Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny


 Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 25 grudnia a narodziny Jezusa
 |  Wersja do druku
Gość forum: poszukiwacz
 listopad 21 2005 19:44  (Czytany 1179 razy)  


===

 
 Cytat 
Gość forum: Jur
 listopad 21 2005 21:14   


Bzdura!!!Nie myl "poganskiej choinki" z Narodzinami!W tym wypadku uwazam ze KRK ma racje! Polaczenie "poganskich swiat" inaczej mowiac "tradycji",nie lamie zasad chrzescijanstwa,z czyms "POGANSKO DOBRYM" ,no tak, "czy poganstwo moze byc dobre?".....nie ,ale tradycje wiekowe powinny byc uszanowane.Jeszcze niedawno szedlem do stajni i z ze "zwierzetami" my gadali.Tradycja wiejska?! Caly problem ze my widzimy w "choince" Jezusa!Albo widzimy talko choinke i prezenty!.Zapominajac ze jakis coolmen sie urodzil.

===

 
 Cytat 
Gość forum: Myszeczka
 listopad 21 2005 21:17   


Cczy data jest aż taka ważna? Najważniejsze jest to ,że Jezus przyszedł na świat.

===

 
 Cytat 
Gość forum: Nazwa nie jest ważna
 listopad 21 2005 22:13   


Cyt:"czy poganstwo moze byc dobre?".....nie ,ale tradycje wiekowe powinny byc uszanowane".

Otóż pogaństwo było dobre, było, bo zostało we krwi utopione dzięki KK.
Pogaństwo charakteryzowało się ( nasze słowiańskie min. )
miłością do przyrody, poszanowaniu życia we wszelkiej jego postaci, nie uznawaniu wartości zła.
To KK nakazał wycinać Święte Gaje i Dęby, gdzie od lat prowadzono ważne spotkania, na których przedyskutowywano ważne dla ludzi kwestie, w natchnieniu spokojnej natury.
BLIŻSZE MI JEST "bóstwo" wody, czy wiatru, bowiem jest to faktycznie istniejący żywioł i symbol faktycznie istniejącego, materialnego "bytu", niż Bóg chrześcijański, za pomocą, a raczej ze sztandarem którego wymordowano tysiące ludzi o odmiennych niż biblijnych poglądach.
Nie mam zamiaru przepraszać i powiem tylko żegnam Was ludzie o zniewolonych umysłach, ureligijnionych obcymi fetyszami bez możliwości zadawaniu im pytań ( bo nie wolno i jak zaczniesz wątpić to nie dostaniesz rozgrzeszenia ).
Bo każdej religii należy ( ! ) ( z racjonalgego punktu widzenia i zupełnie ludzkiego też )zadawać pytania.
Ech...
Szkoda słów.
Kto choć trochę się nad tym zastanowi, ten może być wolnym.
Kto to zignoruje, ten już połkniętym jest.

===

 
 Cytat 
Gocek
 listopad 21 2005 22:48   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 10/07/05
Postów:: 1294

I niestety jest to prawda. Ta data wywodzi się ze święta pogańskiego. Wynika to z tego, że Chrześcijaństwo w początkach wieków średnich nawracano w sposób "łagodny", jak na drzewie był bożek to zamieniano go na krzyżyk itp. Nie była to metoda inwazyjna, lecz posiadała nutkę synkretyzmu - dużo zwyczajów przeobrażono na chrześcijańskie - stąd takie spostrzeżenia.

PS. To święto pogańskie było bodajże związane coś z odrodzeniem słońca czy jakoś tak, chodzi chyba o to, że od tego momentu dni znowu stają się dłuższe, ale nie jestem pewien - jak co to proszę o ripostę.
Pozdrawiam

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 listopad 21 2005 22:49   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Zarejestrowany: 01/26/05
Postów:: 697

Ale bełkot mego poprzednika... co zaś się tyczy daty Bożego Narodzenia...ponieważ nie znamy konkretnej daty Kosciol musiał wyznaczyć jakąś. Faktem jest, że skorzystał z daty pogańskiej - święta Narodzin Słońca. Pobódki były dwie: chęć wyparcia pogaństwa, a zarazem pozostawienia jakiegoś radosnego święta nawróconym poganom, a że w Kantyku Zachariasza Mesjasz Pan nazwany jest Słońcem data ta okazała się jak najlepsza. Dziś, wg. wyliczeń przypuszcza się, że Jezus urodził się około października...

Nie ważna jest wszak data, jak słusznie twierdzą wszyscy, którzy to święto obchodzą (a nie tylko katolicy są to), ale sama chęć pamiętania i obchodzenia pamiątki w życiu i zgormadzeniu liturgicznym...

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Roman Zając
 listopad 22 2005 07:29   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 04/05/03
Postów:: 60

Jak wiadomo Boże Narodzenie obchodzono 25 grudna z powodu pogańskiego święta Sol Invictus, które przypadało właśnie wtedy. Symbolice pogańskiej nadano znaczenie chrześcijańskie, co było w tamtych czasach dość typowe, choć ludzie pokroju Tertuliana protestowali.
A jednak niedawno okazało się, że Jezus faktycznie mógł urodzić się właśnie w tym czasie.
Znany włoski pisarz katolicki, Vittorio Messori zdegustowany komercjalizacją Bożego Narodzenia, zaproponował kiedyś, że skoro i tak data urodzenia Jezusa - 25 grudnia - jest umowna, lepiej byłoby je obchodzić w środku lata. Pożniej jednak na łamach "Corriere della Sera", przekonany m. in. odkryciami profesora Shermarjahu Talmona, badacza rękopisów z Qumran, Messori przyznał się do błędu (popełnionego jednak w dobrej wierze) i wyrażił podziw dla faktu, że "po wiekach uporczywych badań Ewangelie nie przestają nas zaskakiwać".
Pisarz reasumuje wydarzenia, których lokalizacja w czasie nie budzi już najmniejszych wątpliwości. "Łańcuch wydarzeń, które obejmują piętnaście miesięcy: we wrześniu zapowiedź Zachariaszowi i następnego dnia poczęcie Jana; w marcu, sześć miesięcy później, zwiastowanie Maryi; w czerwcu, trzy miesiące później, narodziny Jana; sześć miesięcy później narodziny Jezusa. To ostatnie wydarzenie wypada więc dokładnie 25 grudnia. W dniu, który nie został więc wybrany przypadkowo" - napisał na łamach włoskiego dziennika Messori.
Skąd wiadomo, że Jan Chrzciciel począł się we wrześniu, a zwiastowanie Marii było we wrześniu? Otóż na podstawie tekstów z Qumran udało się ustalić, kiedy kapłański oddział Abiasza był delegowany do służby w Przybytku Pańskim. Jak wiadomo kapłani byli podzieleni na 24 oddziały (zmiany), z których każdy pełnił służbę w świątyni. Oddział Abiasza do którego należał Zachariasz, ojciec Jana Chrzciciela był ósmy. Anioł ukazał sie Zachariaszowi właśnie wtedy, gdy z ramienia swego oddziału składał ofiarę w Kadesz Kadeszim w dniu wyznaczonym przez losowanie. Gdy powrócił do domu Elżbieta poczęła. A w szóstym miesiącu ciąży Elżbiety Bóg posłał Gabriela do Maryi. I na tej podstawie można wyliczyć, ze Jezus, jeśli urodził się 9 miesięcy później, urodził się w okolicach 25 grudnia. Ale oczywiście tak naprawdę nie ma to wielkiego znaczenia, bo święto ma charakter symboliczny i ustalanie dat nie jest takie ważne.

===

Roman Zając Mi ze maelim eca(h) beli daat lachen higgadeti welo awin niflaot mimmeni welo eda (Hi 42, 3)
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Gocek
 listopad 22 2005 17:37   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 10/07/05
Postów:: 1294

Ale bełkot mego poprzednika...

Czy gdzieś w moim poście mówiłem nieprawdę?

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Jacek
 grudzień 02 2005 22:08   


Kiedy narodził się Jezus ?
Najczęściej pojawiają się daty przypadające na: Styczeń, Marzec, Wrzesień, Październik, Grudzień.
Wszystkie te miesiące, są miesiącami zodiakalnego kalendarza słonecznego.
W Biblii są tylko lata i miesiące księżycowe. Powstał problem jak na podstawie Biblii możemy przełożyć miesiące Biblijne na miesiące Pogańskie, skoro rok słoneczny (pogański) obecnie trwa około 365 dni, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund, a rok księżycowy około 354 dni, 8 godzin, 48 minut i 36 sekund (a więc jest krótszy o około 11 dni). Te dwa kalendarze są więc rozbieżne (miesiące księżycowe co roku przesuwają się względem miesięcy słonecznych o około 11 dni każdego roku). Przy obecnym stanie wiedzy istniejące próby podania dnia narodzin Jezusa są dodawaniem własnych nauk, słów, dat do tekstu Biblijnego. Jest też wychodzeniem poza to co napisane.

Tymczasem w Biblii czytamy:

Powtórzonego Prawa 12: 32 „Każde słowo, które wam nakazuję, macie pilnie wprowadzić w czyn. Nie wolno wam do niego nic dodać ani z niego nic ująć.”Pamiętajmy, że każde twierdzenie pozbawione podstaw Biblijnych jest wychodzeniem poza to co napisane i prowadzi do sporów, ignoranckich dociekań i kłótni. A oto właśnie chodzi Diabłu.

2 Tymoteusza 2: 14, 24-26
Wciąż im to przypominaj, przykazując im przed Bogiem jako świadkiem, żeby się nie spierali o słowa, co wcale nie jest użyteczne, ponieważ słuchających przywodzi do upadku. Ponadto odrzucaj głupie i ignoranckie dociekania, wiedząc, iż wywołują spory. Ale niewolnik Pana nie ma się spierać, lecz ma być delikatny wobec wszystkich, wykwalifikowany do nauczania, opanowujący się w obliczu zła, z łagodnością pouczający nieprzychylnie usposobionych; bo może Bóg udzieli im skruchy prowadzącej do dokładnego poznania prawdy i opamiętają się, wyrwawszy się z sidła Diabła, widząc, iż zostali przez niego żywcem złowieni dla woli jego.

Bardzo proszę, pamiętajmy, że wszczynanie tego typu dysput jest co najmniej nieużyteczne i za wszystkie tego rodzaju dysputy każdy człowiek zda sprawę w Dniu Sądu. Zapewnia nas o tym sam Jezus. Proszę przeczytajmy:

Mateusza 12: 36, 37
Mówię wam, że z każdej nieużytecznej wypowiedzi, którą ludzie wyrzekną, zdadzą sprawę w Dniu Sądu; bo na podstawie twoich słów zostaniesz uznany za prawego i na podstawie twoich słów zostaniesz potępiony.

Jeżeli wychodzimy poza nauki Jezusa i jego Ojca, stajemy się Antychrystem, współpracownikiem Szatana. Zapieramy się nauk Ojca i Syna.

1 Jana 2:18-28
Dziecięta, jest ostatnia godzina i jak usłyszałyście, że przychodzi antychryst, tak właśnie teraz wystąpiło wielu antychrystów; stąd poznajemy, że jest ostatnia godzina. Wyszli z nas. Ale nie byli naszego pokroju; bo gdyby byli naszego pokroju, pozostaliby z nami. Ale wyszli, aby się okazało, że nie wszyscy są naszego pokroju. A wy macie namaszczenie od świętego; wszyscy macie wiedzę. Piszę do was nie dlatego, że nie znacie prawdy, ale dlatego, że ją znacie, i że żadne kłamstwo nie wywodzi się z prawdy. Kto jest kłamcą, jeśli nie ten, kto zaprzecza, że Jezus jest Chrystusem? Antychrystem jest ten, kto się zapiera Ojca i Syna. Każdy, kto się zapiera Syna. nie ma również Ojca. Kto wyznaje Syna, ma także Ojca.

Skoro żadnej daty w Biblii nie ma, to żaden człowiek nie powinien jej dodawać. Gdyby jednak ktoś chciał podawać jakieś daty, które nie mają podstaw biblijnych ma ostrzeżenie zawarte w Biblii.

Objawienie 22: 18-19
„Ja świadczę każdemu, kto słyszy słowa proroctwa tego zwoju: Jeżeli ktoś doda coś do tych rzeczy, Bóg doda mu plag zapisanych w tym zwoju; a jeżeli ktoś odejmie coś ze słów zwoju tego proroctwa, Bóg odejmie jego dział w drzewach życia i w mieście świętym – rzeczach opisanych w tym zwoju.”

===

 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,25 sekund
Nowy wątek Odpowiedz 
Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty 
HTML dozwolony w ograniczonym zakresie 
Zawartość zmoderowana