jednokomórkowy je wykonuje.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Joanna Gacka
 wrzesień 20 2004 13:45   
Forum Admin
Admin

Quote by Enki:
'Człowiek' jednokomórkowy nie jest człowiekiem w tego słowa znaczeniu - jest tylko fundamentem na którym może urosnąć nowy człowiek - lub nie.

Przepraszam, że się wtracę ale w takim razie mam pytanko malutenkie... KIEDY możemy mówić o człowieku Jak ma 2 komórki? 200? 2000? 2 miliony? Proszę zauważyć, że kryterium "przeżywania poza organizmem matki" też nie jest precyzyjne. Wielu zamrożonym embrionom udaje się przeżywać w ten sposób latami i po wszczepieniu rozwijać się prawidłowo. A że nie samodzielnie? 4-7 miesięczny płód też nie jest w stanie przeżyć bez pomocy medycznej poza organizmem matki. I dziecko dajmy na to 3-12 miesieczne - również nie da rady samodzielnie...

Moja jedna koleżanka twierdzi, że dla niej życie ludzkie zaczyna się w momencie pierwszego uderzenia serca. I mimo, że się z nią nie zgadzam, jestem w stanie znacznie łatwiej przyjąć taką definicję niż dywagacje na temat "samodzielnego życia poza organizmem matki" - które zresztą co kilka lat podlegają zmianom pod wpływem rozwoju nauki... co Pan na ten przykłąd powie jeśli za lat parę będzie możliwy rozwój od zygoty do narodzin zupełnie poza organizmem matki?

===

Cytat 
Enki
 wrzesień 20 2004 14:50   
Forum

Quote by mateuszwroc:
Nie napisałeś jakich czynności nie wykonuje zygota. Ale ja napiszę jakie wykonuje. Odżywia się przy pomocy matki (pasożyty same sieteż nie żywią, tylko "pasożytują"). Wydala za pomocą matki. Porusza się, aby dotrzeć do macicy. Oddycha komórkowo. Reaguje na bodźce (pantofelek nie ma nerwów, ale też reaguje). Rozmnaża się przez bodźce. Przystosowuje się do otoczenia. Jeżeli zapomniałem o jakiejś czynności, to prosze napisać czy ona jeszcze jest i czy człowiek jednokomórkowy je wykonuje.

Ja nie mówie, że nie wykonuje żadnych czynności, tylko że nie wykonuje czynnosci typowych dla w pełni ukrztałtowanego człowieka - np. nie myśli (bo nie ma czym). Komórki np. skóry też odżywiają się i wydalają za pomocą organizmu, a jednak nie nazwiesz ich ludzmi ...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 wrzesień 20 2004 15:43   
Forum

Przypominam, że człowiek jest organizmem żywem. Zygota nie mogłabybyć człowiekiem, gdyby nie była organizmem żywym. A skąd wiesz, że zygota nie myśli? Może myśli w świadomości?
Pooglądaj sobie zdjęcia na http://www.priestsforlife.org/resources/abortionimages/index.htm
Ciekaw jestem, czy po ich obejrzeniu będziesz na tyle nieczuły, aby popierać aborcję.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: kuba
 wrzesień 20 2004 17:22   

a gdzie jest bog?

===

Cytat 
Enki
 wrzesień 21 2004 13:19   
Forum

Quote by mateuszwroc:
Pooglądaj sobie zdjęcia na http://www.priestsforlife.org/resources/abortionimages/index.htm
Ciekaw jestem, czy po ich obejrzeniu będziesz na tyle nieczuły, aby popierać aborcję.

Na razie na embriony jeszcze nie zeszliśmy - dopiero jest dyskusja o zygocie

Co do świadomości zygoty, to wypowiedziałem swoje zdanie i argumentacje (tzn. brak układu nerwowego i mózgu) - a Ty skąd wiesz, że ona ma świadomość ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 wrzesień 21 2004 16:54   
Forum

Otóżnaukowcy nie stwierdzili od czego zależy świadomość. Ale zadam ci inne pytanie. Czy gdyby Maryja usunęła w pierwszych 12-tu tygodniach Jezusa, to usunęłaby człowieka, czy komórki. Czyż Chrsytus nie został zrodzony z Ducha Św. w chwili poczęcia? Potem Bóg nie interweniował w macicy Matki Boskiej. Czyli Jezus był Jezusem już od początku.

===

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 wrzesień 22 2004 22:58   
Forum

Dla mnie sie nie bardzo liczy kiedy sie tę biologoiczne życie zaczyna. Dla Boga czlowiek istnieje jusz nawet zanim jest w brzuchu matki, a nawet kiedy ma dopiero dwie komorki, Bóg jusz te dziecko widzi jak chodzi i jak sie usmiecha. Dlatego jest to okrutnym grzechem jesli takie zycie bez uprawnienia jest odebrane. Nie mowie o ruznych wypadkach gdzie matki musza dokonac aborcje, ale nie zmienia to pierwszy fakt teologiczny. Jesli chcecie se podyskutowac o zyciu biologicznym, idzcie na forum biologiczny,
ale wedlug credo chrzescijanskiego, zycie jest swiete, i jusz od poczatku kosciol ratowal dzieci ze smietnikow, opuszczone przez ich rodzicow.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: jawnuta
 wrzesień 23 2004 01:01   

spokojnie bez zbędnej nerwowości.
Czytając wasze wypowiedzi, zaczynam mieć obawy, że plemnik to jest pół człowieka i też należy się mu ochrona prawna.
Nie dajmy się zwariować.
Nie popadajmy w skrajość - obojętnie w tkórą srtonę.

===

Cytat 
Gość forum: Luter
 grudzień 12 2004 19:27   

Czytam, czytam i widzę, że dyskusja na temat trochę zawęziła się do spraw aborcji. Bieżący temat brzmi Co mają księża do polityki!!! I na ten temat pragnę zabrać głos. Jestem przerażony w jaki sposób tłumaczy się udział kleru w życiu politycznym. Próbuje się porównać środowisko księży do środowisk lekarzy, pielęgniarek czy górników, jako środowisko które ma jednakowe prawo wyrażania się na tematy polityczne. Kościół jest bardzo silny medialnie, tysiące owieczek wierzy w każde słowo rzucane przez jednego czy drugiego księdza czy biskupa z ambony, bądź anteny radiowej czy telewizyjnej. Kościół ma ogromny wpływ na swoich słuchaczy. I to jest niebezpieczne. Wykorzystywanie zaufania wiernych, wykorzystywanie wiernych do głoszenia i popierania opinii kościoła jest nieuczciwe i niesprawiedliwe. Takich możliwości "medialnych i propagandowych" nie ma żadne z pozostałych środowisk. Uważam, że Kościół powinien stać jak najdalej od spraw politycznych. Politykę zostawić odpowiednim osobom, a sam zająć się jak tak bardzo popiera zakaz aborcji budową sierocińców i domów samotnych matek a nie budową nowych kościołów do których i tak coraz mniej przychodzi ludzi. Jest też coraz więcej księży, a coraz mniej kapłanów. Afery z udziałem księży pedofilów, niejasne afery finansowe, brak przejrzystego ,jasnego i jawnego budżetu Kościoła, niesubordynacja duchownych wewnątrz struktur Kościoła - to wszystko uderza w Kościół. Kościół powinien się reformować. Kościół powinien prowadzić politykę pomocy rodzinie, ale nie na zasadzie pustych haseł i niedzielnych kazań, ale czynów które przyniosą konkretne rezultaty. Chociażby takie działania jak budowa domów dziecka dla dzieci niechcianych czy porzuconych których będzie przybywać jeśli pójdzie z aborcją po mysli Kościoła. Kościół ma pieniądze. Skupuje w miastach atrakcyjne tereny i buduje kolejne plebanie i kościoły. A ile powstało żłobków wybudowanych przez Kościół, z myślą o najmłodszych? a ile powstało domów pomocy wybudowanych przez Kościół? a ile powstało sierocińców? Ktoś powie, że to rola Państwa, a nie Kościoła. A właśnie, że nie. Chrześcijaństwo się opiera na miłośći do bliźniego i taka pomoc jest tego wyrazem. Myślę, że teraz społeczeństwo oczekuje od kościoła właśnie takich rzeczy. Życie stawia przed nami nowe wyzwania, także przed Kościołem. Pocieszające jest tylko to, że z dnia na dzień coraz bardziej rośnie świadomość społeczna, która z biegiem czasu w sposób sprawiedliwy wyda ocenę działalności Kościoła, prawdziwej działalności.

===

Cytat 
Napoleon
 grudzień 12 2004 22:52   
Forum

do Lutra: Chcesz adresy świetlic środowiskowych, ochronek itp. prowadzonych przez Kościół?? Bo jest tego sporo. I dużo z nich nic nie dostaje od Państwa.

apropos aborcji. Przepraszam że sie wtracam ale pominelismy pewien problem. Matkom za aborcje kara śmierci? Przepraszam ale nie zgodze sie z tym twierdzeniem znacznej czesci matek wmawia sie właśnie że "Nie płód nie jest istota ludzką". Są one ofiarami niemal tak samo jak zamordowane dzieci. To co dzieje sie z ich psychika....
Polecam poczytać świadectwa w "Miłujcie się".

Co do kary śmierci w ogólności: pewien zbrodniarz hitlerowski morderca wielu ludzi zrozumiał swój grzech, zło jakie popełnił po 30 latach więzienia.Gdyby skazano go na śmierć zostałby (prawdopodobnie - nie mnie sądzić) potępiony. To sprawia że jestem przeciwnikiem kary śmierci. Owszem nie dotknął mnie ten problem, ale wielu skrzywdzonych ludzi również nie domaga się tej kary dla swoich oprawców.

===

"Każdy ma prawo decydować o swym losie każdy ma prawo żyć tak jak chce, każdy ma tutaj coś do zrobienia każdy wolny urodził się.." - Nikt (Izrael)

Profil   Email 
 Cytat 
 grudzień 13 2004 12:00   

do Napoleona: Z miłą chęcią się dowiem ile jest takich ochronek? Ciekaw jestem ile w ostatnich latach takich ochronek wybudowano, a ile kościołów? A co do dotacji państwowych, to powtarzam! Kościół nie powinien wyciągać rąk po pieniądze z budżetu, to niemoralne i nieuczciwe.

===

Cytat 
Napoleon
 grudzień 14 2004 00:12   
Forum

w Łodzi przynajmniej z 10. (wiem na pewno o 7 a niespecjalnie sie tym interesuje).
Co do ilości o dziwo ludzie chętniej dają na nowy Kościół niż na biednych... Poza tym ilość Kościołów Cie boli? Budowane one są dla ludzi przez ludzi. Gdyby ludzi ich nie chcieli i nie potrzebowali nie budowano by ich.

===

"Każdy ma prawo decydować o swym losie każdy ma prawo żyć tak jak chce, każdy ma tutaj coś do zrobienia każdy wolny urodził się.." - Nikt (Izrael)

Profil   Email 
 Cytat 
 grudzień 14 2004 15:26   

do Napoleona:
To nie jest tłumaczenie, że ludzie gdyby nie chcieli to by nie budowali. Po prostu śmieszne i trochę lekceważące tłumaczenie. Inicjatywa budowy nowej parafii nie wychodzi od ludzi. Decyzja o budowie zapada duzo wyżej bez jakiejkolwiek wiedzy wiernych. A potem jak już się zacznie to są zbiórki kasy na budowany kościół ( wpierw na wystawną plebanię oczywiście). Potem są wieczne utyskiwania nowych proboszczów w tymczasowych polowych parafiach, a to że kasy brakuje na dach, a to na dzwon, a to na ołtarz, a to na posadzkę itd, itd, a wierny słucha i płaci, bo co ma robić? Nową parafię budują mu pod oknem, chociaż do starej nie miał daleko, więc ma odmówić? Płacze i płaci i nie dlatego że wzywa go chrześcijańskie sumienie, a raczej dla zachowania pozorów i dobrej opinii i świętego spokoju. Tak postępuje większość wiernych, a Kościół zdaje się tego nie widzi. Bo po co? Póki kasa płynie jest OK. Do czasu. Młodzi ludzie których w kościołach na mszach jest zdecydowana mniejszość nie jest tak podatna na różnego rodzaju apele i prośby o wsparcie finansowe kolejnej budowy. Młodzież umie wyciągać wnioski z obecnej sytuacji, postawy Kościoła, ma większą świadomość społeczną i większe poczucie własnej wartości. Umie obserwować. Aby o coś prosić należy również dać, a tego Kościół po prostu nie robi no może po za małymi wyjątkami.

===

Cytat 
Napoleon
 grudzień 14 2004 17:21   
Forum

Fałsz.

Po prostu śmieszne i trochę lekceważące tłumaczenie.
Ani nie śmieszne ani nie lekceważące tylko prawdziwe. Ludzie wolą wybudować sobie Kościół nawet żeby powiedzieć "O tyle i tyle dałem na witraże", niż zasponsorować dom dla bezdomnych.

Fałsz
Decyzja o budowie zapada duzo wyżej bez jakiejkolwiek wiedzy wiernych.

Na ogół wierni którzy chodzą do Kościoła znajdą sposób żeby się o tym dowiedzieć.

Manipulacja, acz niestety sporo w tym prawdy
A potem jak już się zacznie to są zbiórki kasy na budowany kościół ( wpierw na wystawną plebanię oczywiście).

Nie każdy kościół sie tak zaczyna budować. Owszem są różne wypadki, ale.... To bardziej mentalność ludzi niż działalność Kościoła. Ksiądz zachowuje sie jak świecki - gdy buduje coś dla "społeczeństwa" to najpierw chce siebie urządzić. Ale są to raczej wyjątki niż reguła

Chyba żart?
a wierny słucha i płaci, bo co ma robić?

Przestać płacić, napisać skarge do biskupa zmienić parafie.Starczy rozwiązań?

Taaa...
Płacze i płaci i nie dlatego że wzywa go chrześcijańskie sumienie, a raczej dla zachowania pozorów i dobrej opinii i świętego spokoju.

Chrystus nie zwraca uwagi na pozory,wiec motywacja to conajmniej dziwna dla wierzącego. Przecież nie stoi za nim proboszcz z pistoletem i nie mówi zapłać bo....

Żałuje że nie ma ikonki jak w GG - sciana
Młodzi ludzie których w kościołach na mszach jest zdecydowana mniejszość nie jest tak podatna na różnego rodzaju apele i prośby o wsparcie finansowe kolejnej budowy. Młodzież umie wyciągać wnioski z obecnej sytuacji, postawy Kościoła, ma większą świadomość społeczną i większe poczucie własnej wartości. Umie obserwować.

Taaa, a wszystkie inne Kościoły są pełne? Gros młodzieży (do której i ja należe) umie tylko obserwować i komentować. Żeby dać coś z siebie.. o to to nie. Postawa roszczeniowa moich rówieśników mnie dobija. Zaraz zaczniesz krzyczeć że nie ma kto dać ludziom dobrego przykładu. Owszem nie ma. Dlaczego ? Bo młodzi chca aby dawali im przykład młodzi. Kwadratura koła. Kościół już wychodzi na spotkanie potrzebom młodych ale to trwa...

Fałsz
Aby o coś prosić należy również dać, a tego Kościół po prostu nie robi no może po za małymi wyjątkami.

Duszpasterstwa Akademickie, świetlice środowiskowe, ochronki, domy dziecka, szkoły, szpitale, itp. Jasne mogłoby być więcej ale nie mamy takiej "kultury".
Najczesciej na Kościół skarżą sie Ci którzy
"Taak, nawet ostatnio byłem? Co sie działo? A jak zwykle jaja święcili." Nie jestem wrogiem tradycjonalizmu, ale patrzenie tylko na tradycje może sie skończyć tak jak w powyższym przypadku.

Pozdrawiam
M.T.

===

Profil   Email 
 Cytat 
 grudzień 14 2004 19:15   

Ani nie śmieszne ani nie lekceważące tylko prawdziwe. Ludzie wolą wybudować sobie Kościół nawet żeby powiedzieć "O tyle i tyle dałem na witraże", niż zasponsorować dom dla bezdomnych.

No pewnie. Ludzie bezdomni nie są tak zorganizowani jak firma z 2000 lat doświadczenia i tradycji. Nie ogłoszą z ambony, że chcą wybudować sobie dom. Nikt ich na ambonę nie wpuści.

Na ogół wierni którzy chodzą do Kościoła znajdą sposób żeby się o tym dowiedzieć.

Tak oczywiście że się dowiedzą. Staną przed podjętą decyzją i faktem dokonanym. I nikt ich o zdanie się nie zapyta , o nie. Tak właśnie to się odbywa. Bez udziału wiernych.

Manipulacja, acz niestety sporo w tym prawdy

Manipulacja jest wstrętnym i niesprawiedliwym orężem którym z lubością posługuje się ostatnimi czasy Kościół.

Nie każdy kościół sie tak zaczyna budować. Owszem są różne wypadki, ale.... To bardziej mentalność ludzi niż działalność Kościoła. Ksiądz zachowuje sie jak świecki - gdy buduje coś dla "społeczeństwa" to najpierw chce siebie urządzić. Ale są to raczej wyjątki niż reguła

Nawet te wyjątki należy zwalczać. To zły przykład. A zwłaszcza jeśli płynie taki przykład od księży. A te wyjątki powoli stają się regułą. Praktyka jest taka że zaczyna się budowę kościoła od plebanii, jeśli będzie odwrotnie to wiernym często zabraknie chęci i cierpliwości w nieskończoność rzucać datki na budowę kościoła, a w tym wypadku plebanii.

[Quote}
Przestać płacić, napisać skarge do biskupa zmienić parafie.Starczy rozwiązań? [/Quote]

Przestać płacić? Zmienić parafię? Napisać do biskupa? Tak, biskup napewno się ujmie i pogrozi palcem. Zabroni budowy, a proboszcza samozwańca przegoni. Tak uważasz?

Chrystus nie zwraca uwagi na pozory,wiec motywacja to conajmniej dziwna dla wierzącego. Przecież nie stoi za nim proboszcz z pistoletem i nie mówi zapłać bo....

Tak Chrystus nie zwraca uwagi, ale jego przedstawiciele zwracają. Chrystus chodził pieszo, choć były lektyki i wozy, przedstawiciele w czarnych sutannach tylko w autach zachodniej marki, dobrej marki. Chrystus uczył skromności, żył w ubóstwie a przedstawiciele z przepychem urządzają plebanie i domy diecezjalne, niektórym przedstawicielom urosły niezłe fortunki przy okazji. A proboszcz nie musi straszyć pistoletem. Wystarczy że zgani publicznie z ambony jak to niejednokrotnie bywa. To wystarczy.

Taaa, a wszystkie inne Kościoły są pełne? Gros młodzieży (do której i ja należe) umie tylko obserwować i komentować. Żeby dać coś z siebie.. o to to nie. Postawa roszczeniowa moich rówieśników mnie dobija. Zaraz zaczniesz krzyczeć że nie ma kto dać ludziom dobrego przykładu. Owszem nie ma. Dlaczego ? Bo młodzi chca aby dawali im przykład młodzi. Kwadratura koła. Kościół już wychodzi na spotkanie potrzebom młodych ale to trwa...

A tak! Teraz to Kościół wychodzi do młodych i będzie "cacy", no bo przedtem to "be" było? Tak? Nigdy nie było dobrze i nie będzie dopóki nie oczyści się kościoła z pazernych księży i nie zastąpi się ich kapłanami z prawdziwego zdarzenia tzn z powołania. Czyżbyś uwierzył w tą czczą gadaninę że Kościół się otwiera? Jest to konserwatywna skorupa która powoli umiera. Brak zdecydowanej reformy w Kościele jątrzy Kościół od wewnątrz jak "rak". Młody nie musi oczekiwać przykładu od osoby młodej. To bzdura. Młody szuka autorytetu, zaufania i odpowiedzialności. Młody szuka charyzmy, szuka partnera w rozmowach i działaniu. Wiek w tym wypadku nic nie znaczy. A jeśli przyznajesz mi rację że rzeczywiście nikt nie może w tej chwili dać dobrego przykładu to znaczy że Ty także masz wątpliwośći. I w tym wypadku zgadzam się z Tobą całkowicie.

[Quote}
Duszpasterstwa Akademickie, świetlice środowiskowe, ochronki, domy dziecka, szkoły, szpitale, itp. Jasne mogłoby być więcej ale nie mamy takiej "kultury".
Najczesciej na Kościół skarżą sie Ci którzy
"Taak, nawet ostatnio byłem? Co sie działo? A jak zwykle jaja święcili." Nie jestem wrogiem tradycjonalizmu, ale patrzenie tylko na tradycje może sie skończyć tak jak w powyższym przypadku.[/Quote]

To fakt to wszystko działa tylko nie na taką skalę na jaką powinno. Jest po prostu tego za mało w stosunku do kościołów i do ilości ciągle jeszcze dużej ilości wiernych. I w tym wypadku zgadzam się z Tobą. Musi się zakończyć konserwatywny stosunek Kościoła do historii, otoczenia, ludzi, przemian, zjaw isk itd.. itd.
Czy stać nas na nowoczesny Kościół na miarę 21 wieku?
Teoretycznie tak, ale to nie będzie w interesie przedstawicieli (lokatorów wystawnych plebanii i luksusowych samochodów)

===

Cytat 
Napoleon
 grudzień 14 2004 19:22   
Forum

Przepraszam ale nie wiem skąd w tobie tyle jadu i nienawiści? Patrzysz tylko na to co złe, nie dostrzegasz dobra. Staraj sie zrozumieć tych "złych" księży. Nie uważam że odpowiedziałeś na moje zarzuty wobec twoich tez.

===

Profil   Email 
 Cytat 
znak
 maj 02 2005 13:03   
Forum

295 Bądźcie Moimi apostołami
i Jak usilnie pracuje masoneria i KOMUNIZM, aby w sposób ukryty NISZCZYĆ MÓJ KOŚCIOŁ, który zawsze był wspaniały i silny w waszych krajach! Odpowiedzcie na te ataki rodzące ciemność, rozszerzając wszędzie Moje Światło. Zapewnijcie wszystkim bezpieczeństwo, które wam przygotowałam na czekające was krwawe dni: schronienie Mego Niepokalanego Serca. Walczcie przy pomocy modlitwy i pokuty! Niech Różaniec stanie się waszą zwycięską bronią.
Londyn (Anglia), 24.10.1984, Rekolekcje w formie Wieczernika dla Kapłanów należących do K. R. M. posługujących się językiem angielskim

Zwracam uwagę, że Maryja określiła Anglię, przez większość uznawaną za ostoję konserwatyzmu, jako kraj komunistyczny, i to wówczas, gdy była ona rządzony od 5 lat przez Margaret Thatcher! Te słowa dobitnie wyrażają pragnienie Matki Kościoła, aby nie ograniczać się przy redukowaniu zadań, jakie przyjęło na siebie współczesne państwo.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,16 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości