Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 spowiedż i komunia
 |  Wersja do druku
wip
 listopad 18 2005 00:15  (Czytany 4031 razy)  
Forum

Status: offline

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 listopad 18 2005 10:20   
Forum

Quote by wip: Czy może moja dziewczyna przystąpić do spowiedzi i komuni świętej jeżel żyje w zwiąsku niesakramentalnym z rozwodnikiem.

Do spowiedzi może, ale pewnie i tak nie dostanie rozgrzeszenia, więc tym samym nie będzie mogła przystąpić do komunii.

===

Dobrze jest - krowa zdechła, ale mięso jest!

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 listopad 18 2005 13:28   
Forum

Do spowiedzi może, ale pewnie i tak nie dostanie rozgrzeszenia, więc tym samym nie będzie mogła przystąpić do komunii.

To idź na pasterkę w świeta i dostaniesz odpust zupełny

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Jer
 listopad 18 2005 14:55   
Forum

Quote by Gocek:

To idź na pasterkę w świeta i dostaniesz odpust zupełny

Ej, naprawdę nie wiesz czy świadomie wprowadzasz w błąd? Mam nadzieję ze to pierwsze, choć ten emotikon...

W KRK odpust to co innego niż rozgrzeszenie. Więcej - aby uzyskać odpust trzeba być rozgrzeszonym. Odpust (warto wiedzieć, bo stąd się wzięła Reformacja!) to darowanie tzw. kary doczesnej (pytanie co to takiego, bo ja znam cn. dwie definicje) za grzech odpuszczony "co do winy". Bierze się stąd, że kiedyś za grzechy obowiązywała pokuta wg "taryfikatora" - np. "odpust 100 lat" to zwolnienie z pokuty za grzechy, za które pokuta miałaby trwać te 100 lat. Notabene odpust zupełny w KRK można dostać w wielu innych poza pasterką okazjach...

Wracając do pytania wipa - pożycie seksualne bez ślubu kościelnego (obojętne czy z rozwodnikiem, czy kawalerem) wyklucza przystępowanie do Komunii.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 listopad 19 2005 21:55   
Forum

Wracając do pytania wipa - pożycie seksualne bez ślubu kościelnego (obojętne czy z rozwodnikiem, czy kawalerem) wyklucza przystępowanie do Komunii.

Czyli innymi słowy jesteś "pariasem" katolickim
Ciekawe w jaki sposób masz być rozgrzeszona? Masz z nim zerwać? Bo spowiedź nic nie daje?
Do spowiedzi może, ale pewnie i tak nie dostanie rozgrzeszenia

A poza tym to zależy od księdza

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
wip
 listopad 20 2005 13:34   
Forum

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jer
 listopad 20 2005 14:44   
Forum

Drogi wipie!
Jako niekatolik (choć obeznany z katolicyzmem) mogę tu teoretyzować, cały czas mając świadomość że dotyczy to bardzo ważnej rzeczy w życiu Twoim i Twojej dziewczyny. Jednak - choć górnolotnie to zabrzmi - tym się życie na ziemi różni od życia w niebie, że wciąż musimy wybierać i trudno nam osiągnąć szczęście absolutne. Wtedy w grę wchodzą priorytety. Twoja dziewczyna ma do wyboru pożycie (seksualne) z Tobą i zgodność z zasadami swojej religii (a dla osoby wierzącej oznacza to pełną więź z Bogiem) - wobec niemożności kompromisu wybiera, jak dotąd, to pierwsze. Taki ma priorytet. Nie wiem więc, do kogo masz żal - nikt nie musi być katolikiem ani w ogóle chrześcijaninem, ale jeśli już się decyduje to chyba jako dorosły człowiek zdaje sobie sprawę z konsekwencji. To nie jest - przepraszam Cię bardzo - szwedzki bufet, gdzie wybierasz na przystawkę chrześcijaństwo, a na drugie danie możliwość rozwodu. Jeśli zdecydujesz się być sportowcem to nie zdziwi cię, że od tej pory codziennie treningi i zero alkoholu, prawda? Zamiast szukać winy w całym świecie zastanów się co możesz zrobić aby Twoja dziewczyna mogła mieć ślub kościelny, jeśli rzeczywiście jest to dla niej ważne (bo na razie Ty wypowiadasz się i za siebie, i za Nią, a z tego co mówisz - Jej ta sytuacja tak do końca nie przeszkadza). Życzę Wam szczerze dużo wiary i sił.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 listopad 20 2005 21:44   
Forum

Myślałem że BÓG raduje się gdy ludzie są szczęśliwi widocznie kościół postrzega to inaczej.

To ty szukasz "Boga" w Kościele?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 listopad 20 2005 23:14   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Gocek:
Myślałem że BÓG raduje się gdy ludzie są szczęśliwi widocznie kościół postrzega to inaczej.

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
methodos
 listopad 21 2005 12:58   
Forum

Quote by maxurd:
Quote by Gocek:

Szczęście ludzkie to pojęcie ogólne, zależy jak na to patrzeć. Homosexualista jest szczęśliwy z drugim homosexualistą, zdrajca z kobietą, z którą zdradza... tak myślę.. A Bóg chce byśmy byli wolni i w ten sposób szczęśliwi. Wiem że to trudne tematy, ale akurat tak to postrzegam.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Go.
 listopad 21 2005 15:44   

Może należałoby w końcu się zastanowić i popatrzeć od
strony Pana Boga, ile czasu On musi się naczekać, aż ktoś zacznie Go słuchać.
Przecież musi być porozumienie obu stron, żeby było dobrze, Ludzie potrafią tylko żądać i pytać dlaczego.
Pan Bóg cierpliwie czeka i też pyta dlaczego,jeszcze mnie nie usłyszałeś?

===

Cytat 
Maciek Janson
 listopad 21 2005 15:52   
Forum Moderator
Moderator

Wcielo moja wiadomosc ... Hmm Moze wiec spokojniej napisze to co napisac mialem Gockowi. Facet!! Ile jeszcze bedziesz drwil z chrzescijan? Ile razy bedziesz sie logowal tylko po to, zeby w zawoalowany sposob nam ublizac i z nas szydzic? Z tego w co wierzymy i co jest sensem naszego zycia... Nie rozumiesz tego? Szkoda. Moze powinienes sie nad tym czasem zastanowic glebiej. Nawet jezei jednak dochodzisz do wnioskow jakie tu prezentujesz to nie masz prawa do takiego zachowania. Przemysl to, bo za niedlugo nikt z Toba tutaj nie bedzie chcial rozmawiac... A szkoda by bylo...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 listopad 21 2005 23:00   
Forum

Wcielo moja wiadomosc ... Hmm Moze wiec spokojniej napisze to co napisac mialem Gockowi. Facet!! Ile jeszcze bedziesz drwil z chrzescijan? Ile razy bedziesz sie logowal tylko po to, zeby w zawoalowany sposob nam ublizac i z nas szydzic? Z tego w co wierzymy i co jest sensem naszego zycia... Nie rozumiesz tego? Szkoda. Moze powinienes sie nad tym czasem zastanowic glebiej. Nawet jezei jednak dochodzisz do wnioskow jakie tu prezentujesz to nie masz prawa do takiego zachowania. Przemysl to, bo za niedlugo nikt z Toba tutaj nie bedzie chcial rozmawiac... A szkoda by bylo...

Człowieku albo Twoja wiara jest słaba, albo boisz się pluralizmu światopoglądowego. Jak chcesz słuchać tylko jedynych "prawdziwych" wypowiedzi to słuchaj radia maryja! I nie wmawiaj mi, że Ci ubliżam czy coś, albo co GORSZA obrażam Twoje uczucia religijne . Jeżeli jesteś jakimś fanatykiem, który nie umie spojżeć na siebie krytycznie to ok rozumiem, ale nie zabraniaj mi się wypowiadać w sposób jaki mam na to ochotę. Nie jest to Twoje forum, nie jesteś nawet moderatorem czy cenzorem więc za przeproszeniem morxx w kuxxx.
Nie rozumiesz tego? Szkoda. Moze powinienes sie nad tym czasem zastanowic glebiej.

Mogę tak samo powiedzieć o Tobie - nie rozumiesz tego? Może powinieneś się czasem zastanowić głębiej - czy ty tego nie rozumiesz, że takie gadanie nic nie zmienia?
Nawet jezei jednak dochodzisz do wnioskow jakie tu prezentujesz to nie masz prawa do takiego zachowania.

Takiego zachowania? - twoja subiektywna ocena mojego zachowania nie ma tutaj nic do rzeczy. A poza tym, brak kultury widać z twojej strony - pogarda dla pluralizmu, apoteoza jedynego prawdziwego spojżenia.
Przemysl to, bo za niedlugo nikt z Toba tutaj nie bedzie chcial rozmawiac... A szkoda by bylo...

Nie potrzebuję Twojego pozornego współczucia. Nie będą chcieli tutaj rozmawiać, to pójdę rozmawiać z innymi bardziej otwartymi i wyrozumiałymi ludzmi - chociaż narazie tutaj się miło przebywa i nadal zamierzam wymieniać się poglądami z użytkownikami tego forum. Jedni się z nimi nie zgadzają inni zgadzają, ale do tej pory każdy tolerował, co i ja czynię. Bo gdybym miał wygłaszać swoje poglądy odnośnie wiary itp. zjawisk, to dopiero można by było mówić o jakiejś "agresji". A poza tym, czy katolik.pl to jedyne forum na necie - wątpię.
Pozdrawiam

PS. Żebym to jeszcze mówił do Ciebie to rozumiem, ale zwracałem się do użytkownika WIP a ty się za przeproszeniem "wproszyłeś" ze swoimi uwagami

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Albert_111
 listopad 22 2005 04:04   

Pamietajcie po co żyjemy i do czego mamy dążyć.
BO GDY BOG JEST NA 1 MIEJSCU WSZYSTKO INNE JEST NA SWOIM MIEJSCU

===

Cytat 
Maciek Janson
 listopad 22 2005 15:58   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Gocek:
Człowieku albo Twoja wiara jest słaba, albo boisz się pluralizmu światopoglądowego. Jak chcesz słuchać tylko jedynych "prawdziwych" wypowiedzi to słuchaj radia maryja! I nie wmawiaj mi, że Ci ubliżam czy coś, albo co GORSZA obrażam Twoje uczucia religijne . Jeżeli jesteś jakimś fanatykiem, który nie umie spojżeć na siebie krytycznie to ok rozumiem, ale nie zabraniaj mi się wypowiadać w sposób jaki mam na to ochotę. Nie jest to Twoje forum, nie jesteś nawet moderatorem czy cenzorem więc za przeproszeniem morxx w kuxxx.

To czyje jest forum nie ma znaczenia dla koniecznosci cywilizowanego zachowania. Oto wlasnie nie ja powinienem zabraniac Ci wypowiadac sie w sposob w jaki masz ochote. Sam powinienes wiedziec jak sie zachowac na forum ktore jest prowadzone przez ludzi zyjacych z Bogiem, z ktorego Ty drwisz. A co do ostatniej uwagi, pozwole sobie wiecej Toba nie rozmawiac...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 listopad 22 2005 17:24   
Forum

To czyje jest forum nie ma znaczenia dla koniecznosci cywilizowanego zachowania.

Cywilizowanego tzn. ateisto nie śmiej się z nas teistów (nawet w formie ironii i aforyzmów), bo to jest cywilizowane forum, tzn. Ja Maxrud ustalam cenzus zachowania, w którym na czarny humor nie ma miejsca!
Oto wlasnie nie ja powinienem zabraniac Ci wypowiadac sie w sposob w jaki masz ochote.

Podobnie jak ja Tobie nie zabraniam, ani nikomu innemu.
Sam powinienes wiedziec jak sie zachowac na forum ktore jest prowadzone przez ludzi zyjacych z Bogiem, z ktorego Ty drwisz.

Ja nie drwię z "Boga", którego nie ma, tylko z niektórych zachowań i wypowiedzi ludzi w niego wierzących. Ogólnie śmieje się z wszystkiego co mnie śmieszy.
A co do ostatniej uwagi, pozwole sobie wiecej Toba nie rozmawiac...

W sposób w jaki rozmawiałeś (tzn. interweniowałeś) to się zgadzam.
Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,45 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty