Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 świadek na ślubie konkordatowym
 |  Wersja do druku
Gość forum: Julita
 listopad 28 2005 16:31  (Czytany 3613 razy)  

Witam. Czy będąc po rozwodzie cywilnym (jestem w trakcie procesu o unieważnienie małżeństwa) mogę być świadkiem na ślubie konkordatowym mojej przyjaciółki?
Będę wdzięczna za odpowiedź.

===

Cytat 
Artur Rumpel
 listopad 28 2005 18:33   
Forum

Status: offline

tak, o ile:
-jest pani pełnoletnia
-zna pani jezyk polski
-nie jest pani slepa i głucha jednocześnie
-nie jest pani ubezwłasnowolniona
świadek jak sama nazwa wskazuje, ma miec mozność swiadczenia o zaistniałym slubie, którą to mozność Pani posiada

===

Zapraszam na mojego bloga: http://svetomir.blox.pl/html

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 listopad 28 2005 20:22   
Forum Moderator
Moderator

Julita zapewne slepa nie jest, w koncu sama napisala (chyba) ten post..

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
macli
 listopad 29 2005 08:15   
Forum

Quote by Julita: Witam. Czy będąc po rozwodzie cywilnym (jestem w trakcie procesu o unieważnienie małżeństwa) mogę być świadkiem na ślubie konkordatowym mojej przyjaciółki?

Ślub tzw. "konkordatowy" jest ślubem państwowym co oznacza, że wymogi dla świadków określa ustawa.
Jeżeli spełniasz wymogi przewidziane w KRiO to Twój status w związku wyznaniowym którego duchowny ślubu udziela nie ma znaczenia.

Swoją drogą - co za baran wymyślił nazwę "ślub konkordatowy"? Co on ma niby wspólnego z konkordatem?

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Julita
 listopad 29 2005 09:16   

Dziękuję za informację. Ale czy jako osoba, która ma tylko rozwód kościelny bez unieważnienia małżeństwa, ksiądz nie da mi rozgrzeszenia przy spowiedzi i nie będę mogła przystąpić do komunii świętej, więc czy ksiądz może się zgodzić na takiego świadka?

===

Cytat 
Gość forum: Michał Barcikowski
 listopad 29 2005 09:18   

Quote by macli:
Quote by Julita: Witam. Czy będąc po rozwodzie cywilnym (jestem w trakcie procesu o unieważnienie małżeństwa) mogę być świadkiem na ślubie konkordatowym mojej przyjaciółki?

Ślub tzw. "konkordatowy" jest ślubem państwowym co oznacza, że wymogi dla świadków określa ustawa.
Jeżeli spełniasz wymogi przewidziane w KRiO to Twój status w związku wyznaniowym którego duchowny ślubu udziela nie ma znaczenia.

Swoją drogą - co za baran wymyślił nazwę "ślub konkordatowy"? Co on ma niby wspólnego z konkordatem?

"Konkordatowy", bo właśnie na mocy konkordatu pomiedzy Stolicą Świętą a RP śluby udzielane w Kościele Katolickim mają skutki w prawie cywilnym. Wcześniej nie miały.

===

Cytat 
Artur Rumpel
 listopad 29 2005 09:23   
Forum

Quote by Julita: Dziękuję za informację. Ale czy jako osoba, która ma tylko rozwód kościelny bez unieważnienia małżeństwa, ksiądz nie da mi rozgrzeszenia przy spowiedzi i nie będę mogła przystąpić do komunii świętej, więc czy ksiądz może się zgodzić na takiego świadka?

nie tylko moze, ale musi. Byłem juz na slubach koscielnych, katolickich, gdzie świadkiem był ewangelik.
Kryteria religijne obecnie nie dotycza świadków. swiadkowie maja role urzedowa, anie religijna przy slubie

===

Zapraszam na mojego bloga: http://svetomir.blox.pl/html

Cytat 
macli
 listopad 29 2005 18:34   
Forum

Quote by Michał Barcikowski:

"Konkordatowy", bo właśnie na mocy konkordatu pomiedzy Stolicą Świętą a RP śluby udzielane w Kościele Katolickim mają skutki w prawie cywilnym. Wcześniej nie miały.

Ha ha ha...
A śluby zawierane w KEA czy KEM albo w Związku Gmin Zydowskich to na jakiej podstawie mają skutek cywilny?

Ślub tzw. "konkordatowy" ma skutek cywilny dzięki ustawie Prawo Rodzinne i Opiekuńcze. Gdyby był on oparty na Konkordacie to z oczywistych względów dotyczyłby tylko KRK.

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,06 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty