Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny


 Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Chrześcijaństwo - czyli powiedzmy sobie szczerze
 |  Wersja do druku
MalGanis
 październik 31 2005 16:09  (Czytany 12703 razy)  
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 03/04/05
Postów:: 48

Mam parę pytań/wątpliwości/opinii i chciałbym się nimi z wami podzielić. Proszę was o swoje opinie i ewentualnie odpowiedzi na pytania.
Proszę też administrację żeby nie kasowała tego tematu od razu - dajcie się wypowiedzieć. Przecież jeżeli to wy macie rację, to po prostu mnie do tego przekonajcie, używajcie argumentów
Więc:
1. Chrześcijaństwo zostało przymuszone Polsce i wielu krajom tak jak komunizm. Taka jest prawda. Zaraz będą głosy sprzeciwu, że przecież to jedyna słuszna wiara, że dobrze itd. Ale czy tak samo bylibyście gorliwymi katolikami (nie, bo nawet teraz nie jesteście - ale o tym za chwilę) gdyby nie chrzest Polski przed wiekami? Oczywiście nie. Nadal bylibyście wyznawcami bogów pogańskich - niewątpliwie wraz z rozwojem cywilizacji wiele rzeczy by się zmieniło, byłyby prawa człowieka itd; nie byłoby gorzej. Mówiąc krótko - nic nie stracilibyście. A cena którą zapłaciliśmy za chrześcijaństwo jest zbyt wysoka. O tym później.
2. Napisałem wcześniej, że wielu z was nie jest prawdziwymi chrześcijanami. Jesteście nimi na pokaz. Niektórzy wierzą tak na wszelki wypadek - idą do kościoła żeby nie mieć kolejnego grzechu. Nic po za tym. Niektózy co gorsza idą do kościoła tylko po to, aby pokazać ludziom nową sukienkę czy nowy garnitur. Żenada. Niektórzy też wierzą, bo taki folklor, kultura masowa, bo większość wierzy... Nie, właściwszym słowem byłoby "udaje że wierzy"... Zacytuję tu fragment z artykułu krakowskiej gazety "Echo", a artykuł dotyczy Halloween (nie przez przypadek piszę ten temat właśnie dzisiaj):

(...)- Gimnazialiści chętnie piszą opowiadania grozy?
E. Szawul: - Otrzymaliśmy 91 prac. Połowa nawiązywała do klasyki literatury, do fantastyki ludowej. Inspiracją dla innych autorów były opowieści o Harrym Potterze i trylogia Tolkiena.
- Czuło się, że młodzi ludzie interesująsię sferą niesamowitości?
E. Szawul: - Dzieci sięgały po dodatkowe informacje. Wykorzystywały opowieści rodziców, tradycję przekazywaną przez pokolenia. Dzieci wierzą w duchy. (...)

Oj tak. Jakie te dzieci (dzieci? wydawało mi się, że do gimnazjum chodzą już nastolatkowie...) są naiwne. Bo wierzą w duchy. Tylko że na wierze w duchy, magię itp. opiera się ideologia chrześcijańska. Przecież Jezus potępiał magię, i wypędzał złe duchy z ludzi. Więc co, miał przewidzenia? Wybaczcie, ale inaczej nie mogę tego pojąć - albo Jezus miał schzofrenię (wybaczcie raz jeszcze) i walczył z czymś czego nie ma, albo, uwaga, 99 procent chrześcijan w rzeczywistości sami nie wierzą w to wszystko, a przecież tyle razy powtarzali w kościele "Wierzę w Boga..."! Przecież każdy z nas ma duszę, po śmierci jesteśmy duchami, istniejemy, Bóg ma nas osądzać... Ale większość chrześcijan nie wierzy. Przykre - nawet ja to muszę powiedzieć, bo o ile z wieloma sprawami z kościołem się nie zgadzam, to człowiek bez wiary w jakikolwiek pierwiastek boski/paranormalny/mistyczny jest wybrakowany.
3. Nie byłoby sensu rozpisywać się na temat wojen religijnych, gdyby ten problem nie dotyczył wspólczesnego świata. Ale dotyczy. Jak zapewne wiadomo, w przeszłości kraje które nie zgodziły się dobrowolnie przyjąć chrzest (Polska była jednym z tych krajów który się zgodził, i przez to uniknęła pogromu, choć cena i tak była wysoka) były atakowane przez armię zwołaną przez papieża. I na siłę były nawracane. Dzisiaj problem sięga w drugą stronę - to kraje pozachrześcijańskie pragną położyć kres syjonizmowi, pragną pokazać chrześcijanom że przesadzili. I taki Arab, powiedzmy że jeden z ludzi ben Ladena wysadza się w powietrze np. w autobusie pełnym chrześcijan/żydów (dla niego to żadna różnica właściwie) i zabija kilkanaście osób, a kilkadziesiąt zostaje rannych. Od razu słyszymy głosy sprzeciwu całego świata "bandyci, terroryści, zwyrodnialcy, nie mają żadnych praw" itd. Tylko czy ci sami ludzie znają przeszłość chrześcijan... Chyba nie. Chrześcijanie mordowali tak samo, jeśli nie gorzej w imię swojej wiary. Niektórzy się też dziwią, że ci ludzie są gotowi zginąć w imię Allacha. O tym w następnym punkcie. W każdym razie chrześcijanie popełnili wiele błędów, a teraz zbierają tego żniwo. I gdyby nie było chrześcijańskiej Europy, dałoby się tego uniknąć... Jeśli jakiś kraj naprawdę chiał być chrześcijańskim - nikt mu nie bronił. Ale niestety religia przeobraziła się w fanatyzm, który najpierw "wyzwolił" Europę, a potem uczynił ją swoim niewolnikiem. Konsekfencje tego odczuwamy do dzisiaj. Oczywiście ludzie przed wiekami nie mogli wiedzieć, jak się sprawy potoczą, ale przecież było jasne że jakiekolwiek akty przemocy wobec innych religii prędzej czy później obrócą się przeciw tyranom jakimi wtedy byli chrześcijanie.
4. Jak pisałem wcześniej - ludzie się dziwią, że ktoś jest w stanie oddać życie za wiarę. Niepojęte - no tak - bo jak przeciętnu chrześcijan udaje że wierzy, to nic dziwnego że prawdziwa wiara jest mu obca. Ale oni (muzułmanie):
- wierzą NAPRAWDĘ
- wierzą z własnej woli - nikt im tej wiary nie narzucił przed wiekami
I pod tym względem muzułmanie są od nas lepsi.
5. Wiara chrześcijańska nie leży w korzeniach Polski - dlatego doszło do obecnego stanu rzeczy, że wielu chrześcijan tak naprawdę nie wierzy, a wciąż wielu z nas hołduje słowiańskim zwyczajom. Dzisiaj mamy 31 października, "Noc Duchów" popularniej "Halloween". Księża się bulwersują. Ale popatrzcie:
- Jest to święto, które ludzie obchodzą ponieważ CHCĄ, i nikt im tego nie narzuca - a w przypadku świąt państwowych czy kościelnych wszystko jest raczej z przymusu - do kościoła idzie się bo sie musi, i nie idzie się do pracy, bo rząd tak zrobił (i nie oszukujmy się - i tak są pustki w kościele). A pomimo tego że nawet w USA i Irlandii nie ma ustanowionego dnia wolnego i oficjalnie święta nie ma, jest to jedno z najhuczniej obchodzonych świat w roku. Ciekawe - może po prostu mamy we krwi chęć do obchodzenia Nocy Duchów, podczas gdy wyznawanie Chrystusa nam nie idzie i udajemu wielkich chrześcijan, a w tajemnicy hołdujemu pogańskim zwyczajom?
6. Pora omówić konsekfencje przymusowego chrześcijaństwa w poszczegónych państwach:
- kraje podzielone - wszelkie Unie, sojusze itd. nie sprostają przeciwnościom. Gdyby Europa była nadal krajem pogańskim, naturalną koleją rzeczy byłoby to, że bylibyśmy zjednoczeni. Niestety, wiara chrześcijańska dominująca w UE nie jednoczy tak jak jednoczyła (i jednoczyłaby!) wiara przodków.
- wspólczesne wojny religijne - to już omawiałem
- wiara stała się wstydliwym anachronizmem - gdy większość udaje że wierzy, to w rzeczywistości uważa to wszystko za bzdury. I jak przychodzi co do czego, okazuje się, że nikt nie wierzy w życie po śmierci, duchy itd.

Dobrnąłeś do końca? Dziękuję
A teraz wypowiedz się...

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 październik 31 2005 17:18   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 01/31/05
Postów:: 3977

Zarysuję moje odpowiedzi w punkatch odnosząc się do tez przez Ciebie wypunktowanych.Jak zauważysz nie będę powoływał się na jedynosłuszność wiary, lecz na argumenty społeczno-historyczne:
1.
To prawda, że chrześcijaństwo zostało w wielu krajach wprowadzone siłą, (ale jak i dlaczego to może w innych punktach) ale wnioski jakie z tego wyciągasz niekoniecznie muszą być słuszne. Między innymi ten, że nie byłoby gorzej, bo też byłyby prawa człowieka. To, co nazywasz prawami człowieka, a więc nowoczesna kultura demokratyczna wywodzi się przez całe wieki myśli filozoficznej i społecznej właśnie z Ewangelii, właśnie z chrześcijaństwa. To nie przez przypadek „prawa człowieka” mają za swą kolebkę cywilizację europejską (z jej korzeniami) a nie na przykład cywilizację hinduską, japońską, chińską, cywilizację prekolombijską (Inkowie, Aztekowie),cywilizację celtycką, czy nawet arabska. Jeśli mi udowodnisz, że którakolwiek z wymienionych przeze mnie kultur była w stanie samoistnie dojrzeć do demokracji to przyznam ci rację w tym punkcie.

2.
Nie rozumiem, co w zasadzie chrześcijanom w tym punkcie zarzucasz, proszę jaśniej...Co innego pojęcia duchów wywodzących się z kultury celtyckiej, a co innego duchy, wyższe od ludzi stworzenia natury duchowej, tak służące Bogu jak i zbuntowane, znane przez wszystkich chrześcijan z kart Biblii. Podkreślam: nie stawiajmy znaków równości pomiędzy bytami będącymi czystą inteligencją (teologia katolicka) a całym inwentarzem wróżek, gnomów, elfów i krasnali, które są tworem ludzkich, ludowych wyobrażeń.

3.
Wojny religijne chrześcijaństwa to temat, jaki podsumować można krótko: Żaden chrześcijański Kościół nigdy nie nawoływał do wojny na tle religijnym. To raczej władcy tego świata, możni, królowie, cesarze wykorzystywali zawsze motyw wiary jako pretekst do walki, jako pretekst do napaści. Tak na poważnie zaczęło się od krucjat, które jednak były odpowiedzią na agresję muzułmańską, ( a w kontekście religijnym) próbą odzyskania Jerozolimy, i ochrony pielgrzymów chrześcijańskich udających się do tego miasta. Doszły do tego przyziemne motywacje możnych pragnących zarobić na wojnie.

4.
Co do nie narzucenia wiary muzułmanom, to widocznie zbyt mało wiesz o islamie. Mahomet na początku spotkał się z wrogością szejków innych plemion i dopiero po licznych walkach (wymordowanie plemienia Banu Kurajza) narzucił swoją religię innym arabskim (i nie arabskim plemionom) posługując się to walką, to zręczną dyplomacją. Tak więc twoja teza skądinąd romantyczna i pociągająca), że nikt im tej wiary nie narzucił przed wiekami jest o ... rozbić

5.
Co do tego punktu, to popularność tak zwanego Halloween nie wywodzi się z tego, że chrześcijaństwo leży czy nie u korzeni Polski. To zwykła utrata wiary. Jednak trwająca nadal w głębi umysłów wielu osób potrzeba pierwiastka religijnego, czy duchowego, każe im dzisiaj poszukiwać z tęsknotą religii w ceremoniach Halloween, okultyzmie, ezoteryzmie, religiach Wschodu i rodzimych wierzeniach pogańskich.

6.
Otóż Europa najbardziej zjednoczona była w Średniowieczu kiedy wszyscy (wykształceni) mogli dogadać się w jednym języku, podlegali jednej interpretacji wielości praw, zakorzenieni był w jednej wierze i kulturze. Potem to już tylko schyłek, właśnie po nawoływaniach do powrotu do kultur antycznych, tak wspólnych jak grecka czy rzymska, co rodzimych.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
MalGanis
 październik 31 2005 19:13   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 03/04/05
Postów:: 48

1. USA miały pierwszą konstytucję na świecie, i to tam były pierwsze przejawy demokracji. I to właśnie tam obchodzi się Halloween, i hołduje pogańskim zwyczajom
2. Zarzucam fałszywą wiarę - ludzie mówią że wierzą, chodzą do kościoła itd ale nie uznają fundamentalnych prawd głoszonych przez wszystkie religie w tym chrześcijaństwo. Chodzi o duchy, dusze, życie pozagrobowe, demony, anioły itd. Nie będę wymieniał w nieskończoność. Większosć Polaków to ponoć chrześcijanie, a przyznanie się do wiary w duchy oznacza pośmiewisko dla danej osoby...
3. Papież nawoływał do wojny, papież sprawował rzeczywistą władzę na kontynencie, papież w najważniejszych sprawach zawsze miał ostatnie słowo. I PAPIEŻ NAWOŁYWAŁ DO WYPRAW KRZYŻOWYCH. A teraz mamy odpłate - wybuchające bomby, samochody pułapki itd. Owszem, większość ludzi udaje troskę, ale co ich tak naprawde to obchodzi? Przecież to na końcu świata. "Jakiś tam kraj... odległy... zaraz, zaraz, czy to nie Ziemia Święta od tysięcy lat spływa krwią?"...
4. Ale to było wewnątrz danego państwa - na dobrą sprawę to zawsze jak gdzieś przyjmował się nowy kult były akty przemocy. Ale w chrześcijaństwie nie chodizło o jeden kraj, ale o kontynent, a niewątpliwie co poniekóryz marzyli w całym zchrystanizowanym świecie...
5. Ale coś w tym jest - skoro ludzie nie słuchają przestród księży i mimo kilku stuleci nawracania ludzi nadal ciągnie ich do takich zwyczajów.
6. Owszem, ale po pewnym czasie Europa straciła wartość, i teraz wcale nie jest taka potężna - są tylko nieudolne próby jej zjednoczenia. Wszystko dlatego, że ta chrześcijańska wspólnota była sztuczna, a gdyby dotychczas były kultury słowiańskie w Europie, wspólnota byłaby naprawde silna, bo wytworzona naturalną koleją rzeczy a nie za pomocą wojska...

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 październik 31 2005 19:29   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 10/07/05
Postów:: 1294

1. Chrześcijaństwo zostało przymuszone Polsce i wielu krajom tak jak komunizm. Taka jest prawda. Zaraz będą głosy sprzeciwu, że przecież to jedyna słuszna wiara, że dobrze itd. Ale czy tak samo bylibyście gorliwymi katolikami (nie, bo nawet teraz nie jesteście - ale o tym za chwilę) gdyby nie chrzest Polski przed wiekami? Oczywiście nie. Nadal bylibyście wyznawcami bogów pogańskich - niewątpliwie wraz z rozwojem cywilizacji wiele rzeczy by się zmieniło, byłyby prawa człowieka itd; nie byłoby gorzej. Mówiąc krótko - nic nie stracilibyście. A cena którą zapłaciliśmy za chrześcijaństwo jest zbyt wysoka. O tym później.

W Polsce Chrześcijaństwo lud przyjął już w IX wieku, natiomiast Chrzest Mieszko I przyjął w 966 roku. Nie było to przymuszanie - tylko nauczanie i przekształcanie dotychczasowych wierzeń w wierzenia chrześcijańskie (na drzewie wisiał wizerunek bożka to teraz wisi Jezus itp). Należy także zaznaczyć, że Chrześcijaństwo dało bardzo dużo Polsce - kulturę europejską, prawo, nauczanie itp.
2. Napisałem wcześniej, że wielu z was nie jest prawdziwymi chrześcijanami. Jesteście nimi na pokaz. Niektórzy wierzą tak na wszelki wypadek - idą do kościoła żeby nie mieć kolejnego grzechu. Nic po za tym. Niektózy co gorsza idą do kościoła tylko po to, aby pokazać ludziom nową sukienkę czy nowy garnitur. Żenada. Niektórzy też wierzą, bo taki folklor, kultura masowa, bo większość wierzy... Nie, właściwszym słowem byłoby "udaje że wierzy"...

Pewnie niektórzy są na pokaz, lecz wydaje mi się, że większość to są tzw. "skundleni Chrześcijanie", ze swoją doktryną Neotomizmu - pełnego konta bankowego
I gdyby nie było chrześcijańskiej Europy, dałoby się tego uniknąć...

Co ty za bzdury wypisujesz człowieku? Chrześcijańska Europa - UNIWERSALISTYCZNA EUROPA, w przeciwieństwie do ciągle walczących ze sobą Muzułmanów, ustanowiła podstawę pod KULTURĘ EUROPEJSKĄ (Prawo, Język łaciński, szkolnictwo, klasy społeczne). Krucjaty były - owszem, ale nie można tego porównywać do terroryzmu współczesnego przez analogię. Nie jestem zwolennikiem żadnej wiary, ale trzeba zdać sobie sprawę, co nam dał Uniwersalizm europejski (w tym Chrześcijaństwo).
4. Jak pisałem wcześniej - ludzie się dziwią, że ktoś jest w stanie oddać życie za wiarę. Niepojęte - no tak - bo jak przeciętnu chrześcijan udaje że wierzy, to nic dziwnego że prawdziwa wiara jest mu obca. Ale oni (muzułmanie):
- wierzą NAPRAWDĘ
- wierzą z własnej woli - nikt im tej wiary nie narzucił przed wiekami
I pod tym względem muzułmanie są od nas lepsi.

Oczywiście nikt im tej wiary i prania mózgu przez organizacje ekstremistyczne nie narzucił, oni tak od siebie się wysadzają, bo naprawdę wierzą aha super, radzę prawdziwym Chrześcijanom robić to samo ! JAHWE AKBAR!
5. Wiara chrześcijańska nie leży w korzeniach Polski - dlatego doszło do obecnego stanu rzeczy, że wielu chrześcijan tak naprawdę nie wierzy, a wciąż wielu z nas hołduje słowiańskim zwyczajom.

Niestety z przykrością muszę stwierdzić, że wiara Chrześcijańska LEŻY w korzeniach Polski - natomiast nie Słowian.

PS. Bardzo prymitywne i stricte pejoratywne spojrzenie na Chrześcijaństwo. Radzę poczytać i zastanowić się nad problemem a nie uogulniać i wygłaszać teorie "młodych, niedoświadczonych walczących ateistów".

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 październik 31 2005 19:42   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 10/07/05
Postów:: 1294

1. USA miały pierwszą konstytucję na świecie, i to tam były pierwsze przejawy demokracji. I to właśnie tam obchodzi się Halloween, i hołduje pogańskim zwyczajom

USA są państwem o separacji czystej Kościoła od Państwa. Związki wyznaniowe mają tam szereg praw, ale nigdy nie może być wprowadzona wiara państwowa (I poprawka do kostytucji - wzorowana na konstytucji wyspy Rhode Island - ostoja państwa świeckiego)
2. Zarzucam fałszywą wiarę - ludzie mówią że wierzą, chodzą do kościoła itd ale nie uznają fundamentalnych prawd głoszonych przez wszystkie religie w tym chrześcijaństwo. Chodzi o duchy, dusze, życie pozagrobowe, demony, anioły itd. Nie będę wymieniał w nieskończoność. Większosć Polaków to ponoć chrześcijanie, a przyznanie się do wiary w duchy oznacza pośmiewisko dla danej osoby...

Owszem jest to śmieszne i mnie także śmieszy
3. Papież nawoływał do wojny, papież sprawował rzeczywistą władzę na kontynencie, papież w najważniejszych sprawach zawsze miał ostatnie słowo. I PAPIEŻ NAWOŁYWAŁ DO WYPRAW KRZYŻOWYCH. A teraz mamy odpłate - wybuchające bomby, samochody pułapki itd. Owszem, większość ludzi udaje troskę, ale co ich tak naprawde to obchodzi? Przecież to na końcu świata. "Jakiś tam kraj... odległy... zaraz, zaraz, czy to nie Ziemia Święta od tysięcy lat spływa krwią?"...

TO jest po prostu POLITYKA. Religia także jest wykorzystywana w celach politycznych (tak było, jest i będzie) sama istotą powstania religii była POLITYKA. Akurat Papież jako najwyższa instancja religijna używał jej jako narzędzia politycznego.
5. Ale coś w tym jest - skoro ludzie nie słuchają przestróg księży i mimo kilku stuleci nawracania ludzi nadal ciągnie ich do takich zwyczajów.

Ciekawe co? Nie wiem kto byłby w stanie żyć według nakazów jakiegoś Kościoła - przecież to Utopia.
6. Owszem, ale po pewnym czasie Europa straciła wartość, i teraz wcale nie jest taka potężna - są tylko nieudolne próby jej zjednoczenia. Wszystko dlatego, że ta chrześcijańska wspólnota była sztuczna, a gdyby dotychczas były kultury słowiańskie w Europie, wspólnota byłaby naprawde silna, bo wytworzona naturalną koleją rzeczy a nie za pomocą wojska...

Nieudolne próby jej zjednoczenia LOOOOOOL!!. Pominołeś choćby Germanów, Madziarów, Saxonów, Normanów, widocznie dla Ciebie Europa to tylko Słowianie hehe.
Współczesna Europa nie jest tworem WOJSKA lecz właśnie jest efektem wcześniej powstałych (między innymi dzięki Chrześcijaństwu) fundamentów pod wspólną kulturę Europejską. Spójż choćby na Rosję - tam kodeks rycerski - chrześcijański nie dotarł, tam nie dotarł uniwersalizm Europy.

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 październik 31 2005 19:51   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 01/31/05
Postów:: 3977

Quote by MalGanis: 1. USA miały pierwszą konstytucję na świecie, i to tam były pierwsze przejawy demokracji. I to właśnie tam obchodzi się Halloween, i hołduje pogańskim zwyczajom

MalGanis - to, że USA leżą na innym kontynencie NIE ZNACZY, że nie mają korzeni w UNIWERSALISTYCZNEJ kulturze EUROPEJSKIEJ! USA zostały stworzone przez eurpejskich, chrześcijańskich imigrantów
Quote by MalGanis:
2. Zarzucam fałszywą wiarę - ludzie mówią że wierzą, chodzą do kościoła itd ale nie uznają fundamentalnych prawd głoszonych przez wszystkie religie w tym chrześcijaństwo. Chodzi o duchy, dusze, życie pozagrobowe, demony, anioły itd. Nie będę wymieniał w nieskończoność. Większosć Polaków to ponoć chrześcijanie, a przyznanie się do wiary w duchy oznacza pośmiewisko dla danej osoby...

My jako chrześcijaninie ze świata duchów wierzymy tylko w istnienie bytów duchowych poddanych Bogu (aniołowie) i zbuntowanych (aniołowie ciemności - szatan). Natomiast nie wierzymy w gnomy, krasnale, wróżki...
Quote by MalGanis:
3. Papież nawoływał do wojny, papież sprawował rzeczywistą władzę na kontynencie, papież w najważniejszych sprawach zawsze miał ostatnie słowo. I PAPIEŻ NAWOŁYWAŁ DO WYPRAW KRZYŻOWYCH.

Przesadzasz - oprócz papieża było na kontynencie europejskim wielu innych władców. Ja zaś mówię, że chrześcijaństwo, Kościół Boży nie nawoływał do wojny, Czynili to politycy (nawet w duchownych szatkach) podszywający się pod Kościół.
Quote by MalGanis:
4. Ale to było wewnątrz danego państwa - na dobrą sprawę to zawsze jak gdzieś przyjmował się nowy kult były akty przemocy. Ale w chrześcijaństwie nie chodizło o jeden kraj, ale o kontynent, a niewątpliwie co poniekóryz marzyli w całym zchrystanizowanym świecie...
Jakiego państwa? Arabowie nie tworzyli wtedy żadnego państwa. A potem zanieśli na szablach islam do całej Azji Mniejszej i Północnej Afryki oraz częsci Europy. Muzułmanie dzisiejsi sa potomkami przymuszonych do islamu arabów, afrykańczyków VII i późniejszych wieków

Quote by MalGanis:
5. Ale coś w tym jest - skoro ludzie nie słuchają przestród księży i mimo kilku stuleci nawracania ludzi nadal ciągnie ich do takich zwyczajów.

Masz rację, coś w tym jest....I to wymaga głębszej analizy, a nie rzucania sloganami
Quote by MalGanis:
6. Owszem, ale po pewnym czasie Europa straciła wartość, i teraz wcale nie jest taka potężna - są tylko nieudolne próby jej zjednoczenia. Wszystko dlatego, że ta chrześcijańska wspólnota była sztuczna, a gdyby dotychczas były kultury słowiańskie w Europie, wspólnota byłaby naprawde silna, bo wytworzona naturalną koleją rzeczy a nie za pomocą wojska...


Słowianie też zbrojnie usiłowali utworzyć swoją państwowość:popatrz co opisze Jan z Efezu -
„trzy lata po śmierci Justyna [II] pod rządami zwycięskiego Tyberiusza [581], przeklęta rasa Słowian... zalała całą Helladę, prowincję Tessalli i Tracji, złupiła wiele miast i posiadłości.... Trwało to przez cztery lata... Słowianie osiedlili się tam i zaczęli się rozprzestrzeniać zgodnie z Bożą wolą..., aż do dzisiejszego dnia [584], osiedlili się i zamieszkali w prowincjach rzymskich... zabijając, paląc, zabierając ze sobą złoto, srebro i stada koni” (Hist. eccl. VI, 25, w tł. H. Grégoire, cyt i koment. przez Avramea, 834, s. 68-79).
To napisz o jaką kulturę europejską rozprzestrzeniajacą się pokojowi ci chodzi?
Wandalowie?
Ostrogoci?
Wizygoci?
Hunowie?
Słowianie?
Germanie?
Alamanowie?
Kwadowie?
Awarowie?
Sklawoni?
Longobardowie? ....

mogę wymieniać na kilka stron, tylko po co? Oni wszyscy byli i są przechodniami w Europie. Kultury słowianskie były jednyni z kultur barbarzyńskich i to wcale nie najwazniejszymi. Nie rozumiem skąd takie glotyfikowanie jednej z barbarzyńców kultur. I czemu akurat ona mogłaby dac jedność kontynentowi?

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
MalGanis
 październik 31 2005 20:33   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 03/04/05
Postów:: 48

Więc chodziło mi o wszelkie kultury które zostały wyparte przez chrześcijaństwo - akurat powoływałem się na Słowiam, bo tak mi było wygodnie. Słowo "poganie" źle mi się kojarzy.
Bądź co bądź to nie było na zasadzie "wczoraj jeden bożek, dzisiaj inny" tylko byliśmy bardzo przyzwyczajeni do starych zwyczajów. Chrześcijanie to zniszczyli. Narzucili nam swoją ideologię, która owszem, przez kilkaset lat sprawiła, że Europa byłą potężna, ale po pewnym czasie pojawiły się problemy, jedność była osłabiona itd.
Stare kultury powstały wciągu tysięcy lat, i nawet jeśli od czasu do czasu były jakieś konflikty zbrojne, to nie było takiego armgeddonu jaki nam zgotowali chrześcijanie. Chrześcijanie narzucili nam swoją ideologię do której nie byliśmy przyzwyczajeni, która nam nie odpowiadała itd. Dlatego teraz jedność
Europy jest taka niepewna, i wcale mnie nie przekonują jakieś Unie czy coś, bo to jest powtórka z przed kilku wieków. Ta jedność byłaby zagwarantowana, gdyby w Polsce dominowała jedna kultura ALE TAKA KTÓRĄ SAMI WYBRALIŚMY
Owszem, uniwersalizm dał wiele, ale tyle samo odebrał.
I zapewniam, że gdyby stare kultury ostały się w Europie, to uniwersalizm byłby ten sam. Też prędzej czy później zaczęłyby być uwzględniane prawa człowieka, też powstałaby konstytucja itd. Ale co najważniejsze - to nie byłaby sztuczna jedność, tylko naturalna jedność sprzymierzonych kultów.
Bądź co bądź muzułmanie bardziej wierzą niż chrześcijanie, i taka jest prawda. A jeśli nazywasz to praniem mózgu, tzn na dobrą sprawę każdy kto na poważnie traktuje swoją religię był poddanu praniu mózgu. I właśnie przez to chrześcijanie są jacy są. Udają że wierzą, nie wierzą, potępiają innych co wierzą.
Chrześcijaństwo zostało nam narzucone - owszem, ludzie się już trochę przyzwyczaili, ale tak czy inaczej korzenie Polski leżą w kulturach które w Europie były przed chrześcijaństwem.
W USA kultura jest całkiem inna. Tam do kościoła chodzi się bardzo rzadko - wystarczy trochę poznać tamtejsych ludzi, poczytać książki, oglądać choźby zwykłe filmy na faktach z akcją w USA. Jest duży dystans do religii. ALE ZA TO LUDZIE WIERZĄ, TAM WIARA W DUCHY NIE JEST RZECZĄ NIEZWYKŁĄ. Na dodatek ludzie nie wypierają się pierwotnych kultur - m. in. Halloween.
Śmieszy cię wiara w duchy?
To nie jestes chrześcijaninem, przykro mi. Właśnie o to mi chodzi - o zakłamanie. Nawet nie mów mi że co tydzień chodzisz do kościoła, bo to znaczy że nic nie rozumiesz z kazań...
Polityka była wtedy napędzana przez kościół, papieża itd. I niestety kościół ponosi za to wszystko winę. Zresztą sam to potwierdzasz swoją wypowiedzią.
To nie jest zasada "robisz to, nie mozesz robic tamtego", bo to nie chodzi o podstawowe czynnosci czy cos, bez czego człowiek się nie może obejść. Tu chodzi o wiarę i religię - ona powinna być traktowana poważnie.
Współczesna Europa to gruzy - Europa chrześcijańska była wytworem wojska i pomimo chwilowych sukcesów (ten uniwersalizm który tak zachwalacie) została zniszczona. Ale dzisiejsza UE powstaje na gruzach chrześcijańskiej Europy, i gdyby ta Europa miała swoje pierwotne kultury, byłoby to łatwe. Bo ta kultura by ich jednoczyła. Ale współczesna kultura jest narzucona, i to jest takie zło konieczne - na wszelkie reformacje jest raczej za późno, ale to cały czas przeszkadza, księża mieszają, Wtykan miesza, jednym słowem BAGNO.
Japonia - jeden z najpotężniejszych krajów świata. Tam Uniwersalizm Europejski na pewno nie dotarł. Zobacz jak się ludziom żyje...

medieval_man, pora na twoje odpowiedzi ;p
USA ma korzenie pierwotnych kultur które dawno temu znajdowały się na terenach ameryki Północnej. A to że europejscy kolonizatorzy tam dotarli to inna sprawa. Prawda jest taka, że przywieźli tam śmierć i zniszczenie, i USA z własnej inicjatywy uchwaliły konstytucję.
Skoro nie wieżymi (odpowiednie wpisać) to dlaczego kościół potępia magię?
Papież sprawował władzę nad całą Europą, a jak jakiś władca mu nie odpowiadał to mógł go zdjąć z tronu.
Nie tworzyli państwa, owszem, ale było swojego rodzaju takie imperium, które jednoczyło się przeciw Europie.
Słowianie próbowali zbrojnie utworzyć SWOJE PAŃSTWO a nie przymuszać do wiary wszystkich na około. Po za tym inaczej przebiega jednoczenie tej samej kultury (bądź kultur do siebie podobnych - nawet walką zbrojną) niż narzucanie komuś obcej ideologii.

Streszczając - mamy teraz nijaką wiarę i kulturę.
"Pogańskie" nam z głowy wybito i wcale nie łatwo teraz im hołdować. Chrześcijańskie ciągle są przymusowe i wcale nie jesteśmy gorliwymi katolikami. Obie strony się zwalczają - niektórzy dalej obchodzą święta pogańskie, i spierają się z kościołem który z tym walczy. Kościół narzuca święto i wszyscy od niechcenia idą do kościoła, chociaż niektórzy i tak czują się "poganami" i kościół spychają na bok...

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 październik 31 2005 21:11   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 01/31/05
Postów:: 3977

w dalszym ciągu patrzysz na religie pozachrześcijańskie (pogaństwo) przez różowe okulary.
Zwróć naprawdę uwagę, że to kultura europejska bazująca na chrześcijaństwie (i to w wydaniu rzymskim, nie wschodnim) przyniosła całą kulturę Zachodu jaka przetarła szlak nowoczesnej demokracji, tak zwanym prawom człowieka. UWAGA - do kultury eurpejskiej wliczamy też kulturę USA (jednego z państw wywodzących się z kolonii europejskich - chrześcijańskich). To Europejczycy tworzyli w USA konstytucję a nie Indianie
Piszesz: USA z własnej woli uchwaliły konstytucję. Uchwalili ją według Ciebie Apacze czy Czarne Stopy? A może jakieś inne plemię? Poucz mnie...
Nigdzie gdzie nie było kultury wywodzącej się z chrześcijaństwa nie ma demokracji (szukałem i nie znalazłem)

Dlaczego Kościół potępia magię? Kościół potępia wszelkie próby kontaktowania się poprzez magiczne praktyki ze światem duchowym wierząc, że jeśli nawet chcesz skontaktować się z wróżką spełniajacą trzy życzenia to ponosisz ryzyko wejścia w kontakt z mocami upadłych aniołów, które są o wiele mniej romantyczne niż wizerunek polskiego diabła Boruty, Rokity niż diabła z bajek ludowych i wierzeń.Moce te zostały spętane, ale nawet w takim osłabieniu są w stanie zniszczyć człowieka, który nieroztropnie wchodzi z nimi w kontakt.
Sądzimy nawet, że utworzone przez nas postaci bożków pogańskich (celtyckich, skandynawskich, germańskich, słowiańskich ) jeśli próbujemy je czcić, sprawować ich kult kryją w sobie niebezpieczeństwo natknięcia się na moce zła, które tylko czekają az otworzymy nasz umysł na ich wpływ. Dlatego kazdy kult pogański nosi w sobie zarodek niebezpieczeństwa

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Maciek Janson
 listopad 01 2005 14:41   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Zarejestrowany: 06/02/05
Postów:: 1687

1. Jakim prawem twierdzisz autorze tematu jakim to ja jestem chrzescijaninem? Znasz mnie? Wiesz cokolwiek o mnie? Jakim prawem osadzasz? Na jakiej podstawie?
2. Nie wolno utozsamiac bandy ludzi chodzacych do kociola z chrzescijanstwem. To czy ktos jest czy nie jest chrzescijaninem nie wynika z tego do jakiego chodzi kosciola tylko jakim jest czlowiekiem i czy wierzy w Jezusa Chrystusa jako Boga i zbawiciela.
3. Jezus wyganial demony, duchy isntieja, jest cala sfera duchowa. Pytanie czy wolno CI sie w nia zaglebiac... Tak na marginesie to Tolkien jest marnym przykladem na propagowanie czarow. Cos jakby Opowiesci z Narni nazywac ksiega magiczna...
4. Umrzec za wiare a zabic kogos za wiare to dwie rozne sprawy. Moglbym umrzec za wiare, ale nigdy nie moglbym zabic za wiare kogos innego.
5. To ze ktos cokolwiek chce obchodzic to nie znaczy ze to jest dobre. Hallowen to wchodzenie w magie i czary i wnikanie do swiata zmarlych. Cos czego Bog nienawidzi i zakazuje nam. Popatrz na zydow. Oni nie modla sie nigdy za zmarlych!!

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 listopad 01 2005 15:24   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 10/07/05
Postów:: 1294

Chrześcijaństwo spowodowało dużo złego, zaangażowane politycznie od samego początku jego isntnienia (najpierw walki wewnętrzne, doktrynalne, potem ogólno-europejski prymat). Wyprawy Krzyżowe, walka z poganami (wycinanie w pień), także z heretykami i ateistami (wtedy deistami), Inkwizycja, wojny religijne itp.
Natomiast nie można nie doceniać dorobku Chrześcijaństwa! Kodeks rycerski, prawa człowieka (prymitywne ale zawsze), język łaciński, wspólne podwaliny pod uniwersalizm, DAŁY EUROPIE TO, CZEGO NIE DAŁ ISLAM MUZUŁMANOM!!
Spójrz teraz na cywilizacje Islamu - cały czas się leją, mają ropę a nie umieją się dogadać - mogli by stworzyć naprawdę bogate państwa, ale oni wolą się lać między sobą!
Dzięki "Bogu" , że Europa dojżała już do laicyzacji i rozdziału Kościoła od Państwa. Chciałbym aby w Polsce także proces ten nastąpił jak najszybciej.

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 listopad 01 2005 21:17   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Zarejestrowany: 06/02/05
Postów:: 1687

Ciekawe gdzie widzisz ow rozdzial kosciola od panstwa? W szwecji? Moze w Grecji? Albo w Anglii, Wloszech lub Hiszpanii??
Poza tym chrzescijanstwo nie zrobilo nic zlego swiatu. Co najwyzej ludzie, ktorzy chrzescijanami byli lub za takowych sie podawali.
Dzieki Bogu sa jeszcze ludzie, ktorzy nie oddzielaja zycia publicznego od swojego swiatopogladu i staraja sie uczestniczac w zyciu publicznym swiadczyc o Bogu :-)

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 listopad 02 2005 10:37   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 10/07/05
Postów:: 1294

Ciekawe gdzie widzisz ow rozdzial kosciola od panstwa? W szwecji? Moze w Grecji? Albo w Anglii, Wloszech lub Hiszpanii??


Choćby we Francji - separacja wroga, także Włochy separacja skoordynowana i Hiszpania podobnie. Polecam książkę KOŚCIÓŁ I PAŃSTWO Józefa Krukowskiego.

Poza tym chrzescijanstwo nie zrobilo nic zlego swiatu. Co najwyzej ludzie, ktorzy chrzescijanami byli lub za takowych sie podawali.
Dzieki Bogu sa jeszcze ludzie, ktorzy nie oddzielaja zycia publicznego od swojego swiatopogladu i staraja sie uczestniczac w zyciu publicznym swiadczyc o Bogu :-)


Papieże, którzy wzywali do krucjat i stworzyli inkwizycję, tylko za Chrześcijan się podawali aha ok. Religia jest częścią polityki (Religia - nie wiara) i niestety religia Chrześcijańska wyrządziła dużo złego za pośrednictwem ludzi oczywiście, tak samo jak Komunizm wyrządził wiele złego - także za pośrednictwem ludzi.

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 listopad 02 2005 10:56   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Zarejestrowany: 06/02/05
Postów:: 1687

Tak naprawde to jest to tylko Francja. W Hiszpanii wynika to obecnie z trendu politycznego i z faktu iz wladze objeli socjalisci. Poza Francja w calej europie mamy raczej w jakis sposob do czynienia z pokojowym wspolzyciem obu tych instytucji..

Francja nie oznacza calej europy. Popatrz jak jest w ameryce... Francja to glosna mniejszosc, ktora aspiruje do miana normalnosci kiedy tak naprawde sama jest nienormalna w tej dziedzinie.

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 listopad 02 2005 12:24   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 10/07/05
Postów:: 1294

Tak naprawde to jest to tylko Francja. W Hiszpanii wynika to obecnie z trendu politycznego i z faktu iz wladze objeli socjalisci. Poza Francja w calej europie mamy raczej w jakis sposob do czynienia z pokojowym wspolzyciem obu tych instytucji..

Francja nie oznacza calej europy. Popatrz jak jest w ameryce... Francja to glosna mniejszosc, ktora aspiruje do miana normalnosci kiedy tak naprawde sama jest nienormalna w tej dziedzinie.


Owszem jednak wszystkie te państwa, są państwami o rozdziale kościoła od państwa, zresztą Polska też. Z tą różnicą, że w Polsce obowiązują 2 konkordaty (jeden z 1993 roku, ratyfikowany w 1998), które mimo formalnego rozdziału (separacji skoordynowanej) Kościoła od państwa, powodują, że w Polsce Katolicyzm znajduje się na pozycji uprzywilejowanej (subwencje, religia w szkołach, ulgi podatkowe etc), w stosunku do innych związków wyznaniowych.
Natomiast w Hiszpanii i we Włoszech Kościół finansowany jest tylko z dodacji (odliczenia 0.01%) jeżeli ktoś chce z podatków obywateli. Oczywiście osoba ta może przeznaczyć ten procent na fundacje charytatywne lub na Kościół (zganij jaka jest tendencja). Natomiast jeśli chodzi o USA istnieje tam forma rozdziału Kościoła od Państwa w formie czystej. Związki wyznaniowe działają tam na zasadzie przedsiębiorstw ale mają także pewne przywileje (na cele kultu) itp. Dlatego jest w USA tak dużo różnorakich wyznań. I mam nadzieje, że Polska też będzie zmierzała w tym kierunku (Państw Zachodnich).

Polska to głośna mniejszość, która aspiruje do miana normalności, kiedy tak naprawde sama jest nienormalna w tej dziedzinie.

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 listopad 02 2005 16:47   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Zarejestrowany: 06/02/05
Postów:: 1687

Co do dotowania... Panstwo nie dotuje kosciola. Komunisci zabierajac dobra kosciola postanowili wziac sobie ksiezy na garnuszek. Pacta sund servanta...

Religia w szkolach? Jestem za. Panstwo jest dla obywateli. jezeli rodzice chca religii dla swoich dzieci to obowiazkiem panstwa jest na to sie zgodzic jezeli nie godzi to w interesy panstwa. Owszem powinnismy pozwolic takze iinym wyznaniom na nauczanie religii jezeli sa tacy uczniowie ale nie mozna mowic, ze szkola ma byc wolna swiatopogladowo. Gdyby tak mialo byc to nie moglibysmy uczyc na biologii tej smiesznej teorii o pochodzeniu czlowieka od malpy... konkordat to umowa miedzy dwoma panstwami. Watykan to panstwo, podmiot prawa miedzynarodowego. Stad konkordat... Nie jestem milosnikiem KK, ale proponuje bez paranoi...

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 listopad 02 2005 20:31   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 10/07/05
Postów:: 1294

Co do dotowania... Panstwo nie dotuje kosciola. Komunisci zabierajac dobra kosciola postanowili wziac sobie ksiezy na garnuszek. Pacta sund servanta...

Jak to nie? Niestety także ja płacę na Kościół (na ich uczelnie, utrzymanie itd) w formie pośredniej - podatki. I bardzo mi się to nie podoba.
Religia w szkolach? Jestem za.

A ja nawet przeciw Dlaczego akurat religia? Nie mogła by być filozofia, etyka, humanizm a nawet metafizyka itp? Musi być odwołanie do transcendencji, musi być to całe pranie mózgu (dogmaty, dogmaty, dogmaty...)?
Gdyby tak mialo byc to nie moglibysmy uczyc na biologii tej smiesznej teorii o pochodzeniu czlowieka od malpy

Ale za to nauczają tego śmiesznego DOGMATU dotyczącego pochodzenia człowieka od "Boga". [zauważ różnicę dogmat - teoria]
konkordat to umowa miedzy dwoma panstwami. Watykan to panstwo, podmiot prawa miedzynarodowego. Stad konkordat... Nie jestem milosnikiem KK, ale proponuje bez paranoi...

Zgadzam się, że jest to umowa między dwoma państwami. Dlatego mam nadzieję, że Polska będzie zmierzać w kierunku państw Zachodnich (laicyzacji) [niestety konkordaty nie przewidują daty końcowej].

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks
 
 Profil   Email 
 Cytat 
MalGanis
 listopad 02 2005 20:44   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 03/04/05
Postów:: 48

w dalszym ci±gu patrzysz na religie pozachrze¶cijańskie (pogaństwo) przez różowe okulary.
Zwróć naprawdę uwagę, że to kultura europejska bazuj±ca na chrze¶cijaństwie (i to w wydaniu rzymskim, nie wschodnim) przyniosła cał± kulturę Zachodu jaka przetarła szlak nowoczesnej demokracji, tak zwanym prawom człowieka. UWAGA - do kultury eurpejskiej wliczamy też kulturę USA (jednego z państw wywodz±cych się z kolonii europejskich - chrze¶cijańskich). To Europejczycy tworzyli w USA konstytucję a nie Indianie
Piszesz: USA z własnej woli uchwaliły konstytucję. Uchwalili j± według Ciebie Apacze czy Czarne Stopy? A może jakie¶ inne plemię? Poucz mnie...
Nigdzie gdzie nie było kultury wywodz±cej się z chrze¶cijaństwa nie ma demokracji (szukałem i nie znalazłem)

Japonia choćby nawet.
Po za tym gdzie niegdzie nie ma demokracji a żyje się dobrze - patrz Zjednoczone Emiraty Arabskie.


Dlaczego Ko¶ciół potępia magię? Ko¶ciół potępia wszelkie próby kontaktowania się poprzez magiczne praktyki ze ¶wiatem duchowym wierz±c, że je¶li nawet chcesz skontaktować się z wróżk± spełniajac± trzy życzenia to ponosisz ryzyko wej¶cia w kontakt z mocami upadłych aniołów, które s± o wiele mniej romantyczne niż wizerunek polskiego diabła Boruty, Rokity niż diabła z bajek ludowych i wierzeń.Moce te zostały spętane, ale nawet w takim osłabieniu s± w stanie zniszczyć człowieka, który nieroztropnie wchodzi z nimi w kontakt.
S±dzimy nawet, że utworzone przez nas postaci bożków pogańskich (celtyckich, skandynawskich, germańskich, słowiańskich ) je¶li próbujemy je czcić, sprawować ich kult kryj± w sobie niebezpieczeństwo natknięcia się na moce zła, które tylko czekaj± az otworzymy nasz umysł na ich wpływ. Dlatego kazdy kult pogański nosi w sobie zarodek niebezpieczeństwa

Tylko że momentami kościół zabrania wiary w magię, i zarzeka się że magia nie istnieje, mimo wszystko przed nią ostrzega. Więc tutaj zaprzecza sam sobie. Po za tym owszem - nie uznawać magii - ale chyba wiara w magię przez chrześcijana powinna być na porządku dziennym, prawda? A tak nie jest...


1. Jakim prawem twierdzisz autorze tematu jakim to ja jestem chrzescijaninem? Znasz mnie? Wiesz cokolwiek o mnie? Jakim prawem osadzasz? Na jakiej podstawie?

Miałem na myśli przeciętny obraz chrześcijana.


2. Nie wolno utozsamiac bandy ludzi chodzacych do kociola z chrzescijanstwem. To czy ktos jest czy nie jest chrzescijaninem nie wynika z tego do jakiego chodzi kosciola tylko jakim jest czlowiekiem i czy wierzy w Jezusa Chrystusa jako Boga i zbawiciela.

Niestety na tym opiera się w dużej mierze współczesne chrześcijaństwo...


3. Jezus wyganial demony, duchy isntieja, jest cala sfera duchowa. Pytanie czy wolno CI sie w nia zaglebiac... Tak na marginesie to Tolkien jest marnym przykladem na propagowanie czarow. Cos jakby Opowiesci z Narni nazywac ksiega magiczna...

Hm, tzn sam fakt że masz o czymś większe pojęcie niż powinieneś źle o tobie świadczy? Dziwne. Mógłbym zacytować postać z Matrixa "Niewiedza to błogosławieństwo" - tylko że w tamtym przypadku wiedza oznaczała konieczność walki z systemem; kościół nawołuje do walki z magią, ale jak mamy walczyć z czymś, o czym nie mamy pojęcia?


4. Umrzec za wiare a zabic kogos za wiare to dwie rozne sprawy. Moglbym umrzec za wiare, ale nigdy nie moglbym zabic za wiare kogos innego.

Nie wierzę, pokaż mi


5. To ze ktos cokolwiek chce obchodzic to nie znaczy ze to jest dobre. Hallowen to wchodzenie w magie i czary i wnikanie do swiata zmarlych. Cos czego Bog nienawidzi i zakazuje nam. Popatrz na zydow. Oni nie modla sie nigdy za zmarlych!!

Tutaj nasuwa się prosta myśl: skoro Bóg stworzył takei rzeczy jak Halloween, tzn że świadomie nam ją przekazał, i to on jest odpowiedzialny za zło na świecie; świadczy to również o tym, że nawet Bóg ma jakieś złe odruchy, takie jak tworzenie zła - jarzycie? Owszem - Szatan się zbuntował - ale przecież jest dziełem Boga - to Bóg stowrzył w nim zło. Zło u człowieka można wytłumaczyć tym, że chciał nas poddać próbie (co wcale o nim dobrze nie świadczy ) ale aniołowie mieli być jego wspaniałymi sługami - skoto w nich jest zło, choć w najmniejszej postaci, to to mówi samo za siebie. Może to się ma nijak jako odpowiedź na twój argument, ale musiałem powiedzieć co mi leżało na sercu Ale w sumie, zamiast "Szatan" dajmy "Halloween"... Dobra, mniejsza o to ;p


Natomiast nie można nie doceniać dorobku Chrze¶cijaństwa! Kodeks rycerski, prawa człowieka (prymitywne ale zawsze), język łaciński, wspólne podwaliny pod uniwersalizm, DAŁY EUROPIE TO, CZEGO NIE DAŁ ISLAM MUZUŁMANOM!!

No jasne, dorobku kmunizmu też nie mozna nie doceniać. Zawsze coś tam dobrego wniósł... Tylko że cena nie była warta...


Poza tym chrzescijanstwo nie zrobilo nic zlego swiatu. Co najwyzej ludzie, ktorzy chrzescijanami byli lub za takowych sie podawali.

No proste, nazizm był w porządku, przecież to naziści zabijali, nie?


Papieże, którzy wzywali do krucjat i stworzyli inkwizycję, tylko za Chrze¶cijan się podawali aha ok. Religia jest czę¶ci± polityki (Religia - nie wiara) i niestety religia Chrze¶cijańska wyrz±dziła dużo złego za po¶rednictwem ludzi oczywi¶cie, tak samo jak Komunizm wyrz±dził wiele złego - także za po¶rednictwem ludzi.

Więc wygląda na to, że połowa papieży nie była chrześcijanami... Zgroza!


Religia w szkolach? Jestem za. Panstwo jest dla obywateli. jezeli rodzice chca religii dla swoich dzieci to obowiazkiem panstwa jest na to sie zgodzic jezeli nie godzi to w interesy panstwa. Owszem powinnismy pozwolic takze iinym wyznaniom na nauczanie religii jezeli sa tacy uczniowie ale nie mozna mowic, ze szkola ma byc wolna swiatopogladowo. Gdyby tak mialo byc to nie moglibysmy uczyc na biologii tej smiesznej teorii o pochodzeniu czlowieka od malpy... konkordat to umowa miedzy dwoma panstwami. Watykan to panstwo, podmiot prawa miedzynarodowego. Stad konkordat... Nie jestem milosnikiem KK, ale proponuje bez paranoi...

Mam was, Majowie i parę innych plemion pogańskich (wiem że Majowie to już nie Europa, ale kultura pogańska zniszczona przez chrześcijan) wiedzieli o kulistym kształcie Ziemi, podczas gdy ludzie chrześcijańskiej Europy rozprawiali o wyspie na gigantycznym oceanie otoczonym przez potwory

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 listopad 02 2005 21:11   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 01/31/05
Postów:: 3977

Quote by MalGanis:
Nigdzie gdzie nie było kultury wywodz±cej się z chrze¶cijaństwa nie ma demokracji (szukałem i nie znalazłem)


Japonia choćby nawet.
Po za tym gdzie niegdzie nie ma demokracji a żyje się dobrze - patrz Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Japonia? Ten kraj do XX wieku był niedemokratyczna monarchią demokracja nie nalezy do japońskiej kultury. Teraz zaś demokracja jest tylko w Japonii fasadowa - kulturowo Japończycy są daleko od demokarcji, a bliżej systemu kastowo-patriarchalnego. Zresztą to nie Japończycy jako kultura wymyślili demokrację, ale przyjęli ją od Zachodu (Europa) by móc znaleźć we współczesnym swiecie miejsce odpowiadające ich ambicjom

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
MalGanis
 listopad 02 2005 21:34   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 03/04/05
Postów:: 48

To jest takie połączenie demokracji z monarchią.
Ale ludziom się zyje dobrze, jeden z najpotężniejszych krajów na świecie. Po za tym wymieniłem jeszcze ZEA - nie masz na to odpowiedzi? :p

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 listopad 02 2005 22:33   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Zarejestrowany: 06/02/05
Postów:: 1687

Quote by Gocek:
Jak to nie? Niestety także ja płacę na Kościół (na ich uczelnie, utrzymanie itd) w formie pośredniej - podatki. I bardzo mi się to nie podoba.

A ja nawet przeciw Dlaczego akurat religia? Nie mogła by być filozofia, etyka, humanizm a nawet metafizyka itp? Musi być odwołanie do transcendencji, musi być to całe pranie mózgu (dogmaty, dogmaty, dogmaty...)?

Ale za to nauczają tego śmiesznego DOGMATU dotyczącego pochodzenia człowieka od "Boga". [zauważ różnicę dogmat - teoria]

Zgadzam się, że jest to umowa między dwoma państwami. Dlatego mam nadzieję, że Polska będzie zmierzać w kierunku państw Zachodnich (laicyzacji) [niestety konkordaty nie przewidują daty końcowej].


1. Panstwo za komuny bezprawnie zagrabilo majatek kosciola. Czesc jednka w drodze specjalnej ustawy zabralo w zamian za wlasnie pewne dofinansowanie. Stad jest obecny stan. A uczelnie finansuje sie wszystkie ktore spelniaja odpowiednie wymogi

2. Filozofii jest sporo na polskim i historii. Zreszta to jest religia. To jest tak jakbys zapytal dlaczego WF a nie muzyka. Religia jest to religia i w zaleznosci od wyznania takiej sie uczy mlodych ludzi jakiej rzycza sobie rodzice. Nie ma dogmatow i prania muzgu. Jest rzeczowe nauczanie o prawdach Biblii (tak by to bylo w wypadku mojego wyznania) A to juz nie sa opowiesci z krainy tysiaca gwiazdek...

3. Wieksze jest prawdopodobienstwo na nstworzenie swiata przez Boga niz w drodze niekontrolowanej ewolucji. To jest dopiero teoria nieprawdopodobnie nieprawdopodobna. O Bogu cos wiemy. Mamy Biblie.

4. A ja mam nadzieje ze Polska bedzie miejscem dla wszystkich w ktorym jednak coraz wiecej ludzi bedzie poznawialo Boga zywego i beda sie nawracali i zyli wg jego praw i przykazan.

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie
 
 Profil   Email 
 Cytat 
markoni9
 listopad 03 2005 10:25   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 04/04/05
Postów:: 3

Chrześcijaństwo - powiedzmy sobie szczerze należy je poznać dokładnie zanim zacznie się krytykować. Wydarzeń historycznych nie można oceniać w oderwaniu od ówczesnych realiów. Np. : papież niestety nie mógł żadnego króla odwołać, co najwyżej rzucił klątwę. Zdarzało się, że sam był więźniem cesarza. Innym dobrym przykładem jest osławiona inkwizycja. Porównując sposób traktowania więźniów państwowych i inkwizycyjnych należy przyznać, że lepiej mieli ci drudzy. Stosy rozpalane były głównie przez sądy państwowe, co prawda przy aprobacie inkwizycja, ale raczej rzadko z podjudzenia inkwizycji. Daleki jestem od wymądrzania się, ale naprawdę radzę poczytać trochę o historii Europy, Bliskiego Wschodu, a nawet Majów, którzy mieli wspaniałe wierzenia: masowe wybijanie podbitych ludów i składanie z nich ofiar, żywcem wyrywane serca... Dopiero chrześcijanie położyli temu kres. Nie twierdzę, że dzieje chrześcijaństwa to świetlana droga miłości i tolerancji. Ale należy spojrzeć obiektywnie i wystrzegać się podziału na czarne i białe. Są jeszcze ludzie, wydarzenia... szare. Kościół ma naprawdę wiele ciekawych i chwalebnych chwil w naszej historii. Ale teraz jest moda na totalne krytykowanie Kościoła niestety tylko Katolickiego. Nikomu nie przeszkadza sposób traktowania kobiet u Muzułmanów, a wszyscy się oburzają na to, że KK nie chce wyświęcać kobiet na księży. Przykładów można mnożyć. Uważam, że ten wątek to jeszcze jeden dowód na, przepraszam za określenie, ale jednak bezmyślną krytykę Kościoła z całkowitym pominięciem lub nawet przeinaczeniem faktów.
Ja sam chodzę do kościoła nie po to by się pokazać, (gdy idę w tygodniu rano to nawet nie ma, komu się pokazać). W dzisiejszych czasach potrzeba trochę cywilnej odwagi by powiedzieć, że kocham Pana Boga, a Jezus jest moim Panem i Zbawicielem. Dzisiaj to chyba nie modne. Może to i lepiej, bo w Kościele pozostają ludzie naprawdę wierzący.

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 listopad 03 2005 10:29   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 01/31/05
Postów:: 3977

Quote by MalGanis: To jest takie połączenie demokracji z monarchią.
Ale ludziom się zyje dobrze, jeden z najpotężniejszych krajów na świecie. Po za tym wymieniłem jeszcze ZEA - nie masz na to odpowiedzi? :p


świadomie pominąłem ZEA. Czy ZEA jest demokracją?
A ty zdecyduj się, czy chodzi ci o to, że ludziom żyje się dobrze (niektórym), czy o to, od czego zacząłeś, czyli "prawa człowieka i tak dalej...."
Ja ci udowadniam, że tylko chrześcijaństwo wraz z antyczną tradycją grecko-rzymską stoi u źródeł demokracji w świecie (oczywiście niesie to za sobą także nibezpieczeństwo komunizmu i faszyzmu), a ty mi piszesz że w ZEA żyje się dobrze..

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
MalGanis
 listopad 03 2005 14:19   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 03/04/05
Postów:: 48

Tam nie ma demokracji, owszem, rządzi emir - władca absolutny, ale i tak żyje się dobrze. To miałem na myśli. A pomimo demokracji, ciągle w tych nawet wydawałoby się cywilizowanych krajach są łamane prawa człowieka.
Majowie - tylko ludzie z własnej woli się poświęcali dla bogów. Więźniowie mogli isć na ofiarę jak chcieli, ale nie musieli. Zwykle normalni obywatele się poświęcali. I zawsze dla ofiary był pełny szacunek - nie była to forma kary.

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 listopad 03 2005 14:24   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 01/31/05
Postów:: 3977

Quote by MalGanis: Tam nie ma demokracji, owszem, rządzi emir - władca absolutny, ale i tak żyje się dobrze. To miałem na myśli. A pomimo demokracji, ciągle w tych nawet wydawałoby się cywilizowanych krajach są łamane prawa człowieka.
Majowie - tylko ludzie z własnej woli się poświęcali dla bogów. Więźniowie mogli isć na ofiarę jak chcieli, ale nie musieli. Zwykle normalni obywatele się poświęcali. I zawsze dla ofiary był pełny szacunek - nie była to forma kary.===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
markoni9
 listopad 03 2005 14:34   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 04/04/05
Postów:: 3

Majowie - dobrowolnie szli jako ofiary. Chwała im za to. Co paskudni Chrześcijanie nie rozumieli wzniosłych idei. Trzeba było używać siły by rzucić ich lwom albo spalić

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
MalGanis
 listopad 03 2005 15:47   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 03/04/05
Postów:: 48

Medieval_man, to najbardziej interesująca wypowiedź jaką w życiu czytałem, Markoni9 - Majowie szli dobrowolnie jako ofiary, tylko Europejczycy nie potrafili tego zrozumieć. Owszem - nie bawi mnie fakt, że ludzie oddawali się tak krwawym obrzędom, ale gdyby Majowie nie zginęli, z czasem by się... uspokoili?

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 listopad 03 2005 17:12   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 10/07/05
Postów:: 1294

1. Panstwo za komuny bezprawnie zagrabilo majatek kosciola. Czesc jednka w drodze specjalnej ustawy zabralo w zamian za wlasnie pewne dofinansowanie. Stad jest obecny stan. A uczelnie finansuje sie wszystkie ktore spelniaja odpowiednie wymogi

Państwo za komuny zrobiło dużo rzeczy, ALE JA NIE CHCE PŁACIĆ NA KOŚCIÓŁ!
2. Filozofii jest sporo na polskim i historii. Zreszta to jest religia. To jest tak jakbys zapytal dlaczego WF a nie muzyka. Religia jest to religia i w zaleznosci od wyznania takiej sie uczy mlodych ludzi jakiej rzycza sobie rodzice. Nie ma dogmatow i prania muzgu. Jest rzeczowe nauczanie o prawdach Biblii (tak by to bylo w wypadku mojego wyznania) A to juz nie sa opowiesci z krainy tysiaca gwiazdek...

Filozofia to nie jest religia! Na filozofii zadaje się pytania, a nie na wszstko się zna odpowiedź. Religia filozoficzna - mylisz się maxrud. W religii SĄ DOGMATY - niestety, natomiast w filozofii jako nauce są teorie, które można zweryfikować.
3. Wieksze jest prawdopodobienstwo na nstworzenie swiata przez Boga niz w drodze niekontrolowanej ewolucji. To jest dopiero teoria nieprawdopodobnie nieprawdopodobna. O Bogu cos wiemy. Mamy Biblie.

Co tu ma do rzeczy prawdopodobieństwo? Procesy ewolucyjne można przynajmniej zaobserwować, rozwój i zmiana w celu dostosowania się organizmów do środowiska to przynajmniej fakt. Natomiast Biblia dla jednych święta księga (jakich wiele), natomiast dla mnie to jest zwykłe dzieło starożytne (mity)
4. A ja mam nadzieje ze Polska bedzie miejscem dla wszystkich w ktorym jednak coraz wiecej ludzi bedzie poznawialo Boga zywego i beda sie nawracali i zyli wg jego praw i przykazan.

"Boga żywego" aha ok
No jasne, dorobku kmunizmu też nie mozna nie doceniać. Zawsze coś tam dobrego wniósł... Tylko że cena nie była warta...

Biorąc pod uwagę historię i wydarzenia tamtych czasów, Chrześcijaństwo (przynajmniej w średniowieczu) dawało państwom baaardzo dużo (niestety renesans i oświecenie jeśli chodzi o religię to się uwsteczniły). Mimo wszystko cena była warta, natomiast należy się już z tego sidła wydostać
Sam jestem przeciwnikiem religii, natomiast uświadomiłem sobie (czytając i ucząc się historii), że Chrześcijaństwo wniosło dużo pozytywnych rzeczy, które w ogólnym rozrachunku przyniosły profity. Natomiast prawdą jest, że nie obyło się od "patologii". Chodzi mi o to, żeby kompletnie nie negować tego dorobku, bo jest to NIESTETY podstawa kultury polskiej (nie Słowiańskiej).

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 listopad 03 2005 22:47   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 08/13/05
Postów:: 857

Filozofia to nie jest religia! Na filozofii zadaje się pytania, a nie na wszstko się zna odpowiedź. Religia filozoficzna - mylisz się maxrud. W religii SĄ DOGMATY - niestety, natomiast w filozofii jako nauce są teorie, które można zweryfikować.


Filozofia zadaje pytania, ale poszczególne systemy filozoficzne odpowiadaja na te pytania. Chrześcijaństwo tlumaczy jaki swiat jest, po co i jak żyć.

Czy istnieje Zloty Srodek?

Ludzie!
Czy jeśli uczeń stosując wzór przy rozwiązywaniu jakiegoś zadania, pomyli się, w rachunkach, zly mu wynik wyjdzie, to znaczy, że wzór byl zły czy uczeń popelnij błąd?
Tak samo. Chrzescijanstwo to recepta, WZÓR jak żyć.
To jest prawo nie zmienne! Jesli chrześcijanie czynili zlo, to przez ich ludzką naturę(mozliwosc wyboru dobra i zla), a nie przez CHRZEŚCIJANSTWO.
Jesli ktoś staje przeciwku chrzescijanstwu, jest przeciwko milosci, sprawiedliwosci, pokojowi, prawdzie.

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 listopad 03 2005 23:53   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Zarejestrowany: 06/02/05
Postów:: 1687

Moje chrzescijanstwo nie zna dogmatow. Jest prawda objawiona przez Boga. Jest Biblia i wierze w jej prawdziwosc na podstawie konkretnych przeslanek... W bajki nie wierze

Przyjacielu. Ewolucja?? Gdzie ja obserwujesz??

http://www.nwcreation.net/media/a_question_of_origins_polish_high.wmv

Zobacz film. Mowiac szczerze ewolucja jest slabiej udokumentowana niz Biblia. Jezusa ktos kiedys widzial. Tego brakujacego ogniwa nikt nigdy... (Poza nim teoria jest swietna )

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: R_O_B
 listopad 04 2005 15:50   


Quote by maxurd:
Przyjacielu. Ewolucja?? Gdzie ja obserwujesz??


A przepraszam, np. ogony u ludzi o których pisałem na forum, to nie jest dowód wskazujący na nasze pochodzenie?
Tak se wyrosły same z siebie?
Tylko proszę cię, nie pisz, że to sprawa diabła, albo że Bóg tak chciał...

===

 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,71 sekund
Nowy wątek Odpowiedz 
Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty 
HTML dozwolony w ograniczonym zakresie 
Zawartość zmoderowana