Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Mięso w piątek
 |  Wersja do druku
Gość forum: kryspinek
 październik 12 2005 17:06  (Czytany 32185 razy)  

Witam. Mam pytanie czy można jeść mięso w piątek?? Słyszałem ostatnio że wyszły nowe przepisy i że można już jeść mięso w piątek i że to już nie jest grzech. Proszę o odpowiedź.

===

Cytat 
maxurd
 październik 12 2005 17:26   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Grzeszyc nie grzeszysz. Co najwyrzej wykracasz przeciw ludzkim prawom w takim a nie innym kosciele.

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
mateuszwroc
 październik 12 2005 17:31   
Forum

Nie zachowywanie postów to grzech.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
macli
 październik 12 2005 18:08   
Forum

Quote by mateuszwroc: Nie zachowywanie postów to grzech.

Nie przypominam sobie takiego nakazu, ale moge sie mylic.
Gdzie Jezus wspomina o tym piatku?

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
 Cytat 
Pietrucha
 październik 12 2005 19:50   
Forum

hm.. według mnie to nie jest grzech, nie ma takiego zakazu Jezusa, wszystko ukształtowała tradycja.
według mnie, powinno się raczej utrzymać post w piątek właśnie ze względu na to, iż wpisane jest to w tradycję. ale nie zawsze zgadzam się z tradycją katolicką.
a w tym przypadku, chyba nie jest większym problemem nie jeść mięsa w jeden dzień ?
ps. oczywiście to moje własne zdanie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
macli
 październik 12 2005 19:56   
Forum

Quote by Pietrucha: hm.. według mnie to nie jest grzech, nie ma takiego zakazu Jezusa, wszystko ukształtowała tradycja.

Z tradycja jest ten problem, ze ma dziwne ciagoty do czestego zmieniania sie...
Juz za dwa tygodnie bedzie Halloween, takie tradycyjne polskie swieto, potem zacznie sie Adwent i wiele osob ubierze wience adwentowe (to tez stara, katolicka tradycja), na swieta zas Polacy ubiora choinke (a co ubieralo sie w np. XVI wieku?)...
;-)

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
 Cytat 
hermes
 październik 12 2005 19:59   
Forum Admin
Admin

Zalezy kogo pytasz. KRK ma na ten temat swoje zdanie.

Biblia nigdzie takie nakazu/zakazu nie okresla. Przestrzeganie postu nie moze byc zadnym uczynkiem ktorym zaslugujemy sobie na zbawienie albo ktory rownowarzy nasze zle grzechy - ale moze byc pomocny w naszym duchowym zyciu.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
varpho
 październik 12 2005 20:04   
Forum

ja to bym się w ogóle chętnie bez mięsa obywał.
co do nakazu postu, to w Kościele rzymskokatolickim jest to zawarte w jednym z tzw. "przykazań kościelnych", gdzie mowa o poście w piątki oraz w innych naznaczonych okresach [jak chociażby podczas Wielkiego Postu, czy Adwentu].
w Nowym Testamencie nie ma nakazu poszczenia, a nawet są "zalecane" wykroczenia przeciwko starotestamentowym zakazom żywieniowym [np. wizja Piotra z Dziejów Apostolskich].

===

"piérwsze wolności westchnienie było i westchnieniem wiary."

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
varpho
 październik 12 2005 20:11   
Forum

zakładam, że należysz do Kościoła rzymskokatolickiego i zasady tego Kościoła najbardziej Cię interesują [cóż, w Polsce takie stereotypy podświadomie nawet mi - niekatolikowi - zdarza się stosować ].

Quote by kryspinek: Słyszałem ostatnio że wyszły nowe przepisy i że można już jeść mięso w piątek i że to już nie jest grzech.

chyba słyszałeś o wskazaniach KRK dotyczących Wigilii.
że kiedyś trzeba było pościć [przynajmniej w naszym kraju], a teraz już nie trzeba.

swoją drogą, niezły przykład "niezmiennej tradycji".

===

Cytat 
mateuszwroc
 październik 12 2005 21:48   
Forum

Wtedy podeszli do Niego uczniowie Jana i zapytali: Dlaczego my i faryzeusze dużo pościmy, Twoi zaś uczniowie nie poszczą? Jezus im rzekł: Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy będą pościć. (Mt 9,14-15)

Dla mniej rozgarniętych - Chrystus umarł w piątek.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
varpho
 październik 12 2005 21:59   
Forum

Quote by mateuszwroc: Wtedy podeszli do Niego uczniowie Jana i zapytali: Dlaczego my i faryzeusze dużo pościmy, Twoi zaś uczniowie nie poszczą? Jezus im rzekł: Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy będą pościć. (Mt 9,14-15)

a w niedzielę zmartwychwstał i - Emmanuel -jest z nami.

ale dzięki za wyjaśnienie genezy piątkowego postu.

===

Cytat 
medieval_man
 październik 12 2005 23:01   
Forum

Miarą inteligencji człowieka nie jest udzielanie odpowiedzi, ale rozumienie pytań.
Jeśli ktoś zadaje pytanie o to czy prawdą jest możliwość nie poszczenia w piątek, to oczywistą rzeczą jest, że spośród wielu wiernych spośród wyznań w Polsce, najprawdopodobniej będzie to rzymski katolik.
Zapewnianie go w tym momencie o braku grzechu przez osoby nie związane z Krk zakrawa na kpinę, jeśli nie na złośliwość.
Osoba ta zadała pytanie w katolickim kontekście, i to z pewnością, lepiej od niej zorientowanym rzymskim katolikom. Oczywiście uczyniła to na forum ekumenicznym, ale nie jest to powód do udzielania odpowiedzi poza kontekstem.
Takie odpowiedzi jakie tu przeczytałem nie sa niczym innym jak zupełnie niechrześcijańską próbą wyśmiania osoby zadającej pytanie w dobrej wierze i wskazują bardziej na kompleksy odpowiadających, aniżeli na ich dobra wolę.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
medieval_man
 październik 12 2005 23:06   
Forum

Quote by macli:
Quote by mateuszwroc: Nie zachowywanie postów to grzech.

Nie przypominam sobie takiego nakazu, ale moge sie mylic.
Gdzie Jezus wspomina o tym piatku?

Jezus? Ten, który jest Głową Kościoła? Ano Jezus wspomina o tym w zaleceniach swojego Kościoła. Nie zapominaj, ze katolicy rzymscy wierzą iż Jezus kieruje swoim Kościołem przez Ducha Świętego... A to, że nie czyni tego w Biblii? Po to zostawił swój Kosciół, by prowadzić wiernych do zbawienia

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
medieval_man
 październik 12 2005 23:10   
Forum

Czwarte Przykazanie Kościelne mówi o dniach i okresach
pokuty. PRAWO Kościelne ujmuje to następująco:

„Wszyscy wierni, każdy na swój sposób, obowiązani są na podstawie Prawa BOŻEGO czynić pokutę. Żeby jednak wszyscy przez jakieś wspólne zachowanie złączyli się między sobą, zostają nakazane DNI pokuty, w które wierni powinni modlić się w sposób szczególny, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość, zgodnie z postanowieniami zamieszczonych poniżej kanonów” (KPK, kan. 1249).

Oraz:

„W Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne PIĄTKI całego roku i czas Wielkiego Postu” (KPK, kan. 1250).

„Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we WSZYSTKIE PIĄTKI całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś UROCZYSTOŚĆ. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w Piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa” (KPK, kan. 1251).

Niezależnie od tego, Episkopat POLSKI zachęca wiernych do zachowania wstrzemięźliwości od potraw mięsnych w Wigilię Bożego Narodzenia ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w Polsce (jako prawo zwyczajowe NIE nakazane pod grzechem).

i coś jeszcze:

Dla wyrażenia POKUTNEJ formy pobożności chrześcijańskiej Kościół ustanowił dni i okresy pokuty. W tym czasie chrześcijanin powinien szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu serca, które jest celem podejmowanych praktyk pokutnych. Powstrzymywanie się od ZABAW w okresie pokuty pomaga w opanowaniu instynktów i sprzyja wolności serca.

Powstrzymywanie się od ZABAW obowiązuje we wszystkie PIĄTKI i w czasie
Wielkiego Postu. Staje się to zarazem przypomnieniem dla uczestników zabaw oraz ich
organizatorów, by uszanowali dni pokuty, szczególnie w okresie Wielkiego Postu.

===

Cytat 
remigius
 październik 13 2005 01:06   
Forum

Post w piątek nie pochodzi z Pisma Świętego lecz z dokumentu o tytule "Didache", napisanego w 2 poł. I wieku. Nieznany z imienia autor tego dokumentu był antysemitą. Zachęcał chrześcijan, aby odróżnili się od Żydów, którzy pooszczą we wtorki i w czwartki i pościli w środy i w piątki. I rzeczywiście chrześcijanie zaczęli pościc w środy i wpiątki i trwało to do soboru Watykańskiego II, który zniósł postną środę, a zostawił tylko piątek.

===

"A ja odnioslem to do siebie samego i do Apollosa przez wzglad na was, bracia, abyscie na nas sie nauczyli nie rozumiec wiecej ponad to, co napisano". (Pawel)

Profil   Email 
 Cytat 
Kuba
 październik 13 2005 07:08   
Forum

Quote by remigius:... Nieznany z imienia autor tego dokumentu był antysemitą. Zachęcał chrześcijan, aby odróżnili się od Żydów, którzy pooszczą we wtorki i w czwartki i pościli w środy i w piątki. ...

Rzeczywiście, porażający antysemityzm ...

===

Profil   Email 
 Cytat 
remigius
 październik 13 2005 07:30   
Forum

Porażający, bo orginalnie autor "Didache" nie użył słowa "Żydzi", tylko "obłudnicy".

===

"A ja odnioslem to do siebie samego i do Apollosa przez wzglad na was, bracia, abyscie na nas sie nauczyli nie rozumiec wiecej ponad to, co napisano". (Pawel)

Profil   Email 
 Cytat 
Kuba
 październik 13 2005 07:55   
Forum

Quote by remigius: Porażający, bo orginalnie autor "Didache" nie użył słowa "Żydzi", tylko "obłudnicy".

Straszne. Wiesz, istnieją pewne środowiska które postulują ocenzurowanie pod tym kątem Nowego Testamentu. Ponoć Ew. wg św Jana jest wyjątkowo antysemicka.

===

Profil   Email 
 Cytat 
macli
 październik 13 2005 08:31   
Forum

Quote by medieval_man: Miarą inteligencji człowieka nie jest udzielanie odpowiedzi, ale rozumienie pytań.
Jeśli ktoś zadaje pytanie o to czy prawdą jest możliwość nie poszczenia w piątek, to oczywistą rzeczą jest, że spośród wielu wiernych spośród wyznań w Polsce, najprawdopodobniej będzie to rzymski katolik.
Zapewnianie go w tym momencie o braku grzechu przez osoby nie związane z Krk zakrawa na kpinę, jeśli nie na złośliwość.

Ano fakt :-(
Jakos tak nieladnie wyszlo.

Niemniej milo by bylo gdyby zadajacy pytania pisali o ktore wyznanie im chodzi, bo zakladanie ze pytanie zawsze zadaje katolik, bo w kraju jest ~90% katolikow rowniez zakrawa na kpine, jesli nie na zlosliwosc.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Klipek
 październik 13 2005 08:42   

Quote by kryspinek: Witam. Mam pytanie czy można jeść mięso w piątek?? Słyszałem ostatnio że wyszły nowe przepisy i że można już jeść mięso w piątek i że to już nie jest grzech. Proszę o odpowiedź.

Dla mnie osobiscie, moim zdaniem, kaikolwiek post ktory nie przynosi kozysci bliznim pozbawiony jest sensu. Co z tego, ze przez jeden dzien w tygodniu odmowimy sobie plasterka szynki czy schabowego jesli przez pozostale obrzeramy sie jak ... Co innego gdybysmy ten jeden w ciagu tygodnia odmowiony sobie posilek przeznaczyc dla ubogich, bezdomnych lub porzuconych dzieci w sierocincach... W Polskim spoleczenstwie mam tylu ludzi uwazajacych sie za katolikow, chrzescijan - gdyby wszyscy zachowali sie podobnie nie mielibysmu glodujacych dzieci...

===

Cytat 
mateuszwroc
 październik 13 2005 09:58   
Forum

Quote by remigius: Post w piątek nie pochodzi z Pisma Świętego lecz z dokumentu o tytule "Didache", napisanego w 2 poł. I wieku. Nieznany z imienia autor tego dokumentu był antysemitą. Zachęcał chrześcijan, aby odróżnili się od Żydów, którzy pooszczą we wtorki i w czwartki i pościli w środy i w piątki. I rzeczywiście chrześcijanie zaczęli pościc w środy i wpiątki i trwało to do soboru Watykańskiego II, który zniósł postną środę, a zostawił tylko piątek.

To odnośnie czego jest cytat podany przeze mnie. Bo dla mnie jasne, że postu w piątek.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Admin
 październik 13 2005 09:59   
Forum Admin
Admin

Myślę, że przydatny będzie na przykład ten artykuł.

===

Cytat 
Admin
 październik 13 2005 10:08   
Forum Admin
Admin

Quote by mateuszwroc: Wtedy podeszli do Niego uczniowie Jana i zapytali: Dlaczego my i faryzeusze dużo pościmy, Twoi zaś uczniowie nie poszczą? Jezus im rzekł: Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy będą pościć. (Mt 9,14-15)

Mocno naciągane, szczególnie w kontekście późniejszego "a oto ja jestem z Wami po wszystkie dni aż do skończenia świata". Choć do samego postu akurat w piątek nic nie mam - to chyba najsensowniejszy dzień, jeśli już posty są "nakazywane" z góry przez przepisy kościelne (inna sprawa, że mam do "nakazywania" postów kościelnych, ale to zapewne jeden z powodów dla których nie jestem katoliczką, choć ani najważniejszy ani nie decydujący).

Podpisuję się natomiast z innych względów pod pomysłem postu conajmniej jeden dzień w tygodniu - zmusza on bowiem z reguły mięsożernych Polaków do spojrzenia na jarzyny, ryby, nabiał I tym samym przedłuża im życie. Szkoda że nie jest stosowany również post ilościowy - w dzisiejszych czasach, przy olbrzymim bogactwie różnych jedzonek dostępnych na wyciągnięcie ręki taki post nie jest właściwie żadnym wyrzeczeniem...

===

Cytat 
mateuszwroc
 październik 13 2005 10:23   
Forum

A post prawosławny, nie dość, że drakoński, to jeszcze dwa razy w tygodniu. W środę i w piątek.

===

Profil   Email 
 Cytat 
maxurd
 październik 13 2005 10:57   
Forum Moderator
Moderator

Quote by mateuszwroc: A post prawosławny, nie dość, że drakoński, to jeszcze dwa razy w tygodniu. W środę i w piątek.

Tak tylko apropo postu :-) Izajasz rozdzial 58. Znacie zapewne. Coz mi po drakonskich postach? Coz mi po poscie w ktorym nie jem miesa lub nie jem nic? Coz mi po takim poscie jezeli nie podobam sie w tym poscie Bogu. Ktos kto pyta nas na tym forum czy wolno mu jesc mieso czy jest jakis taki przepis... To zakrawa na kpine i zart, ze mamy oto tradycje w ktorej ludzie w piatki nie jadaja miesa ale wcale nie poszcza... A Bog wszystko to widzi i kazdemu z nas odda...
Izajasz 58 od trzeciego wersetu
3 Dlaczego pościmy, a Ty tego nie widzisz? Dlaczego umartwiamy nasze dusze, a Ty tego nie zauważasz? Oto w dniu waszego postu załatwiacie swoje sprawy i uciskacie wszystkich swoich robotników.
4 Oto gdy pościcie, kłócicie się i spieracie, i bezlitośnie uderzacie pięścią. Nie pościcie tak, jak się pości, aby został wysłuchany wasz głos w wysokości.
5 Czy to jest post, w którym mam upodobanie, dzień, w którym człowiek umartwia swoją duszę, że się zwiesza swoją głowę jak sitowie, wkłada wór i kładzie się w popiele? Czy coś takiego nazwiesz postem i dniem miłym Panu?
6 Lecz to jest post, w którym mam upodobanie: że się rozwiązuje bezprawne więzy, że się zrywa powrozy jarzma, wypuszcza na wolność uciśnionych i łamie wszelkie jarzmo,
7 że podzielisz twój chleb z głodnym i biednych bezdomnych przyjmiesz do domu, gdy zobaczysz nagiego, przyodziejesz go, a od swojego współbrata się nie odwrócisz.
8 Wtedy twoje światło wzejdzie jak zorza poranna i twoje uzdrowienie rychło nastąpi; twoja sprawiedliwość pójdzie przed tobą, a chwała Pańska będzie twoją tylną strażą.
9 Gdy potem będziesz wołał, Pan cię wysłucha, a gdy będziesz krzyczał o pomoc, odpowie: Oto jestem! Gdy usuniesz spośród siebie jarzmo, szydercze pokazywanie palcem i bezecne mówienie,
10 gdy głodnemu podasz swój chleb i zaspokoisz pragnienie strapionego, wtedy twoje światło wzejdzie w ciemności, a twój zmierzch będzie jak południe,

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
R_O_B
 październik 13 2005 11:36   
Forum

Quote by kryspinek: Witam. Mam pytanie czy można jeść mięso w piątek?? Słyszałem ostatnio że wyszły nowe przepisy i że można już jeść mięso w piątek i że to już nie jest grzech. Proszę o odpowiedź.

Człowieku, w jakiej epoce ty żyjesz!!??

To, że ci babcia z mamą nagadali głupot o poście w piątek i w święta, to rozumiem, ale nie jestem w stanie zrozumieć, jak myslący człolwiek może zadawać takie pytania
Jeśli Bóg istnieje, to jemu (za przeproszeniem) to wisi, czy ty będziesz pościł w piątek, czy w środę. Jeżeli czujesz taka potrzebę duchową, to możesz poscić w poniedziałek od rana do godziny 16-stej i to będzie miało taką samą (albo i większą) wartość dla Boga, niż tradycyjne poszczenie w piątek, po całym tygodniu obżerania się

===

Dobrze jest - krowa zdechła, ale mięso jest!

Profil   Email 
 Cytat 
DD1
 październik 13 2005 11:44   
Forum

Quote by Admin:

Mocno naciągane, szczególnie w kontekście późniejszego "a oto ja jestem z Wami po wszystkie dni aż do skończenia świata". Choć do samego postu akurat w piątek nic nie mam - to chyba najsensowniejszy dzień, jeśli już posty są "nakazywane" z góry przez przepisy kościelne (inna sprawa, że mam do "nakazywania" postów kościelnych, ale to zapewne jeden z powodów dla których nie jestem katoliczką, choć ani najważniejszy ani nie decydujący).

Podpisuję się natomiast z innych względów pod pomysłem postu conajmniej jeden dzień w tygodniu - zmusza on bowiem z reguły mięsożernych Polaków do spojrzenia na jarzyny, ryby, nabiał I tym samym przedłuża im życie. Szkoda że nie jest stosowany również post ilościowy - w dzisiejszych czasach, przy olbrzymim bogactwie różnych jedzonek dostępnych na wyciągnięcie ręki taki post nie jest właściwie żadnym wyrzeczeniem...

Jest również i ilościowy - ale w KRK tylko dwa razy w roku w Środę Popielcową i w Wileki Piątek (zwyczajowo jeszcze w Wigilię). Chociaż przez niektórych i te kilka dni wydają się wiecznością.

===

"Człowiek nie może niczego nauczyć drugiego człowieka, może mu tylko dopomóc w wyszukiwaniu prawdy we własnym sercu, jeżeli ją posiada." św. Augustyn

Profil   Email 
 Cytat 
DD1
 październik 13 2005 11:47   
Forum

Quote by maxurd:
Quote by mateuszwroc: A post prawosławny, nie dość, że drakoński, to jeszcze dwa razy w tygodniu. W środę i w piątek.

Tak tylko apropo postu :-) Izajasz rozdzial 58. Znacie zapewne. Coz mi po drakonskich postach? Coz mi po poscie w ktorym nie jem miesa lub nie jem nic? Coz mi po takim poscie jezeli nie podobam sie w tym poscie Bogu. Ktos kto pyta nas na tym forum czy wolno mu jesc mieso czy jest jakis taki przepis... To zakrawa na kpine i zart, ze mamy oto tradycje w ktorej ludzie w piatki nie jadaja miesa ale wcale nie poszcza... A Bog wszystko to widzi i kazdemu z nas odda...
Izajasz 58 od trzeciego wersetu
3 Dlaczego pościmy, a Ty tego nie widzisz? Dlaczego umartwiamy nasze dusze, a Ty tego nie zauważasz? Oto w dniu waszego postu załatwiacie swoje sprawy i uciskacie wszystkich swoich robotników.
4 Oto gdy pościcie, kłócicie się i spieracie, i bezlitośnie uderzacie pięścią. Nie pościcie tak, jak się pości, aby został wysłuchany wasz głos w wysokości.
5 Czy to jest post, w którym mam upodobanie, dzień, w którym człowiek umartwia swoją duszę, że się zwiesza swoją głowę jak sitowie, wkłada wór i kładzie się w popiele? Czy coś takiego nazwiesz postem i dniem miłym Panu?
6 Lecz to jest post, w którym mam upodobanie: że się rozwiązuje bezprawne więzy, że się zrywa powrozy jarzma, wypuszcza na wolność uciśnionych i łamie wszelkie jarzmo,
7 że podzielisz twój chleb z głodnym i biednych bezdomnych przyjmiesz do domu, gdy zobaczysz nagiego, przyodziejesz go, a od swojego współbrata się nie odwrócisz.
8 Wtedy twoje światło wzejdzie jak zorza poranna i twoje uzdrowienie rychło nastąpi; twoja sprawiedliwość pójdzie przed tobą, a chwała Pańska będzie twoją tylną strażą.
9 Gdy potem będziesz wołał, Pan cię wysłucha, a gdy będziesz krzyczał o pomoc, odpowie: Oto jestem! Gdy usuniesz spośród siebie jarzmo, szydercze pokazywanie palcem i bezecne mówienie,
10 gdy głodnemu podasz swój chleb i zaspokoisz pragnienie strapionego, wtedy twoje światło wzejdzie w ciemności, a twój zmierzch będzie jak południe,

Dlatego KRK oprócz postu mówi o jałmużnie. Czyli aby w okresie postu nie kupować sobie tego na co mam ochotę, tylko przemyśleć swoje zakupy. A jeżeli czegoś kupić nie muszę (ot chociażby jakiegoś kołacza, etc) - co wzmania moją wolę - to przeznaczyć te "zaoszczędzone" pieniądze dla biednych. Bu uważam, że tylko wtedy nasze poszczenie ma sens.

===

"Człowiek nie może niczego nauczyć drugiego człowieka, może mu tylko dopomóc w wyszukiwaniu prawdy we własnym sercu, jeżeli ją posiada." św. Augustyn

Profil   Email 
 Cytat 
R_O_B
 październik 13 2005 11:54   
Forum

Quote by DD:
Dlatego KRK oprócz postu mówi o jałmużnie. Czyli aby w okresie postu nie kupować sobie tego na co mam ochotę, tylko przemyśleć swoje zakupy. A jeżeli czegoś kupić nie muszę (ot chociażby jakiegoś kołacza, etc) - co wzmania moją wolę - to przeznaczyć te "zaoszczędzone" pieniądze dla biednych. Bu uważam, że tylko wtedy nasze poszczenie ma sens.

A ty jadłeś kiedys w życiu kołacza?

Sorry, ale wg mnie to bzdury piszesz.

Takimi przykładami to se możesz wzmacniać wzmacniacz, a nie wolę.

Jak chcesz dać na biedne dzieci, to wpłacaj bez wzmacniania woli kołaczami.

===

Dobrze jest - krowa zdechła, ale mięso jest!

Profil   Email 
 Cytat 
DD1
 październik 13 2005 12:04   
Forum

Quote by R_O_B:
Quote by DD:

A ty jadłeś kiedys w życiu kołacza?

Sorry, ale wg mnie to bzdury piszesz.

Takimi przykładami to se możesz wzmacniać wzmacniacz, a nie wolę.

Jak chcesz dać na biedne dzieci, to wpłacaj bez wzmacniania woli kołaczami.

Cóż uboga wdowa też głuptę zrobiła kiedy swoje ostatnie trzy grosze wrzuciła do skarbony. A przecież mogła je inaczej wykorzystać. Różnie możemy wykorzystać swoje pieniądze - albo zaspakajając swoje "popędy", albo troszcząc się o innych, tzn. czy mam "wzrok" samarytanina i potrafię w drugi zauważyć bliźniego, często rezygnując z własnych dążeń. Tylko, że wtedy trzeba "zsiąść z konia" i pochylić się nad drugim człowiekiem. Ponosząc nawet "straty" finansowe (patrz zapłata gospodarzowi).

Kołacz był podany jako przykład.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,28 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty