Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Adwent a zabawa??
 |  Wersja do druku
Gość forum: Nie_swiety
 listopad 21 2005 18:09  (Czytany 13578 razy)  

Witam!
Kiedy w tym roku są Andrzejki?? Bo kalendarzowo wypadają w środę 30.11 a w kościele adwent zaczyna się od niedzieli 27.11. Więc kiedy są ostatki??
Dzięki za odpowiedzi z góry

===

Cytat 
Maciek Janson
 listopad 21 2005 19:11   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

W kosciele katolickim oczywiscie...

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 listopad 22 2005 09:51   
Forum

Quote by Nie_swiety: Witam!
Kiedy w tym roku są Andrzejki?? Bo kalendarzowo wypadają w środę 30.11 a w kościele adwent zaczyna się od niedzieli 27.11. Więc kiedy są ostatki??
Dzięki za odpowiedzi z góry

Jeżeli chodzi ci o "ostatki" w sensie zabawy, jedzenia i picia wódki, to w tym roku obchodzi się je 26.11. w sobotę

===

Dobrze jest - krowa zdechła, ale mięso jest!

Profil   Email 
 Cytat 
macli
 listopad 22 2005 19:06   
Forum

Quote by maxurd: W kosciele katolickim oczywiscie...

Co w kosciele katolickim?

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 listopad 22 2005 19:59   
Forum Moderator
Moderator

Quote by macli:

adwent

===

Profil   Email 
 Cytat 
macli
 listopad 22 2005 21:58   
Forum

Quote by maxurd:
Quote by macli:

adwent

A to w innych Kościołach nie ma?
Czy zaczyna się innego dnia?

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 listopad 22 2005 22:52   
Forum Moderator
Moderator

Quote by macli:
Quote by maxurd:
Quote by macli:

adwent

A to w innych Kościołach nie ma?
Czy zaczyna się innego dnia?

W moim kosciele nie ma czegos takiego jak adwent... Mowiac szczerze wydaje mi sie ze to jest tylko w KK, stad moja uwaga. Niemniej jednak jezeli bywa i gdie indziej to moja wina. Ja bedac chrzescijaninem takiego czegos nie znam. Nie chodzi o to, ze uwazam jego obchodzenie za zdrozne... Od tak poprostu. Nie znam a naleze do kosciola

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 listopad 23 2005 00:51   
Forum

U gnieźnieńskich baptystów jest adwent - choć nie w takiej formie, jak w Kr-k.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Iga
 listopad 23 2005 18:50   

Jestem baptystką i jakoś nie spotkałam się z adwentem.Wiem o co chodzi bo kiedyś należałam do KR-K.Może Marcinie powiesz na czym w gnieźnieńskim zborze to polega?

===

Cytat 
macli
 listopad 23 2005 20:13   
Forum

Quote by maxurd:
W moim kosciele nie ma czegos takiego jak adwent... Mowiac szczerze wydaje mi sie ze to jest tylko w KK, stad moja uwaga. Niemniej jednak jezeli bywa i gdie indziej to moja wina. Ja bedac chrzescijaninem takiego czegos nie znam. Nie chodzi o to, ze uwazam jego obchodzenie za zdrozne... Od tak poprostu. Nie znam a naleze do kosciola

We wszystkich chyba Kościołach historycznych adwent jest.
Z tego co mówisz wnioskuje, że należysz do Kościoła powstałego po tzw. Drugiej Reformacji.

===

Profil   Email 
 Cytat 
 listopad 23 2005 20:35   

Może źle się wyraziłam ,a może Marcin.Dla mnie w poście początkowym i kolejnych chodzi o formę zewnętrzną .Stąd moje zdziwienie .

===

Cytat 
dawid1976
 listopad 23 2005 21:31   
Forum

Jesli jakiś Kościół Chrześcijański nie ma adwentu to z pewnością specjalnie to ignorują. Natomiast adwent jest biblijny i wystarczy przeczytać uważnie Ewangelie Łukasza,
co do zabawy: tu katolików NIE rozumię. Jeśli czekacie na narodziny waszych dzieci to przedtem też postujecie i sie nie bawicie? Czy raczem sie właśnie bardzo cieszycie, jesteście podekscytowani i nie możecie sie doczekać?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 listopad 24 2005 02:35   
Forum

Quote by Iga: Jestem baptystką i jakoś nie spotkałam się z adwentem.Wiem o co chodzi bo kiedyś należałam do KR-K.Może Marcinie powiesz na czym w gnieźnieńskim zborze to polega?

No, tak jak widzę, to traktują to jako taki okres przed świętami. Nie ma to takiego znaczenia, jak w Kr-k. Ale jest np. tzw. "adwentówka" - takie spotkanie w rodzinnym, zborowym gronie, przy kolędach i poczęstunku. I to chyba na tyle. Coś więcej, o ile coś więcej jest, może Bunkro powie, o ile tu zagląda (dziewczyna ostatnio ma bardzo mało czasu).

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 listopad 24 2005 09:56   
Forum Moderator
Moderator

Quote by dawid1976: Jesli jakiś Kościół Chrześcijański nie ma adwentu to z pewnością specjalnie to ignorują. Natomiast adwent jest biblijny i wystarczy przeczytać uważnie Ewangelie Łukasza,
co do zabawy: tu katolików NIE rozumię. Jeśli czekacie na narodziny waszych dzieci to przedtem też postujecie i sie nie bawicie? Czy raczem sie właśnie bardzo cieszycie, jesteście podekscytowani i nie możecie sie doczekać?

ADWENT [łac.], w chrześc. roku liturgicznym okres 4 tyg. poprzedzających święto Bożego Narodzenia; symbolizuje okres przygotowania na przyjście Jezusa Chrystusa w podwójnym znaczeniu: jego narodzin (druga część adwentu) i wyczekiwania drugiego przyjścia w dniu ostatecznym (pierwsza część adwentu); początkowo miał charakter gł. pokutny.

I dwa zdania komentarza... Jezus juz przyszedl nie ma sie do czego przygotowywac, Jezus w kazdej chwili moze przyjsc, proponuje nie przygotowywac sie do jego przyjscia przez dwa tygodnie w roku. Dawid1986 Czy mozesz mi pokazac fragment w owej ewangelii, ktory winien byc zacheta do obchodzenia tego swieta? Do obchodzenia jakiegokolwiek swieta...

===

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 listopad 24 2005 13:01   
Forum

Dawid1986 Czy mozesz mi pokazac fragment w owej ewangelii, ktory winien byc zacheta do obchodzenia tego swieta? Do obchodzenia jakiegokolwiek swieta...

Jasne że mogę

Ewangelia Łukasza 1: 1-4
Wielu już starało się ułożyć opowiadanie o zdarzeniach, które się dokonały pośród nas, tak jak nam je przekazali ci, którzy od początku byli naocznymi świadkami i sługami słowa. Postanowiłem więc i ja zbadać dokładnie wszystko od pierwszych chwil i opisać ci po kolei, dostojny Teofilu, abyś się mógł przekonać o całkowitej pewności nauk, których ci udzielono.

abyś się mógł przekonać o całkowitej pewności nauk, których ci udzielono.

Adwent to nie tylko jakieś 4 tygodnie, to jeden z wielu Ewangelicznych elementów CAŁEGO roku kościelnego. Rok kościelny został przez kościół utworzony żeby wierni kontynująco mogli utrzymywać całkowite przekonanie wraz pewność co do nauk jakie zostały im udzielone przez Apostołów.
Same czytanie słowa nie wystarczy,
2 List do Koryntian 3:6
On też sprawił, żeśmy mogli stać się sługami Nowego Przymierza przymierza nie litery, lecz Ducha; litera bowiem zabija, Duch zaś ożywia.

Aby litery mogły sie dla nas stać Słowem Bożym, musimy Ewangelie nie tylko czytać ale ją żyć!
Przykład mamy od Żydów którzy nie pozostawili słowo w książce ale przejeli je w ceremonie które razem jako wspólnota obchodzili (w których Jezus również uczestniczył). We właściwym kontekscie te święta ('święte' w kontekście NT) przemienały się w łaske Bożą.

Skoro Bóg dał nam dobry przykład jak zastosować Słowo Boże w doczesnym życiu, po co odrzucać coś dobrego? Oczewiście pozostaje każdej generacji w jaki sposób oni to praktykują, jedni czynią to lepiej, drudzy gorzej.

Natomiast uzasadnienie jest nie tylko w Ewangelii Łukasza ale w całej Biblii - co najmniej dosyć wyraźnie dla mnie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: zainteresowana
 listopad 24 2005 15:04   

skoro przyslowiowe "ostatki" wypadaja w sobote i wtedy tez sie bawimy to mam jeszcze tylko pytanie do ktorej mozemy sie bawic???pytam bo doszly mnie sluchy,ze do 24 wiec czy to ma jakis sens??

===

Cytat 
 listopad 24 2005 18:40   

Do Maxruda.Dziękuję Ci za takie piękne ujęcie.Powinniśmy być jak mądre panny przygotowane i oczekujące przyjścia Oblubieńca.Mat.25.1-13.Przed nami nie narodzenia naszego Pana tylko jego ponowne przyjście w chwale .

===

Cytat 
 listopad 24 2005 18:42   

Iga do Marcina .Dziekuję za wyjaśnienie.Co zbór to inna nazwa.W moim też jest takie spotkanie tyle,ze w grudniu tak bliżej świąt.

===

Cytat 
Jacek
 listopad 24 2005 23:06   
Forum

Zwracam uwagę, że bodajże od roku (a przynajmniej od niedawna, nie pamiętam dokładnie) w KRK obowiązuje inne spojrzenie na okres adwentu. Ma to być czas przede wszystkim radosnego wyczekiwania na narodzenie Dzieciątka. W tym ujęciu jeśli dobrze pamiętam został zniesiony kategoryczny zakaz organizowania różnych imprez (podobnie jak z postem w Wigilię). Moim zdaniem takie przeżywanie adwentu, w skupieniu i refleksji ale i radości prawdziwie odpowiada klimatowi tego szczególnego okresu.

===

Lux in tenebris...

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 listopad 25 2005 03:04   
Forum

Quote by Iga: Iga do Marcina .Dziekuję za wyjaśnienie.Co zbór to inna nazwa.W moim też jest takie spotkanie tyle,ze w grudniu tak bliżej świąt.

Iga. Skąd jesteś? Bo zaczynam się zastanawiać, czy aby nie z Pobiedzisk? No bo tak - "adwentówka" w GNIEŹNIEŃSKIEM zborze jest tak bardzo blisko świąt! Ale równocześnie też widzę, tak bardziej wśród ludzi, że adwent jest takim czasem wyciszenia bardziej - także dla baptystów. I w tym snesie myślę tu o "baptystycznym adwencie"! Mi chodzi przede wszystkim o nastrój tego czasu - widoczny, czy raczej wyczuwalny, wśród ludzi!

Quote by arezius: W tym ujęciu jeśli dobrze pamiętam został zniesiony kategoryczny zakaz organizowania różnych imprez (podobnie jak z postem w Wigilię).

Bo, jak chodzi o ścisłość, to post w Wigilię to jest typowo polski zwyczaj, gdzie indziej nie znany. Kiedyś był obowiązujący... Ale zniesiono go jakieś 20 lat temu, a w ostatnim czasie jedynie o tej zmianie przypomniano. Niemniej uważam, że ta polska tradycja jest piękna i powinna zostać zachowana. Do czego zresztą zachęcają także księża - nawet jeśli mówią, że nie jest to obowiązujące.

===

Profil   Email 
 Cytat 
 listopad 25 2005 18:13   

Do Marcina.Jestem trochę z innnych stron.Dużo wody i wiatrów,a od jakiegoś czasu wogóle poza krajem.Taki los,że człowiek jest tak zaprogramowany,że jadać trzeba.A żeby jeść trzeba pracować, pracę znalazłam poza krajem bo tu byłam dla pracodawców po pierwsze za stara(!!!),a po drugie to co mi proponowano kłociło się z moimi zasadami.Pracodawcy za granicą(pracę załatwiła tzw.dobra dusza)absolutnia nie przeszkadza mo wiek ,a wręcz przeciwnie uznał to za atut(doświadczenie)i moja wiara również okazała się plusem(kwestia zaufania).Trafił mi śię wspaniały pracodawca ,któremu nie przeszkadza ,że z mój niemiecki to taki bardziej kulawy ,ale staram się .A Poznań i okolice dobrze znam bo często tam bywałam .Tak po cichu to zawsze chciałam mieszkać w Poznaniu.

===

Cytat 
Gość forum: Anna
 grudzień 09 2005 18:29   

Właśnie mam pytanie co do zabawy w Adwencie. Wiem, że włańśnie około rok temu zmieniły się przepisy Kościoła Katolickiego i że teraz chyba można bawić się w Adwencie. Czy to prawda? czy ktoś może mi to wyjaśnić?

===

Cytat 
Gość forum: LuterAnka
 grudzień 09 2005 18:51   

Jeśli chodzi o Kościół Katolicki, zostały zmienione przepisy dotyczące postu. Teraz w adwencie nie ma zakazu imprezowania. Zakaz taki obowiązuje tylko w Wielkim Poście i w każdy piątek. Nie słyszałam też nigdy o "ostatkach" przed adwentem. Przed okresem Wielkiego Postu oczywiście jest tzw. "śledź" :-)

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,17 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty