Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny


 Forum > Kościoły a... > Polityka i społeczeństwo Nowy wątek Odpowiedz
 Lustarcja po watykańsku
 |  Wersja do druku
Gość forum: Paweł Chojecki
 listopad 13 2005 19:21  (Czytany 1467 razy)  


"Oskarżony przez IPN o współpracę z SB ojciec Konrad Hejmo, był na mszy beatyfikacyjnej w bazylice świętego Piotra, podczas której wyniesiono na ołtarze francuskiego pustelnika i dwie włoskie zakonnice.
Obecność polskiego dominikanina wywołała zainteresowanie zagranicznych watykanistów, którzy w ostatnich miesiącach informowali o sprawie ojca Hejmo.(...)

Po tym, jak w maju po ujawnieniu przez IPN informacji o jego współpracy z SB i to zarówno jeszcze podczas pobytu w Polsce, jak i przez prawie dziesięć lat w Rzymie, ojciec Hejmo został pozbawiony funkcji opiekuna polskich pielgrzymów.(...)

Jednak w jego życiu w Wiecznym Mieście niewiele się zmieniło. Wciąż jest dyrektorem domu pielgrzyma, a z tej funkcji, mimo starań podejmowanych przez przedstawicieli polskiego Kościoła, nie udało się go zwolnić.
Wcześniej polscy przełożeni dominikanina zapowiadali, że zostanie on wysłany do jednego z klasztorów we Włoszech, by tam odbyć pokutę.

"Pojadę, jak będę chciał" - mówił dziennikarzom w lipcu ojciec Hejmo, zaś próbę przejęcia jego domu nazywał w nieoficjalnych rozmowach "skokiem na kasę".

W maju od swego przełożonego, prowincjała dominikanów ojca Macieja Zięby otrzymał zakaz kontaktowania się z prasą, Mimo to jednak nie stroni od dziennikarzy.

Warto też zauważyć, że choć został pozbawiony funkcji opiekuna pielgrzymów, a jego następcą został także dominikanin ojciec Stanisław Tasiemski, w domu ojca Konrada Hejmo zawsze można otrzymać informacje na temat obecnych w Rzymie grup wiernych z Polski."

całość na: http://wiadomosci.onet.pl/1194604,12,item.html

O agentach z czasów PRL w Polsce pełna informacje miały dwa środowiska (poza autorami teczek oczywiście) - najbliższe otoczenie Michnika i najwyżsi hierarchowie rzymskokatoliccy.
Ciekawe, że obydwa te środowiska - pozorujące wzajemną walkę - w sprawie lustracji zachowują zdumiewającą jedność stanowisk. Z pozycji laickich i pseudochrześcijańskich przedstawiają lustarcje i dekomunizację jako odwet, ślepą nienawiść, krzywdzenie niewinnych itp. Społeczeństwo w większosći łyknęło te "fałszywki" i dla wielu zarówno Michnik, jak i hierarchowie są "Autorytetami". Typowy Polak nie umie samodzielnie myśleć, bo nikt go tego nie uczy ani nie wymaga. Jednym ksiądz powie, co mają myśleć, a drudzy kupią sobie Wyborczą...
Oba jednak środowiska są tak samo wrogie Polsce i prawdzie. Obu też sprawiedliwość jest zupełnie obojętna.
Zarówno zdemaskowany donosiciel z Krakowa, Lesław Maleszka, który "przyjaźnił" się z Pyjasem i Wildsteinem, nie stracił źródła dochodów z Gazety, jak też "przyjaciel" paieża, Konrad Hejmo, dalej w najlepsze czesze kasę na pielgrzymach z Polski.
Dopóki oba te środowiska dzielą miedzy siebie "rząd dusz" w Polsce, dopóty wszystko będzie "po staremu"...

Co o tym myślicie?

Paweł Chojecki

===

 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,03 sekund
Nowy wątek Odpowiedz 
Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty 
HTML dozwolony w ograniczonym zakresie 
Zawartość zmoderowana